almanak GEWEITJES-SHOW Partij hasj gevonden in Uzendijke Zuivering Schelde is keiharde eis ...overheid kan van het Zeeuws Orkest beter gebruik maken... AFSCHEID PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE Onderzoek naar milieu en visstand Zestigvoetkreek Verantwoord PAGINA 17 Brugge Zeeuws Platform demonstreert toch in Borssele Camer wil meepraten >ver uitgifte van Ziek Drs W. P. B. Nijzink Er is geen mooier beestje dan f f het ree. In de vrije wildbaan is liet ree nog het grootste voorko mende zoogdier. En we moeten er dan ook zuinig mee omspringen". Vrijdag en zaterdag komen de Zeeuwse 'afschothouders' in de Schouwse Westhoek bijeen om voor de tweede maal onderling een kri tisch oordeel te vellen over de ree wild-jacht. Want het leerproces in deze jacht is nooit ten einde, zegt se cretaris drs W. P. B. Nijzink van de provinciale reewild-commissie van de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging (KNJV). De reewild-j agers komen niet met le ge handen naar de Kop van Schou wen, het grootste reeëngebied in Zeeland. In de kantine van camping 'Duinrand' in Haamstede tonen zij naar verwachting nu zo'n kleine tweehonderd geweitjes van het sinds 1980 in Zeeland afgeschoten reewild, (volgens secretaris Nijzink in totaal zo'n 400 geiten en bokken). ,,Dat doodschieten het eind van het verhaal is, kan natuurlijk niet wor den ontkend. Maar de reewild-jacht is in de eerste plaats een beheersme- thode die onmisbaar is omdat de na tuur het zelf niet meer doet. De na tuurlijke vijanden van de reeën zijn verdwenen". De geweitjes worden in Haamstede onder leiding van een keurmeester van de Vereniging het Reewild ge keurd en besproken en tevens voor belangstellenden tentoongesteld, (vrijdag vanaf 15.30 en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur). De eerste 'ge- weitjes-show' vond zes jaar geleden eveneens in Haamstede plaats, toen de reewild-jacht in Zeeland langza merhand tien jaar op gang was. Drs. Nijzink legt uit dat het ree 'al leen gezond kan leven' wanneer de geit of bok kan beschikken over zo'n tien hectare 'dekking' in de vorm van bosjes, bomen, tuinen of oever begroeiing. „En tien reeën in een ge bied van honderd hectare is dus net goed. Maar een geit krijgt elk jaar twee kalfjes en dat betekent op een populatie van tien jaarlijks tien reeën erbij. Het jaar daarop twintig, vervolgens veertig en zo verder. En uiteindelijk gevolg is dat de reeën onvoldoende rust, dekking en eten hebben. Bovendien, jonge bokken mogen niet bij de geiten. Want die worden allemaal nog door de oude bokken gepakt. De jonkies worden gewoon het bos uit geconcurreerd. En dan worden ze vaak doodgere den". Nijzink, zelf overtuigd jager, noemt niet het geweer, maar de verrekijker het belangrijkste jagersinstrument. „De jager inventariseert in overleg met de dienst faunabeheer van het ministerie van landbouw, de aantal len reeën. Hij verdeelt ze in bokken en geiten, leeftijdsopbouw en popu latie. Vele uren observatie, studie en telling leiden dan tot een afschot plan. En als faunabeheer daarmee akkoord gaat kan een eventueel overschot worden weggenomen". De jager uit Biezelinge verheelt niet dat 'wegnemen' doodschieten betekent. „Daarmee staat de jacht dan tevens in het bekende ongunsti ge daglicht. Maar het doden vol trekt zich pas aan het einde van een lange rit. Het dodelijke schot is de afsluiting. Maar als je niet van die ren houdt, kun je onmogelijk goed observeren en tot een verantwoord afschot komen. En we proberen de oudere, zwakke en zieke dieren er uit te halen. Daar komt vakman schap aan te pas. En met de moder ne munitie en richtmiddelen wordt er bijna perfect geschoten". De reewild-jager stelt vast dat de conditie van de thans totaal onge veer 300 Zeeuwse reeën-waarvan de helft op Schouwen - over het alge meen erg goed is, in vergelijking bij voorbeeld met het ree in Drenthe. „In Zeeland zijn in 1986 twee reebok ken met elk een gewicht van 26,5 kilo geschoten. De zwaarste bok van heel Nederland, vorig jaar neergelegd in de Flevopolder, woog 28 kilo. En het gewicht is maatstaf voor de conditie van het ree. De Drenthse jager heeft al een mooie bok geschoten als die 18 kilo weegt". ZEELAND IJZENDIJKE - Bij een inval in een wo ning aan de Oranjedijk nabij Uzendij ke heeft de politie dinsdag zeventig kilo hasjiesj aangetroffen, met een marktwaarde van naar schatting 250.000 gulden. De hasj was in ver schillende kamers verstopt. In het huis, dat werd bewoond door de 31-ja- rige V. M. E. B., werden tevens een riot-gun (een zwaar vuurwapen) en 150 patronen gevonden. De bewoon ster is gearresteerd en wordt ver hoord. De huiszoeking stond onder leiding van rechter-commissaris mr F. A. Fib- be en werd uitgevoerd door de rijkspo- Iitie-groep West-Zeeuwsch-Vlaande ren en de Technische Recherche uit Middelburg. Er werd gebruik gemaakt van een hond die getraind is in het op sporen van verdovende middelen. De huiszoeking vond plaats naar aanlei ding van een melding van de onder zoeksrechter in het Franse Lyon. Daar wordt op dit moment onderzoek ge daan naar grootscheepse handel in verdovende middelen en het adres in IJzendijke was een van de resultaten van dat onderzoek. De vrouw die nu in Zeeuwsch-Vlaan deren is gearresteerd heeft nog geen verklaring gegeven voor de aanwezig heid van de hasjisj en het wapen. De rijkspolitie weet niet in welke relatie de vrouw tot de verdachten in Lyon staat. Ook is niet bekend of de verdo vende middelen bestemd waren voor danwel afkomstig waren uit Lyon. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Middelburg deelde mee dat er geen verdere arrestaties in deze zaak wor den verwacht. CLINGE - De operationele groep van het ministerie van landbouw en visse rij zal vandaag (donderdag) een visse rijdeskundig onderzoek instellen in de Zestigvoetkreek te Clinge. Met dit onderzoek hoopt de Clingse Henge laars Vereniging inzicht te krijgen in milieu en visstand van het viswater. De Clingse Hengelaars Vereniging houdt al enige jaren een visregistratie bij en binnen de visclub bestaat de in druk dat er een onevenwichtige vis stand is op de Zestigvoetkreek. In 1978 werd eveneens een visserij deskundig onderzoek ingesteld. Het onderzoek van donderdag zal waarschijnlijk een hele dag in beslag nemen en begint 09.00 uur. MIDDELBURG - Zuivering van het Scheldewater is een keiharde Neder landse eis in de onderhandelingen met België over de Maas- en Schelde- verdragen. Daaraan valt niet te tor nen. Wanneer de Schelde niet snel schoner wordt, kunnen de Belgen wel vergeten dat de Nederlanders instem men met verdieping van de Wester- schelde, ten behoeve van de Antwerp se haven. Minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat maakte dit woensdag duidelijk na afloop van be sprekingen met het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland. „Er is een limiet bereikt aan de hoe veelheid vervuiling vanuit België op de Westerschelde", zei de minister. „De troep mag niet langer ons land binnenkomen". Smit-Kroes liet weten met gedeputeerde staten van Zeeland 'volledige overeenstemming' te heb ben bereikt over de koppeling van de zuivering van het Scheldewater aan de verdieping van de Westerschelde. Ze beklemtoonde dat over de Nederland se wens tot schoner Scheldewater niet te marchanderen valt. Op dit stuk van zaken is in feite sprake van een dictaat aan het adres van de Zuiderburen. Delegaties van Nederland (onder lei ding van oud-premier mr B. W. Bies heuvel) en België (onder leiding van oud-Europees commissaris E. Davig- non) zijn begin maart met besprekin gen over de zogeheten 'waterverdra gen' begonnen. Bedoeling is de al in 1975 in beginsel overeen gekomen wa terverdragen over Maas en Schelde - die nooit officieel door de parlementen bekrachtigd zijn - nieuw leven in te blazen. Inzet is onder meer het be schikbaar komen van (schoon) Maas water voor de Nederlandse drinkwa tervoorziening en de verdieping van de Westerschelde voor Antwerpse haven- belangen. Over aard en inhoud van de wensenpakketten hebben beide lan den tot nog toe stilzwijgen bewaard, teneinde de wederzijdse gevoelens te ontzien. april in Brussel opnieuw aan de slag - een gegeven is. Ze toonde zich er hoo- gelijk over verbaasd dat en grote stad als Brussel anno 1987 het afvalwater ongezuiverd op de Schelde loost. Drs Smit-Kroes was blij met de toezeg ging van de Belgisch/Vlaamse staats secretaris van milieuzaken, mevrouw M. Desmet, dat nog in de loop van dit jaar met de bouw van een eerste Brus selse zuiveringsinstallatie begonnen wordt. De bewindsvrouw gaf aan de Nederlandse inspanningen op het ge bied van de waterzuivering (lozingen op de Westerschelde moeten om streeks 1990 gesaneerd zijn), het niet verdragen dat de Belgen door blijven gaan met vervuilen. Het Zeeuwse provinciaal bestuur heeft steeds onderstreept dat een diepere Westerschelde alleen moge lijk mag zijn, als daar tegelijk een schonere Schelde tegenover staat. Mi nister Smit-Kroes verklaarde dat die koppeling in de onderhandelingen tussen beide delegaties - ze gaan 27 GOES (ANP) - Het Zeeuws Plat form Stop Kernenergie waarin een groot aantal politieke, maatschappelijke en milieu-or ganisaties zijn betrokken, zal toch deelnemen aan de lande lijke demonstratie tegen kern energie op 26 april bij de kern centrale in Borssele. Aanvankelijk zou het Zeeuws Platform niet meedoen omdat men gewelddadigheden vreesde tussen de politie en de actie voerders die 25 en 26 april de kerncentrale 28 uur lang zullen blokkeren. In een woensdag uit gegeven verklaring zegt het Zeeuws Platform uit de positie ve houding van de politie, het gemeentebestuur en de actie voerders te kunnen opmaken dat de hele manifestatie alsnog vreedzaam zal verlopen. Het Zeeuws Platform heeft daarom toch besloten deel te nemen aan de demonstratie op zondag 26 april na afloop van de blokkade. Zij heeft alle Zeeuwen opgeroe pen om naar Borssele te komen om het protest tegen kernener gie kracht bij te zetten. Stotijn: „Mijn idee was om de muziek naar de Zeeuwse bevolking te bren gen. Ik kan nu zeggen, dat ik daar niet in geslaagd ben. Van belang is, datje publiek krijgt. In Middelburg, in Vlissingen ook, is dat geen pro bleem gebleken. In Zierikzee wel: daar kun je rekenen op honderd men sen, niet veel meer. Zelfs in Goes is het niet eenvoudig voldoende bezoe kers te trekken, om over Terneuzen maar te zwijgen. Nog belangrijker is het geld. Als je cultuur wilt brengen, kost dat geld - afgezien van die hon derdzestig mille om het orkest in stand te houden. En dat geld is er on voldoende". heeft het fenomeen gratis concerten wèl succes. 'De Schelde' sponsort die concerten al jaren en je ziet daar dat ook de werkman in de zaal zit". Groei in het orkest gezien, de af gelopen tien jaar? „Artistiek is er duidelijk groei ge weest. Het verschil tussen beroeps- en amateurorkesten wordt vaak overdreven. Voor een beroepsorkest is een concert een dienst, voor een amateurorkest is het altijd weer een ervaring, een belevenis. Ze vinden me een lastige vent. Dat bèn ik ook, ik wil niet alleen noten horen, ik wil uitdrukking. Ik ga daar gewetensvol in te werk en ben met dat doel voor ogen vervelend en veeleisend. Het or kest heeft zeer veel gepresteerd. We hebben, ik denk nu even aarr de eerste symfonie van Brahms en de vierde van Mahler hele mooie din gen kunnen doen. Dingen, die voor een amateurorkest nauwelijks moge lijk zijn en waarbij men ver boven de eigen mogelijkheden is uitgestegen". De toekomst? „Ik vraag me af of het orkest in de toekomst nog kan blijven doen wat men nu doet. Dan denk ik aan de ver sterking met beroepsmensen. Die komen vanuit de randstad, hebben er vijf uur per repetitie voor over en krijgen in feite niet meer dan een ver goeding van onkosten. Ik ben bang dat dat niet kan blijven duren. Komt er meer financiële speling, dan zou je misschien de concerten tot vier of vijf per jaar kunnen uitbouwen. Wense lijk is dat wel voor het muziekleven: beroepsorkesten van elders uit Ne derland zie ik ook de komende jaren niet meer verschijnen. De bezuini gingen hebben dat erg bemoeilijkt. Je kunt beter proberen uit te bouwen wat er is. En daar is geld voor nodig". Kees Cijsouw eld WOV (Van onze Haagse redacteur) EN HAAG - De Tweede Kamer wil ch kunnen uitspreken over de voor enomen individuele uitgifte van oes- ;rpercelen in de Grevelingen voor at minister G. Braks (landbouw en isserij) hierover een beslissing eemt. De Kamer vindt dat aan de in- angsdatum voor de nieuwe verde- -1 mei - in principe niet mag wor- en getornd. Maar als Braks geen" ans ziet tijdig een beloofde notitie ver de oester- en mosselcultuur te la- in verschijnen waarover nog deze kan worden gediscussieerd, ïoet die datum worden verschoven. )it blijkt uit een brief die de vaste Ka nercommissie voor de visserij naar de lewindsman heeft gestuurd. )e commissie herinnert Braks er aan lat hij al op 1 december vorig jaar leeft toegezegd snel met de notitie te :omen. Op zijn Middelburgse hotelkamer heeft hij de programma's van tien jaar Zeeuws Orkest voor me op papier gezet. Hij is, eind vorige week, op vrijdagavond uit Den Haag afgereisd, om de volgende dag uitge rust en zonder spanningen aan twee dagen orkest-repetities te kunnen beginnen. De lijst bevat bijna zeven tig werken, van de Bach-zonen tot Mahler, maar het accent ligt op sym fonische muziek uit de Romantiek. Louis Stotijn: „Ik heb een voorkeur voor muziek uit de romantische pe riode. Er komt bij, dat die muziek ook een amateurorkest als het Zeeuws Orkest het meest aan spreekt. Schubert, Brahms, Dvórak- Schumann: we hebben het in Zee land allemaal kunnen doen. Bruck ner, mijn grote liefde niet. In die muziek zijn de spanningsbogen voor bijna elk amateurorkest te groot ge trokken". Louis Stotijn (69) neemt deze week na tien jaar afscheid als vaste diri gent van het Zeeuws Orkest. Van avond - donderdag - in de Vlissingse St. Jacobskerk, vrijdag in de Con certzaal te Middelburg. Hoofdmoot op het programma: de eerste symfo nie van Gustav Mahler. „Een hoog standje voor een orkest, dat groten deels uit amateurs bestaat. Het vergt een enorme inzet, van het or kest, maar eerlijk gezegd: ook van de dirigent". Bereikt wat u tien jaar geleden voor ogen stond? DONDERDAG 9 APRIL 1987 Minister Smit-Kroes mocht gisteren bij haar bezoek aan Zeeland dan geen geld uit Den Haag hebben meegenomen, ze mocht in Westkapelle nog wel even op een asfaltmachine klimmen. De minister legde er vaardig een asfalttapijt mee op een stukje van de versterkte zeewering. Ze weet er altijd handig ge bruik van te maken, die Mar lies (5) uit Tholen. Als ze 's een dagje ziek is en niet naar de kleuterschool kan, slaat ze daar steevast munt uit. Ze slaagt er voortdurend in al le aandacht voor zich op te ei sen, laat zich lekker verwen nen en haalt streken uit die ze anders niet in haar blonde hoofdje zou halen. Van de week ook. Een beetje grieperig was ze. Maar toch fit genoeg om al haar kleren uit de kast te trekken om er een feestelijke verkleedpartij van te maken. Alleen, ze heeft er nog altijd een beetje moeite mee haar schoenen te strikken en bloesje dicht te knopen. Zes keer was haar moeder de trap al opgerend om haar daarbij een handje te helpen. Maar zelfs aan het geduld van een zorgzame moeder komt wel eens een eind. Dus toen Marlies voor de zevende keer om hulp riep, klonk het een beetje krib big van beneden: „Nee hoor, nu doe ik het niet meer". De verontwaardiging was groot. Zo groot, dat de kleine zieke Marlies boven aan de trap stampvoetend van boos heid uitriep: „Als ik later groot ben en jij bent klein en ziek, zal ik öök 's jouw schoenen niet strikken". Is alleen met geld een voedings bodem voor concertbezoek te leggen? „Je moet in Zeeland in beschouwing nemen dat er geen orkesttraditie is. Gevolg van de geïsoleerde ligging, vroeger. Bezoekers trekje door vaak te spelen. Dat kan alleen met vol doende geld. We zijn een land van kruideniers, en kunst levert nooit geld op, het kost alleen maar. Men sen moeten tot concertbezoek gesti muleerd worden. Bij die ontplooiing ligt een taak voor de overheid. Het produkt 'Zeeuws Orkest' zou door de overheid veel beter gebruikt kunnen worden. Met subsidies zouden gratis concerten mogelijk worden. In Zee land, waar geen beroepsorkest is, zou dat makkelijker moeten kunnen dan elders. Trekken gratis concerten wel mensen? „Ik denk dat het een goede manier is om een breder publiek te bereiken. Ik zie in Middelburg vaak dezelfde men sen. Het dringt onvoldoende tot de bevolking door dat ze in Zeeland een goed orkest hebben. In Vlissingen iet op tafel met het opstellen van een Milieu-effec trapportage (MER) en het kiezen van een trace. Volgens Barbé ligt het voor de hand dat het tracé direct oostelijk van Terneuzen als uitgangspunt wordt genomen. Maar hij gaf aan dat ook de plus- en minpunten van andere tracé's in de beschouwingen worden meegenomen. De Zeeuwse commissaris van de ko ningin, dr C. Boertien, kondigde aan dat de stuurgroep WOV (met daarin vertegenwoordigers van rijk en pro vincie) hard aan het werk gaat, zodat 'de randvoorwaarden deze zomer nog zijn ingevuld'. „Als wij ons huiswerk op tijd doen, dan kan het kabinet in september groen licht geven". Ook Boertien zei: „Er is alle hoop dat we het met elkaar eens worden". Minister Smit-Kroes verklaarde des- (Slot zie pagina 18 kolom 2) Dirigent Louis Stotijn ÏIDDELBURG - Minister Smit-Kroes heeft de Zeeuwse be- tuurders gisteren niet de benodigde rijksbijdrage voor een aste Westerschelde oeververbinding in het vooruitzicht ge teld. Tijdens het overleg in het provinciehuis nam ze wel een positieve grondhouding' aan. pe minister beloofde te bevorderen het kabinet in het najaar een be- Juit over het WOV-project neemt, (laar dan moet het provinciebestuur erst wel een definitieve versie van de eehnische en financiële mogelijkhe- len op tafel leggen. Pas daarna, aldus [e minister, kan blijken of het kabinet ;roen licht geeft of dat 'we het WOV- iroject in het historisch archief kun- ien bijzetten'. )e verantwoordelijke gedeputeerde Irs R. C. E. Barbé zei dat de houding an de minister hem goede hoop geeft. Als ze niet de indruk zou hebben dat het kan, zou ze ons nu niet door laten gaan. Ze weet goed genoeg dat het om een rijksbijdrage van 34 miljoen per jaar gaat". Enkele weken eerder nog zei Barbé dat het WOV-project alleen zou worden doorgezet wanneer de mi nister tijdens de gisteren gehouden ge sprek met de benodigde rijksbijdrage over de brug zou komen. Maar na af loop toonde hij er begrip voor dat Smit-Kroes niet meteen 'ja' had kun nen zeggen. Het dagelijks provinciebestuur ziet in de uitkomsten van het overleg vol doende aanleiding om nu te beginnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 39