LEO HORNS IMPERIUM ...ik ben blijkbaar een legendarische figuur. vrijdagkrant 10 auto/wonen 11 aan tafel 12 denksport 14 uit/films 15 kunst en krant de vrij(e)dagkrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Iittard fabrikant gestreept gul lit zeventig de nieuwe bmw-7 serie, succes voor wie het breed heeft op stap met 'mijnheer' de inbreker eettrends, niemand wil meer na acht mooie, bijna lege borden met honger naar huis recepten met curry hersenwerk met schaken, dam men, bridge en puzzelen een overzicht van de nieuwste vi deo-films het wekelijkse overzicht van uittips in zeeland en het bioscooppro gramma beeldend kunstenaar ko de jonge voert wekelijks een aflevering van zijn project kunst en krant uit. van daag de eerste aflevering Eind dit jaar viert hij het 50-jarig bestaan van zijn 'Stoffen- imperium', zijn verbale slagvaardigheid is hij nog lang niet kwijt maar zelf voetballen doet hij niet meer. Een gesprek met ex-toparbiter Leo Horn, die in zijn jonge jar en ooit voet balde bij HCR en Wilhelmina. Hij floot tal van interlands en Europacupfinales. Zijn betrokkenheid in het stoffengebeu- ren dateert al van zeer jonge leeftijd en is nog immer niet gesleten. Hij koopt nog zelf zijn stoffen in en houdt alle za ken scherp in het oog. f Tup wijffie, laat maar Irollen. Laat die trap maar af ollen'. Twee rollen stof dd ideren de traf af en belanden opbet afgetrapte zeil. Het 'w| jffie'gaat wat rustiger naar bededen, gevolgd door een tv^ede vrouw. Beiden zijn w rkneemsters van Leo Horn. Dfl vrouwen zijn bezig ruimte te crt eren om een nieuwe partij stofte kunnen bergen. Ook moet eel nieuwe etalage gemaakt w rden met de v<Wjaarsstofjes. Het lijkt haast on mogelijk om nog meer stof kj ijt te kunnen. Tot aan het plkf'ond toe liggen kilometers stl if. Strepen, ruitjes, bloemetjes, joggingstof, sji'.thetische zijde en noem mtiar op. Een stoffenfetisjist of ee zelf kleding makende hl isvrouw zouden er, om het mLr eens populair te zeggen, c®1 ipleet 'uit hun bol gaan'. Le Hom, voor velen en dan met ni me mannen, bekend als de td j arbiter uit de jaren zestig. W herinnert zich niet de rijzige gj stal te van de 1.80 meter lange aI nsterdammer. Of het kl rakteristieke gebaar van zijn si am gestrekte arm met het cqi agerende vingertje wijzend de groene mat. En zijn kritiek alles. Voetbal of niet. En wie rinnert zich niet zijn column USTelevisier waar hij allerlei sstanden en vermeende standen in de voetbalsport, disport in het algemeen en in de atschappij op de korrel nam. 'o Hom, voor veel vrouwen ter bekend als de zaak waar je edkoop aan een stofje kunt men. Met een beetje geluk ben voor nog geen tientje de meter aar. En dat is in deze tijd toch aar mooi meegenomen, o Hom: ex-toparbiter, scr.ticus, paardensporter en izervan de meskledingstoffen. Met zijn im zeventig jaar nog steeds n rijzige verschijning, berispelijk in het pak. Zijn Baal grijze ogen kijken je nog onvervaard aan. De energie ■raait nog van hem af. Maar voetballen doet hij zelf niet ■eer. De sport volgen doet hij wg wel. Een gesprek met hem in fljn stoffengroothandel aan de Jodenbreestraat in hartje Jmsterdam. De buurt waar Joodse zakenlieden nog steeds, is het minder dan vroeger, hun ken doen. Vaak gewoon op ■raat of in de koffieshop, even pssendocr. Maar niets ontgaat n. Ie zaak van Hom is aan de pdenbreestraat ook zo'n ekend adres. Hij zit daar al aim 22 jaar. Leo Horn is verigens geen Amsterdammer, jij werd geboren in Limburg, ^ittardom precies te zijn. WaastToon Hermans. Een Jriend van me. En ook altijd een Jriend gebleven. Hij heeft me mijn zeventigste verjaardag mijn feest nog begesproken". lom zit nu zo'n 53 jaar 'in het lak'.Als klein jochie had ik al Jiteresse in mode. Met name damesmode. Ik ben dan ook Sirect van school af in een |amesmode-grossierderij ekomen. Al vlug ben ik voor tiezelf begonnen. Eerst alleen met fournituren. Later kwamen daar de stoffen bijHet 'voor zichzelf beginnen' is inmiddels uitgegroeid tot een klein 'imperium' met 23 filialen in het land. Deze zaken zijn het sterkst vertegenwoordigd in Noord- en Zuidholland. Daarnaast heeft hij tijdelijke filialen waar gestunt wordt met stoffen. Voor spotprijzen gaan ze daar de deur uit. Het gaat hier dan in het algemeen om panden die hij, samen met andere detaillisten, huurt van een eigenaar die nog geen andere vaste huurder voor het betreffende pand heeft gevonden. Afgelopen maand werd bijvoorbeeld in Vlissingen zo'n tijdelijk verkooppunt geopend. Daar worden restpartijen uit eigen voorraad verkocht. Maar ook 'het moderne goed waar de j onge vrouw nu om vraagt'zoals Hom het omschrijft. In de filialen van Leo Hom worden naast stoffen ook fournituren verkocht. Van ritsen tot knopen en garens. „Alles wat een vrouw nodig heeft om een jurkje te kunnen maken. Ik weet niet precies wat allemaal. Dat kopen de filiaalhouders zelf in. Ik doe dat niet". „Maar", voegt hij er strijdlustig aan toe, „verder koop ik alles wel zelf in". Wat is nu eigenlijk de formule van Horn's kleine imperium. „Wij leveren rechtstreeks vanaf de fabrikant. Daarmee sluiten wij de groothandel uit. Wij zijn onze eigen groothandel. We zijn gelieerd met een aantal fabrikanten dat levert aan confectionairs die op hun beurt weer kleding leveren aan de grote warenhuizen. Op het moment dat zo'n warenhuis bijvoorbeeld de zwart-witte marinestijl heeft hangen hebben wij die stof in huis. Wij verkopen als groothandel aan detaillisten en confectionairs en als detaillist aan particulieren". Om zijn woorden te onderstrepen laat hij de hele gang van zaken in de zaak aan de Jodenbreestraatzien. Een rondgang door 3000 vierkante meter volgestouwd met stof. Buiten staat op de ramen nog de naam van weleer 'jersey mode'. De letters zijn er aan de voorzijde van het pand bijna af en graffity ontsiert bijna de hele gevel, op het glas na. Alles is volgekladderd met kreten en krabbels. Een gewoon gezicht in Amsterdam trouwens. Hom kijkt er niet van op. „Zie je dat bij jullie dan niet", vraagt hij verbaasd. Op het ontkennende antwoord mompelt hij iets van 'hoe is het mogelijk'. De verkoopruimte biedt van binnen een chaotische aanblik. Houten rekken puilen uit en ijzeren karretjes met rollen stof staan kris-kras door de zaak. Op de metalen bordjes van die karretjes hebben personeelsleden cryptische mededelingen gezet. 'Greetje d'r kat moet er wel op staan' op een kar met felgekleurde j oggingstof en 'Harry doet het met vogeltechniek' op een kar met gebloemde pastels. Op de wikkelmachine in het midden - Moment voor de Europacupfinale Benfica-Real Madrid (1962) laat Leo Hom zien geflankeerd door Juan Aguas Benficaen rechts Francisco Paco Gento (Real Madrid). van de zaak wordt zachtgele Hongkong-zijde op wikkels gerold. Klaar voor verzending. We lopen door naar één van de magazijnruimten. Meteen wijds gebaar grinnikt Hom „als je dit ziet denk je misschien hoe kom je daar ooit vanaf. Maar wij zitten nooit met overvoorraad in onze maag. Spullen die we kwijt willen, daar gaan we mee stunten in die tijdelijke filialen. Desnoods voor een gulden de meter. Kijk, wat ik doe is groot inkopen en groot verkopen. Bovendien vind ik het belangrijk om ook te denken aan die mensen met een kleine beurs. Er zijn veel winkeliers die die groep onderschatten. Ik denk dat er honderdduizenden vrouwen zijn die op de portemonnee moeten letten. Ik leg me ook toe op die groep. Mensen zijn prijsbewust. Sommige tot in het extreme. Zo had ik vorige week een vrouw in mijn zaak aan de Ferdinand Bolstraat. Zij wilde een bepaalde stof en die was geprijsd voor een tientje de meter. Ze riep toen verontwaardigd uit dat diezelfde stof in Vlissingen maar vijf gulden kostte. In Vlissingen.... Hoe weet zo'n vrouw dat vraag ik me dan af. Amsterdam-Vlissingen, dat is me nogal een afstand". Hom blijft staan bij een gigantisch aantal meters gestreepte stof. „Hier, 35000 meter streep uit Amerika. Is net binnen gekomen. Zulke partijen komen hier op onverwachte momenten binnen. Er staat nu ook een vrachtwagen in de buurt met zo'n partij stof. De chauffeur belde net dat hij ze komt lossen". Als vanzelf komen we op het voetbal terecht. Overal in de zaak hangen foto's, dus we kunnen er niet omheen. Willen dat ook niet overigens. Hom voetbalt zoals gezegd zelf niet meer. Hij woont nog wel wedstrijden bij. Zoals Ajax-PSV afgelopen weekeinde. „Een slechte wedstrijd. Het voetballen is uitgevonden om goals te maken. Niet om ze tegen te houden. Ze hebben er alleen maar voor gezorgd dat er geen goal kwam en door een stomme fout van twee van de beste spelers van Ajax kwam er toch een doelpunt en wint PS V. Wel verdiend, maar de teams speelden alleen tegen elkaar om goals te voorkomen en dat is het voetbal niet". Hom lijkt duidelijk het spuien van zijn kritiek niet vergeten te zijn. En het ontbreekt hem ook nog steeds niet aan ijdelheid. Zo noemde hij scheidsrechter Blankenstein, die Ajax-PSV floot,een aardige jongen maar geen persoonlijkheid'. „Mijn kracht was, en is, mijn persoonlijkheid. Als ik het veld op kom dan staat er iemand. Die jongen (Blankenstein) floot misschien wel beter dan ik. maar mij konden ze geen aap aannaaien. Ze konden bijvoorbeeld een keer of twee aan een shirtje trekken maar dan liet ik zo'n vent naar me toekomen. Op vijftig meter afstand. Dat hoefde hij niet, maar als hij het niet deed was hij nog niet met me klaar". Hom gaat er eens rechtop voor zitten. „Men spreekt nog steeds over mijZo was ik afgelopen zondag bij Philips en daar kent de directie mij. Ik ben geen uitvinder zoals zij. Maar blijkbaar ben ik in mijn vak een legendarische figuur. Daar kent men mij van". Hij zegt dit nuchter, alsof het een vaststaand feit is. Ramt zich niet op de borst. Het is gewoon zo. Men kent hem, Leo Hom, als top-arbiter. Klaar uit. De stoffenhandelaar komt nu op zijn praatstoel te zitten. Tal van onderwerpen op voetbalgebied passeren de revue. Zo stipt hij ook nog even de 'transfer van het jaar' aan. Gullit naar Italië voor het lieve sommetje van 17 miljoen gulden. „Ja, ik kan het me van die jongen wel voorstellen. Die hele ambiance daar is veel indrukwekkender dan hier. Je hebt in Nederland twee toppers. Ajax-PSV en Feyenoord-Ajax of PSV. En dan ben je uitgekeken. Dan ga je naar Sittard, naar Leo Hom temidden van zijn stoffen met de foto waarop Billy Wright aanvoerder Engeland) en Ferenc Puskas (Hongarije) tossen voor het begin van de legendarische wedstrijd Engeland-Honga- rije (1953). MW en naar PEC Zwolle. Daar komen dan tienduizend mensen. Voor de rest komt er niemand. Maar ik zie daar iedere keer 80-, 85 of 100.000 mensen komen kijken. Ik ken die sfeer. Ik ben overal geweest, heb overal gefloten. In Zuid-Amerika bijvoorbeeld. Daar floot ik een wedstrijd voor 203.000 mensen. Dat gaf mij een enorme kick. Ik werd daar helemaal gek van al die mensen. Voor zo'n jongen als Gullit is zo'n ambiance natuurlijk heel aantrekkelijk. En daarnaast het geld natuurlijk". Hom kan het niet laten om weer een misstand aan het licht te brengen. 'Een ingeslopen rottigheid' zoals hij het noemt. „Neem nu zo'n Blankenstein. Hij krijgt voorde wedstrijd PSV-Ajax welgeteld 325 gulden. Terwijl de spelers er misschien tienduizenden guldens voor krij gen. Ik weet nog goed dat ik een wedstrijd floot voor 60 gulden. En die wedstrijd had een recette van zo'n 580.000 gulden. Nee, scheidsrechter zijn, arm wordt je ervan". Dat neemt overigens niet weg dat Hom, zou hij nu nog jong zijn, toch weer scheidsrechter zou willen zijn. Hij haalt een foto op posterformaat van de muur. Eén van de hoogtepunten uit Horn's carrière als internationaal scheidsrechter: de topper Engeland-Hongarije. Engeland werd toen voor het eerst na 90 jaar op eigen bodem verslagen met 3-6. De foto toont Hom temidden van Engeland-aanvoerder Billy Wright en Hongarije-aanvoerder Ferenc Puskas bij het tossen wie op welk doel speelt. Ja, dat was een schitterende wedstrijd. Het leuke is dat toen ik zeventig werd, vorig jaar augustus, Karei Prior een programma rond mij maakte. Als verassing hadden ze toen Billy Wright uitgenodigd. Hij herinnerde zich mij nog goed. Hij vertelde het publiek dat hij van alle internationals die hij had gespeeld (hij was recordhouder met 100 internationals op zijn naam) hij degene die onder mijn leiding werden gespeeld het rustigst vond. Hij noemde mij toen 'the biggest personality on the ground'. Hom onderbreekt zijn verhaal om even te poseren voor de fotograaf. Bij de wikkelmachine maakt hij van de gelegenheid gebruik om een heel verhaal af te steken over een melkcampange waar hij medewerking aan verleende. „Ik hou van originele ideëen", bemoedigt hij de fotograaf. „Ik ben toen uit een helicopter gesprongen en moest op een boot terecht komen waar onder andere Mies Bouwman op zat". We laten het voetbal even voor wat het is en komen terug op zijn activiteiten in de stoffenbranche. „Komend najaar vier ik mijn 50-jarig bestaan als stoffenzaak. We beginnen dan met een hele campagne 'Leo Hom - 50 j aar in damestextiel'. Dan wordt ook onze nieuwe stoffengroothandel in Weesp geopend". Plannen genoeg dus. Stoppen doet hij voorlopig niet. En omdat tijd geld is staat hij alweer bij een van zijn werknemers een berekening door te nemen als wij nauwelijks afscheid genomen hebben. Want de zaken gaan gewoon door... ANNEMARIE ZEVENBERGEN redactie PZC-bijlagen Walstraatpromenade 56-60 4381 EG Vlissingen tel. 01184-84000 (toestellen 217 en 218) advertentie en administratie: Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 opening kantoren: Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 3 APRIL 1987 vrijdagkrant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9