Gent wil met Antwerpen front tegen Zeebrugge Bezwaren tegen verdeling bezuinigingen Aardenburg Twijfels aan prioriteit dorpshuis in Philippine Boete 250,- voor negeren stopteken Twee weken en boete wegens plegen meineed Saneren van vloot kost visser geld Huisvesting van landbouwhuisdieren Misleidende reclame Lasser loopt zware brandwonden op PZC/streek 15 EN ONDERHOUD MET MARTENS POLITIERECHTER Mishandeling Hinderwetmotie CDA Axel zonder steun Gefrustreerd DISCUSSIE IN RAAD SAS VAN GENT Nieuwe ambtenaar VRIJDAG 27 MAART 1987 (van onze correspondent GENT - De Gentse havenschepen Ver- heeke wil samen met afgevaardigden van de 'drukkingsgroep' Gentse Ha vengemeenschap en de parlementa riërs uit Gent een onderhoud met pre mier Martens om andere criteria te bepleiten voor de verdeling van on- derhoudskredieten voor infrastruc- MIDDELBURG - De 26-jarige D. W. D. uit Groede stond donderdag voor het hekje van de politierechter in Middel burg omdat hij niet had gereageerd op een stopteken van de politie. D. reed in de nacht van 21 op 22 juni van het vorig jaar met zijn auto over de Kaai in Sluis terwijl zijn licht niet brand de. D. verklaarde op de zitting dat hij echt niet gezien had dat een agent zijn hand had opgestoken toen hij eraan kwam. De politieman had in de lichtbundel van een straatlataarn gestaan, zodat hij duidelijk zichtbaar moest zijn ge weest. Toen D. de agent naderde gaf hij echter meer gas en de wetsdienaar kon niet veel anders doen dan opzij- springen en D.'s nummer noteren. Hij kreeg na verloop van tijd de rekening gepresenteerd in de vorm van een giro kaart van 250 gulden. D. vond dat veel te duur voor wat hij had gedaan, ,,'t Is nogal de moeite", zei hij, ,,daar kan ik nog wel voor naar Middelburg komen. Als het nou rijden onder invloed was geweest had ik het wel een redelijk bedrag gevonden". Hij voerde aan dat het op die zaterdag nacht erg druk en rommelig was ge weest waardoor het stopteken hem was ontgaan. Politierechter mr G. H. Nomes hield zich aan de feiten zoals die in het proces-verbaal vermeld wa ren en legde hem de boete van 250 gul den op. De 45-jarige R. A. F. M. uit Middelburg werd conform de eis veroordeeld tot een week voorwaardelijk en 400 gul den boete voor het mishandelen van zijn ex-vriendin en voor het verzwij gen van inkomsten terwijl hij een werkloosheidsuitkering had. In juli vorig jaar had hij de vrouw een boeket bloemen laten bezorgen. Zij was absoluut niet gediend van deze at tentie en dat was aanleiding tot onge noegen tussen hen beiden. M. kon daarbij zijn handen niet thuishouden en sloeg de vrouw met haar hoofd te gen de muur. De uitkeringsfraude was al veel langer geleden. In de maanden september en oktober van 1984 verdiende M. onge veer 4000 gulden met laswerkzaamhe- den voor een Rotterdams bedrijf. Hij vermeldde dat niet op zijn inkomsten verklaring voor de sociale dienst, die hem daardoor zo'n 1500 gulden te veel uitbetaalde. M. heeft het ten onrechte ontvangen geld intussen terugbe taald. tuurwerken. Op een vergadering van de pressclub van de Gentse haven le verde Verheeke - daarin volmondig gesteund door vertegenwoordigers van de maritieme privésector-zware kritiek op het beleid van het Belgi sche ministerie van openbare werken inzake de uitbouw van de haven van Zeebrugge. Gent wil in de toekomst een duidelijk front vormen met de ha ven van Antwerpen, in de hoop Brus sel te overtuigen van de noodzaak meer aandacht op te brengen voor beide havens. Het Gentse stadsbestuur en de privé sector hadden donderdag geen goed woord over voor de Belgische haven- politiek. Vooral de recente verklaring van voorzitter Traen van de Maat schappij van de Brugse Zeevaartin richtingen dat Zeebrugge tegen 1990 een grote containerterminal klaar wil W. P. de Smet AXEL - De motie van het CDA in de gemeenteraad van Axel waarin ge vraagd wordt om een Hinderwetver ordening Agrarische Bedrijven kreeg gisteravond nauwelijks steun. Al bij de begrotingsbehandeling vorig jaar drong CDA-raadslid W. P. de Smet er op aan dat er een dergelijke verorde ning komt om te voorkomen dat agriërs in het buitengebied allemaal apart een hinderwetvergunning moe ten aanvragen. Zowel het college als de andere fracties in de gemeenteraad waren tegen de motie die De Smet gisteravond indien de. Belangrijkste argument van wet houder P. T. A. M. R. Apers tegen de motie is het feit dat er slechts 25 boe ren in de gemeente onder een dergelij ke verordening kunnen vallen. Alle an deren voldoen al op een andere manier aan de bepalingen in de hinderwet. Ook vindt Apers dat het opstellen van de verordening extra werk betekent voor de ambtenaren. De Smet deed daarom de suggestie de verordening zoals die in de gemeente Borsele in ge bruik is kant en klaar over te nemen. Behalve zijn beide fractiegenoten was niemand voor. SINT-ANNALAND De Wellevaete, 20 uur: Optreden de Dolly Dots. MIDDELBURG Kloveniersdoelen, 20 uur: Schrijversavond door het Z.K.C. TERNEUZEN Zuidlandtheater, 20 uur: Theo Joling en Lucia Meeuwsen met 'Het Konsert'. ZIERIKZEE De Vierschaar, 20 uur: Concert door het Demian Kwintet. BERGEN OP ZOOM Roxy I, 20 uur: De aanslag, 12 jr. Roxy II, 19 en 21.30 uur: Flodder, a.l. Cinem'Actueel I. 19 uur: Labyrinth, a.l.: 21.30 uur: Blonde Dolly, 16 jr. Cinem'Actueel II, 19 en 21.30 uur: Cro codile Dundee, a.l. Cinem'Actueel III, 19 en 21.30 uur: Fer ris Buellers day off, a.l. GOES Grand, 19 en 21.30 uur: Iris. HULST De Koning van Engeland, 19 en 21.30 uur: Crocodile Dundee, a.l.; 19 en 21.30 uur: No Mercy, 19 uur: Flod der. a.l.; 19 uur; Labyrinth, a.l,; 21.30 uur: Top gun; 21.30 uur: Wild things. MIDDELBURG Meccano, 20 uur: True stories, a.l.; 22.30 uur: The mis sion, a.l. Electro, 20.30 uur: Round midnight, a.l. TERNEUZEN Luxor, 19.30 en 21.45 uur: Wise guys, a.l.; 19.30 uur: Young blood, a.l.; 21.45 uur: Blonde Dolly, 16 jr. VLISSINGEN Alhambra 1,19, 21.30 en 23.30 uur: Clockwise. Alhambra II, 19 en 21.30 uur: Crocodile Dundee, a.l.; 23.30 uur: De gravin. Tentoonstellingen AXEL—Galerie Bellemans, 10-18 uur: Werken Giorgio Rubino. Kindergalerij: Werken Harrie Dama- ve. BERGEN OP ZOOM Markiezenhof, 14-17 uur: 'Schatten uit de Schelde' (t/ m 26/4). Etcetera: 'De natuur, leermeester van de kunst' (t/m 20/4). Galerie 47, 13-17 uur: Werken Niko de Wit (t/m 10/4). BIERVLIET Art House, 9-12 uur: Werken Bob Ernsting en Rijnhard Schregardus (t/m 31/3). BURGH-HAAMSTEDE De Bewaer- schole, 13.30-16.30 uur: Werken Ineke Otte. CLINGE Galerie Esprit, 13.30-17.30 uur: 'Zicht op Zeeland', diverse kun stenaars. GOES Museum. 10-16 uur: Schilde rijen van Robie van Outryve. Lunchcafé, 9-18 uur: Werken Peter J. van Berkel. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HEINKENSZAND De Stenge, 9-17 uur: Werken Elviera Wersche (t/m 3/4). MIDDELBURG -j- Galerie Montpar- nasse, 14-18 uur: Werken Nico Vrielink (t/m 17/4). Balans 17, 12-17 uur: Wies de Bles en Martin McNamara. Kunstuitleen, 13-17 uur: Werken diver se kunstenaars (t/m 4/4). Vleeshal. 13-17 uur: Paul de Nooijer Squares (t/m 26/4). ZKC (in bibliotheek) 10-21 uur: 'Hon derd foto's (t/m 2/4). Galery Het Dok, 9-12 en 13-17 uur: Werken Nelleke Montfoort. NEELTJE JANS Topshuis, 10-17 uur: 'Delta Expo'. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuurhistorie. 10-17 uur: 'Vleermui zen'. OOST-SOUBURG Bibliotheek, 13.30-17.30 uur: 'Pijlers in de Ooster- schelde', fotografie van Theo Janssen (t/m 3/4). TERNEUZEN Galerie Trouvaille, 9- 21 uur: Collages Ruud Martens (t/m 31/ 3). Galerie Nummer 7, 14-18 en 19-21 uur: Beschilderde en versierde eieren. Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13.30-16 uur: 'De gemeente' (t/m 16/4). VLISSINGEN Galerie Bellamy 19 (Stedelijk Museum), 10-12.30 en 13.30- 17 uur: Philippe Vandenberg, accent tekenen (t/m 25/4). Reptielenzoo Iguana, 14-17.30 uur: ex positie levende reptielen, amfibieën en insekten. Gevangentoren, 12-14 en 17-21.30 uur: Albert Verburg, diverse technieken. IJZENDIJKE Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Werken van Jaap Boek hout. Hulpcentre Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. hebben, is in Gent in het verkeerde keelgat geschoten. Het Gentse haven bestuur ziet opnieuw miljarden over heidsgeld naar de kusthaven vloeien, dit terwijl Gent zich moet blijven be klagen over een 'stiefmoederlijke be handeling'. „Openbare werken maakte voortdu rend studies over zaken die er niet zijn", zo zei G. Vandermueren, alge meen directeur van het graanoverslag- bedrijf Ghent Grain Terminal. „Men heeft gedroomd van ertsen uit Zweden om de diepwaterkade van Zeebrugge er door te krijgen. Nu spreekt men daar over een containeraanvoer die er niet is. Dat zijn toch geen economische berekeningen, maar prognoses die puur aan de fantasie zijn ontsproten. Wat zal er gebeuren als Zeebrugge he lemaal zal zijn uitgebouwd? Dat moet er toch een verbinding met Henter- land komen? Het reeds veel besproken Noorderkanaal wordt dus de volgende stap. Nog eens goed voor dertien mil jard uit de staatskas". Volgens Vandermueren (lid van de Gentse havengemeenschap) raken de Gentse havenbedrijven door deze po litiek steeds meer gefrustreerd en zien zij hun eigen ontwikkelingskan sen en die van de haven geremd. „De overheid schrikt de mensen af die daar wensen te investeren. De onder nemingen voelen zich bekocht. Zij kunnen niet meer concurreren met buitenlandse havens. De jongste vijf jaar zijn de winstmarges fel terugge lopen, onder meer als gevolg van de beperkte toegankelijkheid van de ha ven van Gent. Als graan- en ertsschepen een gedeelte van hun lading moeten lichten in de Put van Terneuzen, alvorens naar Gent te komen, heeft dat een nadelige invloed op de transportkosten", aldus Vandermeuren. Meer geld voor Zee brugge doet in Gent ook de vrees rijzen dat de regering de plannen voor de bouw van Kluizendokken en de ont wikkeling van de linkerkanaaloever op de lange baan zal schuiven. Voorzit ter Anselin van de Gentse havenge meenschap zei, dat de overheid maar eens duidelijke berekeningen moet maken inzake de reële goederentra fiek, toegevoegde waarde en werkgele genheid in de havens. „Thans is er geen serieus inzicht en wordt bijvoor beeld de aanvoer van uit zee gebag gerd zand meegerekend in de goede renstatistieken van Zeebrugge", aldus Anselin. DEN HAAG Wegens meineed werd de 42-jarige Nieuwerkerker K. B. don derdag door het Haagse Hof in hoger beroep veroordeeld tot vier weken ge vangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk, en een geldboete van 2500,De procureur-generaal had om vier weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf gevraagd. De Nieuwerkerker zou de meineed in 1983 hebben gepleegd op verzoek van zijn 'klusjesman' D. en diens advocaat. D., bouwvakker van beroep, had voor de verdachte op diens verzoek een ste nen muur gebouwd. Wegens het uitoe fenen van een aannemersbedrijf zon der vergunning, moest de bouwvakker in verband hiermee voor de economi sche politierechter in Middelburg ver schijnen. Om vrijspraak te krijgen werd de Nieuwerkerker overgehaald om voor de rechtbank te verklaren dat hij de bouwvakker voor zijn klus nooit iets had betaald. Enige tijd later be kende de Nieuwerkerker dat dit gelo gen was. Het Hof matigde de opgelegde gevan genisstraf, maar legde de Nieuwerker ker wel een hoge geldboete op. De Burchtstraat in Oostburg omstreeks 1950. Weinig auto's, maar veel fietsen en vooral voetgangers. OOSTBURG - In de openbare bibliotheek van Oost burg wordt van 31 maart tot en met 28 april een ten toonstelling gehouden van foto's uit Zeeland in de ja ren '45 tot '55. Het zijn bijna honderd foto's, een selectie uit een schenking van ruim 1500 negatieven uit het ar chief van het Zeeuwsch Dagblad, die de Zeeuwse Bi bliotheek drie jaar geleden ontving. De foto's geven, geordend in thema's, een beeld van de provincie Zeeland in de tijd van de wederopbouw. Ken merkend zijn de straten in die jaren, weinig auto's en veel fietsen. De expositie is tijdens de openingsuren van de biblio theek op dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag te zien. AARDENBURG De gemeenteraad van Aardenburg had donderdag avond grote bezwaren tegen het voor stel van het college om de bezuinigin gen op sociaal cultureel werk, in to taal zesduizend gulden, gelijk te ver delen over de regionale instellingen die op dit vlak actief zijn. CDA- woordvoerster G. van Westrienen- Dijs, WD-er J. Dees, D66-er H. van Rie en Gemeente Belangen vertegen woordiger W. van Helden waren una niem van mening dat de stichting welzijn voor ouderen en de stichting voormaatschappelijke dienstverle ning moesten worden ontzien. De Zeeuwse muziekschool, het Zeeuw se Instituut voor Kunstzinnige Vor ming, de Bibliotheek en de Streek Jeugd Centrale dienen, aldus genoem de sprekers, te worden gekort naar de hoogte van de subsidie die zij nu ont vangen. Het college besloot daarop haar voorstel terug te nemen en in de volgende raadsvergadering met een nieuw voorstel te komen, waarin reke ning wordt gehouden met de kritiek uit de raad. De D66-er H. van Rie betitelde de hele discussie rond de bezuinigingen als 'paniekvoetbal'. In het verleden heb ben de West-Zeeuwse -Vlaamse be stuurders er zich geen rekenschap van gegeven dat de subsidiestroom wei eens minder zou kunnen worden. In meerderheid kon de raad zich achter het voorstel scharen om voor een be drag van 3500,— een sociaal recher cheur van de gemeente Terneuzen op part-time basis in te huren. H. van Rie zag niets in de aanstelling van een so ciaal rechercheur. „Iemand met een volle dagtaak mag wel klussen, ie mand met een uitkering die erbij klust, wordt gestraft. Men doet dat niet uit luxe, maar uit pure noodzaak. Het be drag wat wij voor die sociaal recher cheur uittrekken, kunnen we beter aan zaken besteden die belangrijker zijn". Gemeentebelangen vertegenwoordi ger W. van Helden, die voor het voor stel stemde, stelde dat er geen heksen jacht mag worden ontketend op uitke ringsgerechtigden. „We moeten de mensen niet bang maken dat ze bij elk klusje worden gepakt", zo vond hij. Naar zijn mening mocht de sociaal re chercheur uitsluitend in actie komen als het zware fraude betrof. Wethouder mevrouw A. S. Keijmel-Cambier (PvdA) voerde aan dat de medewer kers van de sociale dienst moeilijk met fraude-onderzoeken kunnen worden belast, omdat daardoor de vertrou-. wensrelatie met de cliënt wordt aange tast. De JOVD, de vereniging van jon ge liberalen, hoeft niet op subsidie te rekenen, hoewel het slechts om een luttel bedrag, acht gulden, ging. Men vroeg de Aardenburgse raad om een bijdrage voor een scholingscursus. Het was een principezaak vonden de te genstemmers (alleen de twee WD- raadsleden en de twee wethouders stemden voor het voorstel). Naar hun mening was subsidiering van dit soort activiteiten een zaak van het rijk en niet van de gemeente. „Ik hoop maar dat er geen AROB-bezwaren komen", grapte burgemeester E. Jongmans na verwerping van het voorstel. In het vervolg worden subsidiever zoeken van minder dan honderdvijf tig gulden niet meer door de raad, maar door het college afgehandeld. Een meerderheid van de raad oordeel de dat dit om efficiency redenen beter was. Het aanvullend subsidieverzoek van de stichting Alphabetiseringswerk ten behoeve het en samen met het ZIKV opgezette creatieve taalcursus voor buitenlandse vrouwen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen was voor de VVD-er E. Scheppers aanleiding om de zorg voor de buitenlanders op de kor rel te nemen. „Laten de buitenlanders zich maar aanpassen aan ons", zo zei hij. Hij twijfelde ook aan het nut om het hen 'zo goed mogelijk naar de zin te maken'. Het subsidieverzoek werd met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Aardenburg stapt uit het werklozenproject West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De deelname is te gering om verder door te gaan, meende de raad. De Streek Jeugd Centrale, die het project in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren coördineert, wil in Aardenburg een enquête houden waarom de be langstelling zo minimaal is. R. van de Wijnckel (CDA) stelde dat men over het beëindigen van de deel name aan het baanlozenproject niet al te dramatisch moet doen. Daaruit kon worden geconcludeerd dat de haanlo zen zich blijkbaar prima kunnen bezig houden op andere manieren. Zonder discussie stemde de raad in met het voorstel om een deel van het Romein se Castellum in Aardenburg te recon strueren. Met de eerste fase is een be drag gemoeid van 27.500,Binnen niet al te lange termijn wordt een be gin gemaakt met het opknappen van de wegen in Aardenburg. De raad stel de hiervoor een krediet van 150.000.— beschikbaar. Er zijn nogal wat knelpunten, onder andere de ha ven in Aardenburg en Sint-Pietersdijk bij Sint-Kruis. De commssie openbare werken gaat zich buigen over de priori teitenlijst, waarna aldus wethouder J. de Ridder binnen anderhalf a twee maanden de reconstructie van het we gennet daadwerkelijk kan aanvangen. SAS VAN GENT Even laaide de dis cussie donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Sas van Gent fel op. Gesproken werd over de totstandkoming van het dorpshuis in Philippine. Daar vraagt de bevolking van Philippine al vele jaren om, maar om diverse redenen is het dorpshuis er nog steeds niet. VVD- fractie-voozitter C. R. I. Barbé maak te zich op het einde van de vergade ring boos op het college van b en w, omdat nu andere gebouwen volgens hem een voorkeursbehandeling krij gen. Barbé doelde daarmee op het in recordtempo gereed maken van plan nen voor de voormalige kleuterschool Hanneke en Janneke aan de Kerkhof laan in Sas van Gent, als nieuw onder komen voor het Sociaal Kultureel Werk. „De plannen en tekeningen circuleren al onder het bestuur van het SKW. Waarom worden er nieuwe prioriteiten gelegd door het college. De raad heeft zich in het verleden toch duidelijk uit gesproken om eerst het dorpshuis in Philippine te realiseren". De raad besloot voorts, met uitzonde ring van het CDA, om 200.000,— be schikbaar te stellen voor de verwer ving van panden in het gebied rond de Grootmajoorstraat en de Noordstraat. Dat vond met name CDA-er R. de Mul nogal prematuur, daarin bijgevallen door Barbé. Ook het huidige onderko men van het SKW, het gebouw De Ro- selaer, staat in de Noordstraat. Barbé zag tussen de sloop van het gebouw en de bouw van nieuwe huizen op die plaats een gat ontstaan van drie jaar. „Daartoe is de dwingende noodzaak niet aanwezig", stelde hij vast. De VVD-fractie-voorzitter conclu deerde uit de voortvarendheid van het college, dat er klaarblijkelijk an dere prioriteiten gelegd worden. Een mening die raadsvoorzitter J. Plat- schorre bestreed. „Geef me geld voor een nieuwe ambtenaar op algemene zaken en een hoop werk dat nu blijft liggen wordt spoedig gerealiseerd. Ook het dorpshuis in Philippine", zo zei de loco-burgemeester. De raad stelde donderdagavond 66.000,beschikbaar voor een nieu we verwarming in het Sasse open luchtzwembad. Dat was toch niet vol gens de wens van CDA-er R. Brugge- man die vond dat de verwarming hele maal niet meer nodig was. „In andere gemeenten zijn de ervaringen zonder verwarming ook gunstig. Het heeft geen nadelig effect op het bezoekers aantal". Dat werd door wethouder L. Marquinie bestreden. „Het zwemsei- zoen wordt dan aanmerkelijk verkort en dat scheelt natuurlijk in het bezoe kersaantal". Ook voor privatisering van het Sasse bad, aangedragen door WD-er R. Noët, was Marquinie niet te vinden. „De verliezen die door de gemeen schap worden gedragen zijn hoog. Bij een privatisering moet er winst wor den gemaakt, dus de prijzen gaan om hoog. En dat willen wij de bezoekers niet aandoen". Ook de verschillende scholen in de ge meente zijn donderdagavond tevre den gesteld. De openbare basisschool Prins Frederik Hendrik in Sas van Gent mag een nieuwe rekenmethode aanschaffen voor bijna zevenduizend gulden. De openbare basisschool De Stelle in Philippine krijgt een kleuren televisie, de katholieke basisschool De Werf, eveneens in Philippine, mag een draaihek voor de school plaatsen en de katholieke basisschool in Westdorpe gaat de vloerbedekking in twee loka len vervangen. Woensdag 15 april komen schaats kampioen Leo Visser en kernploeglid Jolanda van Grimbergen de prijzen uitreiken aan de sportkampioenen in Sas van Gent. Voor de raadsleden W. ten Hoor (pvda) en R. de Mul (cda) re den om te informeren of de kosten toch wel meevallen. „Achttienhon derd gulden", antwoordde wethouder Marquinie. „En dat bezuinigen we op de attenties die de Sasse kampioenen krijgen. Bovendien mag iedereen de twee prominenten een hand geven, ze kunnen hen zien, ruiken en bevoelen. En dan is zo'n bedrag niet hoog". Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen of commenta ren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Ano nieme inzendingen of stuk ken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats wor den niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 350 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweigerde brie ven kan niet worden gecor respondeerd. ZUID-HOLLAND-ZUID BARENDRECHT, 26 maart 1987. Andijvie jong, 1500 kg: a 9 308-333, a 12 313-319; kom kommers. 134.000 st: 91/op 121,76/91107-112, 61/76 108-114, 51/61 86-91. 41/51 75-79, 36/41 71-75; 31 36 54-58; 26/31 48-50; komkommers krom, 4000 kg: 109-113; komkommers stek, 35000 kg: grof 77-114, middel 42-67, fijn 30; ra dijs, 95.000 bs: krat grof 51-62, middel grof 63- 70. bakje grof 56-61, middel grof53-72, fijn 37- 45; rabarber, 20.500 kg: rood 234-276, nor maal 233-245: sla glas, 86.000 st: eenmalig fust 23/24 43-45,21/22 42.19/20 38-39,17/18 34- 36, meermalig fust 34/36 54-58.31/33 46-48,25/ 27 40-42; spruiten, 15.500 kg: a 1 328-364, b 1 227-239, kavel a 2 35-350, b 2 35-130, d 2 35- 440; tomaten, 3300 bk: b nm 1 2420-2560, b rd 1 2400-2570, a nm 1 2470-2530, a rd 1 2430, 2530, c nm 12240-2270, c rd 12190-2220, cc nm 1 910, cc rd 1 1060; veldsla, 2000 kg: 530-730, kavel kort 430-670; witlof, 59.000 kg: extra kort 1 174-240, kort fijn 1 149-227, kort grof 1 139-163, lang grof 1 149-172, klvp fijn 171-206, klvp grof 185-198, kort fijn 2 124-145, kort grof 2 119-133, lang grof 2 93-116, d 87-137, 3 57- 108: aardappelen, 38.000 kg: bintje bonken 28-38, bintje groot 13-24, eigenheimer 16-22, irene 19-30; andijvie, 8500 kg: 147-266: broei- vet, 60 kg: 460-540: bospeen, 400 bs: 350-380: crispsla, 6000 st: 33-72; knolselderij, 15.500 st: lOstpbk55-108,12 stpbk 12-78,15stpbk 12-27; koolrapen, 5000 kg: 26-31; witte kool, 5000 kg: 18-60; rode kool, 65000 kg: 10-66; ge le kool, 350 kg: 18-58; kroten, 3000 kg: 10-30; peterselie, 800 bs: 88-136; prei, 4000 kg: 240- 260, kl 2 28-270: raapstelen, 3500 bs: 26-46; selderij, 18.000 bs: 56-176; snijbonen, 150 kg: 1090-1140; spinazie, 25.000 kg: 58-123; spits kool, 450 kg: 30-35; sjalotten, 100 bs: 38; uien, 51.000 kg: bonken 41-54, grof 23-37, middel 8-27, drieling 5-7. geschoond 54-94; waspeen, 15.000 kg: a 68-72, b 66-68; waterkers, 200 bs: 117-131; winterpeen, 15.000 kg: 8-24; kervel, 150 bs: 69-129; aardbeien, 500 ds: 220-230; ap pelen, 75 ton: coxs orange pippin, 13 ton: 65/ 70 85-108, 60/65 51-67; elstar, 6 ton: 80/85 154- 159; golden delicious, 26 ton: 80/90 66-89, 70/ 80 39-76, 65/70 30-43; goudrenette, 4 ton: 75/ 85 53-86, 65/75 50-57; laxtons superb, 3 ton: 75/80 86-88,70/75 77; lombarts calville, 8 ton: 80 85 44-47. 75/80 46-48. 70/75 57; karmijn de sonnaville, 2 ton: 80/90 95-103, 70/80 117-126; jonagold, 7 ton: 80, 85 117-155, 75/80 137-158; peren, 10 ton: conference, 6 ton: 65/70 165- 170, 55/65 93-132, 45/55 46-63; saint remy, 4 ton: 70 80 166-192, 60/70 162-185, 50/60 146- 155; voorverkoop conference: 65/75 1 156 5 ton, 55/65 1 125-126 30 ton, 65/75 2 142 6 ton. 55/65 2 108-112 21 ton, 45/55 2 62-63 20 ton. Aardappeltermijnmarkt, oogst 1986. Datum 26/3/'87. Bintje 50 mm opw. April: la ten 2920, bieden 2900, slot 2900. Mei: laten 3250, bieden 3230, slot 3250. Stemming april: prijshoudend. Mei: prijshoudend. Open staande posities: april: min 408 wordt 1108. Mei plus 184 wordt 4246. Omzet april: 527, hoogste prijs 2950, laagste prijs 2860, laatste zaken 11x2900. Mei: 293, hoogste pr. 3270, laagste prijs 3150. laatste zaken 5x3250. Dag: april 527, mei 293. Oogst 1987: april: laten3050, bieden 303, slot 3030. November: laten 2500, bieden 2450, slot 2450. Stemming april: kalm, november: kalm. Openstaande posities: april plus 7 wordt 444. Omzet: alles gedaan 303. Dag: april 7. T Het wetsvoorstel van de Dierenbe scherming, dat de heer De Klerk ver meldt in zijn Dierelantyntjes van 18 maart jl„ heeft, als het van het Ministe rie van Landbouw afhangt, helaas wei nig kans van slagen. Overduidelijk blijkt dat dit Ministerie hier niet ach ter staat en onwillig is mee te werken aan een effectievere bescherming van dieren. Zij maakt in haar Nader Memo rie van Antwoord gebruik van dubieu ze argumentatie en valse voorstelling van zaken. Slechts op wat onderge schikte punten is er wat tegemoetko ming, maar ten aanzien van de wezen lijke onderdelen in deze Gezondheids- en Welzijnswet voor Dieren verwerpt zij de voorstellen, die juist ook door een aanzienlijk deel van de Tweede Kamerleden ondersteund worden. Het Ministerie van Landbouw vindt toetsing van huisvestingssystemen vooraf een dure en tijdrovende zaak en zegt dat er zogenaamd geen criteria zouden bestaat waaraan nieuwe syste men getoetst kunnen worden. De laat ste tientallen jaren is er zowel in bin nen- als buitenland zeer veel etholo gisch (diergedrag) onderzoek geweest op dit gebied. Het feit dat in het bui tenland wél toetsingscriteria tot volle tevredenheid van boeren en industrie worden toegepast logenstraft deze be wering. Bovendien werden door professor Wiepkema, tijdens een in oktober ge houden studiedag over dit onderwerp aan de Landbouwuniversiteit van Wa- geningen, zeer scherpe in percentages uit te drukken criteria aangegeven. Het wetsvoorstel van de Dierenbe scherming is gericht op het voorko men van dierenleed, terwijl het wets voorstel van het Ministerie uitgaat van bijsturen van misstanden achter af. Geen toetsing vooraf betekent het paard achter de wagen spannen. Wie hiervan weer de dupe worden is heel duidelijk, de dieren en de boeren. A.J. F. Haverman-van de Scheur Sprencklaan 5 Middelburg Onder het motto, te koop 'Kat in de zak', lees ik in de PZC telkens de ad vertentie over misleidende reclame. In dezelfde krant lees ik ook de adverten ties van de heren middenstanders. Ook in de talrijke advertentiebladen lees ik dergelijke advertenties. 'Speciale aanbiedingen' van 1,29 en van 8,98, enz., enz. Of nu iedereen niet weet dat dit misleidende reclame is. Men betaalt immers in plaats van 1,29 toch 1,30 en in de plaats van 8,98 toch 9,00. Men doet er dan ook goed aan niet op dergelijke speciale aanbiedingen in te gaan, want op die manier wordt men goed bij de neus ge nomen. Nog beter zou zijn niet contant te beta len, maar per giro, dan immers betaalt men het juiste bedrag. G. Schout, Blaaubeenstraat 18, Goes. BIERVLIET - De 26-jarige R. C. P. van W. uit IJzendijke heeft donderdag ern stige brandwonden opgelopen tijdens zijn werk in de landbouwsmederij Braakman BV in Biervliet. Van W. stond aan een werkbank te lassen toen vlak naast hem een pot met verf en een pot met thinner ontploften. Getuigen hebben althans ontploffin gen gehoord en de politie vermoedt dat er een vonk van de lasapparatuur is overgesprongen. Van W. is per am bulance eerst naar het ziekenhuis in Oostburg gebracht en later naar het brandwondencentrum van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Daar werden onder meer derde-graads- brandwonden geconstateerd. (Slot van pagina 9) voelens van onvrede over het niet vol- vissen van contingenten". Braks bleek het daarmee 'volstrekt' niet eens. Dat men de maximale hoeveelheid die van een bepaalde soort vis mag worden ge vangen, vaststelt, betekent nog niet, aldus de minister, datje die quota ook móet uitputten. „Aan het feit datje ei gen vloot met overcapaciteit kampt, kun je niet het recht ontlenen de quota van anderen op te vissen," aldus de mi nister. Kosto (PvdA) lanceerde het voorstel om de vissers te verplichten jaarlijks een waarborgsom te storten. „Per schip wordt een bedrag van enige bete kenis gestort, dat bij overschrijding van de quota geheel of ten dele aan de staat vervalt en bij correct gedrag aan het eind van het jaar met rente wordt terugbetaald." Braks zegde toe dit idee 'welwillend' op zijn haalbaarheid te zullen bekijken. Hij wees er echter op, dat vissers die hun quota over schrijden, reeds eenzelfde hoeveelheid op hun quotum voor het volgende jaar in mindering krijgen gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 29