1 Nog 7 doden uit schip geborgen Kabinet stuurt België een brief over Doel in beeld het is een teken om niet te vergeten Schade 40 mille bij brand in woonhuis 4 MEI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (aders zonder buit op de vlucht Man omgekomen bij onderhoudswerk Fietser overlijdt na aanrijding met tractor in Yerseke WFM VRIJDAG 10 APRIL 1987 LUIS - De overval op de NMB-bank aan de Ridderstraat in luis, gistermorgen voor openingstijd, heeft de beide ban- overvallers geen cent opgeleverd. Na een gijzeling van het ersoneel die een kwartier duurde, is het tweetal overvallers nverrichterzake en spoorloos verdwenen. ilap in gezicht Nieuwshonger AANTAL SLACHTOFFERS HERALD NU 172 TWEEDE KAMER: SITUATIE ERNSTIG Deuren dicht PZC A r 71 ewonde ij overval ank Sluis ie overvallers vluchtten voortijdig maakte. Niemand weet in welke rich ting deze wagen is weggereden. aan de gealarmeerde politie te ont [omen. Bij de overval raakte de direc- ieur, P. Erpelink, zodanig gewond dat zich onder doktersbehandeling noest laten stellen. De vijf andere ge gijzelden bleven ongedeerd. De rijkspolitie in West-Zeeuwsch- Qaanderen, de Belgische Rijkswacht de Rijkspolitiedienst Luchtvaart [ïebben onmiddellijk na de melding tan de overval en gijzeling een uitge breide zoekactie op touw gezet aan [ieide zijden van de grens, maar tot nog oe zonder resultaat. Het tweetal ver liet de bank vlak voordat de politie ar- liveerde. Tot nog toe ziet de politie verband tussen deze overval en ndere overvallen die de laatste maan- in het aangrenzende deel van Bel gië zijn gepleegd. De Sluisse politie werd donderdag- norgen om tien minuten over half ne- gewaarschuwd door een van de nedewerksters van de bank. Zij was bntsnapt uit de spreekkamer van het bankgebouw waarin het tweetal over vallers de personeelsleden en de direc- eur onder bedreiging vasthielden. Dnmiddellijk na deze melding werd het filiaal door zes politiemensen om- pingeld, maar de twee overvallers ble ken even daarvoor verdwenen te zijn. Even voor half negen (de bank zou pas bm negen uur voor het publiek open gaan) trad het eerste vrouwelijke per soneelslid binnen, via de personeelsin gang aan de achterzijde. Vlak daarna peed zij deze deur opnieuw open om 1 collega binnen te laten. Op dat mo- nent verschenen er twee mannen die vrouwen bedreigden met vuist vuurwapens. De beide vrouwen wer den gedwongen een spreekkamer van de bank binnen te gaan. In de volgen de minuten kwamen meer personeels leden op hun werk, twee vrouwen en kwee mannen. Onder de mannen was pok de directeur, die als laatste bin nenkwam. Een van de vrouwen die als feerste gegijzeld waren werd steeds ge dwongen de buitendeur voor haar col lega's open te maken. Een man met een enorme nieuwshonger, die collega van ons. Maar ook een man met een chronische dorst. Hij slaagt er doorgaans voor treffelijk in beide eigenschap pen te combineren. Vrijwel ie dere uitnodiging voor een aan geklede borrel laat hij met een nonchalant gebaar in zijn bin nenzak glijden. En de scham perende opmerkingen van col lega's weet hij op meesterlijke wijze te pareren. Het heeft al vaak op de redac tieburelen geklonken: Jullie snappen er helemaal niks van. Op zo'n receptie loopje allerlei mensen tegen het lijf en als er dan ook nog een borrel ge schonken wordt, hoor je nog eens wat". Een goede journalistieke bena dering. Alleen jammer dat die borrel vaak zo stevig is, dat-ie de volgende dag geheel is ver geten wat hij de avond tevoren te weten is gekomen. Vrijwel onmiddellijk na de overval werden politiekorpsen in de omgeving en de Rijkswacht van Brugge gealar meerd die de omgeving hebben uitge kamd, tot nog toe zonder resultaat. Gezocht wordt naar twee mannen van wie de een Frans spreekt en de ander 'netjes' Nederlands met een Belgische tongval. De Franssprekende overvaller is 1,75 tot 1,80 meter groot en 25 tot dertig jaar oud. Hij heeft een zwarte snor en een stoppelbaard. Zijn zwarte sluike haar is naar voren gekamd. Bij de over val droeg hij een lichtgroene parka-j as. Volgens de ooggetuigen heeft de man een Frans uiterlijk en een gebruind ge laat. De Nederlandstalige overvaller is iets kleiner, vermoedelijk 1,75 meter en on geveer dertig jaar oud. Hij heeft licht bruin haar en een snor en een baard van dezelfde kleur. Hij heeft een bril met een bruin montuur en droeg don kere kleding. De politie vraagt even tuele getuigen van de overval of men sen die de ontsnapte overvallers er gens hebben gezien contact met haar op te nemen. Ten behoeve van het on derzoek is in het politiebureau van het nabijgelegen Aardenburg een speciaal team gestationneerd. Dat is te berei ken onder telefoonnummer 01177- 1820. HOEDEKENSKERKE Een man uit Hoedekenskerke is dinsdagavond omgekomen bij een bedrijfsongeval. Het slachtoffer, de 37-jarige fruitkwe ker P. Huissen, was aan het werk in een loods aan de Molenstraat, waar hij omstreeks 20.30 uur levenloos werd aangetroffen. De man is door onbekende oorzaak tij dens het plegen van onderhoudswerk zaamheden aan een sorteermachine met zijn hoofd beklemd geraakt in een hydraulisch gedeelte van het appa raat. DEN HAAG/ZIERIKZEE Minister Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft het streekvervoerbedrijf Zuid West-Nederland (ZWN) toe stemming gegeven om vanaf oktober dit jaar een buslijn over de storm vloedkering in exploitatie te nemen. De nieuwe lijn is een verlenging van de bestaande dienst tussen Spijke- nisse en Ouddorp en loopt van Voorne-Putten via de Brouwersdam en de Stormvloedkering naar Middelburg en Vlissingen. Het is de bedoeling dat er een uurdienst wordt onderhouden. De busreis Vlissingen-Rotter- dam duurt ongeveer 2,5 uur. In 1989 wordt bekeken of het aantal treinrei zigers van en naar Rotterdam als gevolg van de nieuwe buslijn is afgeno men. Aan de hand van de exploitatieresultaten wordt dan over handha ving van de busdienst beslist. Een rechercheur onderzoekt de toegangsdeur tot het bankgebouw op de aanwezigheid van vingerafdrukken. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het kabinet stuurt zeer binnenkort een brief naar de Belgi sche autoriteiten waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over de veilig heid van de kerncentrale in Doel, waar nog steeds gestaakt wordt. Minister E. Nijpels (milieubeheer) zei dit donderdag in de Tweede Kamer. De bewindsman liet weten dat er voor lopig nog geen einde zal komen aan het arbeidsconflict. Debatten deze week in het Belgische parlement met als uitkomst dat de veiligheid niet in gevaar is hebben de twijfels bij de Ne derlandse regering niet weggenomen. „Onze bezorgdheid neemt iedere dag dat de staking voortduurt toe", aldus Nijpels. Een staking van vergelijkbare omvang bij Borssele en Dodewaard zou volgens hem onmiddellijke slui ting van die centrales tot gevolg heb ben. Hij wees er op dat het versturen van een brief een gebaar is dat vrij zelden voorkomt in de relatie met een be vriend buurland, wat de ernst van de situatie al voldoende aangeeft. Op het moment is er in Doel geen spra ke van normaal onderhoud, er werken twee in plaats van drie ploegen die steeds 12 uur achter elkaar actief zijn, de ondersteunende diensten functio neren niet en er zijn geen oproepbare reserve-operators voorhanden. De Belgische minister van arbeid en tewerkstelling M. Hansenne heeft ver klaard dat de veiligheidsvoorschriften worden gerespecteerd en dat pas tot sluiting wordt besloten als er een feite lijk tekort aan bevoegde operators in de centrale is (volgens Nijpels doet zich dat al voor als er één van de 25 uit valt), als er een mankement ontstaat dat de onderhoudsploegen niet aan kunnen en bij oververmoeidheid van het besturingspersoneel. Die garan ties vond Nijpels niet voldoende. Het kabinet zal Hansenne in de brief vragen hoe lang het uitstel van onder houd nog kan duren, wanneer er een eind aan de staking komt en of de re gering daarbij eventueel een rol speelt. Ook moet de Belgische minis ter dieper ingaan op de overver moeidheidsverschijnselen. Nijpels vond vooral het laatste risico groot. „Vroeg of laat is dat onontkoombaar. Er werken in Doel geen supermen sen". Door de staking wordt de cen trale slechts door een zevende deel van het vaste personeel bediend. Tweede Kamer en regering waren het er over eens dat de situatie ernstig is. K. Zijlstra (PvdA) en R. Beckers (PPR) vonden dat de centrale zo snel moge lijk dicht moet tenzij de Belgische au toriteiten maximale veiligheid kun nen garanderen. A. Lansink (CDA) was (Slot zie pagina 23 kolom 1) Vadat ook directeur Erpelink gegij- eld was werd van hem verlangd dat ij de sleutels van de kluis afgaf. Toen hij dat niet snel genoeg naar de zin van de overvallers deed kreeg hij een klap in het gezicht met een van de vuurwapens. De consternatie die daarop volgde werd door een van de vrouwen ge bruikt om te ontsnappen en de politie te waarschuwen. Deze kwam echter te laat, want de overvallers namen de vlucht op het moment dat ze de ont snapping van een van de gegijzelden bemerkten. De overvallers ontkwamen in eerste instantie in een rode Opel Kadett. De wagen werd kort daarna even verder op teruggevonden op de kruising van de Sint Janstraat en de Dinsdagstraat in Sluis. Het onderzoek van de politie wees uit dat het voertuig de avond te voren was gestolen in het nabijgelegen Knokke. Een eerste buurtonderzoek deed bij de politie het vermoeden post vatten dat de overvallers op het be wuste kruispunt van wagen hebben gewisseld. De wagen waarmee ze uit eindelijk zijn ontkomen betrof waar schijnlijk een oranje-rode VW-Golf. Het is niet bekend welk kenteken deze wagen had, maar wel heeft iemand ge hoord dat de uitlaatpijp lek moet zijn geweest, getuige de herrie die de auto HULST Hij schudt - vol onbegrip - het hoofd. „Er is geen enkel overleg geweest met ex-politieke gevange nen, noch met het voormalig verzet, noch met militaire oorlogsslachtof fers, noch met de Stichting Februari '41. Het is een wonderlijke zaak dat men in deze tijd beslissingen gaat nemen zonder degenen die er veel mee te maken hebben zelfs maar te informeren. Het is onbegrijpelijk". Vandaag praat het kabinet over het nu al veel omstreden voorstel van een ambtelijke werkgroep om de 4- mei herdenking in het begin van de jaren negentig af te schaffen. De do denherdenking en de viering van de bevrijding op 5 mei zouden gecombi neerd moeten worden. De heer Aronson uit Hulst is pen ningmeester van Expogé- Zeeland (de vereniging van ex-politieke ge vangenen) en provinciaal coördina tor van de Stichting Februari 1941. Die stichting stelt zich ten doel de herinneringen aan het verzet in Ne derland gedurende de Tweede We reldoorlog, in het bijzonder tegen de vervolging van de Joden, levend te houden. De stichting verstrekt onder meer beurzen aan jongeren om hen cursussen te laten volgen aan univer siteiten en hogescholen in de Ver enigde Staten. Verder stimuleert de stichting wetenschappelijk onder zoek naar de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast ondersteunt zij musea en tentoon stellingen gewijd aan het verzet en de Jodenvervolging. Ook stelt de stich ting scholen in de gelegenheid oor logsmonumenten te adopteren. Aronson is - zegt hij - volledig over rompeld door het advies van de werkgroep. Doden herdenken én feestvieren, dat is bijna onkies. „Ik vraag me af hoe ze dat willen combi neren. Moet je 's morgens de vlag halfstok hangen en een paar uur later gaan feesten? Of - zoals Vrij Neder land schreef - moet het even tussen het koekhappen door gebeuren? Zoiets is toch onvoorstelbaar?". Wat is nu nog de betekenis van de dodenherdenking? De op merking wordt vaak gemaakt dat de belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog afneemt. „Dat is niet waar. De jeugd toont dui delijk meer belangstelling voor wat er in de Tweede Wereldoorlog ge beurd is. En dan niet het soort nieuwsgierigheid van: hoe hebben ze soldaatje gespeeld. Nee, ze willen we ten wat zich werkelijk heeft afge speeld; discriminatie, massamoor den. Er is een generatie geweest die dat oversloeg. Maar de interesse neemt toe, dat merken we overduide lijk". Is die toenemende belangstel ling verklaarbaar? „Ik denk het wel. Ik denk dat ieder een die de oorlog heeft meegemaakt na de bevrijding heeft gezegd: dit is voorbij, dit zal ons nooit meer ge beuren, we praten er verder niet over, je moet de jeugd daar niet mee belasten, laten we gewoon proberen verder te gaan; de één met meer ver driet dan de ander. En in de onder wijssector is het, naar mijn persoon lijke mening, ook een beetje wegge moffeld. Maar de jonge generatie van nu gaat vragen: waarom hebben jullie er niet over gepraat, wat is er allemaal gebeurd?" En de dodenherdenking speelt daarbij een essentiele rol? D. Aronson: „Gevaar is nog niet geweken". „Zeer beslist. In Den Haag staat een Joods monument met de inscriptie 'Gedenk wat Amalek u gedaan heeft, vergeet het niet'. (Amalek wordt in het Oude Testament de aartsvijand van Israël genoemd - wjvd.) Daar gaat het nu precies om. Het is een te ken om niet te vergeten. Het is een waarschuwing voor rassenhaat, dis criminatie. Het is een waarschuwing voor de jongeren zich niet te laten meeslepen door allerlei mooi klin kende leuzen". Een veel gehoorde redenering is: de Tweede Wereldoorlog is al zo lang geleden en de Tach tig-jarige oorlog herdenken we tenslotte ook niet meer. „Er is wel een groot verschil tussen de Tachtig-jarige oorlog en de Twee de Wereldoorlog. In de Tachtig-jari ge oorlog voerden discriminatie en massamoord niet de boventoon. En de Tweede Wereldoorlog is toch wel iets korter geleden. Bovendien: voor Spanje hoeven we niet bang meer te zijn. Maar rassendiscriminatie - van welke kant dan ook - hangt ons nog iedere dag boven het hoofd. Het sluipt overal weer in". Hoe lang moeten we nog door gaan met de 4 mei-herdenkin gen? „Ik zou zeggen: tot er geen gevaar meer is voor rassenwaan en discri minatie. En wanneer dat gevaar ge weken is, zou ik niet durven zeg gen". Willem J. van Dam ZEEBRUGGE - De bergingsmaat schappij Smit Tak is er donderdag na een uitdrukkelijk verzoek van de Bel gische autoriteiten mee akkoord ge gaan dat het zoeken naar lichamen in het wrak van de Britse veerboot He rald of Free Enterprise enkele uren werd voortgezet. Duikers vonden gis termorgen nog zeven lichamen in het schip. Daarmee komt het totaal aan tal slachtoffers van de ramp met de veerboot op 172. Een woordvoerder van de Belgische zeemacht verklaar de dat er vandaag niet verder gezocht wordt. „Het is nu aan de bergers." De bergers hebben gistermorgen de Herald op de zeebodem neergezet. Het schip werd na de kanteloperatie dins dag in balans gehouden door de drij vende bokken, de Taklifts 4 en 6, en de trekbakken Takheaves 31 en 32. Tus sen 8.00 en 12.00 uur is het schip lang zaam maar zeker op de bodem van de zee neergelaten. „Het grootste deel van de kracht is nu weg", verklaarde P. Goris van de Unie van Reddings- en Sleepdiensten, die Smit Tak assisteert bij de berging. „Eén van de Takheaves is inmiddels bij het schip weg. De trek kracht van één van de bokken is terug gebracht naar 200 ton. Het schip ligt nu op de bodem en rust." Na deze operatie stelden de bergers de duikers in de gelegenheid nog enkele uren te zoeken naar een aantal licha men. Het bergingswerk ondervond hiervan geen vertraging. Bij hun zoek- activiteiten woensdag hadden de dui kers nog lichamen gezien - hun schat ting bedroeg tien - maar ze konden er niet bij. Toen de Herald gistermiddag gestabiliseerd was, hebben ze zeven li chamen onder de ravage vandaan ge haald. Volgens de woordvoerder van de zeemacht zijn er nu geen lichamen meer op de dekken die zich boven de waterlijn bevinden. Het aantal licha men dat nu geborgen is voor en na het rechtzetten van de veerboot bedraagt 172. De verwachting is dat er de ko mende weken nog meer gevonden wor den, wanneer de puinhopen in het schip worden opgeruimd. De bergers moeten nu het probleem van de boegdeuren oplossen. Deze moeten dicht, .voordat met het leeg pompen van het wrak begonnen kan worden. De bergers hopen dat de deu ren met het hydraulische systeem waarop ze aangesloten zijn, gesloten kunnen worden. Gisteren hadden ze hierover nog geen duidelijkheid. Mocht dat niet lukken, dan wordt een houten of stalen constructie aange bracht. Dit laatste zou het voltooien van de berging met ruim een week kunnen vertragen. De bergers zijn ook begonnen met het vervangen van de kantelstroppen. Voor het stabiliseren van het wrak zijn andere stroppen no dig. De drijvende bokken blijven het schip vasthouden totdat de lading volledig verwijderd is. Tijdens de kantelopera tie is een deel van de lading, die naar bakboordzijde was gevallen, weer te ruggerold. Als het wrak is leegge pompt wordt het tijdelijk de haven van Zeebrugge binnengesleept. Daar worden de ruimen leeggehaald. Vol gens Goris kan het schip dan zonder hulp weer drijven. De bergers zullen het schip dan naar een haven in West- Europa slepen waar de Herald gerepa reerd of gesloopt wordt. Goris wist nog niet te vertellen welke haven dat wordt. De keuze van een haven is een zaak van de rederij Townsend Thore- sen en niet van de bergers. Zie ook pagina 19 YERSEKE - De 66-jarige W. H. Ver- kaik uit Krabbendijke is donderdag middag omstreeks kwart over drie om het leven gekomen bij een ver keersongeval in Yerseke. De man reed op zijn fiets over de Grintweg in de richting Yerseke, toen hij een tractor met roterende eg passeerde. Onderzoek van de plaatselijke politie, in samenwerking met de technische recherche en de verkeersgroep, bracht later aan het licht, dat de fietser in aan raking met de tractor moet zijn geko men. Hierdoor verloor hij zijn even wicht en kwam in een sloot terecht. De man overleed terplaatse aan een sche- delbasisfractuur. OVEZANDE - Een uitslaande brand heeft donderdagavond om half tien in het buurtschap Nissestelle (nabij Ovezande) een op de begane grond ge legen slaapkamer van een dijkwo ning verwoest. Het vuur is vermoede lijk ontstaan doordat een electrische deken vlam vatte. De schade bedraagt naar schatting tussen de 35.000 a 40.000 gulden. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De brand is ontdekt door de bewoon ster van het huis, die de electrische de ken nog naar buiten wist te gooien. Een voorbijrijdende bromfietser heeft vervolgens de brandweer gewaar schuwd. Het brandweerkorps van Ovezande kreeg rond half tien de eer-' ste melding binnen van de brand. Dankzij de snelle aanwezigheid kon worden voorkomen dat het woonge deelte vlamvatte. Nu liepen alleen de len van het huis rookschade op. Door de hevige rookontwikkeling moest de brandweer van Ovezande, daarbij geassisteerd door het korps van 's-Gravenpolder, gebruik maken van persluchtapparatuur. De ruim twintig brandweerlieden hadden het vuur al na twintig minuten onder con trole. Vlak voor half elf kon het korps van 's-Gravenpolder inrukken; het korps van Ovezande was nog geruime tijd bezig met nabluswerkzaamheden. GOES De problemen met de ont vangst van Radio 1 in Zeeland kunnen in november van dit jaar tot het verleden behoren. Dan na melijk installeert de Nederlandse Omroep-Zendermaatschappij (No- zema) de langverwachte FM-zen- der voor Radio 1 in het zendersta tion te Goes. Dat is een paar maan den eerder dan waarop tot dusver werd gerekend. Dat blijkt het het antwoord van de Nozema op een brief van gedepu teerde staten. Radio 1, met daarop bijvoorbeeld het populaire sport programma Langs de Lijn, is mo menteel in het grootste deel van Zeeland alleen te beluisteren via de middengolf. Men moet dan in de meeste gevallen wel over een goede (buiten(antenne beschikken. Om ook een goede ontvangst via de FM-band mogelijk te maken wor den overal in het land steunzenders geplaatst. Zeeland is één van de laatste regio's waar dit gaat gebeu ren. De provincie kwam laag op het urgentielijstje terecht, onder meer omdat de Zeeuwse Staten de invoe ring van een regionale omroep Zee land hebben tegengehouden. De problemen met de ontvangst van Radio 1 ontstonden na de nieu we zenderindeling. Protesten zet ten het provinciebestuur aan tot het schrijven van brieven. Nu de toezegging binnen is dat de kwestie in november wordt opgelost, wil het provinciebestuur de zaak ver der laten rusten. Radio 1 zal na de installatie van de zender te ontvan gen zijn op de frequentie 101,9 MHz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17