Bouwactiviteiten voor huizen Wolphaartsdijk Brandweerteams Philips in wedstrijd Ter neuzen JOHN CALJOUW IS TERUG Actievoerders rekenen op een vreedzaam weekeinde PZC/ provincie TOPMAN MINISTERIE MILIEUHYGIËNE: 9 MANIFESTATIE BORSSELE GOED VOORBEREID ,een podium is wel weer te vinden. Voetbaltoernooi Goese scholen Jongelui staken fietsbanden lek Bruse Boys krijgen grasmaaimachine HOORT- ZIET M 21 NOG GEEN INTERESSE WONINGWETWONINGEN Grenzen VRIJDAG 24 APRIL 1987 Bestrijding kernrampen blijft van levensbelang (\7nr) óón enar ttoralnnnp.iiprs) r»a;i (Van één onzer verslaggevers l'TRECHT - Ook als Nederland 'nee' zegt tegen uitbreiding van kernenergie is een goede orga nisatie voor bestrijding van rampen en ongevallen van levensbelang, alleen al wegens de kern centrales in de buurlanden. Dit stelde drs P. de Jongh, plaatsvervangend-directeur stralenbe- scherming van het ministerie van milieuhygiëne donderdag tijdens het symposium 'Is kern energie veilig?' te Utrecht. Hij gaf aan dat de overheid druk doen de is om de rampen- en ongevallenbe- strijding in kerncentrales te regelen. GOES - In Goes is~ woensdag en don derdag weer in het sportpark 't Schenge een schoolvoetbaltoernooi gehouden voor de basisscholen en de laagste klassen van het voortgezet on derwijs in de gemeente Goes. Vooral bij de basisscholen bestond dit jaar grote belangstelling voor de sportie ve krachtmeting. Maar liefst 450 leer lingen, verdeeld over 36 teams, voet balden dit keer op grote velden. Voor dien speelden de basisschoolkinderen op halve velden. De kinderen konden zich prima ver maken met het goede weer. Van de twintig jongenselftallen won de Holt- kampschool in de finale van de Kloe- tingse school. Bij de acht meisjeselftal len won de Hanekam van de Christina- school. Voorts waren er nog 3 zevental len van jongens, waar de Jan Ligthart- school als beste naar voren kwam, en 5 zeventallen meisjes, met als winnaar de Bellefleur 2. Donderdag was het de beurt aan de leerlingen tot en met 15 jaar van het voortgezet onderwijs. De ongeveer 250 scholieren werden verdeeld in twee leeftijdsklassen: die van 12 en 13 jaar (B) en van 14 en 15 jaar (C). Bij de meis jes B won Buijs Ballot 3 en bij de meis jes C team 6 van dezelfde school. Bij de jongens B kwam Sint Willibrordcolle- als beste uit de bus. Winnaar bij jon gens C was de rijksscholengemeen schap het Goese Lyceum. In 1988 komt een ontwerp-draaiboek uit. De Jongh onderstreepte dat het een ingewikkelde zaak is, alleen al door de vele ministeries die erbij be trokken zijn. Hij deelde mee dat in september '87 al lerlei nadere studies over toepassing van kernenergie uitkomen. Na de ramp in Tsjernobyl heeft de Neder landse regering daar om gevraagd. De Jongh wilde op de studies niet vooruit lopen. Wel merkte hij op dat de discus sie over de risico's van kernenergie zich niet moet beperken tot de ern stigst denkbare ongevallen. Een bete re benadering vond De Jongh het be kijken van het hele beeld van mogelij ke effecten voor mens en milieu, in sa menhang tot de kansen van optreden van die effecten. Tijdens het symposium van de stich ting Natuur en Milieu zei dr ir W. Bie- siot van de rijksuniversiteit Gronin gen dat de gevolgen van ongevallen in kerncentrales tot nu toe steeds véél te laag zijn ingeschat. Hij meende dat door die lage inschatting een meerder heid van het Nederlandse parlement in 1985 'ja' zei tegen meer kernenergie. Biesiot veronderstelde dat het onge val in Tsjernobyl wat dat betreft de ogen geopend heeft. Hij bepleitte een openbaar onderzoek naar de gevolgen van een ongeval in de kerncentrale Borssele. Dr ir Biesiot drong aan op nieuwe risico-studies, die niet alleen de mogelijk uitstoot aan radioactivi teit bezien, maar ook de korte- en lan ge termijn gevolgen voor volksgezond heid, economie, landbouw, drinkwa tervoorziening, natuur en sociale scha de. De hoek Molendijk en Lepelstraat in Wolphaartsdijk, waar vandaag wordt be gonnen met het boren van de funderingspalen voor vijf woningwetwoningen. WOLPHAARTSDIJK - Na een forse vertraging begint vandaag (vrijdag) in opdracht van de Regionale Wo ningbouwvereniging Samenwerking (RWS) uit Goes het boren van de fun deringspalen van vijf woningwetwo ningen op de hoek Molendijk/Lepel straat en drie woningen aan de Burge meester van Oeverenstraat in Wol phaartsdijk. De oplevering van de huizen wordt in het voorjaar van 1988 verwacht. Voor de woningen is tot op heden geen belangstelling. In juni 1983 kwam de laatste nieuw bouwwoning van de RWS in Wol phaartsdijk gereed. Een jaar later wa ren er al plannen voor de bouw van de acht woningwetwoningen. Omwoners hadden bezwaren tegen de ligging en het aantal woningen. Een bezwaarde was van mening dat sociale woning bouw niet is opgenomen in het daar geldende bestemmingsplan. Door de ingediende bezwaren en de daaropvol gende beroepsprocedure werd de goedkeuring van het bestemmings plan in een aanzienlijk later stadium verleend. De huizen worden nu verder van de straatkant af gebouwd; het aantal panden is met één verminderd. De nieuwbouw is niet de enige activi teit van de woningbouwvereniging in Wolphaartsdijk. Dertien woningen TERNEUZEN - Het terrein van Phi lips Terneuzen was gisteravond het decor van de regionale bedrijfs- brandweerwedstrijden. Teams van de vestigingen uit Middelburg, Bre da, Roosendaal, Dordrecht en het Belgische Leuven namen aan deze voorrondes voor het landelijk kam pioenschap deel. Het thema van de ze wedstrijd was communicatie. De jury bestond uit leden van brand weerkorpsen van Philipsvestigin- gen elders in Nederland. De deelnemers, die niet wisten wat hen te wachten stond, kregen de op dracht aanwezig te zijn tijdens de landing van een helicopter op de lan dingsstrip op het fabrieksterrein. Maar al snel kreeg men de melding dat de helicopter elders op het ter rein een noodlanding had moeten maken. Daardoor ontstond tevens een combinatie van ongevallen in omliggende gebouwen. Toen de spuitgasten ter plekke arriveerden, bleek de piloot van de helicopter bei de benen te hebben gebroken, en lag in een ander gebouw een slachtoffer onder een heftruck. In deze conster natie ontstond ook nog brand bij een hoeveelheid gevaarlijke stoffen. Omdat de diverse ongevallen niet dicht bij elkaar plaatsvonden, lette de jury vooral op de wijze van com municatie, toepassing van de ver schillende codes en het stellen van de juiste prioriteiten. Aan de oefening werd medewerking verleend door leden van de brand weer gemeente Terneuzen, de ambu- Deelnemers aan de brandweerwed strijden op het terrein van Philips Terneuzen bevrijden de piloot uit de verongelukte helicopter. lance van het Elisabeth Ziekenhuis uit Sluiskil en leden van de Lotus- groep. Na afloop maakte in de bedrijfskan tine de heer G. Claessen, lid van de Brandveiligheidsdienst van Philips Eindhoven en voorzitter van de wed strijdcommissie, de uitslag bekend. Als eerste was het korps van Leuven geëindigd, tweede werd Roosendaal en derde Breda. Aan het organiserend korps werd een schildje overhandigd voor de 'perfecte wijze' waarop het geheel in elkaar was gezet. De Amerikaanse onderzoeker dr J. N. Barkenbus vertelde dat de bouw van zogenaamde 'inherent veilige kern reactoren' op korte termijn uitgeslo ten is. Het gaat om reactoren die bij fouten in bediening of techniek uit zichzelf stoppen. Barkenbus meende dat het vele miljarden guldens en ruim 15 jaar zal kosten om dergelijke reactoren commercieel aantrekkelijk te maken. Hij zag zo'n reactor in Ne derland de eerstkomende tijd dan ook niet gebouwd worden. Barkenbus was wel voorstander van verdere ont wikkeling van deze reactoren, met na me omdat de gevolgen van menselijk falen worden verminderd. Voorzitter mr J. Fokkens van Natuur en Milieu herinnerde eraan dat een meerderheid van het Nederlandse par lement bij de beslissing over de bouw van nieuwe kerncentrales in '85, het ri sico van een reactorongeluk a la Tsjer nobyl aanvaardbaar achtte. Hij hoop te dat de politici hier inmiddels ander over denken. Fokkens vreesde voor een nieuw pro-kernenergiebesluit van de regering. Hij drong aan op een snel le publieke discussie hierover. „Wij moeten ons niet alleen bezig houden met kerncentrales over onze grenzen, zoals in Doel, maar ook met de kerne nergiebesluitvorming in Nederland zelf'. krijgen een ingrijpende onderhouds beurt. De huurders wonen tijdens de renovatiewerkzaamheden in andere huizen van de woningbouwvereniging of verblijven in één van de twee ver plaatsbare wisselwoningen. Inmiddels zijn plannen uitgewerkt voor renova tie van woningen aan de Oosterkerk- sestraat, Friesestraat en Nazareth- straat. De RWS verwacht dat nog dit jaar de werkzaamheden beginnen. In de loop van volgend jaar kunnen de be woners in hun verbouwde woning te rugkeren. In de kern Oud-Sabbinge is de woningbouwvereniging bezig met de renovatie van vijf woningen in de Bemhardstraat. OOSTKAPELLE Twee Middel burgse jongelui van 15 en 16 jaar zijn door de politie van Serooskerke aan gehouden voor vernieling van fietsen bij de duinovergang 'De Lage Duun- tjes' in Oostkapelle. De jongens staken woensdag met een mes op een viertal daar geparkeerde fietsen in. Toen een vakantieganger uit Holten daar iets van zei, bedreigden ze ook hem met hun mes. BRUINISSE De gemeenteraad van Bruinisse heeft donderdagavond na veel gepraat besloten een gereviseer de overtollige grasmaaimachine van gemeentewerken aan de voetbalver eniging Bruse Boys te schenken. Daarbij werd vooral de vraag opge worpen of Bruse Boys een rekening moet worden gepresenteerd, wanneer de machine het onverhoopt een keer laat afweten en het gras in dat geval andermaal door de gemeentelijke groenwerkers moet worden gekort wiekt. Wethouder M. J. van de Velde (openba re werken) meende, dat dit zo'n vaart niet zal lopen. „Want de machine voor Bruse Boys is wel tweedehands maar loopt weer als een klokje. En we kun nen toch moeilijk een rekening sturen, als het apparaat kapot gaat. De gras maaier is trouwens zeker de eerste drie jaar niet stuk te krijgen", verzekerae wethouder Van de Velde enkele onge ruste raadsleden. De wethouder voelde weinig voor schriftelijke afspraken met Bruse Boys voor eventuele pechdagen, zoals CDA-raadslid J. Huizer voorstelde. „Dankzij Bruse Boys worden er op za terdagmorgen geheel belangeloos zo'n 110 kinderen van de straat gehouden. En het lijkt dan ook niet te veel ge vraagd eens een oude grasmaaier weg te geven". Raadslid A. Bal van Lijst Van de Velde en de overige fracties (in begrepen raadslid Huizer) spraken uit eindelijk hun vertrouwen uit in de wet houder en het bestuur van de voetbal club. Raadslid Bal: „Die grasmaaier wordt tenslotte niet zonder zeggen of zingen weggegeven". John Caljouw: terug in Middel burg... Op zijn veertigste heeft hij geleerd, wat voor hem in het leven belang rijk is: zijn vrouw Maria-Rossa, hun zoon Dyango en daarna zijn mu ziek. De zanger van de in de jaren zestig internationaal furore makende Zeeuwse popgroep Dragon Fly, John Caljouw („Ik heb al een heel leven achter me), is na een hoop omzwervingen weer terug in Middelburg. „Er is toch zo'n gezegde dat de misdadiger altijd terug komt, op de plaats van de misdaad?" Een vast omlijnde carrièreplanning heeftCaljouwnietmeer. Inhetverle- den is hij daar vaak genoeg mee van een koude kermis thuisgekomen. John Caljouw: „Ik ben weer uit Spanje teruggekomen met een hele boel 'manyana', lukt het vandaag niet dan lukt het morgen wel. Een podium voor je muziek is er altijd wel te vinden. Ik ga verder met com poneren, maar niet om te verkopen of zoveel mogelijkheid op te treden. Mijn artistieke gevoelens vorm ge ven, dat is waar ik muzikaal gezien mee bezig ben. Krijg ik de mogelijk heid dat aan de mensen te laten ho ren, dan is dat alleen maar fantas tisch". De kans om voor een breder publiek te spelen, heeft zich vanzelf alweer aangediend. Morgen, rond half tien, is John Caljouw te horen in het Vara- radioprogramma 'Hallo, Hier Hil versum'. Caljouw won vorig jaar de eerste prijs op een muziekwedstrijd in Vlissingen, die gedeeltelijk door de omroep op touw was gezet. Zijn bedoeling was, na een 5-jarig verblijf in Sevilla, Zeeland te laten zien, dat Johnny Caljouw er weer was. Hij nam gelijk de grootste bokaal mee naar huis. De Vara zou nog contact met hem opnemen, was de toezeg ging. Vorige week was het zover en werd er gebeld of hij kon optreden op een Va- ra-lentefeest op een boot op de Oos- terschelde, dat direct op de radio uitgezonden zou worden. „Je krijgt niet overal de kans muziek te maken die je zelf bezig houdt, voor een groot publiek, dat sla je niet af', zegt John Caljouw. Hij zal voor de radio iets la ten horen van de composities, die hij maakte, met teksten uit een gedich tenbundel van de Spaanse dichter Frederico Garcia Lorca. Voor hem nu geen gillende fans, grammofoonplaten en snelle auto's meer. Gewoon lekker met muziek bezig zijn, in alle rust zijn zoon op voeden en wat lesgeven, dat neemt zijn tijd in beslag. 'The times they are changing', zong in de jaren '6U Bob Dylan, één van zijn idolen. De tijden zijn veranderd voor Johnny Caljouw. Als zanger van Dragon Fly, beklom hij samen met zijn drie vrienden, nog maar 18 en 19 jaar oud, eindjaren '60 de hitparades. Ze veroverden in die sixties stormenderwijs Amsterdam, de grote droom van alle Zeeuwse popmuzikanten, na Amsterdam kwam Londen. Twee Zeeuwen en twee Zeeuwse Molukkers samen op gegroeid in Middelburg en al zes jaar y bezig met hun band, braken door. Hun groep speelde met bands als Pink Floyd. De jongens van Dragon Fly maakten hun 'psychidellische' muziek in nachtclubs, waar mannen als Paul McCartney een pilsje kwa men halen. „Kort en heftig", zegt John Caljouw nu, terugkijkend op die twee jaar. „Het geeft mooi aan hoe betrekke lijk muzikale roem eigenlijk is. Wij als Zeeuwse band in de Flower-po- wertijd, helemaal beschilderd op de podiums. We reden rond in een Che vrolet. Maar op een gegeven mo ment stopt het succes". Dragon Fly ging ter ziele aan finan ciële moeilijkheden. Wanbeheer van manager Daan Padmos zorgde er voor dat zelfs de instrumenten ver kocht moesten worden. „Was ik een groot zakenman geweest, dan was ik nu rijk", mijmert John Caljouw. „Maar zakelijk talent en artistiek ta lent gaan maar zo zelden samen". De band viel uit elkaar en Cal jouw sollicteerde als zanger bij de Rotterdamse groep Swinging Soul Machine. Weer plaatjes ma ken, weer succes en tv-optredens. Caljouw zong nog geen twee jaar bij de groep toen er een tournee door Spanje werd gemaakt. In Barcelona kwam hij de Nederlandse musicus Tony Ronald tegen, die in Spanje carrière had gemaakt. Caljouw bleef hangen en richtte in Spanje zijn eigen band 'Armada' op. Maar ook de Armada ging ten onder. Caljouw keerde na enkele jaren te rug naar Nederland met zijn toen malige Hollandse vrouw, omdat haar dochtertje naar school moest en Spanje geen goede onderwijsmo gelijkheden bood. Hij gaf een paar jaar les in het basisonderwijs, waar hij tussen de bedrijven door voor op geleid was. Het bloed kroop waar het niet gaan kon en hij begon een mu ziekstudie voor schoolmuziek aan het Tilburgse conservatorium, waarna hij muziekles ging geven. Op een gegeven moment liep het spaak met John Caljouw. Aangegre pen door de door van één van zijn vrienden uit de Dragon Fly-periode en vertwijfeld op zoek naar zijn eigen wortels van de gitaarmuziek, ging hij vijf jaar geleden, met nog een paar cent op zak naar Sevilla, de hoofdstad van de Flamenco. „Ik raakte er geïnspireerd, ik leerde er te leven en ik kwam er mijn vrouw tegen", zegt Caljouw. Juist zijn vrouw drong er echter op aan Sevilla te verlaten. „De stad is erg arm, er zijn enorm veel werklozen. De men sen zijn er of ontzettend arm of heel rijk. Wij zaten er een beetje tussenin. We wilden graag een kindje hebben, maar de toekomst in Sevilla is toch vrij onzeker. Muzikant zijn betekent trouwens altijd een strijd om het be staan moeten voeren. Ik was op vakantie geweest in Middelburg en Rossa drong er steeds sterker op aan, terug te gaan". „We zijn er nu weer en ik wacht af wat er gaat gebeuren. Twintig jaar geleden moest het allemaal heel snel. Ik heb een paar leerlingen van 16,17 jaar waarin ik weer heel veel van mezelf in die tijd terug vind. Voor mij hoeft het niet meer zo no dig. In Sevilla heb ik een eind ge maakt aan dat leven van jagen en jachten. Ineke van Wallenburg UTRECHT - „Als de toezeggingen van de burgemeester en de rijkspolitie ge stand worden gedaan, dan kan de ac tie probleemloos en vreedzaam verlo pen". Woordvoerder Volkert Vintges van de landelijke actiegroep 'Nooit meer Tsjernobyl/Borssele dicht' maakt duidelijk dat het aan de actie voerders niet zal liggen. De manifes tatie, blokkade en demonstratie bij het PZEM-complex onder de rook van het dorp Borssele zijn tot in de pun tjes voorbereid. Mede dankzij jaren lange actie-ervaring (óók hoe het niet moet), is een draaiboek gemaakt dat aan vrijwel alles aandacht schenkt. Er moeten nog wat praktische hobbels worden genomen, zoals de watervoor ziening in het actiekamp dat aan de Europaweg-oost - tussen de PZEM en Total - zal worden ingericht. Vintges vindt dat details. Het belangrijkste is dat de grote lijnen getrokken zijn. De éénjarige-herdenking van de reactor ramp in Tsjernobyl zal in Nederland niet geruisloos voorbij gaan. Afgelo pen weken zijn in het hele land zo'n 60 voorlichtingsbijeenkomsten gehou den en maakte een bus een tournee. Op grond van die ervaringen schat Volkert Vintges dat er aan de blokka de circa 2000 tot 3000 mensen deelne men. Hoeveel tegenstanders van kern energie de moeite nemen om op zon dag naar de demonstratie te komen, wil hij niet inschatten. Het actiecomité heeft uitvoerig met de Borselse burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel en rijkspolitiecom- mandant J. Veenstra overlegd. Maan den geleden werden de eerste gesprek ken al gevoerd. Er zijn over en weer toezeggingen gedaan. Woordvoerder Vintges is er redelijk tevreden over. Hij tekent aan dat de actievoerders het principe van een langdurige blokkade van het PZEM-complex overeind heb ben gehouden. „We willen er druk mee uitoefenen om het kernenergie-pro gramma in Nederland te stoppen". De 34-jarige leraar uit Nijmegen is zich er van bewust dat de blokkade niet met een leidt tot afbouw van de kerncen trale. „Het is één van de activiteiten ter herdenking van Tsjernobyl. Alle activiteiten versterken elkaar en dat is erg belangrijk omdat in 1988 verdere besluitvorming over kernenergie plaats vindt". Het weekeinde in Borssele houdt méér in. Volkert Vintges wijst erop dat het de eerste grote actie sinds jaren is, die door de anti-kernenergiebeweging georganiseerd wordt. „We hopen de beweging ermee nieuw leven in te bla zen. Dat is beslist nodig, omdat de ko mende tijd belangrijke kernenergie- besluiten door het parlement geno men moeten worden". Over de bijval voor het actieweekeinde is Vintges niet ongerust. Hij denkt dat de ramp bij Tsjernobyl de ogen van veel men- sen heeft geopend voor de onveiligheid van kernenergie. „Die ogen moeten we wel proberen open te houden". Vandaag, vrijdag, beginnen de activi teiten met het inrichten van het kamp op een havenschapterrein aan de Eu ropaweg-oost (ongeveer 14.00 uur). Za terdag 10.00 uur begint de 28 uur du rende blokkade van de tien toegangs poorten tot het PZEM-complex. Op zondag verzamelen de deelnemers aan de demonstratie zich te 12.00 uur op de Borsselse Monsterweg. De stoet be reikt om ongeveer 14.00 uur het PZEM- complex. Daar wordt dan de blokkade opgeheven en de demonstratie ont bonden. Er volgt een manifestatie met muziek en sprekers over kernenergie. De actie is door een deel van de Bor selse bevolking niet juichend ontvan gen. Volkert Vintges heeft voor die be zwaren begrip, maar hij voegt er met een aan toe dat daaraan grenzen zijn. De actievoerders hebben zijns inziens al in zéér ruime mate rekening gehou den met plaatselijke tere gevoelens. Hij noemt het verplaatsen van het verzamelpunt voor de demonstratie naar buiten de dorpskern van Borsse le; het zodanig afstemmen van de de monstratietijden dat de kerkgang er niet door wordt gehinderd; het ach terwege laten van muziek tijdens de demonstratie in het dorp. Vintges be klemtoont dat er ook nog zoiets is als vrijheid van demonstratie en van dat recht zal dan ook gebruik worden ge maakt. Het actiecomité is, tegen de achter grond van de vele tegemoetkomingen en het gevoerde overleg met de burge meester, erg onaangenaam getroffen door een eenzijdig dictaat van drs Van den Heuvel. Hij heeft de route van de demonstratie andermaal veranderd, nóg meer buiten het dorp. Vintges: „Op zich hebben we daar niet zoveel bezwaar tegen. Maar zonder overleg viel een brief in de bus, waarin een an dere route was vastgesteld. Zo hoort het niet, dat is een onelegante wijze van ingrijpen door de burgemeester". Nochtans gaat hij ervan uit dat ook de nieuwe route lang genoeg zal zijn om alle demonstranten tegen (meer) kern energie te kunnen bergen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 29