EIEREN versheid vaak vraagteken teler denkt marktgericht aan tafel salade-bar kunt u zelf samenstellen kaarti! CLAUSTHALER alcoholvrij bier verovert de markt marktgericht rommelen erf- r-eieren geheim recept proeven marktaandeel fljDAG 27 MAART 1987 Tinden we een gekookt eitje nu echt lekker, of is het meer Li vaste gewoonte. En smaakt Jen scharrelei nu lekkerder of liet. En hoe vers zijn de eieren Ifenlijk als we ze in de Ipermarkt kopen? ■en ei hoort erbijDie slagzin lent iedereen. Er is nauwelijks ïden om dat tegen te spreken. Ie laatste vijftien jaar is een ei Inper duurder geworden, lovendien is de lolesterolangst ook wat [gedamd. Adviseerde het loorlichtingsbureau voor de loeding een jaar geleden nog Jer week niet meer dan twee ■tjes te eten, nu zijn dat er al lie. En dat is toch 50 procent |eer. „Als iedereen zich laai aan houdt, voorspel ik louden tijden voor deze Iranche", grinnikt ir. A. Mijs, loofd afdeling Produktie en lerwerking van het Iroduktschap voor Pluimvee en lieren. europees gezien zijn we echt leen uitgesproken eiereneters. Alleen in Italië eten ze per hoofd van de bevolking nog minder eieren. Wij Nederlanders eten 200 eieren per jaar per hoofd van de bevoking. Daar zijn de eieren om mee te bakken of voor de garnering in de salade bij inbegrepen. Onze Oosterburen bijvoorbeeld eten 280 eieren per jaar per hoofd van de bevolking. En in Spanje zijn het bijna 300 eieren. Absolute topper is Israël, waar men 400 eieren per jaar per hoofd van de bevolking eet. Vinden we eieren lekker? Blijkens een onderzoek van het produktschap wel. Verreweg de meeste Nederlanders lusten wel een ei. Maar is eieren eten niet meer een gewoonte dan een echt genot? Proeven we een ei dan wel goed? Want wie echt goed een eitje proeft, en dat geldt dan vooral voor de liefhebbers van het zachtgekookte eitje, die kan dan nog wel eens voor verrassingen komen te staan. En dat heeft niks met het scharrel- of batterij-ei te maken, maar wel met de versheid van een ei. ke Nederlandse telers van "groente en fruit denken narktgericht. Met andere woor- hen: ze spelen in op wat de con- lument wil. Hoe komen de sig nalen vanuit de consumenten- troepen bij die teler terecht? Ir. Harry Barendse, hoofd markt onderzoek en marktordening Van het Centraal Bureau van de (Tuinbouwveilingen in Neder land, vertelt hoe dat in z'n werk Vaat. Er staat zegt hij, een nieuw on- perzoek voor de deur, dat dit (voorjaar van start gaat en waar- fan de uitkomst de teler een idee noet geven, waarop hij moet let- len. „Het is een algemeen kwa liteitsonderzoek, waarbij we wil len onderzoeken welke waarde Jde Nederlandse consument pre- Icies hecht aan kwaliteit van Igroente en fruit. Hoe reageert de [consument op kwaliteitsver schillen en welke prijs heeft men lover voor de verschillende kwali- Iteiten. Ons doel is de telers te Imotiveren op bepaalde kwali- Iteitsaspecten de nadruk te gaan leggen", aldus Barendse. ■De consument, die de groente in Ide bij het onderzoek betrokken Isupermarkten koopt, wordt na Ihet passeren van de groente-af- Ideling gevraagd enkele vragen lover zijn aankoop te beantwoor den. Bij deze vragen wordt inge- Igaan op uiterlijke kwaliteit en ■prijsstelling. „Men kiest altijd Ivoor een mooi uiterlijk omdat je Ibij groente en fruit aanneemt, Idat dit ook iets zegt voor de in- I nerlijke kwaliteit. Een mooi ui- Iterlijk heeft toch vaak een posi- Itief effect op de hele beleving. lEen produkt dat er goed uitziet I—het oog wil ook wat doet het Ivaler in de mond lopen", zegt Ibij. „Bij groepsdiscussies blijkt, I dat men voorkeur zegt te hebben Ivoor grillig gevormde tomaten, Imaar als de mensen na de dis- Icussie naar huis gaan en toma- I ten mogen meenemen, kiezen ze I toch voor de fraai gevormde ron- I de exemplaren. Men gaat op ze- I ker", heeft Barendse geconsta- I teerd. I Bij het onderzoek zullen waar schijnlijk de 'grote' produkten I als tomaten, komkommers en I paprika worden betrokken. In ieder geval wordt gekozen voor produkten waarbij kwaliteits- en prijsrelatie duidelijk zijn te definiëren. De resultaten van zo'n onderzoek komen uiteinde lijk via commissies bij de teler terecht, die er dan marktgericht mee aan de slag kan. Het zou te ver gaan, te stellen dat er blauwe tomaten zullen ko men, als bij consumentenonder zoek zou blijken dat daaraan be hoefte zou bestaan, maar toch... de teler brengt wat de consu ment wil. Immers, dit leidt ook tot een produkt, dat wordt be taald. Het aanbood aan voorjaars groente neemt gestaag toe, om maar even naar de markt zelve te lopen. Er worden mooie kleine rode vleestomaten aangevoerd, waarmee heerlijke provencaalse salades zijn te maken. Snijd de tomaten in partjes en doe ze in een flinke kom. Hak peterselie, jonge uitjes en als het kan verse basilicum fijn en strooi dit over de tomaten. Voeg een schepje suiker toe, vers uitge perst citroensap en olijfolie van de eerste koude persing, pers een teentje knoflook uit, strooi wat oregano over de tomaten en schep alle ingrediënten met de hand goed om. Laat alles een uur intrekken. Met warm stokbrood en een simpel glas zuidelijke ro de landwijn waant u zich in zon nige oorden. Tot slot nog een exotische tip van Viktor Phaff van het Nivaa, de 'aardappelen club': aardappel-groente-ome- let. Benodigdheden: 2 flinke aardap pelen, 2 uien, halve groene en halve rode paprika, 1 courgette, 1 aubergine, 2 teentjes knoflook, 3 tomaten, 5 g boter, 4 eieren, 50 g belegen kaas in blokjes, peper en zout. Kook de aardappelen gaar in de schil. Was de groente en snijd ze in blokjes. Fruit de ui, daarna de paprika, de courgette en auber gine aan en ontdoe intussen de tomaten. Pers de knoflook bo ven de groente uit. Snijdt de aardappel in blokjes en voeg ze met de tomaat en de kaas toe aan de nasmorende groente. Ge klutste eieren erover en laten stollen onder het deksel. PIETER HARCKSEN Een ei heeft een prima natuurlijke verpakking, waardoor het wel weken goed blijft. Maar goed blijven is iets anders dan vers blijven. De versheid van het ei is de belangrijkste smaakbepaler. We zijn in Nederland al zo ver dat of het nu om scharreleieren gaat of om eieren van de legbatterijen, er hetzelfde voer wordt gebruikt. Het zal in samenstelling iets schelen, maar grote verschillen zijn er niet. Grote smaakverschillen zullen er derhalve ook niet zijn. Wat dan blijft is de kwaliteit en dus ook de smaak, die sterk achteruit gaat bij het langer bewaren. Om de comsument ter wille te zijn hebben ze in de EG de maatregel ingevoerd dat er een datum op de verpakking komt. Helaas is het geen uiterste verkoopdatum geworden (waarbij dan de discussie zou moeten zijn of dat twee of drie weken na de inpakdatum moet zijn) maar een datum waarop er ingepakt is. Dat hoeft niet perse dezelfde dag of week te zijn als de dag waarop de eieren geraapt zijn. Met die inpakdatum wordt wel meer gerommeld. Soms is de nep zo dom dat het om te lachen is. Een doosje eieren Klasse A. Op dinsdag 10 maart gekocht. Volgens de datumstempel de volgende dag pas verpakt en blijkens de informatie gebeurt dat juist altijd op maandag. En waarom die nep? De eieren blijken echt heel vers. Te merken aan het dikke eiwit bij het bakken en de nog kleine luchtkamer bij het koken. Misschien meer de macht van de gewoonte. Eieren zijn een produkt, waarmee de consument gemakkelijk bedrogen kan worden. Zoals gezegd, echte smaakverschillen zijn er niet tussen de scharrel- en de batterijproduktie. Een slimme eierhandel zorgt dus dat hij eieren snel op de markt brengt. Ze zijn dan nog vers en smaken goed. Op de verpakking zet hij dan net niet de aanduiding scharreleieren, maar bijvoorbeeld Vers van de BoerderijZo ontsnapt hij aan de controle die er op scharrelbedrijven is. En, hij kan zo'n drie tot vijf cent meer per ei rekenen. Kassa. Om het feest compleet te maken verzint hij voor de eieren die los worden verkocht een onduidelijk stempeltje en ook die worden dan voor de goedgelovige klant een scharrelei. Het staat er niet. Verse Eieren staat er dan bij Nogmaals, geen kwaad woord over de kwaliteit van de eieren. Of het moet zijn dat de schaal wat dun is. Maar aan het lot van de kip die de eieren heeft gelegd, verandert het niets en de consument betaalt een te hoge prijs. Een kenner kan overigens wel een miniem verschil zien tussen een scharrelei en een batterij-ei. Een legbatterij een week leggen ze weer als nooit tevoren. Dat gebeurt bij mij niet. Die medicijnen moeten toch terug te vinden zijn in de eieren. Als je kippen eerlijk behandelt, moetje dat met eieren ook doen. Dan maar genoegen nemen met tijdelijk een mindere produk tie". Kanttekeningen ook bij de zeven kippen of hennen per meter om het predikaat scharreleieren te mogen krijgen. Zeven kippen is veel. Semi-scharrel zou een betere benaming zijn. En echte erfkippen, kippen die dus Het scharrelei zal een mooie glans hebben. Dat komt omdat de kip zelf nog even blijft zitten op het ei en het rondom mooi droogt. Dat geeft die glans. Scharreleieren mogen die naam voeren als ze gelegd worden in een ruimte waar per vierkante meter maximaal zeven kippen lopen. In het Noordhollandse Beets zit nog zo'n echt scharrelbedrijf. De familie Garms. „Het gaat de goede kant op met het produkt ei"zegt de heer Garms. „Maar er is nog steeds een boel waar ik me zorgen over maak. Wij hebben hier een eerlijk bedrijf. Drie kippen per vierkante meter. Dus echt wel pure scharrelkip. Maar kijk, als bij mij de kippen door een of andere stress wat minder leggen, dan is het een koud kunstje om de voederfabrikant te bellen, die dan wat medicijnen aan het voer toevoegt en binnen buitengelaten kunnen worden en dan ook ander voer eten, zouden voor erf-eieren in aanmerking moeten komen. Maar die eieren zijn niet zo talrijk dat ze direct in grote getalen op de veilingen zullen belanden. Binnen de EG zijn er voor de consument nietszeggende kwalificaties. Het mengen van medicijnen - door het voer baart ook het produktschap wel zorgen. „Ook al gaat het om uiterst minieme hoeveelheden residu's, die mogelij k pas schadelij k zullen zijn bij het eten van honderd eieren in de week, toch denk ik dat het goed zal zijn als die toevoegingen aan het voer wettelijk worden geregeld, zodat het in ieder geval aan banden gelegd kan worden", zegt ir. A. Mijs. HUUB KLOMPENHOUWER Een gaaf uiterlijk van groente en fruit geeft bij de aankoop meestal ie doorslag. Ze schieten als paddestoe len uit de grond. En niet al leen in de grote steden. Het is een internationaal verschijn sel: de salade-bar. In beschei den vorm bestaande uit een ta fel met diverse salades achter in de eetzaal,maar soms ook wel uitgebouwd tot een eet baar schilderij van monumen tale omvang. Handige restau rateurs etaleren al dit moois heel aanlokkelijk direct ach ter de ramen. De aanblik van vrijelijk toetastende gasten blijkt voor veel voorbijgan gers onweerstaanbaar. Het zelf samenstellen van een maaltijd uit verse ingrediënten geeft een extra dimensie aan het eetplezier. En het is een leuk alternatief voor een feest je, ook thuis. De hiervolgende suggestie biedt een ruime keus uit tien groentes, tien visscho tels, 10 vleesschotels, drie sa mengestelde salades en twee sausjes. Er zijn eetgelegenhe- den waar een saladebuffet van 35 schotels normaal is, maar in huiselijke omstandigheden kan een dergelijke uitbundig heid wat begrotelijk zijn. In dat geval is een selectie mogelijk uit elke hiervolgende groep. Al le onderdelen worden in aparte schalen gepresenteerd en de meeste ingrediënten zijn kant en-klaar in pot of blik, dan wel vers verkrijgbaar. 1. Blaadjes rode en icebergsla, 2. tomatenschijfjes, 3. gehal veerde uienringen, 4. gesnip perde rauwe rode kool, 5. ge snipperde knolselderij, 6. smal le reepjes rauwe wortel, 7. ra dijsjes, heel, gehalveerd of in schijfjes, 8. even gekookte en tot lauw afgekoelde spercie- boontjes, 9. gepocheerde champignons, 10. snippers ro de en groene paprika. Vis- groep: 11. sardientjes, 12. gefri tuurde sardijn, 13. zure mossel tjes, 14. stukjes gerookte pa ling, 15. gemarineerde inktvis, 16. stukjes gestoomde ma kreel, 17. garnaaltjes, 18. mootjes zoute haring, 19. stuk jes makreel in tomatensaus, 20. gerookte sprotfilet. Vleeswa rengroep: 21. plakjes paté, 22. knakworstjes, 23. galantine, 24. blokjes leverworst, 25. schijfjes paardeworst, 26. plakjes sala mi, 27. stukjes rookworst, 28. plakjes koude rosbief, 29. blok jes gekookte ham, 30. reepjes gebakken biefstuk. Samenge stelde salades en sausen: 31. rijstsalade, 32. aardappelsala- zout, peper en een vinaigrette van 1 eetlepel mosterd, 5 eetle pels rode wijnazijn, 1 1/2 dl zachte olijfolie, 2 theelepels basterdsuiker, 1 eetlepel ged- hakte bieslook en een 'snufje zwarte peper. Aardappelsalade Bereiding: vermeng 500 gram net gaar gekookte in blokjes gesneden aardappels met 50 gram gesnipperde en in wat spekvet gebraden sjalotjes, 2 gesnipperde rode uien (rauw), en een dressing van 1 dl zure room, 2 dl mayonaise, 2 teen tjes geplette knoflok, 1 kopje gehakte peterselie, 1 eetlepel basilicum, 1 eetlepel dille en 1 eetlepel geraspte Parmesaan- de, 33. fruitsalade, 34. mayonai se, 35. notendressing. Alleen de salades en de dres sings vergen nog wat nadere uitleg: Fruitsalade Bereiding: meng blokjes appel en banaan met schijfjes kiwi en aardbei. Strooi er basterdsui ker over en giet er een scheut aardbeienlikeur bij. Rijstsalade Bereiding: vermeng 1 kilo war me gekookte rijst met 1 rode en 1 groene in fijne reepjes gesne den paprika, 1 gesnipperde ro de ui, 1 blikje fijne doperwtjes, 3 eetlepels fijngehakte peterse lie, 100 gram gewelde rozijnen. se kaas. Op smaak brengen met wat peper en zout. Mayonaise Draai 2 eieren, 1 eetlepel mos terd, 3 eetlepels azijn, 1 eetle pel sherry, wat zout en zwarte peper in mengbeker of mixer tot een egaal mengsel en voeg dan druppel voor druppel al draaiend 4 dl maisolie toe tot alle olie is opgenomen in een gladde saus. Notendressing Meng 2 eetlepels mosterd met 2 eetlepels wijnazijn, 1 eetlepel citroensap, 4 eetlepels sla-olie, 3 eetlepels notenolie, 1 plukje gehakte peterselie en wat zout en peper. RIEN VAN REEMS In het centrum van Frank furt, dicht bij de Alte Oper, staat een café met een vloerop pervlak niet veel groter dan dat van een fikse huiskamer. Maandelijks zet de gastvrije waardin van deze drukbeklan- te 'Kneipe' 100 hectoliter bier om. Tweehonderd vaten van vijftig liter. Per vierkante me ter een boel bier maar geen hoeveelheid waar ze in het land met de grootste biercon sumptie ter wereld van staan te kijken. Wel bijzonder is dat een groot deel van die plas uit alcoholvrij bier bestaat. Najaren van onderzoek en ont wikkeling bracht de Binding Brouwerij in Frankfurt am Main in 1979 het Clausthaler alcoholvrije bier op de markt, genoemd naar een plaatsje in de Harz waar een produktie- eenheid van deze op een na grootste brouwerij in Duits land is gevestigd. Clausthaler onderscheidde zich van de al bestaande alcoholvrije bieren vooral door de smaak. Tot op de dag dat Clausthaler werd gecreëerd waren alle pogingen om een alcoholvrije drank te produceren die met bier kon worden vergeleken, in feite fali- kant mislukt. Het lukte een voudigweg niet de biersmaak te evenaren. Met de alcohol onttrok men ook de ziel aan het bier en geen van de produkten zag kans populair te worden. Clausthaler daarentegen was al direct een succes, dankzij het unieke produktieproces, waarvan de formule even ge heim is als het recept voor Co ca-Cola. Noch verkoopsdirec teur dr. Rottger noch de heer Biermann van het laborato rium zijn van zins veel meer dan een tipje van de sluier op te lichten. Beiden beperken zich tot de onthulling dat Clausthaler wordt gebrouwen volgens het ruim vier eeuwen oude Duitse Reinheitsgebot. Dat wil zeggen dat alleen de grondstoffen gerst, gist, hop en water worden gebruikt zon der enige verdere toevoeging. Toch is Clausthaler, ondanks het vrijwel ontbreken van al cohol en terwijl het niet gepas teuriseerd wordt, minstens een jaar houdbaar. Waarschijnlijk schuilt het ge-" heim voor een deel in de maischmethode. Maischen komt neer op het maken van een beslag van gemalen mout en water dat in stappen wordt verhit tot maximaal 72 graden, waarbij enzymen het zetmeel in het beslag omzetten in ver- gistbare en onvergistbare sui kers. Het produkt van het mai schen is een waterige, min of meer zoet smakende oplossing die de brouwers wort noemen. Door de wort onder toevoeging van hop te koken en vervol gens te laten vergisten ont staat tenslotte bier. Binding is er in geslaagd een wort te produceren die slechts weinig vergistbare suikers be vat. Dat verklaart het lage al coholgehalte van Clausthaler, want suiker wordt tijdens het gistingsproces omgezet in al cohol en hoe meer suiker hoe meer alcohol. Bovendien duurt de vergisting hier maar 48 uur tegen normaal zes dagen voor een alcoholhoudend bier. De gist produceert dus weinig al cohol maar geeft wel smaak- Clausthaler: alcoholvrij, maar toch echt bier. stoffen af. Overigens wordt tij dens de lange lagering zes weken bij een temperatuur van -1 graad Celsius nog eens ex tra gist toegevoegd. Bij die lage temperatuur stopt de vorming van alcohol maar gaat de smaakontwikkeling door. Door echte biergist te gebrui ken krijgt Clausthaler een sterk bierig karakter en dat geldt zowel voor de smaak als voor het aroma. Typerend is daarnaast de vorming van een stabiel schuim, zodat dit alco holvrije bier aan de voornaam ste eisen van de kritische bier drinker voldoet. Bezoekers van de brouwerij krijgen steevast een biertje aangeboden. Dr. Rottger tapt het bier in een Romer Pils glas. Zelfs na het tweede glaasje heeft nog niemand in de gaten grof bij de neus te zijn genomen. Tot het gegrinnik van de brouwers verraadt dat het bier in het Romerglas geen normale pils is maar alcohol vrije Clausthaler. Geen van de bezoekers had de alcohol ge mist en zo gaat het nu altijd, verzekert dr. Rottger. Het komt zelfs voor, zegt hij, dat cafébezoekers die zich er niet van bewust zijn dat de Claus thaler die zij drinken geen al cohol bevat, de hoogte krijgen of althans de verschijnselen daarvan vertonen. Wat sug gestie allemaal niet vermag. In het introductiejaar 1979 pro duceerde Binding 13.000 hecto liter Clausthaler. Die hele hoe veelheid werd afgezet op de na tionale Westduitse markt. Vier jaar later kwam de export op gang. Engeland kreeg in 1983 een contingent van 2500 hecto liter, het jaar daarop was die hoeveelheid verveelvoudigd en bedroeg de totale produktie bij Binding in Frankftirt al 160.000 hectoliter. In 1984 ging 1000 hectoliter alcoholvrije Claus thaler naar de Verenigde Sta ten en werd het bier ook in Ne derland (600 hectoliter) geïn troduceerd. Een staflid van dis tilleerderij Dirkzwager, een maagpatiënt, ontdekte het in 1983 tijdens een vakantie in Oostenrijk en was direct en thousiast. Na een half jaar marktonderzoek werd beslo ten het een jaartje te proberen. In Nederland herhaalde zich wat in Duitsland was gebeurd, de consumptie verveelvoudig de binnen het jaar en in 1986 dronken we in ons land een ge schatte 5300 hectoliter Claus thaler, terwijl de brouwerij in totaal 360.000 hectoliter produ ceerde. Tot dusver werd in Nederland Clausthaler veel via de levens middelenhandel gekocht en thuis, dus in de anonimiteit, gedronken. „Mensen denken al gauw dat iemand een handi cap moet hebben om alcohol vrij bier te drinken", zegt dr. Rottger. In Duitsland, maar ook in Engeland, heeft Claus thaler inmiddels het imago veroverd een echt bier te zijn. Analyses hebben aangetoond dat Clausthaler niet meer dan 0,4 procent alcohol bevat (evenveel als sommige vruch tensappen), daarom mag het in Duitsland alcoholvrij maar moet het per 1 april in Neder land alcoholarm worden ge noemd. Bij een consumptie van anderhalve üter per uur kan geen spoor van alcohol in het bloed worden aangetoond. Sommige broodsoorten bevat ten zelfs twee keer zoveel alco hol als dit bier uit Frankfurt. Het bevat tevens zo'n dertig procent minder calorieën dan een gewoon pilsje. Voor Binding is het alcohol vrije bier een belangrijk pro dukt. De totale jaarlijkse bier- produktie van deze brouwerij bedraagt 2,3 miljoen hectoli ter en bijna een kwart daar van is Clausthaler. Binding heeft in West-Duitsland 60 procent van de alcoholvrije biermarkt in handen en in Ne derland 45 procent. De heer G. M. Kleinjan van im porteur Intercaves verwacht dat dit marktaandeel zal stij gen. Het ontmoedigingsbeleid van de overheid ten aanzien van de alcoholconsumptie en de aandacht voor gezonder le ven bevorderen de omzet van alcoholvrij bier. De distributie wordt grootscheeps aangepakt en eind maart ligt Clausthaler in de supermarkten van Albert Heyn. Daarna volgt de intro ductie bij de horeca. RIEN VAN REEMS In de gistingskelder staan tientallen kuipen waarin het bier tot gisten wordt gebracht. De trechter in het midden is de onderkant van zo'n gistingskuip. Na het gistingsproces wordt het bier afgetapt en via de buizen naar de klaringskuipen gevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 47