PLANTEN EN SNOEIEN eerste spa kan de grond weer in inkalelie kleurige versierder vrijdagkrant 10 auto/wonen 13 aan tafel 14 uit 11 tuin 12 denksport 15 kunst en krant de vrij(e)dagkrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ilantgat mos planten redactie PZC-bijlagen advertentie en administratie: opening kantoren: de reputatie van de deense meu bels: vormgeving en vakwerk revisie van motoren is de bron van een eeuwige jeugd wetenswaardigheden voor mil joenen groene vingers in ons land hersenwerk met schaken, dam men, bridgen en puzzelen en het overzicht van de nieuwste vi deofilms recepten met lamsvlees van ei gen bodem de traditie van het paasei en tips voor paasknutsels het overzicht van de uitgaans- modelijkheden in zeeland en het wekelijkse programma van de zeeuwse bioscopen met een selectie uit het nieuwe film- aanbod de tweede aflevering van de vas te rubriek kunst in de krant een overzicht van exposities in de provincie VRIJDAG 10 APRIL 1987 vrijdagkrant P #N S iTat heeft de winter lang T geduurd en wat moet er us ontzaglijk veel in de tuin :beuren. Alle karweitjes die et de grond te maken hebben onden niet worden aangepakt dang de bodem bevroren was. ant je mag vooral geen :vroren kluiten onderspitten, oegedekt ontdooien ze maar :el langzaam, zodat de lantenwortels op die plekken oor de kou niet kunnen inctioneren. let planten van bodemen truiken is daarom ook al chtergebleven. Als het niet te arm wordten daarmee te roog—kan dat nog wel in de erste helft van april gebeuren, ooral als u winterschade hebt eleden zult u vervangende ewassen moeten planten. Maar eem het besluit niet te gauw om •ijvoorbeeld een ogenschijnlijk apotgevroren Hebe of heidepol /eg te doen. Kortgesnoeid uilen ze in veel gevallen toch eer uitlopen, al kan dat wel ens tot in juni duren. 'ot de heesters die nog geplant unnen worden behoren de roenblijvende zoals ;urierkers, hulst, Cotoneaster, erberis, mahoniestruik, kimmia, Pieris, Rhododendron |n andere. De wortelkluit is eestal in een'jute zak verpakt, at is niet opdat u schone anden houdt... Die wortelkluit ioet compact blijven, ook als u ie struik in het plantgat zet. as daar haalt u het jute er oorzichtig af. Ja, dat spul moet erwijderd worden, want het erteert maar langzaam, zeker ndroge zandgrond. De wortels oeten zich snel een weg in de rond kunnen zoeken. Laat u het [ite eromheen, dan verdrogen e wortels. Ook alsu ijvoorbeeld een roos in «genaamde oplospot koopt 'lent u de bodem uit de pot te alen, vlak voordat u de roos 'lant. niet heeft gesnoeid, moet er nu haast mee maken. Kon het tot midden maart niet, omdat het 's nachts nog te sterk vroor, nu moet het gebeuren. Eerst het dode hout eruit, daarna de zwakke takjes. De stevige takken neemt u in tot op 2 a 3 ogen, waarvan het bovenste liefst een naar buiten wij zend oog is. Stamrozen zijn struikrozen-op-steel, die worden dus net zo gesnoeid. Leirozen maakt u eerst los van muur of latwerk. De oude, bruine takken neemt u weg, de dikke groene kort u wat in. De zijtakjes daarop snoeit u tot op zo'n 2 cm terug. Uit de ogen daarvan komen de takjes met bloemen. Na het snoeien bindt u de takken weer vast, maar wel zo dat ze niet worden ingesnoerd als ze verder groeien. Wat ook snel moet gebeuren is het scheuren van de vaste planten die te veel ruimte zijn gaan vragen. Vaak kunnen ze, nadat u ze uit de grond hebt gespit, met de hand uit elkaar worden gescheurd. Maar het kan ook nodig zijn om de spa eraan te pas te laten komen. Bij planten met heel harde wortelstokken zelfs wel eens het bijltje. Vervang ook bevroren planten, waarvan het winterdek afgewaaid is. In de rotstuin kunt u nog allerlei plantjes kwijt. Die worden meestal in potten gekweekt, zodat het tijdstip van planten geen probleem meer hoeft te zijn. en ruim plantgat is noodzaak, 'leng voor die groenbli j vende leesters flink wat turfmolm loor de grond waarmee u het ilantgat vult. Oude, verteerde talmest erbij is ook prima, ooral voor Rhododendrons. )nder die groenblijvers kunt u 10k de coniferen rangschikken. )ie kunnen nog tot half mei^de [rond in. Altijd de eerste weken [oed water blijven geven na het ilanten. Bij noordelijke winden lan het in het voorjaar erg Iroogzijn, waarvan vooral die iog niet voldoende gewortelde itruiken veel te lijden hebben, "ie de struik- en leirozen nog Links een nog niet gesnoeide leiroos, rechts worden de gesnoeide sterke takken aangebonden. Ook het doodgewone spitwerk en het mesten zal juist deze maand nog moeten gebeuren. De plantjes die u thuis of in de kas hebt gezaaid en opgekweekt moeten straks in voedzame, goed doorlatende grond komen te staan. Ook hier geen verse koemest gebruiken, maar oude verteerde stalmest. Daar gedijen de eenjarige zomerbloemen het best op. Voor veel andere gewassen is kunstmest ook best. Hebt u pas heide geplant, strooi dan een flinke laag molm tussen die miezerige polletjes. Dat voorkomt het opschieten van onkruid en het beschermt de kwetsbare heidewortels, die er een hekel aan hebben door de zonnewarmte te worden ver droogd. U zult ook moeten optreden tegen onkruid in het gazon en tegen dat eeuwige mos. Er zijn heel wat middeltjes tegen die juist nu (of in het najaar) moeten worden toegepast. In de tweede helft van april zult u wel gras kunnen zaaien. Zoden leggen kan natuurlijk ook, of grasrollen. Maar overtuig u ervan dat u dan stevig gras krijgt, liefst speciaal door de zodenkweker ingezaaid. Aan gras uit een vroeger weiland hebt u niet veel. Van het bestaande gazon hebt u de ruigte uit de mest geharkt. De oneffenheden werkt u bij met compost. Langs een strak gespannen lijn steekt u de kanten recht af, anders groeit gezaaid. De allervroegste piepers kunnen de grond in, sla wordt uitgeplant en bomen, erwten en peulen gelegd of, als ze zijn voorgekiemd, uitgeplant. Houd het erwtenrijshout en dat voor de blauwschokkers bij de hand, of laat u ze tegen gaas opklimmen? Eind april worden de tomatenplanten in de kas uitgeplant en de komkommers het gras ongemerkt uw borders binnen. Wie zo gelukkig is een koud kasje te bezitten heeft daar de afgelopen weken al in kunnen zaaien. Daarop volgde het verspenen. Nu kunnen de knolbegonia's worden opgepot, evenals het bloemriet of Canna indica. Bezitters van een gebruikstuin weten helemaal niet waar ze moeten beginnen, zoveel is er in te halen. Van belang is dat het onkruid wordt aangepakt. Daarna kan er van alles worden en augurken in de platte bak. Hoe staat het met de lijmbanden? Zijn er veel wintervlinders op vastgekleefd? Als u die banden verwijdert, let dan ook goed op wat er toch nog onder is gekropen aan gespuis. Behandel aantastingen die zich openbaren. Knijp straks de toppen uit de jonge scheuten van de kruisbes tegen meeldauw en let op de bonte bessenvlinder! FRANS WEGMAN De laatste jaren is de In kalelie steeds populair der geworden. Dat zal niet alleen aan zijn sprankelen de kleuren te danken zijn, maar ook in de lange houd baarheid. Daarom zie je Al- stroemeria dan ook steeds meer als corsages gebruikt bij feestelijke gelegenhe den, omdat de teer uitziende bloem ook zonder water lang goed blijft. Daarnaast laat de Inkalelie, die ook Pe ruviaanse lelie wordt ge noemd, zich vrolijk in ar rangementen schikken, ter wijl een bosje van deze kleu rige versierders in een vaas eveneens een heel leuk ef fect geeft. Met een halve do sering snijbloemenvoedsel hebben ze dan een lang vaas leven. Dat Alstroemeria steeds be kender wordt bij het bloe- menminnende publiek blijkt ook uit de vaak schitterende arrangementen op exposi ties. Zij zijn 'jaarrond', dus van januari tot en met de cember in de winkel aanwe zig, want ze worden in de kas gekweekt. Er verschijnen ook steeds nieuwe hybriden, kruisingen van o.a. Alstroe meria chilensis, A. psittaci- na, A. brasiliensis of A. Au- rantiaca. Een aantal van die benamingen duidt op de lan den waaruit ze afkomstig zijn: Zuid-Amerika. Een en kele komt uit 't Andes-ge- bergte. De geslachtsnaam heeft als peetvader Clas Alstroemer, Zweeds botanicus en vriend van de naamgever der plan- tenfamilies en -geslachten: Linnaeus. Hij zond zaad van de Inkalelie uit Zuid-Ameri ka naar Linnaeus, die dit ge was Alstroemeria pelegrina noemde. Nu zijn er zo'n tach tig soorten van dit gewas be kend. Alleen Alstroemeria aurantiaca uit Chili is bij ons (enigszins) winterhard. Maar als u haar in de tuin hebt staan dan doet u er goed aan haar zeker de eerste jaren met een winterjasje van blad of stro te bedekken! De bloemen van deze plant zijn oranjegeel, bloei juni- augustus. Bekende rassen zijn 'Orange King', met don keroranje bloemen, evenals 'Moerheims Orange', en 'Au- rea', geel met rose strepen. Dit voorjaar kunt u ze nog planten, al is het beter wan neer dat in de herfst gebeurt. Uitbundige bloei mag u dit seizoen dan ook nog niet ver wachten, maar het is het pro beren zeker waard. De knol achtige wortels worden 20-30 cm diep in een losse, vrucht bare grond gelegd, die niet lang vochtig blijft. Geef ze een zonnige standplaats, want het zijn (sub(tropische planten. Een flinke pol al leen of in de border met blau we bloemen, zoals van rid dersporen, gecombineerd doen ze het fantastisch. U kunt de plantjes ook uit zaad opkweken. Tevens is het mogelijk ze te vermeer deren door de wortels te de len. Dat laatste gaat sneller en is minder bewerkelijk dan het zaaien in potten dat in de periode april-juni kan ge schieden. Als de planten twee tot drie jaar in de grond staan, bloeien ze op z'n rijkst. Het 'scheuren' kan dan ook het best om de vier jaar gebeuren. Geef de ge deelde wortels weer een goe de, vruchtbare bodem. Als er nog geen bloem te zien is kunt u Alstroemeria in de tuin herkennen aan het feit dat de bladeren aan de voet enigermate zijn gedraaid. De onderzijde wordt daarbij naar boven gekeerd. Een handig kenmerk dat u bij het wieden in de gaten moet houden. Terugkomend op dp snij bloemen van Alstroemeria- kruisingen die in de bloe menwinkel te koop zijn in de pasteltintel rose, zachtlila, lilarood, geel en ook diep rood, lichtblauw, allemaal heel fijntjes, deze zijn veelal afkomstig van Amerikaanse en Engelse kwekers. Van daar namen als 'Pink Pan ther', 'Lilac Glory', of 'King Cardinal'. Maar ook kunt u 'Carmen', Zebra', of 'Rosa- rio' op 'Canaria' in huis ha len. Alle verschaffen u ruime keuze wat betreft de kleuren die in uw interieur passen. Inkalelie Walstraatpromenade 56-60 4381 EG Vlissingen tel. 01184-84000 (toestellen 217 en 218) Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Niepwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Él u 1st: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 Van maandag Vm vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. HMBM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9