Raden tegen afstoten taken kinderbescherming Inbraak in computers moet worden bestraft Etnische voorkeur bij vriendenkeus door kinderen Hor moon vrij... PZC/ binnen-buiten land lMER WIL WIJZIGING Scheveningen deed niets met uitbraak-tip Gorbatsjov gaat vandaag naar Praag 'uurland moet Instemmen met lerncentrale [ONGEN (15) IKRIJGT KUNSTHART WD en PvdA willen uitkering voor ex-zelfstandigen vanaf januari '87 REACTIE OP PLAN KORTE-VAN HEMEL ONDERZOEK OP SCHOLEN Zorg voor thuis sterven patient in ziekenfonds Gooi Kamer niet tevreden met spijtbetuiging minister De Graaf |)EN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid van CDA en PvdA jvijst de voorstellen van minister Deetman om voor leerlingen ianaf 16 jaar in het voortgezet onderwijs 1030 gulden lesgeld Ier jaar te vragen van de hand. u mee? VROOM DREESMANN jNDERDAG 9 APRIL 1987 §EN HAAG (GPD) Dames maken In veel netter gebruik van openbare netten dan heren. Tot die conclusie 10mt het vakblad Bedrijfshuishou- lng voor de schoonmaakbranche na kn bacteriolisch onderzoek van in to tal 150 toiletten in de gezondheids- \rg, overheid, horeca, warenhuizen, Vjortaccommodaties en de sector ver voer. Van de damestoiletten werd 50 procent als 'schoon' aangemerkt. De heren scoorden 27 procent. Van alle openbare toiletten is slechts 38 pro cent bacteriologisch schoon. Opval lend is dat de toiletten in de gezond heidszorg, net als bij het onderzoek in 1986, het schoonst zijn (48 procent) en die in sportaccommodaties opnieuw het meest vervuild blijken (31 pro cent). Bij de overheid en in bedrijven was dat respectievelijk 45 en 42 pro cent. Om de bacteriologische verontreini ging te meten, hebben de dames- en he renteams monsters genomen van de toiletbrillen, de knop van het spoelme- chanisme, de deurknop aan de bin nenkant en de knop van de kraan. Van die vier meetpunten bleken de toilet- bril (28,5 procent) en de knop van de kraan (28 procent) het sterkst bacte riologisch verontreinigd. Van de spoelknoppen bleek 15 procent ver vuild en waren de deurknoppen in 6 procent van de gevallen vies. Hoofdredacteur Van Zomeren in het blad: ,/ilsje gebruik moet maken van een toilet, ga dan bij voorkeur naar een gebouw uit de gezondheidszorg oj wijk uit naar het gemeentehuis. Als je in een warenhuis moet, was dan na af loop heel goedje handen. Ben je in een sportaccommodatie, wacht dan tot je thuis bent". esgeld per augustus og onzeker Jleen een zeer ingrijpende bijstelling lan de voorstellen kan ertoe leiden dat Je nieuwe lesgeldregeling op 1 augus- us van het komende schooljaar van Iracht wordt, zo blijkt uit een eerste Iritische reactie van fractiespecialis- len. folgens ramingen van het ministerie lunnen sommige gezinnen er in de Jieuwe regeling 700 gulden per jaar op Ichteruit gaan. pe kritiek spitst zich toe op twee voor. Ie Kamer onaanvaardbare onderde- Vn van het voorstel: het interim Ichooljaar 1987/88 en de inkomensge- |olgen van de definitieve regeling. In Straatsburg <anp) - eg-ianden hie kerncentrales in gebruik willen hemen die op minder dan 100 kilome ter van de grens liggen mogen dat al leen maar doen als de betrokken buurlanden daarmee instemmen. Dat [egt het Europees Parlement in een notie die woensdag in Straatsburg is hangenomen. Het parlement verlangt pok dat buurlanden volledig worden petrokken bij het toezicht op de vei ligheid van de centrales aan de gren- gen. üs het aan het Europees Parlement hoeft men in Europa niet te stop ben met de opwekking van energie in kerncentrales. Bijna een jaar na de ramp in Tsjemobyl sprak een duidelij ke meerderheid zich woensdag uit te ken een dergelijke verklaring. Ook [nelle kweekreactoren en opwerkings fabrieken blijven voor het parlement panvaardbaar. ten vindt in Straatsburg wel dat er betere garanties moeten komen voor de veiligheid van kerncentrales in de Jemeenschap. Het Euratom-verdrag kou zodanig moeten worden aange past dat er tenminste binnen Europa bindende veiligheidsvoorschriften ko nen. Verder zou de Europese Commis sie veel krachtiger moeten optreden om rampen als in Tsjernobyl te voor komen. MINNEAPOLIS (AP) - Een 15-jarige jongen heeft woensdag in de Ameri kaanse stad Minneapolis een kunst- hart gekregen. Het hart is een specia- e, verkleinde versie van de Jarvik-7. 3e 15-jarige Christopher Larson uit Esdaile in Wisconsin leed aan een ern stige afwijking van de hartspieren en wachtte al vijf weken op een donor voor een transplantatie. donor was echter niet beschik baar toen zijn hartfunctie plotseling sterk verslechterde. Daarop werd be sloten een kunsthart te implanteren. Het hart zal blijven zitten tot een do norhart beschikbaar is. De scholier is de jongste persoon die ooit een kunsthart heeft gekregen. DEN HAAG (GPD) Een meerder heid in de Tweede Kamer, bestaande uit VVD en PvdA, vindt dat de nieuwe minimum-uitkering voor oudere en arbeidsongeschikte ex-zelfstandige met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1987 ingevoerd moet worden. Minister De Graaf (Sociale Zaken) wil de wet pas op 1 juli in laten gaan. Dat bleek woensdag tijdens een debat over de Inkomensvoorziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte ex- Zelfstandigen, de IOAZ. Omdat zelfstandigen niet onder de werknemersverzekeringen vallen, was een aparte wet nodig. Die IOAZ kon niet meer tot stand komen voor 1 ja nuari, de datum waarop het nieuwe stelsel inging. VVD en PvdA willen daarom dat de wet met terugwerkende kracht gaat gelden. Volgens minister De Graaf is dat te ingewikkeld. De Ka mer stemt hier vandaag over. De IOAZ is bedoeld voor zelfstandigen ouder dan55jaardie hun bedrij f beëin digen omdat het al drie jaar minder dan het minimumloon opbrengt, en voor zelfstandigen die ermee moeten stoppen omdat ze een gedeeltelijke handicap hebben. totaal moeten 378.000 leerlingen de 1030 gulden betalen. Dat bedrag wordt in het interimjaar dat op 1 augustus begint voor 178.350 leerlingen vrijwel geheel vergoed krachtens de Tege moetkomingsregeling studiekosten. Pas met ingang van 1 januari 1989 zal voor 211.650 leerlingen vrijwel volledi ge compensatie gelden krachtens de veel ruimhartiger studiefinancierings wet. CDA-Kamerlid Tuinstra vindt dat de rechtsgrond ontbreekt om een be perkt aantal ouders in het interimjaar minder te vergoeden dan waarop zij in de definitieve regeling recht hebben. „De minister heeft nog niet aanneme lijk gemaakt dat er een rechtsgrond voor bestaat," aldus PvdA-Kamerlid Vermeend. In een door de Kamer opgevraagd voorbeeldje berekent de minister dat een gezin met een belastbaar inkomen van veertig mille en twee thuiswonen de kinderen vanl5enl7jaarop vwo en mavo, inclusief twintig kilometer aan reiskosten, 343 gulden per jaar meer moeten betalen in het interimjaar dan daarna. Ook na het interimjaar blijven grote inkomenseffecten als de voor stellen onverkort van kracht worden. Hoe meer kinderen, die liefst nog bui tenshuis wonen, en hoe groter de reis kosten, des te meer vallen die effecten mee. Maar kleine gezinnen kunnen er voor belastbare inkomens vanaf veer tig mille fors op achteruit gaan. Als de minister zijn zin zou krijgen gaat de nieuwe lesgeldheffing I au gustus in. Bij wijze van uitzondering krijgen de ouders tot I december de tijd de 1030 gulden te voldoen. In het interimjaar wordt het geld geïnd door het schoolbestuur (bij openbare scho len de gemeente). In de toekomst zal het geld net als collegegeld centraal worden geind. WAALWIJK Leerlingen van verschillendce technische scholen hebben gisteren in het hele land weer een proeve van bekwaamheid in het metselen afgelegd. Het was een onderdeel van de 35-ste Nationale Metselwedstrijd, geor ganiseerd door het Koninklijke Verbond van Nederlandse Baksteenfabrikanten. DEN HAAG (ANP) - De negentien Ra den voor de Kinderbescherming zijn tegen het voorstel van staatssecreta ris Korte-Van Hemel van justitie om het onderzoek naar aspirant-ouders van buitenlandse kinderen over te he velen naar een particuliere organisa tie. Het voorstel zou betekenen dat deze kinderen met een vaak problemati sche achtergrond terecht komen in ge zinnen waar zij niet op hun plaats zijn, zo stellen de raden in een notitie die zij vandaag, donderdag, zullen overhan digen aan A. Kosto, voorzitter van de vaste kamercommissie van justitie. In het kader van de afslankingsopera tie bij de rijksoverheid moet het minis terie van justitie de komende vier jaar twaalf procent van het personeelsbe stand verminderen. In een voorstel aan de raden heeft de staatssecretaris daarom vorige maand voorgesteld een tweetal taken af te stoten. Behalve de overheveling van het on derzoek naar adoptie-ouders, heeft de bewindsvrouw het stopzetten van de inning van kinderalimentatie ten be hoeve van de sociale diensten in ge dachten. Ook daar zijn de raden tegen omdat de sociale diensten naar hun verwachting grote problemen zullen ondervinden bij de inning van kinde ralimentatie. „Dat zal zijn weerslag ENSCHEDE (ANP) - Een brand in het zogenoemde Ni- no-complex aan de Roomweg in Enschede heeft woens dagmorgen voor ruim twee miljoen gulden aan schade aangericht. Het gaat om een oud fabriekspand dat na derhand is opgesplitst in talrijke kleinere units waar in diverse bedrijven zijn gehuisvest. De brand heeft gewoed bij Cord-Finish, een textielvere- delingsbedrijf, dat verloren ging inclusief de voorraad bewerkte en onbewerkte stoffen. De schade bij dit be drijf bedraagt volgens een woordvoerder van de Ensche- dese politie 1,5 miljoen gulden. Aangrenzende bedrijven liepen aanmerkelijke roet-, water- en bedrijfsschade op, waardoor de totale schade op ruim twee miljoen gulden komt. Naar de oorzaak van de brand wordt een onder zoek ingesteld. DEN HAAG (GPD) Het vernielen, beschadigen of onbruikbaar maken van computerbestanden moet wor den bestraft met gevangenisstraffen van maximaal vijftien jaar. Ook het inbreken in bestanden van beveiligde computersystemen moet strafbaar worden gesteld. Die aanbevelingen doet de commissie computercrimina liteit in een rapport, dat woensdag aan minister Korthals Altes van justi tie is aangeboden. Computercriminaliteit is een tamelijk nieuwe vorm van misdaad, waarin het Wetboek van Strafrecht nog niet voor ziet. Om die reden is anderhalfjaar ge leden een commissie onder voorzitter schap van prof. mr. H. Franken geïn stalleerd, die de leemten in de wet heeft geïnventariseerd en voorstellen tot wetswijziging heeft geformuleerd. Door het gebruik van informatietech nieken zijn belangen ontstaan, die vol gens de commissie door het strafrecht moeten worden beschermd. Die belan gen behelzen onder meer het functio neren van bedrijven en de persoonlijke levenssfeer van individuen, van wie vertrouwelijke gegevens in computer bestanden zijn -opgeslagen. De com missie heeft geconstateerd dat veel computersystemen onvoldoende zijn beveiligd. Wie gegevens opzettelijk vernietigt, beschadigt of wist, kan rekenen op een zware straf, oplopend van enkele maanden tot maximaal 15 jaar gevan genis. De zwaarste straf wordt opge legd als ten gevolge van'de manipula tie iemand de dood vindt. Is er sprake van levensgevaar, dan kan een gevan genisstraf van negen jaar worden op gelegd. Ontstaat er door de manipula tie gevaar voor goederen of dienstver lening, dan kan een gevangenisstraf van zes jaar worden geëist. Het inbreken in computerbestanden, het zogenaamde kraken, wordt door de commissie als een lichtere vorm van criminaliteit beschouwd. Het be- AMSTERDAM (ANP) - De veelgeuite stelling „kinderen zijn kinderen, ze kennen geen verschillen" blijkt in werkelijkheid niet op te gaan. Zelfs al op de basisschool blijkt dat kinderen bij het kiezen van hun vrienden dui delijke etnische voorkeuren hebben. Drs. H.G. Dors stelt dat in zijn proef schrift „Vriendschap en sociale rela ties in multi-etnisch samengestelde schoolklassen". Hij hoopt hiermee op 10 april aan de Universiteit van Am sterdam te promoveren. Aan het on derzoek deden ruim 1500 leerlingen en 164 leerkrachten van basisscholen mee. In de schoolklassen kwamen vier etnische categorieën voor: Blank-Ne derlands, Surinaams- en Antilliaans- Nederlands, Turks en Marokkaans. Volgens Dors worden Turkse en Ma rokkaanse kinderen in intellectueel opzicht door alle andere etnische cate- goriën afgewezen. Surinaamse en An tilliaanse kinderen trekken vooral met leden van hun eigen groep op. Blanke kinderen gaan wel vriendschapsrela ties aan met kinderen uit andere etni sche groepen, maar dat gebeurt dan eerder op grond van hun intellectuele- dan hun sociale vaardigheden. Deze tendens lijkt volgens Dors in HUIZEN (ANP) - Het Ziekenfonds Het Gooi en Omstreken heeft besloten per 1 april de aanvullende terminale thuiszorg in het pakket van het Aan vullingsfonds op te nemen. Het gaat om een experiment voor dit jaar. De voorziening is bedoeld om patiënten de gelegenheid te geven thuis te ster ven. Voor de verstrekking geldt een vergoe ding van 150 gulden per dag tot een maximum van 5.000 gulden per verze kerde. Behalve de verpleegkosten zijn hierin ook kosten opgenomen voor eventuele verpleegartikelen en voor synthetische voeding. De aanvraag moet in principe door de huisarts worden gedaan. Na overleg met de huisarts, hoofdverpleegkundi ge of specialist zal het ziekenfonds uit spraak doen over de verstrekking. Uit gangspunt daarbij is dat de hulpverle ning een aanvulling moet zijn op de hulp vanuit de eigen omgeving en van de huisarts, wijkverpleging en gezins zorg. De hulpverlener moet een be voegde verpleegkundige zijn. strijd te zijn met de huidige praktijk van het zogenoemde „interculturele onderwijs". „Immers, die praktijk wordt gekenmerkt door de presentatie van sociaal aandoende etnische „vaar digheden" als feestvieren, exotisch eten en rondlopen in klederdracht", al dus Dorst. Hij beveelt daarom onder andere aan dat in het onderwijs vriendschapsrela ties tussen kinderen van verschillende groepen weliswaar voorzichtig, maar meer direct worden gestimuleerd. Ook onderwijsmateriaal waarin si tuaties worden uitgebeeld van het sa men werken en spelen van kinderen uit verschillende groepen in bij voor beeld leerboeken, kan een belangrijke bijdrage leveren. Aldus de onderzoe ker. DEN HAAG (GPD) Het ministerie van justitie heeft in augustus van het vorig jaar niets gedaan met een waar devolle tip over een op handen zijnde ontsnapping uit de Scheveningse ge vangenis. Vier zware criminelen kon den daardoor vorig jaar op 22 augus tus uitbreken uit de gevangenis in Scheveningen. Uit het onderzoek dat de rijksrecher che in opdracht van minister Korthals Altes van justitie blijkt dat zowel de beveiliging als de organisatie van de gevangenis beneden alle peil is. Af spraken worden niet nagekomen, coördinatie ontbreekt. Bovendien is het personeel veel te tolerant jegens gevangenen, die daardoor ongekend grote vrijheden hebben. Een van de gevangenen, Heineken- ontvoerder Jan B„ kon nog op de dag van de ontsnapping worden aange houden. Twee anderen werden later opgepakt. De vierde werd gedood tij dens een vuurgevecht met de Belgi sche Rijkswacht. Hoe de gedetineer den in het bezit van vuurwapens zijn gekomen, is nooit opgehelderd. Op grond van het rapport heeft de staatssecretaris inmiddels besloten de organisatiestructuur van de Scheve ningse gevangenis te wijzigen en de di rectie uit te breiden. Voor alle gevan genissen geldt dat het toezicht van het ministerie van justitie op de inrichtin gen zal worden verbeterd. hebben op kinderen en bijstandmoe ders, die wellicht langer op hun uitke ring moeten wachten, met alle kwalij ke gevolgen van dien", aldus de raden. Een woordvoerder van het ministerie van justitie deelde woensdag mee dat de staatssecretaris aan de hand van de reactie van de raden definitieve voor stellen zal formuleren. DEN HAAG (GPD) De PvdA-fractie neemt geen genoegen met de spijtbe tuiging van minister De Graaf (Socia le Zaken) voor het onvolledig infor meren van de Kamer. De Graaf had de Tweede Kamer niet op de hoogte gesteld van een uit spraak van het Europese Hof over de sociale verzekeringen van mensen die naar het buitenland verhuizen. De Graaf schreef dinsdag in een brief dat het hem speet wanneer de indruk is ontstaan dat hij de informatie met op zet heeft willen achterhouden. Die formulering is PvdA-kamerlid E. ter Veld veel te zwak. Zij diende tijdens een spoeddebatje daarom een „opvoe dend" bedoelde motie in met als strek king dat het gedrag van De Graaf zich „niet voor herhaling leent". CDA en WD voelen overigens niet voor zo'n gele kaart. Het zal nog minstens tot mei duren voor iets duidelijker is welke gevolgen een permanent verblijf in het buiten land zal hebben voor de Nederlandse aow-, aww-,(weduwen- en wezenwet), aaw (arbeidsongeschiktheid) en awbz (bijzondere ziektekosten) uitkering. PRAAG (AFP) - De secretaris-gene raal van de communistische partij van de SovjetUnie, Michail Gor batsjov, wordt vandaag, donderdag, in Praag verwacht voor een officieel bezoek op uitnodiging van het cen traal comité van de partij van Tsje- choslowakije. Dit heeft het persagentschap CETE- KA woensdag bekendgemaakt. In het korte communiqué wordt niets gezegd over duur en programma van het be zoek. Dit zou aanvankelijk maandag zijn begonnen, maar het werd zondag verschoven omdat de Sovjet-leider een verkoudheid had opgelopen. (Advertentie) De Nederlandse driekleur. Op en top kleurecht Compleet met vlaggestok en nylon vlaggestok- houder. Vlag, stok en houder samen: Feestelijke, oranje wimpel: 19.95 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON grip wordt juridisch omschreven als 'computervredebreuk', waarop een straf van ten hoogste zes maanden staat. Het afluisteren of overnemen van gevevens die door middel van een gewone ontvanginrichting voor draad loze telecommunicatie zijn verkregen, wordt met ten hoogste drie maanden gevangenis bestraft. Ter bestrijding van criminaliteit be pleit de commissie ruimere bevoegd heden voor justitie, die de mogelijk heid moet krijgen om gegevens uit computersystemen te vergaren. Vol gens het huidige strafrecht kunnen al leen voorwerpen in beslag worden ge nomen. SCHAGEN - Mogelijk is ook zijn buurman hormoon-vrij, maar het mag een teken des tijds heten dat deze stier woensdagmorgen zo werd aange prezen op de Paasveemarkt in Schagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5