kleintjes 'EEBRUGGE PRECISIEKARWEI Voorouderbeelden Wij denbosch premier nieuw kabinet Suriname Ruding waarschuwt collegays voor te hoge uitgaven Strijd tussen Iran en Irak laait weer op 'anaf 1989 ook olieboringen >n noorden van Friesland "Dat verdient'n cadeau, Albert;' "Leuk voor onze klanten, Artland." Berging van een ramp-veerboot 230e jaargang no. 77 oensdag 8 april 1987 H/oeni ÏEEBRUGGE De berging van het Britse passagiersschip ierald of Free Enterprise is dinsdag technisch perfect verlo pen. In minder dan 10 uur werd het ongeveer 9200 ton wegende bmpschip nagenoeg rechtop gezet. Over het aantal slachtof fers dat zich aan boord van het schip bevindt kan nog altijd ?een duidelijkheid worden verschaft. Minstens 60 lichamen eerden gisteravond al geborgen. Burgemeester Kritiek Acties Commissie Doel WESTDUIN HOTEL**** Koudekerke bij Vlissingen. Ook voor catering en partyservice. HEIDWEILER OP BUITENLANDSE ZAKEN VROOM DREESMANN Scholen weer dicht Artland heeft speciaal voor de klanten van de 100-jarige Albert Heijn zijn Landrauch- schinken extra voordelig gemaakt: 100 gram- Artland Landrauchschinken van f2.49 voor f 1.89. Dat wordt smullen, Artland. Uit de bedienings-afdeling: Landrauchschinken, 1 OQ ^^57"* Zonnig I Zonnig en aanvankelijk droog. In de i middag kans op een bui. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Middag- I temperatuur omstreeks 12 graden. kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-81000 Terneuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-14058 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110- 5380 PROVINCIALE ZEEUW i -EN HAAG (GPD) Het ministerie L economische zaken zal vanaf 1989 lln principe" toestaan dat er in een T-oot gebied ten noord-oosten van liesland en Groningen in zee wordt Ispeurd naar olie en gas. let gaat om een gebied waar nu nog let geboord mag worden, omdat het lenst doet als oefen-schietterrein hor de luchtmacht. Directeur-gene- fal drs. G.H.B. Verberg (energie) van Iconomische Zaken heeft dat meege- leeld. De olie-industrie heeft nu al [duidelijke belangstelling" voor on- jerzoekingen in het gebied, aldus Ver- lerg. Het ministerie maakte dinsdagavond bekend welke 15 groepen oliemaat schappijen in 28 „blokken", verspreid over het hele Nederlands continentaal plat, mogen gaan zoeken naar olie en gas. Opvallend is dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij geen opspo ringsvergunning heeft gekregen voor twee gebieden vlak voor de kust van Den Helder. Die zijn „toegewezen" aan de combinatie Amoco Netherlands Pe troleum Company en Placid Interna tional Oil, en de combinatie Continen tal Netherlands Oil en Pennzoil. De verwachtingen van die twee blokken zijn in de olie-industrie zeer hoog ge spannen. eer dan 0 doden geborgen tfaar verwachting zal het bergen van de stoffelijke resten en daarna het tdentificieren zeker enkele dagen du- De Middelburgse wethouder A Bergshoeff wordt de nieuwe burgemeester van de Schouw- se gemeente Duiveland. PAGINA 17 Minister Brinkman heeft scherpe kritiek gekregen van de eerste kamer op zijn ont- werp-Mediawet. PAGINA 3 De FNV trekt een kwart mil joen uit ter bestrijding van de plannen van de commissie- Dekker voor de nieuwe opzet van de gezondheidszorg. PAGINA 5 De voorzitter van het Europees parlement heeft een commissie in het leven geroepen die zich moet bezighouden met het pro bleem van internationale kin derontvoering. PAGINA 13 De stakingen bij de kerncen trale in Doel zijn ondanks over leg tussen bonden en directie nog niet ten einde. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3, 5, 8 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 10 Beurs en financiën: 11 Provincie: 13, 14, 15, 17, 18 en 19 Sport: 21 Advertentie ren. Afgezien van een hoeveelheid stookolie hebben de Belgische autori teiten geen verontreiniging van het zeewater vastgesteld. Daarvoor be stond wel enige vrees in verband met de chemische lading van enkele vrachtwagens die zich nog aan boord van de 6 maart gekapseisde Herald be vinden. Mede om die reden hadden de Belgische autoriteiten ook geëist dat deskundigen van de betrokken chemi sche fabrieken ter plekke waren. Het Rotterdamse bedrijf Smit-Tak (met assistentie van de Vlissingse dochter Van den Akker), de Belgische tijdelijke vereniging voor bergings werken en Unie van Reddings- en Sleepdiensten namen het werk voor hun rekening. Ze zetten de zeegaande bokken Taklift 4 en 6 en Norma in, als mede de trekpontons Takheave 31 en 32. Nadat het kantelen aan het begin van de avond was afgerond kon een inspec- tieploeg het schip in. Een van de leden van die ploeg was de Belgische toxico loog dr. G. de Block die na moest gaan of zich aan boord van het passagiers schip gevaarlijke gassen bevonden en of het verantwoord was de duikers in te zetten, die de stoffelijke resten van de opvarenden moesten bergen. Die duikploeg trof bij een eerste inspectie al een zestigtal lijken aan. Het bergen van deze slachtoffers zal de nodige tijd in beslag nemen omdat ze liggen be graven onder grote hoeveelheden ba gage, zand en slijk. De definitieve ba lans kan pas worden opgemaakt als het schip is leeggepomt en de 35 vrachtwagens en combinaties en 65 personenauto's uit het ruim zijn ge haald. PAGINA 8: PAGINA 9: Geen champagne voor de bergers Identificatie zwaar kar wei Binnenslepen veerboot duurt nog 2 weken Berging van uur tot uur Tel. 01185-2510. Telex 30186 Telefax 01185-2776 NICOSIA (AP) - De strijd tussen Iran en Irak is dinsdag opnieuw hevig op gelaaid. Iran maakte melding van een nieuw offensief in de richting van de stad Basra waarbij 2.600 Iraakse sol daten gewond of gedood zouden zijn. Irak ontkende dat Iran dichter bij Basra was gekomen en verklaarde dat de aanvallers omsingeld en ver slagen waren. Ook meldde Irak dat zijn luchtmacht Iraanse olie-installaties had gebom bardeerd. Tot de doelwitten behoorde volgens dat bericht ook het eiland Sir- ri, een Iraanse exporthaven voor olie in het zuidelijk deel van de Perzische Golf, op 700 kilometer van de kust van Irak. De twee oorlogvoerende landen deden een reeks militaire communi- qué's uitgaan die door de officiële pers- bureau's via de radio werden uitgezon den. Volgens de Iraanse berichten over het offensief bij Basra zou de Iraanse luchtmacht 50 tanks en een vliegtuig van het leger van Irak hebben vernie tigd. ZEEBRUGGE De bergers van het rampschip Herald of Free Enterprise konden in de late dinsdagmiddag het sein 'Operatie geslaagd' geven. Het wrak was zo recht als mogelijk op de zeebodem vóór de haven van Zeebrug- ge gekomen. Het zware materieel, voor het grootste deel geleverd door de hoofdberger Smit-Tak, had de veerboot 'teruggekanteld'. Daarmee was de eerste fase van de berging een precisiekarwei volgens plan verlopen. Duikers en leden van de identificatiediensten begonnen on middellijk daarna met het emotioneel zwaarste deel van de werkzaamhe den: de berging van de vele doden die nog in het schip werden aangetroffen. (Geseinde foto AP) LEIDEN Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Volkenkun dig Museum in Leiden, wordt van donderdag tot 28 september de tentoon stelling 'De Jaargetijden van de Mens' gehouden. Daar zijn voor het eerst de voorouderbeelden te zien die professor Gerbrands in 1961 voor het mu seum in Nieuw Guinea verwierf. (Van onze correspondent) PARAMARIBO Suriname heeft een nieuwe regering, die voornamelijk uit leden van de oude regering be staat. Nieuw is Henk Heidweiler, die minister van buitenlandse zaken wordt. Jules Wijdenbosch wordt voor de tweede maal premier. De eerste re- gering-Wijdenbosch trad volgens af spraak af na de presentatie van de concept-grondwet. Ook de huidige re gering is een 'zakenkabinet' dat aan zal blijven tot de verkiezingen op 25 november. De belangrijkste taak zal zijn het voor bereiden van het referendum dat aan de verkiezingen vooraf gaat en de ver kiezingen zelf. Voor het belangrijke ministerie van transport, handel en in dustrie, dat veel met schaarsteproble men van doen heeft, is nog geen kandi daat gevonden. Zoals verwacht werd, is de voortijdig afgetreden Henk Herrenberg niet te ruggekeerd in het kabinet, waaraan de 25 februari-beweging drie ministers le vert, de vakbeweging vijf en de oude politieke partijen ook vijf. Nieuw is dat nu ook de vakbond C 47 een minister levert in de persoon van Gilds die mi nister van justitie wordt. Ook nieuw is Alimahomed op volksgezondheid waarmee een vertegenwoordiger van de jonge generatie VHP'ers zijn intre de in de landspolitiek heeft gedaan. (Advertentie) Het bedrijfsleven is nog niet direct in de regering vertegenwoordigd. Het topberaad kon geen overeenstemming bereiken over de kandidaat die door de fabrikanten naar voren geschoven is voor de post transport, handel en in dustrie. De beëdiging van de nieuwe regering vond plaats in het presidentieel paleis van waarnemend president Randat Misier. Deze sprak over het vertrou wen in de ontwikkeling van Suriname dat „bij grote delen van het volk ge schaad is" door de verslechterende economie en de acties van Brunswijk. „De verkiezingen moeten het vertrou wen herstellen", aldus Misier die daar na de ministers één voor één de eed af nam. Tot grote verbazing van scholieren en leerkrachten zijn zeven middelbare scholen, waaronder het De Miranda- lyceum weer gesloten door minister van onderwijs Li Fo Sjoe. De scholie ren hadden de eerste dag na de hero pening gebruikt om te discussiëren over voortzetting van de acties. Be sloten was de lessen te hervatten en tegelijkertijd te onderhandelen met de regering over de bestraffing van de militairen die op 20 februari op sta kende scholieren ingeslagen hebben. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Het is een dramatische ge beurtenis van de eerste orde: de berging van de ge kapseisde veerboot Herald of Free Enterprise, daar vlak voor de havenmonding van Zeebrug- ge. Het ging gisteren bij de onberispe lijk verlopen operatie van de bergers van Smit-Tak uit Rotterdam en hun Belgische partners niet alleen om een stuk vakmanschap van de bovenste plank. De met veel spanning gevolgde activiteiten hadden de hele dag door tegelijk de emotionele lading van de onbegrijpelijke ramp, die zich ruim een maand geleden op dezelfde plek binnen enkele ogenblikken voltrok. Pas nu zal duidelijk worden hoe hoog precies de tol is van het drama met de Engelse veerboot. Pas nu zal het mas sagraf, waarin het schip op slag veran derde, zijn geheim prijsgeven: het juis te aantal slachtoffers van de ramp. Voor vele honderden nabestaanden breekt binnen enkele dagen het mo ment van de harde, definitieve waar heid aan: de identificatie van de licha men van de omgekomen passagiers in de nu rechtop gezette veerboot. Pas nu ook kan het echte onderzoek beginnen naar het antwoord op de vraag, hoe op een doodstille winteravond deze veer boot vlak voor de Belgische kust kon vergaan. Tot dusver is dat antwoord blijven steken in gissingen en theo rieën. De verbijsterende scheepsramp met de Herald of Free Enterprise heeft voor zo'n grote schokwerking ge zorgd omdat het een gebeurtenis was waarbij miljoenen mensen in de lage landen aan de zee zich eigenlijk recht streeks betrokken voelen. Immers: da gelijks steken vele veerboten de Noordzee, Het Kanaal - en in de Zeeuwse contreien de Westerschelde over. Aan de veiligheid van die veerbo ten werd eigenlijk nooit getwijfeld. Na tuurlijk is leven met de zee en ander open water een doorlopend bewust zijn van de gevaren en de risico's, daar aan verbonden. Aanvaringen zijn geen zeldzaamheid; bij storm en ruw weer kan er altijd wat gebeuren. Maar onder de omstandigheden, waarbij deze veerboot van de rederij Townsend Thoresen kapseisde, bleven alleen maar raadsels. Menigeen die gisteren de verrichtingen van de bergers volgde heeft dan ook misschien het gevoel be kropen dat hij of zij zat te kijken naar de nawerking van een ramp, die hem of haar zelf had kunnen overkomen. Het schip, dat bergers weer boven water hebben gehaald en waarin gister avond en afgelopen nacht duikers op zoek zijn gegaan naar verdronken pas sagiers, is zo nog veel dichterbij dan Zeebrugge. De berging van de rood-witte veer boot had gisteren iets van een mengeling van een technisch huzaren stukje en een nachtmerrie. Vier weken lang heeft het gekapseisde schip voor de Belgische kust in zee gelegen als een baken van een gruwelijke gebeur tenis. Nu het overeind is gezet komt in feite de ontknoping van het drama. Een drama, dat waarschijnlijk nooit echt helemaal zal worden opgehel derd; maar dat nog lang een stempel zal drukken op het reizen per veerboot. Zoals het macabere vliegtuigongeluk op Tenerife nog jaren van invloed is ge weest op de vraag hoe veilig luchtver keer eigenlijk wel is. Op enkele kleine schoonheidsfoutjes na is de afwikke ling van deze scheepsramp met de He rald of Free Enterprise voorbeeldig en met veel piëteit voor de direct betrok kenen verlopen. Dat was het geval bij de grootscheepse redding en hulpver lening, een maand geleden. Dat kan gezegd worden van de bergingsopera tie. En dat zal - naar verwachting - ook zo zijn bij de identificatie en nazorg van de pas nu gevonden slachtoffers. Iedereen die van veerboten gebruik maakt mag verwachten dat deze scheepsramp een harde les zal zijn om de veiligheidseisen voor deze vorm van zeeverkeer aan te scherpen. Zo niet, dan zijn de herinneringen eraan nog des te schrijnender. vdM Italiaans kabinet - De christende mocratische ministers in het Italiaan se kabinet trekken zich terug uit de coalitieregering onder leiding van pre mier Bettino Craxi. Dit zal gebeuren nog voor dat de premier zijn kabinet opnieuw aan het parlement voorstelt. Dit heeft Ciriaco de Mita, de leider van de christendemocratische partij (DC), dinsdag bekendgemaakt. Hiermee breekt hij met de socialistische partij. Advertentie DEN HAAG (GPD) Minister van fi nanciën Ruding heeft zijn collega's in het kabinet nu al gewaarschuwd ui termate terughoudend te zijn bij het opstellen van hun begrotingen voor volgend jaar. Ruding baseert zich daarbij mede op het advies van de Centrale Economische Commissie (CEC). Die liet zich eerder al bezorgd uit over de ontwikkelingen in 1988. De CEC, die bestaat uit onder anderen de hoogste ambtenaren van verschei dene departementen en de directeur van het Centraal Planbureau, voorziet voor volgend jaar een geringere econo mische groei dan in 1987. Dat zal door werken in de koopkracht van de Ne derlander en in de groei van de werkge legenheid (als gevolg waarvan de da ling van de werkloosheid op zijn minst beperkt wordt). Als oorzaken noemt de CEC onder meer de verslechterde concurrentie positie van het Nederlandse bedrijfsle ven bij vergelijking met de mogelijk heden van ondernemingen in andere landen. Voor de schatkist blijft de la gere aardgasprijs (als gevolg van ge daalde prijzen van olie en de lage dol larkoers) een probleem. Eerder al heeft Ruding ervoor gewaar schuwd dat de meevaller die de belas tingopbrengsten op het ogenblik ver tonen, niet te snel mag worden ge bruikt voor lastenverlichting (in de vorm van bijvoorbeeld een verlaging van de belasting). In zijn brief, waarin hij de financiële grenzen voor volgend jaar aangeeft (de jaarlijkse 'kader brief), drukt Ruding zijn collega-mi nisters op het hart bezuinigingen aan te brengen wanneer binnen hun begro tingen overschrijdingen optreden. De kaderbrief vormt een leiddraad voor de besprekingen van het kabinet over de begrotingen en de Miljoenen nota voor 1988. De ministerraad zal de brief binnenkort bespreken. /lUUII.W 100 gram 2laö«/ lOOf JAAR Aanbieding is geldig t/m zaterdag 11 april a.s..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1