w piet klerkx ©IPiTOL C0SY Grote toeloop toeristen Legeropstand in Argentinië lijkt mislukt Maatregelen VS tegen Japanse elektronica Twee doden bij eruptie Etna bijleveld M/EEK-UIT \NEEK-IN Ook op 2e Paasdag voor meubels gezellig naar waalwijk ALFONSIN KRIJGT STEUN EG klaar met maatregelen tegen extra Japanse export Spiegel: IAEA hield rapporten achter over kernongevallen voor een stoere betrouwbare occasion. Een generatie Deltawerkers HANDELSOORLOG OVER CHIPS Warm |230e jaargang no. 92 Saterdag 18 april 1987 Nieuw leven Paas-syndroom Oost en West Bijstand Contract Marco Vissers Vogels Nieuwbouw WONEN BUENOS AIRES (AFP/UPI/REUTER/AP) - Het burgerbewind van de Argentijnse president Alfonsin leek vrijdagavond laat aan een crisis te zijn ontsnapt toen opstandige militairen in de stad Córdoba hun actie opgaven. Dat gebeurde nadat duidelijk was geworden dat de legertop de president steunde. De muitende militairen eisten amnes- gen kogelvrije vesten en hebben de on- Tweede actie Steun legertop ym Winddicht Waterdicht Ademend ..a wa ly of living Aanvankelijk plaatselijk mistbanken. Overwegend zonnig. Zwakke zuid oostelijke wind. Vanmiddag wind van zee. Temperatuur omstreeks 20 gra den Celcius. ANJELIERSTRAAT 5 7 Telefoon 01100 16810 De Verenigde Staten verlenen patent op nieuwe levensvor men verkregen uit genetische manipulatie. PAGINA 2 Het 'Jeruzalem-syndroom' brengt jaarlijks veel paastoe- risten onherroepelijk uit hun geestelijk evenwicht. PAGINA 2 Ronald Reagan heeft goede hoop op een 'historisch ak koord' tussen Oost en West. PAGINA 3 Mr. J. L. Osterman, voormalig directeur van de sociale dienst van de gemeente Vlissingenzet vraagtekens bij de sanctie, die staatssecretaris De Graaf Vlis- singen heeft opgelegd als straf voor het niet naar zijn zin uit voeren van de bijstandswet. PAGINA 5 Met een getekend contract claimt AC Milan Marco van Basten bij de Italiaanse voet balbond. PAGINA 7 Vissers en de inspectie: de con troleurs stonden op iedere ka- dehoek. PAGINA 13 De Westerschelde is voor de vo gels net zo belangrijk als de Oosterschelde. PAGINA 13 De Cokesfabriek in Sluiskil zal voor 1990 nieuwbouw plegen. PAGINA 11 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 5 Sport: 7 Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17 Letters Letteren: Michel Tournier en het ideale jeugd- beeld Bernlef bevestigt zijn klasse Adriaan van Dis, een barbaar in China Kees Stip van Trijntje Fop tot het Sonnet De voorouders van Rien Poortvliet Radio- en tv-pro- gramma's voor de paasdagen. PAGINA 21, 22, 23, 25, 27 en 29 Eén jaar na Tsjernobyl: de reikwijdte van een kernramp Een spoor van wrakken op de Westerschelde Zeeland en de Verenigde Oostindische Compagnie Paul Boersma verlaat de Zeeuwsepolitiek Douane en smeergeld: woede in Rijssel Sport: de mara thon van Rotterdam. PAGINA 31, 33, 35 en 37 Advertentie Dinsdag 21, woensdag 22, donderdag 23 aprTl geopend van 10-10 uur. vrijdag 24 april van 10-9 uur. Ook op zondag 26 april geopend van 10-17 uur. Zanddonk Waalwijk is gelegen aan de weg Waalwijk-THburg. SINT-PHILIPSLAND - De Philipsdam is gesloten. De laatste grootscheepse operatie in het kader van het Deltaplan verliep vlekkeloos. Vrijdagavond om 22.00 uur vloeide het sluitgat Krammer met zand dicht; één dag eerder dan was verwacht. Daardoor konden de schuiven van de stormvloed kering Oosterschelde - sinds donderdagnacht 3.00 uur omlaag - in het belang van milieu en visserij weer snel omhoog. Het uitblijven van materiaalpech en het fraaie paasweer zorgden voor een feilloos slot van de Deltawerken, tot vreugde van rijkswaterstaat en de Aannemerscombinatie Zandsluitingen Oos terschelde. (Zie ook pagina 11) VLISSINGEN De hotels langs de Zeeuwse kust kre gen vrijdag te maken met een grote toeloop van toeris ten. In plaatsen als Vlissingen, Zoutelande, Cadzand en Renesse stroomden de hotels vol tot bijna vol. Vele hoteliers moesten paastoeristen, die impulsief— naar Zeeland trokken doorverwijzen. Hotels die anders pas op zaterdag en zondag de grootste drukte te verwer ken krijgen, moesten soms gisteren al 'nee' verkopen of hadden nog slechts enkele kamers vrij. Gisteravond sprak men in termen van 'hardstikke vol' en 'een overstelpende drukte'In het achterland, zoals in Middelburg, toonden verschillende hotelhouders zich veel minder tevreden. Met de drukte op de wegen viel het mee. Het was wel drukker dan normaal, maar problemen in de vorm van files deden zich niet voor. Niet alleen de Zeeuwse kust, maar ook de duin- en bol lenstreek in het westen van het land zit propvol met paastoeristen. De VVV-kantoren in het kustgebied en de bollenstreek moesten de veelal Duitse toeristen zelfs doorverwijzen naar hotels in Apeldoorn en Dordrecht. Het Nederlands Bureau voor Toerisme heeft berekend dat dit weekeinde ongeveer 500.000 toeristen naar Ne derland komen. BUENOS AIRES (ANP) Meer dan honderdduizend mensen gingen de straat op in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires voor een demonstratie als steun voor de regering en als protest tegen de rebellerende militairen. (Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren hoge invoerrechten afgekondigd voor een reeks Japanse produkten als straf voor Japanse overtredingen van een verdrag met de VS over computer-chips. Het gaat om vier categorieën produkten: kleuren-tv's, electrische boren, rekenmachines en personal computers. Op al die goederen rusten vanaf vandaag invoerrechten van 100 procent. Dat maakt deze produkten twee keer zo duur als ze nu zijn. De Amerikanen hebben produkten ge kozen, die ook door bedrijven in eigen land of in voldoende mate door andere landen worden gemaakt. De Ameri kaanse consument zal daarom geen hinder behoeven te ondervinden van de opgelegde hoge invoerrechten. Het pakket goederen dat door de Ame rikaanse strafmaatregel getroffen wordt, is bovendien zo gekozen, dat Japan ongeveer 300 miljoen dollar (600 miljoen gulden) op jaarbasis minder naar de VS zal kunnen exporteren. Dat is precies het bedrag dat de Ameri kaanse fabrikanten van halfgeleiders (chips) zeggen kwijt te zijn aan oneer lijke concurrentie vanuit Japan. De VS en Japan sloten juni vorig jaar een akkoord om aan deze oneerlijke con currentie een eind te maken. Maar sindsdien, aldus de Amerikaan se regering, heeft Japan zich in twee opzichten niet aan de afspraken ge houden. De Japanners hebben hun ei gen markt niet voor Amerikaanse chips opengesteld, en zij hebben op BRUSSEL (RTR) - De Europese Gemeenschap heeft maatregelen voorbe reid om te voorkomen dat de Japanse export die vanaf vrijdag van de Amerikaanse markt wordt geweerd naar de EG wordt verlegd, zo heeft een woordvoerder van de EG gezegd. De EG-woordvoerder wilde niet nader op de maatregelen ingaan omdat zij van technische aard zouden zijn en bovendien worden aangepast aan de maatregelen die vrijdag door Reagan zijn afgekondigd. De EG is vooral bang voor een extra invoer van Japanse rekenmachines, meetinstrumenten, kleine televisies, geluids- en videobanden en machine werktuigen. Volgens de woordvoerder is er genoeg tijd om na de Pasen de maatregelen in te voeren. markten in derde landen hun chips ge dumpt, dat wil zeggen: beneden de kostprijs verkocht. „Het spijt me dat onze strafmaatrege len nodig waren", aldus Reagan in een verklaring gisteren, „We zullen er een eind aan maken zodra we een sluitend bewijs hebben dat Japan zich aan de afspraken houdt". Japan overigens ontkent dat het land zich niet aan het akkoord zou houden- Japan heeft de VS begin deze week ge dreigd, naar de wereldhandelsorgani satie GATT te zullen stappen, als Amerika de strafmaatregelen zou ne men. Binnen de Japanse regering hebben de afgelopen weken al stemmen opge klonken om ook zonder GATT-uit- spraak - die zeker drie maanden op zich zou laten wachten - represailles te nemen. Zelfs is al een lijst van Ameri kaanse produkten opgesteld, die daar voor in aanmerking zouden komen. Maar een functionaris van het Japan se ministerie van handel, Masaji Ya- mamoto, gaf enkele dagen geleden toe, dat een echte handelsoorlog zeker door Japan verloren zou worden. Ja pan voert 38 procent van zijn export- produkten uit naar de Verenigde Sta ten. tie voor officieren die schending van de mensenrechten ten laste is gelegd. De crisis begon op de militaire basis in Córdoba, 700 kilometer ten noordwes ten van de hoofdstad Buenos Aires. Daar verschanste de donderdag oneer vol ontslagen majoor Ernesto Barreiro zich met meer dan honderd medestan ders. Barreiro begon zijn revolte om te voorkomen dat hij moest getuigen over wreedheden tijdens het militaire bewind, dat van 1976 tot 1983 aan de macht was. Aangenomen werd dat hij na zijn getuigenis zelf in staat van be schuldiging zou worden gesteld. Bar reiro zou na het mislukken van zijn ac tie uit Córdoba zijn gevlucht, zo meld de vrijdag het Argentijnse persagent schap Telam. De opstand in Córdoba werd gevolgd door een rebellie van ongeveer vijftig militairen in het garnizoen Campo del Mayo, nabij de hoofdstad Buenos Aires. Die was vrijdagavond nog niet beëindigd. Speciale eenheden van het Argentijnse leger bereiden een aan val voor om een einde te maken aan deze revolte. De opstandelingen Campo de Mayo, onder aanvoering van kolonel Aldo Ri co, hebben vrijdagmiddag (plaatselij ke tijd) de toegang van hun kamp ge blokkeerd door de opstelling van ver scheidene wapens. Daarbij bevinden zich ook militairen, gewapend met ge weren en anti-tankgranaten. Zij dra- derscheidingstekens van hun unifor men verwijderd. Eerder op de dag bleek na afloop van een bijeenkomst tussen de president en de hoge militairen dat de legertop achter Alfonsin stond. Generaal Rios Erenu, stafchef van het leger, deelde mee dat hij alle beschikbare midde len zou gebruiken om een einde aan de rebellie te maken. „Aan deze situatie zal een eind komen. Wij staan in dienst van wet en grondwet", zo zei de generaal. Hij zei dat de president hem had opgedragen de opstand te onder drukken. President Raül Alfonsin had de mui ters eerder opgeroepen hun rebellie te staken. „Over de democratie van de Argentijnen valt niet te onderhande len", zei hij in een televisierede. Ongeveer 150.000 demonstranten be tuigden in de hoofdstad luidkeels hun instemming met de redevoering van Alfonsin, terwijl ook in andere steden, waaronder Córdoba betoggingen wer den gehouden. De Verenigde Staten en Frankrijk ver klaarden zich solidair met Alfonsin in diens confrontatie met de muiters. „Ik wil herhalen dat de regering van de Verenigde Staten de democratisch ge kozen regering van Argentinië volle dig en ondubbelzinnig steunt", aldus een woordvoerdster van het ministerie van buitenlandse zaken op een pers conferentie in Washington. BONN (AFP/RTR) Het Internationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen heeft meer dan 250 rapporten over incidenten in kerncentrales in de hele wereld geheim gehouden. Dit heeft het Westduitse weekblad Der Spiegel vrijdag gemeld. Het blad zei toegang te hebben gehad tot 48 rapporten, die een schrikbarend beeld geven van de gebreken in kern centrales in verscheidene landen. Sommige mankementen hadden tot rampen kunnen leiden met een om vang van de ramp vorig jaar in de Oe- kraiense kerncentrale van Tsjernobyl, of erger. „Het is vaak aan de toeval te danken geweest dat er vóór het ongeluk in Tsjernobyl geen andere reactor hele maal buiten controle is geraakt", al dus Der Spiegel die het Atoombureau ervan beschuldigde bewust informatie te hebben geheim gehouden. Het zou gaan om incidenten in centrales in Ar gentinië, Bulgarije, Pakistan, India, België, Tsjecho-Slowakije, Hungarije, de Verenigde Staten en Canada. In Wenen reageerde het IAEA met de verklaring dat het bureau er niet van kan worden beschuldigd iets achter te houden, daar het de verantwoordelijk heid van de individuele landen is om incidenten in de openbaarheid te bren gen. Hij zei ook zich niet te kunnen her inneren dat incidenten geheim zijn ge houden die negatieve gevolgen zouden hebben gehad voor de bevolking. Advertentie 1ste èn 2e paasdag fantastische brunch in het Arneville Hotel, Middelburg, van 11.00tot 14.00,/ 27,50 p.p., kinderen 15,-. 01180-38456. Leen Zietse aan de piano. Nu reserveren! IV. CATANIA (DPA/REUTER/AFP) - Bij een uitbarsting van de vulkaan de Etna op Sicilië zijn vrijdag twee personen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een Franse toeriste en haar zoon, die door vallende rotsblokken werden getroffen. De vader en twee andere kinderen van het gezin liepen verwondin gen op. De toeristen bevonden zich op de helling van de vulkaan toen door een explosie in een van de kraters stukken steen de lucht in werden geslingerd. De uitbar sting deed zich voor in een krater op een hoogte van drieduizend meter, boven het dorpje Nicolisi. In 1979 kwamen bij een soortgelijk ongeval negen toeristen om het leven. De Siciliaanse politie sloot daarop de toegang tot de Etna enige tijd af, maar deze werd later weer opengesteld. AMSTERDAM (ANP) Terwijl aan de ene kant van de rijbaan de toeristen massal Amsterdam binnenstromen, probeerden aan de andere zijde veel lifters de stad te verlaten om elders het Paasweekeinde door te brengen. Toen koningin Beatrix vo rig jaar op 4 oktober on der het motto 'Zeeland Vei lig' de stormvloedkering Oosterschelde in gebruik stelde, wekte dit de indruk: de Delta werken zijn afgerond. Helemaal cor rect was dat niet. Pas nü is het zover. Gisteravond is - eerder dan verwacht - het zandlichaam in de Philipsdam vol ledig boven water gekomen. Op 14 mei zal minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat die afsluiting van de Krammer, achterin de Oosterschelde, met een officiële handeling definitief maken. En eigenlijk is eerst dan de vol tooiing van de Deltawerken in het zuidwesten van Nederland een feit. Misschien nog wel sterker dan bij het spektakel rond de oplevering van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde beseft waterbou wend Nederland bij deze echt laatste sluiting van een deltadam dat het doek valt over een stormachtige en avontuurlijke periode. De werken van de grote getallen, van de superlatieven en van de nieuwe ontwikkelingen lig gen er. Een karwei, waarvan de uitvoe ring dertig jaar in beslag nam, is klaar. Elders in deze krant (pagina 4) blikt een van onze verslaggevers daarop te rug. Een generatie Deltawerkers stelt voor zichzelf vast dat het is afgelopen. Een generatie ook die sinds de wa tersnoodramp van 1 februari 1953 werd beheerst door een bij die gelegen heid ontwikkelde nieuwe vorm van veiligheidsdenken. Nederland bene den de zeespiegel had zich eeuwenlang beziggehouden met dijkbouw en in polderingen. En het meende daarmee een redelijke mate van bescherming tegen het buitenwater te hebben be reikt. Wanneer bij zware stormen dij ken doorbraken werden die vroeger doorgaans ter plekke vernieuwd en verhoogd. Pas na de overstromingen van grote delen van Nederland rond de Zuiderzee in 1916 nam minister Come- lis Lely van waterstaat de eerste be slissing van betekenis over kustver- korting: een afsluitdijk tussen Noord- Holland en Friesland om de zee voor taan buiten de deur te houden. Toen in 1953 gebeurde wat eigenlijk niemand voor werkelijk mogelijk had gehou den, werd dit uitgangspunt om de hoogst denkbare veiligheid tegen de zee in de toekomst te bereiken op het gehele zuidwesten van Nederland van toepassing verklaard. Het Deltaplan was geboren. Een conceptie die, vooral omdat ze zo omvangrijk was en omdat de uitvoering ervan zich over zo'n lan ge periode uitstrekte, voor veel water bouwers méér is geworden dan een hoogstaand technisch project. Dit Deltaplan werd onder velen erbij be trokken vaak ook ervaren als een soort geloof. Dat het met zijn wezensken merk ook nadelen en onvoorziene ne veneffecten veroorzaakte (voor milieu, visserij en landschap) werd pas gaan deweg duidelijk. De politiek eiste dat de opzet zich naar die bezwaren schik te en trok daar veel geld voor uit. Maar het veiligheidsdenken bleef voorop staan. Internationaal heeft Nederland met de Deltawerken al die jaren nadruk kelijk de aandacht op zich gevestigd. Vooral de paradepaardjes Haringvliet- spuisluizen en Stormvloedkering Oos terschelde werd een duidelijke export waarde toegedicht. Maar voor de dui zenden die tot de generatie van Delta werkers hebben behoord was het werk-in-de-achterhoede - zoals nu de aanleg van de Philipsdam - minstens zo belangrijk. Daarom is het meer dan een toevalligheid dat het werkelijk laatste onderdeel van het Deltaplan nu in het paasweekeinde van 1987 de kans krijgt om de aandacht op zich te vestigen. Een niet spectaculair, maar wel vitaal onderdeel van het geheel. Want juist de samenhang van alle wa terbouwkundige werken, die de afgelo pen 30 jaar in Zuidwest-Nederland zijn uitgevoerd, is de ziel van het Delta plan. Zoals het nu met de afsluiting van de Krammer van een leien dakje is gegaan lukte het zeker niet altijd. De ontwerpers en bouwers van de Delta werken hebben ook veel zwarte sneeuw gezien. Maar ze hebben altijd in de uitdaging geloofd. Een uitdaging die nu echt achter de rug is. 'Over en sluiten' was de titel van het laatste nummer van het personeelsblad voor de Deltawerkers. Een afscheid zonder veel poespas. vdM. (Advertentie) het materiaal - M.P.C.- heeft al deze eigenschappen TENSON maakt er functionele jacks van LANGE DELFT 19, MIDDELBURG Nederlands grootste meubelshow op 80.000 m2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1