sandereijn-affaire krijgt staartje Schouwburg te klein voor 'Die Fledermaus' Graffiti- rol van ■spuiters in schoonmakers GENEESWIJZEN Zesde veldloop met 122 ambtenaren in Veere PZC/ provincie Oranjezon is belangrijk vogelgebied Ihema-bij eenkomst ivi rpleegkundigen Bergen op Zoom VOORSTELLING AFGELAST DUO ZONDAG OP HETERDAAD BETRAPT Vrijwillig Jonge Democraten richten afdeling in Zeeland op Belgische jazzband speelt in Goes EXTRA PRIJS VOOR VASTE GAST LENSELINK Auto in de sloot, bestuurder gewond Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. 21 HOORT. HET if ftó) Wie voor 30 april 1987 een Amro Vaste Looptijd Rekening opent, krijgt bij een looptijd van 2,3,4,5 of 6 jaar A% rente extra. En bij de maximale looptijd van 10 jaar zelfs V2%. Met zo'n Vaste Looptijd Rekening bent u gedu rende de gehele periode verzekerd van de rente die op het moment van storting geldt. Die bedraagt momenteel bij een looptijd van 10 jaar maar liefst 6%. En als u nu zo'n reke ning afsluit, ontvangt u dus 10 jaar lang *Q/ \j Q/ Een bijzonder aantrekkelijk spaar- 1/O /O aanbod dus, dat bij de huidige lage inflatie nog meer rende ment oplevert. En dat mensen die niet te lang wachten de kans biedt om nog jaren van die tijdelijke extra rente te profiteren. Wilt u zo'n rekening openen? Ga dan snel langs bij de Amro Bank in uw buurt. QVJDERPAG 9 APRIL 1987 nwoner Sluis in arrest p verdenking van fraude LST- De rijkspolitie heeft vorige week de financiële adviseur G. Ph. C. uit Sluis aangehou- op verdenking van valsheid in geschrifte. De man is inmiddels voorgeleid aan de rechter- missaris en wordt voor de duur van het gerechtelijk vooronderzoek naar een grootschalige lastingfraude vastgehouden. Dit werd woensdag door persofficier mr. S. Tempel bekendge- akt. Over de omvang van de verduisteringsaffaire kon de woordvoerder van justitie geen dedelingen doen. Het ziet er naar uit de justitie nog ge- zaak, de Kanaaleiland-affaire, te ver- ruime tijd nodig zal hebben om de na- werken. Sinds eind mei 1986 houden weeën van een eerdere omvangrijke justitie, de rijkspolitie, de gemeente- 1 gaf hij desgevraagd toe dat de aan- Tding van C. verband houdt met de tenaamde Sandereijn-affaire. Het Herzoek in deze zaak, die begin de- jnber 1986 aan het licht kwam toen (itie en justitie bij een inval in het '-concern ontdekte dat er door mid- fvan valsheid in geschrifte minstens kele tonnen aan de boekhouding [ren onttrokken, is nog steeds niet lesloten. JïRGEN OP ZOOM - In het verpleeg- lis 'ABG' in Bergen op Zoom wordt Inavond, donderdag, een themabij- nkomst gehouden voor verpleeg- Indigen uit Bergen op Zoom en wij- 1 omstreken. De rol van de verpleeg- Inde in geval van radio-activiteit kat dan centraal. flonnecommandant Mabellis Ireekt dan over rampenplannen en J taak van het Rode Kruis daarin. De Indarts Willem Hubregtse zal een in- Iding houden over de zin en onzin In de noodwet genees- en verpleeg- Imde, waarna de psychotherapeut J. In Opstal een lezing houdt over pgst. i de spreekbeurten is er gelegenheid tior discussie. De inleiders hebben zi ti ng in een forum, waaraan tevens de lts W. Verheggen (artsen en polemo- |gie) deelneemt, de arts E. Wennen, i de auteur van boeken over vredes- ■■aagstukken Sj. de Looff. De thema- a\ ond begint om 19.00 uur. MIDDELBURG - De voorstelling van de operette, ook wel komische opera genoemd, 'Die Fledermaus' van Jo- hann Strauss jr door de toneelgroep Globe in de Middelburgse Schouw burg gaat niet door. Technische pro blemen in verband met de afmetingen van het décor liggen hieraan ten grondslag. 'Die Fledermaus' was voor vrijdag 24 april geprogrammeerd. „In goed overleg met Globe is tot an nulering besloten", zegt Jan de la Mar, directeur van 'Uit in Zeeland'. Nadat de problemen hem ter ore waren geko men, deed hij aanvankelijk nog pogin gen om de voorstelling te redden. De kwestie bleek echter ook een financië le kant te hebben, waardoor het niet verantwoord meer was de voorstelling toch door te laten gaan. „Er zouden ex tra mensen moeten worden aange trokken om het décor in Middelburg op te bouwen, terwijl er ook een extra bouwdag nodig zou zijn", motiveert De la Mar zijn besluit. „Die kosten kan ik niet opbrengen". Toen het program ma voor dit theaterseizoen werd sa mengesteld, was het uiteraard nog niet bekend dat 'Die Fledermaus' een dergelijke omvang zou aannemen, want er wordt natuurlijk rekening ge houden met de beperkte mogelijkhe den van de Middelburgse Schouw burg. Om die redenen zal Zeeland ook verstoken blijven van 'Die Fleder maus' of ongeacht welke andere voor stelling van de Nederlandse Opera Stichting. „De Schouwburg is daar te klein voor", erkent Jan de la Mar, die zich afvraagt of het artistiek verant woord is om dergelijke grootschalige voorstellingen voor middelgrote thea ters aan te passen. „Je kan de voorstel ling ermee kapot maken", meent hij. Niet alleen om die reden zou Jan de la Mar een groter theater in Zeeland wenselijk achten. Een zaal die zo'n 700 toeschouwers kan herbergen, heeft bovendien financieel aantrek kelijke kanten. „Hoewel de Schouw burg vol zat bij bijvoorbeeld Seth Gaaikema, moeten er toch subsidie gelden in zo'n optreden gestoken wor den, omdat de kaartverkoop de kos ten niet dekt. Met een grotere zaal kan je in dergelijke gevallen wel rendabel werken", verzucht Jan de la Mar. De twee 'artiesten' bezig met het schoonmaken van de trein, onder toeziend oog van een NS-beambte. GOES - Het wegpoetsen van hun kunstwerk op een NS-wagon in Goes, viel twee zestienjarige graffi ti-spuiters woensdag bitter tegen. Afgelopen weekeinde vatte de poli tie hen in de kraag, nadat het twee tal op het Goese rangeerterrein een wagon hadden voorzien van de kleurrijke benaming 'Freak en Jaz zy'. De heren spuiters boden, met het oog op strafvermindering, aan de wagon schoon te maken. Een pe perdure zaak voor de beide scholie ren. Bovenop de in het vooruitzicht gestelde boete, moeten ze de reini gingsmiddelen en het uurloon van een opzichter van de NS betalen. Maar de teloorgang van hun 'mees terwerk' ging de twee het meest aan het hart. „We hadden zondagmorgen geen fo to's moeten maken", stellen Maar ten van der Bruggen en Jorge Hart- hoorn vast. „Zoiets loop direct in de gaten. De meneer in dat wachthokje bij de spoorwegovergang greep met een naar de telefoon." Het tweetal wilde na 'een nacht werken' de trein in de richting Middelburg nemen. De gewaarschuwde Goese politie en NS-personeel stak daar echter een stokje voor. De treindeuren werden vergrendeld en de twee zaten als rat ten in de val. „We hadden natuurlijk wel kunnen ontkennen, maar de verf aan onze handen sprak voor zich. Als je aan dit spel begint, moet je het uitspe len. De politie komt uiteindelijk toch te weten wie de daders zijn. We hebben daarna aangeboden om de graffiti-tekening weg te halen. Dat levert misschien strafvermindering op", zo luidt het commentaar van Maarten en Jorge, die zich respectie velijk bedienen van de namen Freak en Jazzy. De scholieren vinden zich echte kun stenaars. „Wij zijn opgepakt wegens kunst. Dat duidt toch op een fout in de wet? Ons werk maken we vaak 's nachts, je ziet dus niet wat het wordt. Het is enorm 'kicken' als dan 's morgens zo'n trein voorbijkomt, met jouw kunstwerk erop. Zorg in ie der geval dat je een intercity als spuitobject neemt, die gaat door heel Nederland." De heren hebben een dag vrij geno men om de autolak en andere verf - „we spuiten met alles wat een kleur tje heeft" - van de wagon te verwijde ren. Het gaat er moeilijk af en vergt dus de nodige uren. Met het roze, blauw, groen en zwart van de afbeel ding verdwijnt hier en daar ook een beetje NS-geel. Ze hebben geen spijt van hun daad, maar doen voorlopig geen treinen meer, hoewel dat „het mooiste is". „De politie kent nu onze namen en onze stijl, daar zitten we mee." Ze geven wel blijk van enig re- cidivisme: „We gaan wel door, ten slotte zijn we de besten van Zee land." politie van Terneuzen en de belasting dienst zich intensief bezig met het na trekken van verschillende sporen uit deze affaire, waarbij het ging om een grootscheepse diefstal en zwendel met gestolen bouwmachines en trucks. Een aantal sporen in deze zaak bleek te leiden naar Sandereijn bv in Ter- neuzen. Op bevel van de rechter-commissaris in Middelburg verrichtte de politie op 22 mei huiszoeking bij twee door San dereijn beheerde sex-shops en privé- adressen van werknemers in Terneu zen, Sluis, Axel, Hulst en Zuidzande. Uit de in beslag genomen administra tie van de winkels in sexattributen bleek dat er geknoeid was met de om zetcijfers. Mogelijk heeft financieel- deskundige C. daar een aandeel in ge had. In het kader van het gerechtelijk vooronderzoek werden tussen 1 en 9 december vorig jaar vijf werknemers van Sandereijn bv aangehouden. Deze werden met uitzondering van de be drijfsleider J. de B. uit Axel, na verhoor weer vrijgelaten. De J. werd pas na 2V2 maand vast te hebben gezeten vrijge laten. Het fraudeteam, dat eind vorig jaar assistentie kreeg van medewerkers van de fiscale opsporingsdienst (FIOD), zag naar aanleiding van resul taten in het onderzoek dat er gegron de reden waren om ook de Sluisse fi nancieel deskundige te horen. C. moet overigens lucht hebben gekregen van de op handen zijnde aanhouding. Hij meldde zich vorige week vrijwillig bij de politie. Over de precieze rol van C. in de affaire wilde de justitiële woordvoerder geen uitspraken doen. „Het enige concrete dat ik kan zeggen is dat de man is voor geleid aan de rechter-commissaris en dat het onderzoek wordt voortgezet", zei Tempel. VLISSINGEN De ornithologische waarde van het waterwingebied Oranjezon is bijzonder groot. Dat blijkt uit een inventarisatie van de vogel werkgroep Walcheren en de Pro vinciale Planologische Dienst. De in ventarisatie maakt deel uit van een provinciaal broedvogelonderzoek. Het onderzoek in het waterwingebied heeft overigens al in 1983 plaatsgevon den. Het rapport is nu pas verschenen. Het gebied is bijzonder rijk aan broed- vogels en scoort ook landelijk hoog. Toch ontbreken in Oranjezon enkele vogelsoorten (wulp, houtsnip, boom- leewerik en paapje) die elders soms wel in duingebieden worden aangetroffen. In het rapport worden enkele aanbeve lingen gedaan. Zo wordt geadviseerd weer over te gaan tot beweiding van verruigde schrale grasvlakten waar door op den duur een korte duingras- landvegetatie zal ontstaan. Soorten als kievit, veldlewerik en paapje kun nen dan mogelijk weer tot broeden ko men. Een andere aanbeveling is niet een aantal kleine stukjes bos aan te wijzen als natuurbos, zoals in het gel dende beheersplan staat aangegeven, maar hiervoor een aaneengesloten ter reingedeelte te kiezen. Tenslote wordt - om een goede afweging te kunnen maken voor de openstelling van het gebied - aangedrongen op een nader onderzoek naar het aantal bezoekers in de broedtijd (van maart tot half ju ni). MIDDELBURG - De jongerenorgani satie van D'66, de Jonge Democraten, houdt vrijdag een oprichtingsverga dering voor een Zeeuwse afdeling in het gebouw van het Zeeuws Jeugd- en Jongerenwerk in Middelburg. Tijdens de vergadering kiezen de le den de eerste bestuursleden. De voor zitter van het landelijk bestuur, Ste ven Pieters, is aanwezig evenals een aantal provinciale statenleden van D'66. De vergadering begint om 19.30 uur. GOES - In restaurant Slot Ostende te Goes treedt zaterdag de Mardi Gras Jazz Band uit België op. De groep speelt oude stijl dixyland muziek. De aanvang is 21 uur. C. van den Elshout op de behandel- bank van acupressuurtherapeut J. Frohwein (rechts). Het idee om een vereniging voor alternatieve geneeswijzen op te rich ten bestaat al vier jaar bij de initiatiefnemers. Ze wilden alleen wach ten tot de tijd rijp zou zijn en ze goed voorbereid naar buiten zouden kun nen treden. Vanavond (donderdag) is het dan eindelijk zo ver: de oprich ting van de Nederlandse Vereniging Voor Alternatieve Geneeswijzen (NVVAG). „Er zijn twee andere groeperingen voor alternatieve genezers, maar deze vereniging is veel breder georiënteerd. Alle alternatieve gene zers kunnen zich namelijk aansluiten bij onze vereniging", zegt secretaris C. A. M. M. van den Elshout uit Vlissingen. De NVVAG heeft als doelstelling ie dereen te helpen die hulp nodig heeft, zowel voor de praktiserend therapeut als voor de patiënt. „Er heerst op het moment een enorme wanorde in de wereld van de alterna tieve genezers. Vooral voor patiën ten is dat vervelend, want hen kan van alles wijs worden gemaakt". J. Frohwein, eveneens uit Vlissingen, vice-voorzitter en acupressuurthe rapeut, noemt als voorbeeld een hel derziende die veel vertelt over de pa tiënt zelf om te laten zien dat hij zijn werk echt kan. Als het uiteindelijk op de genezing van de kwaal aan komt, moet de patiënt eerst een groot bedrag betalen voordat de hel derziende tot genezing over gaat. „Iemand die al overal is geweest om genezen te worden van een ziekte en als laatste redmiddel het alternatie ve circuit induikt, wordt vaak mis bruikt. Dat willen we voorkomen". De vereniging heeft vooralsnog geen gebouw waarin ze zitting kan ne men. De bedoeling is dat in dat ge bouw in Vlissingen het secretariaat voor de vereniging en een groepspraktijk komen. In die groepspraktijk moeten dan zoveel mogelijk diciplines onder één dak samen werken. Onder diciplines ver staan de vice-voorzitter en secreta ris onder meer acupressuristen, na tuurgenezers, homeopaten en ook paranormale genezers (zoals magne tiseurs, edelsteentherapeuten en be handeling door middel van een foto). „Heeft een patiënt voorkeur voor een bepaalde dicipline dan kun je die a la minute bieden". Van den Elshout zegt al 15 therapeu ten te hebben die zijn aangesloten bij de NVVAG. Het grootste gedeel te, twaalf, woont in Zeeland. De rest woont in Noord-Brabant, België en zelfs Groot-Britannië. Zo'n thera peut hoeft geen lid te worden, maar kan zich wel laten registreren. „Wij kunnen een patiënt die ons belt en door een alternatieve genezer wil v.. y, worden behandeld, de naam geven van die geregistreerde therapeut. Mochten er dan klachten komen over bijvoorbeeld de prijs omdat die hoger is dan afgesproken, of de ma nier van behandelen, dan kunnen we die betreffende therapeut op zijn vingers tikken. Zo kun je de wild groei in dit alternatieve circuit uit bannen". Patiënten kunnen ook lid worden van de vereniging. Zij krijgen kortingen op cursussen of behande lingen, informatie op het gebied van nieuwe therapiën en ze kunnen invloed uitoefenen op het beleid van de vereniging. „Maar voor alle duidelijkheid, wel of geen lid: ie dereen kan ons bellen voor een be handeling". De vereniging wil tevens voorkomen dat mensen steeds meer experimen teren met homeopathische medicij nen. „Die medicijnen kan iedereen kopen bij een drogist of apotheek. Maar je moet erg uitkijken met het gebruik van deze middelen, omdat de dosis vaak erg sterk is. Wij willen dat uiteindelijk alleen via de apo theek zo'n medicijn kan worden ge haald met een recept van een arts. In ons geval is dat dan een natuurarts die aan het hoofd staat van elke praktijk". „Je kunt niet zeggen dat je meteen geneest, maar je verzacht wel de oor zaak van wat voor kwaal dan ook. En de toekomstige patiënten moe ten wel eerst bij een 'normale' huis arts geweest zijn alvorens ze bij ons komen. Probleem hierbij is echter dat patiënten vaak niet tegen hun arts durven zeggen dat ze naar een alternatieve genezer gaan. Het ta boe moet doorbroken worden, zowel bij patiënt als bij artsen. Een samen werking tussen de 'normale' en al ternatieve genezers moet kunnen", zegt Frohwein. „Maar eerst moet men het goede van de alternatieve genezers ondervinden voordat zij se rieus worden genomen. En dat is jammer. Tot nu toe zijn de reakties van patiënten die worden behan deld door de bij ons aangesloten the rapeuten erg goed. Wij gaan dus vol enthousiasme verder". Marius de Nobel VEERE - „Luie" ambtenaren? In het Veerse Bos viel er woensdag weinig van te merken. Een recordaantal van 122 ambtenaren en trendvolgers deed mee aan de zesde ambtenarenveld- loop, die traditiegetrouw was georga niseerd door het sportbureau van de Middelburgse OCMA. Senioren (tot en met 39 jaar) en veteranen (vanaf 40) legden een afstand van 10 kilometer af. De dames liepen 5 kilometer. Onder de vaste gasten: oud-adjudant A. Lenselink van de gemeentepolitie Middelburg. De ruim 64-jarige slaat geen veldloop of trimwedstrijd over en slaagde er ook woensdag weer in om zijn oude tijd te verbeteren. Voor de or ganisatoren was dat aanleiding om hem een prijs toe te kennen. Het startschot voor deze zesde ambte- narenveldoop werd gelost door de commandant van de OCMA, luite nant-kolonel J.F.A. Storm van 's Gra- vesande. Hij reikte ook de prijzen uit. VLISSINGEN - De 40-jarige J.P.J.M.R. uit Roosendaal is woens dag gewond geraakt toen zijn wagen op de Sloeweg-noord in Vlissingen over de kop sloeg en in de sloot beland de. Door te hoge snelheid en onoplet tendheid was de auto van R. in de slip geraakt. Over meer dan 300 meter wa ren remsporen zichtbaar op het weg dek. Het voertuig is ernstig bescha digd. Voor de deelnemers werd er na afloop snert geserveerd in de Generaal-ma- joor Berghuijskazerne. Wie niet in aan merking kwam voor een beker of een ander prijsje hield aan de veldloop een vaantje over. De uitslagen: Senioren: 1. A. Tierie, OCMA, Middelburg, 33.15: 2. C. van Koeveringe, douane Roosendaal; 3. J. Guiljan, PZEM; Goes, 4. A. Joziasse, OCMA; Middelburg; 5. J. Antheunisse, gemeente Middelburg. Er waren 73 deelnemers. Veteranen: 1. J. MatthiJsse, gemeente Mid delburg, 35.42; 2. R.A.Mol, ZWN-Middel- burg; 3. W. van de Kreeken, Waterschap Noord- en Zuid-Beveland; 4. J. van Rossum, ZWN-Middelburg; 5. R. Swint, gemeentepo litie Middelburg. Er waren 36 deelnemers. Dames: 1. A. Pijtak-Radersma, OCMA Mid delburg, 19.58; N. van Horssen-Blaas, ge meente Vlissingen; J.A. Goeree, provinciale griffie; 4. T.Kats, Zeeuwse Bibliotheek; 5. J. Hemmes, loodswezen Vlissingen. Er waren 15 deelneemsters. Gemeente-ambtenaren en marechaussee rusten uit met koffie en thee na de veldloop in het Veerse Bos. (Advertentie) „Als ik deze maand beslis, krijg ik nog tien jaar n half procent rente extraT i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 41