Sovjets maken ruimtewandeling De Koning vraagt kabinet extra geld voor ambtenaren Giftig gas lekt uit trein VS: duizenden mensen geëvacueerd Protest tegen verkoop van Fokkers aan Iran ^RICHTING 7 JUNI \Krappe meerderheid voor \coatitie op Antillen [Maatregelen tegen zwartrijders Weer defect aan Franse kerncentrale Korjagin mag Sovjet-Unie verlaten de PZC vandaag iiilH Aanhoudend, droog 30e jaargang no. 81 laandag 13 april 1987 1M Sé [•ARAMARIBO „Meedoen, meedenken, meebeslissen". Dat lijn de uitgangspunten van de nieuwe partij waarmee rege- lings- en legerleider Bouterse aan de verkiezingen van 25 no- lember zal deelnemen. Bouterse zei dit op een landelijke bij lenkomst van vertegenwoordigers van ressort-besturen, een loort wijkraden, waarvan de leden worden benoemd. Prijsmaatregelen Verbod Ruding Verscherping Slagzij Verdacht Toptijd Stommiteit Hoofdklas Zonnige perioden. Maximum tempe- Iratuur rond 10 graden. Wind noord west draaiend naar zuid-zuidwest, kwak tot matig. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. INCIALE MOSKOU (UPI/REUTER) Het Russische ruimteobservatorium Kvant is met succes gekoppeld aan het ruimtestation Mir nadat twee kosmonauten tijdens een wande- i ling in de ruimte een mankement verholpen hadden. Door dat defect mislukten vorige week twee eerde re koppelingsmanoeuvres. Het Sovjet-persbureau Tass meldde zondag dat de twee kosmonauten, joeri Romanenko en Aleksander Laveikin, tijdens hun ruimtewande- ling ontdekten dat een vreemd voor werp in het aansluitmechanisme van de Kvant belette dat het obser vatorium hermetisch gekoppeld werd aan de Mir. Nadat de kosmo nauten de noodzakelijke werkzaam heden hadden verricht, werd vanuit het vluchtleidingscentrum op aarde de koppeling tussen de Kvant en het ruimtestation tot stand gebracht. De ruimtewandeling duurde drie uur en 40 minuten. De vorig jaar februari gelanceerde Mir moet de kern worden van 's we relds eerste permanent bemande station in de ruimte. De Kvant is be doeld voor astrofysisch en ander we tenschappelijk onderzoek. Nederlandse geleerden zijn samen met Westeuropese en Russische col lega's verantwoordelijk voor de ont wikkeling van de waarnemingsap- paratuur aan boord van het labora torium. outerse sticht ijn eigen partij (Van onze correspondente Behalve de verkiezingsleuze werd ook Ie oprichtingsdatum van de partij be kendgemaakt: 7 juni. Deze datum is Bit keer niet symbolisch, maar ingege- len door de tijd die Bouterse en andere topstukken van de 25 februari-bewe- eing denken nodig te hebben om een partijprogramma te formuleren. Maar [er gaat in ieder geval een frisse wind raaien", aldus Bouterse. Jet deze aangekondiging is een einde feekomen aan de verbazing over een terdere mededeling, dat de 25 februa- ji-beweging van deelname aan de ver bezingen zou afzien. Bouterse kondigde ook maatregelen pan die de distributie van eerste le vensbehoeften moeten verbeteren: „We willen een minimaal pakket ga randeren, dat maximaal bij het volk terecht komt". De prijsopdrijving door zwarthandelaren zal bestreden wor den door een prijsvaststelling door de regering en controle door de Dienst Marktinterventie. Bouterse, onder luid gejuich van de 400 aanwezigen: „Als er een zwarthandelaar betrapt wordt, zullen de goederen door ambte naren ter plekke verkocht worden te gen de geldende prijzen". Suriname begint langzaam maar ze ker in verkiezingsstemming te komen. Voor veel jongeren zal het de eerste keer zijn, want wie tussen de 18 en 31 jaar oud is, heeft nog nooit een oproep kaart in de bus gehad. De laatste ver kiezingen werden gehouden in 1977. Derby, voorzitter van de progressieve vakcentrale C'47, heeft ook aangekon digd met een nieuwe partij te komen. Op 1 mei zal de 'arbeiderspartij' opge richt worden, die „een open platform moet zijn voor iedereen die naar ver nieuwing streeft". Derby mikt met zijn arbeiderspartij vooral op vak bondsleden, maar ook op vrouwen, studenten en jongeren. Hij wijst erop dat er een politiek onderdak moet ko men voor zowel de generatie nationa listen uit de jaren '50 en '60, als voor de vernieuwers van na de 'revo', die voorzichtigheidshalve nu 'het proces' genoemd wordt. (Van onze correspondente VILLEMSTAD Bij de verkiezingen poor de eilandsraad op Curacao en [DEN HAAG (GPD) Minister Smit- IKroes van verkeer en waterstaat I werkt aan een pakket maatregelen die een einde moeten maken aan het [autorijden zonder verzekering, zon- Ider betaling van motorrijtuigenbe lasting of zonder de verplichte auto keuring (APK). [De minister denkt daarbij aan invoe- jring van het controlesysteem in ons land dat in de Verenigde Staten wordt gehanteerd en waarbij jaarlijks aan de hand van het kenteken wordt aange- I geven of aan alle eerder genoemde ver plichtingen door de autobezitter is vol daan. Smit-Kroes zei gisteren in AVRO's Magazine binnenkort de maatregelen bekend te maken. (Van onze correspondent) PARIJS De ontsnapping van giftige gassen uit de opwerkingsfabriek Tri- castin bij Pierrelatte was zaterdag avond een tweede ernstig nucleair in cident na de ontdekking van de fout in de centrale van Creys-Malville in de buurt van Grenoble. Hoewel er in geen van beide gevallen gevaar voor atoomstraling zou bestaan, heeft de kwetsbaarheid van de centrales voor menselijke onoplettendheid op nieuw, en een jaar na Tjernobil, vra gen opgeroepen over de werkelijke gevaren van de Franse kerncentrales die dienen voor de opwekking van elektriciteit. In het geval van Pierrelatte werd za terdagavond het ontsnappen gecon stateerd van giftig gas uit een houder waarin een scheur was ontstaan. In de bewuste centrale wordt het metaal uranium verwerkt tot de uranium- oxyde die dient als brandstof van de kernreactoren. Het ontsnapte gas komt kort na het opwerkingsproces vrij en de radio-activiteit bedroeg daardoor slechts één procent. Een zestal technici, dat bij het ver plaatsen van de houders betrokken was, liep echter brandwonden op. Bonaire heeft de regeringscoalitie van Movimiento Antias Nobo (MAN), Democratische Partij (DP) en Frente Obrero een krappe meerderheid be houden. De Partido Nashional di Pue blo (PNP) van mevrouw Liberia-Pe ters werd met 8 zetels de grootste (op positiepartij op Curacao. De coalitie zal zich beraden of zij op smalle basis van II zetels van in totaal 21, wil ver der gaan. Ook de PNP verloor een fors aantal stemmen vergeleken met de laatste verkiezingen. De oorzaak daarvan is de scheuring in haar partij: mevrouw Liberia heeft enkele politici van 'twij felachtig kaliber' twee maanden gele den hardhandig uit de PNP gezet. Een teleurgestelde Antilliaanse pre mier Don Martina weet de achteruit gang aan de moeilijke sociaal-econo mische omstandigheden: „We zijn er niet in geslaagd aan enkele basisbe hoeften van het volk, zoals werkgele genheid en huizen, te voldoen". De verkiezingsuitslag is voor hem ech ter geen reden om de centrale regering, van alle Antilliaanse eilanden samen, te wijzigen. Wat het eiland Curacao be treft stelde hij dat „de coalitiepartners vertrouwen in elkaar hebben en dat zegt meer dan het aantal zetels". De coalitiepartijen sturen vooralsnog aan op voortzetting van de samenwer king. Politieke waarnemers menen echter dat een coalitie van MAN met 6 zetels en DP met 4 zetels en Frente van 1 zetel ongezond veel macht geeft aan Frente Obrero; met deze zetel staat of valt de coalitie. De rij wachtenden in Middelburg. David Bowie VLISSINGEN Enkele honderden fans van David Bowie hebben zater dagmorgen in de rij gestaan voor de deuren van de VW-kantoren in Mid delburg en Vlissingen. Ze wilden een kaartje kopen voor de twee con certen die Bowie 30 en 31 mei geeft in de Rotterdamse Kuip. Twee Vlissingse jongens namen het zekere voor en onzekere en namen vrijdag rond middernacht al plaats op de stoep van het Vlissings VW- kantoor. Ze kregen al snel gezel schap van anderen. De Bowie-lief- hebbers hielden zich warm met drank en slaapzakken. Door het gedrang sneuvelde een ter rasscherm van een aangrenzend res taurant. Zaterdagmorgen bleek dat het niet nodig was geweeest om zo vroeg al voor de deur van het WV-kantoor te gaan zitten. Om tien uur, een uur na openingstijd, was de rij wachtenden van de gewenste kaartjes voorzien. In Vlissingen gingen de laatste kaar tjes aan het eind van de morgen pas over de toonbank. Het kantoor in Middelburg beschik te over 700 kaartjes, ongeveer de helft meer dan Vlissingen. Het hoofdstedelijk VVV-kantoor be schikte rond de middag toen het kantoor dicht ging, nog over enkele kaartjes. DEN HAAG (GPD) Het kabinet zal zich dinsdagavond opnieuw beraden over de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren. De aanleiding daartoe is een brandbrief van minister Jan de Koning van binnenlandse zaken, waarin hij nogmaals vraagt voor de arbeidsvoorwaarden voor dit jaar en 1988 samen een bedrag 795 miljoen gulden te mogen uitgeven. Nadrukke lijk geeft de minister het kabinet aan dat dit bedrag geheel binnen het in het regeerakkoord genoemde bedrag van 2 miljard gulden blijft. Toen De Koning de portefeuille van m <aa fc*irT-~-at iJÏwR Dikke rookwolken komen uit de trein die ontspoorde en vervolgens in brand vloog DEN HAAG (ANP) De dissidente Sovjet-psychiater Anatoli Korjagin en zijn familie hebben van de autori teiten toestemming gekregen de Sov jetunie te verlaten. Dit heeft de Boe- kovski-stichting bekendgemaakt. De stichting zei dit vernomen te hebben in Charkov, de woonplaats van de dis sident en ex-politieke gevangene. Korjagin, die na zes jaar gevangen schap twee maanden geleden werd vrijgelaten, is medegedeeld dat hij vol gende week de paspoorten kan afhalen en verwacht wordt dat hij met zijn fa milie naar Zwitserland zal gaan. Dit land heeft de dissident al een verblijfs vergunning aangeboden. PITTSBURGH (AFP) In een wijk in de Amerikaanse stad Pittsburgh (Pennsylvania) zijn zondagmorgen 16.000 mensen geëvacueerd, nadat er giftig gas was gaan lekken uit een trein, die zaterdag in de buurt van de wijk was ontspoord. Zaterdag waren al duizend mensen geëvacueerd, omdat een van de trein wagons, die papier vervoerde, in brand was gevlogen. Veertien mensen wer den toen met vergiftigingsverschijnse len in het ziekenhuis opgenomen. Hoe wel het lek alweer is gedicht, wilde de politie het zekere voor het onzekere nemen. De mensen mogen pas weer naar hun huizen terugkeren, als het gas uit de beschadigde trein is overge pompt. RIJSWIJK (ANP) Volle en halfvolle melk en een aantal andere melkpro- dukten worden de komende weken wellicht goedkoper. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel be spreekt volgende week woensdag de minimumprijsregeling. „Een verho ging van de minimumprijs zit er in elk geval niet in", aldus voorzitter drs. H. Schelhaas van het schap zaterdag desgevraagd. Over de vraag of dat betekent dat de minimumprijs omlaag gaat, wilde hij zich niet uitlaten. De speciale commis sie van het schap die is belast met de minimumprijzen neemt haar definitie ve standpunt pas woensdag kort voor de bestuursvergadering in. Dat stand punt zou volgens Schelhaas zowel een verlaging als handhaving van de hui dige minimumprijzen kunnen zijn. Een belangrijke reden voor de mogelij ke prijsverlaging is volgens Schel- haaas de verkoop van buitenlandse melk- en melkprodukten in ons land. Voor deze produkten geldt weliswaar ook een soort minimum-prijsstelling, maar desondanks kunnen vooral de grootwinkelbedrijven deze goedkoper op de markt brengen dan Nederlandse produkten. Binnenlandse Zaken van de ziek ge worden minister Van Dijk overnam, waren de gesprekken over de arbeids voorwaarden voor 1987 met de ambte narenbonden vastgelopen. Van Dijk kreeg niet meer ruimte dan 270 mil joen gulden, welk bedrag in overleg met de bonden al snel was besteed aan onder meer de verhoging van het vakantiegeld van 7,5 naar 8 procent en aan een op 1 juli ingaande eenmalige vut-operatie. De ambtenarenbonden vonden dit niet genoeg. Ze wilden meer geld, om met name de achterstand te verklei nen die de ambtenaren de afgelopen jaren door de achtereenvolgende mati gingsoperaties in hun inkomen had den opgelopen met de werknemers in het bedrijfsleven. De Koning zag een opening om uit de impasse te komen door de bonden een tweejarig contract aan te bieden waaraan hij in totaal 795 miljoen gulden wilde besteden, te we ten de 270 miljoen die voor dit jaar al beschikbaar waren en de 525 miljoen die voor 1988 beschikbaar zouden ko men volgens het regeerakkoord. De bonden hielden aanvankelijk voet bij stuk met hun eis om alleen over de arbeidsvoorwaarden voor 1987 1,2 miljard gulden beschikbaar te stel len. Later bleken ze bereid op het voorstel van De Koning in te gaan. Daarna gooide minister Ruding (fi nanciën) roet in het eten door, wij zend op het te verwachten tekort van ongeveer 2 miljard gulden, De Koning te verbieden een tweejarig contract met de ambtenaren af te sluiten en daarvoor dit jaar al gelden uit te ge ven die pas volgend jaar worden inge boekt. De bonden waren woedend over deze opstelling van het kabinet en minister De Koning werd verweten niet die in vloedrijke politieke figuur te zijn voor wie men hem had gehouden. De Ko ning wil de kans op een tweejarig ak koord met de ambtenarenbonden niet laten lopen en heeft vrijdag het kabi net een brief overhandigd waarin hij opnieuw overleg vraagt over de beste ding van het bedrag van 795 miljoen gulden voor twee jaar. Gaat het kabinet niet met de vraag van De Koning akkoord, dan zullen de ambtenarenbonden bij de arbitrage- commissie-Albeda klagen dat ze een geschil hebben. Al eerder hebben ze dit gedaan, met als gevolg dat de com- missie-Albeda uitsprak dat het kabi net niet als een goede werkgever heeft gehandeld. De Zuidafrikaanse regering heeft een verscherping van de noodtoestandsmaatregelen aangekondigd. PAGINA 3 De bij Zeebrugge gezonken veerboot maakt na de storm van zaterdag een slagzij van 15 graden. PAGINA 5 (Van onze correspondent WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft onlangs bij de Nederlandse rege ring geprotesteerd over de voorgeno men verkoop van Fokker-vliegtuigen aan Iran. Dat staat in de New York Ti mes van zaterdag. Volgens de krant, die zich baseert op anonieme regeringsfunctionarissen, is ons land een van zeven landen die de afgelopen weken met een Amerikaans schriftelijk protest werd gecontron- teerd. De Amerikanen verstaan onder wapens ook de Fokker-vliegtuigen, omdat die, bijv. als transportvliegtuig, kunnen worden ingezet bij de oorlog tegen Irak. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei gisteravond desgevraagd niet te weten van een recent Amerikaans pro- (Slot zie pagina 4 kolom 4) Ierse politie gedood In de Noord- ierse plaats Portrush zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee politie mannen op patrouille doodgeschoten. Zij werden uit directe nabijheid recht door het hoofd geschoten. De daders ontkwamen in een auto, zo deelde de politie mee. Het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) stelde zich in een communiqué uit Belfast verantwoor delijk voor de aanslag. Eric Vanderaerden maakte gisteren in de loodzware klas sieker Parijs-Roubaix zijn eindzege verdacht. De Belgi sche uitblinker ging na de tocht door 'de hel' openlijk in gesprek met zijn landgenoot Rudy Dhaenens om vervolgens in de laatste meters op één been te zegevieren. PAGINA 9 De Middelburgse atleet John Vermeule heeft zondag in Seoel het officieuze Zeeuwse marathon-record verbeterd. Vermeule, die met de Neder landse ploeg deelnam aan de wereldbeker marathon, legde de ruim 42 kilometer af in 2.14.32. De oude tijd stond op naam van Kim Reijnierse met 2.15.12. Reijnierse kwam in Seoel tot een tijd van 2.17.37. PAGINA 9 PSV-doelman Hans van Breu- kelen mag de komende dagen het spelregelboek weer eens ter hand nemen. De international zondigde gisteren tijdens Feye- noord-PSV tegen de regels en door die stommiteit kreeg Feyenoord de gelegenheid in blessuretijd langszij te komen: 1-1. PAGINA 9 Vlissingen heeft de hoofdklas in het verschiet. De ambitieuze ploeg van trainer Kees Ver munt won zondagmiddag in Tilburg met 1-0 van Sarto en aangezien de directe concur renten één of meer punten ver speelden, zit de Zeeuwse for matie op rozen. De voorsprong bedraagt vijf punten met nog vier duels te spelen. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5, 6 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1