ei: symbool van ontluikend nieuw leven knutselen voor pasen met bekers en vorken de korte toer rdp vakantie rubriek vlees van eigen bodem voor pasen ftiirt! andijvie: fijn voor de lijn I 5 ijsselmeertocht creatief dieet slagharen rijwieldriedaagse levenskracht tradities borrelglaasje Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen marktbericht PIJDAG 10 APRIL 1987 k rijf jaar geleden trokken wij |V in oktober door Loord-Griekenland, llakedonia en de bergen van Epirus. Op een koude avond Iwamen we terecht in een dorp, fat ergens in de eenzaamheid legen een berghelling langeplakt hing, wij vonden fnderdak en wilden wat eten. flu hadden wij al langer dan een lyeek schaap gegeten, ïchapesoep, vette koteletten, lette schouder. Wij wilden dus kei eens iets anders, maar kisten dat de keuze niet groot lou zijn. Spiegeleieren, dachten k e, die zijn er altijd, met brood nsla. Eieren? Men keek ons verbaasd [an. Wisten wij dan niet dat in [ktober de kippen veel minder [eggen? In het hele dorp was Ven ei te vinden. Wijverwende esteuropeanen, levend met legbatterijen en vervaagde [eizoenen, moesten ons f.eerleggen bij de natuur en bij e zoveelste schapekotelet met onen. iet zal misschien vijfduizend Jaar geleden zijn, dat er voor het ferst een toom wilde hoenders, iennen met een haan, binnen de jmheining achter een huis werd I;elokt, en dat was, vermoedelijk, nNoord-India. Sindsdien is de nens gefascineerd geweest door iet ei, zo glad, zo volmaakt van orm, met daarbinnen in de goudkleurige dooier de kiem van ïieuw leven, dat zich op een nooie dag luid piepend baan ireekt. Het ei werd symbool van ■ruchtbaarheid en ontluikend ïieuw leven in een nieuwe aarcyclus. Jriekse filosofen beschouwdens iet ei als afspiegeling van de rereld en de vier elementen /aaruit die, naar hun inzicht, «stond: de harde schaal symboliseerde voor hen de aarde, het wit het water, de dooier het vuur en de luchtbel de lucht. En zo sacraal zagen sommigen, zoals de filosoof en wiskundige Pythagoras, het ei, dat ze nimmer eieren wilden eten. Maar zij vormden een uitzondering. Want door alle eeuwen heen en in de meest uiteenlopende culturen heeft men juist in het voorjaar eieren, véél eieren willen eten en ook voor ons, die toch het hele jaar zoveel eieren kunnen krijgen als we maar hebben willen, behoren eieren bij het grote lentefeest Pasen. Een oude, taaie traditie, met verschillende wortels, oude en jonge, magische maar ook praktische. In de oeroude magische denkwereld hoopte men na een uitputtende winter van kou en ontberingen nieuwe levenskracht en vooral vruchtbaarheid te verwerven door het eten van eieren als dragers van nieuw leven. Hierop berust ook het hardnekkige geloof dat eieren sexuele daadkracht zouden stimuleren (wat geen enkele wetenschappelijke grond heeft). De Romeinen vierden hun Nieuwjaar, dat op 1 maart viel, met het eten van onnoemelijk veel eieren, liefst heel zacht gekookt, zodat men ze moest uitslurpen. De eerste praktische oorzaak van de Paaseieren-traditie was dat kippen, die een natuurlijk leven leiden, in het voorj aar royaal gaan leggen, zodat er veel eieren waren waardoor ze goedkoop werden. De tweede praktische reden is ontstaan in de Middeleeuwen, toen de kerk nog streng was in haar vastenwetten en er vanaf aswoensdag, zes weken lang geen eieren gegeten mochten worden. Misschien ook omdat de Kerk eveneens geloofde aan de sexuele kracht van eieren, die men in de ingetogen vastentijd liever wat op de achtergrond hield? Die eerste eieren op Pasen, als er aan de lange vastentijd een einde kwam, waren een feest, en men ging zich aan eieren te buiten. (Een dorpsdokter in Twente vertelde mij eens, dat hij boeren kende, die voor veertig eieren op Pasen niet uit de weg gingen). In Frankrijk bood men de koning na de Paasmis een schaal aan met een pyramide van vergulde eieren. In Griekenland geeft men elkaar roodgeverfde eieren als de kerk uitgaat in de Paasnacht. In Oost-Europa is het beschilderen van Paaseieren één van de meest bekoorlijke vormen van volkskunst. En ook dat is een oeroude traditie: in prehistorische graven in Polen zijn beschilderde eieren gevonden. Een traditie die meeleeft met veranderende tijden. Ik heb in Roemenië prachtige Paasieren gezien, volgens de oude batik-methode beschilderd, waarop men niet alleen oeroude vruchtbaarheidssymbolen had aangebracht, maar ook christelijke, en daarnaast de sikkel en hamer, tractoren en rode sterren, als symbolen van de wereld waarin men daar nu leeft. De volgende keer over enkele wonderlijke manieren om eieren te bereiden. WINA BORN Makkelijk én leuk om te maken, goedkoop in materiaalgebruik en heel verrassend om te zien dat zijn deze paasknutsels van plastic weggooimateriaal. Ze geven niet alleen de paas- tafel een feestelijk tintje, maar zijn ook buiten de paasdagen de moeite van het maken en bekijken waard. Heel geschikt om sa men met de kinderen te doen. U heeft het volgende nodig: al of niet gebruikte, plastic weggooibordjes (met drie vakken), -bekertjes of -kop jes, weggooivorken en -le pels, plastic borrelglaasjes, dikvloeibare tienseconden- lijm van Bison, watervaste hobbylijm (Talens Decorfin) in de kleuren rood en geel, ballpoint en/of watervaste viltstift, scherpe schaar, pen seel en voor de ogen en de neus eventueel zwarte pla- krondjes en een kraal. Werkwijze: om de beesten de nodige stevigte te geven, kunt u voor het lichaam het beste twee bekertjes in el kaar schuiven: knip de ran den eraf en schuif ze in elkaar nadat u er enkele tipjes su- perlijm op gedaan heeft. Be denk, dat de tienseconden- superlijm niet geschikt is voor kleine kinderen; in dat geval kunt u beter kleurloze knutsellijm (velpon of iets dergelijks) gebruiken. Knip een ronding uit het ene bekertje, zodat het in het an dere past en plak ze tegen el kaar zie foto linksboven. De iets rondstaande lellen en veren worden uit de zijkant van een bekertje geknipt; daarna opplakken, lijm la ten drogen enindien nodig verven. De kam knipt u uit het vlakke gedeelte van een bordje (foto rechtsboven). Vergeet niet een extra pla- krandje, dat later omgevou wen wordt, mee te knippen. Als u dat makkelijker vindt, maak dan van papier eerst een malletje, dat u met ball point natekent op het bord je. Na het plakken de kam, net zoals de lellen, met rode Decorfinverf schilderen. Maak de staartveren van de haan op dezelfde manier, schilder ze echter niet, maar laat ze gewoon wit. De snavel voor zowel de kip als de haan knipt u uit de T-vormige kruising van de opstaande rand in het midden van het bord. Per snavel heeft u twee T-stukjes nodig. Plak ze als boven- en ondersnavel mid denvoor op de 'kop' (vlak te gen de onderrand van het be kertje zie foto) en verf ze geel als de lijm droog is. Het 'onderstel' van kip en haan wordt gevormd door een weggooiborrelglaasje en twee afgeknipte plastic vorken, die op de voet van het glaasje gelijmd worden. Daarna het bovelichaam er op plakken en de poten geel of oranje (geel met rood) ver ven. Gebruik voor dit soort werk geen plakkaatverf, want die hecht niet op plas tic; watervaste hobbyverf op acrylbasis is in dit geval hét aangewezen materiaal. Bij de paashaas neemt u voor de voetjes twee weg- ggooilepeltjes in plaats van vorken. Het lijf bestaat uit twee met de opening tegen elkaar geplakte bekertjes, met tegen de rug als paas- eitjesmand nog een derde bekertje. Wanneer u deze mand inderdaad met (choco ladeleitjes vult, doe dan als tegengewicht wat zand, gips of klei in het onderste beker tje van het lijf. De kop wordt gevormd van een half koffie- bekertje, dat schuin op het lijf geplakt wordt. Knip uit het andere deel van het kof- fiebekertje de beide iets rondstaande oren. Met pla- krondjes, een kraal en een watervaste viltstift de rest van het gezicht afwerken, en de snorharen eveneens uit een bekertje knippen. WIM KROS Een van de meest klassieke fietstoertochten die in Neder land gemaakt kunnen worden, is de Ijsselmeertocht. Deze on geveer driehonderd kilometer lange fietstocht rond 's lands grootste meer is uitgezet door de Stichting Fiets! in Amster dam. Prestatierijders kunnen pogen de monstertocht in één dag te klaren, maar de 'norma le' fietser kan er gerust een hele week over doen. De routebe schrijving, waarin veel toeristi sche punten en bezienswaar digheden zijn opgenomen, is te bestellen door 9,75 over te maken op giro 234567 van de Stichting Fiets! te Amster dam. Meer informatie via tel.: 020-425550. moeite doen om aan de dage lijkse (dieet-)hap te komen. In het Westduitse Berchtesgaden hebben de verschillende res taurants nu besloten deze vakantiegangers het zo ge makkelijk mogelijk te maken. De toeristen in dit plaatsje kunnen in ieder restaurant re kenen op een uitgebreid aan bod volwaardige, en tevens bij zondere gerechten, geschikt voor bijvoorbeeld diabetici of 'zoutlozen'. Het Kur- und Kon- gresshaus serveert, mits vooraf aangemeld, alle mogelijke soorten dieet-gerechten. Meer informatie op tel.: 02207-14654. Vakantiegangers die zich op last van de dokter moeten hou den aan een speciaal dieet, moeten tijdens hun vakantie vaak de grootst mogelijke Voor de vakantieganger die on der 'vakantie' verstaat: rust in de zon, maar dan wel gecombi neerd met actieve leuke bezig heden waarbij dat 'leuke' dan voor een ieder iets ver schillends inhoudt heeft in de Stichting Kreatieve Re- kreatie een organisatie om zijn vakantie te boeken. De organi- voor informatie en reservering VND-RDP/072-196222 satie bezit een vijftal zoge naamde 'Kreatieve Campings' in Nederland en Frankrijk, waar de boven omschreven vakantie-invulling volop mo gelijk is, ook voor gezinnen met kleine kinderen. Daartoe wordt een een aantal folders uitgegeven,, die gratis te be stellen zijn via postbus 1445, 1000 BK Amsterdam. Voor meer informatie is telefoon nummer 020-381978 beschik baar. Het Ponypark Slagharen zwaait Goede Vrijdag 17 april zijn poorten weer open voor de bezoekersstroom in het ko mende jubileumjaar. Het be gint dan aan het 25ste seizoen. Een van de nieuwe attracties is een verwarmd zwembad dat is afgezet in een 'ijskoud' land schap. Heerlijk zwemmen dus tussen gigantische ijsbergen, pinguins en ijsberen in de 'IJs zee', zonder een kans op een verschrikkelijke verkoudheid. Nieuw is ook een miniatuur pretpark, voorzien van duizen den lichtjes. Ook de kunsthal van het park is uitgebreid qua oppervlakte en bezit. Diverse oud-leerlingen van onder ande re de Kunstacademie van Gro ningen leverden bijdragen. Voor meer informatie tel.: 05231-3000. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) organiseert 25, 26 en 27 mei voor de tweede keer de Oost groninger Rijwieldriedaagse. Aan de driedaagse kunnen al leen de zogenaamde 50-plus- sers meedoen. De tochten van ongeveer veertig kilometer voeren door het Oostgroningse landschap en hebben als start punt het Recreatieoord Wed- derbergen in Wedde. Het in schrijfgeld bedraagt 7,50 per persoon en moet voor 30 april worden overgemaakt op giro 4768948 van secretaris-pen ningmeester Kloppenburg in Meeden, waar ook de inschrijf formulieren te bestellen zijn. Tel.: 05987-18058. Koken is een creatieve be zigheid die heel veel vol doening kan geven. Wie er een maal door gegrepen is vergeet in de keuken alle tijd. Dat ver klaart waarschijnlijk het en thousiasme dat ervaren koks steeds weer aan de dag leggen. Het bleek afgelopen week weer eens bij het jubileum van Maartje en Kees Boudeling van twee sterrenrestaurant Inter-Scaldes in Kruiningen. Zelfs op deze feestelijke dag stond Maartje van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat achter het fornuis. De sterren zijn haar niet aangewaaid, dat is duidelijk. Naast een waar schijnlijk grote dosis natuur lijk gevoel voor koken is het vooral haar enorme inzet die tot dit succes heeft geleid. Kees Boudeling benadrukte het nog eens: „er is waar schijnlijk geen vak waarin de mensen zoveel geven", zei hij. „Waar vind je bijvoorbeeld nog jonge mensen die bereid zijn zoveel uren met hun vak bezig te zijn, die zulke lange dagen maken" Vooral in de restaurantkeuken is het werk zwaar. Het zijn niet alleen de lange werktijden, de onregelmatigheid van het werk, maar ook de enorme spanning die er heerst, die het koksvak tot een zwaar en moei lijk vak maken. Vanaf het mo ment dat de gasten binnen stromen, bestellen en verwach ten dat zij vlot bediend wor den, ontstaat in de keuken een stress-situatie die vaak tot top prestaties leidt. De gasten mer ken van die spanning niets. De keukenbrigade werkt in stilte. Het is goed om dat te beseffen. Iets anders. Volgende week is het Pasen. Het jubileummenu van Inter-Scaldes herinnerde mij daaraan. Zonder recepten van Maartje Boudeling hier te brengen - daarvoor wacht ik liever haar kookboek af - wel twee gerechten die door haar menukeuze zijn ingegeven: lamsvlees en ijs. Onovertreffe- lijk Zeeuws lam is tegenwoor dig ook bij de slager te koop en een parfait is een feestelijk, ro mig ijsgerecht op basis van eie ren, dus echt iets voor Pasen. LAMSBOUT MET PETERSE LIE Ingrediënten: 1 lamsbout van Zeeuwse bodem, 3 eetlepels olie, wat wit brood, een kom metje fijngehakte peterselie, 6 tot 10 teentjes knoflook, 8 grote aardappelen, 1 grote winter wortel, 1 grote ui. Bereiding: haal de stukjes vet en vliesjes van de lamsbout en verwijder rende vier minuten in hun schil gekookte aardappelen in de braadslee leggen. Een kwartier voor het einde de lamsbout uit de oven halen en er een deken tje van broodkruim met peter selie op drukken. Dan de bout terug in de oven doen en bra den tot het peterselie-broodde- kentje goudgeel is. CHOCOLADE-PARFAIT Een parfait is een romig ijsge recht dat lang in de vriezer moet maar dat door de samen stelling niet hard van struc tuur wordt. Ingrediënten: 100 gram bas terdsuiker, 2 eetlepels water, 4 eierdooiers, 30 gram cacao, 3 dl slagroom. Bereiding: verwarm suiker en water in een klein het laatste stukje been door het vlees los te maken maar zonder het vlees te beschadi gen. Bind de opening dicht. Maak enkele insnijdingen in het dikke deel van de bout en stop daar een viertal teentjes knoflook in. Smeer de bout in met olie en braad het vlees in een op 200 graden Celsius voor verwarmde oven in een braads lee net gaar. Een vuistregel is 20 minuten per pond vlees en nog eens 20 minuten voor het geheel. Af en toe de bout met braadvocht begieten en het laatste half uur de in stukken gesneden ui en aardappel en de resterende teentjes knoflook toevoegen. Tegelijk de gedu- pannetje tot 115 graden (een suikerthermometer bewijst hier goede diensten), klop de eierdooiers schuimig. Blijf kloppen boven een laag vuur en voeg langzaam in een dun straaltje de suikersiroop toe. Klop net zo lang tot het meng sel een dun laagje blijft vormen op een houten lepel. Laat nu al les afkoelen maar blijf kloppen, zo mogelijk boven ijs of in een mixer. Klop vervolgens de slagroom jnet de cacoa stijf en roer beide mengsels voorzich tig door elkaar. Het moet een luchtige samenstelling blijven. Laat de parfait minstens vier uur in de vriezer opstijven. Ser veren in ijskoude glazen. R1EN VAN REEMS Het is alweer zover: lang zaam maar zeker stijgen de temperaturen, de dagen worden langer en de zucht naar lichtere kleding doet zich danig gelden. Met andere woorden, het is lente en bin nenkort zomer, dus wordt het tijd om nauwgezet onderzoek te plegen naar tijdens de win ter opgedane kwabjes. Dit mag zich overigens niet tot en kel de mode-bewuste dames beperken, ook voor de heren is het moment aangebroken om hun broekriemgaatjes te tel len. Eenmaal van de schrik beko men, zal er een harde beslissing genomen moeten worden: óf de weegschaal het raam uit, óf... lijnen. Kreunen baat niet, an dijvie wél. Want niet alleen is het een van de populairste bladgroentes in Nederland, an dijvie blijkt ook nog eens calo rie-arm en vochtafdrijvend te zijn. En tot barstens toe vol van de nodige vitaminen: A, tegen nachtblindheid, en C, voor de weerstand tegen verraderlijke lentedagen. Ook pijnlijke ma gen komen ervan tot rust. Er is keuze tussen twee soor ten: 'gewone', met een heel blad en vol hart, en krulandij- vie. Beide zijn vrijwel het gehe le jaar vekrijgbaar. En hoewel de grootste aanvoer 's zomers plaatsvindt wordt andijvie vreemd genoeg nog het meest als typische winterkost be schouwd. De ietwat bittere smaak van 'chicorium endivia' wordt veroorzaakt door het witte melksap, waarvan met name de wortels goed voorzien zijn. En ja, inderdaad: andijvie is nauwverwant aan cichorie, die nog altijd geteeld wordt voor het bereiden van koffie- extract. Terug naar andijvie, De verse kropjes hebben een fris geel groen kleurtje en kunnen on verpakt enkele dagen in de groentela van de koelkast be waard blijven. Een van de meest gehoorde opmerkingen bij groente-afdelingen in su permarkten is wel het wanho pige „Andijvie, ja maar hoevéél dan toch?" Waaruit vastge steld kan worden dat de stam- pot soms meer uit aardappel dan andijvie bestaat. Of dat he le kroppen in de vuilnisbak verdwijnen omdat 't slaatje toch minder vergde dan aan vankelijk gedacht werd. Tip: gekookt moet er op zo'n drie- a vijfhonderd gram per persoon gerekend worden. Rauw (dus ook voor de bewus te 'andijviestamp') is ongeveer 175 gram per hoofd ruim vol doende. Mocht er alsnog te veel van ingeslagen zijn: niet weg doen, invriezen gaat namelijk heel best. Even blancheren (drie minuten, niet langer om dat anders vitaminen en mine- Andijvie, kalorie-arm en vochtafdrijvend ralen verloren gaan), goed uit lekken en vervolgens in een af gesloten plastic zakje de vrie zer in. Natuurlijk is andijvie op aller lei manieren te combineren, als kookgroente bij vlees en aard appelen, in ovenschotels of als salade (overigens is voor dit laatste krulandijvie het meest geschikt). Maar werkelijk bijzonder is pas andijvie op z'n javaans. Beno digd voor dit exotische gerecht zijn (uitgaande van twee perso nen): 2 uien, 1 pond andijvie, 2 teentjes knoflook en twee ons mager varkenspoulet. Een bo dempje olie in een relatief grote pan verhitten; de fijngesneden uien even goud fruiten. Var kenspoulet en teentjes kno flook (bij voorkeur geperst) hieraan toevoegen en laten bruinen. Ondertussen in een li ter water een bouillonblokje (kip) oplossen. Aan de nu gare poulet 5 eetlepels zoute ketjap en een theelepeltje gember toe voegen, goed roeren. De ont stane bouillon erin gieten daar na de zeer fijngesneden andij vie erbij doe. Laten pruttelen totdat een niet te dunnen saus- brei is ontstaan. Serveren over droge witte rijst met een koel glas wijn. Eventueel met zout en peper op smaak brengen, maar voor de zekerheid éérst proeven! Op het moment is het verse groente-assortiment erg breed. Naast andijvie is er nog volop andere keus als sla, komkommers, tomaten, papri ka's, radijs en de bekende voorjaarsgroenten raapste len, postelein en spinazie. Spi nazie en raapstelen zijn op dit moment zelfs zeer vriendelijk geprijsd. Postelein is nog wel vrij duur, maar dat zal snel veranderen. Ook de courgettes hebben alweer een tijdje gele den hun intrede gedaan. Dit geldt ook voor de koolrabi. De aanvoer van deze laatste groente zal de komende weken z'n hoogtepunt bereiken en de prijzen liggen op het moment al op een vrij laag niveau. Van de diverse slasoorten zijn krulsla, ijsbergsla en eike- bladsla goedkoop. Voor lollo rosso en veldsla moet iets meer worden betaald. ERIC TRUFFINO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13