PUCK EN HANS vernieuwing is het belangrijkst sprookjes en eenvoud uit eigen land in monaco spreiding vernieuwing cirkelrokken basic trench-coat matadin VRIJDAG 27 MAART 1987 Een linnen pak van Puck en Hans. In de voorpanden van het jasje is antiek Indiaas band verwerkt. Het pak is een van de outfits die in Monaco te zien zijn. Ze lopen nog wat verdoofd rond. De slaap uit de ogen wrijvend en smachtend naar een kop vers gezette thee. Net terug uit Parijs en weinig geslapen. Verontschuldigend wijst Hans Kemmink op de rotzooi om hem heen. Plastic tassen, papier en stukken stof. Hans vormt de ene helft van het duo Puck en Hans, het ontwerpersechtpaar dat de laatste jaren geducht van zich doet spreken met opvallende ontwerpen. Zijn vrouw Puck Kroon ziet het allemaal even niet zitten. Geplaagd door een kaakontsteking kij kt ze wat morsig uit het raam dat uitzicht biedt op het Amsterdamse Rokin. Het woord wordt in eerste instantie dan ook gevoerd door Hans maar na verloop van tijd, een broodje en een kop thee later, mengt Puck zich ook in het gesprek. We zitten in de ruimte boven de winkel waar Puck en Hans nu al zo'n dertien jaar gevestigd zijn. „We zijn in de hippietijd in Den Haag begonnen. We hadden daar een winkeltje aan de Prinsenstraat. We verkochten daar posters, die we in Londen haalden, poederdoosjes, spulletjes die we in Parijs op de kop tikten en kleding die Puck ontwierp. Ik weet nog goed dat we op de dag van de opening geen cent meer hadden. We waren toen blij dat iemand op die opening wat kocht, hadden we tenminste 's avonds wat te eten herinnert Hans zich. Vanuit Den Haag werd vervolgens een vestiging in Rotterdam geopend. Daar vormde kleding de hoofdmoot. „We hebben ooit nog eens het plan gehad om een soort warenhuis in Rotterdam te beginnen. Compleet met grammofoonplaten, schoenen en noem maar op. Maar dat is nooit door gegaan. Gelukkig trouwens" grinnikt Hans. De winkel in Rotterdam vond zijn plaats aan de Oldebarneveldstraat. Beide zaken bestaan nu overigens nog. Na Rotterdam kwam Amsterdam aan de beurt en daar blijft het bij. Verdere spreiding door het land ziet Puck niet zitten. „We krijgen hier in Amsterdam klanten uit het hele land. Uit Maastricht, Middelburg en Groningen komen ze hier. Al we elders in het land zouden gaan beginnen beconcurreren we onszelf hier", licht ze toe. In de zaak aan het Rokin worden naast de eigen ontwerpen ook modellen verkocht van ondermeer Gaultier Puck werkte na haar middelbare schoolopleiding in diverse ateliers en volgde de modeopleiding aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunst. Daarna liep zij de Rotterdamse Snijschool af en begon met het ontwerpen van haar modellen. Haar man is van huis uitfotograaf. „Ja.nieteen echte fotograaf hoor. Ik maakte op de lagere school de foto's van de schoolreisjes en op mijn zestiende j aar maakte ik bruidsreportages. Ik zou er nu niet eens meer zo veel van weten". Hoe het ook zijhet paar heeft een uitgekiende samenwerking. Het ontwerpen komt voor het merendeel terecht op de schouders van Puck. Hans houdt zich bezig met het inkopen en uitzoeken van de stoffen en de zakelijke kant van het geheel. Uiteen grijze archiefkast worden uit de propvolle laden wat vellen papier gehaald waarop schijnbaar lukraak stukjes stof zitten geplakt. Puck legt uit: „Op deze manier komt Hans met de stoffen thuis. Het is net een legpuzzel. Hij haalt van beurzen monsters mee en plakt die zo bij elkaar dat ze goed combineren. Hij komt dan ook vaak met een idee aan van hoe ik een ontwerp kan aanpassen. Maar over het algemeen ontwerp ik en zoekt Hans daar de stoffen bijAls ik een ontwerp uitgevoerd heb overleg ik het Tijdens het internationale linnenfestival dat op 9 en 10 april in Monaco wordt gehouden worden collecties getoond van verschil lende Nederlandse ontwerpers. Tijdens het festival wordt de Fil d'or uitgereikt aan topdesigners die op een hoog niveau linnen in hun collectie verwerken. Voor ieder land komt een ontwerper daarvoor in aanmerking. Dit jaar gaat voor Nederland de onder scheiding naar het Amsterdamse ontwerpersechtpaar Puck en Hans. Hun collectie wordt getoond tijdens een show samen met collecties van andere Fil d'Ors-winnaars 1987 zoals Karl Lager- feld, Calvin Klein en Romeo Gigli. De Fil d'Or wordt eens in de twee jaar uitgereikt. Tijdens het festival wordt tevens de finale gehouden van de wed strijd Fil d'argent. In totaal 35 collecties uit verschillende landen worden daar door een jury beoordeeld. De finale is een vervolg op nationale voorronden in de diverse landen. Voor ons land werden de Amsterdammers Louk Grauwen en Vinoodh Matadin geselecteerd. Zij zullen in Monaco meedingen naar de Fil d'Ar gent. Zolwel Puck en Hans als Vinoodh en Louk hebben hun kle ding al naar Monaco gestuurd en wachten op wat komen gaat. Een gesprek met de drie, die ieder een eigen kijk op mode en mo de maken hebben... met hem. Hans kan me dan corrigeren. Hij kan bijvoorbeeld iets net te lang vinden of te extreem. Hij is eigenlijk mijn klankbord. Kijk, ik ontwerp alleen dingen die ik zelf leuk vind. Ik denk niet klant X wil dat en dat hebben dus dat maak ik. Het is natuurlijk ook niet zo dat klanten me niets kunnen schelen. Maar het belangrijkste vind ik dat je vernieuwend bezig bent. Het is niet leuk om het zelfde jasje te brengen dat je het vorig seizoen ook hebt gehad. Ook al is het nog zo goed geweest toen. Je moet echt voor jezelf vernieuwing zoeken. op mijn kleding. Ik heb mooie spullen maar veel mensen zien dat niet of durven dat niet aan te trekken. Je ziet vaak dat mensen zich schamen om er mooi uit te zien. Een vrouw durft vaak niet mooier gekleed te gaan dan haar buurvrouw. Mensen willen ook niet veel geld besteden aan kleding. Ik ben ervan overtuigd dat als je een gewoon inkomen hebt je best kunt sparen voor een goed j asj e. Je kunt beter één goed jasje kopen dat een paar rotzooispullen. Je ziet zo vaak dat men wel voor een dure auto geld op tafel legt maar voor kleding kan dat dan niet". Hans remthaarwat af. „We leven tenslotte van mensen die wel goed gekleed gaan. Die zijn er best wel. Maar je merkt En er is altijd wel iets nieuws te doen. Ik geloof niet dat we alles al gehad hebben zoals mensen vaak zeggen. Natuurlijk grijp je wel eens terug naar iets van vroeger. Maar dan gebruik je alleen een detail. Dat werkje vervolgens helemaal naar je eigen idee uit. Bovendien zie je ook in de hele stofontwikkeling telkens nieuwe produkten. Daar kun je ook weer nieuwe en andere dingen mee doen". Puck raakt pas echt geanimeerd als we komen te praten over voor wie ze ontwerpt en hoe mensen er vaak slecht gekleed bij lopen. „Ik ontwerp niet voor een specifieke doelgroep. Ik werk gewoon voor mensen die dol zijn inderdaad vaak een soort van terughoudendheid bij klanten. Zo komen er klanten die een blazer willen hebben van vier of vijfjaar geleden. Die beviel zo goed. Of we die niet nog eens kunnen maken. Het is natuurlijk leuk als klanten jarenlang plezier hebben van een kledingstuk van ons. En ik ben er ook best wel een beetje trots op als er iemand komt die zo lang een kledingstuk van ons heeft gedragen. Ik voel dat als een compliment. Maar het zou niet goed zijn om bijvoorbeeld die blazer jarenlang in de collectie te houden". Puck werkt al zo'n jaar of zeven met linnen. In het begin gebruikte ze veel naturel-linnen uit België. Maar dat gaf grote problemen met de verwerking. En de kreuk vormt een groot probleem. „Ik vind het zelf mooi als linnen gekreukt is. Het geeft de stof zijn karakter. Het is een mooie stof om te verwerken. Fris in de zomer en warm 's winters. Het is alleen niet zo makkelijk om te verwerken. De stof'werkt' als het ware door. Het is dan ook een natuurvezel. Maar om nog even terug te komen op die kreuk, ik merk dat de mensen er wel aan wennen". Ach, valt Hans in, je hebt gewoon mensen die het heerlijk vinden om het te dragen en mensen die het gewoon niet zien zitten. Tegen hen zeg ik altijd: dan moetje Trevira 2000 nemen. Dat kreukt niet..". De bekroonde collectie van Puck en Hans bestaat uit tien complete outfits. Ze worden getoond naast de modellen van de Franse ontwerper Karl Lagerfeld en de Amerikaanse ontwerper Calvin Klein. Deze laatste twee ontvangen eveneens een F'il d'Or. „Het is hartstikke leuk om zo'n award te krijgen. Het is de bevestiging van je werk. Het is een eervolle onderscheiding. Misschien krij gen we nog wel een diner of zoiets, maar er is geen geldprijs aan verbonden. Maar het is natuurlijk goed om daar te zijn. Misschien leggen we wel hele leuke contacten om onze kleding in het buitenland kwijt te kunnen", aldus Puck. „We verkopen nu in Canada, Duitsland en België, wie weet wat daar verder nog bijkomt". „Exporteren is voor ons belangrijk. De klanten willen van ons dat het kledingstuk wat zij hier kopen niet eldersin Nederland ook nog verkocht wordt. Maar het is voor ons te duur om overal maar één stuk van te maken. Als we nu meer afzet krij gen in het buitenland kun je in wat grotere aantallen produceren maar heb je toch die exclusiviteit in eigen land". De collectie die in Monaco getoond wordt omvat ondermeer cirkelrokken met een brede elastische band, die ook als mini-jurkjes gedragen kunnen worden, getailleerde jasjes, met een split aan de achterkant waardoor een stuk stof van de rok getrokken kan worden zodat je een soort 'queue'-effect krijgt, en topjes met poffende mouwtjes. Daarnaast shorts en wijde pantalons die de enkel vrij laten, gecombineerd met lange jassen. Opvallend is een korte, klokkende trenchcoat gemaakt van rubber met linnen. „Die stof is speciaal voor ons gemaakt. Aan de ene kant heb je linnen en aan de andere kant zit dunne rubber. Een leuke combinatie van een nieuwe stof, want dat is rubber, en de oudste stof. Ik geloof tenminste dat linnen een van de oudste stoffen is die we kennen", aldus Hans. Het echtpaar heeft in ieder geval veel zin om naar Monaco te gaan. „Hetlijktme hartstikke leuk. We zien wel hoe alles daar gaat. We blijven lekker vier dagen weg. Even van de zon genieten ook", mijmert Puck alvast op voorhand. Je kunt best op een zolder kamertje leuke experi mentele kleding maken, maar dat is het niet. Ik merk nu na acht jaar dat ik gevonden heb wat ik wil. Ik ben nu bezig met het goed maken van kleding. Ik heb nu een wat meer uitge- balanceerdere vorm gevon den". Gekleed in een gestreept 'Jan Lenferink-achtig' over hemd en een effen bandplooi- broek leunt hij wat makkelij ker achterover in het twee- zitsbankje in zijn Amsterdam se studio-woning. Louk Grau wen, ontwerper, 38 jaar en één van de twee Nederlanders die zijn uitgezocht om mee te doen aan de finale van de Fil 'd 'ar gent in Monaco. „Ik zit nu niet meer in de posi tie van starter. Het ontwerpen van mijn collecties moét ik nu eigenlijk zo'n beetje tussen de bedrijven door doen. Ik geef les aan de kunstacademie in Kam pen en ik verzorg de modepro- dukties voor de Viva. Er moet tenslotte brood op de plank ko men. Maar ik heb nu het idee dat mijn kleding goed gaat lo pen. Ik heb nu voor de tweede keer een zomercollectie ont worpen en maak nu eveneens voor de tweede keer een win tercollectie. Maar linnen, waar ik overigens al jaren veel mee werk, ligt niet zo gemakkelijk in de markt. In kopers en stylisten van de groothandel vinden mijn lin nen-ontwerpen vaak erg leuk. Voor zichzelf ja. Maar niet voor de groothandel. Men is daar toch wat huiverig voor omdat de consument met name moei te heeft met de kreuk van de stof. Maar als ik nu ga ontwer pen voor die groep van stylis ten en inkopers zit ik ook goed. Ik ontwerp eigenlijk voor de groep vanaf zo'n 25, tot 35 jaar. Modische mensen die eigenlijk wel eens wat anders willen. En een groep die ook wat ouder wordt. Zij hebben al heel wat meegemaakt op modegebied. Voor hen is er in feite geen markt. Ik denk dat ik met mijn ontwerpen een deel van die groep bereik en tegemoet kom aan hetgeen zij willen. Mijn modellen zijn simpel, ba sic. Vaak klassiek van belij ning maar goed uitgewerkt. Ik besteed veel aandacht aan de tails. Het leggen van accenten. Bijvoorbeeld ritsen of de plaatsing van zakken waar door je een lijf op een bepaalde plaats kunt accentueren. Ik heb vroeger veel met experi menteren te maken gehad. Maar daar moet wel een markt voor zijn. En die is er in Neder land niet. Dat is jammer, maar het is nu eenmaal zo. Ik zie wat er in het buitenland gebeurt en ik heb wel eens gedacht dat ik ook zo bezig zou willen zijn, maar dat is hier erg moeilijk. Ik werk nu veel gerichter. Ik heb nu een doelgroep, en ik moet rekening houden met verkoop prijzen. Dat zijn heel andere fa cetten. Dat hele experimentele past daar gewoon niet in. Mijn collectie is nu veel gerichter. Natuurlijk sta ik achter datge ne wat ik ontwerp. Ik heb het tenslotte ook zelf op papier ge zet. Maar neem nu zo'n wed strijd. Ik ben daarvoor uitgeko zen vanwege mijn verwerking van het linnen. Maar ik zou het leuker gevonden hebben als men zou zeggen: je zit hier om dat je zo creatief bent." Hij staat op om wat te drinken te halen en neemt gelijk wat modellen mee. Op een paspop zit een nog niet afgewerkt kraagloos jasje. Van 100 pro cent linnen. „Als je eenmaal ge wend bent met puur linnen te werken wil je niets anders meer. Ik werk niet met linnen dat gemixt is met een andere vezel. Puur linnen is fantas tisch materiaal om vorm aan te geven. Het kreukt als de zenu wen, maar dat geeft het juist zijn charme en zijn typische sfeer. Een beetje zo van het is tweedehands, lekker noncha lant. Maar aan de andere kant ook een zekere chique-heid. Zo heb ik hier eens een trench coat gehad die was gebruikt voor een modeproduktie. Het ding was echt flink gekreukt. Een kennis van me zag die jas hangen en was er meteen weg van. Die kreuk vond 'ie fantas tisch. De collectie waarmee Louk meedoet aan de finale in Mona co bestaat in totaal uit 24 kle dingstukken: negen complete outfits voor mannen en vrou wen. Hoofdkleuren zijn patrol, zwart, grijs, oker en bruin. Voor vrouwen vallen de strapless jurkjes op. Strak bovenlijfje met wijd klokkende rok tot Een van de modellen waarmee Vinoodn Matadin meedoet aan de wedstrijd in Monaco. Een doorknoopjurkje met sterren als zoomafwerking. Het jurkje komt tot boven de knie. ruim over de knie, gecombi neerd met een getailleerd jasje tot op de heup. Daarnaast stra pless topjes met een capuchon en een combinatie van een paardrij-jasje met paardrij- broek. Voor de mannen vor men taps toelopende lange bla zers zonder revers de boven toon. Daarnaast zijn er shorts en klassieke trench-coats. De tweede Nederlandse kandi daat Vinoodh Matadin (25), ook uit Amsterdam, zoekt het wat meer in het experimente le. „Ik heb als thema sprookjes gekozen. Alles is geïnspireerd op sprookjesfiguren. Vooral Alice in Wonderland speelt hierbij een belangrijke rol. Mijn collectie heeft door dat sprookjesachtige ook iets ro mantisch meegekregen". In een vrijwel lege helverlichte ruimte vertelt Vinoodh over zijn visie op kleding maken. Een eenvoudige houten tafel met wat stoelen, een kast met ordners en een rek met een deel van zijn tweede zomercollectie vult de twee kamers waar hij dagelijks werkt. Vinoodh volg de de opleiding aan de Amster damse mode-academie Voque. Daar kreeg hij onder andere ook een jaar les van Louk Grauwen. „Mijn eerste collectie heb ik Brunhilde Lawina genoemd. Ik had toen Tirol als uitgangs punt. Veel vrienden verklaar den me destijds voor gek maar toen ik alles klaar had heb ik toch leuke reacties gekregen. De tweede collectie, die ik nu af heb, heb ik Lawina ge noemd. En die naam houd ik. Hij is, ook in het buitenland, makkelijk uit te spreken. Het is een korte naam die, hoop ik, lang onthouden wordt. Ik ontwerp voor mensen die geïnteresseerd zijn in mode en in wat ik maak. Het commer ciële aspect heb ik wel in mijn achterhoofd maar het is niet mijn uitgangspunt. Als het goed is wat ik maak trekken mensen het toch wel aan". Tij dens de finale in Monaco wor den ook van Vinoodh negen outfits getoond. Alles in linnen natuurlijk. „Ja, dat is eigenlijk heel grappig. Ik was bezig met het ontwerpen van mijn zomer collectie en ik kon geen stof krijgen. Toen kwam ik terecht bij een groothandel die alleen natuurlijke stoffen had. Daar ben ik op linnen gekomen. En puur linnen is mooi. Ik heb in mijn modellen veel punten en sterren als zoomverwerking en daar is linnen erg goed in te ge bruiken. Het valt goed en is prettig vormgeven". Vinoodh werd overigens door Puck geattendeerd op de wedstrijd. „Zij had wat modellen van mij gezien tijdens een show en pushte me om mee te doen aan die wedstrijd. Ik heb alles toen maar een beetje gelaten voor wat het was, maar ik heb uit eindelijk toch geïnformeerd. Toen had ik nog exact zes da gen om alles te regelen. Maar ik vind het leuk om uitgekozen te zijn. Dan kom ik eindelijk eens buiten Nederland. Het is goed om daar contacten te leggen. En ik wacht maar af wat er uit komt. Misschien niets, mis schien wel iets. Hier in Neder land is het gewoon moeilijk om aan de bak te komen. Mijn kle ding wordt hier ook bijna niet verkocht. Ik heb wel een win kel in Antwerpen die mijn spul len verkoopt". De collectie die Vinoodh in stuurde omvat alleen vrou wenkleding. Doorknoopjurk- jes, zowel recht met een lichte aangerimpelde rug, als getail leerd, tot op de knie. Bij die jurkjes valt de aparte zoomver werking op. Geschulpte ran den, punten en sterren geven duidelijk het sprookjesachtige van zijn collectie weer. Verder ballonrokjes met een brede tailleband, getailleerde jasjes met opvallende plooiverwer- king op de rug, broeken en mi nirokjes. ANNEMAR1E ZEVENBERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 61