almanak Miljoenenschade aan mosselen door storm OPNIEUW AANGESPOELDE ZADELROB OMGEKOMEN in beeld ...aangekocht werk moet wat gaande is afspiegelen... Scholier breekt in bij Viditel Kerncentrale Doel na lek olieleiding stilgelegd ZEEUWSE KUNST -PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koolwaterstof ontsnapt door lek bij Dow Chemical ZEEUWSE PZEM-centrale leverde voor het eerst stroom Verspilling Genie HOOGGELEGEN PERCELEN WADDEN Teleurstelling Ramp Onvoldoende ONDERZOEK JUSTITIE ROTTERDAM Schade PZC i r ZE VRIJDAG 3 APRIL 1987 Inval Vlissingen bij onderzoek visfraude VLISSINGEN Parketambtenaren hebben huiszoeking gedaan in het Vlissings stadhuis en de ivoningen van twee gemeente-ambtenaren en een oud-wethouder. Ze waren op zoek naar delen ian de administratie van de Vlissingse vismijn. Volgens officier van justitie S. Tempel werden verschillende papieren meegenomen. Er werden geen arrestaties verricht. |)p verzoek van de Algemene Inspec- ïedienst (AID) is een gerechtelijk |ooronderzoek ingesteld naar even- uele fraude bij de vismijn. In het na- aar van 1986 nam de AID al een deel ran de administratie van de vismijn in >eslag. 3e rechter-commissaris liet - behalve n het stadhuis - dinsdag ook huiszoe- ingen verrichten in de woningen van iud-wethouder van visserijzaken G. J. i. M. Adan, directeur J. J. B. de Looff an de vismijn en chef P. J. Leendertse -an de gemeentelijke afdeling Finan- :iën. Volgens officier Tempel wordt - ;o nodig - strafvervolging tegen de 'erdachten ingesteld. lij vertelde dat de huiszoekingen ïiets te maken hebben met het onder dek dat de sub-commissie visquote- ingen onder leiding van het Hein- censzandse kamerlid drs H. Eversdijk nomenteel instelt. In het kader van lat onderzoek is half februari ook de ïeer Adan al gehoord. Hij werd op het natje geroepen in zijn hoedanigheid /an oud-voorzitter van Permanent Overlegorgaan Visafslagen. TERNEUZEN - Bij Dow Chemical in Terneuzen is donderdagmiddag een ek ontdekt in een unit van een van de ïaftakrakers. Daardoor stroomde via iet koelwatersysteem een onbekende ïoeveelheid vluchtige koolwaterstof weg. Oe koeler werd direct buiten bedrijf esteld. Technici van Dow begonnen iirect een onderzoek naar de oorzaak. Daartoe diende de unit te worden ge- iemonteerd. Zodra de omvang van het ek kan worden vastgesteld, kan Dow lok precies berekenen hoeveel kool waterstof is ontsnapt. De mandie op ons kantoor zijn partij meezingt in het koor van de arbeid, presenteert zich de laatste tijd met trots als groot vader. Zijn kleinzoon, daar laat hij geen twijfel over bestaan, heeft alle kenmerken van het abso lute genie. Zo werd het jongetje onlangs een plastic constructie ter handje gesteld. Daarin zaten openingen, waardoor men ver schillend gevormde blokken dient te duwen: een vierkant, een piramide, een rechthoekig gevormd ding. De kleinzoon nam nu het leer middel annex speeltuig aan dachtig op, opende de gehele constructie, propte de blokken erin en sloot het geval. „Kijk", betoogde zijn grootva der, vertellend over de sublie me geest, die zijn naam doet voortleven, „dat is pas echte intelligentie". Een slotsom, die naar ons idee meer op gevoel dan op ver stand berust. reinen zijn 'waar het niet pluis is'. Ove rigens ontkende hij het bestaan van een zogenaamd grijs circuit niet: „Ik heb het van horen zeggen, zelfben ik er nooit bij betrokken geweest. Het is an ders als je een eigen visserijbedrijf hebt. Maar als je er over spreekt, weet iedereen watje bedoelt." Het 'grijze circuit' komt er op neer dat in de vismijnen vis rechtstreeks van de visser aan de handelaar verkocht wordt, zonder tussenkomst van de af slag. Voor die vis wordt wel de gelden de dagprijs betaald. Ook de afslagen ontvangen een vergoeding voor deze transactie omdat ze faciliteiten zoals opslag-en koelruimte, kades en los- en laadfaciliteiten beschikbaar hebben gesteld. sa grondig onderzoek werd uit het ge- neentehuis materiaal meegenomen lat betrekking heeft op de admini- itratie van de vismijn. Uit de wonin- ;en van de ambtenaren werd volgens le betrokkenen niets weggehaald. Al- een oud-wethouder Adan moest een ïotitieboekje afstaan. Volgens hem ïeeft het geen enkele waarde voor het mderzoek. „Ze hadden net zo goed ten rol w.c.-papier kunnen meene men. Het is een verspilling van tijd ■eweest." J)e huidige Vlissingse wethouder van 'isserijzaken T. R. K. Meijers zei zeer rerbaasd te zijn over de huiszoeking. Ik heb geen idee wat ze zoeken." Hij sluit niet uit dat er vroeger een grijs circuit' heeft bestaan, maar vol gens hem is daar tegenwoordig in Vlis singen absoluut geen sprake meer van. Vorig jaar werden ook al vismijnadmi nistraties in beslag genomen bij de af slagen van Goedereede en Laauwer- soog. De beide directeur en van die vis mijnen zijn enige tijd in verzekerde be waring gesteld. ,Het heeft er alles van weg dat justitie tiet op de visserij gemunt heeft", liet voorzitter J. van den Bos van de Zeeuwse vereniging voor visserij be- angen (Zevibel) weten. Hij voegde er ian toe dat er nog genoeg andere ter- YERSEKE - De zuidwesterstorm, die vorige week vrijdag en zaterdag met windkracht tien tot elf over het land raasde, heeft ernstige schade toege bracht aan de hooggelegen mossel percelen in de Waddenzee. Een groot deel van de Yersekse kwekers is daar door ernstig gedupeerd. Er is, zo laat voorzitter P. Boogert van de verenig de mosselkwekers desgevraagd we ten, voor enkele tientallen miljoenen guldens schade aangericht. „Voor de kwekers is dit weer een grote dom per". Het leek erop dat het komende mossel seizoen eindelijk rust zou brengen in het vissersdorp aan de Oosterschelde. Gekweld door een geringe aanvoer in 1986, maar met een mooie en kwalita tief goede voorraad mosselen in het vooruitzicht, zou het seizoen 1987/1988 een uitschieter worden. Door de storm zijn al die mooie toekomstbeelden ver nietigd. „Het is jammer", reageert Boogert teleurgesteld. „Vorige week donderdag stonden we er nog zo goed voor. Het was een pracht om te zien, het was net een droom". De gevolgen van de storm zullen onte genzeggelijk hun invloed hebben op het komende mosselseizoen. Handela ren moeten rekening houden met be perkte aanvoer, waardoor de mossel evenals dit seizoen weer schaars zal zijn en import uit Denemarken en Duitsland noodzakelijk wordt. Vol gens Boogert maakt de storm nog maals duidelijk dat de roep om stabie lere en diepere percelen in het ooste lijk deel van de Waddenzee niet over bodig is. „Het overleg daarover is zo langdurig. Er komt niets van de grond. Ik vraag me af of er ooit nog wel eens iets zal worden gerealiseerd", aldus Boogert. Een tweede teleurstelling voor de Yersekse mosselkwekers is dat door de storm de spanning op de mossel veiling nog niet geweken is. „Het wordt door deze tegenslagen almaar spannender. Voor ons en de handela ren is de rek er uit. Iedereen schreeuwt om mosselen. Als we een ruime voorraad zouden hebben - en die hadden we - dan zou de mossel niet zo duur zijn en is iedereen tevreden". De weggewaaide mosselen zijn vol gens Boogert nooit meer terug te vin den. Velen zijn onder het zand bedol ven of zijn door de sterke stroom weg gevoerd. Daarbij gaat het voorname lijk om een gebied tussen westelijk Te xel en Vlieland. Boogert is bijzonder teleurgesteld omdat de weggewaaide mosselen van een uitstekende kwali teit waren. „Daarom waren we juist zo trots". Het mosselseizoen 1986/1987 loopt op zijn einde. Na 18 april mogen er geen mosselen meer worden aangevoerd en verzonden worden. Omdat alle mosse len in de handel zijn gebracht, zijn er geen schelpdieren in het zogeheten mosselfonds gestort. Dat is te wijten aan de bekende schaarste van de mos- selaanvoer. Vorig jaar bleef het mos selfonds ook al leeg. Onder de hoede van de wachtmeesters van de rikspolitie groep Schouwen Jvan Burg (links) enL. Seuntjes werd de aangespoelde zadelrob op het vliegveld naar Pieterburen gezet. RENESSE - De rijkspolitiegroep Schouwen-Duiveland, mensen van het vliegveld Midden-Zeeland en medewerkers van het Zeehonden centrum in Pieterburen hebben donderdag al het mogelijke gedaan om een zadelrob, die was aange spoeld op het strand van Renesse, in een redelijke conditie in Pieterbu ren af te leveren. Tevergeefs: de za delrob, de tweede die in ruim een week tijd in Zeeland aan land kwam, was al in coma toen hij aan kwam in het opvangcentrum voor zeehonden van Lenie 't Hart. Kort na de aankomst stierf het uitgehon gerde en uitgeputte dier. Mensen van rijkswaterstaat be merkten donderdagochtend het zee zoogdier op het strand. De gewaar schuwde rijkpolitiegroep haalde het op met een landrover en reed het on- middelijk naar het vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemuiden, waar al een vliegtuigje klaarstond. In tegen stelling tot zijn soortgenoot (die vo rige week woensdag al stierf tijdens de reis van Vrouwenpolder, waar het dier gevonden werd, naar Arnemui den) overleefde de zadelrob de vlieg reis naar Pieterburen. Echter maar nauwelijks: voordat de deskundigen in het centrum het dier konden on derzoeken, was het al gebeurd. Volgens een woordvoerder van het Zeehondencentrum getuigen de twee dode zadelrobben, maar ook hun twee levende collega's die mo menteel in Pieterburen opknappen, van een enorme ecologische ramp in de Noordelijke IJszee. „Het is dit jaar voor het eerst dat er zadelrobben aan de Nederlandse kust verschenen zijn. Die dieren zijn afgedwaald van hun kolonies in de Noordelijke IJszee omdat ze geen voedsel konden vinden. Door over- bevissing worden ook die gebieden in de wereldzeeën compleet leegge haald en raakt het ecosysteem in de war". De woordvoerder van het cen trum wijst erop dat de vier zadelrob ben die nu aan de Nederlandse kust zijn gevangen, stuk voor stuk waren uitgehongerd. Het exemplaar van vorige week had zelfs plastic gege ten. Dat het voedselgebrek en de reis de twee Zeeuwse zadelrobben fataal is geworden, is overigens geen reden om het een volgende keer niet te pro beren, zo meent de woordvoerder van het centrum. „De populatie van dit soort zeehonden is in korte tijd al teruggelopen van ongeveer een mil joen naar een half miljoen. Veel die ren zijn na de laatste tellingen al ver dronken in visnetten of kwamen, zo als de twee Zeeuwse zadelrobben, door de honger aan hun eind". Zee zoogdieren vormen een enorm kwetsbare groep zodat ieder exem plaar wat gered kan worden alle aan dacht en verzorging krijgt. Vandaag (vrijdag) zal in het dierge neeskundig centrum in Drachten sectie worden verrricht op de don derdag gevangen zadelrob. Vast staat echter al dat de zeehond aan ondervoeding is bezweken want zijn gewicht bedroeg niet meer dan de helft van wat normaal is in deze tijd van het jaar. DOEL - In de nacht van woensdag op donderdag is de kerncentrale Doel 3 stilgelegd. De ingreep was nodig, om dat bij een routinecontrole een lek was geconstateerd in een olieleiding buiten het nucleaire circuit. Volgens de exploitant van de kerncen trales EBES gaat het slechts om een klein mankement. Verwacht wordt dat de herstelwerkzaamheden onge veer 48 uur in beslag zullen nemen, zo dat de centrale zaterdag weer op het net kan. De staking van een groot deel van het personeel van de kerncentrales begint in België en Nederland steeds meer zorgen te baren. Alle deskundigen be weren dat er geen enkel gevaar voor de veiligheid bestaat, maar dat kan ver anderen als de staking nog veel langer gaat duren. De stakers en de vakbonden hebben vanaf het begin van de acties gesteld dat zij de veiligheid van de centrales zullen garanderen. Voorlopig draaien de centrales door, maar in de praktijk betekent dat, dat niet meer dan 150 man kader- en kantoorpersoneel de vier centrales draaiende houden. Volgens Miel Daniels van het stakers comité zijn die mensen echter onvol doende opgeleid voor die taak. Zij hebben wel - zoals alle werknemers in de centrales - een korte opleiding met stage gehad, maar die schiet te kort voor het veilig operationeel hou den van de kerncentrales. Bovendien moeten nu 150 mensen het werk van 750 doen. Aangezien de meeste taken in de centrales door meerdere mensen tegelijk moeten worden uitgevoerd, staan die 150 on der zware druk. De algemene opvat ting is dat zoiets niet gedurende lange tijd valt vol te houden. Volgens de vakbonden werken de ka derleden nu al zo'n 12 uur per dag en komen zij nauwelijks meer thuis. De EBES-directie, de exploitant van de kerncentrales, beweert echter dat er niets aan de hand is en dat zij bereid is tot een 'uitputtingsslag' met de vak bonden. De stakers mogen in elk geval de centrale niet binnen. Het provinciebestuur van Oost-Vlaan deren, waarin Doel ligt, houdt de ge beurtenissen rond de centrales nauw lettend in de gaten, en in het nabijgele gen Antwerpen ligt een rampenplan klaar 'voor het geval dat'. Ook vanuit Nederland wordt de staking in Doel op de voet gevolgd. MIDDELBURG - Tapijten, zoals die in de zestiende eeuw in de Nederlan den werden vervaardigd, waren kunstwerken van internationaal ni veau, alleen betaalbaar voor de hoogste adelijke kringen. Toch schrokken de Zeeuwse staten er des tijds niet voor terug om in Middel burg een reeks succesvol verlopen zeeslagen op tapijt te laten vereeu wigen. Het resultaat daarvan kan nog altijd worden bewonderd in het Zeeuws Museum. „De bestelling van die wandtapijten", zegt drs I. L. Szénas- sy, „gebeurde in het bewustzijn dat een kunstwerk van kwaliteit moest worden aangeschaft, iets ter meerde re eer en glorie. Die traditie, daar mag je je aan toetsen". Szénassy is behalve directeur van het Zeeuws Museum ook voorzitter van de commissie die het provincie bestuur adviseert over de aankoop van beeldende kunst. Hij zegt: „Onze enige taak is om voor het goede geld goede kunst aan te kopen, actuele Zeeuwse kunst voor het samenstel len van een goedgemeleerde provin ciale collectie. Het moet een afspie geling zijn van wat gaande is". Het Zeeuws provinciebestuur krijgt rijksgeld, waarmee de provinciale kunstcollectie drastisch kan worden uitgebreid. Er is de afgelopen jaren voor enkele tonnen hedendaagse kunst aangekocht. Gemiddeld zo'n honderd kunstenaars brengen hun werk tijdens speciale aankoopdagen naar het Middelburgs Abdijcomplex. In de PZC van gisteren stond het be richt dat de commissie opnieuw in de provinciale beurs heeft mogen tas ten: Een kleine honderd kunstenaars leverde werk in, 22 van hen hadden prijs. Er werd van hen in totaal voor bijna 90.000 gulden aangekocht. De rest kon de meegebrachte waar de andere dag teleurgesteld mee naar huis terugnemen Iedere keer na zo'n aankoop ronde is er begrijpelijk bij zo veel afwijzingen wel kritiek op de gemaakte keuzes. Vindt Szénassy dat selecteren niet een moeilijk karwei? „Nou nee, het is ons werk. Wij kun nen ons baseren op de ervaring, des kundigheid en professionaliteit die we hebben opgebouwd in het kunst vak. We letten bij de beoordeling vooral op de eigenheid van het werk, soms zie je in een kunstwerk ook een internationale tendens, een stijl of stroming, die de kunstenaar op een heel eigen manier verwerkt heeft. Er wordt binnen de commissie ook wel gediscussieerd. Dan moet je met ar gumenten komen. Er wordt ook wel eens besloten om te stemmen of om een atelierbezoek af te leggen. Sommige kunstenaars klagen dat hun werk tussen al het an dere aanbod niet goed tot z'n recht komt. „Dat alles niet keurig of goed is opge hangen doet niet zo terzake. Een dokter verkeert bij een ongeluk op Drs I. L. Szénassy: aan te kopen". Onze enige taak is om voor het goede geld goede kunst straat ook niet in optimale omstan digheden, maar hij kan dan ook pro fessionele hulp bieden. De omstan digheden zijn niet zo belangrijk. Als kunstenaars bij een galerie aanklop pen moeten ze ook op teleurstellin gen voorbereid zijn". Als voorzitter van zo'n commis sie moet u zo langzamerhand een aardig zicht hebben op de kwaliteit van de Zeeuwse kunst. „Doorgaans is sprake van een goed niveau, te vergelijken met dat in an dere provincies. Het maakt zeker deel uit van watje elders in West-Eu ropa ziet. Je kunt niet meer zeggen: dit is Zeeuwse kunst. Er is een grote diversiteit in terug te vinden. De Zeeuwse kunstenaars zijn goed op de hoogte, maar zijn meestal elders nog onvoldoende bekend. Er zijn elders, in binnen- en buitenland kansen. Maar dan zal er meer uitwisseling tot stand moeten komen". Zorgen die aankopen van de provincie er nu voor dat de Zeeuwse kunstenaars het hoofd boven water kunnen hou den? „Het helpt zeker mee. Anders dan bij de BKR gaat het bij deze aankopen om de erkenning van de kunstenaar tijdens zijn leven uitgedrukt in geld. De kunstenaar kan daar status aan ontlenen, een reputatie die hem kan helpen zijn kunstwerken verder in roulatie te brengen" Wat gebeurt er nu met al die aangekochte kunst? Het pu bliek ziet er zelden iets van. „Het is voor een deel te zien in pro vinciale kantoren en openbare ge bouwen. Er zijn ook al wel stukjes van de collectie tentoongesteld in plaatsen als Heinkenszand en Goes. Je kunt het niet allemaal tegelijk tentoonstellen. Maar ik heb de sug gestie gedaan om een permanente tentoonstelling in te richten, waarop steeds thematisch geordend de len van de collectie zijn te zien. Want het is van groot belang dat je die kunstwerken toegankelijk maakt voor een groot en breed publiek. Je moet laten zien wat kunst nü te ver tellen heeft". Henk Postma MIDDELBURG Bij de Rotterdamse justitie loopt een gerechtelijk vooron derzoek tegen twee 17-jarige scholieren, die ervan worden verdacht abonnees van Viditel te hebben opgelicht. Het betreft een jongen uit Middelburg en een uit Noord-Holland. De Rotterdamse officier van justitie mr H.W. Samson heeft dit desgevraagd meegedeeld. De initialen van de verdachten wilde zij echter niet prijsgeven. De postale recherche kon de twee jeug dige krakers na een tip in de kraag grij pen. De scholieren hadden volgens mr Samson geen winst- of crimineel oog merk. Het was ze meer om de lol te doen. „Het gaat om zogenoemde „hac kers", mensen die er een sport van ma ken om in computer-bestanden in te breken". De scholieren zijn enkele maanden ge leden voor verhoor aangehouden, maar inmiddels al lang weer op vrije voeten gesteld. Uitgezocht wordt nog op welke wijze het duo heeft samenge werkt. Justitie gaat er volgens mr Samson in ieder geval van uit dat er verband bestaat tussen de activiteiten van beide scholieren. Viditel is een computersysteem voor informatie en communicatie van de PTT. De twee vroegen telefonisch aan abonnees hun persoonlijk toegangs nummer, nadat zij zich hadden voor gedaan als PTT'ers. Met die nummers konden zij vervolgens gegevens van Viditel opvragen, op rekening van de houders van die nummers. gende week aan Korthals-Altes, zo zei donderdag een woordvoerster van jus titie. De PTT is al geruime tijd bezig serieu ze actie te nemen tegen dit soort code krakers door ze op te sporen en hun werkwijze onder de aandacht van de gebruikers van het systeem te bren gen. In een brief aan de abonnees be klemtoonde het hoofd van Viditel, R. Harrems, onlangs dat de PTT of Vidi tel nooit om toegangsnummers vraagt. In de brief werd verder gewe zen op andere „slinkse manieren" ter ontfutseling van de toegangscode. Zo plegen abonnees telefonisch van een codekrakers een nummer op te krijgen waarmee ze zogenaamd een „testcom puter" of een „nieuwe databank" bin nen kunnen komen. Als ze verbinding maken wordt hun nummer gevraagd. Wie hierop ingaat is de klos. De PTT raadt zijn klanten aan onder meer privécodes regelmatig te wijzi gen en ze niet op te schrijven. Ook wordt afgeraden een datum, de na men van familieleden, vrienden en kennissen of die van huisdieren als code te gebruiken. Het computerkraken is overigens niet alleen de PTT maar ook de overheid een doorn in het oog. Deskundigen verwachten dat de totale schade door computerfraude in Nederland de ko mendejaren in de tientallen miljoenen guldens zal lopen. Hoewel veel vormen van misbruik/manipulatie van compu tergegevens al strafbaar zijn, zijn er ook vormen van computermisbruik waarvan de strafbaarheid wordt be twijfeld omdat er geen directe aankno pingspunten voor te vinden zijn in het wetboek van strafrecht. Minister Korthals-Altes van Justitie heeft dit probleem al jaren geleden on derkend en een speciale commissie in het leven geroepen die moet onderzoe ken welke vormen van computermis bruik strafbaar zijn gesteld of kunnen worden gesteld. Deze Commissie Com putercriminaliteit, heeft haar werk in middels afgerond en rapporteert vol- BORSSELE - De PZEM-centrale in Borssele, waarvan de ombouw tot ko lencentrale zijn voltooiing nadert, heeft donderdagmiddag voor het eerst stroom geleverd aan het lande lijk elektriciteitsnet. Dat gebeurde tijdens een test van de lage- en middendrukturbines, waarbij enkele megawatten stroom werden ge produceerd, die de PZEM meteen maar op het net zette. Uit de test bleek dat het met beide turbine-eenheden dik in orde is. De eerste levering zal overigens geen overschot op het net te weegbrengen: de kolencentrale gaat, als die optimaal functioneert, 400 me gawatt per uur produceren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17