Adopteer een boom op Hulster wallen Raad Hulst akkoord met stadsvernieuwing PZC/ provincie EERST GEVOLGEN ONDERZOEKEN KNMI-ZIERIKZEE VERHUIST NAAR MIDDELBURG Wandeltocht in kader vastenactie Stichting Sociaal I Cultureel Werk in Sas van Gent heeft I nieuwe voorzitter in Terneuzen i Continental band 1 I 185/14199,-1 RAADSLID J. J. VAN DORSSELAER: 12 VLISSINGEN De Vlissingse gemeenteraad heeft donderdag avond zijn burgemeester J. C. T. van der Doef afgeremd in diens enthousiasme over de aanleg van een Westerschelde oe ververbinding (WOV). De heer Van der Doef wilde het college van gedeputeerde staten van Zeeland een brief schrijven waaruit zou moeten blijken dat de Vlissingse gemeenteraad in ieder geval voor de aanleg van een WOV is. Nieuw centrum Vlissingen Wedstrijd in Axel in ei-versieren Goede zaak Parkeren m I Golf 145/13 127,-1 I Jetta 155/13 137,-1 Passat 165/13... 154,-1 1 VW transporter Grote kans VERKEERSCIRCULATIEPLAN WORDT UITGEVOERD VRIJDAG 27 MAART 1987 Vlissingeii remt geestdrift WOV Regio Zeeland behoudt eigen weerbericht Jos Broeke Ad Donker Het weerstation van het KNMI in Vlissingen. pleit werd voor een zo westelijk moge lijk tracé. De Vlissingse raadsleden wilden best een brief naar gedeputeerde staten schrijven maar daarin mag niet komen te staan dat Vlissingen akkoord gaat met de aanleg van een WOV, zelfs als aan de voorwaarde van een zo weste lijk mógelijk tracé wordt voldaan. Daarvoor vonden de fracties het nog te vroeg. Dekker: „Straks moeten we via opcenten op de motorrijtuigen belas ting voor iets betalen waar we mis schien nog eens schade van zullen heb ben." Van de zijde van onder meer de PvdA werd aangedrongen op onder zoek naar de nadelige effecten van het verdwijnen van de veerdienst. Dat is echter, zo bleek in de raadsver gadering, niet zonder meer het geval. Alle fracties waren het er over eens dat eerst voldoende onderzoek moet wor den uitgevoerd naar de negatieve ge volgen van het wegvallen van de veer- verbinding Vlissingen-Breskens. Overigens erkende CDA-fractievoor- zitter M. Dekker, daartoe uitgenodigd door zijn PvdA-collega A. J. de Koene, dat ook de CDA-gedeputeerde drs. R. C. R. Barbé wel erg hard van stapel loopt als het om de aanleg van de WOV gaat. De Vlissingse raad discussieerde over dit onderwerp naar aanleiding van een motie van de gemeenteraad van Oostburg, waarin onder meer ge- Weerman Jan Pelleboer komt de eer toe zo'n dertig jaar geleden in Nederland ermee te zijn begon nen: het leveren van weerberichten- op-maat aan wie daarvoor wilde be talen. Het bracht de weerprofeet uit Paterswolde behalve de financiële revenuen landelijke faam. De laat ste jaren hebben meer particuliere ondernemers dit gat in de markt ontdekt. Industriële bedrijven, scheepvaart maatschappijen, binnenvaartschip pers, visserij, luchtvaart en water sporters, allemaal hebben ze infor matie over het weer nodig. Handige weerprofeten zorgen dat die er - ui teraard tegen betaling - komt. Neem een bedrijf als Meteo Consult, een particulier weerbureau van de ex- KNMI-ers Harry Otten en John Ber nard. Bedrijven in omroeporganisa ties vechten bijna om de eer van Me teo Constult een eigen weerbericht te kopen. Waar blijft in dit verhaal onze natio nale weersvoorspeller, het KNMI? De Bilt heeft het moeilijk, kampt met bezuinigingen en heeft het leveren van weerberichten aan particuliere instanties, zoals de media, min of meer prijsgegeven. Plannen om in al le Nederlandse regio's weerbureaus te vestigen die regionaal de klanten van weerberichten zouden voorzien heeft men laten varen. Welke gevolgen heeft die terugtocht van het KNMI, met name voor deze provincie? Zeeland heeft geboft, vinden Ton Donker en Jos Broeke, respectieve lijk hoofd van KNMI-Zierikzee en KNMI-Vlissingen. Dat is zeker het geval tegen de achtergrond van de grote bezuinigingsoperatie waarmee het KNMI op het ogenblik landelijk wordt geconfronteerd. Weliswaar zijn de plannen van de baan om in Vlissingen een regionaal weerbureau te vestigen met een actief voorlich tende taak naar het publiek, maar Zeeland houdt in elk geval een eigen hydro-meteovestiging die een weer bericht voor de regio blijft maken. Die nieuwe vestiging wordt een voortzetting van het KNMI-station Zierikzee dat in de loop van 1988 wordt opgeheven - en wordt, zoals gisteren gemeld, gevestigd in Mid delburg. Er bestaat in Zeeland een enorme behoefte aan een eigen weer bericht voor de waterrijke delta. Het telefonisch weerbericht voor dit ge bied, samengesteld door KNMI-Zie rikzee, toont dat overduidelijk aan. Ton Donker: „Het telefonische weer bericht voor de delta is een enorm succes gebleken. We zitten momen teel op een aantal van rond de 250.000 aanvragen per jaar en het stijgt nog steeds fors. Vooral in de zo mer heb je te maken met een recrea- tiepiek, die oploopt tot 35.000 aan vragen per maand. Dat is inmiddels ook in Den Haag opgevallen, dus zal het in de toekomst allemaal meer geld moeten gaan opleveren". De veranderingen op weerkundig ge bied in Zeeland staan in direct ver band met de afloop van de deltawer ken en in veel mindere mate met de bezuinigingsoperatie bij het KNMI. Het KNMI moet in de komende jaren fors inleveren. Dit jaar moeten ze ventien medewerkers van de weer- dienst afvloeien en in de jaren 1988, 1989 en 1990 volgen nog eens 47 men sen. Dat zijn in vier jaar 64 formatie plaatsen op een totaal van ongeveer 600 mensen die in De Bilt en daar buiten voor het KNMI werken. Ton Donker: „Het gaat om opgelegd beleid. Daaraan is niet te ontkomen. De dienstcommissie heeft dit uit gangspunt inmiddels geaccepteerd. De afdeling geofysica lijdt de meeste pijn, met name het aardmagnetisch onderzoek. Daarmee is in de vorige eeuw met de stichting van het KNMI al begonnen. Nu is er sprake van dat dit stukje van de dienst zo goed als wordt ontmanteld. Vreselijk jam mer." Blijft het KNMI ook in de toekomst ook onze nationale weervoorspeller of is ook deze dienst aan privatise ring toe? Het KNMI blijft wel degelijk de na tionale weerdienst, oordeelt Donker. Daar is een aantal redenen voor. „In de eerste plaats op grond van inter nationale eisen op intergouverne menteel niveau. Denk aan de inter nationale weerdienst die deel uit maakt van de VN zoals bijvoorbeeld de Unesco dat doet. Verder is er de link met defensie. Het KNMI is dan wel een civiele organisatie, maar in tijden van oorlogsdreiging of oorlog treedt het instituut op als leveran cier van weerinformatie voor defen sie. Die link is er trouwens ook in vre destijd. Ook dan worden allerlei weergegevens uitgewisseld. Een der de reden voor het voortbestaan van het KNMI is dat de rijksoverheid er op staat een weerdienst in stand te houden met een aantal kerntaken die ressorteren onder die overheid. In dit verband wordt gedacht aan zorg vuldig beheer van lucht, zee en aar de. Het KNMI moet hiervoor de gege vens leveren. Een voorbeeld daarvan is de grensoverschrijdende lucht verontreiniging (Tsjernobyl) en de bijdragen aan het onderzoek van het wereldklimaat. Dit zijn allemaal ta ken die niet privatiseerbaar zijn. Maar een aantal zaken zijn weer wel te privatiseren en dat gebeurt nu al. Bijvoorbeeld de voorlichting via de media, de service aan de bepaalde betalende klanten zoals scheep vaartmaatschappijen en industriële bedrijvën. Dat kan je door een groep kiene weerkundigen laten doen op particuliere basis. Maar voor al deze private onderneminkjes geldt toch dat zij hun informatie voor het over grote deel bij het KNMI moeten ko pen. Als meneer Pelleboer of een an der met een weerkaartje op de t.v. verschijnt dan heeft hij dat niet zelf gemaakt, maar is dat aangeleverd door het weerkundig facilitair bedrijf (in Nederland het KNMI). Tegen be taling. Informatie van bijvoorbeeld de EG-weerdienst in het Engelse Reading gaat naar de nationale weerbureaus in alle EG-landen. Die verkopen de informatie weer door aan derden. Eventueel kunnen zij er hun eigen prognoses aan verbinden. Kijk naar de gang van zaken rond de Elfstedentocht." In de weersector schrijdt de privati sering voort. Vrijwel elke omroep organisatie en het merendeel van de dagbladen hebben tegenwoordig een eigen weer-goeroe die zijn inter pretatie van de weergegevens op de kijkers, luisteraars of lezers loslaat. Zeeland kan voorlopig op het KNMI blijven rekenen. En dat is vooral te danken aan de deltawerken. De wa terstaatkundige hoogstandjes die in de afgelopen ruim dertig jaar in Zee land zijn gerealiseerd konden niet worden uitgevoerd zonder een weer bericht dat geheel op de delta was toegesneden. Ton Donker: „Iedereen wil dat de manier van opereren, zoals wij die hier hebben ontwikkeld, ook in de toekomst doorgaat. En met die ieder een bedoel ik ook de top: DGSM, rijkswaterstaat enzovoort. Met de hydro meteo valt geld te verdienen. Zo'n toekomstig hydro/meteocen- trum, als opvolger van Zierikzee, dus, zou ergens op een functionele plek aan het water moeten komen. Er zijn twee opties, namelijk Middel burg en Hoek van Holland. Dat cen trum in Middelburg krijgt geen vol- continu-bezetting en moet groten deels het werk overnemen dat ons station Zierikzee nu doet: weersvoor spellingen voor de stormvloedke ring, algehele weerberichtgeving met het telefonisch weerbericht voor de delta en weersinformatie voor de tankervaart op de Westerschelde. Echt een regionaal centrum, dat dus niet dag en nacht is geopend. Het centrum in Hoek van Holland krijgt een meer landelijke taak en zal ook continu bezet zijn: weerinformatie voor de offshore, stormvloedwaar schuwing, calamiteiten op zee, de tankervaart op de Noordzee, enzo voort. Voor Zeeland is het dus een ge luk dat die waterstaatswerken er zijn en dat rijkswaterstaat wil dat de hy- dro/meteo-voorspellingen doorg'aan. Zo komt via een achterdeur toch nog een soort regionaal weerbureau bin nen, zij het dan in een bescheidener vorm dan aanvankelijk de bedoeling was". De nieuwe hydro/meteo in Middel burg krijgt een bezetting van vijf me teorologen en vijf waterloopkundi- gen. De op te heffen vestiging in Zie rikzee telt vijf meteorologen en zeven meteo-assistenten. Overigens ver hult Donker niet dat hij persoonlijk voorstander is van één hydro/meteo- vestiging in plaats van de nu voorge stelde twee. „Ik huiver voor fragmen tatie/versnippering van capaciteit over twee vestigingen. Als vakman ben ik voorstander van vestiging van één centrum op de plaats waar de strategische belangen het grootst zijn. Als men zou besluiten van de vestiging Middelburg het landelijk centrum te maken zou ik dat natuur lijk prachtig vinden, maar zoiets zou gewoon een politiek besluit worden". Behalve een hydro/meteo-bureau in Middelburg houdt Zeeland in de toe komst ook de beschikking over het weer-waarneem-station in Vlissin gen. De zeven mensen die in Vlissin gen werken zijn het laatste jaar van de ene schrik in de andere gevallen. Niet alleen gingen de plannen om per 1 juli van dit jaar van Vlissingen het regionale Zeeuwse weerbureau te maken plotseling niet door, later kreeg men zelfs nog de boodschap dat de Vlissingse vestiging op ter mijn geautomatiseerd zal worden. Jos Broeke: „Wij zijn op zich niet te gen verandering of zelfs automatise ring, maar we vinden wel, dat er In Zeeland minstens één weerstation continu bezet moet zijn. Met de nieu we vestiging in Middelburg zal dat niet het geval zijn, dus vinden wij dat Vlissingen bemand moet blijven. Toen kregen we de boodschap, dat we zelf maar moesten aantonen dat zo'n automatisering niet kon. Daar zijn we snel mee gekomen. Een aan tal zaken is natuurlijk wel automa tisch te registreren, dat zullen we niet ontkennen, maar een aantal an dere (zoals mist en lage bewolking bijvoorbeeld) beslist niet. Bovendien hebben we via een brievenactie onze vaste klanten aangeschreven met het verzoek hun mening te geven. De reactie van die bedrijven was een sluidend: een bemand station is on misbaar. Die actie werd ons door De Bilt niet in dank afgenomen. Wij blij ven hameren op onze onmisbaar heid. We zitten hier in een waterrijke provincie en op de rand van een van de drukste vaarwegen ter wereld, de Westerschelde. Als je dit station au tomatiseert zul je in de toekomst een paar essentiële zaken missen: de vi suele waarneming, de dienstverle ning aan klanten en de bewakings functie. Juist die bewakingsfunctie is voor het weer belangrijk. Plotseling opkomend slecht weer komt vaak vanuit het zuidwesten. Als voorbeeld noem ik de beruchte Hemelvaarts dag-storm van 12 mei 1983. Die heeft vele honderden mensen op het water in moeilijkheden gebracht. Wij heb ben als eerste op die storm geatten deerd, waardoor toch nog tijdig een waarschuwing kon uitgaan via de media. Zo'n calamiteit kun je alleen maar goed verwerken met een be mand station, waar de mensen on middellijk kunnen ingrijpen". E. T. JReindersma A5CEL - het kunstnijverheidswinkel- tje 'Uit de Kunst' in Axel houdt in april een ei-versierwedstrijd. Rond de paasdagen kan iedereen die inspi ratie heeft en over een uitgeblazen ei beschikt meedoen aan deze wedstrijd onder het motto 'Versier eens een ei(tje)'. Het staat een ieder vrij het versieren naar eigen goeddunken aan te pakken. Verf, klei, lapjes en kralen zijn geschikte hulpmiddelen. Er zijn drie leeftijdscategorieën, tot en met twaalf jaar, van dertien tot en met zestien j aar en zeventien j aar en ouder. Per categorie zijn er drie prijzen en de eerste prijs is steeds een door Els Vis ser beschilderd ei. Els Visser is eier- schilderes in Terneuzen en tevens voorzitter van de jury. De winnende in zendingen worden getoond in de etala ge van 'Uit de kunst'. Daar moeten ook de eieren naar toe worden gebracht van 7 tot en met 18 april. HULST De vestigingstad Hulst mag van de gemeenteraad een face lift krijgen. De leden van de raad kon den donderdagavond instemmen met het ambitieuze plan voor de stadsver nieuwing. Ook werd het licht op groen gezet voor de uitvoering van het verkeerscirculatieplan, dat een eind moet maken aan de verkeers- en parkeerperikelen in de Hulster bin nenstad. Ondanks de complimenten van de raadsleden aan het adres van het colle ge van b en w en de werkgroep die zich heeft bezig gehouden met de ontwik keling van de plannen, maakte een aantal plaatselijke politici toch enkele kritische kanttekeningen. De raadsle den P. C. Blommaaert (cda), P. Ste vens (gemeenschappelijke belangen) en G. C. Naessens (gemeentebelangen) betreurden het dat de realisatie van het fietspad Koewacht-Hulst niet in de plannen tot 1992 was opgenomen. Met name het raadslid Stevens vond dit een bedenkelijke zaak. „Ik kan echt niet begrijpen dat het college met de aanleg van dit fietspad wil wachten tot na 1992. De noodzaak van een dergelij ke voorziening is duidelijk. Zeker als men ziet dat dagelijks tientallen scho lieren over deze weg fietsen, met alle gevaren van dien. Een snelle verwe- senlijking van dit pad lijkt mij zeker op sijn plaats", stelde Stevens. Wethouder G. A. van de Voorde (open bare werken) onderkende de ernst van de verkeerssituatie waarin de scholie ren dagelijks verkeren. „Maar", zo voerde hij aan, „h et aan te leggen fiets- Burgemeester Van der Doef stelde vast dat het een goede zaak is nu een Burgemeester Van der Doef. pad zou voor de helft buiten de be bouwde kom komen te liggen en dan kunnen wij als gemeente geen beroep doen geleden voor de dorps- en stads vernieuwing. Om dit gedeelte in eigen beheer aan te leggen is gezien onze fi nanciële positie onmogelijk". De wet houder zegde toe te zoeken naar ande re fmancieringsmogelijkheden. Een grote meerderheid van de raad drong er bij het college op aan de on derhandelingen met de busmaat schappij ZWN over de terugkeer van de lijndiensten in de Hulster binnen stad snel af te ronden. Het liefst dan wel met positief resultaat. „Ik kan mij Mevrouw A. va-ji Wees-Hegger. brief aan gs te sturen, omdat hij vel wacht dat volgende week dinsdag dal college een beslissing over de Wol neemt. Hij waarschuwde er voor dat dl gemeente niet achter de provincial besluitvorming aan moet hinken. Oil rigens erkende de heer Van der Dol dat nog de nodige onderzoeken mol ten worden uitgevoerd. De conclusl was dan ook dat Vlissingen een brie| aan gs zal sturen, maar van een minde| vergaande strekking dan burgemeel ter Van der Doef aanvankelijk voo| had gesteld. SAS VAN GENT - Het bestuur van ul stichting Sociaal Cultureel Werk iJ Sas van Gent heeft sinds woensdag! avond een nieuwe voorzitter. Om per! soonlijke redenen is L. van Waes uil Westdorpe afgetreden. Hij werd opgei volgd door F. A. A. Rammeloo uit Phil lippine. Rammeloo was voordien al enige jaren secretaris. Van Waes, tevens fractievoorzitter val het CDA in de Sasse gemeenteraad! besloot uit het bestuur te stappen oml dat hij er niet meer voldoende tijd vool heeft, naast zijn drukke werkzaainhel den als landbouwer en raadslid. In dezelfde vergadering van het SKïï-l bestuur is ook de eventuele verhuizing! naar de voormalige kleuterschool Hanneke en Janneke besproken. Voril ge maand deed het Sasse college van bl en w het aanbod om het huidige SKw! onderkomen De Roselaer te kopen! van de stichting en in plaats daarvan! het kleuterschooltje te huur aan te biel den. Het SKW wil zijn standpunt in de-I ze zaak nog niet naar buiten brengen! Volgende week is er een gesprek tus-| sen bestuur en het college over del eventuele verhuizing. Knelpunt isl vooral dat Hanneke en Janneke klei-l ner is dan De Roselaer. Het gebouw De Roselaer drukt daarentegen zwaar op de kas van de stichting, die eind vorig jaar in de problemen kwam toen de ge meente besloot 110.000 gulden op het sociaal-cultureel werk te bezuinigen. de wens van de raad voorstellen, maar de route die de ZWN in gedachte heeft binnen de omwalling komt niet over een met de onze. Dat is het knelpunt waarover onderhandeld moet worden. Wij zullen echter de wens van de raad om de bus weer op het 's-Gravenhof- plein te krijgen zeker aan de busonder neming kenbaar maken", zei Van de Voorde. Het PvdA-raadslid A. van Wees-Heg ger hield tijdens de behandeling van het voorstel een pleidooi voor de in voering van betaald parkeren. „Onze fractie is daarvoor", stelde zij. Op de Grote Markt en het 's-Graven- hofplein zouden parkeerautomaten neergezet kunnen worden. Voor con trole kan een full-time parkeerwacht worden aangesteld; misschien een functie die ingevuld kan worden bij de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat". Het raadslid was van mening dat een parkeerwachter zichzelf ruimschoots zal terugverdienen. Wethouder Van de Voorde voelde weinig voor de invoe ring van betaald parkeren. „Vrij par keren kunnen we straks beschouwen als een attractie. Het is toch een plus punt dat onze gasten niet voor het par; keren moeten betalen. Als het aan mij lag zou het dan ook mijn eerste keus zijn om de situatie niet te wijzigen". Niettemin deed de wethouder de toe zegging dat de mogelijkheid van be taald parkeren bestudeerd zal wovden. TERNEUZEN - In het kader van de vastenactie wordt morgen (zaterdag) in Terneuzen een sponsorwandel tocht gehouden. De start van deze wandeltocht is tussen 13.00 en 14.00 uur bij de parochiezaal aan de Alber- dingk Thijmstraat. In andere plaatsen in de regio worden zaterdag 4 april fiets-in's gehouden. De sponsorformulieren worden op de ba sisscholen uitgereikt. De volwassenen kunnen hun formulier krijgen via de le den van de plaatselijke vastenactie werkgroepen. Het aantal deelnemers is onbeperkt. In het kader van dezelfde actie is er ook nog steeds een winkeltje in ge bruikte kleding aan de Grootmajoor straat in Sas van Gent. Deze verkoop duurt tot 15 april. Advertentie) ^75 JAAR VERTROUWD VAKMANSCHAP NET EVEN ANDERS^ A gemonteerd voor: j V A X Fred van Eedenstraat 1 TERNEUZEN Tel 01150-13456 Hof te Zandepletn 17 KLOOSTERZANDE Tel 01148- 1412 a HULST Het Hulster gemeente raadslid J. J. van Dorsselaer (Clingse Lijst) wil dat alle inwoners van de vestingstad, oud-Hulstenaren en ver enigingen de mogelijkheid moeten krijgen om een boom op de wallen van de Reynaertstad te adopteren. Het ge meenteraadslid denkt hiermee de kaalslag op de stadswallen te kunnen keren. Van Dorsselaer lanceerde zijn 'adop tieplan' donderdagavond tijdens de maandelijkse vergadering van de raad. Volgens de fractievoorzitter van de Clingse Lijst heeft het project grote kans van slagen wanneer ook het colle ge zich achter het plan schaart. „Naar mijn informatie bestaat er grote be langstelling voor een dergelijk plan. Iedereen zou de kans moeten krijgen om een boom op de wallen te adopte ren. In eerste instantie zou begonnen kunnen worden met het planten van jonge bomen op een nog nader te bepa len plaats op de wallen. Het liefst op een bolwerk. Dit bolwerk zou dan, in het kader van de actie de naam moe ten krijgen van Adoptiebolwerk. Ik~ heb daarvoor het Oranje bolwerk, dat toch gereconstrueerd moet worden in gedachte, maar het mag evengoed een| ander zijn", zei Van Dorsselaer. „Een dergelijk project heeft een grote kans van slagen", vervolgde hij, „ze ker wanneer het opgenomen wordt in het herbeplantingsplan voor de wal len, dat nu in voorbereiding is en dat kost de gemeente geen cent. Het wordt volgens het Hulster raadslid hoog tijd dat er iets tegen de steeds verder schrijdende kaalslag gedaan wordt. De VVD-er A. P. T. N. Houben, die in het verleden al meerdere malen bij het college had aangedrongen op een herbeplantingsplan voor de ves tingwerken, deelde Van Dorsselaers mening. Wethouder G. A. van de Voorde toon de zich verheugd met de suggestie van raadslid Van Dorsselaer. „Het duidt ei op dat niet alleen wij ons zorgen ma ken", zei hij. Van de Voorde kon echte geen zinnig woord zeggen over de haai baarheid van het plan van Van Dorsse laer. „We zullen het nader bestude ren", liet hij weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 26