Justitie toch niet zo blij met hasjmuseum Rang tikt politie Assen op de vingers inzake Molukkers Vluchtelingen Werk vraagt verzet CDA tegen asielregels Ginjaar: Ruud Guliit is goed voor integratie Buitenlandse leerlingen zijn meestal ijveriger Nederland pleit voor samenwerking Europese helikopterindustrie KTICHTING DREIGT MET RECHTER Politie doet muntenvondst FNV-bond uit overleg graanoverslag Bevolking China groeit sneller dan verwacht Grote beloning voor opsporen 'echte moordenaar' PZCbinnen-buitenland Afspraken IQ-tests Taken DEN HAAG (ANP) Minister Braks (visserij) zal met ri ;>oed twee maatregelen afkondigen om de overcapaciteit an de Nederlandse kottervloot in te perken. et motorvermogen voor scheepsnieuwbouw wordt aan ■en maximum gebonden van 2.000 pk, een maatregel waar mee de Tweede Kamer eensgezind instemt. Verder zal de 1< ngte van de boomkor (waaraan het net is bevestigd) wor- i en beperkt tot maximaal twee maal twaalf meter. Dat le- ert direct een reductie op van de overcapaciteit van drie et twaalf procent, j [ierover wordt net als over de mogelijkheid van een veil- licht voor zeevis verschillend gedacht, zo signaleerde voorzitter Eversdijk van de visserij commissie donderdag bij de behandeling van een wijziging van de visserijwet. De Kamer steunde een wijzigingsvoorstel van Eversdijk op de voorstellen van minister Braks om de Kamer meer greep toe te kennen op maatregelen die de bewindsman in petto heeft om de overbevissing tegen te gaan. De Kamer krijgt de mogelijkheid om die voorstellen desgevraagd bij te stel len. De minister krijgt wel de mogelijkheid om in acute gevallen een tijdelijke noodvoorziening te treffen, vooruitlopend op toestemming van de Kamer. L\anpak kopiëren van schoolboeken AMSTERDAM (GPD) Scholen in het basis- en voortgezet onderwijs kopiëren naar hartelust Uit schoolboeken zonder dat zij daarvoor auteursrechten betalen. Dit stelt de stichting Repro recht in Amsterdam die aan deze praktijken een eind wil maken en de scholen met de rechter Ureigt. Jaarlijks derven uitgevers en auteurs ?o'n vijftig miljoen gulden aan omzet ;n twee miljoen gulden aan inkomsten als gevolg van deze activiteiten, zo deelde woordvoerder A. Beemsterboer donderdag mee. Deze raming heeft dan alleen betrekking op het zogehe ten geoorloofd kopiëren van bladzij- I den en stukken tekst, uit kranten, tijd schriften en literair werk, die op de scholen worden gebruikt. Ongeoor loofd kopiëren is het vermenigvuldi gen van volledige boeken. Ook dat ge beurt veelvuldig. Hoeveel geld uitge vers en auteurs hierdoor niet ontvan gen, is moeilijk te zeggen, aldus Beem sterboer. Enige tijd geleden hebben uitgevers en auteurs al met succes ac tie gevoerd tegen het illegaal kopiëren op universiteiten. KORNWERDERZAND (GPD) Der tig agenten van de gemeentepolitie van Rotterdan hebben bij toeval voor 20.000 aan muntgeld bij Kornwer- derzand gevonden. De Rotterdamse politiemensen, die in de buitenhaven met de personeelsver eniging aan het vissen waren, ontdek ten bij laag water een twintigtal geld zakjes aan de waterlijn. De politie van Bolsward en de recherche uit Leeu warden, die de zaak onderzoeken, tas ten nog volledig in het duister over de herkomst van het geld. Gisteren hebben de rijkspolitie te wa ter uit Harlingen en de rijkspolitie van Bolsward opnieuw gezocht met dreg- materiaal. Geldzakjes werden niet Jmeer aangetroffen, maar tussen ba saltblokken werd nog voor enkele hon derden guldens aan 'los' geld gevon- |den. Rechters Dem jan juk - Het Hoogge rechtshof van Israël heeft een verzoek tot wraking van de drie rechters in het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdacht John Demjanjuk van de hand gewezen. Dit heeft een functiona ris van het Hof donderdag bekendge maakt. De verdediging van Demjan juk had gevraagd de drie rechters van het proces uit te sluiten omdat zij be vooroordeeld zouden zijn. Het hol achtte de rechters evenwel 'geduldig en tolerant'. De Stichting Reprorecht wil eerst proberen met de besturenorganisa ties in het onderwijs tot goede afspra ken te komen. Lukt dat niet, dan wil de stichting de 3000 scholen voor voortgezet onderwijs in ons land een rekening sturen. Reageren de scholen niet, dan wordt de rechter ingescha keld. Beemsterboer wijst erop dat ook de scholen belang hebben bij een goede fi nanciële regeling. Als de uitgevers niets meer verdienen, geven ze geen boeken meer uit en snijden ook de scholen zich in de vingers. Op grond van onderzoek in het buitenland wordt er vanuit gegaan dat jaarlijks vijftig kopieën per leerling gemaakt worden. Pogingen om met het ministerie van onderwijs te komen tot een afkoop som, hebben tot niets geleid, aldus de woordvoerder. Volgens het ministerie is een verzoek om de zaak te regelen op 12 december 1986 binnengekomen. „De zaak wordt onderzocht". De woordvoerder kon niet zeggen of mi nister Deetman voelt voor een afkoop som. „Maar de overheid staat op het standpunt dat auteurs beschermd moeten worden. Ze kan zich niet ont worstelen aan regels die in de samenle ving gelden". Waterbus mislukt - De proef met een waterbus in Amsterdam is een fali- kante mislukking geworden. Het afge lopen halfjaar werden niet meer dan duizend mensen met de waterbus ver voerd, het Gemeentevervoerbedrijf had er 20.000 verwacht. Het gemeente bestuur heeft voorgesteld het experi ment op 7 april te stoppen. PEKING (DPA-UPI) - De Chinese be volking groeit ondanks de strenge be volkingspolitiek van de regering sneller dan de bedoeling is. De directeur van het Chinese bureau voor de statistiek, Zheng Jiaheng, wil dat er daarom onmiddellijk maatrege len worden getroffen om de stijging van het geboortencijfer te stoppen. Zheng verklaarde in het parlement dat er vooral veel tweede kinderen en meerlingen worden geboren. Vorig jaar kwamen er 14 miljoen Chi nezen bij, 3,1 miljoen meer dan in 1985 en twee keer zoveel als het staatsplan aangeeft, aldus Zheng in een verslag dat donderdag in de krant China Daily stond. China telt daardoor nu 1,06 mil jard inwoners. Zheng wijst erop dat op het ogenblik erg veel jongeren op huwbare leeftijd zijn. Vooral op het platteland (waar 80 procent van de bevolking woont) trekt men zich steeds minder aan van de ge- boortepolitiek van Peking. ZAANSTAD (GPD) De ouders van de Zaandammer Rob van Z., de man die twee weken geleden door de Haar lemse rechtbank werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf we gens doodslag op de 21-jarige boutiek- verkoopster Sandra van Raalten, hebben een beloning uitgeloofd van vijftigduizend gulden voor tips die er toe zullen leiden dat „de werkelijke dader achter de tralies belandt". De vader van Van Z. verklaarde don derdag: „Als Rob straks in het hoger beroep wordt vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs, zal hij toch een ze kere 'naam' houden. Dat willen we voorkomen met die beloning". Mocht de zaak precies zo verlopen als de vader van Van Z. hoopt, dan zal dat betekenen dat de tipgever of tipgeef- ster bij elkaar een bedrag van achten zestigduizend gulden kan inasseren. Eerder namelijk loofde iemand die on bekend wenst te blijven een bedrag van drieduizend gulden uit voor de tip die tot aanhouding van de dader van de zogenaamde „paskamermoord" zou leiden, terwijl justitie een bedrag van vijftienduizend gulden in het voor uitzicht heeft gesteld. Interieur van het Hasjmuseum waar donderdag een open dag werd ge houden voor de pers. AMSTERDAM (GPD) Het Openbaar Ministerie in Amsterdam heeft onder druk van minister van justitie Korthals Altes haar mening herzien over het gisteren in Amsterdam officieel geopende Hasjmuseum. Het Openbaar Ministerie reageerde vorige week nogal laconiek, toen be kend werd dat het Hasjmuseum aan de Oude Zijds Achterburgwal haar deuren voor het publiek zou ope nen. De Amsterdamse persofficier van justitie, mr. L. de Wit, be schouwde het museum meer als een „ludiek" onderdeel van de Amster damse samenleving en was amper beducht voor het eventueel „wer vende" karakter van het kleine mu seum. Bovendien verklaarde De Wit later, „als er toch een hasjmuseum moet komen, Amsterdam eigenlijk de enige stad is, waar een dergelijk museum thuishoort". Een opmerking, die hem niet in dank is afgenomen door de Amster damse politie, waar juist de angst bestaat dat het museum grote aan trekkingskracht zal gaan uitoefe nen op gebruikers van soft drugs van buiten Amsterdam. Binnen het OM in de hoofdstad zijn de menin gen verdeeld. Ook mr. De Wit is te ruggekomen op naar hij nu zegt zijn „ironisch bedoelde" uitlatingen. „Wij zijn niet erg gelukkig met het museum", zei De Wit gisteren. „Am sterdam heeft een behoorlijk hasj- probleem en de vraag is of het mu seum dit probleem niet groter maakt". Ook het OM zal erop toe zien dat het museum niet „op ontoe laatbare wijze" de opiumwet over treedt, aldus De Wit. Een opvatting, die al eerder door de Amsterdamse politie werd verkondigd. Ondertussen doet het Hasjmuseum goede zaken. De aanloop naar het museum, dat al in december vorig jaar tegen betaling bezocht kon worden, is gigantisch gestegen. Tot onvrede van actiegroepen, die giste ren tegen de met veel tam-tam aan gekondigde officiële opening pro testeerden. DEN HAAG (ANP) - De politie in Assen heeft zich op 6 februari 1984 niet be hoorlijk gedragen tegenover een groep Molukkers door het lossen van waar schuwingsschoten en het doorrijden nadat één Molukker licht door een poli tiewagen was geraakt. Dat stelt de deze week vertrokken Nationale Ombuds man Rang in een nog op de valreep door hem ondertekend onderzoeksrapport over deze zaak. De klacht over de burgemeester van Assen als hoofd van de gemeentepoli tie was bij Rang ingediend door het Ondersteuningscomité Molukkers na mens drie Molukse klagers. De Nationale Ombudsman meent dal het beroep op noodweer van de agen ten niet opgaat. Er ontstond een scher mutseling met Molukkers toen de agenten op zoek waren naar de ver dachte van de schietpartij. De agenter hadden zich volgens Rang moeten te rugtrekken om escalatie te voorko men. De mogelijke verdachte had net zo goed later aangehouden kunnen vat. worden, aldus Rang. Het stoppen na de aanrijding had kritiek zoals die nu wordt geuit kunnen voorkomen, zc meent hij verder. In afwachting van het onderzoek van de ombudsman besliste de rechtbank in Assen op 8 juli 1985 tot aanhouding van de zaak tegen de drie Molukkers. Rang noemt dit ongebruikelijk, onder meer omdat zijn onderzoeksmogelijk heden minder vergaand zijn dan die waarover de rechtbank beschikt. Het is nog niet bekend wanneer de rechts zaak tegen de Molukkers wordt her- DEN HAAG (GPD) Vluchtelingen Werk, de organisatie die zich bezighoudt met de opvang en begeleiding van vluchtelingen in ons land, heeft een drin gend beroep op het CDA gedaan om de kabinetsplannen voor een strengere toelating van asielzoekers af te wijzen. De Tweede Kamer debatteert volgen de week donderdag over de voorstel len van het kabinet, die op 15 april van kracht moeten worden. De oppositiepartijen hebben zich al fel gekant tegen de plannen, die het vluchtelingen nagenoeg onmogelijk maken onderdak in Nederland te krij gen. Het CDA heeft nog geen stand punt ingenomen. De christen-demo craten hebben wel ernstige twijfels over de voorstellen, zoals ze door staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie zijn geformuleerd. De kabinetsplannen zijn ontworpen om de snel groeiende stroom van vluchtelingen, vooral uit Azië en Cen traal Afrika, in te dammen. Vorig jaar vroegen bijna 6000 vreemdelingen asiel in ons land aan. Als die trend zich voortzet, zullen dit jaar 13.000 tot 15.000 verzoeken worden ingediend. Ongeveer de helft is volgens de staats secretaris ongegrond. Veel vreemde lingen zouden slechts om economi sche redenen in ons land willen verblij ven. Vluchtelingen die in een ander West europees land een asielverzoek heb ben ingediend of de mogelijkheid had den dat te doen, worden bij aankomst in Nederland in het vervolg nog dezelf de dag teruggestuurd. Dat geldt ook voor vluchtelingen, die hun reispapie- ren hebben vervalst of van wie kan worden vastgesteld dat zij slechts om economische redenen naar ons land komen. Deze categorieën vluchtelin gen zullen geen verzoek om asiel kun nen indienen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft Vluchtelingenwerk dat de nieuwe maatregelen in strijd zijn met de huidige Vreemdelingenwet, die da teert uit 1965. Vluchtelingenwerk meent dat bij in voering van de nieuwe maatregelen geen sprake meer kan zijn van een zorgvuldige behandeling, waarvan de bonafide asielzoekers (volgens Vluch telingen Werk ongeveer 70 procent) de dupe worden. Geen ontslagen bij reorganisatie vrom TERWOLDE- Vlakbij de plaats waar in 1973 de molen De Ooievaar afbrandde is men in Terwolde druk bezig een 'nieuwe' molen op te bouwen. Donderdag werd op de stenen onderbouw het houten achtkant geplaatst dat afkomstig is van de voormalige Deventer molen Holtermans. Als alles volgens plan verloopt moe ten de wieken van de molen in Terwolde in september iveer gaan draaien. DEN HAAG (ANP) In het kader van de sanering van het rijksambtenaren- bestand zullen dit jaar en volgend jaar geen ontslagen vallen op het mi nisterie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer (vrom). Vrom is het eerste departe ment dat de ambtenaren deze garan- Energieonderzoek Minister De Korte van economische zaken heeft voor 1987 52,5 miljoen uitgetrokken voor programma's op het terrein van energieonderzoek. Het geld wordt be schikbaar gesteld aan de Stichting Projectbeheerbureau Energieonder zoek in Utrecht, die de programma's beheert en coördineert. Bouwwerkgevers achter cao - De algemene ledenvergadering van het Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid (NVOB) heeft ingestemd met het principe-ak koord voor een nieuwe cao voor de 250.000 werknemers in de bouw. De achterban van het NVOB - de grootste werkgeversorganisatie in de bouw - had echter grote moeite met de afspra ken over verdere arbeidstijdverkor ting (ATV) van 38 naar 37 uur. Desal niettemin ging men uiteindelijk toch akkoord omdat men het onderhande lingsresultaat in zijn totaliteit wel po sitief beoordeelde. tie geeft. Dit blijkt uit een donderdag gepubliceerde schriftelijke medede ling. Het ministerie zan vrom moet in de ko mende drie jaar dertien procent van zijn ruim 7.900 ambtenaren schrap pen. Het grootste deel hiervan zal via privatisering afvloeien. Het kadaster neemt met 600 ambtenaren het leeu wendeel voor zijn rekening. Voorts ver dwijnen banen bij onder meer de rijks gebouwendienst, de rijksplanologi sche dienst, personeelszaken, en op de documentatie en de bibliotheek. Eind volgend jaar zal de leiding van het ministerie bekijken of ontslagen in 1989 en 1990 eveneens kunnen worden voorkomen. De garantie voor 1987 en 1988 heeft tot gevolg dat het ministerie uiterst terughoudend zal zijn met het aannemen van nieuwe medewerkers. Vacatures zullen zoveel mogelijk moe ten worden vervuld door ambtenaren van andere afdelingen, eventueel na een om- of bijscholing. Welzijnsambtenaren in de buiten dienst van het ministerie zijn donder dag een speerpuntactie in de pleeg- zorg begonnen als protest tegen de af slanking. De personeelsleden van de Bureaus Landelijk Contact werken wel mee aan het plaatsen van j ongeren in internaten, maar vragen als pro testactie niet om de ouderbrijdrage. Kinderen die naar pleeggezinnen kun nen worden niet meer geadmini streerd, zodat de gezinnen de vergoe ding mislopen. ROTTERDAM (ANP) De Vervoers- bond FNV is donderdag uit het over leg gestapt met de directie van het grootste graanoverslagbedrijf Graan Elevator Maatschappij (GEM) in de Rotterdamse haven. Het overleg ging over twee punten die niet direct met het CAO-conflict in de graansector te maken hadden. Ter discussie stonden de inschaling van personeel van het vorig jaar door de GEM overgenomen Europoort-Silo in de GEM-CAO en een vervoersrege- ling voor het personeel in het Euro- poortgebied. Volgens woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV wil de de GEM-directie inschaling van het personeel van Europoort-Silo „in het nieuwe loonsysteem", vastgelegd in de nog af te sluiten GEM-cao, waarover nog geen overeenstemming is. Bij Maashaven Silo heeft in het kader van de verrassingsacties rond het cao-con flict de produktie stilgelegen. Dertig werknemers van het Rotter damse stukgoedbedrijf Seaport Ter minals hebben een kort geding aange spannen tegen de Seaport-directie om dreigend ontslag te voorkomen. Ze worden gesteund door de Vervoers bond FNV. Seaport mag overtollige werknemers wegbemiddelen naar andere sectoren, maar heeft daaraan ontslag gekoppeld wanneer zij twee keer een baan weige ren. ROTTERDAM (ANP) Buitenland se leerlingen (allochtonen) hebben een positievere houding tegenover het onderwijs en zijn ijveriger dan Nederlandse leerlingen (autochto nen). Ze hechten een even grote waarde aan het behalen van diplo ma's en koesteren ook hoge beroeps aspiraties. Buitenlandse leerlingen hebben geen lagere dunk van hun capaciteiten dan Nederlandse scho lieren. Dergelijke factoren leveren op groepsniveau geen verklaring voor de achterstand van allochtone leerlingen. Dit stelt drs. M. de Jong in een proef schrift waarop hij donderdag aan de Rotterdamse Erasmus-universiteit tot doctor in de sociale wetenschap pen is gepromoveerd. De Jong onder zocht gedurende drie jaar de school loopbanen van circa duizend alloch tone en autochtone leerlingen in Rotterdam, vanaf het vijfde leerjaar van de lagere school tot en met de tweede klas van het voortgezet on derwijs. De Jong concludeert in zijn proef schrift dat buitenlandse leerlingen gemiddeld veel lager scoren bij in telligentietesten dan Nederlandse leerlingen (91 tegenover 104). De lagere scores van buitenlandse leerlingen zijn volgens De Jong voor al te verklaren vanuit de ongunstige omstandigheden waarin deze kinde ren opgroeien, bij voorbeeld: laag op leidingsniveau van ouders, migratie naar een ander land en het volgen van onderwijs dat niet goed op hen is afgestemd. De Jong stelt dat buitenlandse leer lingen een lager schoolkeuze-advies krijgen na afronding van het basison derwijs. Hij noemt het opvallend dat adviezen aan hen minder laag uitval len dan op grond van hun IQ ver wacht zou kunnen worden. Maar er zijn geen aanwijzingen die erop dui den dat zij in de brugperiode veel hin der ondervinden van het opvolgen van deze relatief hoge adviezen, al dus De Jong. De Jong pleit bij het individueel be naderen van kinderen voor „een gul den middenweg": schoolteams die sterk kindgericht bezig zijn en scho len die heel weinig belang hechten aan het centraal stellen van het kind boeken minder goede leerresulaten. DEN HAAG ANP) - Voetballer Ruud Gullit draagt meer bij aan de verbetering van de relaties tussen blanke en gekleurde landgenoten dan alle inspanningen van het onderwijs op dit gebied. Dat zei staatssecretaris van onderwijs me vrouw Ginjaar-Maas donderdag tijdens overleg met de Kamercommissie over intercultureel onderwijs. Zij wilde overigens scholen niet verplichten gekleurde leerkrachten aan te stel len. Dat kan ook niet omdat er te weinig leerkrachten uit etnische minderheids groepen zijn. „Ik ben al blij als ik les inde eigen taaien cultuur kan laten geven", aldus de bewindsvrouw. De staatssecretaris waarschuwde tegen discriminatie bij de toelating van ge kleurde kinderen: ,A-ls ik dat merk, krijgen ze met mij te doen". DEN HAAG (ANP) Nederland heeft het initiatief genomen om enerzijds de Italiaanse en Engelse producenten van de TONAL lichte gevechtshelikopter, en anderzijds de Franse en Westduitse fabrikanten van het PAH/HAC-toestel tot samenwerking te bewegen. indien de Europese defensie-industrie het vermogen verliest op eigen kracht defensiesystemen te ontwikkelen en te produceren, aldus Van Houwelingen. Alleen al in onderzoek en ontwikke ling zou dit de deelnemende landen een besparing kunnen opleveren van 10 tot 15 procent, ofwel 2,5 a 3,5 miljard gulden, zo heeft staatssscretaris Van Houwelingen (defensie) donderdag in een bijeenkomst van de Atlantische Commissie meegedeeld. Nederland heeft zelf geen grote indus triële belangen op helikoptergebied, maar zou gebaat zijn met een zo groot mogelijke gemeenschappelijkheid. "De Amerikaanse industrie zal er aan moeten wennen dat waar reële Euro pese alternatieven worden geboden, ons land deze serieus zal overwegen", aldus de staatsssecretaris. Voor het in standhouden en de levensvatbaarheid van de NAVO zal Europa een grotere rol moeten spelen dan tot nu toe. Euro pa zal niet in staat zijn groter verant woordelijkheid te aanvaarden voor zijn eigen conventionele verdediging De bewindsman leek het afstoten van bepaalde defensietaken, zoals onlangs bepleit door professor Volten, niet bij voorbaat categorisch van de hand te wijzen. Drastische verhoging van de defensie uitgaven in Europa is ondanks te ver wachten sterkere Amerikaanse druk onmogelijk, zo merkte hij op. Het zich concentreren op zo doeltreffend moge lijke Amerikaans-Europese technolo- gisch-industriële taakverdeling „sluit niet uit" dat de NAVO „zich ook kri tisch buigt over de militair-operatio nele taakverdeling in het bondgenoot schap".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5