Plan Krammer-Volkerak vergeet de recreatie Veerbootmonument 'KNIKKERLINT' IN WESTERSCHELDE Boete 300 gulden voor toebrengen blauw oog Huisvrouwen Middelburg vieren jubileum met opvoering musical PZC/ provincie fOOR KANTOOR IN TERNEUZEN lANWB-Zeeland ook in loes kantoor Middelburg ontvangt Amerikanen uit Atlanta HOORT ZIET POLITIERECHTER MIDDELBURG: Spatjes Consument 21 KRITIEK WATERSPORTERS: Nieuwe voorzitter Zeeuws-Vlaamse VVV V 1IJDAG 3 APRIL 1987 NV demonstreert tegen eleid Bootlieden BY [ERNEUZEN - Een kleine veertig FNV'ers (met aanhang) hebben donderdagmiddag voor het antoor van de Verenigde Bootlieden bv aan de zeesluis in Terneuzen gedemonstreerd. De Jemonstratie was gericht tegen het personeelsbeleid van de directie. Dat beleid leidde enkele weken geleden tot een arbeidsconflict, dat nog steeds niet is opgelost. De korte demonstratie, die al met al e >n klein uur in beslag nam, was geor- I iniseerd door de Vervoersbond FNV. Die schortte vorige week het overleg ir et de directie over een nieuwe cao op. De ondernemingsraad steunt de eis an de bond dat het personeelsbeleid astisch wordt gewijzigd, m vier uur verzamelden de ruim intig werknemers van de Bootlie- |en, die lid zijn van de Vervoersbond, ch bij de zuiderbrug over de zeesluis, e meesten hadden vrouw en kinde- r in meegenomen. De demonstranten I regen ter plekke steun van kaderle- I en van andere havenbedrijven (Aug. d? Meijer bijvoorbeeld) en van leden I an de Jongerenbeweging, verbonden liet de FNV, de afdeling Terneuzen an de FNV en van de Vrouwenbond 'NV. estuurder Nico Sannes van de Ver- oersbond las, toen na een korte pro- stmars langs de zeesluis een kwar- ertje halt werd gehouden voor het ge- OES De Zeeuwse afdeling van de NWB heeft op haar jaarvergadering n Goes gepleit voor een kantoor in eze plaats. Hiermee ondersteunt zij en verzoek van B en W van Goes, e ANWB heeft in Zeeland alleen ves- igingen in Middelburg en Terneuzen. fcenw van Goes zouden nu ook graag :en ANWB-vestiging in hun gemeente villen, omdat inwoners en toeristen I ïerhaaldelijk geklaagd hebben over I ie afstand naar deze twee kantoren. 13e VW in Goes heeft voldoende ruim- I ;e om ook een kantoor van de Bond te I ïerbergen. I r R.C. Olland, directeur van de \NWB, toonde begrip voor het ver- I ',oek van de afdeling Zeeland, maar Iron hierover geen uitsluitsel geven. I Jij wees erop dat een vestiging pas lo- I ïend is in een verzorgingsgebied met Ineer dan 25.000 leden. Door de om standigheden waarin de ANWB ver- Iceert, is de Bond uiterst voorzichtig pm financiële risico's te nemen. e ANWB verklaarde zich tijdens de ergadering in principe een voorstan- er van een vaste oeververbinding- ver de Westerschelde mits de tolhef- ng binnen de perken blijft en het ver- Ivoer van fietsers en voetgangers per 'pont gehandhaafd kan blijven. De ANWB zet vraagtekens bij de particu liere uitvoering van de oeververbin ding. Zij is bang dat de aan- en afvoer- wegen van de verbinding onvoldoende aansluiten bij het bestaande wegen net. bouw van de Verenigde Bootlieden, een aantal steunbetuigingen voor, on der meer afkomstig van het Solidari- teitscomité met de Rotterdamse ha venarbeiders. MIDDELBURG Met een uur vertraging kwamen ze donder dag op Schiphol aan, de 26 Ame rikanen uit de stad Atlanta in Georgia. Ze werden snel in de bus gestopt, want 's middags was er een officiële ontvangst in het stadhuis van Middelburg, de stad waar ze een week logeren bij gastgezinnen. Ze zijn allen lid van de Stichting Friendship Force en dit is de eer ste uitwisseling met Zeeland. Voorzitter van de Zeeuwse afde ling is de Middelburgse Cox van der Waals, die een heel program ma voor de Amerikanen heeft uitgestippeld. In het stadhuis werden ze toege sproken door burgemeester mr C. J. G. Rutten, die hen niet al leen welkom heette, maar hen ook vertelde dat er elfhonderd gerestaureerde monumenten in de Zeeuwse hoofdstad staan. „Maar dat wil nog niet zeggen dat Middelburg een museum is. Het is een bruisende stad, waarin his torie en hedendaags leven in goe de harmonie samengaan". Rutten zei verder: ,,Nu wordt Middelburg bezocht door men sen die geloven dat een wereld van vrienden een wereld van vre de is. Ik bewonder de Friendship Force, die mensen van alle leeftij den en achtergronden bij elkaar wil brengen. Ik hoop samen met u, dat de wereld kleiner zal wor den, want op deze manier kan de wereldvrede worden bereikt". Vervolgens overhandigde Rut ten een wapenschildje van Mid delburg aan de voorzitter van de FF-Atlanta, mevrouw Nancy Lo ve. Middelburgs burgemeester kreeg daarop uit handen van Bob Morris, een soort burgemeester van een deel van Georgia, een of ficiële proclamatie namens diens bestuur. De gasten werden daar na rondgeleid door het stadhuis. Vandaag kunnen de Amerika nen hun dag zelf indelen, zater dag gaan ze naar de Deltawer ken, zondag naar Veere, maan dag wordt de molen in Seroos- kerke bezocht - waar ze op de fiets naar toe gaan - en het Roo sevelt Studie Centrum in Mid delburg. Dinsdag is er een stads wandeling door Middelburg en 's avonds een afscheidsdiner. Woensdag is rustdag en donder dag vertrekt het gezelschap weer. De meeste deelnemers aan de demon stratie droegen spandoeken en pro testborden mee. Daarop vielen tek sten te lezen als 'Wij willen de kater kwijt van jullie beleid', 'U leidt, wij lij- VLISSINGEN Het be leidsplan Krammer- Volkerak is te veel ge richt op het natuurbe- lang en laat te weinig ruimte voor recreatief gebruik. Jachthavens mogen te weinig uit breiden, watersporters wordt slechts geringe bewegingsvrijheid gela ten en de buitendijkse gronden worden onge schikt gemaakt voor re creatief medegebruik. Dat schrijft het Konink lijk Nederlands Water sport Verbond (KNWV) irpeen reactie op het be leidsplan Krammer-Vol- kerak. Het risico is vol gens het KNWV groot dat de recreatiemoge lijkheden ondergeschikt worden gemaakt aan na- tuurbelangen. Daarbij wordt gewezen op de jachthavens in Oude Tonge en Ooltgensplaat, die in vergelijking met de toekomstvisie in het streekplan Zuid-Hol land de helft minder mo gen uitbreiden. Ook de in het beleidsplan voor gestelde vaarbeperking in water met een diepte tot 1,50 meter wordt van de hand gewezen. „Daar mee wordt eigenlijk al het water buiten de be tonning en de bebake- ning tot verboden ge bied verklaard", aldus het KNWV. Alleen uit veiligheidsoverwegin gen zou dat onaanvaard baar zijn. De aanwijzing van buitendijkse gron den als beschermd na tuurgebied is de water sporters eveneens een doorn in het oog. Het re creatief gebruik wordt daardoor onmogelijk ge maakt. De KNWV wil op voorhand een aantal geulen en afmeer-loca- ties aanwijzen, zodat er bij slecht weer voldoen de schuilplaatsen voor handen zijn. Tenslotte is het KNWV gekant tegen de geplande verhuizing van de ligplaatsenacco- modatie van de water sportvereniging Volke rak. Een tweede jachtensluis en een bete re betonning staan nog steeds op het verlang lijstje. den', 'Hun winst, ons leed', 'Beter so ciaal beleid' en 'Liever opkomen voor recht en arm, dan een betaalde slaaf met een bruine arm!' Nico Sannes constateerde, in een kort toespraakje, dat de directie 'steeds meer mensen pakt'. „We hebben al va ker gewaarschuwd, maar kennelijk is men hier erg hardleers. Vandaar die demonstratie. En dat is dan nog een vriendelijk wapen. In ieder geval ei sen wij dat de directie het beleid dras tisch wijzigt. Zoniet, dan zullen we andere maatregelen treffen." Hennie Klein-Hesselink van de Vrou wenbond noemde het 'ongeoorloofd, zoals hier met mensen wordt omge gaan'. „Er is hier geen sprake van een sociaal beleid, maar van een a-sociaal beleid. Als zulke mensonterende toe standen op televisie te zien waren, dan zou heel Nederland te hoop lopen." Dirk Nimmegeers van de FNV-Terneu- zen: „Wij zijn blij dat u niet toelaat dat er hier met twee maten wordt gemeten en dat de directie u probeert te discri mineren omwille van uw FNV-lid- maatschap. Leve de strijd van de boot lieden." En Daan Hamelink verzeker de namens de vakbondsafdeling bij Aug. de Meijer dat de werknemers van dat bedrijf zeker geen 'besmet werk', zoals het assisteren bij het afmeren van schepen, zullen overnemen. „En ik weet zeker dat men er bij OVET net zo over denkt." De demonstratie werd besloten op de noorderbrug van de zeesluis. Daar hielden de demonstranten tien minu ten halt. Tot een versperring van de sluis -op dat moment werd juist het Japanse autoschip 'Caribbean High way' geschut, een schip dat toevallig ook zes jaar geleden bij een soortgelij ke actie in de sluis lag- kwam het ove rigens. niet. Daarna werd de kleine stoet ontbonden. De gemeentepolitie van Terneuzen hield een oogje in het zeil. De demonstrerende bootlieden op de sluisbrug met op de achtergrond het Japanse autoschip Caribbean Highway. Galeriehouder Roby Bellemans met het werk van Harold Huyser in de salon van de Prinses Juliana. Op de voor grond 'het model' voor het werk dat aan de wand hangt. Er is nog niet eens besloten of de veerboten tussen Breskens en Vlissin- gen al dan niet moeten verdwijnen. Toch begint galeriehouder Roby Bellemans uit Axel alvast met de aanleg van een veerbootmonument. Alle gebruikers van de boten moeten opzet meehelpen, vindt hij. Het kost hen het symbolische bedrag van één gulden. „Iedereen kan het", doet Bellemans de werkwijze uit de doeken. „Je koopt een paar groene en rode knik kers. Tijdens het varen, gooit ieder een vanaf de rechterkant van het schip de groene- en vanaf de linker kant de rode knikkers in het water. De schepen leggen steeds hetzelfde traject af. Op den duur vormen de knikkers dus twee linten tussen bei de zijden. De bewegingen van de boot worden daarmee voor eeuwig vastgelegd". Poppenspeler Joop van der Putten uit Axel liet donderdag twee van zijn poppen de eerste knikkers in het wa ter gooien. Er moeten er nog vele vol gen. Maar dat - zo verwacht de Axel- se galeriehouder - zal geen probleem zijn. Terwijl de eerste knikkers in het water plonsden, zag hij visioenen. „Stel je voor: een knikkerfabriek aan de oever van de Westerschelde. Nodig om de miljoenen gebruikers van de boot te kunnen bevoorra den". De kelners van de Prinses Juliana hebben zich bereid verklaard kleine zakjes met knikkers te verkopen. Het hoeft geen teken aan de wand te zijn, maar de zaken liepen donder dag niet bepaald storm. „We hebben nog niets verkocht", liet één van de obers droogjes weten. Bellemans heeft echter meer pijlen op zijn boog. Hij bedacht dat het portret van prinses Juliana in de res tauratie aan boord van de veerboot gezelschap zou moeten krijgen. Donderdag hing hij daar dus vier kunstwerken bij. Het gaat om werk van Richard Beek uit Middelburg, Willy de Houck uit Waterlandkerkje, Margriet Heymans uit Den Bosch en Harold Huyser uit Tilburg. De werk stukken blijven enkele weken han gen. Daarna worden ze vervangen door het mail-art project 'Grenze loos' van de kunstenaars Ko de Jon ge uit Middelburg, de Zeeuws-Vla ming Jan Verschoore en de Belgen John van Geluwe en Sjoerd Pari- daen. Hun echte expositie is te zien in de gallerie van Bellemans; de ten- toonstelling aan boord van de veer boot is slechts een voorproefje. Vol gens Ko de Jonge bedoeld om de bootgangers nieuwsgierig te maken. Bellemans wil dat allerlei expo sities elkaar zullen opvolgen in de salons van de psd-schepen. „De plaats is er heel geschikt voor: Er is veel publiek en bovendien is de om geving inspirerend". Hij wil de activiteiten onder brengen in de cyclus 'Bewegen is verande ren'. „Alles" filosofeert hij, „veran dert. Zelfs woorden hebben een ver anderende betekenis. Zo heeft bij voorbeeld het woord 'pak' in ver schillende talen een verschillende betekenis. 'Pak' betekent in het Russisch 'kreeft'. Muziek ontstaat door veranderende klanken. Alles verandert". Hij wil de verandering zichtbaar ma ken. Bijvoorbeeld met zijn veerboot monument. „De boot vaart op en neer, maar schijnbaar verandert er niets". De beweging moet worden vastgehouden. „Ook als de boten la ter misschien verdwenen zullen zijn". Bellemans heeft in het verleden be weerd dat kunstmanifestaties aan boord van de Prinses Juliana uit den boze zijn. Het schip zou sfeerloos zijn. Bovendien was volgens hem het gevaar van pech-onderweg te groot. Nu zegt hij dat hij 'slechts grapjes maakte'. „Gewoon om te plagen". Hij had eigenlijk verwacht dat de lei ding van de Provinciale Stoomboot diensten niet blij zouden zijn met zijn initiatief. Ongeveer acht jaar ge leden werd immers een kunstmani festatie aan boord van de schepen verboden. „Maar dit keer is dat reu ze meegevallen. We hebben zelfs ma teriaal gekregen om de kunstwerken op te hangen". Directeur D. Oostinga kwam don derdag naar de kunstuitingen kij ken. Net als Bellamans is hij van me ning dat er in de toekomst op grotere schaal exposities aan boord van de schepen zouden moeten worden ge houden. Het bleek hem reuze te be vallen: de pers was aanwezig en ca meramensen maakten opnamen voor het programma Van Gewest tot Gewest. „Zo komen we ook nog eens positief in het nieuws!". Annet van Eenennaam 8Wa Mevrouw A. K.Breukel van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in een grootwinkelbedrijf in Middelburg waar een stand van haar vereniging is ingericht. MIDDELBURG Hevige emoties, die het einde van zijn liefdesrelatie begeleidden, brachten de 47-jarige Vlissinger P. J. C. R. ertoe zijn gewe zen vriendin per brief te beledigen. In overigens correct Engels liet hij haar weten dat zij een 'heap of shit' was. De vrouw nam dat niet en deed aangifte. Voor het hekje van de politierechter in Middelburg gaf R. donderdag volmon dig toe dat deze woorden van zijn hand waren. Maar hij ontkende ten stellig ste dat hij enkele maanden later de nieuwe vriend van zijn ex een stomp in het gezicht had gegeven. Hij had een getuige meegebracht om zijn lezing van het incident te bevestigen. Vast stond dat R.'s hand in de nacht van vrijdag op zaterdag 11 oktober met het gezicht van A. H. V. in aanra king was gekomen en de sporen daar van waren ook duidelijk te zien. V. gelukje tot stand gekomen kon zijn. hield er een blauw oog en een zwelling Hij eiste een boete van 300 gulden en bij het jukbeen aan over. Het was vol- politierechter mr G. H. Nomes vonnis- gens R. echter geheel per ongeluk ge- te conform de eis. beurd als gevolg van de drukte in het E. Y. (22) uit Terneuzen werd bij ver- overvolle café in zijn woonplaats waar stek veroordeeld tot 250 gulden boete het gebeurde zich voordeed. R. zou geboeid hebben staan luisteren naar een verhaal dat L. V. - de man die kwam getuigen - stond te vertellen. Deze beschreef hoe tijdens een zeilreis- je vanuit Engeland zijn boot plotseling omringd werd door een escadron laag- vliegende Hercules-transportvliegtui gen. R. reageerde daarop vol ongeloof: „Weetje wel dat die zó groot zijn?" en maakte daarbij een weids armgebaar. Het slachtoffer zou zijn hoofd volgens R. precies in de baan van zijn hand 'ge plaatst' hebben. Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer hechtte op zijn beurt geen ge loof aan het verhaal van R. Hij herin nerde hem eraan dat hij tegenover an deren had verklaard V. nog wel eens een pak slaag te zullen geven. Hiervan kon R. zich niets herinneren. Verder meende de officier dat het letsel van dien aard was dat het niet door een on- voor mishandeling. Hij was kwaad op een schilder die verfspatten op zijn kle ren had gemorst. Weliswaar had hij van de verzekering 300 gulden schade vergoeding gekregen, maar dat vond hij niet genoeg. Toen hij de schilder weer bezig zag in de straat waar hij woonde liet hij hem hardhandig weten dat hij niet akkoord ging met de regeling. Hij stompte de man in zijn gezicht waarbij diens bril werd vernield. Het vonnis was conform de eis. TERNEUZEN De heer J.J.F. van Riel uit Sluis is door het dagelijks be stuur van de stichting streek VW Zeeuwsch-Vlaanderen voorgedragen als nieuwe voorzitter. Het dagelijks be stuur besluit 8 april over de voor dracht. Van Riel, die in het dagelijks leven bankdirecteur is in Sluis, zal F. Lievens opvolgen. MIDDELBURG - Zeventig jaar Neder landse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) in Middelburg. Vrijdag 10 april wordt in de Schouwburg van de Zeeuwse hoofdstad ter gelegenheid van het jubileum de zelfgeschreven musical 'Even omzien' opgevoerd. Opvallend is vooral dat er in al die ja ren niets veranderd is. „De opzet is hetzelfde gebleven, alleen de onder werpen zijn anders, daarin zijn we met onze tijd meegegaan", vertelt me vrouw A. Roodenburgh-Klaasen. Mevrouw Roodenburgh is presidente van de afdeling Middelburg. Zij werd op 35-jarige leeftijd lid van de NVvH. Haar man vond het maar een rare stap. Wat moest zij nou bij zo'n club. Hij zag haar al in een grote fauteuil zitten breien. „Dat is natuurlijk onzinnig. De vereniging heeft vorming, ontwikke ling en creativiteit van haar leden al tijd voorop gesteld." Sinds kort is het bevorderen van de emancipatie opgenomen in de doel stellingen. „In de loop van de tijd is de positie van de vrouw veranderd. Zij is zich meer bewust geworden van de maatschappij. De naam van de NVvH klinkt antiek en tuttig maar het oude patroon van man, vrouw en kinderen geldt niet langer. De vereniging heeft zich daaraan aangepast en heeft daar om al die jaren stand kunnen houden." In Zeeland bestaan zeven afdelingen: Terneuzen, Souburg, Vlissingen. Goes, Westerschouwen. Zoutelande en het jubilerende Middelburg. De laatste telt rond de 270 leden. Zij zijn op allerlei vlakken actief, onder meer met Engelse en Franse lessen, kant klossen, jazz-ballet, bridge, toneel. Minstens twee keer per maand zijn er lezingen en een paar maal per j aar wor den culturele excursies gemaakt. Over de begintijd van de Middelburg se afdeling is weinig bekend. Al het archiefmateriaal van de periode 1917 tot 1945 is door de tweede wereldoor log verloren gegaan. Mevrouw M.C. Everwijn-Behage heeft na die tijd de vereniging nieuw leven ingeblazen. Nu is de afdeling onder meer verte genwoordigd in de Middelburgse Vrouwenraad en de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw. De huisvrouw als consument is altijd belangrijk geweest. „Dat is ook het grote verschil met andere vrouwenver enigingen", zegt mevrouw Rooden burgh. Het bekende groene zegel: 'goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen' staat op menig artikel. „Het is ons grootste handelsmerk." De landelijke vereniging viert dit jaar eveneens feest: in 1912 richtte Anna Polak de vakorganisatie voor huis vrouwen op. Mevrouw Roodenburgh: „Toen al besefte men dat de huisvrouw een veelzijdige functie had: zij was werkneemster van haar echtgenoot en werkgeefster van haar dienstbode. Nu is het baanbrekende werk gedaan. An dere vrouwenbewegingen hebben die taak overgenomen. Wij hoeven niet meer de barricaden op." Vrijdag 10 april is voor alle belangstel lenden de musical in de Schouwburg te zien. Daarna is er een receptie met aansluitend een diner. Het feest begint 14.00 uur. MIDDEURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag de 44-ja- rige Goesenaar E. H. de W. veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf waarvan vijf weken voorwaardelijk voor het verzwijgen van inkomsten voor de sociale dienst terwijl hij een uitkering genoot. In de maanden januari tot en met sep tember van het vorig jaar verdiende De W. via uitzendbureau's ruim 15.000 gulden, maar vermeldde daarvan niets op zijn inkomstenbriefjes. De W. heeft sinds 1982 een werkloosheidsuitkering op minimum-niveau en kwam tot de fraude omdat hij in de schulden zat. De officier had zes weken waarvan drie weken voorwaardelijk tegen hem geëist. De 25-jarige A. K. S. uit Goes werd con form de eis tot twee weken voorwaar delijk (proeftijd twee jaar) en 400 gul den boete veroordeeld, omdat hij 6000 gulden inkomsten had verzwegen. Ook hij werkte bij een uitzendbureau. Zijn advocaat voerde aan dat S. bij zijn moeder, die met haar gezin van een bij standsuitkering moest leven, inwoon de en dat zijn hele uitkering van onge veer 800 gulden opging in het huishou den. In beide gevallen eist de sociale dienst van Goes het volledige bedrag terug dat ten onrechte werd uitgekeerd. Bo vendien werd de uitkering van S. voor straf enige tijd gehalveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 35