Zege voor vrouwen in VS Keukenhof Criminaliteit onder meisjes groeit sterk 'Mississippi Queen' gedoopt Keuze uit 9 Ford Escorts '37 Dire kt uit de showroom van Auto Adria Nederland kan bevolking niet meer op peil houden autn adria PZC/ binnen-buitenland Meer geld rijk voor politie Amsterdam Klacht over afspraken vliegtarieven FNV bereid te praten over loonmatiging Machinefabriek Breda verkocht AKKOORD OVER 37-URIGE WERKWEEK VNZ: Toch sterke prijsstijging van medicijnen in 1986 Nieuw middel tegen overmaat cholesterol Van Dijk over enkele weken aan het werk westhavendijk 150 goes 01100 20440 Mentaliteit Kiezen uit de nieuwste Escort model len van dit jaar. In C of CL uitvoering, mits direkt uit de showroom, levert bij Auto Adria tijdelijk 1000,voor deel. De Ford Escorts zijn in de kleuren zwart, wit en rood en in metalic uit voeringen blauw, grijs en goud. Nu bovendien nog keuze uit de 3- of 5-deurs. Op drie andere Ford Escorts, mits direkt uit de showroom (waaronder een CL Kombi 5-deurs), wordt 1500,korting verleend. VRIJDAG 27 MAART 1987 WASHINGTON (RTR-AFP) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft woensdag met negen tegen drie stem men beslist dat een werkgever het recht heeft om een vrouw een hogere functie te geven, ook als dit ten koste gaat van mannelijke collega's met meer ervaring. De uitspraak wordt gezien als een mijlpaal in de strijd voor „positieve" actie ten gunste van vrouwen. De zaak speelde bij een transportbe drijf in Santa Clara (Californië), dat in 1980 voor een hogere functie de voor keur gaf aan een vrouw boven een meer ervaren man. Het bedrijf voerde sinds twee jaar een beleid om eenderde, van de functies te reserveren voor vrouwen, minderheden en gehandi capten. Geen enkele hoge functie werd toen door een vrouw bezet. Volgens opperrechter William Bren- nan tast het beleid van het bewuste be drijf niet de rechten van mannelijke werknemers aan en houdt het niet in dat mannen helemaal geen kans meer maken op een hogere functie. Drie op perrechters steunden de benadeelde man, onder wie de door Reagan be noemde Antonin Scalia en William Rehnquist, de president van het hof. De regering-Reagan had aangedron gen op een uitspraak die werkgevers het recht ontzegt om vrouwen voor te trekken ten koste van mannen, tenzij het bedrijf daarmee misstanden uit het verleden wil rechttrekken. Volgens Brenan doet dat laatste er niet toe, maar alleen het feit dat er in bepaalde categorieën beroepen duidelijk sprake is van een onevenwichtige situatie. Korter werken in nieuwe bouw-cao DEN HAAG (GPD) Werkgevers en vakbonden in de bouwnij verheid zijn het in de nacht van woensdag op donderdag na meer dan veertien uur onderhandelen eens geworden over de hoofdlijnen van een nieuwe bouw-cao. Het principe-akkoord voorziet in verkorting van de gemiddelde werkweek van de 250.000 bouwvakkers naar 37 uur. Per 1 juli van dit jaar komt er een algemene loonsverhoging van een procent, en per 1 juli 1988 een verhoging van de 'garantielonen' (het basisloon waar bovenop toeslagen worden betaald) met twee procent. Die laatste loonsverhoging wordt ove rigens wel direct gekort op de toesla gen die veel bouwvakkers krijgen. Naar schatting een kwart van de werk nemers in de bouw profiteert wel van de loonsverhoging volgend jaar, om dat zij op alleen het garantieloon zijn aangewezen. In het principe-akkoord, dat een looptijd van twee jaar heeft, is ook afgesproken dat de prijscompen satie gehandhaafd blijft. Wanneer de prijzen dalen, zoals thans het geval is, worden de lonen echter niet verlaagd. De 'negatieve prijscompensatie' wordt later verrekend wanneer er wel inflatie is. Zowel de bouwbonden FNV en CNV als de werkgeversorganisatie AVBB toonden zich na afloop tevreden over het bereikte akkoord. De bonden zul len het met een positief advies aan hun leden voorleggen. Zaterdag al beslist UTRECHT (ANP) - Er is in 1986 wel degelijk sprake geweest van forse stijgingen van geneesmiddelenprij- zen. Secretaris C. Landheer van de VNZ (Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen) zegt dit naar aanlei ding van de vrijwillige prijsbevrie zing door Nefarma (de associatie van de farmaceutische industrie). Volgens Nefarma is er dankzij die bevriezing vorig jaar sprake geweest van een slechts zeer geringe stijging van de prijzen. Een onderzoek van de VNZ heeft uitge wezen dat zich in 1986 binnen de ver schillende groepen geneesmiddelen juist bij de meest gangbare medicijnen prijsstijgingen hebben voorgedaan die in bepaalde gevallen oplopen tot 11 en 14 procent. Bij het onderzoek konden nieuw op de markt gekomen geneesmiddelen nog niet worden betrokken. Volgens Land heer zijn ze vaak duurder dan bestaan de preparaten, hoewel het vaak gaat om bestaande middelen „in een nieu we jas". Ze worden echter wel als nieuw (en dus beter en duurder) gepre senteerd, wat volgens Landheer zeker van invloed zal zijn op het voorschrijf- gedrag van de arts. DEN HAAG (ANP) - Vier academische ziekenhuizen hebben zeer positieve resultaten bereikt met een nieuw ge neesmiddel, waar patiënten met een te hoog chlolestrolgehalte in het bloed veel baat bij hebben. Uit proe ven is gebleken dat het middel het ge halte drastisch omlaag brengt. In het blad Toegepaste Wetenschap meldt dr. H. Kempen van het Gaubius Instituut van TNO in Leiden dat de klinische proeven, waarmee de Acade mische Ziekenhuizen in Nijmegen, Leiden, Amsterdam en Utrecht een jaar geleden zijn begonnen, succesvol verlopen. Bij de behandelde patiënten gaat het chlolesterolgehalte volgens dr. Kempen, die nauw bij het onder zoek is betrokken, duidelijk omlaag. Wat nog niet kon worden aangetoond, is dat het middel ook atherosclerose (aderverkalking) bestrijdt. Inmiddels is bij het college ter beoordeling van geneesmiddelen registratie aange vraagd voor synvinoline, zoals het middel heet. Een te hoog cholesterol gehalte kan leiden tot hart- en vaat ziekten. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie krijgt meer geld van het rijk. Het hoofdstedelijke politiebud get wordt deze kabinetsperiode (nog drie jaar dus) gefaseerd verhoogd met in totaal circa 21 miljoen gulden. De bijstand van de Marechaussee in Amsterdam (nu: tijdelijk 125 man) krijgt daarnaast „een meer structureel karakter". Minister De Koning (bin nenlandse zaken) en burgemeester Van Thijn van Amsterdam hebben dit donderdag in Den Haag afgesproken, zo hebben hun voorlichtingsdiensten bekend gemaakt. de bondsraad van de Hout- en Bouw bond CNV over de cao, en maandag vergadert de bondsraad van de FNV- bond. De arbeidstijdverkorting vormde ook DEN HAAG (GPD) De van een hart operatie herstellende minister Van Dijk wil over enkele weken weer aan het werk. „Mijn herstel," zo zei hij gistermorgen voor de NCRV-radio, „verloopt buiten gewoon voorspoedig. Mijn dokter heeft al gezegd: als u rustig aan voor halve dagen zou kunnen beginnen, dan mocht u nu al aan de slag. Maar er bestaat nu eenmaal niet zoiets als een deeltijdsminister. Als minister is het alles of niets." Het departement van Van Dijk, bin nenlandse zaken, wordt thans bemand door minister De Koning, die op zijn beurt op sociale zaken tijdelijk wordt vervangen door De Graaf. tijdens de zevende onderhandelings ronde het grote struikelblok voor de cao-partijen. De werkgevers weiger den resoluut verder te gaan dan de huidige 38-urige werkweek, maar de vakbonden beriepen zich op de twee jaar geleden gemaakte afspraak dat verder gegaan zou worden met invoe ring van de 36 uur. In het nu afgesloten akkoord blijven de huidige 12 roostervrije dagen over eind. Per bedrijf mogen directie en werknemers bepalen wanneer en hoe elk kwartaal drie dagen opgenomen worden. Daarnaast komen er vier ex tra vrije dagen tijdens een twee weken durende 'wintersluiting', en wordt er geld gereserveerd voor scholing van werknemers. Omgerekend betekent dat pakket een arbeidstijdverkorting naar gemiddeld 37 uur per week. De vakbonden spraken daarom van de „eerste grote cao waarin door de grens van vijf procent atv is heen gebroken". Volgens werkgevers-onderhandelaar C. de Fouw stijgen door het pakket de loonkosten in de bouwbedrijven jaar lijks met slechts anderhalf procent. FNV-onderhandelaar R. de Vries schatte dat de werkgelegenheid in de bouw onder invloed van de cao met zo'n 10.000 banen zal toenemen. Het principe-akkoord bevat verder de bepaling dat de VUT-leeftijd ver laagd wordt naar 57 jaar voor werk nemers die al 40 jaar werken, waar van 30 jaar in de bouw. Circa 1000 bouwvakkers kunnen daarvan profi teren. Daarnaast wordt de wao-uitke- ring in het derde jaar van de arbeids ongeschiktheid aangevuld tot 75 pro cent van het laatste loon. LIS SE - De Westduitse ambassadeur in Nederland, Otto von der Gablentz, opent de Keukenhof'87 door de bloe menmeisjes via een plastic gordijn binnen te laten. LISSE (ANP) - De Westduitse ambassadeur O. Von der Gablentz heeft donderdag in Lisse de 38ste Keukenhof geopend. Tot en met 24 mei zullen daar in de buitenlucht opeen volgend meer dan zes miljoen bloembollen in bloei ko men. In die periode zijn binnenshuis diverse speciale bloemententoonstellingen ingericht, waaronder de grootste lelie-binnententoonstelling ter wereld. Deze laatste tentoonstelling is van 14 tot en met 24 mei te bezichtigen. Vorig jaar passeerden 761.000 bezoekers de kassa's van de Keukenhof, volgens keukenhofvoor zitter ir. H. van Os één van de laag geklasseerde seizoe nen. DEN HAAG (ANP) - De criminaliteit onder meisjes is de laatste jaren flink gestegen. De criminaliteit onder jon gens is van 1980 tot 1985 vrijwel sta biel gebleven, terwijl die onder meis jes met dertig procent is toegenomen. De verhouding jongens-meisjes onder de bij de politie bekend gewórden verdachten bedroeg in 1980 negen op één. Vijf jaar later was dat zeven op één. Deze gegevens maakte staatssecreta ris Korte - Van Hemel (justitie) donder- LOBITH (ANP) - Mevrouw Lubbers, de echtgenote van de premier, heeft donderdag bij scheepswerf De Hoop in Lobith de raderboot „Mississippi Queen" gedoopt. Het 62 meter lange en ruim 11 meter brede schip kostte ruim 8 miljoen gulden en is in zes maanden tijd ge bouwd. Voor de exploitatie van de „Mississippi Queen", die haar thuishaven krijgt aan de Nijmeegse Waalkade, is een aparte rederij opgericht. Om het mogelijk te ma ken onder bruggen door te varen kan de stuurhut hy draulisch verlaagd worden en kunnen de twee schoor stenen van de 17,5 meter hoge raderboot worden neer geklapt. De „Mississippi Queen" krijgt vooral een toe ristische bestemming. De capaciteit van het schip is ma ximaal 1000 passagiers. dagmorgen bekend in haar openings toespraak op een symposium over re cente ontwikkelingen inzake bestuur lijke preventie van criminaliteit. In haar rede onthulde de staatssecre taris enkele resultaten van een onder zoek naar de criminaliteit onder jonge ren dat onlangs door het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documentatie Centrum (WODC) van haar departe ment is verricht. Aan een representa tieve groep jongeren van 12 tot 18 jaar werd gevraagd of zij tijdens het afgelo pen schooljaar een of meer van in to taal tien delicten hadden gepleegd. Het meest door jongeren opgegeven delict is zwart rijden in tram of bus. Noodrem - De 39-jarige A. K. uit Blij- ham is donderdag door de rechtbank in Groningen conform de eis veroor deeld tot een boete van 155 gulden. K. trok in het kader van een landelijke protestactie op 25 november 1985 aan de noodrem van de trein op het traject Scheemda-Winschoten. De actievoer ders waren het niet eens met het kabi netsvoorstel over de plaatsing van kruisraketten. Met name in de Randstad werd dit door meer dan de helft van de jongeren opgegeven. Andere veel voorkomende delicten zijn vandalisme, het aanbren gen van graffiti, geweld tegen perso nen en winkeldiefstal. Gebleken is dat er vrij grote verschil len zijn tussen stad en platteland. Ach tentwintig procent van de jongeren uit de Randstad gaf op zich het afgelopen schooljaar schuldig te hebben ge maakt aan geweld tegen personen. Bij de plattelandsjongeren was dat 15 pro cent. Ook winkeldiefstal blijkt een gro- te-stadsdelict. Volgens de staatssecretaris is de ver gelijking tussen jongens en meisjes van belang. Uit het WODC-onderzoek blijkt dat zwartrijden in de tram en winkeldiefstal even vaak door jon gens als door meisjes worden ge pleegd. Het aanbrengen van graffiti, bedreiging en geweld tegen personen worden door jongens tweemaal zo veel opgegeven als door meisjes. De licten die „aanzienlijk vaker" (drie tot vijf maal) door jongens als door meisjes worden opgegeven zijn he ling, inbraak, brandstichting, fietsen diefstal en vernielingen. DEN HAAG (ANP) - De consumenten organisaties verenigd in de CCE (con sumentencommissie voor Europa) gaan een klacht indienen over prijsaf spraken van de Nederlandse vlieg maatschappijen bij de Europese com missie. Dat maakte Kontsumenten Kontakt-directeur Donia donderdag bekend. Volgens KK heeft de staatssecretaris van economische zaken, Evenhuis, on langs bevestigd dat in ieder geval de drie chartermaatschappijen Transa- via, Martin Air en Air Holland onder ling prijsafspraken hebben gemaakt en dat is in strijd met de kartelbepalin gen van de Europese Commissie. KLM doet daar vast en zeker ook aan mee, aldus Donia. De onderlinge afspraken waren vol gens de staatssecretaris niet in strijd met de Nederlandse Wet Economische Mededinging. KOLLUM (ANP) - Het vaak als „histo risch" omschreven Stichtingsak koord over herverdeling van arbeid en rendementsherstel van november 1982 is achterhaald en heeft zijn wer king verloren. De tijd van rende mentsherstel is langzamerhand voor bij. Werkgevers, werknemers en over heid moeten daarom een nieuw ak koord sluiten over loonkostenmati ging in combinatie met uitbreiding van werkgelegenheid. Dit pleidooi hield de vice-voorzitter van de FNV, J.Stekelenburg, donder dag op een FNV-vergadering in het Groningse Kollum. De sociale part ners en het kabinet voeren waarschijn lijk volgende maand het zogeheten Voorjaarsoverleg over de ontwikke ling van de werkgelegenheid en de loonkosten. Zowel de Tweede Kamer als de werkgeverscentrales hebben de afgelopen tijd gehamerd op de nood zaak van loonkostenmatiging om de tegenvallende economische opleving niet verder te schaden. BREDA (ANP) - J.A.J. van den Nieu- wenhuijzen uit het Belgische Bras- schaet zal de aandelen van de Machi nefabriek Breda overnemen. Dit zal formeel gebeuren als er geen moge lijkheid meer bestaat in beroep te gaan tegen de gerechtelijke bekrach tiging van het aan de krediteuren aan te bieden akkoord en als de surséance van betaling is beëindigd. De nieuwe eigenaar wordt per 1 april statutair en effectief directeur. Dit is donder dag tijdens een persconferentie in Breda meegedeeld. Van den Nieuwenhuijzen is al eigenaar van acht ondernemingen in de metaal sector in Nederland, België en West- Duitsland. De machinefabriek Breda is met 418 medewerkers de grootste tot nu toe. Het bedrijf kent twee sectoren: de winstgevende verpakkingsmachi nes en de verliesgevende ketel- en ap paratenbouw. (Advertentie) WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - Aan een daling van de bevolking in Nederland en de meeste andere lan den in Noord- en West-Europa is op den duur niet te ontkomen. Er worden op het ogenblik in Nederland te wei nig kinderen geboren om het aantal van 14,5 miljoen inwoners in stand te kunnen houden. Dit is te wijten aan het zich nog steeds verder verbreiden de individualisme en de groeiende progressiviteit van de bevolking. Dit beweert de Nederlandse onderzoe ker Dirk van de Kaa in een rapport over de demografische situatie in Eu ropa, dat hij in opdracht van van het Population Reference Bureau in Was hington schreef. Van de Kaa is thans directeur van het Nederlands Insti tuut voor Voortgezet Wetenschappe lijk Onderzoek op het gebied van de Mens- en Maatschappijwetenschap pen in Wassenaar. Tevens doceert hij als hoogleraar demografie aan de Uni versiteit van Amsterdam. Met uitzondering van Ierland en Po len is het geboortecijfer in alle Euro pese landen de laatste jaren gedaald tot onder het vervangingsniveau. De hoogleraar is het dan ook niet eens met de prognoses van de Verenigde Naties, die verwachten dat de Euro pese bevolking tussen nu en het jaar 2025 nog zal toenemen van 492 tot 524 miljoen. Dat er zo weinig kinderen worden ge boren schrijft de demograaf toe aan een veranderde mentaliteit en opvat tingen van de mensen. Dat geldt voor meer Europese landen, maar voorna melijk voor Nederland. Het percenta ge van de Nederlandse bevolking dat vrijwillige kinderloosheid accepteert bedraagt 86, terwijl ruim twintig jaar geleden slechts 22 procent van de men sen deze levenshouding aanvaardbaar achtte. Ook is er sprake van groeiende aan dacht voor zelfstandigheid en zelfont plooiing en toenemend materialisme. Overheidsmaatregelen om het geboor tegetal op te vijzelen, zoals kinderbij slag, een bedrag ineens bij de geboorte van elk kind en doorbetaling van de werkende vrouw in de eerste tijd van de moederschap, halen volgens de hoogleraar niets uit. Een van de ma nieren om het probleem aan te pakken is volgens de schrijver bijvoorbeeld een deel van de sociale verzekerings premies, die elke werknemer betaalt, rechtstreeks uit te betalen aan zijn ei gen ouders als aanvulling op het pen sioen. 1000,- GELUK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5