PIETERPADTERS wandelaars van noord naar zuid Itoerisme de korte toer rdp vakantie rubriek MAX HEYMANS variaties op het mantelpak mode dormael: vrolijk licht en luchtig duits ers boeken bij reisbureau in grensgebied Grote belangstelling wandeling roofvogels Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen huis 87 oldtimers paaseieren kikker tukkertocht glastuinbouw historisch tokugawa ei tailleurs pailletten JDAG 3 APRIL 1987 V.l.n.r. Cees Doete, Bertje Jens, Jan Bolte en Toos Goorkens. eet u wat een Pieterpadter is? Of voor ingewijden fs gewoon: een Pieter? I^lnu, dat laat zich wellicht het ^ïvoudigst als volgt klaren: als de 65-jarige ehouder Jan Bolte uit het erijsselse stadje amsbergen op de uitkijk at en er nadert in de verte een gszins tanig uitziende ndelaar (m./v.), al of niet met zak, dan ziet hij in één ^opslag of het wel of geen ter is. n Pieter is namelijk een ndelaar, die bezig is een |deelte af te leggen van de 460 ometer lange route van het (•oningse Pieterburen naar de tersberg in Maastricht, Het Ifé van Jan Bolte is daarbij het |ige punt op de route, waar met echte richtingwijzer staat ngegeven, dat het naar het est noordelij ke eindpunt nog chts' 127 kilometer is en naar t zuidelijke eindpunt nog wel kilometer. En het zal u niet [rwonderen te horen, dat tot ugde van J an Bolte veel ters om die reden even bij m aanleggen. Hij kent bijna e Pieters van Nederland, recht dat Jan Bolte en niet te geten zijn vrouw Gees, die de kerste uitsmijters bakt, zich ook geroepen hebben meld om dat 'stelletje ;eregeld' -want lange tandwandelaars zijn pure ividualisten in de leeftijd van !ht tot over de tachtig- anenkort uit te nodigen om taar eens te ontmoeten. Een ar honderd Pieterpadters bben inmiddels op die vitatie gereageerd. Bijgevolg pgmorgen, zaterdag in het café n Gees en J an Vuul'ow thuus j Gees en Jan in huus'de rste nationale relunie van eterpad wandelaars. „Dan zul nog eens wat-sterke verhalen ren", weet Jan Bolte nu al ker. ant J an Bolte kent die sterke rhalen al enigszins. Hoewel de dmoedige caféhouder zelf nimmer een meter van het eterpad heeft gelopen behoort j tot de grootste fans van de ge afstandwandelaars, voor ie de wandelroute pal bij hem or de deur leidt. En zodra ze n ook besluiten bij Jan en |ees even uit te rusten krijgen een speciaal gastenboek ^der de neus met het verzoek, ar een persoonlijke opdracht te schrijven. Al die verhaaltjes metelkaar vormen inmiddels een waar avonturenboek. En niet zelden hebbenJanenGees als contactpersonen gefungeerd de vloer heeft gehad, maar hij meent zeker te weten, dat er ook wel eens ministers 'en dat soort gasten' bij zijn. voor de wandelaars, die elkaar zelden of nooit zien. Een goede relatie hebben Jan en z'n vrouw inmiddels ook gekregen met de 72-jarige mevrouw Toos Goorhuis uit Tilburg en haar vriendin Bertje Jens uit Groningen, die in 1981 de feitelijke aanzet hebben gegeven tot het Pieterpad, dat thans gesponsord wordt door het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk, het NIVON. Toos en Bertje zijn ook van meet af betrokken bij de plannen om de reünie te organiseren en zij ondersteunen het initiatief van harte. Het Pieterpad heeft de afgelopen jaren duizenden wandelaars getrokken. Jan Bolte legt uit, dat de meesten het wel erg lange traject in onderdelen lopen. Men kan bij wijze van spreken elk weekend een gedeelte afleggen en sommigen doen er dan ook wel een jaar over. Anderen zien kans het in een week te doen. Maar de praktijk voor de meeste wandelaars is, dat ze de totale afstand in ongeveer drie weken afleggen. „Maar denk niet, dat het gewone wandelaars zijn, die Pieterpadters", verzekert Jan Bolte. „Het zijn mensen, die gewend zijn lange afstanden te lopen. Ik heb er wel eens een ontmoet, die ook al eens van Hoek van Holland naar Nice in Frankrijk had gewandeld, een afstand van zo'n 2500 kilometer. En een andere wandelde geregeld in het gebied van het Himalaya-gebergte. Soms zitten ze hier bij elkaar te praten alsof ze heel Europa als hun broekzak kennen. Alles doen ze te voet". En Jan Bolte verheelt niet grote bewondering te hebben voor die mensen, die volgens hem op een of andere manier meestal wel 'iets heel aparts' over zich hebben. Vaak zijn het trouwens ook niet de eersten de besten, weet hijHet lukt hem niet altijd er achter te komen wie hij over :fre„ groot aantal Duitsers uit J-^de grensgebieden boekt zijn r azen voor aankomende zomer bij Nederlandse reisbureau's. lolgens L. Verburg, directeur van Air Sun, een Nederlandse touroperator, is de algemene verwachting op dit moment dat 20.000 Duitsers met een Ne- d;rlands reisgezelschap mee g aan. In geld uitgedrukt: 26 mil- jeen gulden gaat van Duitse- in tl ederlandse handen. „Het ge- b ïurt voornamelijk in de grens- gïbieden, met name Groningen, ®mburg en Twente, maar ook de rest van het land", erburg. zegt „Hoewel de cijfers een schatting z jn, denk ik dat ze aardig in de r chting komen. En als er meer publiciteit omtrent de Neder landse aanbiedingen in vergelij king met de Duitse prijzen komt zau het aantal boekingen van 1 'uitsers zich nog wel eens kun- i en verdubbelen". De prijzen lo pen sterk uiteen, een tweeweek- s reis in begin april in hotel Dol- f hin Bay' op Kreta kost bij Hol- •I ind International 1288 gulden. |"J iet Duitse Alltours vraagt er 2pl8 DM voor, 2154 Nederlandse ldens. Voor twee weken hotel aikiki' op het Spaanse Gran anaria moet de Duitser 1858 Iden, 1645 DM betalen, bij de ederlandse reisbureau's kost ezelfde reis 480 gulden minder, [eker als het reisgezelschap uit Bolte's woonplaats Gramsbergen ligt ongeveer halverwege het traject Coevorden-Hardenberg, waarna de route doorgaat via het Achterhoekse Laren. Dat is Gramsbergen een speciale richtingwijzer staat is puur particulier initiatief van Jan Bolte, waarvan zijn plaatsgenoten in het begin overigens wel raar opkeken. Waar is dat nou goed voor, vroeg men zich af. Daar is nu iedereen wel achter. Aan J an en Gees is het te danken, dat Gramsbergen bij al die wandelaars een bijzonder goede naam heeft gekregen. Voor degenen, die het Pieterpad hebben gelopen bestaan overigens geen bijzondere onderscheidingstekens, evenmin als er op de onderdelen wordt gestempeld als bewijs, dat men alle trajecten heeft afgelegd. Het is een erecode onder lange afstandwandelaars, dat men elkaar daarover niets op de mouw spelt. Als beloning dienen de daarbij opgedane ervaringen, waarover verteld wordt. Inmiddels wordt eraan gewerkt om het Pieterpad via Limburg aansluitingen te geven op meer Europese wandelroutes. J an Bolte heeft voor de reünie op 4 april inmiddels veel medewerking gekregen, in de eerste plaats van het NIVON, dat als overkoepelend orgaan van de lange afstandwandelaars over de meeste adressen beschikte. Zijn plaatsgenoot Roel Zweers nam daarna de feitelijke organisatie op zich. En een plaatselijke bakker verklaarde zich bereid voor bij de koffie een speciale 'Pieterpadbol' te ontwerpen. Voor het officiële tintje zorgt een wethouder en initiatiefneemster Toos Goorhuis zal vertellen over het ontstaan van het pad. Tenslotte heeft een deelnemer al laten weten, dat hij een gitaar meeneemt om zichzelf daarop met enkele speciale Pieterpadliedjes te begeleiden. De paden op. De lanen in. PIETER BOS meerdere personen bestaat, kan het verschil aardig oplopen. Volgens Verburg zijn er twee oor zaken voor het forse prijsver schil. Ten eerste zijn de Neder landse chartertarieven veel la ger en de tweede oorzaak ligt op concurrentiegebied. „In Duits land is de onderlinge concurren tie tussen de reisbureau's en touroperators niet zo groot. Er zijn maar enkele grote reisorga nisaties, zoals bijvoorbeeld Nec- kermann en deze hebben een monopolie-positie op de markt. Zo'n organisatie huurt voor een bepaalde tijd een heel hotel af en daar komt geen ander meer in. Ook bij de reisbureau's worden meestal alleen reizen verkocht van één touroperator. In Neder land wordt scherp geconcur reerd, er zijn veel meer aanbie ders in hetzelfde genre", aldus Verburg. De Nederlandse reisbureaus zijn gretig ingesprongen op het gat in de markt. Duitsers hoe ven niet meer naar Nederland om hun reis te boeken, er zijn al een aantal contactbureau's in Duitsland opgericht. De Duitse reisbureau's maken zich nog geen zorgen over de toeloop naar Nederlandse reisjes. Ver burg: „Volgens mij gaat dat heel snel komen, deze zomer waar schijnlijk nog. Zeker als we veel publiciteit krijgen zullen de reisbureau's van onze buren het zwaar te verduren krijgen". Kampen - Op 4 april organi seert de VVV van Kampen een stadswandeling door de stad. Onder leiding van een ervaren gids worden bezoekers rondge leid door de monumentale bin nenstad van Kampen. De wan deling begint om 11.30 uur bij het kantoor van de VVV aan de Oudestraat 85. Delfzijl - In het gebouw Noord hoorn in Delfzijl is van 1 april tot en met 31 december de ten toonstelling „Roofvogels in Nederland" georganiseerd. Prenten, opgezette vogels en schriftelijke informatie geven een beeld van het leven van de ze vogelsoort. De tentoonstel ling is geopend van maandag tot en met vrijdag van 07.00- 17.30 uur, zaterdag van 08.00- 17.00 uur en op zondag van 13.00-18.00 uur. voor informatie en reservering VND-RDP/072-196222 Leeuwarden - In de Friesland hal in Leeuwarden is van 2 tot en met 5 april „Huis 87" te be zoeken. De beurs geeft infor matie over grondaankoop, ar chitectuur, kopen/huren van huizen, subsidies en renovatie. Zuidlaren - Op de prins Bern- hardhoeve in het Drentse Zuid laren is van 3 tot en met 5 april de noordelijke oldtimer mani festatie georganiseerd. Arnhem - In Musis Sacrum in Arnhem is op 4 en 5 april de jaarlijkse paaseierenmarkt. Paaseierversierders laten tij dens deze markt hun kunde zien en bieden de prachtige eie ren te koop aan. Nijmegen - In het natuurmu seum Nijmegen aan de Gerard van Noodtstraat 21 is tot 6 juli de tentoonstelling „met de kik ker op pad" ingericht. De ten toonstelling gaat over amfi bieën en reptielen die in de om geving van Nijmegen voorko men. De openingstijden van het natuurmuseum zijn van maandag tot en met vrijdag van 10.30 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00-17.00 uur. Albergen - In het Overijsselse Albergen is op 5 april de jaar lijkse Tukkertocht. Deze inter nationale wandeltocht viert dit jaar het 25-jarig jubileum. Rondom de tocht zijn een groot aantal extra activiteiten. Wandelafstanden zijn tussen de 6 en 25 kilometer, starttij den vanaf 12.00 uur (langste af stand). Geheel Nederland - Op 4 april is er een open huis in een groot aantal glastuinbedrijven. Een groot aantal VVV's hebben route's uitgezet langs de be drijven die aan het evenement deelnemen. Inlichtingen: bij alle VVV- kantoren. Amsterdam - In het Amster dams Historisch Museum is van 7 april tot en met 17 mei de tentoonstelling „het menselijk bedrijf': 100 tekeningen van ambachten en bedrijf van de kunstenaar Jan Luiken (1649- 1712). Het Historisch Museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 13.00- 17.00 uur. Amsterdam - In het Neder lands Scheepvaartmuseum in Amsterdam is van 3 april tot en met 17 mei een fototentoon stelling ingericht over de To- kugawa-periode (1850-1870). De foto's geven een indringend beeld van de woon- en werkom standigheden van Europeanen in de Japanse samenleving. De tentoonstelling is geoepend van dinsdag tot en met zater dag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 13.00-17.00 uur. Loon op Zand - In het Witte Kasteel in Loon op Zand is van 3 tot en met 5 april de tentoon stelling „het versierde ei". Er zijn honderden eieren te be wonderen die op allerlei ver schillende manieren en met di verse technieken zijn versierd. De openingstijden zijn op 3 april van 17.00-21.00 uur, op 4 april van 10.00-18.00 uur en op 5 april van 10.00-17.00 uur. Open huis in glastuinbedrijven. Wie een Max Heymans creatie kiest, kiest voor vrouwelijkheid en elegantie. De nestor van de Nederlandse haute-couture onderstreepte dat weer eens bij de presenta tie van zijn nieuwste collectie voor voorjaar en zomer '87. Een collectie waarin het pakje de hoofdrol speelt. In zijn bomvolle salon in Am sterdam toonde Heymans zich een meester in het bedenken van variaties op het thema mantelpak. Praktisch al zijn creaties waren twee-delig, met uitzondering dan van een en kele mantel (recht gesneden of klokkend) en eenvoudige jurk jes met weggesneden schou ders. Bewonderaar als Heymans al tijd geweest is van de legenda rische ontwerpster Coco Cha nel liet hij zich uiteraard ook nu weer inspireren door het klassieke model van het Cha- nelpakje. Hij voerde onder meer crème-kleurige, kraaglo- ze exemplaren ten tonele, afge biesd met marineblauw en ge dragen op een mouwloos blauw bloesje met doorgestik te plooien. Ook combineerde hij Chaneljasjes met zomerse japonnen met een verlaagd aangezette rok in twee lagen en een boothals. Helemaal in het modebeeld voor komende zomer zijn z'n combinaties van korte getail leerde jasjes (waarvan diverse met een Pied-de-Coq-dessin) tot net op de heupen, met een ronde of reverskraag en opval lende koperen knopen. Om de taille nog eens extra te bena drukken, maakte hij gebruik van ceintuurs. Een aanmerkelijk kleiner aan deel in de collectie hebben blousons en de rechte tailleurs tot net over de heupen, veelal kraagloos en met een lage vier-knoopssluiting. Heel wat rug te vinden is in de afwerking van een bijbehorend jasje en een laag uitgesneden plastron. Het meest opvallend zijn onge twijfeld zijn ballonvormige rokken; een model dat Hey mans reeds jaren in zijn collec ties opneemt, maar dat deze zomer ook in de confectiemode actueel wordt. Hij gebruikte de ballonrok niet alleen voor wat Spaans aandoende zwart/witte speelser dan deze enigszins strenge mantelpakjes zijn de zwierige jasjurken met bloem- dessin, waarvan de wijde, in punten uitlopen rok net een stukje vrijlaat van een daar onder gedragen kokerrok. Overigens omvat de collectie van Heymans niet alleen jasjes in allerlei uitvoeringen, maar ook de rokken verschillen sterk qua ontwerp. Wat ze wel alle met elkaar gemeen heb ben, is dat de zoom maar net de knieën raakt. Heymans liet zijn jasjes dragen op zowel plooirokken met bre de platte plooien, als op zwieri ge cirkelrokken, meestal in twee lagen, waarvan de onder ste enkele centimeters onder de bovenste uitkomt, aange- rimpelde broekrokken, koker rokken of godetrokken. Voor deze laatste klokrokken ge bruikte Heymans onder meer soepel, zwart leer, dat ook te- ensembles, maar ook voor cocktailkleding. De bolle vorm van de rok is dan terug te vin den in de vorm van de mouwen, die met grote strikken zijn ver sierd. Voor recepties en galafeesten tooit Heymans zijn clientèle komende zomer ook in kleine paillettenjurkjes met een lage boothals en een rugdecolleté of in een pakje met een gedra peerd topje en een kuitlange overslagrok. Voor de bruid, die de show tenslotte afsloot, vervaardigde Heymans een ja pon van crème-kleurig kant en een satijnen voering met een \>allonvormige rok, die aan de voorzijde de knieën vrijlaat en aan de achterzijde tot de kui ten reikt. Een enorme satijnen strik op de rug completeerde het bruidstoilet. KITTY VAN GERVEN jr Links een geruite jasjurk met daaronder een kokerrokje en rechts een eenvoudig mantelpakje met gesneden jasje in fraai dessin. Vrolijk, licht, luchtig en vooral draagbaar. Dat zijn de kenmerken van de mode waarin de Dormaël-jongens en -meisjes het komend voorjaar gekleed zullen gaan. In de tachtig zaken die Dormaël on der haar eigen naam en onder Steps voert, is de nieuwe col lectie te bewonderen. De inko pers hebben zich gehouden aan drie hoofdthema's khaki, marineblauw met roomkleur en pastelkleuren. Op die gege vens is eindeloos voortgebor duurd zodat de Dormaël-kle- ding ook eindeloos gecombi neerd kan worden. De khaki-look wordt veelal stoer gedragen door de jonge mannen. Linnen en katoenen pakken met opgerolde mou wen, bij heet weer een mouw loos T-shirt of niets eronder. Nonchalance staat ook hoog in het vaandel. Wijde broeken, overhemden kijken onder de trui uit en kostuums moeten gekreukt zijn. Khaki is goed te combineren met alle pastel- tints maar ook met donkere tinten tot aan moccabruin. In ieder geval heeft Don Johnson van Miami Vice zijn stempel op de nieuwe mode weten te druk ken. Veel macho en een beetje slordig. Marine-blauw met room blijkt een combinatie waarmee veel te doen is. Vooral het streepef- fect komt weer terug. Truien met brede en smalle strepen. Maar aan één trui heb je niet genoeg, je moet er minstens een om je hals of om het middel knopen wil je de laatste mode trend volgen. De pastels zijn bijna niet meer weg te denken. Dit seizoen zijn de lieve kleuren iets harder ge worden. Het zuurstokeffect is weg. Zo wordt er door Dormaël nu veel gewerkt met lila, pista che en harder rose. Beige kleu ren worden veel gecombineerd met wit. De witte kleding is niet meer weg te denken uit de nieuwe collectie. Voor de jon gens en mannen veel makkelij ke soepele wijde broeken met ruim vallende colbertjes of ge makkelijke katoenen truien. De dames kunnen kiezen uit broeken met polo's of mooie blouses met druk beprinte sweatshirts of ze kunnen kie zen voor de lieve Laura Ashley- achtige rokken waarvan er ook vaak twee over elkaar worden gedragen. Jongens en meisjes van 15 tot 30 jaar vormen de doelgroep van Dormaël-vrije- tijdskleding. Daar is de collec tie op afgestemd, hoewel de schoolgaande jeugd toch het meest aan haar trekken komt. De kleding is vrolijk, sportief en goed draagbaar maar heeft weinig extra's. Accessoires als mooie schoenen, brede cein tuurs en hoeden moeten de Dormaël-kleding een beetje extra cachet geven voor de ou de categorie in de doelgroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13