LEGERCHEF ONTSLAGEN V oor lichtingscampagne over radio-activiteit 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. buitenlanders Kom ideeën verzamelen Mond blaft niet: brandstichter gepakt Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Natte Pasen met 650.000 PZC/»P»rt! iel renner Ireg Lemond jwaar gewond lij jachtpartij Held Entebbe nieuwe chef leger Israël Giro50500 Bank70.70.70.929 Generaal Taylor (85) overleden ai met kinderen CDA wil lagere belasting voor tweeverdieners Suriname Kernproeven Actie Borssele Blunder Vlissingen: 3-2 Kampioen BUENOS AIRES - Honderdduizenden Argentijnen hebben uitbundig feestgevierd nadat presi dent Raul Alfonsin zondagnacht een einde had weten te maken aan een binnen het leger uitge broken muiterij. Alfonsin moest persoonlijk met de rebellen gaan praten voordat deze bereid waren om hun wapens neer te leggen. Spanning VOOR- EN TEGENSTANDERS AAN HET WOORD Zeeland Dagelijks van 10-18 uur, za.en zo. van 10-17 uur, ma.27en di. 28 april van 10-22 uur. Rustig weer TOERISTENBUREAU TEVREDEN v De Franse premier Jacques Chirac waarschuwt Paramari bo dat Frankrijk niet neutraal kan blijven in de interne strijd in Suriname als de stroom vluchtelingen aanhoudt. PAGINA 3 De VS en de Sowjet-Unie zou den met ondergrondse kern proeven op eikaars grondge bied een aanzet willen geven tot betere controle op kernak koorden. PAGINA 3 De acties van de inwoners van Borssele om een demonstratie tegen kernenergie uit hun dorp te weren, breiden zich uit. PAGINA 5 Door een ongelooflijke blunder van Claude Criquielion en Ste phen Roche kreeg de wie lerklassieker Luik-Bastena ken-Luik dit weekeinde een spectaculair slot. De twee lei ders verspeelden in de laatste kilometers een ruime voor sprong en zagen Moreno Ar- gentin vlak voor de eindstreep nog voorbij sprinten. PAGINA 9 Voor Vlissingen nadert het kampioenschap in de eerste klas. Geert Bouwman schoot de koploper gisteren naar een 3-2 overwinning op WVO. Met nog drie wedstrijden te gaan heeft de Walcherse club zes punten voorsprong op de be langrijkste achtervolger en dus nog slechts één punt nodig. PAGINA 11 Kloetinge speelt volgend jaar in het zaterdagvoetbal een klas hoger. Door een gelijkspel tegen Veere haalde de ploeg van trainer André Wurth het kampioenschap in de derde klas. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 WASHINGTON (REUTER)- Generaal Maxwell Taylor, die een prominente rol heeft gespeeld in de Amerikaanse oorlogsvoering in Vietnam, is zondag op 85-jarige leeftijd overleden, zo heeft het Pentagon zondag bekendge maakt. Als commandant van de lucht landingstroepen verwierf hij tijdens de Tweede Wereldoorlog faam in en kele beslissende militaire campagnes in Normandië, Nederland en Italië. Onder president Kennedy werd Tay lor voorzitter van het comité van chefs van staven. Na een bezoek aan Viet nam, in gezelschap van Kennedy's me dewerker Walt Rostow, adviseerde hij tot inzet van Amerikaanse gevecht stroepen. De uitvoering van dat advies markeerde een keerpunt in de Ameri kaanse politiek. Voordien waren er al leen Amerikaanse militairen in Viet nam in een adviserende rol. Onder pre sident Johnson werd Taylor benoemd tot ambassadeur in Saigon, een func tie waarin hij een sleutelrol zou blijven spelen in de Vietnamese oorlog. Minister van defensie Caspar Weinber ger prees Taylor maandag als "een van de grote militairen in de Amerikaanse geschiedenis." President Alfonsin (luiksi vertelt de samengestroomde menigte dat hij naar de opstandige militairen gaat om hen tot overgave te bewegen. Naast hem oppositieleider Antonio Cafiero. Feest Argentijnen na einde muiterij (Van onze correspondent) De president heeft volgens regerings functionarissen tijdens die onderhan delingen geen toezeggingen gedaan aan de muitende militairen. Hij ont- sioeg op hun verzoek echter wel gene raal Rios Erenu, stafchef van het leger. Aldo Rico, de leider van de rebellen die zich in de infanterie-school van het Campo de Mayo hadden verschanst, toonde zich na de ontmoeting met Al fonsin bijzonder tevreden. Volgens hem is het begin-signaal gegeven op weg naar een nationale verzoening ten bate van alle legeronderdelen. De muiters eisten ook amnestie voor alle militairen die veroordeeld zijn of vervolgd worden vanwege hun betrok kenheid bij de ontvoering, marteling en executie van meer dan 10.000 men sen tijdens de militaire dictatuur van 1976 tot 1983. De rebellie begon donderdag in de noordelijke stad Cordoba. Majoor Bar- reiro verschuilde zich daar onder, de hoede van het 14-de regiment lucht landingstroepen, tegen rechtsvervol ging. Hij moet zich voor de rechter ver antwoorden voor zijn rol in het concen tratiekamp La Perla, waar duizenden vermisten de dood vonden. Barreiro vluchtte toen bleek dat de le gerleiding achter president Alfonsin was blijven staan. Kolonel Luis Polo, de commandant van de paratroepen in Cordoba, gaf zich zonder slag of stoot over. Maar toen was de muiterij al overgewaaid naar het Campo de Mayo, dichtbij de hoofdstad. De nieuwe groep liet zich niet door het militaire machtsvertoon intimideren. Kolonel Aldo Rico zei dat de rebellen, ongeveer 70 officieren uit de midden rangen, niet geloofden dat hun kame raden werkelijk tot de aanval zouden overgaan. Zij kregen wat dat betreft gelijk. Na verschillende aankondigingen dat de aanval nu echt zou beginnen bleken er problemen te zijn met het militaire ka der, dat de troepen op de vuurlijn moest brengen. Luitenant-kolonel Aldo Rico, die zich overgaf nadat majoor Barreiro, de man die de muiterij begonnen was, de wijk had genomen. Alfonsin besloot daarom zondag avond om het heft in eigen handen te nemen. Met een helikopter vertrok hij naar het Campo de Mayo om daar met de rebellen te praten. Twee uur later keerde hij terug in Buenos Aires waar honderdduizenden Argentijnen in spanning stonden te wachten. „Ge lukkig Pasen", zo begon Alfonsin zijn aankondiging dat de militairen hun muiterij hadden beëindigd. Voor sommige waarnemers was het verrassend dat Alfonsin het niet had over een „overgave" van de rebellen. Dat versterkte de geruchten dat de president de nodige toezeggingen aan de muiters heeft gedaan. Mensenrech- tenoreganisaties zijn bang dat de hui dige golf van processen tegen militai ren op losse schroeven zal komen te staan. HILVERSUM (ANP) - Half mei start in ons land een grote voorlichtingscam pagne over radio-actieve straling en afval, waarvoor de overheid ruim een miljoen gulden uittrekt. Dit kondigde minister Nijpels van VROM zondag (Advertentie) aan in het radioprogramma Avro's Magazine. Het is de bedoeling dat op de televisie regelmatig voorlichtingsspotjes over straling worden uitgezonden en verder is er op alle postkantoren en bibliothe ken een informatiebrochure over ra dio-activiteit beschikbaar voor het pu bliek. In de brochure staat hoe men een informatie-pakket over straling kan aanvragen. In dat informatie-pak ket - uitgegeven door VROM - zitten acht folders, waarin diverse organisa ties hun mening over het onderwerp geven. Een woordvoerder van VROM benadrukt dat de campagne een pluri form karakter heeft, waarbij voor- en (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (GPD) Ondanks het regenachtige weer hebben ongeveer 650.000 buitenlanders de paasdagen in Nederland doorgebracht. Dat waren er 200.000 meer dan vorig jaar, toen Pasen vroeger viel. Dit heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) bekendgemaakt. Vooral Duitsers, Fransen, Scandinaviërs en Britten kwamen naar Nederland toe. Het mooie weer aan het eind van de vorige week gaf voor velen de door slag bij het besluit er op uit te trek ken. Vooral de kust, de Bollen streek (Keukenhof 103.000 mensen) en de Efteling (61.500) waren in trek bij de buitenlandse bezoekers. Maar de musea hadden over be langstelling evenmin te klagen. Het Rijksmuseum telde 22.000 be zoekers. De dierentuinen werden door 110.000 mensen bezocht. Het bureau voor toerisme is tevreden over de Paasdrukte en zegt dat de buitenlanders voor 100 tot 200 mil joen gulden in ons land hebben uit gegeven. Zeeland kreeg aan het begin van het paasweekeinde te maken met een flinke stroom toeristen die op goed geluk naar de kust waren ge komen. Dat leidde niet tot een te kort aan hotelbedden of andere ac commodaties, maar betekende wel dat veel toeristen genoegen moesten nemen met een plaats in het achterland. De provinciale VW kon overigens geen cijfers verstrekken over het aantal toeristen dat in Zeeland ver bleef. Ook de campinghouders toonden zich na afloop van het paasweekeinde tevreden, al was de belangstelling voor die vorm van verblijfsrecreatie met name in West-Zeeuwsch-Vlaanderen wat minder. De onverwacht grote toe- ristenstroom leverde volgens de rijkspolitie nergens verkeerspro blemen op. In Noord- en Zuidholland waren dit weekeinde vrijwel alle hotels en pensions volgeboekt en moesten toeristen naar andere provincies worden doorverwezen. Ook de kampeerterreinen in ons land wa ren goed bezet. De toeristenstroom heeft relatief weinig verkeersproblemen veroor zaakt. Alleen maandagmiddag- en avond ontstond een groot aantal fi les. Ondanks het matige weer, was er geen sprake van een massale vroegtijdige terugtocht van de bui tenlandse toeristen. (Zie ook pagina 5) De tegenvallende weersomstandigheden in het paasweekeinde leverde deze aanblik op het strand van Scheveningen op. Advertentie Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding VVibautstraat 135.1097 DN Amsterdam. Tel. 020 - 93 89 73 23 APRIL T/M 3 MEI 23 APRIL T/M 3 MEI 23 T/M 26 APRIL AMSTERDAM 29 APRIL T/M 3 MEI Voordelige Trein Toegangbiljetten bij vele NS-stations. Droog met zonnige perioden. Tamelijk fris, met maximum temperatuur rond 14 graden. Zwakke west-noordwesten wind. 230e jaargang no. 93 jnsdag 21 april 1987 IsACRAMENTO (AP) - De Amerikaan se wielrenner Greg Lemond, die vorig fiaar de Ronde van Frankrijk won, is fmaandag zwaar gewond geraakt door leen kogel uit een jachtgeweer. De ko- Lel trof hem in de rug. Ken politieman zei dat Lemond samen |met een paar vrienden op jacht was ge- haan. Eén van de vrienden had op een Luchtend konijn gericht en schoot l.oen per ongeluk op Lemond. De 25-ja- |rige Amerikaan werd opgenomen in |liet medisch centrum in Sacramento |en meteen geopereerd, hemond was juist hersteld van een (polsblessure en zou aanstaande zater- |dag in de Arpstel Goldrace zijn rentree Imaken. CDA'er Vreugdenhil is van plan vol gende week bij de eerste bespreking van de plannen van de commissie- Oort in de Tweede Kamer hiervoor voorstellen te doen. Die komen erop neer, dat de inkomens van tweeverdie- nende ouders niet langer klakkeloos bij elkaar worden opgeteld. Als dat niet gebeurt, betalen ze minder belas ting omdat ze in een lager tarief vallen. Dat geldt ook voor mensen die een in valide kind verzorgen boven de 18 jaar of een inwonende ouder. Ook wil Vreugdenhil wat doen voor éénouder gezinnen. Een ander belastingtarief is volgens hem minder ingrijpend dan extra kin derbijslag. „Als er voor zes kinderen bijslag uitgekeerd wordt, worden de verhoudingen scheefgetrokken. Dit plan matigt de progressie in het belas tingstelsel voor mensen met een zorg plicht", stelt hij. Met dit voorstel is zo'n anderhalf a twee miljard gulden gemoeid. Vreug denhil wil dat geld betalen door te snoeien in de aftrekposten. Bijvoor beeld voor eten buitenshuis en een stu deerkamer, waar mensen in dezelfde inkomensgroepen gebruik van maken. Voor mensen met inkomens tot 60.000 gulden zit er geen verbetering in. Vreugdenhil: „De belasting voor deze groepen wordt al zo berekend". Als bijkomend voordeel ziet Vreug denhil, dat schijn-echtscheidingen minder geld gaan opleveren. De PvdA en WD lopen niet warm voor de voor stellen van de christen-democraat. De socialisten wijzen de CD A-plannen af omdat vooral hogere inkomens er van zouden profiteren. DEN HAAG (GPD) De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil dat tweever dieners met kinderen tot achttien jaar minder belasting gaan betalen dan nu het geval is. Het gaat om een belastingverlichting van enkele hon derden tot duizend gulden per jaar. VEENENDAAL (ANP) - Door niet te blaffen heeft een hond het afgelopen paasweekeinde de politie van Veenendaal op het spoor van een brandstichter gezet. Het dier zelf kwam door de brand overigens om het leven. De brand legde in de nacht van zaterdag op zondag een woning volledig in de as. In het politie-onderzoek kwam al snel als opvallend feit naar voren dat de hond tijdens de brandstichting niet had aangeslagen. Nadat de bewoner had verteld dat hij de hond had gekregen van een 23-jarige plaatsgenoot, R.H. van W., besloot de politie om die eens aan de tand te voelen. De man bekende dat hij de brand had gesticht uit jaloezie en wraakgevoelens, aldus de poli tie. De bewoner van het huis zou met een vriendin van Van W. zijn uit geweest. Dan Shomron JERUZALEM (RTR/AFP) - Luitenant- generaal Dan Shomron, de leider van de Israëlische commando-operatie in Entebbe waarbij in 1976 de door Pale- stijnen gegijzelde passagiers van een gekaapt vliegtuig in Uganda werden bevrijd, is zondag bevelhebber van de Israëlische strijdkrachten geworden. Shomron (49) vervangt generaal Mos- he Levy (51), die sinds 1983 stafchef was en toezag op de terugtrekking van de meeste Israëlische troepen uit Liba non in 1985, na driejaar bezetting. Shomrons benoeming volgde op een openlijke ruzie om de post. Levy pas seerde minister van defensie Yitzhak Rabin zelfs om premier Yitzhak Sha mir te vragen een andere stafchef aan te stellen dan Shomron. Zwaar bewapende Israëlische helikop ters hebben zondag bombardementen uitgevoerd op een basis van guerrilla strijders in het zuiden van Libanon. De aanval werd uitgevoerd op een ge bouw bij het Palestijnse vluchtelin genkamp Rashadiyah bij de Libanese stad Tyrus van waaruit aanslagen op Israël werden voorbereid. De Israëlische luchtaanval komt nog geen dag nadat Palestijnse guerrilla strijders vanuit het zuiden van Liba non de grens met Israël waren overge stoken en slaags raakten met een Is raëlische patrouille. Hierbij kwamen twee Israëlische militairen om het le ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1