almanak STRALENDE BELOFTE ...uitstel sluiten Philipsdam was misschien niet zo wijs... PZEM: doorgaan met kernenergie Plannen nieuwe Cokesfabriek PZC feilloos slot deltawerken MILIEU PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE VERHALEN ZEEUWSE Plannen voor reddingspost Brouwersdam Man doorgereden na aanrijding (D)uurwerk MEER CENTRALES IN BORSSELE Voorop BOUW VOOR 1990 Binnenkort verkrijgbaar SPECIALE VOORINTEKENPRIJS. VOORDEELCOEPON 5 GELDEN KORTING •v.v.v.ww Generaties lang was het oude uurwerk gekoesterd en liefde vol verzorgd. Grootvaders klok behoefde onlangs echter toch enige herstellingen. Dat zou de erfgenamen van het pronkstuk flink duiten gaan kosten, maar ze hadden het er voor over. Een verre neef, die wel eens veilingen bezocht en voor heel deskundig werd aan gezien, zei dat die mooie klok minstens tienduizend gulden waard was. Was dus, want het mooie ding sloeg zijn laatste uur. Heel voorzichtig hadden de bezit ters hem in de auto gehesen. Aan de overkant van de klok kenmaker werd geparkeerd. Het uitstappen verliep pro bleemloos en niets wees op on heil Dat naderde toch en wel met rasse schreden. In de vorm van Ieen viervoeter die blaffend op de drager afstoof. Waarom weet nog niemand. Wèl is dui delijk dat de actie van de hond effect had. De aangevallene liet zijn schat uit handen val len. Juist voor de wielen van een vrachtwagen. De ruïne die overbleef was on herstelbaar. De ex-bezitters hebben de restanten naar hun laatste rustplaats gebracht. Bij de klokkenmaker. In de prullenbak. SINT-PHILIPSLAND Het getij- verschil in de Oosterschelde, de mo tor van het systeem van levensge meenschappen en voedselkringlo- pen in en aan het water, is met de sluiting van de Philipsdam weer wat vergroot. Ruim een jaar heeft een deel van de planten en dieren die de zeearm tot zo'n waardevol gebied maken het met een geringer verschil tussen hoog- en laagwater moeten zien uit te houden. Het gemiddelde getijverschil bij Yerseke komt nu op 3,05 meter. Dat is steeds maatge vend geweest in de plannenmakerij voor de beveiliging van het Ooster- scheldegebied. De 'stress' (het woord komt uit het jargon van eco logen), waaraan het milieu blootge steld heeft gestaan, is ten einde. Dr ir Jan Leentvaar, hoofd afdeling Delta bij de Dienst Getijde Wateren van rijkswaterstaat, vindt dat nu het moment is aangebroken om de Oos terschelde rust te geven. Die rust is nodig om in de zeearm een stabiel systeem te laten ontstaan. Immers de planten- en dierenwereld heeft tijd nodig om zich aan te passen aan het nieuwe gemiddelde getijverschil. Vóór de bouw van de stormvloedke ring bedroeg het ter hoogte van Yer seke 3,50 meter. Milieu-kundige Leentvaar (38): „Nu de comparti- menteringswerken zijn voltooid, moeten we verder van de storm vloedkering afblijven". Hoe heeft het milieu zich gehou den onder een jaar lang voort durend gemanipuleer met de stormvloedkering? „We hebben van tevoren onderkend dat op de hogere delen van platen, slikken en dijkglooiïngen begroeiing en bodemdieren zouden afsterven. Dat is ook gebeurd. De schade, die de schorren hebben geleden, is ons wat tegengevallen. Maar we konden niet voorzien dat de schuiven van de pij- lerdam na de sluiting van de Oester- dam vijf maanden lang gedeeltelijk MIDDELBURG - De Middelburgse terrashouders brachten vrijdag al hun stoelen naar buiten. Klanten stroomden toe om een plaatsje te bemachtigen, nadat de ochtendmist optrok. De weergoden lieten zich 's middags van hun beste kant zien. De Zeeuwse recreatie-ondernemers wreven zich in de handen. De belofte voor een goed voorseizoen hing stralend in de lucht. Hoewel het nog lente is bood dit terras aan de Middelburgse Pottenmarkt een zomerse aanblik. ZATERDAG 18 APRIL 1987 Krammer gesloten SINT-PHILIPSLAND - „Zo'n leuk werk moet eigenlijk niet af lopen". Deze opmerking van ir T. J. Boon, hoofd bouwbureau compartimenteringswerken, was vrijdagavond tekenend voor de sfeer tijdens de sluiting van de laatste Deltadam. Om streeks tien uur was het zover. Twee bulldozers reden over de overwonnen stroomgeul Krammer. Kort daarna liep uitvoer der Arie van de Werken als eerste over de Philipsdam. Gejuich, scheepsgeloei en lichkogels vergezelden hem. Het sluiten van de Philipsdam tussen Sint-Philipsland en de Grevelingen was een vlekkeloos en feilloos karwei. Met name in waterstaatkundig op zicht. Want voor de natuur was het een nare periode. De manipulaties met de stormvloedkering - technisch noodza kelijk om de Philipsdam met zand te kunnen sluiten - veroorzaakten ge dempt, gerekt en uiteindelijk vrijwel geen getij meer op de Oosterschelde. Voedselgebieden voor vogels werden daardoor ontoegankelijk en bodem dieren en dijkvegetatie stierven af. Overigens een tevoren aanvaard risi co, omdat minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat ongeveer 80 miljoen gulden wenste te besparen op de Oosterschelde-begroting van acht miljard gulden. De Philipsdamsluiting is in etappes uitgevoerd. Eerst werden de diepste plaatsen (soms 25 meter) in de Kram mer, tussen het sluizencomplex en de Grevelingendam, opgevuld. Daarna volgde het maken van een drempel in het 1100 meter brede sluitgat, tot NAP -8 meter. De Oosterscheldekering zorgde voor een gedempt getij, met la gere stroomsnelheden. Eén week gele den werd de tweede fase afgerond en konden zandzuigers beginnen met de laatste fase. In korte tijd spoten eerst vier en later vijf zuigers enorme hoe veelheden zand in het sluitgat. Ze te kenden gezamenlijk voor een wereld record. Via de stormvloedkering werd het getij gerekt: één keer per etmaal hoog- en laagwater. Het slotakkoord volgde met een geheel gesloten kering. De nieuwe verbinding tussen de Gre velingendam en Sint-Philipsland moet nog verder worden afgewerkt. In eerste aanleg was een hoogte van twee meter en een breedte van 30 meter vol doende. De hoogte van de kersverse dam wordt snel op NAP +5 meter ge bracht. Provinciale waterstaat legt er een weg over aan, die op zijn vroegst in de loop van 1988 in gebruik kan wor den genomen. Minister Smit-Kroes komt 14 mei de allerlaatste afdam ming officieel afkondigen. Ir L. Batterink, plaatsvervangend- hoofd bouwbureau compartimente ringswerken was een tevreden man. „Het is prima gegaan. Grote tegenval lers hebben we niet gehad. Bij de slui ting van de Oesterdam, eind vorig jaar, liep alles tegen, hier ging het gladjes". Batterink erkende dat niet alleen het goede weer maar ook een aange scherpte organisatie voor een vlot ver loop zorgden. Hij onderstreepte dat de sluiting van de dam een gecompliceer de zaak was: twee zandstorten met vijf zandzuigers en veel materieel tegelijk bezig - en dat allemaal de laatste da gen in continu-dienst. „Ik ben blij dat we eerder dicht zijn. Dat is ook voor het milieu een voordeel. De hele opera tie was ook opgezet om de stormvloed- wikkelt tot het natuurlijk sysjeem, zoals we ons dat voor ogen hebben staan. Ik denk dat we de dingen die zouden gaan komen toch redelijk hebben voorspeld. We zijn in sommi ge opzichten zelfs wat aan de voor zichtige kant gebleven. Het zoutge halte is bijvoorbeeld beter dan we hadden verwacht. De risico's zijn aanvaardbaar gebleken". Maar onder de vogels zijn de af gelopen maanden nogal wat slachtoffers gevallen. „Dat is vooral gekomen door de maatregelen die zijn genomen in ver band met de problemen op de Een dracht na de afsluiting van het Tho- lensche Gat. Maar ik vind datje sim plistische ecologie bedrijft als je de vogelsterfte alleen daaraan zou toe schrijven. Door de derde strenge win ter op rij waren de kokkels, die een belangrijke voedselbron voor de scholeksters vormen, vrij klein. Er is ook reden om aan te nemen dat nogal wat vogels uit de Waddenzee naar de Oosterschelde zijn uitgeweken en dat heeft nog een grotere druk gelegd op de toch al beperkte voedselvoor raad. En dan hebben we nog het ef fect van de kou zelf. Het is natuurlijk niet leuk om grote aantallen dode vo gels te zien. Maar wanneer je je reali seert dat de afgelopen winter 3000 a 4000 van de in totaal 110.000 exem plaren tellende scholeksterpopulatie is omgekomen, dan kun je niet zeg gen dat de soort nu met uitsterven wordt bedreigd. Grote sterfte van een bepaalde bodemdiersoort, die niemand ziet maar die essentieel is in de voedselketen, kan veel ernstiger zijn. Maar ook dat is gelukkig, voor zover we hebben kunnen nagaan, niet gebeurd". De sluiting van de comparti mentering sdammen met zand is 80 miljoen gulden goedkoper dan steensluitingen. Is dat niet ten koste gegaan van het mi lieu? „De winst die de zandsluitingen in fi nanciële zin hebben opgeleverd, kun nen we ons milieukundig veroorlo ven. Wat dat betreft zou ik weer dur ven te adviseren zandsluitingen toe te passen. Maar de onverwacht hoge stroomsnelheden in de Eendracht hebben naar mijn smaak geleerd dat het minder verstandig is geweest de sluiting van de Oesterdam en de Phi lipsdam van elkaar los te koppelen. Dat heeft gevolgen gehad die niet te overzien waren en zeker niet op de juiste manier konden worden inge schat. Je kunt je dus afvragen of het uitstel van de Philipsdam een wijze beslissing was". Ben Jansen kering zo kort mogelijk te sluiten. Dat is gelukt", aldus ir Batterink. Aannemer H. van der Vorm liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Hij gaf aan dat lekkages in de vele kilometers lange zandleidingen minimaal waren, terwijl ook het uitvallen van de zuigers beperkt bleef. Door de positieve gang van zaken kan het gros van de onge veer 200 mensen van de aannemers combinatie toch thuis pasen vieren. Van der Vorm maakte duidelijk dat de zandzuigers Waddenzee en Zuiderklip de kersverse Philipsdam op een hoog te van NAP +5 meter zullen brengen. Daarna volgt de afwerking van de dam. „Hoe sneller, hoe beter: dat geldt voor het milieu. Er is planningstechnisch goed gegokt. Er waren nog weinig vo gels, de mossels waren nog net niet aan het paaien en de watertemperatuur was nog laag. Het is goed gegaan", stelde dr ir J. Leentvaar, hoofd Delta van de dienst getijdewateren van rijks waterstaat. Voor zover nu is te overzien, geloofde hij dat de operatie Philipsdam voor spoedig is verlopen (al is het nog even afwachten wat de effecten op lange termijn uitwijzen). De financiële winst die de zandsluiting opleverde achtte Leentvaar verantwoord tegen over het milieunadeel, dat binnen de perken bleef. ZIERIKZEE Aan het Noordzee strand van de Brouwersdam tussen Schouwen en Goeree komt een red dingspost van de Ouddorpse reddings brigade. Het bezoek aan het strand neemt sterk toe en er is sprake van een stroomverlegging als gevolg van de sluiting van de Oosterschelde. Dit blijkt uit een raadsvoorstel van b en w van Goederede om de subsidie aan de Ouddorpse reddingsbrigade met 10.000,— te verhogen. Deze extra bijdrage is met name bestemd voor een komende zomer in te richten red- groot materieel werd vrijdag gewerkt naar het slot van de Deltawerken: de sluiting van de Krammergeul was nog dingspost Brouwersdam. 's avonds een feit. dicht zouden moeten om de stroom snelheden op de Eendracht binnen de perken te houden. Dat heeft - sa men trouwens met drie achtereen volgende strenge winters - duidelijke gevolgen voor de schorren gehad. De bodemstructuur is door extra inklin king en scheuring verslechterd. Ik ben bang dat dit zich moeilijk zal her stellen, moeilijker in ieder geval dan de organismen op de dijken en op de bodem". Zijn die voorspellingen be trouwbaar gebleken? „Ons gelijk is niet van belang, 't Gaat erom of de Oosterschelde zich ont- DrirJan Leentvaar: „De schade, die de schorren hebben geleden, is ons wat tegengevallen". BORSSELE - De NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij wil doorgaan met kernenergie. Volgens de bedrijfsdirecteur produktie ir U. H. Banga kan atoomstroom voor de elektriciteitsproduktie niet gemist worden, 'ook in Nederland uiteinde lijk niet'. Hij vindt dat in Borssele in de toekomst één of meer nieuwe kern centrales gebouwd moeten worden. Banga zegt een en ander in een inter view met de PZC-redactie over de kernenergie-situatie één jaar na de ramp in de Russische kernreactor bij Tsjernobyl. De bedrijfsdirecteur acht het zonder meer noodzakelijk dat de huidige kerncentrales in Borssele en Dode- waard blijven draaien. „We moeten zorgen dat we ervaring op het gebied van kernenergie in eigen land vasthou den". Daarnaast ziet Banga uitbrei ding van het kernenergetisch vermo gen als een onvermijdelijk gegeven. Hij beklemtoont dat een besluit tot bouw van nieuwe kerncentrales 'wel goed moet zijn ingebed in een brede acceptatie'. Is dat het geval dan wil ir Banga in Borssele wel doorgaan met nieuwe kerncentrales. Het moet niet zo zijn dat de bouw van kerncentrales tegen de wil van een groot deel van de bevolking doorge drukt wordt, betoogt Banga. „Je kunt niet tegen de stroom inroeien en je moet dus niet uitbreiden als veel stro mingen tegen zijn". De bedrijfsdirec teur rekent op een hernieuwd 'ja' voor kernenergie in Nederland. „Dat is dan een goede beslissing. Dan kijk ik echt niet naar de vraag of het 0,1 cent goed koper is dan fossiele energie en dan gaat het er echt niet om dat de PZEM zonodig moet", aldus ir Banga. In het verleden heeft de PZEM her haaldelijk initiatieven genomen waar mee landelijk voorop werd gelopen. Banga noemt de waterfabriek bij Ter- neuzen, de experimenten met wind molens en in feite ook de bouw van de eerste commerciële kerncentrale bij Borssele. Wanneer het tot de bouw van een nieuwe kerncentrale komt, dan zal de PZEM zich richten op bestaande ty pes, die in de praktijk hun waarde en veiligheid hebben bewezen, voorspelt de bedrijfsdirecteur. Hij voelt weinig voor nieuwigheden, zoals de zogehe ten 'inherent veilige reactor'. Zie ook Week In, pagina 31 SLUISKIL - De Cokesfabriek in Sluis kil, de ACZ-Carbonisation, gaat voor 1990 nieuwbouw plegen. De bestaan de fabriek, waar nu 400 mensen werken, wordt daarna uit bedrijf ge nomen of anders ingrijpend gereno veerd. Dat staat in een notitie van de provinciale afdeling Milieuzaken. De directie van de Cokesfabriek wil deze uitlating van de provincie niet beves tigen maar ook niet ontkennen. Even min wil zij daarover iets anders zeg gen. „Wij hebben daar geen commentaar op", aldus directeur W. Oranje, „pas als deze fraaie beelden werkelijkheid zouden worden doen wij daarover me dedelingen." In de notitie van de provincie, een stuk dat het uitgangspunt vormt voor een nieuwe stuurgroep die de milieuver vuiling in de kanaalzone aan gaat pak ken, staat de nieuwbouw van de Co kesfabriek onder het hoofdstukje van plannen en ontwerp-plannen. In de no titie komt ook de kolenopslag aan de orde. De kolen die de ACZ gebruikt voor haar cokesproduktie worden nu nog voor een deel opgeslagen bij Ovet in Terneuzen. Er is echter sprake van deze opslag te verplaatsen naar een terrein direct achter de fabriek, ten oosten van het complex in de Koegor- spolder. Het is nog niet bekend of de maatrege len die de Cokesfabriek heeft genomen tegen de uitstoot van giftige dampen het gewenste resultaat hebben opgele verd. De metingen die nabij de fabriek zijn verricht vóór de maatregelen wer den getroffen toonden aan dat de om geving 'aanmerkelijk belast werd met aromatische koolwaterstoffen en poly cyclische aromatische koolwaterstof fen (PAK's)'. De meetcampagne wordt binnenkort herhaald om te zien of deze vervuiling is verminderd. NIEUWDORP Een Belgische auto mobilist is vrijdagmorgen na een aan rijding met een landgenoot bij Nieuw- dorp doorgereden. De veroorzaker van het ongeluk, van wie alleen het kente ken nog bekend is, reed omstreeks half negen op de Sloeweg zonder op te mer ken dat de voor hem rijdende M. T. (21) uit Brugge remde. Bij de kruising met de Bernhardweg botste hij achterop het voertuig van T„ wiens voertuig zware schade opliep. De dader ging er vervolgens vandoor. i Advertentie) m Dit is het boek dat lezers en lezeressen van de Provinciale Zeeuwse Courant zelf schreven: een bundeling van 40 oorspronkelijke verhalen en gedichten over mensen, dingen en gebeurtenissen die als karakteristiek gelden voor Zeeland. De verhalen zijn aangevuld met een groot aantal unieke historische foto's. Vanaf 31 mei 1987 is ZEEUWSE VERHALEN verkrijgbaar bij de kantoren van de PZC en in de boekhandel. Verkoopprijs: 29,75. Van 18 april tot 31 mei 1987 geldt evenwel een Profiteer daarvan door gebruik te maken van onderstaande bon. Tegen inlevering van deze bon krijgt u op de definitieve verkoopprijs van 29,75. U betaalt slechts 24,75 als u het boek vóór 31 mei aanstaande bestelt bij de Zeeuwse boekhandel of bij een van de kantoren van de PZC in Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Hulst, en Goes en Vink-Rotadruk in Axel. Naam: Adres: Woonplaats: Tel.nr.:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 47