erstel oevers atergangen ost 2,5 mln Eedenaar in conflict met het waterschap om tuin Herhaling Bloemenbuurt lijkt positief over de renovatieplannen Gissen rond geschenk Kunstmanifestatie Oostburg geopend Tafeltennistoernooi PZC/ provincie IN TERNEUZEN Hengelaars Blij BREEDUIT DUURT TOT 22 APRIL 17 ULSTER AMBACHT hjLST Het herstel aan de oevers van de watergangen in het leheersgebied van het Hulster Ambacht zal het waterschap fcinimaal 2,5 miljoen gulden kosten. Dit blijkt uit het rapport [an de werkgroep 'taludvoorzieningen', dat woensdag 29 april lijdens de algemene vergadering van het schap wordt bespro ken. De commissie heeft zich de afgelopen maanden gebogen |ver de resultaten van een onderzoek van de Heidemij naar de laluddeformaties in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. NIEUWE PESTERIJ HENGELAARS' jjERDAG 18 APRIL 1987 De werkgroep concludeert uit de on- jerzoekgegevens dat het merendeel fan de taludverzakkingen is veroor- laakt door toedoen van mens en dier, grondwaterstanden, golfafslag [loor de wind en ondergraving door Muskusratten en konijnen. |n totaal heeft de Heidemij 74 leiding- lakken bekeken. In 34 leidingvakken keken de oevers dusdanig te zijn aan getast dat direct ingrijpen noodzake lijk werd geacht. Twintig geïnspec teerde oevers bleken in een matige Itaat te verkeren, waarbij de onderzoe kers de kanttekening maakten dat fcreventief optreden nodig werd geacht. Dp verschillende plaatsen constateer den de deskundigen dat de taluds veel Ie steil waren aangelegd, waardoor de jeans op verschuivingen aanzienlijk TOter werd. De studiecommissie die het lijvige rapport van de Heidemij na- Her onder de loep heeft genomen, is f erder van mening dat de gebruikers Van de belendende akkerbouwperce len mede schuld hebben gehad aan de joeververschuivingen. Vaak heeft men met te zwaar mate rieel langs de oevers gereden en ge werkt, waardoor de ondergrond scha lde werd toegebracht. |Aangezien de taluddeformaties ge deeltelijk te wijten zijn aan gebrekkige [onderhoudswerkzaamheden en de ■grondbewerking door de aanliggende Igebruikers, stelt de commissie 'talud- ■voorzieningen' voor om het opploegen Ivan de taluds te verbieden. Ook zal er lin de toekomst niet meer worden ge- Ispoten met alle gewassen dodende Imiddelen en op plaatsen waar op de Iwaterlijn beschoeiing aanwezig is die- |nen de taluds gemaaid te worden met |een maaikorf. Het onderhoud aan de Ibrede waterlopen moet in het vervolg |vanaf het water worden verricht, met |een zogenaamde veegboot. Een be langrijk aspect vindt de werkgroep |voorts de bestrijding van de muskus- Iratten en konijnen, die intensiever Imoet worden aangepakt. Het herstel |van uitgespoelde taluds door draina- Igebuizen of watervoren, komt voorts lin de toekomst voor rekening van de I grondgebruiker. Het probleem van de taluddeforma ties kan het waterschap technisch ge zien zonder veel problemen oplossen. Grote moeilijkheid vormt echter de fi nanciële kant van de zaak. De onder zoekscommissie vindt het niet redelijk om de gebruikers van de belendende percelen voor de kosten te laten op draaien, omdat hun aandeel in het ver oorzaken van de problemen slechts is beperkt tot het opploegen van de ta luds, waardoor deze steiler zijn gewor den. Het schap moet volgens de werkgroep zelf voor de bekostiging zorgen. Of dit van invloed zal zijn op de prijs van het dijkgeschot wordt in het rapport niet uit de doeken gedaan. De leden van de werkgroep zijn van mening dat getracht moet worden ver dere schade aan de oevers van de wa tergangen te voorkomen. Dit moet ge daan worden aan de hand van het door het schap uitgestippeld preventief be leid. Uitgangspunten daarvan zijn: het geven van voorlichting aan de ingelan den over de factoren die van invloed zijn op het inzakken van taluds; het aanleggen van drainagebuizen koppe len aan de ontheffing; doodgespoten taluds opnieuw inzaaien en de schouw ook op de waterlopen uitvoeren. De door de Heidemij geadviseerde werk zaamheden moeten volgens de com missie zo snel mogelijk worden ver richt. Het gaat hierbij om het aanbren gen van beschoeiingen, het aanleggen van damwanden, bestortingwerk- zaamheden en het afvlakken van te steile oevers. De problematiek van de taluddefor maties wordt woensdag 29 april uit voerig besproken tijdens een algeme ne vergadering van het Hulster Am bacht in gemeenschapscentrum 'Den Dullaert'. Tijdens de bijeenkomst wor den verder nog enkele hoofdingelan den beëdigd en moeten de ingelangen zich uitspreken over een voorstel van het dagelijks bestuur een krediet uit te trekken van 277.000,voor wegwer ken aan de Zuiddijk, Sasdijk en Axel- sestraat. De vergadering begint om 14.00 uur. SAS VAN GENT - Sas van Gent heeft in de nacht van vrijdag op za terdag tussen 22.00 en 6.00 uur zonder water gezeten. De Watermaat schappij Zuid-West-Ne derland (WMZ) moest een groep afsluiters in bouwen in de transport leiding waarmee Sas van Gent van water wordt voorzien. De grote bedrijven wa ren enige weken geleden al ingelicht. Particulie ren werden eerder deze week via huis-aan-huis- folders en advertenties in de krant ingelicht. Twee warme bakkers in het dorp kregen een spe ciale behandeling. Om vandaag toch weer vers brood te kunnen leveren, werd bij beide bakkerij en een tankauto ge plaatst. Via de wagen konden de bakkers wa ter onder druk krijgen. Ook konden particulie ren in nood hier een em mertje aftappen. De ho- recamensen in Sas van Gent hadden een extra voorraadje ingeslagen. De meesten verwacht ten geen problemen. Eén ondernemer snapte ech ter niet waarom de 'wa teroperatie' acht uur moest duren. „Volgens mij kan dat veel sneller. En als ik bijvoorbeeld vanavond een bruiloft in mijn zaak had gehad, had ik ook zeker tegen de gang van zaken ge protesteerd", aldus de cafébaas. AXEL - Tijdens de Huishoud-, hobby- en modebeurs, dit weekeinde in Axel, start de stichting De Axelse Molen een actie om de bevolking te betrekken bij het herstel van de Axelse molen. Een afdruk van een tekening van de molen door de Belgische tekenaar Lucien van Acker wordt op de beurs aan de man gebracht. Kopers zijn voor tien gulden tevens donateur van de stichting. Foto: De tekening van de Belg Lucien van Acker, voor een tientje te koop op de Huishoud-, hobby- en mode- beurs in Axel. EEDE Groot was de verbazing van Johan van Rie uit Eede toen hij een brief van het waterschap Het Vrije van Sluis kreeg, waarin hij werd ge sommeerd het gebruik van een stukje grond onmiddellijk te beëindigen. Het gaat om een tuin aan de Heirweg, op de scheiding van de Grote Gat kreek en de Biezenkreek bij Sint- Kruis. „Maar ik onderhoud die tuin alleen maar voor een familie uit Utrecht die daar een tweede woning heeft. Ze moeten dus niet bij mij zijn." Het waterschap bleek niet gevoelig voor dit argument, en Van Rie's ver bazing sloeg snel om in verontwaardi ging. Hij heeft inmiddels een klacht gedeponeerd bij gedeputeerde staten. Van Rie liet dijkgraaf Th. Cambier meteen weten dat de brief verkeerd was geadresseerd. De brief had naar de familie Van Hinte gestuurd moeten worden, omdat die de tuin bij hun vakantiewoning al dertig jaar in ge bruik heeft, aldus Van Rie. Hij houdt de woning van de familie al zo'n twin tig jaar in de gaten. Al die jaren heeft hij ook de tuin voor de familie onder houden. Maar in de visie van dijkgraaf Cambier doet dat allemaal niet ter za ke. „Wij zien Van Rie werken op die tuin. Wij weten niet beter dan dat hij die onderhoudt. Dat hij dat voor ande ren doet, tja... Die familie moet zich dan maar bij ons melden. Maar ze moe ten niet menen dat ze rechten kunnen claimen, omdat ze zo lang illegaal een stuk grond hebben gebruikt." De eigendomsrechten van de tuin zijn overigens allesbehalve duidelijk. Be halve het waterschap, die eigenaar is van een strook langs de waterkant, be zit G. Noë een aantal vierkante meters. De familie Van Hinte heeft dit stukje in pacht. En dan is er ook nog een stuk dat onlangs door de familie is aange kocht van J. W. Rosseel. Volgens Cam bier is exact duidelijk hoe de bezittin gen verdeeld zijn. „Het kadaster heeft die zaak een paar jaar geleden voor veel geld uitgezet. De grenzen zijn pre cies vastgelegd." Voor andere betrok ken is die duidelijkheid echter nog ver te zoeken. Van Rie: „Ik heb nu al een paar kaarten van het kadaster gezien, maar die verschillen allemaal van el kaar." Rosseel: ,,'tls een drama. Ik heb die grond wel verkocht, maar het is nog steeds niet duidelijk hoe groot dat stuk is." Vanwege de koop is het ka daster verzocht de zaak nog eens op te meten. Dat heeft wel twee paaltjes in de wal naast de tuin opgeleverd, maar geen duidelijkheid over de grootte van de eigendommen, stellen Van Rie en Rosseel vast. Rie leden tegen die langs de tuin naar de waterkant willen. „We hebben met de familie Van Hinte een afspraak over overloop. Maar Van Rie speelt voor eigen rechter. Hij heeft leden van ons bedreigd, gooit spullen in het water. We hebben hem voorgesteld om over de problemen te praten, maar hij weigert een gesprek met ons." De hengelsportvereniging wil Van Rie op geen enkele wijze het recht ontzeg gen de tuin te gebruiken, benadrukt Martei jn. „Waar het om gaat is dat wij bij ons viswater kunnen komen." De hengelsportvereniging heeft de kreken bij Sint-Kruis gepacht en is al eerder met Van Rie in aanvaring geko men. De hengelaars bestrijden het recht van Johan van Rie, zijn neef Louis Van Rie en zijn buurman George Coppens om op de kreken te vissen. De Van Rie's en Coppens beroepen zich op het feit dat ze op het eigendom van de boeren Noë en Rosseel vissen. Van beiden hebben ze toestemming, even als van de kamer voor de binnenvisse rij. De rechters in Oostburg en Middel burg stelden de Eedenaren in het on gelijk. Hun verzoek om cassatie ligt nu bij de Hoge Raad. Via een kort geding heeft de hengelvereniging bewerkstel ligd dat de Van Rie's en Coppens han gende de procedure niet op de kreek mogen vissen. „We hebben er geen en kel bezwaar tegen dat ze vissen op dat gebied waar ze een vergunning voor hebben", licht Marteijn toe, „Maar ze vissen over de hele kreek. En wij zetten geen vis uit voor meneer Van Rie." Voor dat het conflict in de juridische molen terecht kwam, had de hengel vereniging al eens het recht in eigen hand genomen en de fuiken van de Het waterschap heeft de brief aan Van Rie geschreven op verzoek van hen gelsportvereniging Aardenburg. Vol gens secretaris H. Marteijn houdt Van De heer Van Rie in 'zijn' tuin aan de Kreek: .de zoveelste pesterij.. TERNEUZEN - De eerste jubileum avond van de Terneuzense jazz-club Porgy Bess is vrijdagavond ge opend met een herhaling van de histo rie. De 35-jarige Willy Jonkers, na een lange speurtocht weergevonden, stapte door een grote papieren sleu telgat en deed daarmee ongeveer het zelfde als wat hij dertig jaar geleden deed. Toen was hij als de j ongste zoon van de familie Jonkers aangewezen om de opening van de lunchroom van Frank Koulen te verrichten. Zijn vader had namelijk in de schoorsteen van de Al- bert Heijn-vestiging aan de Noord straat (nu de Brilmijde door een vlieg tuig aan een parachute afgeworpen deursleutel gevonden. Toen, in 1957, zag het die middag in de Noordstraat zwart van de mensen, maar die drukte moest vrijdagavond niet op straat worden gezocht maar in Porgy Bess zelf. Daar traden onder anderen de bekende Scat Cats, de Am biance Bluesband en de Schelde Di xies op. Net als vanavond (zaterdag) gaat het om benefiet-optredens, de toegangsgelden zijn bestemd voor het werk van de stichting die het vermaar de jazz-café in stand wil houden. Voor zitter Hans Zuiderbaan van deze stich ting zei, staande in de vensterbank van het café, dat hij ervan overtuigd is dat Porgy de doelstelling, een gezonde financiële basis, zal halen. Van wet houder W. van Walraven van Terneu- zen kreeg Porgy Bess vrijdagavond een kunstwerk cadeau. Van Walraven is tevens voorzitter van de Schouw burgcommissie en volgens hem moet het cadeau Porgy eraan herinneren dat het Zuidlandtheater nog altijd zit te wachten op een goede samenwer king met Porgy. Vanavond (zaterdag) wordt het jubi leum annex reünie van Porgy voortge zet met optredens van Captain Had dock, het Pihama Jazz Kwartet met Jan Menu, Joep Peeters and Friends en de South Jazzband. Het begint om 21.00 uur. De jubileumavond van jazz-club Porgy and Bess werd geopend door Willy Jonkers, die daartoe door een papie ren sleutelgat stapte. TERNEUZEN - De bewoners van de Terneuzense Bloemenbuurt lijken op dit moment positief gestemd over de renovatie van hun woningen. Het on derhandelingsresultaat tussen de be wonerscommissie en de woning bouwvereniging heeft al de instem ming van iets meer dan de helft van de 112 huurders. Inmiddels hebben 57 huurders hun handtekening gezet on der de principeverklaring hun wo ning in meer of mindere mate te laten renoveren. „Dat was boven alle verwachting. Er was ook een enorm hoge opkomst, na melijk 89 mensen die samen 59 huur ders vertegenwoordigden en dat is veel meer dan anders naar een bewo nersvergadering komt", aldus A. Trap man, hoofd bewonerszaken van de Wo ningbouwvereniging Terneuzen. De WBV moet voor 15 mei bij het gemeen tebestuur kunnen aantonen dat de in grijpende renovatie van de 112 wonin gen in ruime mate door de bewoners wordt ondersteund. Dat is de voor waarde waarop de gemeente haar fi nanciële bijdrage levert aan het pro ject. Een deel van de renovatie betreft groot onderhoud en het aanbrengen van dubbel glas, waarvoor een huur verhoging van twintig gulden per maand wordt gevraagd. Bewoners die dat wensen kunnen méér aan hun wo ning laten verbeteren tegen een even redige huurverhoging. Vooral de huurverhoging voor groot- onderhoud en dubbel glas was voor ve le bewoners tot voor kort een struikel blok. „Ik ben er van overtuigd dat voor het einde van de volgende week 80 tot 85 procent van de bewoners heeft gete kend", aldus Trapman. Hij heeft mini maal de toezegging van 75 procent van de huurders nodig. Woordvoerder B. Blankers van de be wonerscommissie is blij dat zoveel be woners inmiddels al 'ja' hebben ge zegd. „We hebben er lang genoeg aan gewerkt en ik zal blij zijn als er dit jaar nog aan het werk begonnen kan wor den. Er zijn tijdens de vergaderingen deze week met de huurders best wel wat kritische vragen gesteld over het renovatieplan, maar het is door nie mand echt afgewezen". Samen met de WBV zal de bewonerscommissie nu proberen ook de mensen die niet bij de vergaderingen zijn geweest te overtui gen van het nut van de renovatie. De handtekening die de betrokkenen nu gevraagd worden te zetten is niet defi nitief. Dat komt pas als de renovatie begint. Van Rie's en Coppens verwijderd. Met medeweten van de politie, zo ver klaarde H. Marteijn destijds. Van Rie wilde aangifte doen van diefstal. In plaats daarvan werd tegen hem pro ces verbaal opgemaakt, omdat hij zonder vergunning viste. Hij kon zijn fuiken terug krijgen. Hij weigerde ze echter in ontvangst te nemen, omdat ze kapot waren. Over dit politie-optreden heeft Van Rie een klacht gedeponeerd bij het ge rechtshof in Den Haag. Ook is al ver schillende keren een bord met 'verbo den toegang' uit de tuin gehaald. Daar zit de visclub ook achter, vermoedt Van Rie. Zijn pogingen om aangifte te doen van diefstal mislukten. De politie vond dat de eigenaar van de borden, zijnde de familie Van Hinte, zelf aangif te moest doen. Van Rie houdt de hengelvereniging verantwoordelijk voor het conflict, dat hij nu heeft met het waterschap. De zo veelste pesterij, meent Van Rie. „Waarom komen ze er anders nu pas mee. De hengelvereniging pacht de kreek al sinds 1980 en nu hebben ze in eens die paar meter langs de water kant nodig?" Twee dagen nadat Van Rie de bewuste brief van het water schap had ontvangen, werd zijn ver ontwaardiging nog eens gevoed, toen de struiken langs de waterkant ge snoeid bleken te zijn. Dijkgraaf Cam bier wil dat verder ook nog een hek wordt verwijderd, omdat de leden van de visclub niet bij het water kunnen komen. Van Rie tenslotte: „Dat hek is natuurlijk niet van mij. Waarom be grijpen ze daar bij het waterschap niet dat ze bij mij aan het verkeerde adres zijn?" HULST Wordt burge meester Jacobs van Hulst onder curatele ge steld? Kan oud-burge meester MolthofF geen afscheid nemen van de gemeentesecretarie? Vragen die het Hulster ambtenarenkorps de laatste dagen bezighou den. Er wordt druk gespecu leerd over de antwoor den. Woordspelingen en grapjes worden er ge maakt over het zuiltje met daarop - onder plas tic zeil verborgen - het werkstuk van beeldhou wer Ton Sleghers uit Bergeyk. Het afscheidsgeschenk van de Hulster burgerij, dat burgemeester Molt- hoff geschonken werd bij zijn afscheid eind 1984, zal naar alle waarschijn lijkheid half mei onthuld worden, gelijktijdig met de officiële ingebruikna me van de nieuwe onder komens van de gemeen telijke diensten. Tot die tijd vormt de bedekte buste op het pilaartje in de gang van het Hulster raadhuis, pal voor de deur van de burgemees terskamer aanleiding voor grappen, grollen en giswerk van de ambte naren en lokale politici. De met tape en plastic in gepakte buste in de gang van het Hulster raad huis. Wie of wat zich on der het plastic bevindt, wordt pas half mei ont huld. OOSTBURG De kunstmanifestatie 'Breeduit' in multifunctioneel cen trum 'Den Hoekzak' in Oostburg toont aan, dat mensen die vinden dat er in Oostburg niets te doen is op cultureel gebied ongelijk hebben, vindt wet houder J. de Vries van Oostburg. De Oostburgse wethouder opende vrijdagmiddag, samen met de 7-jarige Melanie Oosterling, de kunstmanifes tatie, die duurt tot woensdag 22 april. In zijn openingswoord zei wethouder De Vries verder, dat de organisatoren kunnen rekenen op financiële steun van de gemeente, als men een tekort heeft. Mede-organisator Frank Taze- laar verwacht dat de gemeente Oost burg niet hoeft bij te springen. De openingshandeling werd verricht door Melanie Oosterling, het dochter tje van Evelien Oosterling, één van de deelneemsters aan de culturele mani festatie. Zij plaatste als eerste haar handtekening in het gastenboek. De gitarist Tonnie Blaakman luisterde de opening muzikaal op. In de hal en de grote zaal van 'Den Hoekzak' hangt werk van Ronald Spiessens (schilderij en), Comé Riemslag (foto's), Evelien Oosterling (mode-ontwerpen), Peter Hamelinck (tekeningen en schilderij en), Frank Tazelaar (gedichten) en Gi- na Pladdet (schilderijen). De expositie wordt dagelijks aange vuld met werk van enkele gast-expo- santen. Vrijdagavond werd in Den Hoekzak een modeshow gehouden. Er werden eigentijdse kledingontwerpen ge toond van Evelien Oosterling. Vrij dagavond trad tevens het jazzballet 'Release' van Ingrid Neve uit Retran- chement en de Terneuzense mimespe- ler Marco Maas op. De modeshow werd muzikaal ingeleid door Jan Pro voost. Hij speelde op klarinet een stuk van Mozart. Er waren in totaal zo'n zeventig bezoe kers. Vandaag, zaterdag, begint om 20.30 uur een poëzie-avond. Wim Jan sen, Frank Lekens, Robert Laterveer, Arjan van Eyck, Mijnke Janssen, Jet van Dinther, Hugo S. Spruit, Frank Tazelaar en Johann Sylewko, lezen voor uit eigen werk. Tussendoor speelt een jazzduo, bestaande uit Robert La terveer en Mijnke Janssen. Na afloop treedt de streekband The Passenger op. Zondagmiddag kan men vanaf 14.00 uur in Den Hoekzak luisteren naar de gitaristen Brian de Bruyne, Tonnie Blaakman en Wim Roth (de laatste speelt samen met de fluitist Anneke de Poorter). Maandag staat een Indonesi sche middag op het programma. Jan Smoorenburg uit Retranchement ver toont vanaf 14.00 uur een film over het land van zijn geboorte. Zijn vader Wil lem Smoorenburg vertelt over Indone sië. De tentoonstelling is dagelijks te be zichtigen van 14.00 tot 19.00 uur. TERNEUZEN - Ondanks een minder grote deelname dan in andere jaren werd het tafeltennistoernooi voor leerlingen uit het basisonderwijs vrijdag in Terneuzen een succes. Van af negen uur 's morgens tot twee uur 's middags kwamen 137 scholieren in vier leeftijdscategorieën tegen elkaar uit. Bij de jongens ging de toernooizege twee keer naar leerlingen van de Meer paal. De meisjes van de Wiekslag wa ren met twee overwinningen eveneens goed op dreef. De schoolsportcommissie in Terneu zen had 24 tafels opgesteld in sporthal 't Zwaantje. Daarop werd in enkelspe len onder leiding van leerkrachten van de Wiekslag enthousiast gespeeld. De leerlingen speelden in de voorronden ieder vier keer, waarna de beste acht doorgingen naar de kwartfinale. Ver volgens werd het toernooi volgens het 'knock-out' systeem voortgezet. De winnaars van de halve finales plaat sten zich voor de eindstrijd. De verlie zers streden voor de derde en vierde plaats. De uitslagen: Jongens negen jaar: 1 Mark La Grand (Hil- le); 2 Martijn Kruit (Meerpaal); 3 Xavier van Nieuwenhove (Hille). Jongens tien jaar: 1 Raymond van de Klis (Meerpaal); 2 Gerald Nijhuis (Prins Willem van Oranje); 3 Maar ten Willemstijn (Meerpaal). Jongens elf jaar: 1 Martin Elderson (Meerpaal); 2 Ingmar Kraak (Stelle); 3 Remco Dorreman (Wiek slag). Jongens twaalf jaar en ouder: 1 Michel Pieters (Stelle); 2 Mirko Tomic (Wiekslag); 3 Edwin Hofman (Stelle). Meisjes negen jaar: 1 Leonie Hoek (Wiekslag); 2 Tanietha Uytde- willigen (Wiekslag); 3 Chantal Dingemanse (Stelle). Meisjes tien jaar: 1 Hester van de Ros (Hille); 2 Esther Willeboordse (Prins Wil lem van Oranje); 3 Jeanet Verlinde (Hille). Meisjes elf jaar: 1 Janneke Slock (Wiekslag); 2 Anemarie van de Bogerd (Reuzenhoek); 3 Karin van Opdorp (Stelle). Meisjes twaalf jaar en ouder: 1 Marieke Dorsemagen (Zee meeuw); 2 Eline de Clerq (Stelle); 3 Dionne van Soest (Stelle). i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 49