Plan Krammer-Volkerak vergeet de recreatie Veerbootmonument 'KNIKKERLINT' IN WESTERSCHELDE Plan bejaarden woningen in centrum van Oostburg ANWB-Zeeland wil kantoor in Goes PZC/ provincie Huisvrouwen Middelburg vieren feest met musical Middelburg ontvangt Amerikanen OOR KANTOOR IN TERNEUZEN Middenstand Sluis vindt woonwagens aan invalswegen 'niet uitnodigend' HOOR' ZIET IN PAND VAN VVV Politie speurt vele gebreken aan bromfietsen op 21 KRITIEK WATERSPORTERS: WETHOUDER A. DE EEIJTER: WW RIJDAG 3 APRIL 1987 NV demonstreert tegen eleid Bootlieden BV ERNEUZEN - Een kleine veertig FNV'ers (met aanhang) hebben donderdagmiddag voor het antoor van de Verenigde Bootlieden bv aan de zeesluis in Terneuzen gedemonstreerd. De emonstratie was gericht tegen het personeelsbeleid van de directie. Dat beleid leidde enkele eken geleden tot een arbeidsconflict, dat nog steeds niet is opgelost. e korte demonstratie, die al met al en klein uur in beslag nam, was geor- aniseerd door de Vervoersbond FNV. ie schortte vorige week het overleg et de directie over een nieuwe cao op. De ondernemingsraad steunt de eis van de bond dat het personeelsbeleid drastisch wordt gewijzigd. Om vier uur verzamelden de ruim twintig werknemers van de Bootlie den, die lid zijn van de Vervoersbond. zich bij de zuiderbrug over de zeesluis. De meesten hadden vrouw en kinde ren meegenomen. De demonstranten kregen ter plekke steun van kaderle den van andere havenbedrijven (Aug. de Meijer bijvoorbeeld) en van leden van de Jongerenbeweging, verbonden met de FNV, de afdeling Terneuzen van de FNV en van de Vrouwenbond FNV. Bestuurder Nico Sannes van de Ver voersbond las, toen na een korte pro testmars langs de zeesluis een kwar tiertje halt werd gehouden voor het ge bouw van de Verenigde Bootlieden, een aantal steunbetuigingen voor, on der meer afkomstig van het Solidari- teitscomité met de Rotterdamse ha venarbeiders. De meeste deelnemers aan de demon stratie droegen spandoeken en prq- testborden mee. Daarop vielen tek sten te lezen als 'Wij willen de kater kwijt van jullie beleid', 'U leidt, wij lij- SLUIS - Woonwagencentra aan de in valswegen zijn niet passend in een toeristenplaats als Sluis. De midden standsvereniging van Sluis nam woensdagavond tijdens een ledenver gadering dit standpunt in. De vereni ging vindt dat er in Sluis zelfs hele maal geen centrum voor woonwagen bewoners hoeft te komen. De invalswegen die als mogelijke loka- ties zijn genoemd, zijn de St. Anna- straat en de Nieuwstraat. „De vereni ging is van mening dat woonwagen centra aan de invalswegen niet uitno digend zijn", licht voorzitter J.H. Bo gaard de opvatting toe. „Er zijn na tuurlijk bij iedere lokatie mensen die zo'n centrum niet in hun buurt willen. Maar wij als middenstand van Sluis moeten het van de toeristen hebben. Een woonwagencentrum aan een in valsweg past dan niet." Volgens Bo- gaart is er trouwens helemaal geen be hoefte aan een woonwagencentrum in Sluis. De middenstandsvereniging wil nu haar standpunt bespreken met de an dere leden van Promotie Sluis. Daarna wil men de gemeente benaderen. Of de middenstanders daarmee iets berei ken is de vraag, aangezien alle ge meenten in ons land verplicht zijn een woonwagenlokatie aan te wijzen. Het college van Sluis had vijf mogelijke lo- katies in de gemeente aangewezen. Daarvan was de St. Annastraat de meest geschikte, zo vonden b en w. Het college en de raad wilden de besluit vorming over de woonwagenlokaties binnenskamers houden. Nadat de vijf mogelijke lokaties toch uitlekten, heeft de raad besloten de keus voor een lokatie aan de provinciale beoor delingscommissie voor woonwagenlo katies over te laten. MIDDELBURG - Zeventig jaar Neder landse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) in Middelburg. Vrijdag 10 april wordt in de Schouwburg van de Zeeuwse hoofdstad ter gelegenheid van het jubileum de zelfgeschreven musical 'Even omzien' opgevoerd. Opvallend is vooral dat er in al die ja ren niets veranderd is. „De opzet is hetzelfde gebleven, alleen de onder werpen zijn anders, daarin zijn we met onze tijd meegegaan", vertelt me vrouw A. Roodenburgh-Klaasen. Mevrouw Roodenburgh is presidente van de afdeling Middelburg. Zij werd op 35-jarige leeftijd lid van de NVvH. Haar man vond het maar een rare stap. Wat moest zij nou bij zo'n club. Hij zag haar al in een grote fauteuil zitten breien. „Dat is natuurlijk onzinnig. De vereniging heeft vorming, ontwikke ling en creativiteit van haar leden al tijd voorop gesteld." Sinds kort is het bevorderen van de emancipatie opgenomen in de doel stellingen. „In de loop van de tijd is de positie van de vrouw veranderd. Zij is zich meer bewust geworden van de maatschappij. De naam van de NVvH klinkt antiek en tuttig maar het oude patroon van man, vrouw en kinderen geldt niet langer. De vereniging heeft zich daaraan aangepast en heeft daar om al die jaren stand kunnen houden." De huisvrouw als consument is altijd belartgrijk geweest. „Dat is ook het grote verschil met andere vrouwenver enigingen", zegt mevrouw Rooden burgh. Het bekende groene zegel: 'goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen' staat op menig artikel. „Het is ons grootste handelsmerk." De landelijke vereniging viert dit jaar eveneens feest: in 1912 richtte Anna Polak de vakorganisatie voor huis vrouwen op. Mevrouw Roodenburgh: „Toen al besefte men dat de huisvrouw een veelzijdige functie had: zij was werkneemster van haar echtgenoot en werkgeefster van haar dienstbode. Nu is het baanbrekende werk gedaan. An dere vrouwenbewegingen hebben die taak overgenomen. Wij hoeven niet meer de barricaden op." Vrijdag 10 april is voor alle belangstel lenden de musical in de Schouwburg te zien. Daarna is er een receptie met aansluitend een diner. Het feest begint 14.00 uur. VLISSINGEN Het be leidsplan Krammer- Volkerak is te veel ge richt op het natuurbe- lang en laat te weinig ruimte voor recreatief gebruik. Jachthavens mogen te weinig uit breiden, watersporters wordt slechts geringe bewegingsvrijheid gela ten en de buitendijkse gronden worden onge schikt gemaakt voor re creatief medegebruik. Dat schrijft het Konink lijk Nederlands Water sport Verbond (KNWV) in een reactie op het be leidsplan Krammer-Vol- kerak. Het risico is vol gens het KNWV groot dat de recreatiemoge lijkheden ondergeschikt worden gemaakt aan na- tuurbelangen. Daarbij wordt gewezen op de jachthavens in Oude Tonge en Ooltgensplaat, die in vergelijking met de toekomstvisie in het streekplan Zuid-Hol land de helft minder mo gen uitbreiden. Ook de in het beleidsplan voor gestelde vaarbeperking in water met een diepte tot 1,50 meter wordt van de hand gewezen. „Daar mee wordt eigenlijk al het water buiten de be tonning en de bebake- ning tot verboden ge bied verklaard", aldus het KNWV. Alleen uit veiligheidsoverwegin gen zou dat onaanvaard baar zijn. De aanwijzing van buitendijkse gron den als beschermd na tuurgebied is de water sporters eveneens een doorn in het oog. Het re creatief gebruik wordt daardoor onmogelijk ge maakt. De KNWV wil op voorhand een aantal geulen en afmeer-loca- ties aanwijzen, zodat er bij slecht weer voldoen de schuilplaatsen voor handen zijn. Tenslotte is het KNWV gekant tegen de geplande verhuizing van de ligplaatsenacco- modatie van de water sportvereniging Volke rak. Een tweede jachtensluis en een bete re betonning staan nog steeds op het verlang lijstje. den', 'Hun winst, ons leed', 'Beter so ciaal beleid' en 'Liever opkomen voor recht en arm, dan ebn betaalde slaaf met een bruine arm!' Nico Sannes constateerde, in een kort toespraakje, dat de directie 'steeds meer mensen pakt'. „We hebben al va ker gewaarschuwd, maar kennelijk is men hier erg hardleers. Vandaar die demonstratie. En dat is dan nog een vriendelijk wapen. In ieder geval ei sen wij dat de directie het beleid dras tisch wijzigt. Zoniet, dan zullen we andere maatregelen treffen." Hennie Klein-Hesselink van de Vrou wenbond noemde het 'ongeoorloofd, zoals hier met mensen wordt omge gaan'. „Er is hier geen sprake van een sociaal beleid, maar van een a-sociaal beleid. Als zulke mensonterende toe standen op televisie te zien waren, dan zou heel Nederland te hoop lopen." Dirk Nimmegeers van de FNV-Terneu- zen: „Wij zijn blij dat u niet toelaat dat er hier met twee maten wordt gemeten en dat de directie u probeert te discri mineren omwille van uw FNV-lid- maatschap. Leve de strijd van de boot lieden." En Daan Hamelink verzeker de namens de vakbondsafdeling bij Aug. de Meijer dat de werknemers van dat bedrijf zeker geen 'besmet werk', zoals het assisteren bij het afmeren van schepen, zullen overnemen. „En ik weet zeker dat men er bij OVET net zo over denkt." De demonstratie werd besloten op de noorderbrug van de zeesluis. Daar hielden de demonstranten tien minu ten halt. Tot een versperring van de sluis -op dat moment werd juist het Japanse autoschip 'Caribbean High way' geschut, een schip dat toevallig ook zes jaar geleden bij een soortgelij ke actie in de sluis lag- kwam het ove rigens niet. Daarna werd de kleine stoet ontbonden. De gemeentepolitie van Terneuzen hield een oogje in het zeil. De demonstrerende bootlieden op de sluisbrug met op de achtergrond het Japanse autoschip Caribbean Highway. Burgemeester C. Ockeloen (links) speldde de heer H. L. B. Ongenae de koninklijke onderscheiding op. TERNEUZEN Burgemeester C. Ockeloen van Ter neuzen heeft donderdagmorgen in de burgerzaal van het stadhuis de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau opgespeld bij de heer H. L. B. Ongenae. Hij is 45 jaar in dienst geweest bij het bedrijf van de ge broeders Pladdet in Biervliet. Twee maanden geleden maakte hij gebruik van de vut-regeling. In 1942 begon de heer Ongenae als hulp in het loonbedrijf. In de loop der jaren groeide hij met het bedrijf mee. Galeriehouder Roby Bellemans met het werk van Harold Huyser in de salon van de Prinses Juliana. Op de voor grond 'het model' voor het werk dat aan de wand hangt. Er is nog niet eens besloten of de veerboten tussen Breskens en Vlissin- gen al dan niet moeten verdwijnen. Toch begint galeriehouder Roby Bellemans uit Axel alvast met de aanleg van een veerbootmonument. Alle gebruikers van de boten moeten opzet meehelpen, vindt hij. Het kost hen het symbolische bedrag van één gulden. „Iedereen kan het", doet Bellemans de werkwijze uit de doeken. „Je koopt een paar groene en rode knik kers. Tijdens het varen, gooit ieder een vanaf de rechterkant van het schip de groene- en vanaf de linker kant de rode knikkers in het water. De schepen leggen steeds hetzelfde traject af. Op den duur vormen de knikkers dus twee linten tussen bei de zijden. De bewegingen van de boot worden daarmee voor eeuwig vastgelegd". Poppenspeler Joop van der Putten uit Axel liet donderdag twee van zijn poppen de eerste knikkers in het wa ter gooien. Er moeten er nog vele vol gen. Maar dat - zo verwacht de Axel- se galeriehouder- zal geen probleem zijn. Terwijl de eerste knikkers in het water plonsden, zag hij visioenen. „Stel je voor: een knikkerfabriek aan de oever van de Westerschelde. Nodig om de miljoenen gebruikers van de boot te kunnen bevoorra den". De kelners van de Prinses Juliana hebben zich bereid verklaard kleine zakjes met knikkers te verkopen. Het hoeft geen teken aan de wand te zijn, maar de zaken liepen donder dag niet bepaald storm. „We hebben nog niets verkocht", liet één van de obers droogjes weten. Bellemans heeft echter meer pijlen op zijn boog. Hij bedacht dat het portret van prinses Juliana in de res tauratie aan boord van de veerboot gezelschap zou moeten krijgen. Donderdag hing hij daar dus vier kunstwerken bij. Het gaat om werk van Richard Beek uit Middelburg, Willy de Houck uit Waterlandkerkje, Margriet Heymans uit Den Bosch en Harold Huyser uit Tilburg. De werk stukken blijven enkele weken han gen. Daarna worden ze vervangen door het mail-art project 'Grenze loos' van de kunstenaars Ko de Jon ge uit Middelburg, de Zeeuws-Vla ming Jan Verschoore en de Belgen John van Geluwe en Sjoerd Pari- daen. Hun echte expositie is te zien in de gallerie van Bellemans; de ten l y*v* toonstelling aan boord van de veer boot is slechts een voorproefje. Vol gens Ko de Jonge bedoeld om de bootgangers nieuwsgierig te maken. Bellemans wil dat allerlei expo sities elkaar zullen opvolgen in de salons van de psd-schepen. „De plaats is er heel geschikt voor: Er is veel publiek en bovendien is de om geving inspirerend". Hij wil de activiteiten onder brengen in de cyclus 'Bewegen is verande ren'. „Alles" filosofeert hij, „veran dert. Zelfs woorden hebben een ver anderende betekenis. Zo heeft bij voorbeeld het woord 'pak' in ver schillende talen een verschillende betekenis. 'Pak' betekent in het Russisch 'kreeft'. Muziek ontstaat door veranderende klanken. Alles verandert". Hij wil de verandering zichtbaar ma ken. Bijvoorbeeld met zijn veerboot monument. „De boot vaart op en neer, maar schijnbaar verandert er niets". De beweging moet worden vastgehouden. „Ook als de boten la ter misschien verdwenen zullen zijn". Bellemans heeft in het verleden be weerd dat kunstmanifestaties aan boord van de Prinses Juliana uit den boze zijn. Het schip zou sfeerloos zijn. Bovendien was volgens hem het gevaar van pech-onderweg te groot. Nu zegt hij dat hij 'slechts grapjes maakte'. „Gewoon om te plagen". Hij had eigenlijk verwacht dat de lei ding van de Provinciale Stoomboot diensten niet blij zouden zijn met zijn initiatief. Ongeveer acht jaar ge leden werd immers een kunstmani festatie aan boord van de schepen verboden. „Maar dit keer is dat reu ze meegevallen. We hebben zelfs ma teriaal gekregen om de kunstwerken op te hangen". Directeur D. Oostinga kwam don derdag naar de kunstuitingen kij ken. Net als Bellamans is hij van me ning dat er in de toekomst op grotere schaal exposities aan boord van de schepen zouden moeten worden ge houden. Het bleek hem reuze te be vallen: de pers was aanwezig en ca meramensen maakten opnamen voor het programma Van Gewest tot Gewest. „Zo komen we ook nog eens positief in het nieuws!". Annet van Eenennaam OOSTBURG - De gemeente Oostburg is van plan om in het centrum van het dorp bejaardenwoningen te bouwen. In het ontwerp bestemmingsplan 'Kom Oostburg', dat momenteel opge steld wordt, zijn terreinen aangewe zen in de Schouwburgstraat en in de Callenfelsstraat. Het gebouw van de Streek Jeugd Centrale en de stichting welzijn.voor ouderen en enkele lood sen moeten daarvoor gesloopt wor den. Wethouder A. de Feijter deelde dit woensdag mee in de commissie openbare werken. Hij reageerde daarmee op de inspraak van mevrouw M. M. Niermans-Gos- seye. Zij protesteerde tegen de aanleg van een parkeerterrein aan de School straat. De parkeerplaats is er gekomen op verzoek van supermarkt Jac. Her mans, die ook een deel van de kosten van de aanleg voor z'n rekening neemt. Volgens mevrouw Niermans heeft de gemeente daarmee een kans laten lo pen om bejaardenwoningen dicht bij het centrum te bouwen. „Er is al par keerruimte genoeg. Twintig procent van de bevolking wordt nu de dupe van de commercie." Er is grote behoefte aan woonruimte voor bejaarden in het centrum van Oostburg, volgens mevrouw Nier mans. Er liggen zeventig aanvragen waaruit een sterke voorkeur spreekt voor een woning in het centrum. De be jaardenwoningen in de nieuwbouw wijk aan de oostkant van Oostburg lig gen te ver van de winkels en andere voorzieningen, aldus mevrouw Nier- mans-Gosseye. Bij de parkeerplaats voor de super- GOES De Zeeuwse afdeling van de ANWB heeft op haar jaarvergadering in Goes gepleit voor een kantoor in deze plaats. Hiermee ondersteunt zij een ver zoek van B en W van Goes. De ANWB heeft in Zeeland alleen vestigingen in Middelburg en Terneuzen. B en w van Goes zouden nu ook graag een ANWB-vestiging in hun gemeente willen, omdat inwoners en toeristen herhaaldelijk geklaagd hebben over de afstand naar deze twee kantoren. De VVV in Goes heeft voldoende ruimte om ook een kantoor van de Bond te herbergen. Ir R.C. Olland, directeur van de ANWB, toonde begrip voor het verzoek van de afdeling Zeeland, maar kon hierover geen uitsluitsel geven. Hij wees erop dat een vestiging pas lonend is in een verzorgingsgebied met meer dan 25.000 leden. Door de omstandigheden waarin de ANWB verkeert, is de Bond uiterst voor zichtig om financiële risico's te nemen. Ir Olland merkte tenslotte op dat het streven van de ANWB erop is gericht tot samenwerking te komen met derden, om daarmee het aantal vestigingen te vergroten. De ANWB verklaarde zich tijdens de vergadering in principe een voorstander van een vaste oeververbinding over de Westerschelde mits de tolheffing binnen de perken blijft en het vervoer van fietsers en voetgangers per pont gehand haafd kan blijven. De ANWB zet vraagtekens bij de particuliere uitvoering van de oeververbinding. Zij is bang dat de aan- en afvoerwegen van de verbinding onvoldoende aansluiten bij het bestaande wegennet. MIDDELBURG Met een uur vertraging kwamen ze donder dag op Schiphol aan, de 26 Ame rikanen uit de stad Atlanta in Georgia. Ze werden snel in de bus gestopt, want 's middags was er een officiële ontvangst in het stadhuis van Middelburg, de stad waar ze een week logeren bij gastgezinnen. Ze zijn allen lid van de Stichting Friendship Force en dit is de eer ste uitwisseling met Zeeland. In het stadhuis werden ze toege sproken door burgemeester mr C. J. G. Rutten, die hen niet al leen welkom heette, maar hen ook vertelde dat er elfhonderd gerestaureerde monumenten in de Zeeuwse hoofdstad staan. Rutten zei verder: „Nu wordt Middelburg bezocht door men sen die geloven dat een wereld van vrienden een wereld van vre de is. Ik bewonder de Friendship Force, die mensen van alle leeftij den en achtergronden bij elkaar wil brengen. Ik hoop samen met u, dat de wereld kleiner zal wor den, want op deze manier kan de wereldvrede worden bereikt". Vandaag kunnen de Amerika nen hun dag zelf indelen, zater dag gaan ze naar de Deltawer ken, zondag naar Veere, maan dag wordt de molen in Seroos- kerke bezocht - waar ze op de fiets naar toe gaan - en het Roo sevelt Studie Centrum in Mid delburg. Dinsdag is er een stads wandeling door Middelburg en 's avonds een afscheidsdiner. Woensdag is rustdag en donder dag vertrekt het gezelschap weer. markt blijft nog een stuk grond (aan de Noord wal) over waar zes bejaar denwoningen worden gebouwd. Na de sloop van de oude christelijke ba sisschool komen er nog eens tien. De Feijter erkende dat dit nog onvol doende was en verwees naar het ont- werp-bestemmingsplan 'Kom Oost burg', waarin het SJC-gebouw en de loodsen van Oosterbaan vrij zeker plaats zullen maken voor bejaarden woningen. Het plan om het SJC-gebouw te slopen ten behoeve van bejaarden woningen werd vorig najaar ingediend door de CDA-fractie. Met het bejaardentehuis De Burght op zeer korte afstand, is de plek uitermate geschikt voor aanleun woningen, zo meenden de christende mocraten. De SJC en de stichting wel zijn voor ouderen zouden elders ge huisvest moeten worden, bijvoorbeeld in het onlangs door de gemeente aan gekochte Ledeltheater. PvdA-fractielid J. van de Ree-Slabbe- koorn drukte de wethouder op het hart in de toekomst de bejaarden in een vroegtijdig stadium te betrekken bij de lokatiekeuze van nieuwe bejaar denwoningen. „Voor de bejaarden is de lokatie veel belangrijker dan de vormgeving van de woningen. Wat de woningen aan de Noordwal betreft zijn de bejaarden veel te laat betrokken bij de bouwplannen. Dat werkt frustre rend." TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen hield woensdag de hele dag een groots opgezette bromfiets controle. Dat gebeurde in de Bellamy- straat en de Wielingenlaan in Terneu zen. In totaal werden 75 bromfietsen aan een onderzoekje onderworpen. Er werd veertienmaal proces verbaal op gemaakt in verband met een te hoog vermogen en in zes gevallen wegens andere gebreken. In zeven gevallen werden onderdelen in beslag genomen en twee bromfietsen werden geheel aan het verkeer onttrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 41