zeeuws orkest met eerste van mahler VERWACHT vrouwenharten big band oosterling Caribbean night passie-vertolkingen land van milo vreemde gasten angelo rosanna reinate heemskerk swingchroon van rooyen bettelstudent zeeuws orkest i messiaen muizenval koffieconcert PZC/ vrijdagkrant danskern natiiurvreugde alhambra meccano electro cinem'actueel zuidland iris grand theater roxy de koning VRIJDAG 3 APRIL 1987 Het Mechels Miniatuurtheater speelt 'Vrouwenharten en Mannen dromen' in Den Dullaert in Hulst. Zondag (5 april) 20.00 uur. Anton en Bert Keldermans zijn tweelingen. Ze trekken een leven lang met elkaar op. Na hun huwelijk zijn ze naast elkaar gaan wonen. Anton is leraar en speelt in het amateurtoneel. Zijn vrouw Julienne Vaneven leeft in de schaduw van haar populaire man. Hun enige zoon Pieter is 24 jaar en balletdanser. Bert is operazanger. Zijn vrouw Yvonne Vranks werkt als onderwijze res in een school voor bijzonder onderwijs. Hun zoon Frederik oefent dag en nacht op de tuba. Vanuit gesprekken en confrontaties worden bijna veertig taferelen getoond waarin vrouwenharten en mannendromen in eikaars ver lengde dreigen te liggen. De Blue Jeans Big Band uit Middelburg geeft zaterdag (4 april) een mini-concert in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Aanvang 16.00 uur. De enige big band op Walcheren sluit met het mini-concert een repe- tiedag af in het kader van het tienjarig bestaan van de band. Gustav Mahler ste orkestwerk een eigen weg in, die weliswaar nog wortelde in de Romantiek, maar die in zijn latere symfonieeën aan het expressionisme zou raken. Zijn eerste symfonie is wel aange duid als „een koene doorbraak, vergelijkbaar met de Sympho- nie Fantastique van Berlioz". Het eerste deel wordt geken merkt door 'natuurbeleven' en natuurvreugde overheerst ook nog het tweede deel, dat de Oostenrijkse Landler als vertrekpunt heeft. Voor het derde deel schreef Mahler een Dodenmars, en een parodie op basis van het kinderliedje Va der Jacob. De finale bevat con flictueuze muziek, maar ein digt triomferend. Voor sommigen is die finale het hoogtepunt van het werk en zijn de voorafgaande delen slechts "gericht naar dit laat ste bedrijf', zoals Bertus van Lier formuleerde. Anderen, zo als Simon Vestdijk, kijken ge reserveerder naar dit slotdeel: „Een bekroning", schreef Vest dijk, „die in wezen overbodig is en die het juist niet kan stellen zonder datgene wat er door be kroond wordt". Hoe dat ook zij voor Mahlers eerste symfonie geldt wat Bertus van Lier aan duidde: „De toehoorder kan nog vorm en bouworde van de klassieke symfonie terugvin den. maar toch kan hij deze symfonie niet meer wezenlijk benaderen met de klassieke luisterinstelling". Zoals gezegd: Martijn van den Hoek speelt Liszts tweede pia noconcert, in A. Hij won eind vorig jaar de Nederlandse mu ziekprijs en eindigde halverwe ge 1986 als eerste in het inter nationale Franz Liszt-con- cours in Utrecht. Een pianist derhalve, die zich met Liszt zeer vertrouwd heeft gemaakt. Het tweede pianoconcert heeft - als de beide pianoconcerten van Brahms - iets weg van een 'symfonische fantasie voor or kest met obligaat-piano'. Het is muzikaal welsprekender dan het bekender eerste concert en minder gericht op briljant ver toon. Het orkest begint de con certen met de Hongaarse mars uit 'La Damnation de Faust' van Berlioz. KEES CIJSOUW De cabaretier Adrie Oosterling brengt zaterdag 4 april zijn pro gramma 'De boom in' in de grote zaal van 'De Burght' in Burgh Haamstede. De Zeeuwsvlaming Oosterling heeft in Groede een eigen theatertje waarin hij 70 mensen kan ontvangen. Hij brengt daar zijn luisterlied jes en conferences. Oosterling combineert zijn theaterwerk nog met het leraarschap Engels en muziek aan de middelbare school. In 'De boom in' begeleidt hij zichzelf op piano en keyboard. De teksten zijn door hemzelf geschreven. Zaterdag (4 april) treden drie Antilliaanse groepen op in Porgy en Bess in Terneuzen. Aanvang 21.00 uur. Aruban Adventures is een onvervalste steelband. De achtkoppige formatie maakt muziek op oude olievaten, een basgitaar en een drumstel. Het ritmische geheel leent zich uitstekend voor de eigen muzieksoorten calypso, socca, maringue maar ook James Last. De Caribbean Hearts laten typische Caraïbische dansen zien als ca lypso, tumba, mazurka, wals en socca. Pauwen Fantasie laat het Car- navalsgebeuren op de opzwepende Caraïbische muziek zien. In de Geerteskerk in Kloetinge is zaterdag (4 april) de Johannes Pas sion van J.S. Bach te beluisteren. Aanvang 20.00 uur. Medewerking verlenen van de Christelijke Oratoriumvereniging Goes, het Dordts kamerorkest, de sopraan Ellen van Lier, de alt Lia Ligthart, de tenoren Harry Geraert en Alex Vermeulen, de bassen Josef Baert en Hans Smout, de organist Soffel Gunst. De leiding is in handen van Izaak Ruissen. In de Nieuwe Kerk in Middelburg is zaterdag (4 april) eveneens de Johannes Passion van Bach te beluisteren. Aanvang 20.00 uur. Met medewerking van de Koninklijke Oratoriumverenging Tot Oe fening en Uitspanning, het West-Vlaams Orkest, de sopraan Hilary Reynolds, de alt Joke de Vin, de tenoren Howard Crook en Chris van Woerkom, de bassen Henk van Heijnsbergen en Hans van Heijnin- gen, de organist Aart Bergwerff en Nellie Duin, viola da gamba. Diri gent is Jo Ivens. In het Zuidlandtheater in Terneuzen is woensdag (8 april) de kin dervoorstelling 'Het verdronken land van Milo' te zien. Aanvang 15.00 uur. Ergens op de wereld trekken drie mensen langs een eindeloze zee. Het zijn Milo, Lot en Hanne. Dan verschijnt Sloep. Zomaar. Opeens. Dan verandert alles. Lot wordt door een zeearend naar een andere wereld gebracht. Milo zingt over het leven en de dood. Hanne vertelt haar geheim. En Sloep verdwijnt even plotseling als hij gekomen is. In de Schouwburg in Middelburg is zaterdag (4 april) voor kinderen van vijf tot negen jaar de voorstelling 'Vreemde gasten' van Thea ter DoDD te zien. Aanvang 15.00 uur. Vreemde gasten is een spel, waarin de personificaties van drie eigen schappen van een twaalfjarig meisje met haar op de loop gaan: ze is zo ontevreden dat Hebzucht, Vraatzucht en Opschepperij de kans schoon zien haar volledig in te palmen. Of dat lukt is de vraag. Zeker is dat het een spannend avontuur wordt. Angelo Rosanna is het nieuwste stuk van Lodewijk de Boer. To neelgroep Theater zet het stuk vandaag (3 april) op de planken van de Middelburgse Schouwburg. Aanvang 20.00 uur. Angelo Rosanna is een beeldspraak voor de blanke wereld, die uit sluitend dood en vernieling teweeg kan brengen. Zelfs de creativitieit van de zwarte Angelo is ten dode opgeschreven. De taal van Angelo en Rosanna is bedriegelijk. Ze is gespleten als de tong van een bedrie ger. En als de taal de ziel weerspiegelt zoals de wijsgeer Seneca 2000 jaar geleden beweerde dan kunnen we de 20e eeuwse ziel beter op de mestvaal gooien. Regie Theu Boermans. Altzangeres Reinate Heemskerk uit Rotterdam treedt vandaag (3 april) op in de hervormde kerk in Heinkenszand. Aanvang 20.00 uur. De zangavond wordt verzorgd door hervormd kerkkoor Nieuwdorp, het kerkkoor Jubilate Deo Borssele en het christelijk gemengd koor Ons Genoegen uit Heinkenszand. Organist is H. bij de Vaate. de avond wordt geleid door televisiepresentator Sipke van der Land. In De Stoelemat in Bergen op Zoom brengt de Stichting DanskéJ haar revival programma 1985. Aanvang 20.15 uur. Gedanst zullen worden Suspension van May O'Donnell, 'There ikJ time' van José Limón, 'The Troubled Sleeper' en 'Rooms' van ArJJ Sokolov. Danskern is vrijdag (10 april) in het Vestzaktheater in Vlissingetyij zien. Aanvang 20.30 uur. In Sjénee aan de Middelburgse Sint J anstraat speelt morgen - zat|J dag - vanaf 16 uur de oude-stijl-jazzformatie Swingchroon onder ij ding van Ed de Poorter met zang van Mei-Lan. Laurens van Rooyen geeft zaterdag (4 april) een concert in de Ci certzaal in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Een familieconcert van Laurens van Rooyen met zijn eigen ense ble. Prachtige sfeermelodieën en filmmuziek afgwisseld door gaarse poesta's en klassieke meesters als Fauré, bach, Satie, Lij Ook eigentijdse componisten komen aan bod: The Beatles, Elt|| John, Stevie Wonder en Randy Newman. De Hoofdstad Operette brengt 'Der Bettelstudent' van Carl Milli ker woensdag en donderdag (8 en 9 april) in de Schouwburg in M.fjl delburg, vrijdag (10 april) in de Prins van Oranje in Goes en zat: dag (11 april) in de Concertzaal in Zierikzee. Alle voorstellingen ginnen 20.00 uur. In de prachtige omlijsting van Jan van Hemerts decors en LambiL Hofers kostuums staan regisseur Alexander Pichler, muzikaal leioM Martin Malzer en choregraaf Gerhard Senft garant voor succes, zware rol van Ollendorf wordt afwissend gezongen door An toni Wi:^< en Henk Poort. De rol van Laura wordt vertolkt door Marga de en Germaine Compier. Het Zeeuws Orkest geeft donderdag (9 april) in de St. Jacobskerkiej Vlissingen en vrijdag (10 april) in de Concertzaal in Middelburg concert. Beide uitvoeringen beginnen 20.00 uur. Op het programma staan 'Marche Hongroise' van H. Berlioz liW 'Tweede pianoconcert' van F. Liszt en de 'Eerste symfonie' van li Mahler. Het orkest staat onder leiding van Louis Stotijn. SolistM Martijn Hoek. Zaterdag (4 april) wordt in de Kloveniersdoelen in Middelburg et| concert gegeven door het ensemble 'Ajouté'. Aanvang 20.00 uur.[ Anique van Neer (viool), Margriet Tubbing (klarinet), Carla Schrijnl (cello) en Saskia Boon (piano) voeren de werken 'Thème et vanl tions' en'Quatuor pour la fin du temps' van Messiaen uit. Woensdag (8 april) geeft Bram Beekman een orgelconcert in Nieuwe Kerk in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Op het programma staat 'La nativité du Seigneur' van Messiaen] Zaterdag (4 april) is in het Middelburgs Minitheater de laatste vooj stelling van De Muizenval van Agatha Christie. Aanvang 20.30 ui Het spel speelt in een afgelegen pension in de buurt van Londen kol na de tweede wereldoorlog. Het is hartje winter en door zwaj sneeuwval zijn de wegen bijna onbegaanbaar. De heer en mevroJ Ralston ontvangen hun eerste gasten. Als de politie ten tonele va schijnt is het ver gedaan met de rust. Berichten over een moord ai aantal onverwachte gebeurtenissen brengen de veiligheid in gevafl en houden het pension en zijn gasten in een worggreep. In de nederlands hervormde kerk in Kloosterzande wordt zondag april) een koffieconcert gegeven door Gerda Lombaerts en Paul van Parijs. Aanvang 11.30 uur. Het repertoire van Lombaerts bevat veel liederen van de evenee! uit Vlaanderen afkomstige componisten Rosseau en De Meester. I is momenteel ook zangdocente aan het Lemmensinstituut in Lel ven. Paule van Parijs studeerde clavecimbel aan het Koninklijk Col servatoria in Gent, Brussel en Antwerpen. Het Mechels Miniatuur Theater Zaterdag (11 april) geeft Guy Klucevsek een accordeon-concert ji de Kloveniersdoelen in Middelburg. Aanvang 20.30 uur Zijn programma heet 'Accordeon for new ears'. In de Aardenburgse Sint Baaf wordt zaterdag (11 april) een uitval ring gegegeven van de Matthaus Passion. Aanvang 14.00 uur. Uitvoerenden Koor en Orkest van de Nederlandse Bachverenigifll The Amsterdam baroque Orchestra en knapenkoor 'In dulce Jublil uit Sint Niklaas. In de Grote Kerk in Goes is dinsdag 14 april) de Matthaus Passio i te beluisteren. Aanvang 19.00 uur. Uitvoerenden zijn de Gentse Oratoriumvereniging, de Zeeuvfl Koorschool en het Westvlaams Orkest. Zaterdag (11 april) verzorgt het Kamper Mannenkoor een koof concert in de Grote Kerk in Goes. Aanvang 19.30 uur. Organist is Klaas Jan Mulder, solist is Arie van Eek. Robert Paul treedt vrijdag (10 april) op in het Zuidlandtheater 1 Terneuzen. Aanvang 20.00 uur. Op het programma staat zijn nieuwe one-man-show 'Gekkenwerk Jango Edwards and the Little Big Nose Band is donderdag >1 april) in de Schouwburg in Middelburg te zien. Aanvang 20.15 uur Edward presenteert zijn nieuwe programma 'Classic 2'. Het Taffanel Blaaskwintet geeft zondag (12 april) in Lunchcafel Goes een koffieconcert. Aanvang 12.00 uur. Op het programma staan werken van Haydn, Mozart, Beethovenf I Debussy. Tineke Schouten geeft zaterdag (11 april) een voorstelling in CI Stoelemat in Bergen op Zoom. Aanvang 20.15 uur. Haar jongste theatershow heet 'Tien in topvorm'. Zaterdag 12 april) is in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergt I op Zoom een koffieconcert door het Roemeens Orkest Andrei S« ban te beluisteren. Aanvang 12.00 uur Op het programma staat Roemeense volksmuziek. Het Zeeuws Orkest brengt volgende week een van de meest ambitieuze program ma's uit zijn bestaan. De voor jaarsconcerten in Middelburg en Vlissingen bevatten een uitvoering van de eerste sym fonie van Gustav Mahler. Tij dens beide concerten is de Ne derlandse pianist Martijn van den Hoek solist. Hij speelt de solo-partij in het tweede pia noconcert van Franz Liszt. Het Vlissingse concert is donder dag 9 april in de St. Jacobs- kerk (20 uur). In Middelburg - Concertzaal, 20 uur - speelt het orkest vrijdag 10 april. Mahlers eerste symfonie is ge programmeerd ter gelegenheid van het 'Walcherse* afscheid van dirigent Louis Stotijn, die het Zeeuws Orkest tien jaar heeft geleid. Hij dirigeert nog wel de beide zomerconcerten, zaterdag 13 juni in de Goese Grote Kerk en 20 juni in de Grote Kerk van Veere. Op het programma: muziek uit Schu berts Rosamunde, Beethovens Zesde Symfonie en Mozarts Concertante Symfonie voor blazers, met solistische in breng uit de eigen gelederen. VLISSINGEN (01184-12260) 'The golden child'. Vandaag 19.00,21.30,23.30 uur; zaterdag en zondag 14.00, 19.00, 21.30 uur; maandaag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Crocodile Dundee'. Vandaag, zaterdag, zondag 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woens dag 20.00 uur. 'Olinka en haar erotische avonturen'. Vandaag 23.30 uur. 'Asterix contra Caesar'. Zater dag, zondag 14.00 uur. MIDDELBURG (01180-33414) 'Mona Lisa'. Vandaag en zater dag 20.00 uur; zondag, maan dag, dinsdag, woensdag 20.30 uur. 'The mission'. Vandaag en za terdag 22.30 uur. 'My life as a dog'. Zaterdag, zondag 15.00 uur. MIDDELBURG (01180-30235) Round midnight'. Vandaag en zaterdag 20.30 uur. 'Back to the future'. Maandag 20.30 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) Zaal 1: 'The golden child'. Za terdag 14.00, 18.45, 21.00 uur; zondag 14.00, 16.30, 18.45 en 21.00 uur; dagelijks 18.45 en 21.00 uur. Zaal 2: 'Crocodile Dundee'. Vandaag 19.00 en 21.30 uur; za terdag 14.00,19.00 en 21.30 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur dagelijks 20.00 uur. Zaal 3: 'Ferris Buellers day off. Vandaag 19.30 uur; zater dag 14.00 en 19.30 uur; zondag 17.00 en 19.30 uur; dagelijks 20.00 uur. 'The golden child'. Vandaag en zaterdag 22.00 uur; zondag 15.00 en 22.00 uur. TERNEUZEN (01150-95555) 'Vroeger is dood'. Donderdag 20.00 uur. Het betreft een door Frans Ras teer geproduceerd nieuwe werkstuk van Mady Saks, die vier jaar na haar debuut 'Ademloos' met 'Iris' bewijst te zijn gegroeid als regisseuse. Ze biedt een bijna onberispelijke speelfilm die niet stijf staat van de pretenties. Net als in Adem loos wordt de hoofdrol ge speeld door Monique van de Ven. Een actrice die met een schijnbaar achteloos gemak haar creaties op het filmdoek zet. Deze keer is Monique van de Ven een veearts, die zich zelf- 'Mona Lisa' met o.a. Michael Caine (midden). (Meccano, Middelburg). In het verleden heeft het Zeeuws Orkest zich eerder met Mahler - vierde symfonie- be ziggehouden: muziek die net als de Eerste hoge eisen stelt aan uitvoerenden zowel als di rigent. Mahler schreef zijn sym fonische eersteling tussen 1884 en 1888, in de periode dus waar in - om de gedachten te bepa len - Brückner zijn achtste en Brahms zijn vierde symfonie voltooiden. Mahler, vroegrijp en zelfbewust, sloeg in zijn eer- GOES (01100-15165) 'Running scared'. Vandaag, za terdag en zondag 19.00 uur. 'Iris'. Vandaag, zaterdag, zon dag 21.30 uur; maandag, dins dag, woensdag 20.00 uur. 'Labyrinth'. Zaterdag, zondag 14.00 uur. - BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Heartbreak ridge' (12 jaar). Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; dagelijks 20.00 uur. 'Flodder'. Vandaag en zater dag 19.00 en 21.30 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; dagelijks 20.00 uur. 'De aanslag'. Maandag, dins dag, woensdag 20.00 uur. HULST (01140-12030) 'Golden child'. Vandaag en za terdag 19.00 en 21.30 uur; zon dag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woens- •dag 20.00 uur. 'Crocodile Dundee'. Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'No mercy'. Vandaag 19.00 en 21.30 uur; zaterdag 21.30 uur; zondag 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag 20.00 uur. 'Labyrinth'. Vandaag en zater dag 19.00 uur; zondag 14.30 en 19.00. 'Between lovers'. Vandaag 21.30 uur; zaterdag 19.00uur; zondag 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag 14.30 uur; dins dag 20.00 uur. 'Top gun'. Zaterdag, zondag 21.30 uur; maandag 20.00 uur. standig wil vestigen in een dorpje dat bekend staat om zijn geslotenheid en de stug heid van de bewoners. Voor Iris zal het moeilijk worden omdat ze bovendien een vrouw is. En vrouwen daar wordt wei nig respect voor opgebracht door om te beginnen John Kraaykamp als de door een auto-ongeval invalide geraak te hereboer Versteeg. Die nar rige, despotische man bestiert vanuit zijn rolstoel de hele ge meenschap en blijkt tot erg veel bereid om Iris uit te probe ren in haar vakbekwaamheid en vooral haar karakter. Het loopt uit op een met wederzijd se taaiheid uitgevochten krachtmetingIris heeft daar bij het nadeel dat ze zich verre van gesteund kan voelen door Paul, haar vriend in de grote stad. Deze gedistingeerde ar chitect Roger van Hooi) zag Iris nog liever gisteren dan vandaag mislukken in haar veearts-ambitie. Want des te afhankelijker deze vrouw van hem zou blijven des te liever het hem zou zijn. De alleronhandigste zet van deze produktie is de keuze van het affiche: een schattige maar verkeerde sferen oproepende foto: Monique kust een kalfje. Ga de film zien en laatje hier door niet misleiden. grand theater (Goes) Monique van de Ven in 'Iris'. (Grand Theater, Goes), 'Danskern' met Anne Affourtit en Maureen Krumeich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 14