smakelijke kant-en klaar maaltijden lÈÊÊ op avontuur in culinair china quich e en custard kaart pak-choi: een exotische kool meeneem-oven PZC/ vrijdagkrant 11 E versheid ontwikkeling met kop en al leger en leger exotisch marktbericht PIJDAG 24 APRIL 1987 r is een tijd geweest dat kant-en-klaarprodukten in winkel eerder het gemak dan esmaakpupillen dienden. Wie eeft er niet ooit die blikjes avioli geprobeerd, om maar ens een negatief voorbeeld te loemen. Maar de laatste jaren is reen kentering merkbaar. Dat al in de eerste plaats te maken lebben met het feit dat steeds leer mensen de toevlucht tot en snel te bereiden maaltijd oor door de week zoeken. Een rotere markt betekent een rotere concurrentie en oncurrentie betekent weer de oodzaak voor de fabrikant om ichvande ander te nderscheiden. In prijs lijvoorbeeld. Maar ook in waliteit. En vooral in smaak. nOldenzaal zit een wel heel pvallend bedrijf, Creative Food Itudio. Een bedrijf, dat zich pecialiseert in juist het ntwikkelen van bijvoorbeeld «tere en smakelijker kant en laar maaltijden. Het bedrijf 'ordt gerund doordemandie oit de zilveren koksmuts won n zich beste kok van Nederland ;on noemen. Karl H. Trompert. fie straks in een supermarkt ïeens een heel andere reeks rodukten ziet, zoals ijvoorbeeld een serie verse aastaarten, kan daarmee hogelijk kennismaken met het erk van Trompert's Creative 'ood Studio. [ïompert: „Het is een feit dat er og wel het nodige verbeterd anwordeninde oedingsindustrie. Niet dat de rodukten geen kwaliteit schelen. De concurrentie kan bovendien ook moordend zijn. Zo ontwikkelde Karl Trompert een nieuwe serie pasta's. Pasta's zijn populair de laatste jaren. De spaghetti's, canneloni's en ravioli's. Trompert ging in Italië kijken hoe de pasta's thuis gemaakt werden en in de fabriek. Ging aan het experimenteren met verschillende meelsoorten. Hard of zacht meel, fijn of grof. Ontwikkelde vullingen voor de ravioli en de canneloni. Maakte sauzen en bedacht een pasteurisatieproces via een gigantische magnetron. De markt van de kant en klaar produkten is volop in beweging. En niet alleen die van de bestaande produkten. Er worden ook nieuwe recepten uitgedacht, die geschikt gemaakt worden voor produktie op grote schaal. Bij Creative Food Studio hebben ze een grote hal. waar voor de uitwerking van een nieuw produkt de fabrikage op kleine schaal nagebootst kan worden. Want zo werkt het dikwijls. Er wordt een idee uitgewerkt voor een'nieuw produkt en als alle problemen overwonnen zijn, wordt het op kleine schaal geproduceerd en bijvoorbeeld in enkele filialen van een groot bedrijf uitgeprobeerd om de reacties van het publiek te peilen. Tegelijk kunnen bij die beperkte fabrikage ook de eventuele tekortkomingen in de produktie aan het licht komen. Bij de sterk stijgende vraag naar kant en klaar maaltijden is het ebben, maar op het gebied van maak valt er nog wel het een en nderte doen. Dikwijls komen maakbeperkingen voor uit roblemen die een bedrijf heeft net de technische nogelijkheden van hun roduktielijnen. De kwaliteit en ooral de smaak van de irodukten wordt daarbij vooral lepaald door de beperkingen an de techniek. Ik kom juist uit e culinaire hoek. Dat vak heb ik nmijn vingers. Ik ga er vanuit erst een ambachtelijk recept te mtwikkelen en als dat voldoet, lan zo'n recept vertalen om het ndustrieel te maken. Je gaat an de moeilij kheden niet uit de veg, maar het is een anderen enaderingswijze. Tegelijk doen ve onderzoek naar de oedingswaarden en houdbaar- eidsfactoren". ris nogal wat verschil tussen 'en appeltaart zoals die thuis et lekkerst gebakken wordt en en appeltaart die in de supermarkt terecht komt. (ersheid moet langer egarandeerd worden, ventueel moet zo'n taart ook og tegen invriezen en ontdooien en opwarmen unnen en er zijn hoge eisen aan lat er wel en niet in mag zitten. Bovendien moet er bij een grote roduktie ook gelet worden op ie kostprijs van de ngredienten en ver rerwerking. Want twee cent iuurder per taart kan al gauw weehonderd gulden in de week ook een must om een steeds breder assortiment te leveren. Telkens weer diezelfde Pizza Marguerita gaat immers ook snel vervelen. Niet alleen de techniek haalt er op in. ook de grondstoffenindustrie verandert en vernieuwd. Zo wordt er nu al in Duitsland geëxperimenteerd met meel dat uit turf gemaakt wordt. Een donker meel, dat de concurrentie met volkorenmeel aandurft. Het loodgehalte is zelfs beduidend lager dan in het volkorenmeel. Komt zo'n produkt op de Nederlandse markt dan zal er met gretigheid ook mee geexperimenteerd worden. Want wie weet wat voor voordelen dit turfmeel dan wel kan hebben als het gaat om houdbaarheid of soepelheid van het brood. Trompert's Creative Food Studio is als onafhankelijk bedrijfje nog een uniek bedrijfje. Er zijn veel bedrijven die de ontwikeling van het assortiment in eigen hand houden. Maar er zijn ook kleinere bedrijven die graag de hulp van buiten inroepen. Of winkelketens die het advies van een dergelijk bedrijf vragen. Karl Trompert: „Ik denk dat we over een paar jaar al echt een heel grote keuze krijgen aan voorverpakte, kant en klaar maaltijden, die niet onder hoeven te doen voor wat er anders thuis gekookt wordt". HUUB KLOMPENHOUWER Meesterkok Karl H. Trompet (rechts). Wie erg gesteld is op ovengerechten en tijdens de vakantie z'n potje meestentijds toch zelf bij tent, boot of in de caravan Pleegt te koken zal af en toe best eens verlangend aan z'n oven thuis denken. Vooral in het buitenland, waar het culinaire leven voor ons vaak verrassende geheimen heeft zou de oven mooie diensten kun nen bewijzen. De eenvoud van het simpele tweepits gasstelletje heeft natuurlijk ook z'n charme en maakt voor sommigen de uitda- hng alleen maar groter, maar de mogelijkheden blijven beperkt, pimeg, importeur van allerhande gascomforts voor op de camping, leeft nu evenwel een meeneem-oven ontwikkeld en op de markt ge wacht, die even grote prestaties levert als uw oven thuis. De zoge naamde Beauclaire meeneem-oven moet op het gas op temperatuur morden gebracht en dat duurt maar een paar minuten en doet vervolgens op een laag pitje z'n werk. Er zitten twee roosters in en het apparaat is voorzien van een glazen deksel waardoor het hele bak-, waad- of opwarmproces te volgen is. Ook de temperatuur kan voort durend in de gaten worden gehouden dankzij de duidelijk afleesbare thermometer. 'Jf- hele oven weegt slechts 3,25 kilogram, heeft een aluminium man tel, roestvrijstalen binnenwerk en moet in de winkel ca. 165 gulden hosten. Chefkok K. M. Wong Een paar weken voor ik naar China vertrok begon ik mij te oefenen in het eten met stokjes. Ik meende de moeilijkheidsgraad zo hoog mogelijk te stellen door te pro beren gepelde pinda's van een schoteltje te pakken. Al spoe dig ging dat heel aardig. Bijge volg voelde ik me opgewassen tegen de uitdagingen die culi nair China kon stellen. In de praktijk bleek dat niet hele maal te kloppen. Het is gemak kelijker een pinda of desnoods een glazen knikker met stok jes aan te vatten dan zekere glibberige gerechten. Echt netjes eten wordt dan heel moeilijk. Wie een das draagt betreurt dat snel. In veel restaurants bestaat enig begrip voor de moeilijkhe den die westerlingen hebben met stokjes. Men levert onge vraagd aanstonds al een hand vol lepels als het gezelschap aan tafel gaat. Een enkele keer moet men erom vragen. Toch gebeurt het wel eens in een wat buiten de route van westerse toeristen gelegen plaatsen dat er geen enkele lepel beschik- baa is. Voor gretige eters is dat een bezoeking, want met stok jes kun je slechts kleine hapjes nemen. Er wordt meestal in groepen van een stuk of tien personen aan ronde tafels gegeten. Ge leidelijk aan worden steeds meer gerechten aangedragen. Op den duur staat het draai plateau midden op de tafel vol schotels. Sommige gerechten kan men snel thuisbrengen. Vissoorten bijvoorbeeld, vooral als de vis nog compleet is. En vaak is hij dat, met kop en al. Ook kip is doorgaans herken baar, al duurt dat niet lang. Een serveerster haast zich voorzover Chinese serveersters zich ooit haasten het beestje met een mes te lijf te gaan. Het karkas wordt in kleine stukjes verdeeld. Dat gebeurt heel slordig zodat er een mengsel van flarden vlees en stukjes bot ontstaat. Het is heel moeilijk om dat met stokjes van elkaar te scheiden. Dat doet men dus voorzichtig in de mond en men legt de botjes discreet naast het kommetje. Chinezen zijn daarin overigens erg makke lijk. Botjes en ander ongerief worden uitgespuwd en op tafel gegooid. Een paar keer kreeg mijn gezel schap eend. Die lag er ook dui delijk bij, het kopje treurig over de rand van de schotel. Ook omtrent de Pekingeend kan geen misverstand ont staan. Die wordt met veel op hef aangekondigd. De helft van mijn gezelschap was er dol op, de andere helft vond het een aardige ervaring er een keer van te hebben geproefd. Ik be hoorde tot de tweede helft. De eend is mij te vet. Er worden kleine, dunne pan nekoekjes bij geleverd. Het is de bedoeling een stukje eend daarin te leggen, er saus bij te voegen, het pannekoekje dicht te vouwen en te verorberen. Het gaa wat omslachtig, want met die stokjes lijkt het of je met een ingewikkeld breiwerk je bezig bent. Een Chinese maaltijd omvat zo'n dozijn gerechten. Na ette lijke weken had ik er behoor lijk kijk op gekregen wat lek ker was en wat niet, maar ik heb ze lang niet allemaal kun nen determineren. Raadsel achtige zaken die vlees noch vis leken, groentesoorten die met niets uit de Nederlandse groentewinkel te vergelijken waren op een enkele schotel Meesterkok Li Beng Sen aan het 'Bamitrekken'. na: grove spinazieblaadjes. Die vergezelden ons de hele reis. Taugé herkende ik ook. Maar dagelijks werden we ge confronteerd met een bosje elastiekjes waar de rek uit was gegaan. Daarvan heeft niemand me kunnen uitleggen wat het was. Elke aanzittende beschikt over twee kommetjes. Een voor rijst en een voor soep. Meestal nam ik een flinke schep rijst en leg de daarop dan hapjes die ik uit de schotels op het plateau kon bemachtigen. Die culinaire draaimolen heeft zijn voorde len. Enige consideratie tussen de disgenoten onderling is wel nodig opdat het plateau niet opeens de andere kant op wordt gedraaid als je het ver langde al bijna kunt pakken. Het kan haast niet anders of sommige gerechten zijn popu lairder dan andere. Daarvan wil iedereen aan tafel wel flink wat hebben. Het kan dan heel hinderlijk zijn om te zien hoe die schotel vlak bij je zijn ronde begint maar van je af draait, al rondgaande leger en leger wordt en tenslotte vrij wel niets meer te bieden heeft als hij eindelijk bij je is. Bij vrijwel elke maaltijd was er ook een aantal gestoomde broodjes. Ze hadden hun uiter lijk niet mee: bleke bollen die heel onaantrekkelijk ogen als men gewend is aan broodjes met een bruin korstje. Maar ik vond ze lekker. Soms werd ik aangenaam verrast. Dan bleek het broodje een hartige vulling van een soort gehakt te heb ben. Of een zoete vulling van geconfijte lotuswortels. Mijn tafelgenoten keken vol ver wachting toe als ik de eerste hap nam. Als de broodjes een vulling hadden, tastten ook zij gretig toe. Hartig had de voor keur, merkte ik. Aan tafel kan men mierzoete limonade krijgen, ook bier dat echter nonchalant wordt be handeld en de temperatuur van scheerwater benadert het was pittig heet in China af gelopen zomer of men drinkt thee. In een glas doet men een handje bladeren en giet daar heet water op. Het le ge glas wordt zo vaak bijge vuld als men wil. Met heet wa ter op diezelfde bladeren. De thee wordt dus steeds lichter. De Chinezen zelf drinken wel warm water en noemen dat witte thee. Tot besluit van de maaltijd kan men rekenen op soep. Die is meestal niet vet en was voor al welkom bij de grote eters om lacunes te vullen. Het is aan ta fel wel opschieten geblazen. Men is gekomen om te eten en niet voor de gezelligheid. Als iedereen van een gerecht heeft genomen, verdwijnt het. Geen gezeur. Na afloop worden de botjes van tafel geveegd, een onfrisse lap wordt over het draaiplateau gehaald en de ta fel is klaar voor de volgende sessie. ALFRED VAN DIJK Leonardo da Vinci was gek op havermout. Dezelfde havermoutpap waarmee zo menig kinderleven is vergald. Schokbeton in padvindersjar gon. Veel Engelsen hebben overigens nog altijd de ge woonte om bij het ontbijt met havermoutpap een stevige bo dem te leggen. Op zo'n bord 'porridge' komen dan nog een paar gebakken eitjes, dito champignons en tomaten en een paar plakken uitgebakken bacon. Ze hebben dan het ge voel 'er weer even tegen te kunnen'. Een andere oude Britse ge woonte is om allerlei eetbaars te bedekken onder een laag custardvla. Vruchten en vruch tentaart bijvoorbeeld. Custard is een saus van eieren en room of van eieren en melk. Let wel, custardpoeder komt er niet aan te pas, dat is niets anders dan maizena met een kleurtje die we aan de custard toevoe gen als we een tamelijk stijve pudding willen maken. Het maken van een custardvla is een heel oude bereidingswijze die niet moeilijk is, maar die sommigen afschrikt omdat je de temperatuur nauw in het oog moet houden, het mengsel mag niet koken en het verdient aanbeveling om het op ijs glad te kloppen. Dat lijkt dus inge wikkeld. Zelfs in Engeland zie je steeds minder mensen zich er aan wagen. Het is immers veel eenvoudiger en sneller om maar een scheut room uit een pak over fruit of gebak te gie ten. Engelse custardglazen met een oor zijn dan ook zo'n beetje antiek geworden. Van custard naar quiche is maar een stap. Ook de quiche heeft een mengsel van eieren en room als basis. De quiche komt oorspronkelijk uit Elzas- Lotharingen en daarom hier het recept voor de klassieke Quiche Lorraine. Sinaasappelcustard Ingrediënten: 2 grote eieren, 5 eetlepels witte basterdsuiker, 4,5 dl melk, de schil van 1 goed schoongeborstelde sinaasap pel, een scheutlje) Curagao- Triple Sec of een andere si- naasapellikeur. Bereiding: klop ei en suiker tot een luchti ge massa. Kook de melk met de sinaasappelschil en giet die on der voortdurend roeren met een houten lepel in een dun straaltje op het ei-suikermeng sel. Verhit het mengsel zonder het aan de kook te laten ko men, bijvoorbeeld in een pan netje dat we in een grotere pan kokend water plaatsen (au durende een minuut of tien. Snij het ontbijtspek in reepjes, bak die even uit, bewaar er een stuk of vijf voor garnering en leg de andere in de bakvorm. Klop eieren met de room.peper en nootmuskaat los en giet dat mengsel over de bacon. Plaats de vorm boven in de oven en bak de quiche in een half uurtj e gaar. Deeg voor quiche Ingrediënten: 150 gram bloem, snufje zout.l theelepel poeder suiker, 100 gram koude boter in blokjes, 2 eetlepels ijskoud wa ter. Bereiding: meng bloem, suiker en zout in een kom en snij er met twee messen de blokjes boter door tot een kor relige massa ontstaat. Doe er bain Marie) tot de saus wat dik wordt. Giet de scheut likeur er bij en roer de saus verder glad boven een schaal met ijsblok jes. Mocht de custard niet hele maal glad te krijgen zijn dan doen een paar rondjes in de mi xer wonderen. De saus hierna goed koelen en serveren over fruit, bijvoorbeeld aardbeien. Quiche Lorraine Ingrediënten: 200 gram korst- deeg (pate brisée, zie hierna), 100 gram ontbijtspek, 3 eieren, 2,5 dl slagroom, wat peper en nootmuskaat. Bereiding: ver warm de oven voor op 200 gra den. Bekleed een vlaaivorm van 20 cm doorsnee met het deeg en bak dat met een tijde lijke vulling van bonen of rijst in het midden van de oven ge- het water bij en kneed lichtjes maar laat het deeg niet warm worden. Maak een bal van het deeg en druk die met de muis van de hand plat op een met bloem bestrooid werkblad. Vorm weer een bal en druk die weer plat. Laat die afgedekt een paar uur in de koelkast rus ten. Rol daarna de bal tot een ronde plak, die voldoende is voor de vlaaivorm van 20 cm. Quiche-variaties: gebruik in plaats van ontbijtspek krab- vlees en garnalen (peper in plaats van nootmuskaat) of probeer blokjes kaas als vul ling en strooi gehakte bieslook door het ei-roommengsel. Een quiche kan zowel warm als koud worden opgediend. RIEN VAN REEMS. Wanneer men een gesprek aanknoopt met een vege tariër over het hoe en waarom van het vegetarisme, hangt er altijd ondanks het respect voor de eventueel morele be zwaren een soort van onge loof in de lucht. Een echte vleeseter heeft toch wel moei te zich het leven zonder bief stukje of hamlapje in te den ken. Welbeschouwd klopt dat eigenlijk niet helemaal. Het menselijk ras, zo beweren we tenschappers tenminste, is pas sinds kort uit de boom ge klommen om zich op het vlees te storten. Voordien waren enkel groen en vruchten voorhanden, en dan nog maar net voldoende om in die bewuste boom te kunnen blijven hangen. Overal in de natuur vindt men exemplaren van het vegetarisch leven en diverse volkeren hebben er zelfs grotendeels hun overle ving aan te danken. Een goed voorbeeld daarvan zijn de Aziaten, en met name de Chinezen. In vroeger tijden konden enkel de zeer rijken het zich veroorloven vlees op te la ten dienen, om de doodeenvou dige reden dat er te weinig van was om de toen al talrijke Chi nese bevolking mee te kunnen voeden. Vis was weliswaar nog te doen, maar achtergelegen provinciën moesten het toch meestal zien te rooien met wat het land te bieden had. Liefhebbers van de Aziatische keuken zullen de rol van groen ten daarin zeker bevestigen; vooral Paksoi wordt daarbij als belangrijk ingrediënt voor in de alom bekende Chinese soep beschouwd. Overigens ligt hier het antwoord op de vraag waarom de Aziaten zo slank zijn en blijven: ondanks de enorme hoeveelheden dage lijks genuttigde soep kan vetophoping niet ontstaan om dat vloeibaar voedsel de spijs vertering vergemakkelijkt en dus versnelt. Met andere woor den: er wordt enkel datgene opgenomen dat strikt noodza kelijk is om te kunnen functio neren. Zo'n bron van noodzakelijke vitaminen is paksoi of pak- choi, een gewaardeerd lid van de kolenfamilie die sinds 1982 als exotisch variant in ons groente-assortiment ook in Nederland wordt geteeld. Te kenend voor dit gewas zijn de kale witte bladstelen en grijs groene bladeren die in tegen stelling tot de nauwverwante Chinese kool vrijuit waaieren. De smaak is moeilijk te om schrijven: het lijkt een beetje op een zachtere versie van z'n Chinese neef met een vleugje... spinazie. Japanners zijn er dol op en telen het onder de naam Shirona oftewel witte selde rijkool. In het algemeen zijn dergelijke snelgroeiende koolsoorten uit Azië niet geschikt voor het vrij koele Nederlandse klimaat. Daarom wordt paksoi onder glas geteeld bij een benijdens waardige temperatuur van 20- 22 graden Celsius, waardoor re gelmatige aanvoer mogelijk is. Toch komt het grootste gedeel te van de oogst pas in de lente maanden tot eigenlijke was- Paksoi dom, alsof de planten over een eigen gevoel voor het jaargetij de beschikken. Bij het kopen van paksoi wordt aangeraden exemplaren met gave, frisse stelen uit te zoeken. Meestal worden ze verpakt en wel aan geboden met als aardigheidje een handig recept erbij. Verse paksoi kan het beste ge woon los in de groentelade van de koelkast worden bewaard. Schoonmaken gebeurt zoals bij prei: de minder mooie bui tenbladeren verwijderen en het voetje wegsnijden. Vervol gens de groente wassen en (eventueel) in reepjes snijden. Er bestaan vele manieren om smakelijke paksoi-gerechten te bereiden, of dat nu gestoofd, gekookt, gegratineerd, of als salade is. Hoeveelheden zijn af hankelijk van wat ermee ge daan wordt: gekookt is 250 gram per persoon voldoende, als salade is 150 gram per hoofd meer dan genoeg. Soepspecialisten zullen zich aan een paksoi-maaltijdsoep zeker willen wagen: 2 1 bouil lon, 500 gr. paksoi, 1 ui, 1 grote wortel, 1 el boter of margarine, 4 tomaten, 350 gr kalfs- of run dergehakt, 2 el fijngeknipte sel derij, 2 el fijngeknipte peterse lie, 2 el fijngeknipte bieslook, zout, peper. Trek de bouillon naar voorkeur. Maak de paksoi schoon, snijd ze in reepjes. Ver hit de boter, bak hierin fijnge sneden ui en wortel, voeg de paksoi en ontvelde, in parten gesneden tomaten erbij. Groenten kort bakken. Po cheer de van het gehakt ge maakte balletjes. Schenk de bouillon bij de groente, gehakt balletjes toevoegen, soep door en door warm laten worden. Af maken met peper en zout, op dienen met (warm) bruin brood. Vanwege het grote aanbod is de Nederlandse ijsbergsla op het moment vrijwel even goedkoop als de gewone krop sla. Van de nieuwere slatypen is de Lollo Rosso de afgelopen week ook fors in prijs gezakt. Vanwege de oplopende tempe raturen zijn er ook veel kom kommers geveild, wat een for se prijsdaling tot gevolg had. Ook radijs en tomaten worden volop aangevoerd, maar hier blijven de prijzen nog op een vrij hoog niveau. Bijzonder goedkoop zijn op het moment koolrabi, witlof, courgettes, spinazie en raapstelen. Voor de liefhebbers zijn verder de eerste verse boskroten van de nieuwe oogst weer gesigna leerd. ERIC TRUFFINO 4—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 11