Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? LENTESKOW 2e prijs? Spreiding van moderne technologie is noodzaak Van Eekelen tegen volledige nuloptie Kamer vraagt teveel in debat over belastingen PREI EN SPEKLAPJES vandaag DERDE BERGINGSPOGING GESLAAGD Kom ideeën verzamelen Naar een simpel belastingbiljet D! Zonnig en warm 230e jaargang no. 99 Dinsdag 28 april 1987 Op vrijdag 1 mei zaterdag 2 mei maandag 4 mei In onze VERNIEUWDE OCCASION SHOWROOM ^>Van Strien/> TjccaUoniX-erdXB. Reclame Landbouw Kennis Kunstgebit Bommen Autonomen Scout Geen problemen Verhalen COMMISSIE MAANT TOT SPOED AANTAL RAKETTEN BEHOUDEN ZEEBRUGGE De bergers van de Herald of Free Enterprise hebben maandagmorgen de Brit se veerboot afgemeerd in de voorhaven van Zeebrugge. Gisteravond waren al vier lijken ge borgen. Daarmee is het dodencijfer van de ramp met de veerboot, die op 6 maart kapseisde, gekomen op 182. Gouverneur O. Vanneste verwacht dat het zoeken naar lichamen vanavond voltooid kan zijn. Vertegenwoordigers van het parket van Brugge hebben hun onderzoek naar de oorzaak van de ramp hervat. APRIL T/M 3 MEI dagelijks van 10-18 uur, za. en zo. 10-17 uur. AMSTERDAM rai Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, 93 kilo Sp€ kilo <mm-9AS Speklapjes, 748 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zonnig, nevelig en warm weer. Over wegend. matige wind uit oost tot zuid oost. Middagtemperatuur 23 graden. PROVING! ,e Tweede Kamer heeft 'gisteren een dag lang moeilijk gedaan over invoe ring van een gemakkelijker belastingbiljet. Of dat er komt en hoe snel is nog maar de vraag, want alle partijen hadden zo hun eigen - dure - wensen en verlangens. Dat een vereenvoudiging van de loon- en in komstenbelasting hard nodig is zal ie dereen, die de jaarlijkse heksentoer bij het invullen van het huidige ingewik kelde biljet net achter de rug heeft, graag beamen. De zogeheten commis- sie-Oort dacht er vorig jaar ook zo over, toen ze met voorstellen op tafel kwam voor grote schoonmaak in de wirwar van bestaande voorschriften en regeltjes. Het kabinet had deze ad viesclub van deskundigen om zoiets verzocht. Binnen het bestaande raam werk van de loon- en inkomstenbelas ting is gedurende de afgelopen twintig jaar zoveel op en aan elkaar geplakt, dat de doorsnee belastingbetaler er echt niet meer mee uit de voeten kan. Ook voor de belastingdienst heeft dat geleid tot onoverzichtelijk werk en achterstand. Bovendien zit het risico erin dat het systeem er nog ieder jaar nóg ingewikkelder op wordt. Vereen voudiging is daarom al lang geen over bodige luxe meer. De commissie-Oort heeft de zaak grondig aangepakt en een doorzichtig systeem voorgesteld, dat afrekent met veel wildgroei. Alles heeft zijn prijs. Dat geldt na tuurlijk ook voor zoiets als vereen voudiging van belastingen. Het kabi net had zich wat dat betreft overigens al ingedekt. De voorstellen moeten budgettair neutraal zijn, met andere woorden: ze mogen de schatkist niets extra's kosten. Voor de belastingplich tigen is zo'n ijzeren regel heel wat moeilijker te hanteren. De commissie- Oort heeft een ruwe becijfering ge maakt van de voordelen en nadelen, die voor verschillende groepen belas tingbetalers uit haar schoonmaak rol len. Daaraan vooral knoopten de frac ties van de verschillende politieke par tijen gisteren hun voorbehouden. De hoofdlijnen van de vereenvoudiging spraken bijvoorbeeld PvdA, CDA en WD wel aan. Dat is in ieder geval winst. Want wanneer er over zaken als samenvoeging van de heffing van be lasting en sociale premies, een voor ie der gelijke belastingvrije voet en verla ging van de hoogste 'schijven' al grote heibel ontstaat is er weinig eer te beha len met de hele operatie. Daar staat te genover dat kabinet en kamerfracties bij het doormeten van de gevolgen van de plannen uit de koker van de com missie-Oort waarschijnlijk nog heel veel zullen tegenkomen, dat niet te verkopen valt. En daardoor zal de gro te schoonmaak in dit deel van het be lastingstelsel toch weer een hoeveel heid stofnesten laten zitten. Bij alle waardering voor de heldere opzet van de commissie-Oort vindt een stevige meerderheid in de Tweede Kamer dat er extra geld zal moeten komen om deze vereenvoudi ging van de loon- en inkomstenbelas ting te kunnen doorvoeren. Maar daar mee wordt diezelfde vereenvoudiging op de tocht gezet, want het kabinet voelt er niet veel voor om de nadelen van de voorstellen af te kopen. Minis ter Ruding van financiën is bepaald niet toeschietelijk. Waarmee de kan sen op een vriendelijker vorm van huiswerk voor menig belastingbetaler bij het invullen van het nu nog zo inge wikkelde formulier niet stijgen. De ka mer staat trouwens voor nog een ande re, vrij ingrijpende stelselherziening: die van de ziektekostenverzekering. Het rapport dat weer een andere com- missie(-Dekker) daarover onlangs heeft uitgebracht is ook niet zonder ge volgen voor de inkomenspositie van allerlei groepen in de samenleving. Het één kan niet los van het ander wor den beschouwd. Dat is de doem van al le goede voornemens om dolgedraaide en ingewikkeld geworden systemen te vereenvoudigen. Moeilijker klussen zijn er haast niet. vdM (Advertentie) Z ie onze advertentie op donderdag 30 april a s v. d. Spiegelstraat 92, Goes Tel. 01100-14840 (Advertentie) 16 mei PZC totaaldag in Kamperland Amusementsplanner en wedstrijdformulier verkrijgbaar op alle PZC-kantoren, Verenigde Spaarbanken en Roompot Recreatie PZC Directeur C. Smeekes vindt dat ook in een nieuw tv-bestel de Ster moet blijven bestaan. PAGINA 2 Minister Braks meent dat de landbouwprijzen nog verder omlaag kunnen. PAGINA 3 Nederland heeft de kennis wel, maar gebruikt haar te weinig. PAGINA 4 Kunstgebitten die door de tandarts worden geleverd zijn vaak slecht. PAGINA 5 Twee duizendponders in de duinen bij Valkenisse zijn na een vijf uur durende operatie onschadelijk gemaakt. PAGINA 9 Politiecommandant D. van de Meeberg pleit voor een andere aanpak van de Autonomen. PAGINA 10 De Zeeuwse voetbalafdeling wil scout spelen voor PSV. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,10,11 en 13 Sport: 14 en 15 Gistermorgen om 6.00 uur begon de derde poging. De zaak was beter voor bereid dan de vorige keren, zo ver klaarde bergingsleider H. Walenkamp na afloop. „Er was een betere pompop- stelling, er waren ook meer pompen. Verder zat er meer kracht op de kra nen". Vrijdagavond mislukte het vlot maken van de Herald of Free Enterpri se, omdat de trekkracht van de Taklif- ten 4 en 6 niet goed verdeeld was. Die verdeling was nu beter en bovendien werd in de eerste uren een derde drij vende kraan, de Norma, ingezet. Even voor tienen was het schip vlot. Vervolgens trokken de slepers Union One (aan de voorzijde), Fighter (aan de achterzijde) en Olivierssen (aan de trekbakken) de veerboot met een snel heid van ongeveer één knoop in een nieuwe haven tussen de westelijke en de oude havendam. Het slepen zelf gaf geen problemen, al dus Walenkamp, omdat het navigatie systeem uiterst nauwkeurig is. Wat wel een probleem had kunnen opleve ren was het springtij. Daardoor stond er namelijk een sterke stroming voor de kust van Zeebrugge. Volgens Wa lenkamp moest de Herald daarom snel worden binnengebracht. Dat lukte. Tegen half twaalf kwam het schip de haven binnen en rond 13.00 uur werd het afgemeerd. Nadat het schip op z'n voorlopige lig plaats lag is meteen een delegatie van de gezondheidsinspectie en het parket van Brugge aan boord gegaan. Over de mogelijkheid dat ze nog een koers- recorder zullen aantreffen, die enig licht kan werpen op de oorzaak van de ramp, wilde Walenkamp niets zeggen. Volgens het dagblad Het Vrije Volk heeft D. Kaakebeen, woordvoerder van Smit-Tak, beweerd dat duikers van het bergingsbedrijf de recorder hadden gevonden en aan Townsend Thoresen hebben overhandigd. „Ja, dat zijn mooie verhalen", reageerde Walenkamp gisteren, „Wij hebben er echter nooit iets mee te maken ge had". Duikers van de Belgische zeemacht zijn kort na de mensen van de gezond heidsinspectie en het parket aan boord gegaan om te zoeken naar licha men. Maandag vonden ze al vier licha men. Naar schatting moeten er nog tussen de tien en twintig lichamen aan boord van de veerboot zijn. Maandagavond laat beëindigden de duikers hun werk in verband met ge brek aan licht en de grote hoeveelheid modder en zand op de dekken die nog doorzocht moeten worden. Vanoch tend vroeg zal het werk worden her vat. De verwachting is dat de duikers vanavond met hun werk klaar zijn. (Zie ook pagina 9) HILVERSUM (GPD) De Vara-actie Gast aan Tafel Live voor drie pro jecten van de organisa tie voor ontwikkelings samenwerking Novib heeft gisteravond bijna 850.000 gulden opge bracht. De actie is nog niet afgesloten, zodat de uiteindelijke opbrengst hoger zal uitvallen, zo verwacht de Vara. Van het ingezamelde geld is ruim drie ton bestemd voor de daklozen in Me- xico-Stad; bijna 281.000 gulden gaat naar de ar men op het platteland van Bangladesj en 238.000 gulden is voor het project Rechten van de Mens. In een rechtstreekse uit- Maandagmorgen kon de Herald of Free Enterprise, de veerboot die op 6 maart verging voor de kust van Zeebrugge, worden geborgen. Ondersteund door de Takliften werd het schip naar de buitenhaven van Zeebrugge gebracht, waar het voorlopig werd afgemeerd. zending vanuit het Tro penmuseum in Amster dam ontvingen Sonja Barend, Bart Peeters, Martine Bijl en Joop van Zijl gasten en werden spelletjes gespeeld. Foto: Novib-voorzitter Max van den Berg be keek gisteravond rond acht uur een tussen stand. DEN HAAG (GPD) Een betere sprei ding van de kennis over de industriële toepassing van nieuwe technolo gieën, waardoor het hele Nederlandse bedrijfsleven niet alleen de grote bedrijven die kennis kan benutten in produktieprocessen. Dat is volgens de Adviescommissie voor de Uitbouw van het Technologiebeleid een van de belangrijkste zaken, die snel moeten worden aangepakt. Anders wordt de achterstand, die Nederland op dit ter rein toch al heeft, alleen maar groter. Het omzetten van technologische ken nis in rendabele produkten en dien sten vormt dan ook een van de steeds weerkerende thema's in het rapport 'Wissel tussen kennis en markt', dat de voorzitter van de commissie, professor dr. Wisse Dekker, gisteren heeft over handigd aan minister De Korte (eco nomische zaken). Om een bredere ken nisspreiding te bevorderen, stelt de commissie voor twintig regionale 'ken niswinkels' op te richten, die vooral ten dienste moeten staan van het mid den- en kleinbedrijf. In ons land zijn het vrijwel alleen de grote ondernemingen, die de moderne technologieën weten toe te passen. Op zich zelf is er kennis genoeg, maar het is te weinig verspreid in de Nederland se bedrijvigheid, constateert de com missie. Het steeds snellere tempo van de technologische vernieuwing plus de noodzaak van kennisomzetting in pro duktieprocessen, heeft consequenties voor zowel het bedrijfsleven als het on derwijs en de Nederlandse onderzoek centra. De commissie noemt verhoging van de scholingsgraad van de beroepsbevol king een andere, belangrijke zaak in het technologiebeleid. Ook zal de bruikbaarheid van het onderzoek door gesubsidieerde instellingen (zoals TNO) meer moeten worden getoetst aan de vraag van de markt. Feitelijk wil de commissie, dat derge lijke instellingen meer de markt op gaan en dat de hoogte van hun subsi dies afhankelijk moet worden gesteld van de verdiensten aan die contractre- search. Bij de verhoging van de scho lingsgraad van toekomstige werkne mers zal om-, her- en bijscholing een steeds belangrijker rol gaan vervullen. Het onderwijs moet dientengevolge meer marktgeoriënteerd optreden en werkgevers en werknemers moeten de eerste verantwoordelijkheid voor die (Slot zie pagina 6 kolom 6) (Van onze correspondent) LUXEMBURG Minister van de fensie Van Eekelen is geen voor stander van een volledige verwij dering van alle kernraketten voor de kortere middenafstand uit Eu ropa. „Het is voor de NAVO ge wenst een klein aantal kernwapens in deze categorie te behouden", zei de bewindsman maandagavond in Luxemburg. Van Eekelen vindt bovendien dat alle kemraketten voor de kortere af stand als één categorie beschouwd moeten worden. Hij noemde de tot nog toe gehanteerde scheiding tus sen raketten met een bereik van 500 tot 1.000 kilometer, en die met een bereik van 300 tot 500 kilometer, „kunstmatig". De minister van defensie vindt dat beide groepen in de onderhandelin gen met de Sovjet-Unie moeten worden samengevoegd, en dat ver volgens moet worden gestreefd naar gelijke, maar lagere aantallen raketten aan beide zijden. Voor de Sovjets betekent dit dat zij enkele honderden raketten zouden moeten wegdoen, terwijl de NAVO geen nieuwe raketten zou hoeven te bou wen. Over het verwijderen van de mid dellange afstandswapens bestaat volgens Van Eekelen geen verschil van mening meer. Maar er bestaat nog veel onduidelijkheid over het lot van de categorieën kernwapens die daar qua bereik onder komen. Van Eekelen weet zich gesteund door de Westduitse defensieminis ter Manfred Wömer, die ook grote bezwaren heeft tegen het weghalen van alle kemraketten uit Europa en met wie hij overleg heeft gevoerd. WASHINGTON (REUTER)- Een groep Republikeinse Con gresleden heeft maandag een beloning van een miljoen dol lar ongeveer twee miljoen gulden) uitgeloofd aan mensen in Vietnam, Kampuchea en Laos die een Amerikaanse krijgsgevangene bevrijden en overdragen aan een officiële Amerikaanse instantie in zuidoost-Azië. Volgens de initia tiefnemers worden er nog steeds Amerikaanse krijgsge vangenen vastgehouden in zuidoost-Azië. De congresleden beloofden elk 100.000 dollar bij te dragen aan de losprijs. Volgens cijfers van het Pentagon van januari vorig jaar staan nog 2.441 Amerikaanse militairen geregistreerd als vermist in de oorlog in Indochina. Rampveerboot in haven Zeebrugge (Advertentie) (Advertentie) (Van onze verslaggever) DEN HAAG (GPD) Het Kabinet is vooralsnog niet bereid te garanderen dat mensen met een minimum-inko men en alleenstaanden er niet op achteruit zullen gaan door de op sta pel staande herziening van het belas tingstelsel. De wensen van de Tweede Kamer in die richting vindt het kabi net te duur. Voor de herziening zijn voorstellen ge daan door een speciale commissie on der leiding van ABN-directeur prof. dr. Oort. Het kabinet wil de voorstellen in hoofdlijnen uitvoeren. Het nieuwe stelsel zou 1 januari 1990 in werking kunnen treden. Belangrijkste onderdeel eruit is dat ie dereen met een inkomen tot 50.000 gul den per jaar straks 40 procent heeft af (Slot zie pagina 6 kolom 4) Twee eerdere pogingen om het schip vlot te krijgen en weg te slepen misluk ten. De bergers van Smit-Tak, de Unie van Redding en Sleepdienst, en de Tij delijke Vereniging van Bergingswer ken zullen het schip de komende twee tot drie dagen stabiliseren. Vervolgens wordt het schip afgeleverd in de Zee- brugse marinehaven. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1