THEO HOEZEN VV GOES .ja, de club was al jaren een beetje dood. HEKKEWERK ROTTERDAM MARATHON Stad Rotterdam Marathon PZC/ week-in 37 liet vies ga terug afstropen frits bakker risico concurrentie jaap visser de dupe vertwijfeling Zijn streven is om Goes weer tot een voetbalclub te maken die eindelijk voor vol wordt aangezien. Hij komt zelf uit Brabant en verzekert dat zijn huidige clubje daar nog altijd een zeker ontzag geniet. „Maar we moeten eerlijk zijn", stelt de 40-jarige Theo Hoezen vast. „Jarenlang is Goes als club toch een beetje dood geweest. Wat is er nou aan gedaan om het niveau weer iets op te trekken. Jeugdspelers aantrekken, een klein beetje betalen, dat deden ze bij Dosko, waar ik vandaan kom, vele jaren geleden al. Ik was toen ik naar Goes kwam stomverbaasd dat er hier nog helemaal niets gebeurde". Theo Hoezen vindt dat ook Goes voortaan niet meer schijnheilig moet doen. Met ingang van dit jaar, vertelt hij, gaat de club de omgeving afzoeken naar versterking. Hij heeft een voorstel gelanceerd om een „technisch adviseur" aan te trekken om zich met scouting bezig te houden. Het is een bewust keus voor een opbouw vanuit de jeugd. „Zo ver ls Vlissingen en kennelijk ook Hoek zijn we nog niet. Daar zijn de versterkingen puur gericht op het eerste elftal. Wij zoeken naar talenten voor onze A- en B-jeugd". De opzet van het jeugdbeleid is zoals altijd samengevat in een meerjarenplan. Het moet er zo professioneel mogelijk uitzien [vandaar de technisch adviseur) en Does gaat er nogal optimistisch vanuit dat de talenten zichzelf zullen aanbieden. Theo Hoezen: „We aebben bekend gemaakt wat onze plannen zijn voor de toekomst. Ik •erwacht dat de goeie spelers van de lubjes uit de buurt daar wel op af uilen komen". Waar wat heeft Goes deze jonge pelers dan te bieden? 'heo Hoezen: „We hebben inmiddels wee nieuwe trainers aangesteld: en hoofdtrainer die de algemene eiding krijgt en een assistent. 'erder komt er, met een duur woord, en technisch adviseur. Hij wordt de aan die alles gaat regelen voor de pelers. En we willen het natuurlijk antrekkelijk maken, dus met een ergoeding van de reiskosten. Ik heb ok al gezegd: we moeten er niet vies an zijn om af en toe eens een premie e geven". 'p welke spelers zijn jullie gericht, 'loetinge bijvoorbeeld, op een ieenworp afstand heeft ook een zeer 'gelijke jeugdopleiding. 'heo Hoezen: „Ja, Kloetinge is zelfs en club om een beetje jaloers op te ijn. Daar zal het ook niet vandaan toeten komen. Wij denken meer aan e kleinere clubjes. Zoals femeldinge, Krabbendijke, SVD, erseke en wat er hier nog meer in de uurt ligt". at zullen de meeste clubs jullie niet t dank afnemen. 'heo Hoezen: „Ze moeten inzien dat t voor de spelers zelf beter is en |aar gaan wij op wijzen. Als SVD, om aar eens een club te noemen, een eie jeugdspeler heeft en ze hebben en A-elftal. Dan is het toch beter t die speler naar ons komt. Wij 1 tan volgend jaar met de A's in een 1 'gere klasse spelen: met zes Dat was nog eens krasse taal voor het kleine gezelschap dat zich die avond rond de bestuurstafel had geschaard. Theo Hoezen zag ze stuk voor stuk verbleken van schrik. Betalen? Scouten? Premies? Maar dat is toch voor een bescheiden clubje als Goes niet weggelegd, vroegen ze zich verbijsterd af. „Ja", moet Theo Hoezen, politieagent te Goes en jeugdsecre- taris van de voetbalclub, bekennen. „Ze keken er eerst nogal vreemd tegenaan. Wij zijn toch geen Vlissingen, vonden ze. Dat zijn we ook niet, maar we kunnen toch wel een klein broer tje zijn". Het staat al vast dat het voetbalelftal van Goes ook dit jaar weer geen tweedeklasser zal worden. Theo Hoezen heeft zich het lot van de verbleekte 'topclub' aangetrokken. Hij heeft het voorbeeld van Vlissingen en Hoekgevolgd. „Ik wil niet schijn heilig doen. Wij gaan betalen, ook al is dat nog een vies woord". Zeeuwen en zes clubs uit Brabant. Ik zou zeggen, dan kan zo'njongen toch beter niet in een lager elftal bij z'n eigen club blijven spelen". Twee jaar later komt die speler uit de jeugd. Hij haalt het eerste van Goes, voorlopig nog een derdeklasser en dus geen niveau om tegenop te kijken, of zelfs dat is nog te hoog. Theo Hoezen: „Dan zou ik zeggen: ga terug naar je club. Zowel voor ons is het goed geweest als voor zijn oude club. Hij is een paar jaar lang goed opgeleid en ze krijgen hem beter terug dan hij geweest is. Ja, we zouden het mooi vinden als er spelers voor ons eerste elftal overbleven. Daar is dit beleid toch ook een beetje voor gemaakt". Maar hoe zou Goes het eigenlijk vinden. Jullie hebben vijf spelers met veel talent. Ze worden door jullie opgeleid en stappen na een paar jaar over: bijvoorbeeld naar Vlissingen. Theo Hoezen: „Dan juichen wij dat toe, ik meen 't echt. Je moet die spelers toch niet in de weg staan als ze beter kunnen. Wij hebben op dit moment nog niet meer te bieden dan een simpele derdeklasser". Hoe staat Goes, dus het hoofdbestuur, tegenover die plannen. Dit zal toch wel een aanslag op de clubkas zijn? Theo Hoezen: „Ze waren in het begin niet enthousiast, mag ik wel zeggen. Goes is in dat opzicht nog heel puriteins. Maar toch, een beetje schoorvoetend, begon iedereen het in te zien. Toen hebben ze gezegd: een plan, een beleid, oké, als dat over een jaar of drie resultaat oplevert. Het moet niet zo zijn dat we op spelers gaan jagen. We willen met andere clubs goed overeen komen". Die scout lof zijn het er meerstroopt dus de velden af? Theo Hoezen: „Nou ja, afstropen, dat gaan we ook niet overdrijven. Ik denk meer dat het op ons af zal komen. Wij horen bijvoorbeeld van een jong spelertje dat hij graag naar ons wil komen. Dan sturen we daar iemand op af. Hij gaat praten met de ouders, met de speler zelf en tenslotte met de club". Nou ben ik vijftien jaar, ik heb veel talent en ik wil wel komen. Maar ik zou zeggen: ik kom niet voor niets..." Theo Hoezen: „Je bedoelt: wat gaan wij betalen? Nou, zoals ik al zei, een behoorlijke vergoeding. Ze krijgen de reiskosten en als ze bijvoorbeeld geen brommer hebben gaan we ze halen. We kunnen ook wat doen in de aanschaf van materiaal, dus korting geven. Premies, denk ik, zullen meestal van sponsors komen. Zo kan er iemand zeggen: als jullie vandaag winnen krijg je zo veel". Hoe ver zijn jullie met de uitvoering. Volgend seizoen, dus over eenpaar maanden,moet er al versterking zijn. Theo Hoezen: „Ja, dat klopt, want er blijft van het huidige A-elftal niet veel over. Als we mee willen in die hogere klas, dan moeten er spelers bij komen. We zijn aan het uitkijken naar talent. Ik denk niet dat we al spelers ophetooghebbenenwe hebben dus ook nog niemand benaderd". De club was een beetje dood, zei jij. Hoe is dat in zo'n korte tijd verbeterd. Kun je nu al spreken van een goeie, degelijke jeugdopleiding? Theo Hoezen: „We hebben twee, volgens mijbekwame trainers aangetrokken. Rudie Pleunis gaat de A's doen en is hoofdtrainer. Rinus van Houpen wordt trainer van de B's en Wim Brant is technisch adviseur. Dat is op zich al een goed team, denken wijmaar er zijn ook nog voor elk elftal twee leiders. Mét die geschoolde trainers en mét de plannen die we hebben zeg ik: ja, eindelijk heeft Goes aan jonge spelers weer iets te bieden". TERDAG 18 APRIL 1987 'heo Hoezen Ds BV Ripa (voor rolsteigers en klimmaterialen) speelt jaarlijks een sleutelrol in de marathon van Rotterdam. Niet als sponsor, maar als leverancier van dranghekken, podia en tribunes. Voor deze dienst ontvangt Ripa dit jaar het lieve sommetje van 400.000 gulden, precies een derde van de begroting van de stichting Rot terdam Marathon. „Belachelijk natuurlijk", meent Jos Hermens, de 'leverancier' van de atleten die dit jaar genoegen moet nemen met een budget van minder dan drie ton. „Rotterdam is de enige stad ter wereld waar de organisatoren van een marathon zelf de dranghekken moeten betalen". Ook Henri Suttorp, gemeente-ambtenaar en financieel deskundi ge van de stichting, vindt dat het hoog tijd wordt „om de overeen komst met Ripa maar eens kritisch onder de loep te leggen". Per soonlijk vindt Suttorp dat het 17 kilometer lange gedeelte van het marathonparcours dat met dranghekken is afgezet wel wat kan worden ingekort. „Maar daar moeten we het natuurlijk wel eerst over eens worden met de politie". vier weken voor Rotterdam nog een marathon liep. Hij is nu veel beter bezig, loopt veel minder wedstrij den en heeft zich de laatste maan den vooral beziggehouden met hoogtetrainingen in Tanzania. Bo vendien hebben we duidelijke af spraken met hem gemaakt. Als hij uitstapt, gaat er een flink percenta ge van zijn startgeld af en zijn bo nussen zijn puur afgestemd op pres taties. Hij moet gewoon een tijd van onder de 2.10 gaan lopen, daar komt het op neer". In tegenstelling tot voorgaande ja ren wil Hermens zich vandaag niet richten op een tweetal vedetten die door de rest van het veld in be scherming wordt genomen. Met de saaie Ethiopische tweestrijd van '86 nog vers in het geheugen wil Hermens nu strijd zien. „Ik gooi al les op één hoop, waardoor er waar schijnlijk een grote kopgroep zal ontstaan. Die moet op de halve ma rathon doorkomen in een tijd van 1 uur 04.40 en dan moet iedereen het maar voor zichzelf uitzoeken. Dan loop je natuurlijk het risico dat de winnende tijd wat zal tegenvallen, maar de wedstrijd wordt er alleen maar interessanter door". Dat Hermens de strijdbijl wil hante ren, is op zich bewonderenswaardig, want door niet op zeker te spelen met een 'geleide' race loopt de 36-ja- rige 'regisseur' het risico dat Rotter dam zijn toppositie op de ranglijst van Martin verspeelt. Hermens: „De kans dat ik op m'n bek ga, is niet uitgesloten. Ik heb de organisa toren gewaarschuwd dat ik met mijn budget nauwelijks uit de voe ten kan. Maar zolang het goed gaat, hecht haast niemand daar waarde aan. Misschien zou het daarom wel eens goed zijn als het een keer mis loopt. Maar dat mag ik natuurlijk niet hardop zeggen en bovendien is het mijn eer te na om de boel in het honderd te laten lopen". Hoewel de concurrentiestrijd met de andere grote lente-marathons, Londen en Boston, moordend is, ziet Hermens de toekomst voor Rot terdam niet al te somber in. „Met Londen kunnen we zo ongeveer op dezelfde basis wedijveren, maar te-» gen Boston valt niet op te boksen. De bedragen die daar worden neer geteld, zijn bijna absurd. Wat in Boston gebeurt, is echter typisch Amerikaans en zou die marathon ook wel eens om zeep kunnen hel pen. Daar hebben ze de steun van een of ander groot bedrijf waar toe vallig iemand op 'pr' zit die atletiek wel leuk vindt. Maar als die man er straks uitvliegt, komt er misschien iemand die van golf houdt en dan gaat dat bedrijf opeens een golftoer- nooi sponsoren. Iets dergelijks is ge beurd in Chicago, waar de mara thon nu praktisch op z'n kont ligt". Dat het in Rotterdam zover zal ko men, lijkt Hermens niet waar schijnlijk. „Volgend jaar zijn ze hier van dat contract met McCor- mack af en dat is op zich al een stap in de goede richting. Als ze het dan ook nog eens voor elkaar weten te krijgen dat de gemeente voortaan de kosten van het plaatsen van dranghekken voor haar rekening neemt, dan heb ik weer een paar ton meer te besteden. In dat geval hoeft Rotterdam beslist n: af te haken in de concurrentiestH met de Amerikaanse marathons". ...misschien zou het goed zijn als het een keer misloopt... De organisatoren van Neder lands grootste marathon kam pen nog altijd met wat Jos Her mens de '2.07-kater' noemt. Twee jaar geleden liep de kleine Portu gees Carlos Lopes een officieus we reldrecord op het snelle parcours door de Maasstad. De vreugde was groot binnen de stichting Rotter dam Marathon, maar de teleurstel ling kwam vorig jaar, toen een or ganisatorische en financiële chaos voorafging aan een saaie wed strijd. De kans op herstel volgt van daag, wanneer de zevende editie van 'de tweede marathon ter we reld' moet uitdraaien op een boeiende strijd. Dat is in elk geval de bedoeling van 'atleten-makelaar' Jos Hermens, die de regie van de marathon van Rotterdam in handen heeft. In '85 leidde de voormalige topatleet uit Nijmegen zijn Portugese vriend Lo pes naar een verbluffende eindtijd van 2 uur 07.12. De algemene ver wachting was dat de sponsors ver volgens in de rij zouden staan om de fiananciële draagkracht van het massale loopfestijn nog verder te vergroten. Maar nadat organisator en grondlegger Gerard Rooij akkers zich had teruggetrokken, maakte het Rotterdamse stichtingsbestuur de bijna rampzalige fout door zich zelf uit te leveren aan de Ameri kaanse bemiddelaar McCormack, die voor zijn International Manage ment Group (IMG) een driejarig contract in de wacht wist te slepen. Maar de zogenaamde 'dertig pro cent-regeling', die sponsorwerver IMG met de stichting was overeen gekomen, bleek nogal wat kandi daat-sponsors af te schrikken. Die voelden er weinig voor om de zak ken van McCormack te vullen met bijna een derde deel van een even tuele sponsorovereenkomst. Uit eindelijk slaagde IMG erin Philips, dat nota bene al optrad als één van de sponsors van de Rotterdamse marathon, er toe te bewegen als hoofdsponsor te gaan optreden. Maar ondanks de lucratieve over eenkomst met de Nederlandse mul tinational hebben de organisato ren zich de afgelopen twee jaar in allerlei bochten moeten wringen om de begroting een beetje slui tend te krijgen. Vorig jaar moest het stichtingsbe stuur de garantie-subsidie van twee ton (precies het bedrag dat McCor mack wijzer werd van de 'benoe ming' van Philips tot hoofdsponsor) van de gemeente Rotterdam aan spreken en daar is Hermens dit jaar de dupe van geworden. Had de hou der van het werelduurrecord vorig jaar nog zo'n vier ton op zak toen hij er op uit werd gestuurd om interna tionale topatleten naar Rotterdam te lokken, dit jaar moest hij genoe gen nemen met een ton minder. Dat weegt zwaar bij de jacht op lopers die bijna moeiteloos een tijd van on der de 2 uur 10 min. kunnen lopen. „En die heb je nu eenmaal nodig om de wereldwijde faam van een mara thon in stand te houden", beseft Hermens, die inmiddels met in stemming kennis heeft genomen van het cijferwerk van de statisticus Martin. De Amerikaan heeft uitge rekend dat alleen in Chicago gemid deld harder is gelopen dan op de ruim 42 kilometer tussen start en fi nish op de Coolsingel. Op dat traject vestigde Lopes dus twee jaar geleden zijn fabelachtig wereldrecord, waarmee hij de or ganisatoren ongewild in vertwijfe ling bracht. McCormack maakte daar handig gebruik van door de stichtingsbestuurders, die zich hardop afvroegen hoe het nu ver der moest, voor zich te winnen. Het faillissement van de stichting was bijna het gevolg. Maar het Ethiopische duo Mekon- nen/Dinsamo zorgde er uiteindelijk voor dat Rotterdam vorig jaar nau welijks gezichtsverlies leed in de in ternationale prestigestrijd. Hoewel kou en wind een verbetering van de tijd van 2.07.12 onmogelijk maak ten, mochten de 2.09.08 en 2.09.09 van Mekonnen en Dinsamo er we zen. Dit jaar moet Belayneh Dinsamo de loopklus opknappen zonder zijn landgenoot en vriend Abebe Me konnen. Het is de bedoeling dat de Ethiopiër wordt opgejaagd door de winnaar van 1984, Gidemas Sha- hanga, de Tanzaniaan die zich vorig jaar nog de woede van Hermens op de hals haalde door het in Rotter dam ver voor de finish voor gezien te houden. „Maar Shahanga heeft zijn leven gebeterd", beweert Hermens. „Vorig jaar deed hij zo'n beetje elk •weekeinde mee aan een wedstrijd in Amerika en ik geloof dat hij zelfs De finish van Lopes in de wereldrecordtijd, die Rotterdam een „kater" bezorgde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 37