Zandzuiger het land op almanak vergunningenachy die kosten toch 'n grijpstuiver. Onbevoegden houden Doel in bedrijf uSol. Loos alarm WRAKS MET LEGE HANDEN \Aanvoerplicht WEEWtm ACTIE ZWARTVISSEN ANTIKERNBEWEGING: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LeN HAAG De landsadvocaat, mr t Daalder, heeft donderdag van de Raad van State moeten toegeven dat L onder verantwoordelijkheid van Jde minister van financiën, dr O. Ru- Iding, 'stomme fouten' zijn gemaakt. TESSA DE LOO PAGINA 9 Afspraak zc ZEELAND' VRIJDAG 27 MAART 1987 Ronder grondige bestudering van be taalde stukken, heeft de minister be tlist dat die stukken niet openbaar fijn. Een en ander kwam aan het licht tijdens de behandeling van het ver- loek om een voorlopige voorziening, Jat de Vereniging ter verbetering van |de Oestercultuur (Ostrea) uit Yerseke bij de afdeling rechtspraak heeft inge diend. De affaire draait om een verzoek tot in zage van huurovereenkomsten tussen de Inspecteur der Domeinen uit Goes en de Vereniging van Oesterkwekers en Exporteurs (Vervoex) uit Yerseke. Ostrea en Vervoex zien elkaar als con currenten. Vervoex huurt Zeeuwse oestervisgronden van de Inspecteur der Domeinen, en dus de Staat. Op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur heeft Ostrea aan de In specteur der Domeinen gevraagd de contracten tussen Vervoex en de Staat uit de jaren tussen 1976 en 1982 te mo gen inzien. De huurovereenkomst tus sen de Staat en Vervoex moet elk jaar worden verlengd. Over een verzoek tot openbaarmaking van dergelijke huur contracten moet de minister van fi nanciën beslissen. Op 23 januari be sloot de minister dat het verzoek van Ostrea moest worden afgewezen. Daartegen tekende Ostrea beroep aan bij de Raad van State. Tijdens de be studering van de zaak merkte land sadvocaat mr Daalder dat de minister heeft beschikt op grond van verkeerde stukken. Het is de landsadvocaat ge bleken dat de minister dacht dat Ostrea inzage wilde in de huurover eenkomst, die in 1982 tussen Vervoex en de Staat is gesloten. Mr Daalder stelde bij de Raad van Sta te voor de minister opnieuw te laten beschikken, maar nu over het werkelij ke verzoek van Ostrea: inzage in de huurcontracten gesloten tussen Ver voex en de Staat in de jaren 1976 tot 1982. Raad van State-voorzitter, mr P. Bou- kema, ging akkoord met deze procedu re. Hij bepaalde echter wel dat de zaak nu binnen twee weken door de minis ter van financiën moet worden rondge maakt. Na (opnieuw) een afwijzende beschikking, kan Ostrea weer een pro cedure aanspannen bij de Raad van State. De advocaat van Ostrea liet nog weten dat volgens hem 'de onelegante ma nier van optreden van de minister' ei genlijk voor risico van de staat had moeten komen. Deze raadsman is van mening dat Ostrea na de misser van de minister de stukken voor inzage had moeten krijgen. Saneren van vloot kost vissers geld IdEN HAAG - Het visserijbedrijfsleven zal een forse financiële bijdrage moeten leveren aan de sanering van de vloot, want de overheid heeft er geen geld voor. Dit zei gisteren de minister Ivan landbouw en visserij, Braks, tijdens mondeling overleg |raet de vaste Kamer-commissie voor visserij. I Braks: „Het saneringsfonds dat wij hebben voor de visserij, is te klein. Het zal trouwens niet de eerste keer zijn, 1 dat het bedrijfsleven zelf aanzienlijk I bijdraagt in sanering. In de pluimvee- sector is dat al eerder vertoond." Be- halve uit de eigen bijdrage van de vis- I serij zal de sanering van de Nederland- I se vloot moeten worden betaald uit het EG-saneringsfonds. Er is 230 mil- joen beschikbaar. Braks wil de Kamer [binnen twee maanden uitsluitsel ge lven over de bereidheid van het be drijfsleven om bij te dragen. Braks zei gisteren mogelijkheden te zien om voor de visserijsector de WIR- premie op scheepsnieuwbouw af te schaffen. „Tegenover binnen- noch buitenland kan ik verantwoorden wat hier in Nederland gebeurt. Aan de ene kant moet de vloot gesaneerd worden, aan de andere kant steunen wij de nieuwbouw." De minister zei, dat al eerder in de landbouw bepaalde secto ren zijn uitgesloten van de WIR-pre- mie. Het ministerie van financiën bestu deert momenteel de BTW-heffing op de EG-saneringspremie die Neder landse vissers ontvangen. Geen van de andere EG-landen heft BTW op die premie. Braks: „We moeten in EG-ver- band tot een oplossing zien te komen." Geen van de andere EG-landen wil de veilplicht invoeren, aldus Braks. Hij wil binnen een maand komen met na dere voorstellen over de invoering van een nationale veilplicht en -in samen hang daarmee- het verbod om in het buitenland aan te voeren. „Ik zal een machtiging vragen aan de EG-autori- teiten. Ik denk. dat we hem zullen krij gen." VVD'er Te Veldhuis uitte zijn twijfels over de verplichting om in Neder landse havens aan te voeren. „De aan- voerplicht lijkt mij in strijd met de EG-beginselen van vrij handelsver keer. Mogelijk worden wij dan zelfs beschuldigd van protectionisme. Dat lijkt me hel slecht." Hij vroeg of het wellicht haalbaar zou zijn een veil plicht in te voeren in de landen rond de Noordzee. Braks: „Dat zijn juist de landen die dat niet willen..." De advocaat-generaal van het Hof van Luxemburg heeft onlangs gesteld, dat de Nederlandse visserij geen rechten kan ontlenen aan het feit, dat andere landen hun contingenten niet opvis sen. Nederland kan niet eisen de on derhandelingen te heropenen, aldus de advocaat-generaal die vooruitloopt op de definitieve uitspraak van het hof. De rechter in Zwolle heeft het Hof van Luxemburg om een prejudicieel advies gevraagd. Volgens Te Veldhuis blijft daarmee het probleem bestaan. „Je houdt ge- Slot zie pagina 17 kolom 5) Met behulp van onder meer rubber-rollen werd de zandzuiger bij de Schelde-Rijnverbinding aan land gebracht. RILLAND - Het verplaatsen van een zandzuiger is geen sinecure, zo bleek donderdag bij de Kreekraksluizen. Het gevaarte, dat in de Schelde-Rijnverbinding dreef, moest zowel door water als over land naar het kortbij gelegen bufferbekken aan de oostzijde van de water weg naar Antwerpen worden vervoerd. De verhuizing over een afstand van tweehonderd meter vergde een kleine vier uur. De verplaatsing was in handen van het daarin gespecia liseerde bedrijf Seumeren, dat vestigingen heeft in Utrecht en Gent. Het vervoer over water verliep vrij vlot. Allereerst liet men een ponton naar de bodem zin ken, waarna de zandzuiger naar de betreffende plaats werd gemanoeuvreerd. Door de ponton vervolgens leeg te pompen, werkte deze als een drijvend dok. De zand zuiger werd daarna aan land gebracht door middel van opgeblazen rubberen rollen, die fungeerden als een soort luchtzakken. Een bulldozer en een hijskraan zorg den voor de nodige 'trekkracht'. Om het pad te effenen, heeft rijkswaterstaat een dijkje - een tweede waterke ring - moeten doorbreken. Dat wordt spoedig weer her steld. De zuiger zal in het bufferbekken 1,4 miljoen kubieke meter zand opslorpen. Die enorme berg wordt gebruikt om de Bergse Plaat in het Markiezaatsgebied op te spui ten. Zoals gemeld wil de gemeente Bergen op Zoom op de landtong een geheel nieuwe woonwijk uit de grond stampen. Het plan voorziet in de bouw van 1250 wonin gen tot het jaar 2000. De dame die deze week het tele foonnummer van een Walcher- se schoonheidsspecialiste bel de voor een face-liftbehande- ling en zonder haar naam te noemen maar meteen met de deur in huis viel, kreeg de man van de menselijke restauratri- ce aan de lijn. „Ze is er even niet", sprak de man de dame en haar verzoek aanhorend, „maar wanneer u nu even uw naam en telefoonnummer op geeft belt ze u zelf terug om met u een datum af te spreken". „O, dat is prima", reageerde de vrouw tevreden. „En hoe was de naam precies", informeerde de echtgenoot van de schoonheidsspecialiste be leefd. Maar toen was er aan de ande re kant al opgehangen. Vermoedelijk zit die dame nu alweer dagen te wachten op een telefoontje dat toch nooit komt vanwege het ontbreken van de benodigde gegevens. Dus als iemand dezer dagen op straat een dame tegenkomt die zo op het oog nodig eens een fa ce-lift zal moeten ondergaan, dan is dat vermoedelijk de be wuste persoon. Gelieve haar aan te spreken en mee te delen dat ze nodig de schoonheidsspecialiste moet consulteren. De dame in kwestie zal onge twijfeld dankbaar zijn voor het vriendelijke gebaar. VLISSINGEN - Dat viel bij de geor ganiseerde sportvisserij in het Del tagebied goed, van de week. Minis ter Braks van landbouw en visserij kondigde aan, dat de overheid in ac tie komt tegen 'zwartvissers': hen gelaars, die in de Nederlandse bin nenwateren zonder papieren een lijntje uitwerpen. De minister koos voor zijn aankondiging de opening van de hengelsportbeurs 'Visma' in de Rotterdamse Ahoyhallen: er zal - zei hij - veel meer worden gecontro leerd of sportvissers een vergunning hebben en als dat niet het geval is, zal er „streng worden opgetreden". Voorzitter A. van O verveld van de Federatie van Deltavissers ziet in het voornemen van Braks meer dan de bewindsman zelf. De Delta-federatie telt bijna 40.000 leden en heeft het visrecht voor verschillende Zeeuwse kustwateren (Oosterschelde, Wester- schelde, Volkerak, Krammer en Zij- pe), waar vrij gevist kan worden. Dat geldt niet voor de twee belangrijkste binnenwateren, de Grevelingen en het Veerse Meer. Wie daar wil henge len moet twee papieren hebben: een sportvisacte, die wordt uitgegeven door de overheid en een vergunning van de vereniging, die er het visrecht heeft, de Deltafederatie derhalve. Veel zwartvissers, op Veerse Meer en Grevelingen? Van Overveld: „De kustwateren zijn vrij, maar op binnenwateren als Gre velingen en Veerse Meer wordt stellig veel zwart gevist. De ANWB heeft er nog niet zo lang geleden onderzoek naar gedaan, landelijk. Toen bleek, dat nogal wat mensen op plezierbo ten en jachtjes de hengel uitgooiden. Gewoon als tijdverdrijf en natuurlijk ook om een lekker maaltje te vangen. Zo ongeveer drie op de tien gecontro leerde vissers hadden geen vergun ningen. Zeiden dat ze van het be staan van vergunningen niet afwis ten. Ik denk, dat we ook in het Delta gebied wel op een percentage van zo'n dertig aan zwartvissers zitten". De minister liet weten niet zulke hoge verwachtingen te hebben van controle-acties. Vooral mensen, die zonder papieren maar een paar dagen per jaar gaan vissen, zouden maar een kleine kans blijven lopen om te worden gepakt. Mee eens? „Ik geef toe: controle blijft erg moei lijk. Dat moet per sédoor de rijkspoli tie te water worden gedaan. En die hebben hun handen vol, zeker in het seizoen. Als de actie tegen zwartvis sers goed wordt aangepakt, ben ik toch niet zo pessimistisch. Uit lande lijke gesprekken weet ik, dat de be doeling is de actie steekproefgewijs te houden, zoals wel gebeurt met ver keerscontroles. Het simpele feit, dat men vaker gecontroleerd kan wor den, is al van belang. Hoe gaat dat nu: mensen die drie, vier dagen in een jaar gaan vissen nemen de moeite niet vergunn te halen. Ze nemen het risico en denken: misschien tref ik wel een soepele agent, die me een waarschuwing geeft". Wat is de zin van visactes en ver gunningen eigenlijk? Van Ove"rveld: „Een groot deel van de opbrengst komt weer ten goede aan de visstand en aan onderzoek naar de waterkwaliteit. Een visacte kost 12 gulden, een grote vergun- A. van Overveld: ...niet zo pessimistisch... ning, voor een heel jaar, komt op 10 tot 15 gulden. Da is dus eigenlijk een grijpstuiver. Van dat geld wordt op nieuw vis uitgezet en worden ook monsters van de waterkwaliteit ge nomen. Dat gebeurt wekelijks. Die activiteiten komen de sportvissers zelf ten goede". Nemen zwartvissers de aankon diging van harde controles se rieus, denktu? „Ik heb er wel verwachtingen van. In het verleden is ook meermalen ge sproken over intensievere controles, maar toen is het er niet van gekomen. Dat het nu wel wordt aangekondigd, houdt in, dat ook justitie ermee ak koord is. De afgelopen jaren hebben slechtd economische toestand en al lerlei bezuinigingen bij de overheid ook invloed gehad op de sportvisse rij. Als politiekorpsen geen benzine meer mogen verrijden, hoefje op veel controles naar zwartvissen niet te re kenen. Wij hebben, als organisatie, gezien dat ledentallen flink zijn te ruggelopen: van een miljoen naar 600.000 leden, bij de Deltafederatie van bijna 45.000 leden naar 39.000 le den. 't Werd te duur gevonden door veel mensen. Er werd naar onze in druk niet minder gevist. Dat bete kent dus, dat er meer zwart wërd ge hengeld. Als dat serieus wordt aan gepakt, zal het teruglopen. Dan ga ik er van uit, dat er controle-acties ko men. Als ze achterwege zouden blij ven, is er natuurlijk gewoon sprake van volksverlakkerij". U'verwacht voldoende politie- bezetting voor controles? „Ja, anders hadden we als organisa ties ons over meer controle niet zo druk gemaakt. We hebben wel voor gesteld om ook vrijwilligers als onbe zoldigd controleurs in te schakelen. Maar daar wilde de mini niet aan. Be grijp ik ook wel. Anders controleert straks de ene helft van Nederland de andere". Kees Cijsouus DOEL - De kerncentrales in het Belgi sche Doel worden de laatste dagen draaiende gehouden door technisch personeel dat niet beschikt over de wettelijk vereiste bevoegdheids verklaring om in nucleaire centrales te mogen werken. Dit maakte de Vlaamse antikernbeweging (VAKS) donderdag bekend. Volgens Homme Jansma, woordvoerder van VAKS, beschikt slechts een zeer beperkt aan tal kaderleden over de vereiste papie ren. Zöne-directeur Stan Ulens van de energiemaatschappij EBES. die het kerncentralepark bij Doel exploiteert, bevestigde gisteren dat er mensen van andere bedrijven, waaronder Tracto- bel, sinds het uitbreken van de staking onder het EBES-personeel, in de cen trales te werk zijn gesteld. „Het aantal mensen dat over de vereiste exploita tie-licenties en bevoegdheidsverkla ring beschikt is echter voldoende om de installaties draaiende te houden. Het is correct dat niet iedereen over die papieren beschikt, dat is niet nodig ook omdat de controlerende taken wel door bevoegde mensen worden uitge voerd". De kernactivisten in België, maar ook in Zeeuwsch-Vlaanderen twijfelen aan de uitspraken van de di recteur van het kernpark. Ook bij de Belgische vakbonden zijn inmiddels de nodige twijfels gerezen over de vei ligheid van de centrales. „Ons is be kend dat het bedrijf Vingotte, dat nor maal waakt over de bedrijfsveiligheid van de centrales in Doel, sinds dinsdag niet meer op het terrein is gekomen. De werknemers van Vingotte werden namelijk door stakende EBES-werk- nemers voor de poorten tegengehou den en vervolgens teruggestuurd", zei vakbondswoordvoerder J. Bogaert. „De vraag is wie momenteel een oogje in het zeil houdt", voegde Jansma er aan toe. Volgens hem is de Belgische overheid bij machte om de kerncentra les in geval van een arbeidsconflict stil te leggen. „Een speciaal lid van het kabinet van de minister van arbeid en tewerkstel ling moet dan eerst bezien of dit met het oog op de veiligheid noodzakelijk is. Tot nu toe heeft echter nog niemand uit Brussel de moeite genomen om de situatie in ogenschouw te nemen en dat vinden we toch wel vreemd", aldus de kernactivist. EBES-directeur Ulens benadrukte gisteren nog eens dat de situatie in de centrales normaal was en dat er geen reden is tot ongerustheid. Overigens breidde de staking in de Belgische energiesector zich donder dag verder uit. De werknemers in de thermische centrales in Merksem (bij Antwerpen) en Mol legden massaal het werk neer. Ook in de distributiesector gingen minder mensen aan het werk. Volgens de vakbonden staakte don derdag ongeveer 70 procent van de personeel van EBES, de directie hield het op zo'n 50 procent. EBES telt in to taal zo'n 5600 werknemers. De sociale onrust in België trof giste ren ook de haven van Antwerpen. Het gemeentelijk sleepbootpersoneel leg de donderdagochtend het werk neer, omdat een tuchtmaatregel die woens dag door het gemeentebestuur was opgelegd aan twee sleepbootkapi teins bij de sleepbootbemanning in het verkeerde keelgat was geschoten. Zij eisten dat de maatregel werd inge trokken. Om die eis kracht bij te zet ten lag het scheepvaartverkeer in het Antwerpse havengebied in de ochten duren vrijwel stil. 's Middags probeerden schepen zon der sleepbootbegeleiding de dokha vens binnen te lopen, hetgeen volgens R. Restieau van het Antwerpse haven bedrijf AGHA), zonder incidenten verliep. „Het is niet zo dat de haven diensten volledig zijn lamgelegd. Het gaat alleen om de stedelijke sleep- vaartdienst. De werkweigering van de mannen heeft alleen gevolgen voor het sleepverkeer binnen de dokken. Daar vinden beduidend minder verplaatsin gen plaats", aldus Restieau. die wist te melden dat zo'n 20 sleepboten aan wal lagen. Het zeevaartverkeer van en naar Antwerpen ondervond weinig hinder van de stakingsacties. Ook de den er zich voor de Zandvlietsluizen geen wachttijden voor. (Advertentie) Vanmiddag 15.00-17.00 uur signeert haar boekenweek geschenk bij ons VLISSINGEN Kust bewoners tonen zich de laatste weken zeer alert in het opsporen van aan gespoeld materiaal dat afkomstig zou kunnen zijn van de gekapseisde veerboot Herald of Free Enterprise. Zo werd donderdagmiddag bij de Vlissingse brand weer melding gemaakt van een blauw vat dat in de Westerschelde dreef. Het vat was gesigna leerd ter hoogte van de Vlissingse Gevangento ren, vlak onder de kust. Men dacht dat er gif in zat. De brandweer nam poolshoogte, kon het drijvende voorwerp niet te pakken krijgen, en waarschuwde vervol gens de rijkspolitie te water. Deze stuurde de rp-16 erop uit. De bemanning van het patrouillevaartuig kon niet anders constateren dan dat het om een leeg vat ging. Er bleek geen enkele reden te zijn om aan te nemen dat het voorwerp afkomstig is van de veerboot. Volgens de rijkspolitie te water ging het om een leeg olievat. In dezelfde omgeving werd later nog een vaatje, of em mer zonder deksel, ge vonden. Ook van deze emmer, waarin tevens een groot gat zat, neemt de politie niet aan dat die van de Herald af komstig is. Loos alarm dus. „Maar", zegt de Vlissingse brand weercommandant W. P. van Leersum, „er is in elk geval alarm geslagen." Hij vindt dat een goede zaak. „Je kunt beter voor niets uitrukken, dan dat later blijkt dat we er te laat bij waren." Volgens de brandweercommandant wordt elke melding de komende tijd serieus ge nomen. Brandweerman J. de Visser toont de op de rede van Vlissingen gevonden 'em mer'. Op de achtergrond de RP-16 van de rijkspolitie te water die eerder al een leeg olievat had opgedregd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9