A. Verbree burgemeester Reimerswaal Stille Tocht: protest Argentijnse wetgeving PvdA: Boersma moet in de Eerste Kamer Isolatie van woningen in Zaamslag afgerond Ab PZC/ provincie OP VOORDRACHT RAAD Zeeland krijgt weer 2 miljoen voor renovatie bejaardenoorden Zenobius een 'groot' kampioen NGELIQUE DUBBEL GLAS TEGEN VERKEERSLAWAAI GRANDIOZE MODESHOW Man gewond bij val in fabriek Bijeenkomst voor ouders homofielen Geld en cheques bij inbraken verdwenen Oud-statenlid P. Adriaansens (67) overleden Alleen gas moet afgesloten bij demontage bom wijk Terneuzen 11 Visserij ONTWERP-KAND1DA TEN LIJS T Generalisten ODEHUIS Waardeschatting kunstvoorwerpen in Museum Goes VRIJDAG 27 MAART 1987 KRUININGEN/BENTHUIZEN - De 40-jarige CDA'er A. Ver bree, burgemeester en gemeentesecretaris van Benthuizen (bij Zoetermeer), is donderdag bij koninklijk besluit benoemd tot burgemeester van de gemeente Reimerswaal. Op 16 april zal de heer Verbree zijn nieuwe baan beginnen. Daarmee komt een einde aan het burgemeesterloze tijdperk van ongeveer vijf maanden dat ontstond toen burgemeester H. Boer vertrok naar Hellendoorn. De heer Verbree was van 1973 tot en met 1977 gemeentesecretaris van Sint-Philipsland. De heer Verbree is gehuwd en heeft twee zoons, één van tien en één van acht jaar oud. Hij is lid van de gerefor meerde kerken in Nederland. De nieu we Reimerswaalse eerste burger is ge boren in de gemeente Haarlemmerlie- de en Spaarnewoude. Na een ambtelij ke carrière in de gemeentehuizen van onder meer Nootdorp, 's-Gravendeel, Strijen en Woubrugge, kwam de heer Verbree in juli 1973 in Zeeland terecht als gemeentesecretaris van Sint-Phi- lipsland. Daar kreeg hij in januari 1978 eervol ontslag vanwege zijn benoe ming tot burgemeester-gemeentese cretaris van Benthuizen. De gemeente Reimerswaal wordt met de komst van de heer Verbree op haar wenken bediend. De vertrouwenscom missie had hem bij de commissaris der koningin unaniem voorgedragen voor het burgemeesterschap. Ook wat be treft de geuite wensen van de raadsle den in de profielschets is de benoe ming van de heer Verbree geen echte verrassing. Wat betreft instelling, be stuurlijke capaciteiten, ervaring én zijn middelbare leeftijd komt de nieu we burgemeester aan bijna alle verlan gens van de gemeenteraad tegemoet. „Na negen jaar werken in de Randstad heb ik het hier wel weer gezien", aldus de heer Verbree in een eerste telefoni- €VP€(l€H sche reactie. „Hoewel ik hier bijzonder prettig heb gewerkt, is de mentaliteit toch anders dan in Zeeland. En als je kinderen wat ouder worden, vraag je je af of ze wel moeten opgroeien in de Randstad. Daar komt nog bij dat ik Reimerswaal een leuke en mooie ge meente vind". Reimerswaal is met zijn ruim 19.000 inwoners bijna zes keer zo groot als Benthuizen dat slechts 3200 inwoners kent. is zeker aanwezig, al erkent de heer Verbree dat hij op visserij gebied nog een leek is. Hij toonde zich donderdag bereid om binnen de kortst mogelijke tijd de finesses van de schelpdiercultu res in Yerseke onder te knie te krijgen. Verbree: „Ik heb zeker wel belangstel ling voor de visserij. Dat is ook één van de redenen van mijn sollicitatie ge weest. Ik beschouw dat als een uitda ging. Het fascineert me en ik zal me daar dolgraag inwerken". Behalve het burgemeesterschap van Benthuizen bekleedt de heer Verbree ook tal van andere functies, waaron der het voorzitterschap van de com missie bevolkingsaangelegenheden van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Daarnaast is hij lid van de contactcommissie defensie-gemeen ten, lid van de provinciale commissie beheer landbouwgronden en bestuur der-secretaris van de drinkwatervoor ziening de Tien Gemeenten in Zuid- Holland. Hij is tevens docent gemeen terecht aan de bestuursschool te Rot terdam. Of de heer Verbree deze func ties blijft vervullen in de toekomst zal in overleg met de drie wethouders van Reimerswaal ter discussie worden ge steld. Loco-burgemeester A. P. Bruinooge van Reimerswaal bleek donderdag zeer tevreden met de komst van de heer Verbree. Direct na de bekendma king van de benoeming vertrok het voltallige college met de gemeentese cretaris naar Benthuizen voor een persoonlijke kennismaking met de nieuwe burgemeester. De enige overeenkomst tussen Rei merswaal en Benthuizen is dat zij bei de voor een deel agrarisch zijn inge steld. De Zuidhollandse gemeente echter is de laatste jaren door de snelle groei van het nabijgelegen betondorp Zoetermeer een forensdorp geworden. De profielschets maakte gewag van een burgemeester met belangstelling voor landbouw en vissij. Die aandacht Bruinooge: „Ik ben heel blij dat de va cature toch binnen een redelijk korte tijd is vervuld. Andere gemeenten, zo als Duiveland. wachten nog steeds. Ik heb een positieve indruk van hem en ik denk dat het best zal lukken in Rei merswaal. Hij komt dan ook groten deels overeen met de profielschets van de raad". Verbree's gebrek aan erva ring op visserij gebied zal, zo meende Bruinooge. geen problemen opleve ren. „Binnen het college is voldoende kennis en dat kunnen we dus overdra gen, mocht dat nodig zijn". A. 'Verbree DEN HAAG Zeeland kan dit jaar re kenen op bijna 2 miljoen gulden rijks- geld voor nieuwbouw en verbetering van bejaardenoorden. Dat blijkt uit een verdeling, die staatssecretaris Heerma gisteren bekend heeft ge maakt. In totaal krijgen de provincies en de vier grote steden in Nederland 70 miljoen gulden „Dit is ongeveer waarop we gerekend hebben", zegt een woordvoerder van het Zeeuws provinciebestuur. Vorig jaar kreeg de provincie een soortgelijk bedrag, waarna later nog wat geld bin nenkwam dat in andere provincies over was gebleven. In het provincie huis hobpt men dat dit ook nu weer het geval zal zijn. Het Zeeuws provinciebestuur steekt De zwijgende stoet op de Middelburgse Burgh, op weg naar het provinciehuis. MIDDELBURG - In Middelburg werd donderdag voor de twaalfde keer een "Stille Tocht" gehouden. De de monstratie was gericht tegen de aanname van de Ar gentijnse wet "Punto Final", waarin is vastgelegd, dat militairen vanaf 22 februari 1987 niet meer berecht kunnen worden voor misdaden, die ze tijdens het dic tatoriale bewind in Argentinië hebben gepleegd. Een groep van ongeveer 50 mensen, de vrouwen getooid met witte hoofddoekjes en witte banden om de arm, liep mee in de zwijgende tocht. Op de hoefdoekjes stonden de namen van vermiste mannen, vrouwen en kinderen uit Zuid-Amerika. Het Zeeuwse Comité Stille Tochten sympathiseert met de groepen "Dwaze Moeders" uit La tijns Amerika, die voor de vrijlating en terugkeer van hun familieleden dergelijke demonstraties houden met als eindpunt de regeringsgebouwen in die landen. De tocht van het Zeeuwse comité eindigde bij het Zeeuwse regeringscentrum: De Abdij. Daar nam gede puteerde J. P. Boersma een petitie aan, waarin het doel van de tocht uitgelegd werd en een pleidooi werd gehou den voor het alsnog berechten van de militairen. Een Spaanse versie van de petitie zal naar de Argentijnse president Alfonsin worden gestuurd. Boersma stuurt het exemplaar dat hij in ontvangst nam, naar de Neder landse minister van buitenlandse zaken. H. van den Broek. MIDDELBURG De Zeeuwse gede puteerde mr J. P. Boersma uit Middel burg behoort als eerste in aanmer king te komen voor de Zeeuwse PvdA- zetel in de nieuwe Eerste Kamer. Dat vindt het bestuur van het PvdA-ge- west Zeeland, dat inmiddels een 'Zeeuwse' ontwerp-kandidatenlijst heeft vastgesteld. Boersma gaf eerder al te kennen op de zetel in de senaat te azen. Hij houdt het als gedeputeerde voor gezien. Op de tweede plaats staat F. Schets, ge meenteraadslid in Vlissingen. Het Zeeuwse PvdA-bestuur is voorbij gegaan aan een advies van het partij bestuur, dat Jan Nico Schol ten uit An- del (oud CDA-dissident) en Herman Tjeenk Willink uit Den Haag (hoogle raar politieke en bureaucratische be sluitvorming) als 'Zeeuwse' kandida ten naar voren schoof. Tjeenk Willink staat onderaan de ont werp-kandidatenlijst van het Zeeuws PvdA-bestuur (nummer 5). Men vindt zijn kennis van en bekendheid in Zee land onvoldoende. Scholten ontbreekt geheel op de ontwerp-lijst. Als motief daarvoor wordt naar voren gebracht dat hij nog slechts kort lid is van de partij. Het Zeeuwse PvdA-bestuur gaat er van uit dat in de nieuwe senaat, die binnenkort door de provinciale sta ten wordt gekozen, een zetel voor een Zeeuwse kandidaat beschikbaar is. Met de kandidaatstelling van Boers ma, zo redeneert men, wordt tege moetgekomen aan de behoefte van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer aan enkele 'generalisten met ruime poli tieke ervaring'. Bovendien kan de fractie Boersma's 'juridische achter grond' aanwenden. Op de derde plaats van de ontwerp- kandidatenlijst staat de voorzitter van het PvdA-gewest Zeeland, J. Mijnsber- gen uit Arnemuiden. Hij was al lid van de Kamer in de periode 1981-83. Op de vierde plaats staat de Amsterdamse M. van der Meer. Ze zit al in de Eerste Kamer en was als zodanig kandidaat voor Zeeland. Volgens het Zeeuwse PvdA-bestuur wordt haar zetel veilig gesteld via het gewest Amsterdam. Op 11 april stelt de gewestelijke leden vergadering van de PvdA de lijst defi- VLISSINGEN De hond Zico uit Vlissingen is het afgelopen weekeinde kampioen gewor den in Berlijn. De vierjarige Zenobius de regione Palustri kreeg de titel Sieger von Ber lin. Daarmee heeft Zico bijna 100 kampioenschappen en ti tels op zijn naam staan. Mevrouw A. Clarisse, eigenaresse van de hond, doet met allerlei kampioen schappen mee sinds de hond één jaar werd. „De fokker van wie we hem kochten, zei dat we mee moesten doen. Hij zei dat de hond helemaal compleet is". Dat de fokker gelijk had, blijkt wel uit de kast vol prijzen die Zico tot nu toe heeft gewonnen. Naast de prijs die Zico pas heeft gewonnen, heeft hij on der meer ook een wereldtitel op zijn naam staan. Wat de waarde van de hond op het mo ment is, weet mevrouw Clarisse niet. We hebben hem voor duizend gulden gekocht, maar ik zou niet weten wat voor prijs nu voor hem te vragen. Ik wil hem trouwens niet verkopen ook". Mevrouw AClarisse met de kampioen Zico. JCd'jb Advertentie het geld in een viertal renovatieprojec ten: St. Antonius Hontenisse, Nieuw- lande Reimerswaal, De Redoute Sas van Gent en Ten Anker Tholen. Eerder al gaf de provincie aan de besturen van deze bejaardenoorden toestemming om de plannen voor de renovatie-pro jecten gereed te maken. Deze plannen moeten voor 1 juni zijn ingediend bij het ministerie van Volkshuisvesting. Het precieze bedrag waarop Zeeland dit jaar kan rekenen is 1,96 miljoen. Met de renovaties is gemiddeld 80.000 gulden 'per bed' gemoeid. De benodig de subsidie bedraagt ten hoogste 20.000 gulden per bed. Met de rijksbij drage 1987 kan de provincie dus reno veren tot een totaal van ongeveer 100 bedden. ZAAMSLAG - Wethouder J. van Rooijen van de gemeente Terneuzen besloot donderdagochtend officieel het project Sanering Verkeerslawaai Zaamslag. In de periode september 1986 tot en met maart 1987 zijn in Zaamslag aan de Terneuzensestraat en aan de Veerstraat in totaal 79 wo ningen van geluidswerend dub belglas voorzien. Het lawaaibestrij- dingsproject is tot nu toe het grootste in de provincie Zeeland. De gemeente Terneuzen had in 1983 bij het Ministerie van VROM subsidie aangevraagd voor de sanering en na een positief antwoord werd in het voor jaar van 1985 met de voorbereiding be gonnen. Volgens hoofdaannemer R. Simons uit Terneuzen maakt de lange voorbereidingsperiode duidelijk dat het om een groot project gaat. „Er kon den in totaal 99 woningen van dub belglas worden voorzien. De meeste mensen hebben hiervan gebruik ge maakt en we hebben vrijwel uitslui tend positieve reacties gekregen." Ook de heer J.C. Wilhelm, plaatselijke onderaannemer is zeer tevreden met de bereikte resultaten. „Wij hebben wel vijftig verschillende soorten glas gebruikt. In iedere woning moesten we bekijken wat de geluidshinder per ruimte was, want dit is nogal verschil lend en afhankelijk van het huis zelf en de omliggende situatie", aldus Wil helm. Voor de isolering van de wonin gen is met gas gevuld dubbelglas van verschillende dikte gebruikt. De ra men zijn van ventilatiestroken annex kasten voorzien, die door de bewoners van binnen met een koordje geopend kunnen worden. Wethouder Van Rooijen bedankte ie dereen voor de medewerking aan de bouw en benadrukte het unieke karak ter van het project. „Meestal vragen de bewoners aan de overheid om dit soort voorzieningen. Deze keer ging het pre cies andersom, de gemeente heeft aan de bewoners gevraagd of zij wilden meewerken. Wij zijn dan ook uiterst te vreden dat wij op deze manier een stukje verbetering van het leefklimaat voor de bewoners konden bereiken." MAANDAG 30 MAART A S. in onze zaak. Lange Viele 11 Middelburg Tel. 01180-38493. Gratis kaarten verkrijgbaar op dit adres nitief vast. Dat gebeurt in de Prins van Oranje in Goes. Aanvang 10.15 uur. Er wordt dan ook gesproken over Zuid- Afrika en over een verslag van de sta tenfractie. Mr. J. P. Boersma De Terneuzense wethouder J. van Rooijen inspecteert de dubbele beglazing van een %m de woningen in Zaamslag. TERNEUZEN - Als gevolg van een be drijfsongeval in de Styron-plant op het terrein van Dow Chemical in Ter neuzen is donderdag de 22-jarige J. I. J. N. uit Oostburg zodanig gewond ge raakt dat hij naar het Julianazieken- huis in Terneuzen moest worden ge bracht. N„ in dienst van de Gebroeders Van de Hemel uit Terneuzen, verrichtte sloop werkzaamheden in de stilgelegde kleurenfabriek en stapte per ongeluk in een gat dat even te voren nog was afgedekt geweest met een deksel. Hij viel ruim vier meter naar beneden. Hierbij liep hij letsel op aan een elle boog en ujn rug. MIDDELBURG - De Walcherse en Be- venlandse afdeling van het COC - de vereniging voor integratie van homo seksualiteit - houden donderdag 9 april in Middelburg een thema-avond voor ouders van homoseksuele kinde ren. Er zal een forum aanwezig zijn waarin een leider van gespreksgroepen van het COC zitting heeft, een ouder van een homoseksueel kind, een sociaal werker, een verpleegkundige en een geestelijke van de hervormde en een de katholieke kerk. Aan het forum kunnen vragen worden gesteld. Niet alleen voorlichting, maar ook het in contact brengen van ouders van ho moseksuele kinderen is doel van de bijeenkomst. De thema-avond wordt gehouden in hotel 'Arneville', begint om 20.00 uur en eindigt om 23.00 uur. VLISSINGEN Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag ingebroken in twee woningen aan de Oost-Souburgse Padweg. De die ven kwamen in beide woningen bin nen door gebruik van een valse sleu tel. In de ene woning werd voor een bedrag van 1.700 gulden aan per soonsdocumenten, betaalkaarten en een horloge buitgemaakt. De bewo ners van het andere huis missen onge veer 1.500 gulden aan contant geld en girokaarten. In de Vlissingse Paul Krugerstraat werd eveneens ingebroken. Onbeken den vernielden aan de achterzijde van een winkel een raampje. Ze namen een bedrag van 65 gulden mee. GOES - De AVRO-televisie maakt maandag 6 april opnamen voor het programma Kunst en Kitsch in het museum voor Zuid- en Noord-Beve land in Goes. Belangstellenden kun nen voorwerpen, waarvan ze aan de waarde, herkomst of leeftijd twijfe len, door deskundigen laten bekijken. Van 11.00 tot 15.30 uur kunnen bezit ters van 'geheimzinnige voorwerpen' in het museum terecht. De uitzending van het programma, met daarin de meest belangwekkende aangedragen bezittingen, vindt plaats op 12 april VLISSINGEN Oud-statenlid P. H. M. Adriaansens is woensdag in zijn woonplaats Breda overleden. Hij was 67 jaar. De heer Adriaansens maakte van 1958 tot en met 1966 deel uit van de gemeen teraad Middelburg voor de toenmalige Katholieke Volkspartij. Van 1962 tot en met 1970 was hij lid van de Provin ciale Staten van Zeeland. De heer Adriaansens was ridder in de orde van Gregorius de Grote. De teraardebestelling vindt zaterdag plaats op begraafplaats De Bieberg. aansluitend op een mis in de H. Mi- chaelkerk in Breda. De mis begint om 11.00 uur. TERNEUZEN - In de huizen rond de bom in de wijk Java in Terneuzen heeft maandag alleen maar het gas te worden afgesloten. De laatste dagen bereikten het project-team van ge meente, politie en brandweer ver schillende vragen van bezorgde om wonenden die meenden dat maandag morgen ook de elektriciteit en het wa ter moeten worden afgesloten. Een woorvoerder van het team deelde gis teren mee dat dat laatste niet nodig is. Ook bestond er enig misverstand over de openingstijden van de kantoorge bouwen nabij de bom. Alle kantoren, zoals van de belasting, het arbeidsbu reau en het ziekenfonds, gaan 's mid dags weer open op het moment dat de A-zone weer is vrijgegeven en alle be woners naar hun huizen zijn terugge keerd. Aan de Terneuzense scholen is ge vraagd rekening te houden met de ont ruiming, die 's morgens om acht uur begint en tot waarschijnlijk na het middaguur zal duren. Gevraagd is leerlingen die om wat voor reden dan ook die morgen naar huis kunnen gaan en binnen de A- of B-zone wonen, zo- lar.g op school te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 25