SOLISTE MARIANNE BOER SIGNALEMENT jeugd uit de grensstreek concerteert in middelburg mmunicatie Cjtxposltfcsj jan verschoore (1954) expositieruimte in de dikke toren kunst OE ambitie verburg vleermuizen keramiek van outryve art house ahrend reimond kimpe tekenen trouvaille gubbels fotos zkc lunchcafé de stenge de distel esprit schatten de vleeshal rie baauw binkhorst jan baay bres kens RIJDAG 24 APRIL 1987 technieken: tekenen, grafiek, collages, objecten, stempels, ideeën, video 1982 galerie plein 7, amsterdam 1983 vpro, hilversum 1984 galerie c d, gent 1985 galerie kerstens, geertruidenberg groepstentoonstellingen in tiel, brugge, almelo, middelburg en eeklo. sinds 1985 werk in vele mail-art-projecten. werk in de kollektie van de provincie zeeland, in mei werk in het project 'grenzeloos' op de veerboot prinses juliana en bij galerie bellemans te axel. oude stad 64, 4501 jc oostburg O P li N EVERYTHING V, Dirigent Edmond Saveniers is bezig met de blazers. „Accenten doordrukken," oudt hij het gezelschap voor. Het moet klinken als vet spek." p de lessenaars staan de lazerspartijen van Gershwins Rhaposody in Blue'. De noten ijner, zo blijkt op de tweede ag van een studieweek, die vijfenzestig jonge uziekamateurs, grotendeels leerlingen van muziekscholen an weerskanten van de Belgisch-Nederlandse grens in etkleinjseminarie te Sint-Niklaas bijeenbrengt. Nu 'e expressie nog. „Kort houden, "ie noten," roept Saveniers. „Afbijten moet je ze". Gershwin ist van de blazers veelzijdigheid - en ritmische ouplesse. Die begint zich na een uurtje af te tekenen, waarna de blazers worden losgelaten. En de strijkers onderhanden worden genomen. De studieweek van de vijfenzestig jongelui uit Zeeland, ;Noord-Brabant, de provincie Antwerpen en het Waasland loopt dit weekeinde uit op een serietje van drie concerten: vanavond - vrijdag - in Tilburg, zaterdagmiddag om 14.30 uur in de Concertzaal in Middelburg en zondag in Sint-Niklaas. Soliste in Gershwins Rhapsody in Blue: de jonge Zeeuwse Marianne Boer, die voor, de solo-partij is gevraagd door de Stichting Euregio Jeugd Orkest. Ze is daar - meldt ze - graag op ingegaan. „Het is altijd leuk om met een orkest samen te spelen. Dus als ik er de kans voor krij g, doe ik het." Ze voegt zich later in de week bij het ad hoc-orkest om de piano-solo te repeteren en in het geheel te integreren. Marianne Boer heeft intussen een minder druk aandeel in de concerten dan zich eerst liet aanzien: aanvankelijk zou de club ook het moderne pianoconcert van de Belg P. Swerts in studie nemen, maar dat wegens onoverzichteliujkheid van de partijen - zoals Saveniers meldt - niet door. „Jammer," vindt Marianne Boer, „ik had het al grotendeels in gestudeerd. Hoewel haar studie bij Jan Wijn op het Sweelinck-conservatorium in Amsterdam (eerste jaar) voorop staat, blijft er voor optredens enige ruimte. Zoals op maandag 27 april, in het tv-programma „In 80 vragen de wereld rond' van Pim Jacobs. Meer dan zestig jonge muzikanten,leerlingen van privé-docenten en muziekscholen in Zeeland, Brabvant, provincie Antwerpen en het Waasland op een werkweek bijeen: het initiatiefis in 1985 ontstaan in Noord-Brabant en vorig jaar voor het eerst uitgevoerd. Opzet is om leerlingen, die kwalititatief van een goed niveau zijn, de gelegenheid te geven in orkestverband bezig te zijn en aldus op niveau samen te spelen. „Op die manier," zegt stichtingsbestuurslid P. Henrard in de repetitieruimte in Sint-Niklaas, „willen we de ambitie en de ontwikkeling van talentvolle jonge musici stimuleren. We houden in de verschillende grensregio's audities. Voor de jongelui tussen 13 en 21 j aaar, die worden uitgekozen, wordt dan een werkweek georganiseerd. Vorig jaar was die in Nederland, nu in Belgie." Het bestuur kiest daarbij een opzet voor een programma, waarin als regel ook een werk van een hedendaags componist als het kan uit Nederland of België wordt opgenomen. Dit jaar zou dat het pianoconcert van Swerts zijn, maar dat is vervangen door de symfonia nummer 1 van de Belg F. Célis, een werk waarin seriële technieken worden toegepast. De solistische bij drage komt van Marianne Boer in Gershwins Rhapsody en verder speelt het orkest van Beethoven de ouverture Coriolan en van Mendelssohn de derde, Schotse symfonie. „We hebben een goede club om mee te werken", stelt dirigent Saveniers de tweede repetitiedag vast. Hij heeft het gezelschap met slechts een enkele conservatoriumstudent uitgebreid: op de plaats van de concertmeester bijvoorbeeld en in de groep hoornisten. „De helft van de deelnemers heeft op dit niveau ervaring in het spelen in een orkest, de andere helft niet. J e moet als concertmeester wel iemand hebben, die al vaker in een orkest heeft meegedaan. En in Mendelssohns symfonie moet je wel zeker weten, dat die hoge noten bij de hoorn er aan het slot ook uitkomen". Het merendeel van de deelnemers - een kleine veertig - is afkomstig uit Noord-Brabant, Antwerpen—Waasland en Zeeland brengen elk zo'n twaalf jongelui in. „Wat me tussen Nederlandse en Belgische deelnemers opvalt," zegt dirigent Saveniers, „is de verschillende studie-aanpak. Je kunt onge veer zeggen, dat de Belgen alles op de repetiies doen en dat de Nederlanders daarna ook op hun kamers nog wel studeren en een en ander doornemen. De Belgen lezen sneller van papier, de Nederlanders studeren intensiever, hebben sneller de expressie te pakken. Van de strijkers zitten de besten bij de Nederlanders, bij de blazers is het omgekeerde het geval. Kennelijk heef men in Brabant en Zeeland heel goede strijk-docenten". KEES CIJSOUW Vandaag de vierde aflevering van het Projekt Kunst Kommunicatie van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge. De achtste kolom als kunstkolomeen strikt persoonlijke invulling van die ruimte door een Zeeuwse kunstenaar. Deze week is dat Jan Verschoore. Ko de Jonge heeft een vijftigtal collega's uitgenodigd om een jaar lang één kolom per PZC-Vrijdagkrant te vullen. Hij ziet de krant als verzamel- fuik van gegevens, berichten, vormen en beelden. Daarnaast is er - binnen en buiten de kunst - de functie van de krant als doorgeefluik. Ko de Jonge tracht door middel van zijn project de kunstenaar zo direct mogelijk in contact te brengen met zoveel mogelijk lezers. (Kunsten Kommunicatie: elke week in de PZC-Vrijdagkrant. Correpon- dentie: Ko de Jonge, Postbus 7082, 4330 GD Middelburg). De Vlissingse kunstenaar Al- bert Verburg exposeert tot be gin mei in de Gevangentoren in zijn woonplaats. De expositie bestaat uit foto's, tekeningen, foto-schilderijen en speciale uitgaven die Verburg in 1985, 1986 en 1987 heeft gemaakt. Het meest recent zijn de foto schilderijen, waarin verf met zwart/wit-fotografïe gecombi neerd wordt. Evenals in de spe ciale uitgaven vormen in de fo to-schilderijen erotiek en emo tie de thematiek. In zijn teke ningen maakt Verburg gebruik van sterke kleuren en een krachtig lijnenspel. Zijn Paper Study foto's zijn ontstaan uit inspiratie door de 'Merzbau' van Kurt Schwitters. (Openingstijden: dagelijks, ook op zondag, van 11,00 tot 21.30 uur). Een tentoonstelling over vleer muizen is tot 26 april te zien in het Zeeuws Museum/Natuur- historie aan de Duinvlietweg in Oostkapelle. De tentoonstel ling werd vervaardigd door het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden. Openingstijden: dagelijks 10- 15 uur. In de vitrines van de Kunstuit leen aan de Kuiperspoort in Middelburg zijn tot eind april keramische objecten te zien van Roel Mollema. Zijn kunst werken zijn potten, schalen en vazen, al zullen ze nooit als zo danig gebruikt worden. Het zijn decoratieve voorwerpen, accenten in de ruimte waaraan de blik van de toeschouwer blijft hangen. Openingstijdendi-za. 13-17 uur, do. ook 19-21 uur). uit de leegtes tussen de vin gers.' De expositie van Van- denberg, de zevende in de reeks, duurt tot en met 25 april. (Openingstijden: di.-vr. 10- 12.30 en 13.30-17 uur, za. 13-17 uur.) Schilderijen van Robie van Outryve zijn tot en met 25 april te bezichtigen in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Singelstraat in Goes. (Openingstijden: di.-vr. 10-16 uur, za. 11-16 uur.) In het Art House aan de Markt in Biervliet wordt tot en met 30 april de expositie Kunst op eie ren gehouden. De deelnemers aan deze tentoonstelling zijn Wil van Maanen, Nel Rees kamp, Aline Mac Gillairy, Els Visser, Annie Robert-Wijnen met droogbloemen en Krijn Doolaard. (Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 9.00 tot 12.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur). Om aan te tonen dat er wei de gelijk ruimte is voor kunst op de werkplek wordt tot 15 mei in de toonzaal van het projectad viescentrum van Ahrend in Vlissingen het werk van Daniel Snelders (Daan'd) geexpo- seerd. Hij is een onafhankelijk, voornamelijk monumentaal achilder, die zich ook met ar- chitektuur bezig houdt. Zijn olieverfschilderijen, glaze nierskunst, gouaches, penseel tekeningen en etsen zijn veelal in particulier bezit. Daan'd is een uigesproken solitair en ex poseert slechts sporadisch. De expositie is tijdens werkda gen van 9.00 tot 17.00 uur te zien in het projectcentrum aan de President Rooseveltlaan. In het museum 'De Schotse Huizen' in Veere wordt tot en De tentoonstellingenreeks 'Ac cent tekenen' in galerie Bella my 19 in Vlissingen wordt ge sloten met een expositie van Philippe Vandenberg uit Gent. 'Hoe helder is de eenzame teke naar?' zegt Vandenberg over zijn werk, 'hoe scherp, hoe naakt wijst hij de ruimte aan? De boom bestaat uit de leegtes tussen de bladeren en de hand met 16 mei een expositie ge houden van de Vlaamse schil der Reimond Kimpe. Deze in Gent geboren schilder over leed in 1970. Hij woonde vele ja ren in Middelburg. Van hem zijn olieverfschilderijen te zien. Zijn vooroorlogse werk had veelal de zee en het Walcherse landschap als uitgangspunt terwijl in zijn naoorlogse werk de mens in het algemeen cen traal stond. (Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur). De Franse kunstenares J. Duri- vault exposeert gedurende de maanden april en mei in de Terneuzense galerie Trouvaille aan de Axelsestraat. Tijdens de expositie zijn olieverfschil derijen, aquarellen en pastels te zien. (Openingstijden: tijdens win keluren). Voorst. De Amsterdammer Theodor Schokker toont beel den. Dirk van Voorst, eveneens uit Amsterdam, exposeert mo notypes en olieverven. De kun stenaar Minne Vijver toont tot en met 30 mei schilderijen in het Kunstenaarscentrum. (Openingstijden: maandag 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur). ling is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur, behalve op zondag en maandag. In het Zeeuws Kunstenaars centrum in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is tot en met 30 april een tentoonstel ling ingericht van werken van Theodor Schokker en Dirk van In hotel-congrescentrum 'De Zeeuwse Stromen' in Renesse is tot 8 juni een foto-tentoon stelling ingericht van Theo Janssen uit Zoetermeer. Het gaat om kleuropnamen van de pijlers in de bouwpunt van het werkeiland Neeltje Jaris, vlak voor de plaatsing in de Ooster- schelde. De amateurkunstenares Maria S. Dominicus-de Graaf uit 's- Gravenpolder exposeert gedu rende de maand april aquarel len, pastels en olieverven in het lunchcafé Stadhuis in Goes. Haar schilderijen zijn in de meeste gevallen geïnspireerd op de natuur. De tentoonstel- Op de eerste verdieping van de Kunstuitleen (Kuiperspoort, Middelburg) toont Klaas Gub bels tekeningen en aquarellen. Gubbels beeldt voornamelijk tafels, koffiekannen en voor werpen uit het dagelijks leven uit. De vorm en structuur van deze voorwerpen zijn zijn inspi ratiebron. De kunstenaar werkt voornamelijk met acryl verf, olieverf, gouache en litho pers. (Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur). Evangelis Cotrotsos. Van de uit Belgie afkomstige kunste nares Mado Schoolmeesters zijn schilderijen te zien. De uit Griekenland afkomstige Evan gelis Cotrotsos toont sculptu ren. De werken van beide kun stenaars zijn te zien tot en met 27 mei. (Openingstijden: woensdag tot en met zondag van 13.30 uur tot 17.30 uur. Maandag en dinsdag gesloten). In hotel De Distel in Zoutelan- de wordt tot en met 1 juni de expositie 'Zeeland en z'n Zeeu wen' gehouden. De expositie omvat een aantal schilderijen van de Zeeuwse kunstenaar Hendrik A. Borst. In galerie Esprit in Clinge wordt werk tentoongesteld van Mado Schoolmeesters en Schatten uit de Schelde, Markiezenhof, Bergen op Zoom. Het Markiezenhof in Bergen op Zoom herbergt deze maand de tentoonstelling 'Schatten uit de Schelde', vondsten uit het Verdronken Land van Zuid- Beveland (Reimerswaal en Nieuwlande). Gebruiksvoor werpen, sieraden, aardewerk en documentatie. (Dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur). Onder de titel 'squares' expo seert fotograaf Paul de Nooijer tot en met 26 april werken in de Vleeshal in' het stadhuis van Middelburg. (Openingstijden: di.-zo. 13-17 uur.) In De Stenge in Heinkenszand is tot en met 30 april een expo sitie ingericht van schilderijen van H. M. van de Linde uit Heinkenszand. De expositie is te zien dagelijks van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur. Ook in het weekeinde. De Goese schilderes Rie Baauw exposeert tot augustus in het Surfhotel 'Het Veerse Meer' op de Oranjeplaat in Ar- nemuiden. De expositie heeft als thema 'Zeeland, water en wolken' en bevat een serie olie verfschilderijen en aquarellen. De werken zijn dagelijks te zien in het hotel. Liesbeth Binkhorst uit Middel burg exposeert tot en met 29 mei tekeningen en schilderijen in de expositieruimte van de Rabobank in Middelburg. De werken zijn te bezichtigen tij dens de openingsuren van de bank. In 'Scheldestroom' aan de Vlis singse boulevard exposeert Jan Baay tot eind april schilde rijen en pastels. Onderwerp: het Zeeuwse landschap. Dage lijks te zien. In galerie 'Raiffeisen' in Bres- kens exposeren Freddy Repko uit Terneuzen olieverfschilde rijen en pentekeningen en et sen en Sia Braakman uit Phi lippine keramiek. Tot en met 26 april is de tentoonstelling dagelijks van 14 tot 17 uur te zien. 'Ja, dat is een fantastisch idee'. Het geeft de i.idruk van een overvloed. 'Dat is een hee' goed idee Een Miljard F terug Am terug was in New York, realiseerde ik me p. Amerika heeft. We hebben vierentwintig uu en dat blaast alles buiten proportie op. Er zi zenders. Fantastisf^^iflfiflüjk. Een van m'n f alleen rr r een Al enkele seizoenen wordt de Dikke Toren in Zierikzee, bouw werk van de Keldermansen, opengesteld voor tentoonstellin gen. Het bleef tot nu toe bij incidentele exposities. Zierikzee Pro motion wil nu structuur brengen en met medewerking van Zeeuwse beeldende kunstenaars een seizoenkalender opstellen. Inmiddels wordt gewerkt aan de accommodatie: verlichting en aankleding worden aangepast en er wordt voorzien in toezicht. Zierikzee Promotion gaat uit van tweewekelijkse tentoonstel lingsperioden tot medio september. De maand juli is al volge boekt, voor de andere maanden is nog aanmelding van activitei ten mogelijk. De tentoonstellingen in de (Dikke) Sint-Lievens Monstertoren worden gehouden op de benedenverdieping. (ZP, Wevershoek 33, Zierikzee, 01110-15046). Wonden, in g d'Offc 'Ja, maar één portret. Een zelfportret. Het 2 de galerie zijn...' Hi) verdedigde u. 'Werkelijk?' Liscussie met Kounellis over Amcrik Jeit of v nou een kunstenaar 'Ik had gedacht aan een wat langere titel'. Dmzenii en één feesten 'Dat k'inkt goed. Verder?' Vierduizend feesten 'Vierduizen^^SffSS^^M^en Een Miljo NiemandJ/Rtk%>cfile^\*b 'Ja, dajgy^niaWcQbfl Het Jmt fndruk van 0^F* 'Da^rjAheel goed idee. Eé^tirr^^rd F> hep s in New York, realiseerd^i^ heeft. We hebben vieren hst alles buiten proportil "hntastisch eigenlijk. de mok Ze zegg^fl is. Ik^ret nJjyJ het nog bestT hadden^^ZcFn Is uw Hier en wat aantel 'Ja, die foto's zijn niet alles... gisteren zag ik foto's. Ik was in de Seagram Building wa 1 ene WintergardenHij had alle rug van president Kennedy.. Meksten voor uw boek gekcz t notities f 1 beweerd en niet zo bec iet zoveel mensen die z zijn, terwijl ze voo; dus het maakt niet erkenning kan krijgen. UJ is dit een mythe 'Ik denk dat dit nooit echt heeft gegolden jg kunst geweldig goed]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 15