Ras speelt geen rol bij zaken doodstraf Verdachte melkpoeder uit Mozambique terug Bukman wil extra geld voor democratiserende landen Geen zuivere koffie PZC/ binnen-buitenland \DE GRAAF VERWIJT BEDRIJVEN: Brits protest bij Spaans hof Israël valt Palestijnse doelen aan STAAT DER NEDERLANDEN Amfetamine per rouwkaart ALLEEN VRIJDAG ZATERDAG 6 LENING 19871 Spontane collecte op grote hoogte voor zieke kleiilir HOOGGERECHTSHOF VS BESMETTING SALMONELLA BACTERIE 1)EN HAAG (ANP) - De afspraken die werkgevers, vakbewe- Iging en kabinet in 1984 en 1986 hebben gemaakt over bestrij- Iding van de jeugdwerkloosheid worden onvoldoende nage- lleefd. Tijdens het voorjaarsoverleg in mei moet dit aan de orde [komen. De doelstelling de werkloosheid in 1990 beneden de I5OO.OOO te krijgen blijft recht overeind. Dat hield minister De [Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de ledenverga dering van de Algemene Werkgevers Vereniging (AWV) don derdag in Den Haag voor. I waarbij vooral de industrie, de bouw I en grotere bedrijven er positief uit- I sprongen. Waar cao-afspraken zijn ge- I niaakt leidt dat lang niet altijd tot con- I crete plannen in bedrijven, stelde De I Graaf vast. Volgens hem zijn er dan I ook nog veel mogelijkheden om de ac- I tiviteiten op dit terrein uit te breiden. Nullijn Meerderheid Ziekenfondsraad wil af van contractplicht Poindexter deels gevrijwaard van rechtsvervolging voor 29,95 FEENSTRA'S SCHOENENHUIS KOOPCENTRUM GROENENDIJK ■VRIJDAG 24 APRIL 1987 Geringe zorg voor Ij eugd werkloosheid I uit een onderzoek bleek dat slechts 19 Iprocent van de onderzochte bedrijven I een vorm van een jeugdwerkplan had, lang van de ondernemers. Het opne men van werklozen leidt immers tot meer ruimte voor de overheid, die kan worden gebruikt om het verschil tus sen bruto loonkosten en netto loon te verkleinen en om de lasten van de be drijven te verlagen, aldus De Graaf. Voorzitter R. van Wijk van de Alge mene Werkgevers Vereniging noemde de mogelijkheden voor het bedrijfsle ven om het probleem van de langdu rig werklozen op te lossen beperkt. Met opleiding en scholing, waaraan het bedrijfsleven jaarlijks 5,5 miljard gulden uitgeeft, is deze groep moeilijk te bereiken, aldus Van Wijk. Loonkostenmatiging zal niet voldoen de zijn om de concurrentiepositie van het bedrijfsleven op korte termijn te herstellen. Daarvoor is ook lastenver lichting nodig. Van Wijk wil dat de so ciale premies voor werkgevers en de loon- en inkomstenbelastingtarieven gelijktijdig omlaag gaan. Dan worden de loonkosten lager, terwijl de koop kracht wordt versterkt. De bewindsman zei in dit verband dat als er ergens kan op uitbreiding van werkgelegenheid bestaat, dat in het midden- en kleinbedrijf is. Volgens De Graaf dienen kabinet, werkgevers en werknemers elk na te gaan hoe zijn hun eigen inspanningen effectiever kunnen richten op het doel de werkloosheid in 1990 onder 500.000 te krijgen. Hij benadrukte dat alles in het werk moet worden gesteld om een stijging van de reële loonkosten met ongeveer 3,5 procent, zoals die voor dit jaar nagenoeg vastligt, niet op nieuw te laten plaatsvinden. Voor zover loonkostenverhoging nog aanvaardbaar is, moet die worden be nut voor maatregelen om de werkloos heid te bestrijden. De lonen zelf moe ten op de nullijn blijven, aldus De Graaf. Hij deed een beroep op de werkgevers op het niveau van de bedrijfstakken extra oog te hebben voor de mogelijk heid meer werklozen aan scholing te helpen. Dat is van belang van de lang durig werklozen, maar ook in het be- (Advertentie) LONDEN (AFP/UPI) - De 450 pas sagiers aan boord van een Jum bo op een vlucht van Tel Aviv naar Londen, hebben woensdag spontaan 145.000 gulden bijeen gebracht voor de bekostiging van een levertransplantatie voor een 4-jarig Israëlisch meis je aan boord. Dit heeft de lucht vaartmaatschappij El Al don derdag meegedeeld. Onder de gevers waren kinderen die zakgeld afstonden en een anonieme Britse zakenman die een cheque voor 45.000 gulden uitschreef. „Het heeft mijn ver trouwen in de mens gesterkt," zei de woordvoerder van El Al, Nach- man Klieman. Een directeur van een Israëlische bank nam het initiatief tot de col lecte nadat de passagiers er ach ter waren gekomen dat de kleu ter Moran Kadosh, dringend een levertransplantatie nodig had. Zion Kadosh, haar vader, bezat echter niet genoeg geld om de transplatie bij het King's College Hospital in Londen te laten uit voeren. In Israël wordt een inzameling gehouden om 400.000 gulden bij een te brengen en daarover stond een verhaal in de kranten die on der passagiers in de Jumbo wer den uitgedeeld. Vervolgens werd duidelijk dat het meisje met haar moeder en een dokter aan boord was. Tegen de tijd dat de Jumbo op Heathrow aankwam was 145.000 gulden bijeengebracht en volgens Klieman was dat voor het Londense ziekenhuis meer dan genoeg garantie voor een operatie. /k Moran Kadosh met een verpleeg ster in het King's College Hospi tal. O AMSTELVEEN (ANP) - Een grote meerderheid van de Ziekenfondsraad vindt dat de contracteerplicht van de ziekenfondsen voor wat de beroeps beoefenaren in de gezondheidszorg betreft moet worden afgeschaft. De vertegenwoordigers van de vakbewe ging, de werkgevers, de ziekenfond sen, de particuliere verzekeraars en enkele kroonleden stemden donder dag voor een - ongevraagd - advies aan staatssecretaris Dees (volksge zondheid) om de Ziekenfondswet en de AWBZ in die zin te wijzigen. Alle medewerkersorganisaties (zie kenhuizen, specialisten, huisartsen, tandartsen en apothekers) stemden tegen. Zij menen dat binnen het be staande systeem nadere afspraken kunnen worden gemaakt over toetsing van kwaliteit en doelmatigheid en sancties voor beroepsbeoefenaren die geen „goed medewerker" zijn. V. Domela Nieuwenhuis (FNV) noem de de plicht van de fondsen met iedere beroepsbeoefenaar in hun gebied die dat wil een overeenkomst te sluiten, de achilleshiel van het huidige stelsel. Als het advies wordt gevolgd hoeven de ziekenfondsen niet meer medewerkers toe te laten dan nodig is en niet meer iedereen, zei ze. AMSTERDAM (ANP) - Met de registratie van een fiets bestemd voor het Leger des Heils heeft minister Korthals Altes van justitie foto) donder dag in Amsterdam het startsein gegeven voor de Nationale Fietsregistra- tie. Door middel van deze actie, die het motto „Van een geregistreerde fiets hoor je nog eens iets" meekrijgt, probeert de rijwielbranche in sa menwerking met de overheid de diefstal van fietsen aan te pakken. De nieuwe actie is een vervolg op de eerdere campagne waarbij de fietsen van postcodes werden voorzien. Dat gaf weieens problemen omdat fietsen in een heel ander deel van Nederland werden teruggevonden. Bij de nieu we registratie bij de fietsenhandel voor een tientje) worden de fietsen nu in een computer-bestand opgenomen. Met behulp van de telex waarop alle politiebureau's in het land zijn aangesloten, moet het terugbezorgen van gestolen tweewielers veel eenvoudiger worden. WASHINGTON (DPA/RTR/UPI) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft woensdag met vijf tegen vier stem men ontkend dat het ras waartoe ge weldplegers een beslissende rol speelt bij de vraag of zij de doodstraf krijgen of niet. Dit gebeurde naar aan leiding van de zaak van de kleurling Warren McCleskey, die in de zuidelij ke staat Georgia tot de doodstraf is veroordeeld wegens moord op een blanke politieman. De jury die dit deed bestond uit elf blanken en één zwarte. Het ging bij de zaak van woensdag om een van de laatste appèls die men kon aantekenen tegen de wijze waarop in de Verenigde Staten de doodstraf is uitgevoerd sinds het Opperste Ge rechtshof haar elf jaar geleden op nieuw invoerde. De uitspraak van het hof is een klap voor de bijna 1.900 ge vangenen in de Verenigde Staten die op terechtstelling wachten. „De statistieken tonen niet aan dat ras iets te maken heeft met doodstrafvon- nissen of een factor was in het geval van de eiser," aldus rechter Lewis Po- MADRID (UPI) - De perschef van de prins van Wales heeft bij het Spaanse hof bezwaar aangetekend tegen het openbaar maken van een niet voor pu- blikatie bestemde opmerking van prins Charles tijdens zijn bezoek aan Madrid. Het Spaanse persagentschap Europa Press haalde de prins indirect aan, waar hij zei dat hij niet geloofde dat de ETA, de militante Baskische afschei dingsbeweging, hem als doelwit voor een aanslag had uitgezocht. „Wat dit betreft maakt hij zich bezorg der over het IRA (het verboden Ierse Republikeinse Leger), hoewel hij van mening is dat wanneer op een kogel eenmaal iemands etiket is gedrukt, men is getekend," aldus het persbu reau. De Britse pers, die opmerkte dat het voor het eerst was dat prins Charles zelf iets zei over de kans dat hij doelwit van een aanslag zou kunnen zijn, plaatste het commentaar als recht streeks citaat. De prins van Wales maakte zijn op merking dinsdagavond op een infor mele ontvangst voor de pers, aan het begin van een vierdaags bezoek aan Spanje in gezelschap van prinses Dia na. well, woordvoerder van de meerder heid in het hof. Een studie heeft on langs echter uitgewezen dat moorde naars van blanken in de staat 11 keer meer kans hebben om ter dood te wor den veroordeeld dan moordenaars van zwarten. Het hof bevestigde met zijn uitspraak de doodstraf die is uitge sproken over Warren McCleskey. WASHINGTON (DPA) - De speciale commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die de Iran-con- tra-affaire onderzoekt heeft woens dag in navolging van de betreffende Senaatscommissie besloten de vroe gere Amerikaanse veiligheidsadvi seur John Poindexter gedeeltelijke vrijwaring van rechtsvervolging te verlenen. Poindexter zal nu vragen van beide commissies moeten beantwoorden, wil hij niet in de gevangenis komen. Tot dusverre had hij gebruik gemaakt van een recht in de grondwet dat het hem mogelijk maakte te weigeren ver klaringen af te leggen waardoor hij zichzelf zou kunnen belasten. De Senaatscommissie wil Poindexter begin mei gaan horen. Met spanning wordt afgewacht of hij verklaringen zal afleggen die belastend zijn voor president Reagan. Advertentie van 39,95 Diverse kleuren VUSSINGEN DORDRECHT - Enkele van de voorwerpen die donderdagmiddag in Dordrecht werden getoond op een personferentie van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek ROB. naar aanleiding van de vondst van een Middeleeuwse afvalkelder in het centrum van Dordrecht. PATERSWOLDE (ANP) - Minister Bukman voor ontwikkelingssamen werking vindt dat ontwikkelingslan den die een proces van democratise ring doormaken, extra hulp moeten krijgen. Vooral, aldus de minister, wanneer het democratiseringsproces bedreigd wordt door een onvoldoen de functionerende economie. Buk man pleit in dat verband voor het „met man en macht" proberen te vin den van een oplossing voor de hoge schuldenlast in de Latijns-Ameri kaanse landen. Ook een aantal Midden-Amerikaanse staten en de Filipijnen zouden volgens Bukman om die reden extra door Ne derland geholpen moeten worden. Ten aanzien van de hoge schuldenlast van ontwikkelingslanden staat de minis ter bovendien een andere benadering voor. Dan blijkt dat slechts een deel van het schuldenvraagstuk onoplos baar is, aldus de minister. Bukman zei dit donderdag in Paters- wolde, waar de Rijks Universiteit Gro ningen een tweedaags congres houdt dat gewijd is aan de Noord-Zuid sa menwerking. Bukman ging in zijn ope ningstoespraak in op verleden en toe komst van de ontwikkelingssamen werking. De ontwikkelingslanden hebben mo menteel een schuld bij Westerse lan den en banken van naar schatting 1000 miljard dollar. Volgens Bukman moet deze „steen om de nek" van de arme landen niet meer in z'n totaliteit bena derd worden. „Daarm^ maken we het in feite onhanteerbaar en onoplos baar". De bewindsman pleit voor het opdelen van de schulden in verschillende seg menten: een onderverdeling in bij voorbeeld schulden aan overheden en schulden aan particuliere banken. Ook de landen met schulden zelf zou den moeten worden opgedeeld: zeer arme, arme en relatief rijke ontwikke lingslanden. Daarbij moet vastgesteld worden welke schulden wel of niet draaglijk zijn voor elk van deze catego rieën en hoe hoog de schulden daar mogen zijn. „Als we zo het schuldenvraagstuk be naderen, dan blijkt dat slechts een deel van de 1000 miljard dollar werkelijk ondraaglijk en vooralsnog onoplosbaar is. Of dit 40, 50 of 60 pro cent is, is niet zo wezenlijk. Het blijven gigantische bedragen, maar via diffe rentiatie worden problemen gemakke lijker te hanteren en dus op te lossen", aldus de minister. Bukman kondigde aan voor deze benadering aandacht te zullen vragen in het internationale overleg over het schuldenvraagstuk. DEN HAAG (GPD) Minister Buk man van ontwikkelingssamenwer king heeft 285 ton melkpoeder ter waarde van 3 miljoen gulden, die vo rig jaar rond de Kerstdagen als nood hulp naar Mozambique was gestuurd, terug laten halen. Volgens een woord voerder van het ministerie werd die maatregel genomen nadat monsters, die voor het transport naar Mozambi- SIDON (AFP-RTR) - Voor de tweede keer binnen 24 uur hebben Israëlische gevechtshelikopters donderdag twee Palestijnse vluchtelingenkampen in Sidon met raketten beschoten. Vol gens het Israëlische leger waren twee gebouwen het doelwit, waarin aan vallen tegen Israel zouden worden voorbereid. In de nacht van woensdag op donder dag werd een raketaanval uitgevoerd op Ain al-Hilweh..Later op de dag vie len vier helikopters ook het andere kamp in de zuidoostelijke buitenwijk van Sidon, Miyeh-miyeh, aan. Voor zover bekend zijn er alleen enkele ge wonden. Volgens ooggetuigen is het Israëlische leger bezig troepen en tanks samen te trekken in de door Israel ingestelde „veiligheidszone" in Zuid-Libanon. Woensdag verklaarde de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shi mon Peres nog, dat het opleven van Palestijnse guerrilla-acties bij de grens tussen Libanon en Israël geen re den vormde meer militairen naar Zuid-Libanon te sturen. que waren genomen, hadden uitgewe zen "dat er iets niet deugde met de melkpoeder". Het ministerie van landbouw, dat de monsters had genomen, constateerde dat de melkpoeder besmet was met de salmonella bacterie die voedselvergif tiging veroorzaakt. "Wij hebben het zekere voor het onzekere genomen en onmiddellijk besloten om de hele han del terug te halen", aldus woordvoer der Bert Wildenburg. In totaal werden 1500 dozen, waarin de besmette melk poeder was verpakt, teruggehaald. De directie van Nutricia in Zoetermeer verlaarde dat de melkpoeder, voor de verzending, door haar laboratorium was gecontroleerd en dat toen niets was gevonden. In elk geval, zo ver klaarde een zegsman van het bedrijf, heeft het bedrijf toegelegd de 1500 do zen met de besmette melkpoeder te zullen vervangen. Het ministerie van ontwikkelingsssa- menwerking liet weten, dat voor alle zekerheid een tweede steekproef zal worden genomen op de teruggehaalde zending in de 33 containers. Zowel het ministerie als Nutricia willen na de controle de 285 ton melkpoeder zo snel mogelijk naar Mozambique terugstu ren. De regering van Mozambique heeft om noodhulp verzocht in ver band met een ernstige hongersnood in het land. Boesky bekent - De Amerikaanse beursspeculant Ivan Boesky (50), die in het middelpunt staat van het groot ste schandaal inzake de handel in aan delen met misbruik van voorkennis, heeft donderdag bekend de Securities and Excange Commission (SEC), de Amerikaanse beurscommissie, valse informatie te hebben gegeven. Het gaat om de aankoop van aandelen van het concern Fischbach. Volgens de Amerikaanse beursvoorschriften moe ten deelnemingen van meer dan vijf procent worden aangemeld en Boesky had meer dan dertien procent van de aandelen Fischbach in handen. AMSTERDAM (ANP) - De recherche van de Rijkspolitie te Water in Am sterdam heeft een 29-jarige man uit Amstelveen aangehouden die pro beerde een fictieve partij koffie te verkopen. De man beschikte daartoe over valse cognossementen (ladingbrieven), certificaten van oorsprong en inspectierapporten. De RP te water deelde dit donderdag mee. De Amstelvener gaf op de beschikking te hebben over 300 ton koffie ter waarde van bijna 1,5 miljoen gulden. De partij zou onderweg zijn van Mom basa naar Nederland. De man wilde de valse documenten ook belenen bij een bank. De betrokkene werkte voor een firma in de Westduitse stad Dusseldorp, waar net als bij de Amstelvener thuis, huiszoeking is verricht. Daarbij wer den onder andere de originelen van de valse documenten in beslag geno men. De RP wilde niet meer kwijt over deze zaak. Advertentie I E MA1NT1ENDRA1 ASSEN (GPD) De afgelopen maanden zijn per rouwkaart hoeveelheden pep middelen amfetamine vanuit Amsterdam naar Assen gestuurd. De Asser gemeentepolitie kwam daar achter na het oprollen van zeven drugsdealers; vijf uit Assen en twee uit Amsterdam. De Amsterdammers stopten de middelen in de rouwenveloppe en dank zij de voorkeursbehandeling van rouwkaarten door de PTT kwam het spul zonder vertraging op de bestemde plaats in de Drentse hoofdstad. Daarnaast haalden de aangehouden Assenaren ook zelf heroine en amfetamine uit Amsterdam. In totaal werd bij huiszoekingen in Assen en Amsterdam 100 gram cocaine, 50 gram amfetamine, en ongeveer 60 gram aan heroine in beslag genomen. Het zevental wordt bovendien verdacht van illegale handel in medicijnen als rohyp nol, librium en methadon. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 28 april vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 1 juni aflossing op 1 juni 1995 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld inschrijving 28 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 juni 1987 leningvoorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs V i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5