de PZC Landmacht na 20 jaar weer naar Frankrijk Onrust op Westoever 1.48 100! JAAR' Uitlevering vandalen 'Heizei' gaat niet door ANDUVIE EN HAMBURGERS vandaag BIJ WAPENOVERLEG Discussie in Frankrijk over kernenergie laait op Honecker niet naar W-Berlijn Zeven doden in mijn Zuid-Afrika Premier Lubbers als normbewaker RIWA wijzigt standpunt over kernenergie Wisselvallig hoe jaargang no. 88 iinsdag 14 april 1987 Kunst op tv Autocontrole Huursubsidie Aids Ontvoering Olie-boete Veer veilig Wielrenhandel OEFENGEBIED BIJ MOURMELON MOSKOU/WASHINGTON (AP/UPI) - De stafchef van de Ame rikaanse president Reagan, Howard Baker, heeft maandag ge zegd dat er een gerede kans is op een akkoord inzake wapenbe heersing. Baker houdt er bovendien rekening mee dat de ge sprekken die minister van buitenlandse zaken George Shultz in Moskou voert, overeenstemming zullen opleveren over een nieuwe topontmoeting van Reagan met Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov. Shultz sprak gisteren op de eerste dag van zijn driedaagse bezoek tot driemaal toe met zijn Sovjet-colle ga Sjevardnadze. Andijvie, 500 gram Hamburgers ongepaneerd, 100gi49l.2911 QA kilo ax®®® 13^0 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Wolkenvelden en kans op wat lichte regen. Later op de dag af en toe zon. Vooral langs de kust mistbanken. Ma limum temperatuur rond 12 graden. De NOS zal voortaan betalen voor het vertonen van kunst op tv. PAGINA 2 De overheid wil één controle systeem voor verzekering, be lasting en veiligheid van auto rijden. Gedacht wordt aan een jaarlijks te verwisselen kente kenplaat. PAGINA 3 De bovengrens van de indivi duele huursubsidie wordt per 1 juli 700 gulden per maand. PAGINA 3 De toon van de landelijke cam pagne tegen aids, die vandaag begint, is sober en zakelijk. PAGINA 4 De hoofddader van de Heine- ken-ontvoering doet een boek je open. PAGINA 5 De oliegigant Texaco doet een wanhopige poging om te ont komen aan een boete van ruim 20 miljard gulden. PAGINA 7 Varen met open deuren brengt de veiligheid van de veerboten op de Westerschelde niet extra in gevaar. PAGINA 9 Volgens wielrenner Maarten Ducrot zijn 'akkoordjes' in het profpeloton een gebruikelijke zaak. 'Alles is handel' zo meldt Ducrot. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 16 en 17 PARIJS (RTR/AFP) - Franse vakbonden en milieu-groepen hebben maandag opgeroepen tot de sluiting van de snelle-kweek- reaetor Superphénix in Creys- Malville. Door incidenten in kerncentrales is de discussie over de veiligheid van het Fran se kernprogramma weer opge laaid. Functionarissen hebben de afge lopen dagen met klem verklaard dat er na de incidenten - een gro te natriumlek in Superphénix vo rige maand en de ontsnapping van uraniumhexafluoride uit de opwerkingssfabriek voor kern brandstof bij Pierrelatte in het Rhöne-dal, het afgelopen week einde - geen gevaar bestaat voor de volksgezondheid. Zowel de socialistische vakbond CFDT als de Franse Groenen en de milieuorganisatie Greenpea ce eisten de sluiting van Super phénix tot het lek in de reactor aan de voet van de Franse Alpen is gedicht. Volgens hen is het in cident het gevolg van een ont werpfout. Technici zijn er nog niet in ge slaagd het lek te lokaliseren, maar duidelijk is dat het komt uit een tank met vloeibaar na trium, dat als bad wordt gebruikt voor kernbrandstof bij het vullen of legen van de reactor. De reactor is nog steeds in be drijf. SCHEVENINGEN (ANP) Een vroege badgast bekijkt vanuit een horizontale positie hoe druk aan een strand tent wordt gewerkt. Het seizoen is al begonnen, de koffie staat klaar, alleen de temperatuur laat het nog afweten. DEN HAAG (GPD) Voor het eerst in twintig jaar zullen onderdelen van het Nederlandse Ie -, r weer op grote schaal in Frankrijk oefenen. Voorals nog zullen enkele bataljons in decem ber twee weken naar het Noordfranse Mourmelon, in de buurt van Reims, afreizen. In 1988, zo verwacht minis ter Van Eekelen (defensie), zullen de bataljons mogelijk gedurende zeven tien weken gebruik maken van drie terreinen in die omgeving. Minister Van Eekelen heeft hierover maandag in Den Haag afspraken ge maakt met zijn Franse collega Giraud. Twintig jaar geleden vertrok het laat ste Nederlandse detachement uit het Zuidffanse La Courtine. Het heuvel achtige terrein was niet geschikt voor grootscheepse oefeningen met zware tanks en andere rupsvoertuigen. In de Noordduitse laagvlakte vond het leger terreinen die beter geschikt waren voor dit soort oefeningen. Inmiddels zijn deze terreinen overbe volkt met oefenende militairen, terwijl ook de voortschrijdende verstedelij king het steeds moeilijker maakt grote oefeningen te houden. Als aanvulling op de Duitse terreinen heeft minister Van Eekelen daarom afspraken ge- BIR ZEIT (UPI) - Israëlische bezettingstroepen hebben maandag op de Wes toever van de Jordaan het vuur geopend op Palestijnse jongeren die met ste nen gooiden. Één Palestijn werd daarbij gedood en drie raakten gewond. De protesten concentreerden zich rond de universiteit van Bir Zeit bij het arabi- sche deel van Jeruzalem. De Israëlische troepen hielden een honderdtal Palestijnen aan die ervan beschuldigd werden de plaatselijke leiders te zijn van de PLO op de bezet te Westoever en in Arabisch Oost-Je- ruzalem. De gewelddadigheden en de golf van arrestaties volgden op de aanslag van zaterdag op een voorbijrijdende Israë lische auto op de bezette Westoever, waarbij een zwangere passagiere werd gedood en haar man en vier kinderen ernstig gewond. PLO-voorzitter Yasser Arafat heeft maandag in Algiers de annulering be kendgemaakt van een verdrag uit 1985 met Jordanië. Het opzeggen van het verdrag was een voorwaarde die enke le radicale Palestijnse groeperingen hadden gesteld aan deelneming aan de zitting van maandag van de Pale stijnse Nationale Raad, het parle- ment-in-ballingschap. Het verdrag werd door de Jordaanse koning Hoes sein al een jaar na de ondertekening opgeschort. Kernpunten waren was een gemeenschappelijke vertegen woordiging tijdens een vredesconfe rentie in het Midden-Oosten en de op richting van een Palestijns-Jordaanse statenbond. Shultz rekent op succes in Moskou „De atmosfeer is gunstig, het leider schap is gunstig, de kwesties liggen gunstig", zei Baker over de gesprek ken met de Sovjet-leiders. De stafchef zei dat president Reagan niet een ak koord omwille van een akkoord zal on dertekenen, maar zei: „er is goede re den om te denken dat er op dit front vooruitgang kan worden geboekt." Baker bevestigde dat Reagan aan Shultz een persoonlijke brief heeft meegegeven gericht aan Gorbatsjov. Over de inhoud wilde hij mets zeggen. Shultz heeft maandag intensief over leg gevoerd met Sjevardnadze. Daar bij is volgens het Russische persbu reau Tass onder meer gesproken over de vooruitzichten om tot een akkoord te komen tussen beide supermachten over verwijdering van de kernbewa pening voor de middellange afstand in Europa (INF). De Amerikaanse woordvoerder Char les Redman beschreef de onderhande lingsdag als „serieus en zakelijk". Shultz en Sjevardnadze spraken maandag in totaal bijna acht uur met maakt met minister Giraud over het beruik van de geieden bij Reims. De inrichting van de gebieden komt overeen met de terreinen in Duitsland. Ze zijn enigszins glooiend, deels be bost en deels open. Het terrein bij Mourmelon beslaat in totaal 9000 hec tare, ruimschoots genoeg voor groot scheepse tankoefeningen, aldus minis ter Van Eekelen. In Nederland be schikt het leger slechts over oefenter reinen voor compagnieën. Volgens Van Eekelen zullen telkens le geronderdelen van totaal zo'n 2000 manschappen naar Frankrijk afreizen. Daarbij gaat het vooral om onderde len, die in Oirschot gelegerd zijn. De eerste groepen worden dit jaar in de periode 5 december tot 20 december verwacht. Het gaat daarbij om pantse rinfanterie onderdelen en tanks. De rupsvoertuigen zullen vermoedelijk per spoor worden overgebracht, de wielvoertuigen gaan over de weg. OOST-BERLIJN (DPA-AFP) - De Oostduitse president en partijleider Erich Honecker neemt niet deel aan de officiële viering van „750 jaar Ber lijn" op 30 april in West-Berlijn. Dit heeft de Oostduitse staatssecretaris Kurt Löffler gezegd aan een vertegen woordiger van het Westberlijnse stadsbestuur, Detlef Stronk. Het officiële Oostduitse persbureau ADN meldde maandag dat Honecker niet akkoord gaat met de aan het be zoek verbonden voorwaarden. De bur gemeester van West-Berlijn, Eberhard Diepgen, nodigde op 10 maart Honec ker uit om aanwezig te zijn bij de ope ning van de festiviteiten in het weste lijke stadsdeel. (Van onze correspondent JOHANNESBURG Bij een nieuw ongeval in een Zuidafrikaanse mijn zijn maandagochtend zeven doden ge vallen. Vier mijnwerkers raakten ge wond. Het is het derde mijnongeluk binnen een week. Volgens de woordvoerder van de Con solidated Investments Randfontein Estates-goudmijn, op 40 kilometer van Johannesburg, werden de mijnwer kers gedood toen er bij boorwerkzaam- heden op 860 meter onder het grond oppervlak een grondverschuiving plaatsvond. Israëlische soldaten voeren een Palestijn af, die gewond raakte bij het studen tenprotest op de bezette Westoever. (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse hooggerechtshof heeft gisteren de uitlevering van 26 supporters van Liverpool naar België tegengehouden. Het hof stelde vast dat er tech nische fouten zijn gemaakt in de procedure. De Belgische autoriteiten willen de 26 supporters van FC Liverpool berechten wegens doodslag, naar aanlei ding van hun aandeel in de rellen in het Heizelstadion in Brussel, die twee jaar geleden aan 39 mensen het leven kostten. België kan tegen het vonnis in beroep gaan of om een nieuwe uitleveringsprocedure vragen via het Britse Ho gerhuis. De Belgische en Britse ambtenaren die samen werkten bij de opsporing van de 26 verdachten hebben inmiddels spoedoverleg gepleegd. PAGINA 17: Trauma voor organisatoren elkaar. Het onverwachte gesprek dat maandagavond op het programma werd gezet duurde ongeveer twee uur. Partijleider Michail Gorbatsjov, die waarschijnlijk vanmiddag een onder houd met Shultz zal hebben, liet verle den week tijdens zijn bezoek aan Tsje- choslowakije weten dat hij bereid is om over alle kernwapens in Europa tot een akkoord te komen. De gesprekken met Sjevardnadze hadden plaats in een gastenverblijf van het Russische ministerie van bui tenlandse zaken. Op het terrein staat een speciaal inge richte bestelauto van waaruit Shultz per satellietverbinding ruggespraak zal houden met president Reagan en waar hij kan overleggen met zijn staf. Tot deze maatregel werd besloten na dat de Amerikaanse ambassade daar toe met langer veilig werd geacht, om dat de Russen de missie zouden heb ben voorzien van allerhande afluister apparatuur. Shultz heeft maandag ge protesteerd tegen de spionage in de Amerikaanse ambassade. MOSKOU - Op de Amerikaanse ambassade in Moskou was de Amerikaanse minister Shultz van buitenlandse zaken, maandag aanwezig bij de viering van het Joodse Paasfeest. Hij maakte onder meer een praatje met de Sovjet-dissi dent Vladimir Slopak rechts). Aan de viering bnamen ook andere bekende „re- fuseniks", Sovjetjoden die het land niet uit mogen, deel. Advertentie "]V/rinister-president Lub- lVJ-bers heeft vorige week Noord-Scharwoude uitgeko zen als de plek om zijn poli- tiek-van-het-nieuwe-norm- besef te prediken. In een CDA-bijeen- komst deed hij er zijn beklag over dat in dit land normen en waarden steeds verder vervagen. Overtredingen in het verkeer zijn eerder regel dan uitzonde ring. Belastingconstructies bedenken en gebruiken is een populaire sport ge worden. In zwarte en grijze circuits draait vrijwel iedereen mee. Sociale controle over en weer is een verouderd begrip. Lubbers vond het hoog tijd worden om daarover zijn zorgen te ui ten. Bovendien heeft hij er - volgens die spreekbeurt in Noord-Scharwoude - moeite mee dat steeds meer Neder landers gebruik maken van de wette lijke mogelijkheden die er zijn om zich te verweren tegen de overheid (beroe pen bij de Raad van State) en tegen de strafrechter. Sombere conclusie van de minister-president: „In Nederland dreigt de democratie vast te lopen". Vandaar zijn pleidooi voor maatrege len om het normbesef op te vijzelen. Zo zouden naar zijn idee ouders hun kin deren strenger moeten straffen. Zo zou de overheid iets kunnen doen door bij voorbeeld in de strafwet minimum boetes voor bepaalde delicten op te ne men. Het CDA is in de periode-Van Agt al eerder met denkbeelden van deze snit gekomen. Nederland zou rijp moe ten worden gemaakt voor een 'ethisch réveil', was toen de kreet. En de over heid moet daarbij richting gevend be zig zijn. Minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) venti leert ook van tijd tot tijd zijn visie op een samenleving waarin de overheid moet aanduiden wat goed is voor de bevolking. Het zijn de vaderlijke nei gingen van bewindslieden in een kabi net, die de ingezetenen van dit land graag als kinderen beschouwen. Nor men, zoals ze altijd hebben gegolden, blijken niet meer koersbepalend te zijn. Welnu, dan zullen de normen weer eens duidelijker moeten worden ge steld; dan zullen ze moeten worden aangescherpt. En om te bereiken dat zo'n verheldering van de normen ook in de praktijk effect heeft, zal de poli tiek daarvoor geëigende maatregelen moeten nemen. Lubbers gaat er daar bij van uit dat de overheid normver- heffend bezig moet zijn. Maar dat is niet genoeg: de overheid moet óók dui delijk het voorbeeld geven. Het klinkt allemaal met alleen nog al prekerig, het is bovendien flink aanmatigend. Want als de burger naar de overheid kijkt, dan is juist in die sfeer van alles aan de hand waarbij het met het normbesef ook niet zo nauw wordt genomen. Laatste voorbeeld is wat er boven water komt in het onder zoek van een speciale commissie uit de Tweede Kamer naar de visfraude en de mogelijke betrokkenheid van het mi nisterie van landbouw en visserij daar bij. Vorige week heeft de bewuste ka mercommissie in het openbaar een rij tje ministers verhoord over wat er in hun periode is gebeurd in het grijze cir cuit, waar de vangstbeperkingen vol gens de normen van de Europese Ge meenschap werden ontdoken. De be windslieden wisten ervan dat Neder landse vissers de zogeheten quote ringsregelingen op grote schaal aan de laars lapten. Ze hebben tegenover de commissie met grote stelligheid be weerd dat ze die praktijken nooit heb ben willen goedkeuren. Maar ze heb ben tegelijk met duidelijk kunnen ma ken dat ze deze normvervaging in de wereld van de visserij stevig hebben helpen aanpakken. Het is nog maar de vraag of het onderzoek naar de visfrau de iets oplevert waarvan de burger een beetje warm kan worden als hij of zij ziet dat de overheid nu eens echt normverheffend bezig is. Het netto-re sultaat in de politiek van de parlemen taire enquête naar het RSV-drama is wat dat betreft niet zo erg hoopgevend geweest. Nee, Lubbers heeft in Noord- Scharwoude één ding vergeten: de overheid ook een spiegel voor te hou den. vdM. DEN HAAG De Samenwer kende Rijn- en Maaswaterlei dingbedrijven (RIWA) komen in mei met een nieuw rapport over de effecten van kernenergie op de drinkwatervoorziening. Dit verklaarde drs G. Oskam maan dag in een reactie op de presen tatie van een rapport over het zelfde onderwerp van de Vereni ging Milieudefensie. Daarin stelt Milieudefensie dat een ongeluk met een kerncentra le tot gevolg heeft dat de drink watervoorziening vanuit het IJsselmeer tientallen jaren on mogelijk wordt. Die conclusie onderschrijft het RIWA weliswaar niet, maar deze instantie heeft wel haar stand punt gewijzigd. Een kernongeluk in Nederland of in een buurland zal volgens het RIWA betekenen dat het IJsselmeer voor zes magnden tot een jaar wordt uit geschakeld als drinkwaterbron. De waterleidingbedrijven waren tot dusver van mening dat loka- ties aan de kust wel geschikt zijn als vestigingsplaats van een kerncentrale. Van die opvatting is het RIWA nu dus teruggeko men. PAGINA 9: Rapport Milieudefensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1