NCB ontwikkelde een scholier enproj eet Provincie en waterschap jagen op de muskusrat GEHANDICAPT Weer advies tegen nieuwbouw Ipenoord PZC/ provincie NISSAN VONNIS POLITIERECHTER: Brochure bij verjaardag bischop Ernst Half mei begint werk aan havens in Vlissingen Zes maanden niet rijden na alcohol in het verkeer Jeugdmuseumdagen in Oostkapelle PROVINCIAAL OVERLEGORGAAN ZWAKZINNIGENZORG Auto Walcheren Dijkwel B.V. Vijvervreugd 21 VRIJDAG 10 APRIL 1987 MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft de 24-jarige E. A. S. uit Oost-Souburg donderdag conform de eis vier maanden gevangenisstraf opgelegd voor een poging tot zware mishandeling. Zijn slachtoffer was een NS-conducteur. S. zat in de trein van Roosendaal naar Vlissingen in een eerste-klascoupé en werd kort voordat de trein in Goes zou stoppen aangesproken door de con ducteur. Zijn antwoord bestond in het trekken van een mes waarmee hij de man in zijn keel wilde steken. De con ducteur kon nog net de deur dichttrek ken. waardoor hij zich het vege lijf red de. In Goes holde hij de trein uit en vlucht te hij de machinistencabine in. S. werd gearresteerd, maar tijdens het verhoor door de Goese politie kon hij geen en- VLISSINGEN - Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag heeft bi- schop Ernst een brochure geschreven waarin hij uiteenzet wat hem als gelo vig christen aan het hart gaat. Onder de titel 'Aan de gelovigen in het bisdom Breda' schrijft de bischop hoe hij het heeft uit kunnen houden in een sterk veranderend klimaat in de ka tholieke kerk. „Dankzij de centrale plaats die God in mijn leven inneemt blijft de liefde voor de Kerk", schrijft Bischop Ernst. De brochure is als geschenk van bi schop Ernst naar alle parochies in West-Brabant en Zeeland gestuurd en zal verspreid worden onder de vrij willigers die zich inzetten voor de Kerk ter plaatse. kei motief voor de aanval op de NS- man opgeven. Wel bleek hij door privé- problemen danig in de war te zijn. Op de zitting van de politierechter stelde zijn advocaat mr E. G. M. Smit dan ook dat S. niet zonder meer vrijge- GOES - 'Landbouw nu, een kijkje op het platteland' is de titel van een scholierenproject, dat de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft ontwikkeld voor de hoog ste groepen van de basisschool en de eerste klassen van het voortgezet on derwijs. Voor de kinderen en de do centen zijn twee lesboeken samenge steld. In het leerlingenboek komen de sectoren van land- en tuinbouw op een begrijpelijke manier aan bod. De tekst wordt aangevuld met talloze fo to's en tekeningen. Alle hoofdstukken bevatten vragen en opdrachten voor de scholieren. Het boek maakt de leerlingen in de eerste plaats duidelijk dat ze voor hun eten afhankelijk zijn van land- en tuin bouw. Daarna gaat het kort in op de ontwikkeling van de primitieve tot de moderne landbouw. De kinderen krij gen puzzeltjes op om vruchtwisse- lingsprogramma's te bedenken voor akkerbouwpercelen, moeten beden ken waarom een tuinder liever scholie ren opgezette bisamrat is onderdeel van de tentoonstelling. MIDDELBURG - De „ondatra zibe- thicus"oftewel de muskusrat was donderdagmiddag opvallend afwe zig in de Grote Kerk in Veere. Een verstandig besluit. Gedeputeerde van waterschapszaken J.D. de Voogd wenste het dier een „vooral kort, zéér kort leven" toe, voor hij met zes Zeeuwse dijkgraven (G. J. de Jager van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland ontbrak) een convenant ondertekende over inzet en financiering van muskus rattenvangers. Provincie en waterschappen hebben de jacht op de muskusrat gezamen lijk geopend als uitvloeisel van een nieuwe 'muskusrattenwet', die op 1 januari vorig jaar van kracht werd. Voorheen ging het om een taak die hoofdzakelijk bij het rijk berustte. De muskusrat - de Zuiderburen spreken van waterkonijn en zetten de lekkernij wel eens op de spijs kaart - vormt een acute bedreiging van de Zeeuwse dijken. Niet alleen plant het dier zich vrijwel ongehin derd voort doordat 'natuurlijke' vij anden ontbreken, iedere rat verzet ongeveer een kubieke meter grond per jaar. Vorig jaar werden er in Zeeland 12.419 gevangen, het eerste kwartaal van '87 legden al 4000 dieren het loodje. Met de bestrijding zijn fikse bedragen gemoeid, zei De Voogd. Per (dode) rat wordt er 88,- uitgege ven. Rijk en provincie namen daar van resp. 45,- en 30,- voor hun re kening, de waterschappen een tien tje. Voor het 'aanvalsplan' - waaraan langdurig is gedokterd door be stuurlijke en ambtelijke werkgroe pen met namen als OMUS, BOMUS en WEMUS - zijn 14 mensen in touw: 11 bestrijders, 2 rayonambtenaren en een part-time coördinator. In het convenant dat gistermiddag werd ondertekend, is geregeld dat water schappen en provincie ieder de helft van de kosten betalen, die niet wor den vergoed door 'Den Haag'. De premie op de kop van iedere gedode rat (een eeuwenlange traditie) ver valt. De gedeputeerde bood de water schappen ook een folder aan, ge maakt door het bureau voorlichting van de provincie. De brochure geeft informatie over de muskusrat en de bestrijding. In de Grote Kerk is van 19 april tot en met 30 oktober een tentoonstelling te zien over hetzelf de onderwerp. De openingsuren: op werkdagen van 10 tot 17.00 en op zondagen van 14.00 tot 17.00 uur. laten had mogen worden, maar dat hij aan een psychiater zou moeten zijn overgedragen. Hij vond het zeer waar schijnlijk dat S. tijdens zijn agressieve uitbarsting ontoerekeningsvatbaar was. Mr Smit vroeg zijn cliënt geen gevan genisstraf op te leggen, omdat hij sinds het gebeurde, dat al anderhalfjaar ge leden is, zijn leven gebeterd heeft. Hij heeft nu werk en zijn financiële proble men behoren tot het verleden. Daarom vroeg hij de gevangenisstraf te vervan gen door dienstverlening. Officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer vond ech ter dat de ernst van het delict zich niet leende voor dienstverlening. ren en huisvrouwen voor de pluk in schakelt dan een vaste knecht of uitre kenen hoeveel eieren een leghen jaar lijks legt. Het lesboek maakt in eenvoudige be woordingen duidelijk hoe produkten worden geteeld, geoogst en op de markt gebracht, wat er komt kijken bij de veeteelt en de toenemende rol van automatisering in het boeren- en tuin- dersbedrijf. Het gaat tevens in op de positie van boeren en tuinders, en pro blemen als superheffing en overbe mesting. De leerlingen krijgen in het kort te le zen dat bio-industrie ook een keerzijde heeft. „Het is maar de vraag of de die ren zich altijd goed en prettig voelen", staat in de tekst. Het boek gaat menin gen uit een andere hoek dan die van de landbouw niet uit de weg, maar be perkt zich - wellicht begrijpelijk van een landbouworganisatie - tot het zij delings aanstippen. Lesboeken en een docentenboek zijn verkrijgbaar bij de NCB in Tilburg. De ondertekening van het convenant: zittend gedeputeerde JD. de Voogd en K. J. A. Baron Collot d'Escury ir.). Staand de dijkgraven M. J. Steur. F. C. Verhelst. mr. J. A. Lantsheer, J. C. Hage en Th. P. Cambier iv.l.n.r.). VLISSINGEN - Rijkwaterstaat heeft de herstelwerkzaamheden rond de Koopmans- en Vissershaven gegund aan de aannemers Van Drunen BV uit Den Bosch en Franki NV uit Luik (Bel gië). Met het werk is een bedrag van 9 miljoen gulden gemoeid. Ir H. A. Q. Verhees van rijkwaterstaat verwacht dat half mei de werkzaam heden rond de havens zullen begin nen. „De twee aannemingsbedrijven zijn nu in volle gang met de voorbereidin gen. Ze moeten in overleg met ons een werkplan opzetten, materialen verzor gen, personeel aantrekken en werkte keningen maken. Daar gaat veel tijd inzitten. Na Pasen zullen zij bij de ha vens in Vlissingen beginnen met bouwketens op te zetten en materialen aan te voeren. Over een maand zal dan daadwerkelijk met het werk kunnen worden begonnen", aldus Verhees. De twee aannemers zullen beginnen met het slopen van de vismijn op het De Ruyterplein, waar een nieuw VVV- kantoor en een gebouw voor de haven meester zullen moeten verrijzen. Vol gens ir Verhees liggen de werkzaamhe den goed op schema. In mei zal bij het De Ruyterstandbeeld een informatie bord komen, waarop rijkwaterstaat en de gemeente Vlissingen tekst en uitleg geven over de aard en de duur van de herstelwerkzaamheden rond de Koop- mans- en de Vissershaven. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft de 36-jarige A. S. uit Hansweert donderdag voor rijden on der invloed veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk, duizend gulden boete en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. S. veroorzaakte in oktober van het vo rig jaar een botsing op de kruising Nieuwstraat/Kanaalstraat in zijn woonplaats. De bloedproef toonde bij hem een promillage van 2.58 aan. S. ontkende op de zitting dat hij ook maar iets gedronken had voordat hij in zijn auto stapte. Hij zei dat hij na de aanrijding op verhaal was gekomen bij mensen die vlak bij de plaats des on- heils woonden. De heer des huizes zou hem daar van een fles jenever en een glas voorzien hebben. S. verklaarde dat hij dermate ge schrokken was door het ongeluk dat hij de fles aan zijn mond gezet had en geen flauw idee had hoeveel hij eruit had gedronken. „Moeilijk te geloven", zo kwalificeerde politierechter mr G. H. Nomes dit verhaal. Tegen de politie zei S. destijds dat hij maar twee borrels had gedronken. Met het oog daarop was zijn promillage al gecorrigeerd tot 2.10. Naar aanleiding van de eis van de offi cier - twee maanden voorwaardelijk, 1500 gulden boete en negen maanden ontzegging - had de advocaat mr J. R. Laout gevraagd S. de rijontzegging ge heel voorwaardelijk op te leggen, daar hij zijn werk absoluut niet met open baar vervoer kan bereiken, maar de politierechter ging niet mee met het verzoek van de raadsman. OOSTKAPELLE - In de paasvakantie worden opnieuw twee jeugdmuseum dagen gehouden in het Zeeuws Mu seum Natuurhistorie in Oostkapelle. De dagen staan in het teken van Strangers in the night, oftewel dieren die 's nachts tevoorschijn komen. Op het programma staat onder andere een duistere dierenspel, geheimzinnig knutselen op zolder en een speurtocht door het bos. Per dag kunnen er 200 kinderen meedoen. De jeugdmuseum dagen worden dinsdag 21 en donder dag 23 april gehouden van 10.00 tot 15.00 uur. Deelnemers moeten zich tij dig aanmelden voor de dagen bij het museum. Ria Vermaat komt op haar tocht door Zierikzee een obstakel op het trottoir tegen. Heeft u wel eens geblinddoekt door uw eigen huis gelopen, of door de straat waar u al jaren woont, laat staan door een stad? Heeft u al eens geprobeerd een openbare gelegenheid binnen te komen in een rolstoel? Mensen zonder enige vorm van handicap hebben geen benul van de pro blemen die visueel of lichamelijk gehandicapten moeten overwinnen in een stad als Zierikzee. Zonneschermen die zo laag hangen dat een visueel gehandicapte een bloedneus oploopt. Mooie bloem bakken op een trottoir, zodat een rolstoelgebruiker een levensgevaar lijke toer moet uithalen en de rij baan op moet, waar auto's voorbijra zen. Open water zonder enige vorm van markering waar een visueel ge handicapte op zijn voordeligst al leen een nat pak haalt. Je ogen gaan open als je een stadswandeling be leeft als een gehandicapte. De toegankelijkheid van de binnen stad van Zierikzee voor lichamelijk gehandicapten, ouderen en ouders met kinderwagens is tijdens de ver gadering van de verkeerscommissie maandag jongstleden stap voor Stap uitgelegd aan de leden van deze commissie. Twee leden van de Werk groep Toegankelijkheidsbevorde ring Schouwen-Duiveland, Joop van den Noord en de visueel gehandicap te Ria Vermaat, maakten samen een wandeling door Zierikzee en zetten hun ervaringen tijdens de tocht op papier. Van den Noord nodigde de voorzitter en leden van de commis sie uit samen met Ria de wandeling mee te maken, maar daar werd niet op gereageerd. „Het moet heel duidelijk zijn dat ik niet alleen voor mezelf opkom", ver telt Ria. „Ik ben opgegroeid in Zie rikzee en ken de stad op mijn duimpje. Maar ouderen en rolstoel gebruikers hebben het in onze mooie stad heel erg moeilijk". Ria en Joop beginnen hun wande ling bij het bejaardenoord Bor- rendamme in de Scheldestraat. Bij de kruising met de Laan van Sint Hilaire beginnen de moeilijkheden. Naar het parkeerterrein loopt een hele stijle afgang voor rolstoelge bruikers. „Als die wat afgevlakt wordt, hoeft een rolstoeler niet met een noodgang naar beneden", zegt Joop. „Duizenden guldens zijn verpraat in allerlei commissies over verkeers lichten hier met rateltikkers, maar zonder resultaat". Midden op de oversteekplaats naar de Westbrug staat een paal met een verkeers bord, waar Ria tegenaan loopt. Er zijn ook geen rubbertegels of golfte- gels waardoor een visueel gehandi capte met zijn stok zou kunnen voe len waar hij kan oversteken. Een maal aan de overkant loop je recht de gracht in, omdat de leuning van de Westbrug niet ver genoeg is door getrokken. De tocht gaat verder aan de linker kant van de Weststraat. Een visueel gehandicapte krijgt hier weer een nat pak, want hij loopt zo de Varre- put in. Ria en Joop steken over naar het belastingkantoor op het Kerk hof. Een rolstoelgebruiker of een moeder met kinderwagen moet hier de stoep af, omdat een halvemaans drempel voor de deur ligt. Het belas tingkantoor binnengaan kan al hele maal niet. Verderop ligt het Post kantoor met een goede oprit voor rolstoelgebruikers. Alleen kan een gehandicapte nooit bij de brieven bus komen, want er staan altijd au to's of fietsen voor. Dan bereiken Joop en Ria het 'voet gangersgebied' op de Appelmarkt. „Dit gebied wordt bedreigd door een politierapport, dat er op aandringt hier auto's en fietsers toe te laten tot 12.00 uur in plaats van 10.00 uur", legt Ria uit. „Kijk nou de stoep bij de Hema, die in hoogte varieert van 20 tot 40 cm. Altijd staan de fietsen tot voor de deur en als het regent is het spekglad. Iedereen zou toch zo'n wa renhuis in moeten kunnen. Nu mo gen bejaarde rolstoelgebruikers met behulp van anderen één maal per jaar de Hema bezoeken. Links op de hoek is een opgang voor rolstoelgebruikers. Helaas kan de rolstoel daar in het hoogsei zoen geen kant op door het terras van een café-restaurant, grote bloembakken van de gemeente en fietsenrekken. Tijdens de wandeling heeft Ria gro te moeite met reclameborden en bakken met aanbiedingen van de winkeliers. Ook grote glazen winkel puien zijn voor slechtzienden een probleem. Zij kunnen namelijk de deur niet vinden. Een felgekleurde markering zou een oplossing zijn. Dit geldt ook voor de grijze beton nen paaltjes die bijvoorbeeld op de Mol staan. Een slechtziende kan die paaltjes niet zien. De tocht gaat verder over het Ha venplein en dan naar links naar de supermarkt van Albert Heijn. Van de stoep naar de ingang ligt een plank, maar van de rijweg naar de stoep niet. Bloembakken, gepar keerde fietsen en rekken met koop jes omzeilend komen Ria en Joop op de onlangs gerenoveerde Mol. De wandelaar komt er weer bekaaid af. Gemarkeerde bloembakken en on gemarkeerde zitbanken op het smal le trottoir dwingen vaders en moe ders met kinderwagens en rolstoel gebruikers zich langs betonnen 'am sterdammertjes' te wringen en ge bruik te maken van de rijbaan. In de Schuithaven komt een auto aan, schiet naar links en parkeert schuin vlak voor Ria's voeten. Ze geeft een flinke tik met haar stok te gen de auto, maar de bestuurder be kijkt haar niet eens. „Het spijt me", zegt ze. „Maar ik word soms zo op standig, dan kan ik al die bloembak ken en reclameborden wel in elkaar rammen". Joop legt uit dat de werk groep de taak heeft knelpunten te signaleren. „Dit hebben we nu ge daan voor een gedeelte van Zierik zee, want de andere kant van de stad hebben we nog niet gehad. De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie in Goes kan de gemeente allerlei ad viezen geven voor toegankelijk heidsbevordering bij openbare voor zieningen, gebouwen en verkeerssi tuaties. Wij hopen dat ons pleidooi om van Zierikzee een voor iedereen betaalbare en leefbare monumen- tenstad te maken niet voor niets is geweest". Marijke Reuser MIDDELBURG - De bewoners van het tehuis Ipenoord in Oostkapelle zullen vrijwel zeker van elkaar gescheiden worden. Donderdagmiddag besloot het Provinciaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg (POZ) tegen de nieuwbouwplannen van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) te adviseren. De uiteindelijke beslissing is aan gedeputeerde staten, die de staatssecretaris van wvc moe ten adviseren over de aanvraag voor nieuwe wooneenheden voor de 24 geestelijk gehandicapten. In navolging van de provinciale Raad voor de Volksgezondheid (Ravoz) kiest de POZ voor een 'clustering' van zogenaamde socio-woningen. Dit zijn gewone huizen voor geestelijk gehan dicapten in een woonwijk. Ook moet een toekomstverwachting in het ad vies aan gedeputeerde staten opgeno men worden. Hierom had het regio naal overlegorgaan Walcheren ge vraagd in verband met een eventuele uitbreiding van de dagopvang voor ou deren. Gedeputeerde W. Don verklaarde eer der al weinig te voelen voor socio-wo- ningen. Hij geeft de voorkeur aan ge zinsvervangende tehuizen. Het POZ voelt hier niets voor wegens het korte tijdsbestek. Het landhuis Ipenoord (Advertentie) CES) Veerseweg 104 Middelburg. een dependance van de zwakzinnigen inrichting Vijvervreugd in Middelburg heeft een opknapbeurt van 900.000 gulden nodig. De SVRZ wil dat geld liever aan nieuwbouw besteden, te meer omdat de erfpachtovereenkomst niet langer dan tien jaar verlengd wordt. Bovendien wil de stichting graag dat de 24 Ipenoord-bewoners bij elkaar blijven wonen en werken. De SVRZ denkt daarbij aan een woonge bouw, waarin het woon- en werkge- deelte gescheiden zijn. Een gevolg van een keuze voor gezins vervangende tehuizen is dat de dag opvang moet plaatsvinden in een dag verblijf voor ouderen. Hiervoor is de capaciteit op Walcheren onvoldoen de. De keuze voor socio-woningen be tekent dat de dagopvang binnen het internaat Vijvervreugd vorm krijgt. Vooral omdat haast geboden is ge deputeerde staten hadden vóór 14 ja nuari 1987 een advies gevraagd heeft de POZ gekozen voor socio-wo ningen omdat dan geen dagbesteding meer geregeld hoeft te worden. Directeur S. Hottentot van Vijver vreugd hield tijdens het overleg nog een warm pleidooi voor het SVRZ- plan maar dat mocht niet batpn. HEINKENSZAND - De noodzaak om te komen tot oprichting van seniorenra den, die de bestuursorganen kunnen adviseren omtrent het ouderenbeleid, dient zich meer en meer aan naarmate de uitkeringssystemen veranderen. Zeeuws gewestelijk voorzitter, H. Asma, van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) pleitte donderdag tijdens de voorjaarvergadering van de Anbo-Zeeland in Heinkenszand voor een grotere betrokkenheid van oude ren waar het gaat om de belangenbehartiging. Ouderen zullen gemeentebestu ren in functionele raden moeten gaan adviseren, wil er nog wat overblijven van de voorzieningen, die in de loop der jaren voor en door ouderen zijn getrof- fen. Asma legde uit dat vooral de financieringssystemen nopen tot de nodige be trokkenheid. De rijksbijdrageregeling voor ouderenwerk, waarmee de gemeen te een bedrag onving dat uitsluitend bestemd was voor ouderenwerk, is per 1 januari 1987 veranderd in een zogenaamde brede doeluitkeringen. De gemeente ontvangt nu geld voor welzijn, wat naar eigen inzicht kan worden verdeeld. In 1990 zal de regeling zodanig worden veranderd dat de financieën gewoon in de gemeentepot zullen worden gestort, samen met bijvoorbeeld het geld voor riole ringen. Dat de ouderen in dat verband van zich zullen moeten laten horen, was voor Asma duidelijk. Wel signaleerde hij het probleem dat het moeilijk is om de be trekkelijk jonge ouderen bij het hondenwerk te betrekken terwijl juist die men sen nodig zijn om de schouders onder de belangenbehartiging te zetten. Straf vier maanden voor aanval op NS-conducteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 21