Oscar bekroont werk Fons Rademakers Veerboot wellicht zaterdag rechtop Kamerfractie VVD legt zichzelf spreekverbod op OS FORSE KRITIEK REKENKAMER Afgekeurde auto verhindert zoeken naar slachtoffers "Prettige verjaardag verdei; Albert!' "Dank je zeer; Popla!' Geheimzinnige dood Britse 1 defensie-expert popla Luxe crêpe toiletpapier, wit, f>CF7* Pausreis naar een dictatuur Neelie Smit in de strafbank Veel bewolking I 230e jaargang no. 77 Woensdag 1 april 1987 Suriname Warmtekracht Aids Deltageld Onvrede Staking Samenwerking Coalitie Popla biedt alle klanten van de 100-jarige Albert Heijn een pak Popla wit luxe crêpe toiletpapier met 16 rollen aan van f 7.96 voor f 5.97. Oftewel 16 rol len halen, 12 betalen. Dat zal best lukken, Popla. 16 rollen halen, 12 rollen betalen. 1001 JAAR" w In de ochtend plaatselijk mistbanken. Daarna veel bewolking en tegen de avond kans op wat regen. Tempera tuur in de middag 8 graden. A. PLESVANWEG 35, DE POEL 1 POSTBUS 103. 4460 AC GOES TELEFOON 01100-13440" TELEX 55226 ZIE PAGINA 8 PROVINCI De nieuwe grondwet van Suri name beperkt de invloed van het leger. Het concept moet binnen een halfjaar aan de be volking worden voorgelegd. PAGINA 3 De Stuurgroep Warmtekracht Belangenvereniging is zeer op timistisch over de kansen van de warmte-krachtkoppeling. Kernenergie zou zelfs overbo dig worden. PAGINA 4 De Algemene Christelijke Poli tiebond wil een landelijk aids- beschermingspakket voor po litiefunctionarissen. PAGINA 5 De Rekenkamer vindt dat mi nister Smit veel te soepel is ge weest met het geven van voor schotten aan aannemers bij de Oosterscheldewerken. PAGINA 9 Directeur drs I. L. Szénassy stapt op bij het Zeeuws Mu seum na afwijzing van zijn be leidsplan. PAGINA 9 De staking bij de Belgische elektriciteitscentrales breiden zich verder uit. PAGINA 11 Recron-secretaris De Zee vindt dat de Zeeuwse horeca-onder- nemers tot een betere samen werking moeten worden ge dwongen. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 17 vSBËWiSSm BASINGSTOKE (AP) In Enge land is voor de derde keer bin nen acht maanden een weten schapper die betrokken was bij de ontwikkeling van geheime defensieprojecten, op myste rieuze wijze om het leven geko men. Een vierde wetenschapper wordt sinds januari vermist. Computerspecialist David Sands (36) kwam om het leven toen hij met hoge snelheid met zijn auto tegen een leegstaand restaurant reed in Basingstoke, bijna 80 kilometer ten westen van Londen. In de kofferbak wa ren jerrycans met benzine gela den en de auto veranderde direct in een vuurbak. Sands werkte voor Easams, een zusterbedrijf van Marconi en on derdeel van de elektronicareus General Electric. Hij was betrok ken bij de ontwikkeling van een geheim radarsysteem voor de luchtmacht, zo meldde het bin nenlandse persbureau Press As sociation. De twee andere wetenschappers die om het leven kwamen werk ten beiden voor Marconi. Zij wa ren Vimal Dajibhai, die zou heb ben gewerkt aan de ontwikkeling van een zichzelf besturende tor pedo, de Stingray, en Ashad Sha rif, een computerdeskundige. Dajibhai, die in Londen woonde, werd in augustus vorig jaar dood aangetroffen onder een brug in Bristol. Sharif kwam in oktober door ver wurging om het leven, eveneens in Bristol. In zijn geval werd zelf moord vastgesteld. DEN HAAG (ANP) - Bij het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid is een ambtenaar in dienst die sedert juli 1978 zijn volle salaris ontvangt zonder ooit een minuut te hebben gewerkt. Dat heeft inmiddels zes ton gekost, zo staat in het jaarverslag 1986 van de Alge mene Rekenkamer. De bedrijfsarts had in 1979 de werknemer arbeidsge schikt verklaard, zodra hij zijn werkzaamheden in een andere omgeving zou kunnen hervatten. Een poging tot herplaatsing in 1980 mislukte echter. In 1982 liet de mi nister de Rekenkamer weten dat een ontslagprocedure wegens onbekwaamheid of ongeschiktheid uit andere oorzaken dan ziekte zou worden ingezet. In november 1984 trok de Rekenkamer aan de bel bij de minister om dat deze zijn toezegging niet was nagekomen. Een jaar later antwoordde de minister dat hij zou proberen ver andering te brengen in de, ook naar zijn oordeel weinig bevredigende situatie. Weer een jaar later, in november 1986, bracht navraag door de Rekenkamer aan het licht dat de situatie nog onveranderd is. Daar staat tegenover dat chauffeurs bij de departemen ten voor twee werken. De 67 chauffeurs die in 1983 in dienst waren bij de zes onderzochte departementen maakten 64.000 overuren, waarmee ruim 1,3 miljoen gulden was gemoeid. Het overwerk werd vrijwel geheel uitbetaald en werd nauwelijks in vrije tijd gecompen seerd. Volgens het onderzoek maakten ongeveer 20 chauffeurs 100 of meer overuren per maand - sommigen zelfs 150 - en werd in een aantal gevallen gedurende en kele dagen zeer lang achter elkaar gewerkt, terwijl de rustpauzes minimaal - soms enkele uren - waren. Uitgave miljarden buiten Kamer om DEN HAAG (GPD) Ministeries geven zeer grote bedragen uit, zonder dat ze daarvoor toe stemming hebben van het parlement. De Tweede Kamer wordt over grote wijzigingen in de begrotingen pas zeer laat en dan nog vrij gebrekkig ingelicht. Deze forse kritiek uit de Algeme ne Rekenkamer in haar verslag over 1986. Een trotse Fons Rademakers met de felbegeerde Oscar, die hem door de Ameri kaanse filmster Anthony Quinn r) werd overhandigd. (Van onze correspondent LOS ANGELES De Nederlandse film-maker Fons Radema kers heeft gisteren in Los Angeles de Oscar voor de beste bui tenlandse film gekregen voor 'De Aanslag'. Het was de eerste keer dat een Nederlandse speelfilm die prijs won. In 1985 werd voor een totaalbedrag van 7,7 miljard gulden uitgaven ge daan, zonder dat het parlement daar van af wist, laat staan daarvoor toe stemming had gegeven. Deze uitga- venoverschrijdingen worden meestal achteraf door het parlement alsnog goedgekeurd. Maar omdat dit vaak ve le jaren na afloop van het begrotings jaar gebeurt hebben de Tweede-Ka merleden er weinig interesse meer voor en laten zij het geruisloos passe ren. Door de laksheid van zowel kabinet als parlement bleven effectieve maatrege len tegen aantasting van het recht van het parlement om de begrotingen vast te stellen, uit. „Pogingen van het par lement om de invloed op het begro tingsproces te vergroten, zijn in het verleden steeds mislukt. Of de noodza kelijke verbeteringen nu wel bereikt zullen worden hangt in hoge mate af van de bereidheid van de Tweede Ka mer om zich daarvoor sterk te maken", aldus de Rekenkamer. De uitvoering van de eenmalige uit kering, waarmee de afgelopen jaren de koopkracht van huishoudens met een minimuminkomen op peil gehou den moest worden, is verre van vlek keloos verlopen. De regeling brengt hoge uitvoeringskosten met zich mee, is gevoelig voor fraude, en de controle vanuit Den Haag op de gemeenten ha pert, zo stelt de Algemene Rekenka mer verder In 1981, het eerste jaar van de regeling, (Slot zie pagina 3 kolom 1) Rademakers was duidelijk overgeluk kig toen hij het felbegeerde gouden beeldje uit handen van Anthony Quinn, de vermaarde acteur uit onder meer de film 'Zorba de Griek', in ont vangst nam. Hij hield het kostbare kleinood boven zijn hoofd, bedankte iedereen die ook maar iets met 'De Aanslag' te maken heeft, hartelijk, en hield vervolgens een pleidooi voor de niet-Engelstalige film in het algemeen. Met 'De aanslag' heeft Rademakers nu alles gewonnen dat er maar te winnen is. Eerder kreeg hij voor zijn film naar het boek van Harry Mulisch ook al de Golden Globe. Rademakers: „Natuurlijk is dit de kroon op mijnwerk. Maar je moetje er ook niet op blindstaren. Ik wil nu aan de volgende film werken, en dan moet ik dit weer vergeten". Rademakers zei, dat hij de Oscar als een prijs voor Nederland in het alge meen beschouwt. „Zo wordt die prijs ook uitgereikt. Hij is voor het land. Ik denk dat het niet alleen heel leuk is, maar ook goed voor onze filmindus trie". In de jaren zestig won Rademakers al eens een Oscar-nominatie voor zijn film 'Een dorp aan de rivier'. De enige Nederlandse speelfilm die ook zo'n no minatie won, was daarna nog 'Turks fruit' van Paul Verhoeven. In andere categorieën zijn wel al Os cars naar Nederland gegaan. In 1958 won Bert Haanstra met zijn documen taire Glas, en vorig jaar was het de in ons land wonende Deen Börge Ring die met de animatiefilm Bella en Anna in de prijzen viel. PAGINA 2: Vier Oscars voor Platoon PAGINA 4: Oscar-koorts ZEEBRUGGE (ANP) - Als het weer goed blijft zal de gekapseisde Britse veerboot Herald of Free Enterprise zaterdag kunnen worden rechtge trokken. Dat heeft bergingsleider Hans Walenkamp van bergingsbedrijf Smit-Tak dinsdag verklaard. De president van de Algemene Reken kamer F. G. Kordes Als het maar enigszins tegen zit wordt het maandag, aldus de ber gingsleider. De bergers hebben hun werkzaam heden na de storm van het afgelo pen weekeinde weer hervat. Vol gens Smit-Tak heeft de storm (met windstoten tot windkracht 12) het wrak niet beschadigd. Het schip is wel twee meter dieper weggezakt in de zeebodem en is bovendien iets gedraaid. Dit heeft geen gevolgen voor het tijdschema. De hele operatie zal rechtstreeks worden uitgezonden door de BRT- televisie. Men rekent op een ver schuiving van 17 centimeter per mi nuut, zodat er ongeveer drie uur no dig zal zijn om het schip recht te trekken. De plaatselijke directeur van Townsend Thoresen in Zeebrugge, Richard Martin, gaf dinsdag voor het eerst toe dat het dodental zou kunnen oplopen tot boven de 200. Tot dusver had de rederij vastge houden aan een dodental van 134. De Belgische minister van verkeer. Herman de Croo, had al eerder ge zegd dat het dodental rond 200 zou komen te liggen. De Croo baseerde zich daarbij op gegevens van waterschout José van den Bussche uit Zeebrugge. Deze functionaris verklaarde maandag in een interview met Het Vrije Volk dat er in totaal 240 of zelfs 260 slachtoffers zullen zijn en dat Town send Thoresen de Belgische over heid bewust misleidt door lagere aantallen op te geven om havenbe lasting te ontduiken. Martin zei dinsdag dat de rederij momenteéT" onderzoekt of er juridische stappen kunnen worden genomen tegen de waterschout. De waterschout was dinsdag niet voor commentaar be reikbaar. Het aantal geborgen lijken is inmid dels op 61 gekomen. Een woord voerder van de Belgische marine zei dinsdag dat er de afgelopen nacht opnieuw een lichaam uit het wrak is gehaald. DEN HAAG (GPD) - De VVD- fractie in de Tweede Kamer heeft zichzelf voor de duur van deze kabinetsperiode een spreekverbod opgelegd over de zaken die in de fractiever gadering aan de orde komen. Daaronder valt ook de huidige discussie over een mogelijke coalitie met de PvdA. De frac tie volgt daarmee het in een vertrouwelijke notitie ver vatte voorstel van fractielei der Voorhoeve. Deze notitie lekte - tot woede van de opsteller - dinsdagmorgen uit. Na een lange vergadering stemde de fractie 's middags uiteindelijk in met het spreekverbod. Volgens Voorhoeve zijn sancties tegen die Kamerleden die het spreekverbod overtreden, niet uitge sloten. Tijdens een toelichting wilde hij niet zeggen aan welke maatregelen hij daarbij denkt. De discussie over een mogelijke coali tie met de PvdA ontstond kort voor de verkiezingen. Voorhoeve liet toen we ten dat de VVD zich niet door het CDA 'naar rechts' moest laten drukken. Hij legde dat later in een televisieinter view uit als: de VVD moest streven naar een plaats tussen CDA en PvdA in. Volgens Voorhoeve was deze interpre tatie echter niet correct. Per geval zou moeten worden bekeken welke politie ke opstelling de VVD dient te kiezen. In het fractieberaad van gisteren werd dat uitgelegd als: „De liberale plaats bepaling zal altijd mede afhankelijk zijn van het onderwerp en zal - be paald door de liberale visie - bescher mend of veranderingsgezind zijn, dan wel gericht op compromis." Maar deze opstelling mag er niet toe leiden dat een 'politieke heroriëntatie' (lees: een samenwerking met de PvdA) in de toekomst wordt geblokkeerd. Op dit moment is een dergelijke coalitie echter niet waarschijnlijk, aldus Voor hoeve. (Advertentie) Advertentie Directeur Richard Martin rechtsvan Townsend-Thoresen in Zeebrugge tijdens de persconferentie. Naast hem zit gouverneur O. Vanneste van West-Vlaanderen. 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON pak a 16 rollen Ffrfö Aanbieding is geldig t/m zaterdag 4 april a.s.. "Zolang de voorraad strekt. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De rijkspolitie van Goedereede kan niet voldoen aan het verzoek van de rijkspolitie in Valkenisse en de rijkspolitie te water om langs stranden en kusten uit te zien naar stoffelijke overschotten van opvarenden van de gekapseisde veerboot Herald of Free Enterprise. Burgemeester G. van Velzen van de Zuidhollandse kustgemeente schrijft dit in een brief aan de districtscommandant van de rijkspolitie in Dor drecht toe aan het feit dat de terreinwagen van het korps vorig jaar augus tus afgekeurd en 'ondanks herhaalde verzoeken' nog niet vervangen is. Afschriften van de brief zijn verzonden aan onder meer de algemeen in specteur van de rijkspolitie in Voorburg, de Tweede Kamer en het ministe rie van justitie. Wegens de 'dringende noodzaak' ervan vraagt Van Velzen alle betrokken instanties er voor te zorgen dat de rijkspolitie in zijn gemeente spoedig over een nieuwe terreinwagen kan beschikken. 'ordt het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Chili, dat daar van daag begint, een kracht proef. een beproeving of een proef op de som? Misschien laat de in vloed van deze pauselijke missie naar het land van de brute dictator Augus- to Pinochet zich achteraf alleen maar raden. Feit is in ieder geval dat de paus in Chili arriveert juist op het moment van bijna openlijke oorlogsverklarin gen tussen vertegenwoordigers van de rooms-katholieke kerk en het militaire bewind. Krap twee dagen voordat de paus op het vliegveld van Santiago de Chileense bodem zal kussen heeft het aartsbisdom van deze stad gedurfde kritiek laten horen op de nu al veertien jaar heersende dictatuur. Uitspraken die alleen maar de boodschap onder streepten van bisschop Tomas Gonza les in het uiterste zuiden van Chili ge legen Punta Arenas:„Dit regime pro duceert armen, wanhopigen, onder voede en analfabete kinderen, een cul tuur van geweld". Hoewel grote groe pen in de rooms-katholieke kerk steeds de kant van het democratisch verzet tegen Pinochet en zijn militai ren hebben gekozen is nog niet eerder zulke klare taal gesproken als aan de vooravond van het pausbezoek. Voor paus Johannes Paulus zal deze reis door Chili een van de zwaarste opgaven van zijn leven zijn. Hij is als geen ander op de hoogte van het on recht en de barre leefomstandigheden in dit land. Sinds de bloedige staats greep in 1973 is vrijheid er een wens droom, is de werkloosheid tot grote hoogte gestegen en is het bestaan van het merendeel van de 22 miljoen Chile- nen dor en zonder enig uitzicht. Vanaf het moment dat de overal in de wereld gehate dictator Pinochet aan de macht kwam zijn in dit Zuidameri- kaanse land meer dan 30.000 mensen vermoord of vermist. In het lot van de honderden politieke gevangenen is na jaren nog geen spaan4verbetering ge komen. In de gevangenissen wordt nog altijd gefolterd. Honger en armoe behoren tot de 'gewone' verschijnselen van het dagelijks leven. De gemiddel de arbeider heeft een inkomen van nog geen 50 dollar per maand. Op grond van opiniepeilingen blijkt dat 94 pro cent van de bevolking tegen de huidi ge dictatuur is. Pinochet regeert dus vrijwel zonder mandaat. Maar zijn be wind is, vooral na de mislukte aanslag op zijn leven in september vorig jaar. bruter en wreder dan ooit. Met die Pinochet komt de paus vandaag bij zijn aankomst oog in oog te staan. Hij zal deze tiran de hand moeten drukken en hij zal bij de cere moniële plechtigheden vriendelijkhe den moeten uitwisselen. Maar de paus komt niet voor Pinochet. Hij komt voor de Chilenen, die hunkeren naar een scherpe evangelische veroordeling van dit onmenselijke regime; die be moediging willen in hun barre bestaan en steun bij hun verzet. De paus komt naar Chili op uitnodiging van de bis schoppen in het land. Dictator Pino chet ging er aanvankelijk van uit dat hij bij de paus wel steun zou vinden om de opstandige Chileense kerk (hoe ver deeld ze daarin misschien is) weer in het gareel te krij gen. Met het oog daar op nam hij zelfs enige liberale maatre gelen. Maar het moet Pinochet inmid dels duidelij k zijn dat de paus in de on-' gelijke oorlog tussen zijn eigen kerk en dit misdadige Chileense bewind weet waar hij staat. En dat hij juist zal bid den voor alle slachtoffers van deze mi litaire dictatuur. Geen kerk en geen volk zullen ooit met zulke grote ver wachtingen hebben uitgekeken naar een pausbezoek als kerk en volk van Chili. De Algemene Rekenkamer heeft minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat een stevige veeg uit de pan gegeven. In het gisteren versche nen jaarverslag over 1986 maakt de ka mer deze bewindsvrouw het verwijt dat zij onnodig grote financiële risico's heeft genomen bij de bouw van de stormvloedkering Oosterschelde. In de jaren 1984 en 1985 gaf haar ministe rie namelijk voorschotten aan aanne mers tot in totaal 840 miljoen gulden zonder dat daar voldoende zekerheid tegenover stond. Het gebeurde boven dien zonder medeweten van de Twee de Kamer en dat doet, volgens de Re kenkamer, afbreuk aan het budget recht van het parlement. Het verweer van de minister tegen de schrobbering van de Rekenkamer is uiterst zwak en dat maakt de zaak alleen nog maar er ger. Juist waar het hier gaat om het miljoenen verslindende Oosterschel- deproject komt dit financiële onder onsje van minister en aannemers heel vreemd over. Want hadden opeenvol gende ministers niet juist aan de Tweede Kamer beloofd dat deze nauw keurig op de hoogte zou worden ge houden over de voortgang in alles wat met de bouw van de stormvloedkering samenhing? Met handjeklap in deze sfeer komt een dergelijke belofte achteraf in een vreemd daglicht. vdM. Beroepsbevolking De werkende bevolking in Nederland is uitgespro ken jong vergeleken bij die in andere westerse geïndustrialiseerde landen. Dat blijkt uit een onderzoek naar de beroepsbevolking van twaalf indus trielanden, dat is uitgevoerd in op dracht van het Nederlands Interuni versitair Demografisch Instituut. De gemiddelde leeftijd van de Neder landse werknemer kwam in 1981 uit op 34 jaar. Met Canada, dat dezelfde score boekte, komt onze arbeidsmarkt daar mee als jongste uit de bus. Het oudst bleek de actieve bevolking van Zwe den: daar is de gemiddelde werknemer 39 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1