lil EIERDOOIERS EN BLOEM UIT DE GRATIE curries op de snelle manier STINKENDE VINKE dille onmisbaar in kruidenpalet keuken finse pannen bussen duobox PZC vrijdagkrant Iinden sous-vide vakboeken 11 conserveren aanvoer be eetcultuur blijft in ontwikkeling. Straks kunt u gerechten van 11eroemde koks zo via een pan met warm water op uw bord leg- I en. Er zijn tal van nieuwe manieren om gerechten te binden j idooiers, bloem, maizena en aanverwanten gebruikt een goede \ok niet meer: wel vlokken koude boter en/of slagroom. Wim fennema, chefkok en leraar aan de Hotelschool Den Haag ver telt erover. Chefkok en leraar wim Fennema temidden van studenten aan de Hotelschool in Den Haag. De nouvelle cuisine is nu wel voorbij, passé, mand wil na acht mooie, ar bijna lege borden toch nog t honger naar huis. Maar er is wei wat van blijven hangen. De m >oie presentatie, het korte k< ken, waardoor de vi edingswaarden bewaard bl ijven, het werken met verse pi odukten en, wat heel b< langrijk is, het zo min m Jgelijk gebruiken van bloem ei eidooiers, en dan toch mooie g< bonden sausen afleveren". A dus Wim Fennema, leraar aan dJ Hotelschool Den Haag, waar H behalve vele andere w irkzaamhedenhetvak ki ukenmanagement doceert, oi der meer dus het bewaken van in nuitgaandegeld-en lederenstromen. Jarenlang is zelf chefkok geweest, onder er in Nieuw-Zeeland, waar hij jaar gewerkt heeft, vervolgens iningsofficier werd en zo via tonderwijs weer in ons land rugkeerde. vraagd naar nieuwe ■ttrends volgt een gedegen toog, dat in drie delen .eenvalt. Om te beginnen dus ■t vermijden van eidooiers en oem. „Dat maakt het eten zo ichtig. Goede koks gebruiken enwoordig andere dmiddelen". Een simpel voorbeeld graag. paprikasaus bij een stukje es. m Fennema: „Bij het btreiden van vlees komt vocht lc s. Als het vlees klaar is, dit lo smaken, over de bodem s( hrapen met wat wijn of water. T >evoegen van wat echte bfuillon kan ook, dan inkoken een stroperige massa, arna binden met vlokken (ude boter. Dan kan er nog groom bijmaar dat hoeft fet". ok in de koude keuken wordt b dooier vermeden. Een goede ude saus berust in de moderne anier van koken niet meer op m ayonaise, maar op slagroom. Hou is die natuurlij k ook wel fl dorierijk, maar toch niet zo jachtig". I Hoe luidt de werkwijze? Het antwoord komt direct: 1 vlaak een vinaigrette van drie delen olie en een deel azijn. L efst van goede notenolie en e n bijzondere azijn. Zet deze naigrette gekoeld weg, twee jj aden onder nul. Dan heeft ze til een of twee slagen van de 1 irde weer homogeniteit. Zorg voor stijfgeslagen slagroom, die 2 >er koud is en in een schaal zit, de in de ijsblokjes staat. Giet nu 4' vinaigrette bij de slagroom en ÏJieng dat door elkaar. Gebruik een halve liter slagroom twee ;ciliter vinaigrette", atuurlij k kunnen er aakstoffen worden «gevoegd, maar Wim 'ennema verwacht dat de kok of Kokkin daarover zelf wil beslis- |Een excellente manier om te linden", aldus gaat Fennema ijjerder, „is ook het toevoegen an puree aan groenten. Van rdappelen, erwten, tomaten, ampignons of mango's. Die oet je dan wel helemaal fijn aken in een magimix. Wat ook an, maar dat zal een uisvrouw of -man natuurlijk iet zo gauw doen, is gebruik aken van corail, het merg van |e kreeft. Maar wat weer wel eel goed thuis gaat, is voor het inden gepureerde rauwe vis ebruiken. Rauw en gepureerd evoegen, tijdens het afwerken an een saus wordt de vis anzelf gaar. Maar na het ureren de vis door een asseerdoek zeven om de verbodige visdelen eruit te erwijderen". ot slot van het hoofdstukje jausen, als ik dat zo zeggen mag, 'il ik nog even wij zen op de oulis, de saus vaak bij desserts egeven. Daarvoor kun je ewoon gepureerde vruchten emen. Nee, niet mengen met [uiker. Het emulgeert beter met oning of gembernat. Overigens, an gepureerde mango hoefje iets toe te voegen". 'en ander onderwerp, de onvenience food, ofte wel 'eheel of gedeeltelijk bereide rodukten die aan de kok of aan 'eparticulier geleverd worden, 'ijvoorbeeld tomatensaus in enzakje. "im Fennema: „Convenience od, met name de alffabrikaten, is ook op de rugweg. Het bleek wat ze in ngeland noemen alate-fatique te geven, imaakmoeheid. Bovendien is et duur: het moet eerst bereid 'órden, dan verpakt, het dient ewaard te worden (het ligt te erinteresten, zeker wanneer het og in de stroom-gebruikende iepvries moet, het moet daarna nouvelle cuisine is verleden tijd ontdooid en verwerkt worden en vervolgens geregenereerd, dat is op eettemperatuur gebracht worden. Dat alles wordt door mensen gedaan die voor ons werken en daarvoor betaald willen worden, liefst nog met winst ook". Terwijl we door een van de vele keukens van de hotelschool lopen wijst hij trots op een oven. „Wij zijn de eerste die hem hebben. Het is een oven die via bijzondere technieken en nauwgezette metingen, hele grote stukken vlees heel langzaam gaar kookt. Zo langzaam, dat er geen vocht verloren gaat en het gewicht dus gelijk blijft, hetgeen natuurlijk commercieel aantrekkelijk is. Maar ook, laten we dat even duidelijk vaststellen, blijven zo alle smaakcomponenten bewaard, bovendien wordt het aanzicht niet aangetast. Prachtig werk als je vlees wilt voorsnijden in een restaurant. Maar voor thuis is dat nog niet zo ver". Terug op z'n kamer, gaat Wim Fennema door. „Er is nog een ontwikkeling in gang gezet, die wel van belang zal worden voor de particulier. Kan nog even duren, voor het horecabedrijf is het pas net goed begonnen. Ik doel nu op het sous-vide koken. Eigenlijk is het systeem helemaal niet nieuw. De meest gewone porties saté die je bij de kruidenier kunt kopen zijn soms al sous-vide behandeld". „Maar met produkten van eerste kwaliteit gaat het verfijnder. Je bereidt een gerecht in een hoeveelheid voor een of twee personen en stopt dat in een vacuüm getrokken verpakking. Guérard heeft zij n naam gegeven aan gewone verpakte produkten, die vaak snel in kwaliteit achteruitgaan. Bocuse, die zelf ook al weer is teruggekomen van z'n al te vergaande nouvelle cuisine, zal dat zeker niet doen. Van hem verwacht ik hier veel van. Het aardige is datje op deze manier zeer verfijnd kunt werken en het te behandelen voedsel bijvoorbeeld kan injecteren met een jus van peterselie, van champignons of truffels. Lucht is een slechte warmtegeleider. Dan gaar je het geheel bij lage temperaturen in een convectiesteamer, een oven waarin stoom zorgvuldig zo wordt rondgeblazen, dat de hitte overal gelijk is. Vervolgens snel koelen in ijswater. Daarna kan het de diepvries in. De smaak is dan optimaal, en wat meer is, blijft ook optimaal. Voor het gebruik leg je het pakje in de au bain mariedat is tegen de kook aan zijnd water waarna gereserveerd kan worden. De beroemde Franse kok Peterselie met mixer heel fij n hakken, in doekje doen, hard uitknijpen en het sap in een injecteerspuit doen; voor de champignons en truffels gelden dezelfde handelingen. Nu is dit materiaal alleen nog voor de vakman te krijgen, maar ik denk wel dat deze zeer luxe hapjes en gerechten straks ook voor de particulier te koop zullen zijn. En dan is het inderdaad waar: gerechten die zo bereid zijn blijven optimaal van smaak, zodat je met behulp van uitsluitend een pan met warm water de lekkerste dingen van een topkok op tafel kunt brengen". Wim Fennema, die ook nauw betrokken is bij het uitgeven van vele vakboeken werkt thans mee aan de redactie van een uit het Engels vertaald boek. Daarin wordt bijvoorbeeld uitgelegd waarom rodekool, die gekookt wordt in alkalisch water (water met veel kalk) er zo blauw, tot zelfs paars, gaat uitzien. En waarom het toevoegen van een scheut azijn of citroen dit euvel voorkomt en zelfs smaakverbeterend werkt. „Want", zo zegt deze leraar vergenoegd, „ook de moeilijke vakboeken zijn bij het grote publiek op dit moment zeer geliefd. Begrijpelijk dat Wim Fennema dat graag ziet. Hoe meer men van koken weet, ook al is het maar in theorie, hoe meer respect voor de vakman. Bovendien kan de lezer er thuis zijn voordeel mee doen. En, niet te vergeten, Wim Fennema werkt mee aan bijna elk vakboek dat in Nederland verschijnt. WIM HENK BAKKER Finland en de Scandinavische landen in het algemeen hebben een rijke traditie op het gebied van vormgeving van kookat- tributen. Sterk en degelijk zijn ze en tegelijk elegant en modern. De Finse fabrikant Hackman bijvoorbeeld heeft in dat opzicht een naam hoog te houden. Bijna 200 jaar geleden werd het be drijf opgericht en het is nog steeds in handen van dezelfde fami lie. Inmiddels zijn er ook vestigingen in Amerika en Zweden en werken er in totaal 2200 mensen. Onder de merknaam Elegia verschijnt deze maand een nieuwe reeks hoogwaardige roestvrij stalen pannen van Hackman op de Nederlandse markt, die zoals gebruikelijk een exclusieve vormge ving heeft. Voor mensen die niet alleen prijs stellen op kwaliteit, maar die ook graag iets moois op hun fornuis zien staan en daar best een paar centen voor over hebben, iets om naar uit te kijken. De steelpannen hebben een diameter van 14 centimeter (prijs f 59,95) en 16 cm (f 85,95). De kookpannen zijn verkrijgbaar in 16 en 20 cm en variëren in prijs van circa 105 en 120 gulden. De hapjes pan tenslotte gaat in de winkel ongeveer 100 gulden kosten. Met heVoog op de jaren negentig, luidt de ondertitel die Bra- bantia het nieuwe decor heeft gegeven waarmee de bekende serie voorraadbussen, pedaalemmers en broodtrommels is uitge rust. Brabantia is met het decor op de oosterse toer gegaan. Als naam is Oriental gekozen en volgefts de fabrikant past het in elke keuken, modern of klassiek. De drie-delige set voorraadbussen kost in de winkel 32,95, de 12-liter pedaalemmer komt op 44,95 en de broodtrommel is als altijd in twee versies leverbaar: als kleptrommel 44,95) en als schuiftrommel 33,95). Een van de populairste broodbeleggen is nog altijd kaas. Om uitdrogen te voorko men wordt het blok kaas veelal opgeborgen in het cellofaan waarin hij bij aankoop is ver pakt, maar ideaal is het niet. Vooral niet als het blok kleiner wordt enhetcellofaanjasjedus steeds groter. Speciale kaasdo zen voor in de koelkast waren er al als oplossing van dit pro bleem, maar de fabrikant Seno heeft nu een handzame doos op de markt gebracht waarbij de kaas en de vleeswaren in en doos kunnen worden opgebor gen. Alles dus bij de hand voor de broodtafel in een mooie ver pakking. De duobox is er in wit, grijs en beige waarbij de stolp transparant is. De win kelprijs: 8.95. VRIJDAG 3 APRIL 1987 Wat de rijsttafel is voor ons Nederlanders is de curry voor de Engelsman, een culi naire herinnering aan een ko loniaal verleden. Lang was de curry alleen gangbaar in lan den die tot het Britse Gemene best behoorden. De laatste tijd heben zich ook echte Indiase restaurants gevestigd in ons land. Dat geeft de gelegenheid een vergelijking te maken tus sen kerrieschotels uit Indone sië, India en uit het eigen Ne derlandse repertoire. Overigens koken sommige res taurants anders dan de men sen in India thuis. Om het werken voor grote groepen gas ten te vergemakkelijken ma ken vele restaurantkoks twee sausen klaar op basis van uien met specerijen. De ene saus is scherp-peperig en de andere wat milder. Met die basissau- sen worden een groot aantal gerechten gecreëerd. Wel stel len de chefs hun sausen samen naar eigen inzicht, zodat er tus sen de restaurants onderling veel verschil kan zijn. Veel Ne derlanders maken het zich thuis nog gemakkelijker door geen verschillende specerijen tot een kerrie-poeder te ver mengen maar door een kant en-klare kerrie in de winkel te kopen. Dat is makkelijk maar zo smaakt iedere curry min of meer hetzelfde. Leuker is om een eigen melange te kiezen en die per gerecht te varieren. Ik geef hier twee recepten. Het eerste is dat van een Neder landse curry, beschikbaar ge steld door een collega die het ook weer van iemand anders had en het tweede onthult de restaurantmethode. CURRY A LA ECKHARDT Ingrediënten: 500 gram rund vlees (niet te mager), peper en zout, 2 uien, 2 a 3 teentjes kno flook, 1 eetlepel Mango Chut ney, 1 eetlepel tomatenpuree, sap van een citroen, 3 grote theelepels kerry (indiase), 1 dl yoghurt, 1 winterwortel, een paar aardappelen in blokjes, 1 of 2 bananen, een kwart liter bouillon (van blokjes). Berei ding: snij het rundvlees in blokjes en wrijf het in met pe per en zout. Aanbraden in de boter. Vlees uit de pan nemen en in de hete boter ui en kno flook fruiten tot deze glazig ziet. De kerriepoeder erin en op laag vuur enkele minuten mee- RESTAURANTCURRY Ingrediënten: 12 theelepels ko rianderzaad, 2 theelepels ko mijnzaad. 2 theelepels venkel zaad. Verder 2 theelepels geel- wortel, 2 theelepels chilipoe der, 2 theelepels knoflookpoe der, 2 theelepels garam masala (Indische toko), 1 theelepel ge malen steranijs. Bereiding ker riepoeder: maal de eerste drie ingrediënten en vermeng ze met de overige specerijen. Ver dere ingrediënten: 175 gram fijngehakte uien. 2 teentjes knoflook, 2,5 dl water, 4 eetle pels plantaardige olie, 1 des sertlepel tomatenpuree, 1 thee- bakken. Pas op dat de vlam niet te hoog staat, want kerrie poeder verbrandt snel. Doe dan het vlees erbij, de bouillon, de Mango Chutney, de toma tenpuree, wat citroensap, de yoghurt, winterwortel en aard appelen. Het geheel minstens twee uur op een vlamverdeler laten stoven. Doe pas op het laatste moment de bananen er bij. Hier hoort witte rijst bij, maar ook wat brood. Bijvoor beeld in de oven warm ge maakte shoarmabroodjes. Ver der is komkommer lekker of een mengsel van zure room, yoghurt, wat suiker, rozijnen en stukjes appel, een raita heet dat in India. Niet te zoet maken en ook niet te 'nat', dus flink wat appel. lepel paprikapoeder, 1 eetlepel melk, 1 theelepel garam masa la, zout naar smaak. Bereiding: kook de uien met olie, knoflook en wat zout 15 minuten in een snelkookpan, prak de afge koelde uien tot een waterige puree samen met de tomaten puree, voeg 3 theelepels van de zelfgemaakte kerrie toe en roer alles met een beetje water door elkaar. Doe er de paprika, melk en wat zout bij en laat alles sudderen tot olie boven komt drijven, eventueel met wat wa ter verdunnen tot de gewenste dikte. Tenslotte de garam ma sala toevoegen. Aan deze saus kunnen garnalen, gekookte groenten, gaar gebakken vlees of kip worden toegevoegd om een curry te verkrijgen. RIENVAN RE EMS Even misleidend als onbe grijpelijk is de benaming van 'Stinkende Vinke' voor dille, waarvan juist de aroma tische eigenschappen zo ge waardeerd worden. Typisch een familielid van peterselie met goudgele, schermvormige bloemen en blaadjes als dunne draden die op venkelblad lij ken, kan van dille zowel het zaad als het blad worden ge bruikt. Toch smaken en rui ken beide heel anders: de een is bitter terwijl de ander naar peterselie zweemt. De overi gens zeer fraaie plant bloeit voornamelijk in het voorjaar, en bereikt dan ongeveer een hoogte van een meter. Het praktisch gebruik van dille is eeuwenoud, en ook nu nog wordt het kruid niet alleen om zijn smaakgevende, maar ook geneeskundige capaciteiten veelvuldig verwerkt. Zo blijkt dat bouillon getrokken van dil lezaden hoofdpijn, slapeloos heid en buikkrampen be strijdt, daarbij de melkvor- ming (bij zogende moeders) en eetlust bevorderend. Onze voorouders geloofden stellig dat dille vermengd met zout in de voering van haar jurk ge naaid een bruidje van een ge lukkig huwelijksleven zou ver zekeren. Ondanks het feit dat dille het in vrijwel alle grondsoorten goed doet. is het vooral in Zuid- Europa te vinden. Lopend langs graanvelden in Spanje, Portugal, Bulgarije en Roeme nië kan men er de meest prach tige boeketten van plukken. Toch wordt juist daar het kruid in maar hele beperkte hoeveel heden gebruikt. Grote dille- liefhebbers zijn vooral de Zwe den, Italianen, Russen, Duit sers, Turken en Iranezen. De smaak is karakteristiek voor vele nationale gerechten uit die landen. Uit onderzoek is ge bleken dat het grootste gedeel te van dille-oogsten bestemd is voor de voedselindustrie. Van de zaden wordt olie ge distilleerd voor het inleggen, oftewel conserveren, van groente. Ook dille-azijn is daar bij uitstek geschikt voor, terwijl dillewater en -stroop ter bevordering van de spijs vertering vrij in de handel verkrijgbaar zijn. Van het laatste word optimistisch be weerd dat huilende baby's er kalmer van worden. Dille is, zo menen de professio nelen, een onmisbaar onder deel van het keuken-kruiden- palet. Niet dat het altijd en overal bij gestrooid kan wor den, maar alledaagse gerech ten krijgen met behulp van dit kruid iets bijzonders. Let wel: tijdens het koken verliest dille echter z'n aroma; daarom wordt het dikwijls pas even voor de pan van het vuur gaat toegevoegd. In sauzen voor bij vis. zoals pa ling (ter vervanging van bij voorbeeld venkel), als zomers slasaus met yoghurt en/of (zu re) room, in 'gewone' spinazie, bij gestoofde kip met champig nons of lamsvlees, de mogelijk heden van toepassing lijken voor dit kruid onuitputtelijk. De hierna genoemde ingre diënten voor het bereiden van een dille-sausje zijn in vrijwel alle keukens te vinden, zoniet, makkelijk te krijgen. Het saus je zelf is heerlijk bij zowel bar becue als vlees-fondue: twee potjes room, een eetlepel ge knipte bieslook, een theelepel azijn, een theelepel geraspte ui, een theelepel gedroogde dille, een kwart theelepel zout. Ge heel goed doorelkaar roeren, met paprikapoeder licht be sprenkelen, „voor de kleur". Stinkende Vinke op z'n lek kerst. Tot slot nog wat aanvoerver- wachtingen voor de komende week. De aanvoer van de voor jaarsgroenten van eigen bo dem neemt op dit moment sterk toe. Zo haalde in de der de week van maart de aanvoer van gewone tomaten al ruim 2 miljoen kg, hetgeen aanmer kelijk meer was dan vorig jaar op dat tijdstip. Vleestomaten zijn er voor de tijd van het jaar ook al volop. Deze waren op de veilingen zelfs iets goedkoper dan de ronde tomaten. Van komkommers werden maar liefst 17,5 miljoen stuks ge veild in een week tijd. Ook het paprikaseizoen begint nu goed op gang te komen. Groene zijn daarbij voorlopig duidelijk in de meerderheid. Vanwege de sterke exportvraag zijn de prijzen voor dit produkt nog wel hoog, terwijl radijs als ge volg van een groot aanbod juist heel goedkoop is. ERIC TRUFFINO Dille, ook wel stinkende vinke genaamd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 11