BRUG-TUNNEL denen ontsluiten eiland kopenhagen tourismu KAART VOOR VAKANTIEDRUKTE de korte toer rdp vakantie rubriek uit PZC/ vrijdagkrant shaffy jazz martine m demanian van rooyen koffieconcert 't kliekske de plok vreemde gasteI muizenval de hel het konsert peter faber verwacht astronomie trekkershutten finland Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen dinkeldal zuid-molukken huis doorn VRIJDAG 20 MAART 1987 Het Deense eiland Seeland, waarop de hoofdstad Kopenhagen ligt, krijgt binnen afzienbare tijd een vaste oeververbinding met het eiland Funen (met Odense). Aan het langdurige 'isolement' van Seeland komt daarmee een einde. De belangrijkste politieke partijen in Denemarken zijn het kortgeleden eens geworden over de aanleg van een 20 kilometer lange brugtunnel over de Grote Belt. Eerst (begin jaren negentig) komt er een spoortunnel van Seeland naar het eilandje Sprogö, midden in de Grote Belt, en vandaar een gecombineerde spoorautobrug naar Funen. Een paar jaar later moet er dan een brug voor auto's (of een autotunnel) van Sprogö naar Seeland bij komen. Er is een jarenlang politiek touwtrekken geweest voor het akkoord - dat binnenkort in het Deense parlement officieel zal worden bekrachtigd - tot stand kwam. Een hoofdrol speelde daarbij de nu 62-jarige politicus Arne Melchior, fractie-voorzitter van de Centrum-Democraten in het Folketing (parlement) en tot half augustus vorig jaar minister van Verkeer in het coalitiekabinet van premier Poul Schlüter. Melchiorwordt gezien als de stuwende kracht acAter de ambitieuze plannen voor de spectaculaire brugtunnel-combinatie. Volgens Melchior is Denemarken van nature zelf een verbinding (en schakel) tussen het Europese vasteland en het Skandinavische schiereiland. Dat geldt niet alleen in geografisch, maar ook in sociaal en cultureel opzicht. De hele geschiedenis van Denemarken draagt de sporen van dit geografische gegeven. Het schiereiland Jutland is een verlenging van het Europese vasteland. Samen met bijna duizend eilanden beslaat Denemarken een oppervlakte van 43.000 vierkante kilometer op de landkaart. Op dat kleine stukje grondgebied is een grote verscheidenheidvan landschappen. Van het tamelijk ruige aan de westkust van Jutland via het lieflijke Funen naar de hoofdstad Kopenhagen. Denemarken is ook heden ten dage in zuiver politiek opzicht een brug tussen Noord en Zuid. Het is de enige staat die zowel lid is van de Nordisk Rèd (Noordse Raad) als van de Europese Gemeenschap. Denemarken speelt in hoge mate een bemiddelende rol, waarvoor de wisselende Deense regeringen steeds van beide partijen erkenning hebben gekregen. Vanwege de vele eilanden, gorden en belten is het zeer lange tijd noodzakelijk geweest vaste veerverbindingen te onderhouden tussen de verschillende delen van het land. Er bestaat nog altijd een groot aantal van dergelijke veerdiensten, sommige particulier eigendom, andere in handen van de staat. Veerdiensten hebben een eigen charme. Ze zien erin elk geval op toeristische posters heel charmant uit met aantrekkelijke schepen die wiegen op een blauwe zee en achtervolgd worden door meeuwen, die naar de passagiers lijken te zwaaien. Maar de waarheid gebiedt te zeggen dat het er niet al tij d zo zonning uitziet en dat de golven niet altijd zo blauw zijn. En de passagiers bevinden zich niet zo vaak aan dek om naar de meeuwen te kijken. Ze zitten vaker binnen achter een hapje en een drankje of staan in de rij bij een van de kiosken. Impressie van de brug die een eind moet maken aan het 'isolement' van het Deense Seeland. Daarbij komt dat er nog wel eens geen plaats kan zijn op de veerboot, die de reiziger graag wil hebben, of dat hij onderweg vertraging oploopt en de gereserveerde veerboot niet kan halen. Dan volgen er vervelende, tijdverspillende uren. Daarom werden er op de belangrijkste trajecten bruggen gebouwd. De meest recente in de rij zijn de Farö-bruggen tussen Seeland en Falster. Op secundaire routes worden uiteraard de veerdiensten gehandhaafd. Dit voorj aar zal het Folketing besluiten tot de 20 kilometer lange vaste oeververbinding tussen Seeland en Funen, over de Grote Belt dus. De spoorwegverbinding moet eind 1992 klaar zijn, de au to verbinding 2 tot 3 jaar later. Tegelijkertijd is Denemarken onderhandelingen begonnen met Zweden om te komen tot vaste oeververbindingen in de Bondsrepubliek Duitsland Puttgarden-Rödbyhavn). Deze vaste verbindingen zijn volgens Melchior de beslissende schakels in het project dat bekend staat als de 'Scandinavian Link', dat het Sont. Er mag van worden uitgegaan dat die er in het midden van de jaren negentig zullen komen. Daarna moeten er nog vaste verbindingen in de Oostzee komen tussen Denemarken en de transport van zowel mensen als goederen tussen Skandinavië en het vasteland van Europa veel sneller moet maken. Verkeer in de zin van transport heeft altijd haast. Men begeeft zich niet op reis om onderweg te zijn, maar om zijn doel zo snel mogelijk te bereiken. Voor het goederen-transport is het tempo en de precisie waarmee het wordt uitgevoerd beslissend. In de moderne planning speelt het begrip 'just in time-delivery' een grote rol. Er kan veel geld bespaard worden door het scheppen van een vloeiende stroom van leveranties, zowel van ruwe grondstoffen, onderdelen als kant-en-klare produkten. Ook om die redenen brengen vaste oeververbindingen hun geld op, ook al zou er tol voor moeten worden betaald. Dat laatste staat volgens Melchior als een paalbovenwater. JAN STEVENS Onder de titel Vakantieverkeer 1987 geeft de geeft de ANWB be gin juni een kaart uit, waarin een overzicht wordt gegeven van de knelpunten en drukke reisdagen in de Europese vakantielanden. Hierbij een greep uit de folder, die gratis voor ANWB-leden ver krijgbaar zal zijn op elk ANWB-kantoor: Frankrijk: probeer de grens in namiddag te passeren. Op 1/8 is er topdrukte, rij dan niet door Frankrijk. Infoposten voor toerisme en verkeer in N-Z-richting zijn aangegeven met borden in de vorm van een pijl 'Information Bison Futée'. Er zijn geen wegwerkzaamheden op doorgaande routes en eventuele omleidingen zijn aangegeven op borden 'Iténeraire Bis'. Zéér druk is het op 5/6 in Z-Parijs en 8/6 in N-Parijs, op 8/6 is het elders ook druk op de weg. Op 4/10 en 11/7 is het zeer druk in alle gebieden rond Parijs. Eind juli, 31/7-1/8 is heel Frankrijk op weg, mijdt die da gen dus. Op 28 en 29/8 komen de Fransen weer terug van vakantie, wederom zeer druk in heel Frankrijk. België/Luxemburg: op 30/6 is het van 9-16 uur zeer druk in het zuiden. In juli is het op de vrijdagen en zondagen van 16-23 uur zeer druk en hetzelfde geldt voor augustus. Duitsland: drukke trajecten zijn A3 Frankfurt-Neurenberg, A5 Frankfurt-Bazel, A7 Kempten-Frankfurt, A8 Karlsruhe-Müncheiv Salzburg, A9 Neurenberg-München, A95 München-Garmisch, A99 Salzburg-München en de grensovergang Salzburg Autobahn. Bij de benzinestations staan vaak lange files, het is rustiger én goedkoper op de Bundesstrasse te tanken. De ANWB heeft een infoblad 'Billiger Tanken' voor de leden. Beste reisdagen zijn dinsdag en woensdag, neem om ongelukken te voorkomen de minder drukke Bundesstras- sen. Zeer druk is het 5-8 en 21/6, 4-10-11 en 31/7 en 1-7-8-15-22 en 29/8. In september is het iets rustiger behalve in de weekenden. Dagen rond 15/8 zijn ook nog zeer druk tot druk. Blauwe omleidingsborden ont wijkt de knelpunten. Oostenrijk: beste reisdagen zijn dinsdag, woensdag en donderdag. Zeer druk is het altijd op vrijdagmiddag. Italië: gunstige reistijd van 11-18 uur of 's nachts. Van 31/7 tot en met 2/8 niet naar het zuiden rijden vanwege grote drukte. SIEU LEEUWENKAMP Mensen die wel eens wat meer over sterrenkunde willen we ten, maar er geen tijd voor heb ben en in de vakantie ergens naar toe willen, hebben nu een kans die twee dingen te combi neren. In Hoeven bij Breda vindt van 20 tot en met 25 juli een vakantiecursus Astrono mie plaats. In de ochtend (theorie) en 's avonds (praktijk) is de deelnemer bezig met astronomie en 's middags staan er excursies naar onder meer Brussel en de Oudenbos- scher weekmarkt gepland. Ver dere informatie op tel: 01659- 2439. De Stichting Trekkershutten heeft samen met de ANWB een brochure samengesteld waarin vrijwel alle in Nederland aan wezige trekkershutten op een rij zijn gezet. De brochure be vat een overzichtelijke lijst van is verkrijgbaar op tel: 020- 244656. voor informatie en reservering VND-RDP/072-196222 i'- '«W Alle Nederlandse trekkershutten zijn in een brochure op een rijtje gezet. IppP hutten in Nederland. De kos ten voor een overnachting be dragen veertig gulden voor vier of minder personen. De bro chure is gratis verkrijgbaar bij ANWB en VW. Het VW Dinkeldal organi seert op de vier laatste dagen in mei voor de tweede keer de Fietsvierdaagse. Iedere dag kan de deelnemer kiezen uit een lange (rond 70 km) of een korte (rond 35 km) tocht. De tochten voeren door Neder land en Duitsland in het stro- mingsgebied van het riviertje De Dinkel. De organisatie kan in samenwerking met de plaat selijke horeca zorgen voor on derdak naar keuze of voor de huur van fietsen. Maar uiter aard staat het de deelnemers vrij om daar zelf voor te zorgen. Verdere informatie op tel: 05413-1777 of 05423-83655 (tus sen 10.00 en 12.00 uur). Een rondreis van 43 dagen waarbij de eilanden Java, Flo- res, Ceram en Sulawesi worden aangedaan, is een van de zee trektochten per schoener in zuidelijke richting van de reis organisatie 'Sea-trek'. De pas sagiers gaan per vliegtuig naar Jakarta, stappen daar aan boord van een schoener en rei zen 43 dagen door de Zuid- Mo- lukken. Het retourticket naar Schiphol blijft een jaar lang geldig, zodat de reiziger die er na anderhalve maand nog niet genoeg van heeft er nog even kan blijven. De 43-daagse toer tocht kost 6225 gulden. Ver dere inlichtingen over Sea-trek In het kader van het 125-jarig bestaan van de Finse spoorwe gen kunnen toeristen deze zo mer extra goedkoop twee we ken door het land van de dui zend meren. Voor een 'rond- reiskaartje', dat twee weken geldig blijft, betalen volwasse nen 125 Finse marken (circa 60 gulden), kinderen van vier tot elf jaar 75 (ongeveer 35 gulden) en kinderen jonger dan vier jaar reizen gratis. Er zijn vaste rondreisroutes, waarbij bij sommige daarvan ook een boottocht kan worden ge maakt zonder extra kosten. Verdere informatie: Fins Ver keersbureau Amsterdam. Tel: 020-719876. Het kasteelmuseum Huis Doom, woonhuis van de Duit se keizer Wilhelm II vanaf 1920 tot zijn dood, opende vorige week weer zijn poorten voor het publiek. Het thema van de expositie is dit jaar 'Wilhelm II, kleinzoon van Koningin'Victo- ria'. Wilhelm II heeft van zijn grootmoeder vele geschenken gekregen, onder andere een complete Schotse uitrusting met emblemen in zilver, zilve ren spelden voor de kilt, schoengespen en bijbehorende Schotse wapens, zoals 'broads words' (sabels) en 'dirks' (dol ken). De keizer had talloze Britse erefuncties. Hij was onder, meer Veldmaarschalk van het Britse leger. Admiraal van de Navy en 'Colonel in Chief van het le Regiment Royal Dra gons. Van deze functies bezat hg de complete tunue's, die nu kunnen worden bezichtigd in Huis Doorn. Ramses Shaffy treedt zaterdag (28 maart) op in het Ledeltheater in Oostburg. Aanvang 20.15 uur. Zichzelf begeleidend aan de vleugel voert Ram ses het publiek op verrassende wijze mee langs zijn muzikale stemmingen. In de Vierschaar Stadhuis Zierikzee treedt van daag (27 maart) Het Demiankwartet op. Aan vang 20.00 uur. Jean Paul Tavenier (viool), Nelleke Scholten (viool), Julie Barnes (altviool). Matthijs Bun schoten (altviool) en Maarten Mosterst (cello) vertolken met medewerking van Viola de Hoog (cello) het Strijkkwintet in g kl.t. KV 516 van Mo zart en het Strijkkwintet in C gr.t.op. 163 van Schubert. Laurens van Rooyen geeft zaterdag (29 maart) een koffieconcert in het Dorpshuis De Brug in Colijnsplaat. Aanvang 11.00 uur. Donderdag (2 april) is hij te beluisteren in De Stoelemat in Bergen op Zoom. Aanvang 20.15 uur. Tijdens zijn programma La Grande Parade wordt hij bijgestaan door Jules Kirch (contra bas), Mariëtte Gort (cello), Rudith Middelhuis (fluit) en Barbara Bleij (piano). Op het program ma staat filmmuziek en werken van Fauré, Bach, Satie, Liszt, Elton John, Leonard Bern stein, Stevie Wonder, Randy Newman en The Beatles. Zondag (29 maart) is in de Kloveniersdoelen in Middelburg een koffieconcert te beluisteren. Aanvang 11.30 uur. Op het programma van Sigiswald Kuken (ba- rokviool), Wieland Kuyken, (viola da gamba) en Robert Cohen staat Canzona La Liparella en La Capriola van Frescobaldi, Sonata decima van Fontana, Fantasia in d kl.t. en in g kl.t. van Jen kins, Ground in G. gr.t. van Simpson, Triosona- ta in a kl.t. op. 1/3 van Buxtehude. Vandaag (27 maart) brengt 't Kliekske een con cert in het dorpshuis in Schore. Aanvang 20.00 uur. Voor de begeleiding van de liedjes en voor het instrumentele repertoire van hun programma In Volle Bloei maakt 't Kliekske gebruik van vele volksinstrumenten: van rietfluitje tot hommel, draailier en doedelzak. maar ook duiken verwante figuren als 'de tijc, 'de vrouw' uit de coulissen op. Razendsnelle! tuumwisselingen stellen Peter Faber in van de ene rol in de andere te schieten. Hol thema's vormen grote liefdes in de vorm van J selende dames, de schepping van de wereld, ouder worden van vroeger beeldschone gei den en het altijd maar weer gelukkig willen j Cupido werd bedacht en geschreven door I Chrispijn en Peter Faber. Theater Plok speelt vandaag (27 maartl buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg. a| vang 20.30 uur. De voorstelling 'Stopverf is een bizar spel 'j Vincent van de Akker en Theo Westerduin. 1 klein spektakel in een te klein decor waar g lige schemerlampjes en menselijk leed hand hand gaan. Twee schuchtere heren verbal zich over zichzelf en elkaar en de reacties van J publiek maakt hun verwarring alleen maar{ ter. Beschaamd of vol overgave storten zij ziel een spel met koffers, mime, improvisaties] vooral gezang. Theatergroep DoDD is zaterdag (28 maartl zien in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Al vang 14.00 uur. De extra voorstelling van 'Vreemde gasten| voor kinderen van vijf tot en met negen jaar. I is een spel, waarin de personificaties van t slechte eigenschappen van een twaahjarign je met haar op de loop gaan: ze is zo ontevrel dat Hebzucht, Vraatzucht en Opschepperijl kans schoon zien haar volledig in te palmen] In het Middelburgs Minitheater is zaterdag] maart) en zaterdag (4 april) de voorstelling v| de Muizenval geschreven door Agatha Chris| te zien. Aanvang 20.30 uur. Het spel speelt in een afgelegen pension in I buurt van Londen. Het is kort na de tweede if reldoorlog, hartje winter en door sneeuwval z de wegen onbegaanbaar geworden. De heerl mevrouw Ralston hebben een huis geërfd en| sloten het als pension in te richten. Berichtl over een moord en een aantal onverwachte I beurtenissen brengen de veiligheid in gevaarl houden het pension en zijn bewoners in e| worggreep. De Jo Jo Swing Band uit Breda treedt zaterdag (28 maart) op in Jazz Club Goes (Slot Ostende). Aanvang 21.00 uur. Het gezelschap speelt zogenaamde classic swing en bestaat uit altsax, tenorsax, piano, gitaar, contrabas en drums. Martine Bijl is woensdag (1 april) te zien in de Schouwburg in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Martine heeft een nieuwe theatershow: 'Bijl'. De teksten zijn onder meer van Henk van der Mo len, Youp van 't Hek, Robert Long en haarzelf, zij wordt begeleid door Pierre Biersma (piano), Henk van der Molen (gitaar), Charly Angenois (bas) en Louis De Bij (slagwerk). Martine werd in 1948 geboren in Amsterdam. In 1967 maakte zij deel uit van de Knokke-songfes- tivalploeg en verscheen haar eerste elpee. Voor een deel was dit repertoire voorzien door Henk van der Molen, met wie de samenwerking vanaf dat moment is blijven bestaan. Martine schreef en illustreerde twee kinderboeken en maakte een aantal televisie-shows, waarvoor ze de tele- vizierring kreeg. In oktober 1983 begon zij met haar eerste theatershow, die onder meer werd onderscheiden met de Johan Kaart-prijs. In het Zuidlandtheater in Terneuzen is Teo Jo ling samen met Lucia Meeuwsen in 'Het Kon sert' te zien. Vandaag (27 maart) 20.00 uur. Joling presenteert al tien jaar zijn muziekthea ter zonder woorden. Op het podium heeft hij te maken met een opstandigevleugel, die voor deze voorstelling niet te onderscheiden is van een echte Steinway. Het klankbord zit vol techni sche apparaatjes, die een eigen leven gaan lei den. Een origineel optreden met als hoogtepunt de bewerking van Mozarts pianoconcert in A Majeur KV 414. Zaterdag (28 maart) is Peter Faber in De Stoele mat in Bergen op Zoom te zien in zijn nieuwe solo-programma 'Cupido'. Aanvang 20.15 uur. In deze voorstelling speelt de liefde een hoofdrol Toneelgroep Het Volk is woensdag (1 april)! zien met De Hel naar het boek Bint van Borq wijk. Zuidlandtheater 20.00 uur. Toen Bint geschreven werd was Europa danigl beweging (1934). Maar Bint staat niet mod voor een tijdsbeeld, ook niet voor een bepaa[ systeem. Nee, deze 'roman van een zender' 1 zien dat er altijd mensen zullen zijn bij wie I macht uitstekend smaakt. Bint trekt zich ter] en erkent daarmee zijn fout, maar De Bree sta| klaar om het regime te handhaven. Met medewerking van Bert Bunschoten en Wj bolt Kruijver, regie Ko van Leeuwen. In de Schouwburg in Middelburg is vrijdag april) het nieuwste stuk van Lodewijk de j 'Angelo Rosanna' te zien. Aanvang 20.00 uii Met medewerking van onder meer Glenn Dij fort, Geert de Jong en Gees Linnebank. De reg[ is in handen van Theu Boermans. Theater DoDD speelt 'Vreemde gasten' in Schouwburg in Middelburg. Zaterdag (4 aprj 15.00 uur. De voorstelling is voor kinderen van vijf tot n| gen jaar. Laurens van Rooyen speelt zaterdag (4 april) i de Concertzaal in Middelburg. Aanvang 20(| uur. Samen met zijn Trio speelt hij het familiecoj eert 'La Grande Parade'. De Hoofdstad Operette brengt woensdag donderdag (8 en 9 april) 'der Bettelstudent' ind Schouwburg in Middelburg. Aanvang 20.00 uul De regie is in handen van Alexander Pichl| (Weense Opera). Het Zeeuws Orkest geeft donderdag (9 april)eel concert in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Aa| vang 20.00 uur. Het orkest staat onder leiding van Louis Stotij] Stichting Danskern geeft zaterdag (4 april) in I Stoelemat in Bergen op Zoom een voorstelinj Aanvang 20.15 uur. De choreografen May O'Donell, Doris Humpl] rey en Anna Sokolow staan centraal. Het Mechels Miniatuur Theater brengt 'Vroil wenharten en Mannendromen' in Den Dullae] in Hulst. Aanvang 20.00 uur. Met medewerking van onder meer Manu en R] né Verreth. Het ensemble 'Ajouté' geeft zaterdag (4 apriliil Kloveniersdoelen in Middelburg een concer| Aanvang 20.00 uur. Centraal staat de componist Olivier MessiaenJ Bram Beekman geeft woensdag (8 april) in Nieuwe Kerk in Middelburg een orgelconcer| Aanvang 20.00 uur. Op het programma staat 'La nativité du Sei] neur' van Messiaen. In de Geerteskerk in Kloetinge is zaterdag april) de Johannes Passion van J.S. Bach te b] luisteren. Aanvang 20.00 uur. De instrumentele begeleiding wordt verzorg! door het Dordts Kamerorkest. De leiding in i| handen van Stoffel Gunst. Ramses Shaffy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 48