Internationale aappak vail kinderontvoering in zkÉi§«i; JUTTEN IN WESTKAPPEL STAAT DER NEDERLANDEN S% LENING 198*7 PZC/ provincie JUBILEUMVIERING VAC Bij goed weer dinsdag berging j veerboot Herald Middelburgers omgekomen bij ongeluk België Popconcert voor Greenpeace in Eurohal Zelzate Nationale strijd zwemmend redden in Vlissingen Vergadering van ANBO-Zeeland EUROPARLEMENTARIËR SCHRIJFT CLINGSE: bedrag koers rente aflossing open bedrag inschrijving storting ieningvoorwaarden Gemeente kan een pelsdierfokkerij moeilijk verbieden KAMPERLAND - De afdeling Noord-Beveland van de Vrou wen Advies Commissie voor de woningbouw (VAC) reikte don derdag in Kamperland een bouwhelm uit aan hoofd techni sche dienst B. van der Schelde van de Regionale Woningbouw vereniging Samenwerking (RWS) te Goes voor diens goede sa menwerking met de VAC-afdeling sinds haar oprichting, tien jaar geleden. Provinciaal VAC-voorzitster mevrouw g. Boelhouwer plaatst de helm op het hoofd van de heer b. van der Schelde, hoofd technische dienst van de Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking in Goes. CLINGE - Het Belgische europarle mentslid Marijke van Hemeldonck (Socialistische Partij) verwacht dat er op korte termijn internationale af spraken kunnen worden gemaakt over het verschijnsel 'internationale kinderontvoering'. Dit heeft de euro parlementariër aan Isabelle Verstrae- ten uit Clinge schriftelijk laten we ten. De Clingse moeder probeert al ruim anderhalfjaar haar twee kinderen, die door de vader werden meegenomen naar Marokko, terug te krijgen. Me vrouw Verstraeten kreeg in eerste in stantie weinig steun van de Belgische, Nederlandse en Marokkaanse overhe den. De laatste maanden lijkt het tij voor de Clingse echter te keren. In fe bruari liet de Belgisch-Marokkaanse Gemengde Commissie, ingesteld door het Belgische ministerie van justitie weten via diplomatieke weg te probe ren om de twee meisjes bij de moeder te krijgen. Vorige week heeft de Commissie voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties zich in Genève gebogen over het vraagstuk van de internationale kinderontvoering. De Belgische socia- liste nam als Europees afgevaardigde deel aan de beraadslagingen. „De ver tegenwoordigers van verscheidene Europese landen", zo schrijft mevrouw Van Hemeldonck de Clingse moeder, „hebben tijdens die bijeenkomst laten weten dat ze bilaterale overeenkom sten met onder meer een aantal Noord- afrikaanse landen over deze kwestie willen sluiten. De onderhandelingen zijn inmiddels gestart en verwacht wordt dat deze besprekingen positief zullen verlopen". Het europarlementslid meent dat er binnen de juridische dienst van het Belgische ministerie van buitenland se zaken naar een eenvoudige struc tuur moet worden gezocht, waardoor moeders bij hun pogingen om hun kinderen terug te krijgen makkelij ker en beter geholpen zouden kunnen worden. De Algerijnse vertegenwoordiger in de VN-commissie drong, volgens me vrouw Van Hemeldonck, aan op een overeenkomst met België over het be- zoekrecht. „Hiervan uitgaande meen ik dat we thans een oplossing in het vooruitzicht hebben", besluit de euro parlementariër in haar brief. De berichten over de vondsten van sinaasappels, plastic tasjes, bollen met garen en later ook stoffelijke overschotten, lijken afkomstig van de Herald of Free Enterprise, brach ten de verhalen van vroeger in West- kapelle weer terug. In menig dijk- huisje werden deze week naar aan leiding van de ramp te Zeebrugge onder de koffie herinneringen aan het jutten opgehaald. „We praten er ook wel eens over in het praathuisje op de zeedijk. Maar daar wordt niet veel over het jutten gezegd. Ze zijn nogal heimelijk hier. Ze willen er liever niet van weten, maar de meesten hebben er aan meegedaan. Iedereen deed het vroe ger, al zeiden ze het niet hardop. Maar op wat voor tijd je ook naar hét strand ging, je was nooit de eerste". Voor de 86-jarige W. Roelse uit West- kapelle is het allemaal allang verle den tijd. De uren waarin hij met af gaand water langs de vloedlijn liep te speuren, komen alleen nog in zijn herinnering terug. Tegenwoordig heeft hij moeite om bij de zeedijk te komen. De benen willen niet meer zo best. Dat was vroeger wel anders. Toen liep hij tot aan Zoutelande (Roelse spreekt naar goed Westka- pels gebruik over 'Zoetelande') en weer terug. En als hij niks had ge vonden, wilde hij dat rondje nog wel eens maken. „Je moest wel. Ik was dijkwerker, maar werk was er niet. Je was blij als je wat had. Overdag kon je nog wel eens bij een boer werken en 's nachts ging je het strand op. Ik ging altijd tegen dat het eb werd. Sommigen gingen al eerder, die zwommen er om als er iets in het water lag. Daar had ik geen zin in. Ik vond het mak kelijker als het door de golven bij je werd gebracht". Lang niet iedere scheepsramp bracht de jutters voorspoed. De wind moest gunstig zijn anders dreef de lading van een vergaan schip aan de neus van de Westkape- laars voorbij. „Je moest een 'ruume' wind hebben", weet Roelse nog. „Een noord-noord-westen wind, dat was het beste. En die moest dan al enkele dagen zo staan, dan wist je zeker dat er wel wat aanspoelde. Een nauwe wind was niks, dan had je hooguit een stukje kachelhout". Opvallend in Westkapelle was, dat het dorp, als het om het jutten ging, eigenlijk in twee delen gesplitst was. De mensen die in het noordelijk deel van het dorp woonden, zochten hun juttersheil ook langs dat deel van het strand en de mensen uit het zuidelijk deel trokken meer in de richting van Zoutelande. Maar gejut werd er genoeg. Roelse is er nooit rijk van geworden, maar het kwam toch wel eens voor dat hij een goede slag sloeg. Zo vond hij eens een enorme hoeveelheid kaarsen. Die gingen vervolgens voor een dubbeltje per stuk van de hand. Ook spoelde eens een ton met vet aan. Daarvan was een kwart voor ei gen gebruik en de rest werd ver kocht. Datzelfde gebeurde met ko len of met wat tegenwoordig slakken wordt genoemd. Roelse: „Je liep soms met een flinke zak van die sin tels op j e nek over het strand. Het ge beurde wel dat het zeewater er nog uitdroop, maar ze gingen meteen de kachel in". Aan hout had Roelse nooit gebrek, want dat spoelde nog het meest aan. Het meeste had als eindbestemming de kachel, maar hij verkocht het ook. Voor een gulden per kruiwagen, herinnert hij zich. Vooral enkele Ja panse schepen staan - als het om hout gaat - nog levendig in het ge heugen van Roelse. Die wierpen vlak voor Westkapelle altijd een flin ke hoeveelheid hout over boord. Dat was voor de Japanners een manier van opruimen. Die schepen kwamen van Antwerpen en hadden om een of andere reden het hout, dat kennelijk als verpakkingsmateriaal diende, De vondst van lijken op het strand is voor Roelse niets bij zonders. Dat gebeurde vroeger ook regelmatig. Maar hij moest er niets van hebben en hij liep er dan ook vaak genoeg met een wijde boog om heen. Later kreeg de jutter een rijks daalder als hij een lijk vond, maar dan moest hij het wel aan de voet van de duinen begraven. En ook al kon hij het geld best gebruiken, hij vertelde liever aan een kameraad waar het lijk lag. Die kon het dan be graven. Alle vondsten moesten eigenlijk aan de burgemeester gemeld worden, want die is officieel strandvonder. Maar daar heeft hij nooit aan meege daan als het om zaken ging die hij zelf kon gebruiken. Hij vond trou wens ook genoeg nutteloze dingen. Zo zijn in het schuurtje achter zijn woning nog de restanten van plak ken was te zien, die hij eens van het strand meenam. Hij heeft een paar stukjes verkocht, maar de rest was nergens voor te gebruiken. Waar Roelse ook een lekker centje aan overhield was het zoeken naar krab ben. Manden vol bracht hij met een transportfiets naar de vissers in Vlis- singen. Die verkochten ze voor de consumptie. Dat leverde hem soms wel een extra weekloon op. Maar krabbenzoeken is er nu niet meer bij Ze zijn niet meer in dezelfde hoeveel heden als vroeger op het strand te vinden en als ze er al liggen zijn ze lang niet meer zo lekker, vertelt de Westkapelaar. Zoals alle oudere inwoners van het dorp heeft ook Roelse een bijnaam. 'Vriesje' wordt hij genoemd en hij wordt nog rood als hij uit moet leg gen hoe hij aan die naam komt. „Ik was nog maar een klein jongetje en woonde nog in de buurt van de mo len in Westkapelle. Op een nacht had het behoorlijk gesneeuwd. Er lag een berg van wel een meter. En toen bood iemand een stuiver, als ik door dié berg sneeuw heen kroop. Dat heb ik gedaan en toen ik er uit kwam zei die man: je lijkt wel zo'n vriezemannetje. Sindsdien noemen ze me Vriesje". René Schrier Advertentie de koers wordt na de inschrijving op 31 maart vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks per 1 mei op 1 mei 1995 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld KOUDEKERKE In Hotel Walche ren in Koudekerke zijn donderdag middag de laatste examens afgeno men voor werklozen die een horeca- cursus hebben gevolgd. Ook dinsdag en woensdag waren al examens afge nomen en in totaal zijn 11 gastheren en -vrouwen en 9 koks geslaagd. De meeste geslaagden hebben een baan gevonden in de horeca. In totaal heb ben 26 mannen en vrouwen gebruik gemaakt van de cursus die in samen werking met het gewestelijk arbeids bureau Middelburg en de stichting Onderwijscentrum Horeca is opgezet. Tijdens het praktijkexamen moeten de koks gerechten bereiden in de keu ken van Hotel Walcheren onder toe zicht van enkele gecommiteerden uit de horeca. De gastheren en -vrouwen (de vroegere obers en serveersters) be dienen de genodigden uit onder meer de horeca. Plaatsvervangend direc teur van het GAB, de heer A. C. van der Lee, zegt zeer tevreden te zijn over de ze cursus. „Het oplossen van het werk loosheidsprobleem is het geven van goede scholing. Vakbekwame mensen zijn erg belangrijk op het moment". VRIJDAG 27 MAART 1987 ROTTERDAM/ZEEBRUGGE - Bef- gingsleider Hans Walenkamp van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak International verwacht dat dins dag het rampschip Herald of Free En terprise bij Zeebrugge kan worden rechtgetrokken. De voorbereidende werkzaamheden zijn vrijwel afge rond. Alleen het weer vormt een onze kere factor. „Wat we nodig hebben is drie dagen goed weer", zei adjunct-di recteur K. Reinigert donderdag. Smit Tak leidt de berging. Het bedrijf heeft hiervoor opdracht gekregen van de Britse rederij Townsend Thoren- Isen, eigenaresse van het schip. De ber ging gebeurt op basis van „no cure-no pay": lukt het niet, dan wordt er niet betaald. „Het gaat om een miljoenen- klus", is alles wat Smit Tak hier verder over kwijt wil. De berging van het schip is volgens het contract inclusief de lading. Met de berging van de tientallen stoffelijke I overschotten aan boord van het schip bemoeit Smit Tak zich niet. „Dat is een ander hoofdstuk", zei bergingsin specteur H. van Rooy. De lichamen zullen worden geborgen door Belgi sche rijksdiensten. Daarmee kan in principe worden begonnen zodra de veerboot overeind staat. AXEL - Het is moeilijk voor een ge- j meente om pelsdierfokkerijen op haar grondgebied te verbieden. In de J gemeenteraad van Axel kwam dit gis- 1 teravond naar voren toen het PvdA- I raadslid J. S. Jongepier het verzoek j deed dergelijke fokkerijen door mid- j| del van bestemmingsplannen te we ren. Hij deed dat naar aanleiding van een schriftelijk verzoek van het Anti-bont comité. Jongepier meent dat bont overbodig is omdat er voldoende alter natieven zijn en pelsdierfokkerijeji brengen geur- en mestoverlast met zich mee. Volgens een enquête is drié- kwart van de Nederlandse bevolking tegen het dragen van bontjassen. I Volgens burgemeester A. Hack kaji iets dergelijks niet door middel van de ruimtelijke ordening in een gemeente worden tegengehouden. Daarvoor zijjn I volgens hem wetten nodig. Wethouder P. T. A. M. R. Apers (ruim telijke ordening) verklaarde zich zelfs tegen een dergelijk verbod op pelsdier fokkerijen. MIDDELBURG - Bij een ongeluk of) de autosnelweg van Antwerpen naar Gent zijn de Middelburgers J. T. C van Halteren (40) en E. A. R. B. Cassettja (30) om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde donderdagmorgen om zeven uur. De beide Middelburgeijs botsten met hun personenauto tegen een Belgische vrachtwagen. Ze waren op slag dood. De bestuurder van de vrachtwagen is met onbekende verwondigen opgeno men in een kliniek in Zeele. De Belgi sche vrachtwagen was op weg van Gent naar Antwerpen. De chauffeür verloor de macht over het stuur, na een botsing met een Spaanse vrachtwa gen, die voor hem reed. De Belg kwaija al slingerend in het tegenoverliggende baanvak terecht. I Hoe de botsing tussen de beide vracht wagens tot stand kwam, is niet be kend. De rijkswacht van Gent ver moedt dat het ongeval het gevolg van een verkeerde inhaalmanoeuvre was. Ook de Spaanse chauffeur is met onbe kende verwondingen in de kliniek van Zeele opgenomen. De rijkswacht stelt nog een nader onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk in. ZELZATE - In de Eurohal in Zelzate wordt vrijdag 22 mei de 'Nacht van Greenpeace' gehouden. De baten van dit popconcert zijn bestemd voor de activiteiten van Greenpeace op aller lei terreinen van milieu-bescher ming. De zaal gaat om acht uur open. Op het programma staan optredens van de rockgroepen Rock Challenger, The Soul Sisters en The Scabs. Het is de be doeling dat het concert tot diep in de J nacht door gaat. 31 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 mei 1987 kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs Aangepaste bouw ouderen noodzaak De VAC deelt jaarlijks een dergelijke pluim uit. Provinciaal voorzitster me vrouw G. Boelhouwer overhandigde de helm. Zij stelde dat het attribuut in de eerste plaats aan de heer Van der Schelde toekwam, als de man waar mee het VAC het meest te maken heeft. Ze beklemtoonde evenwel dat de hele RWS bij de dank werd betrok ken. „De woninbouwvereniging heeft het VAC altijd van dienst willen zijn". Dezelfde dag werd ook het tienjarig ju bileum van de Vrouwen Advies Com missie gevierd met een bijeenkomst over het thema 'Ouderen langer zelf standig laten wonen, maar hoe?' Lan delijk Vac-vrouw mevrouw M.P.J. de Weerd stelde in een spreekbeurt dat gemeenten en instellingen die te ma ken hebben met woningbouw, moeten beseffen dat ouderen niet alleen zo lang mogelijk zelfstandig willen wo nen, maar er veelal ook aan hechten in een buurt te wonen waarin ook men sen van andere leeftijden zijn gehuis vest. aldus de spreekster. Zeker als deze wo ningen betrekkelijk eenvoudig kun nen worden aangepast aan ouderen (door bijvoorbeeld een hogere toilet pot te plaatsen of een douchezitje) kunnen deze woningen geschikt zijn voor velerlei categorieën bewoners: ouderen, jongeren, alleenstaanden, ge handicapten. „Het is ook bouwen met het oog op de toekomst", meende me vrouw De Weerd. „Er komen steeds meer ouderen. Zij willen niet zonder meer allemaal naar bejaardenwonin gen. Die zijn meer geschikt voor men sen die de 75 zijn gepasseerd". Regionaal voorlichter in Zeeland J.C.P. van der Meer van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu stelde dat er in Zee land nog plaats is voor pakweg 1000 tot 1200 specifieke bejaardenwonin gen. Dan woont 25 percent van de be jaarden in een dergelijke woningen. Nu zijn er pakweg 7000 bejaardenwo ningen. De aandacht moet daarom niet alleen uitgaan naar bejaardenwoningen, maar vooral naar driekamerwoningen, Oud burgemeester van Goes mr. F.G.H. Huber stelden in zijn functie van voorzitter van de Zeeuwse Raad voor Ouderen dat veel problemen voor ouderen worden verhuld door de bereidheid van familie en buren om bij te springen. „Als ze dat niet meer kunnen opbrengen, zie je dat de oude ren naar bejaardentehuizen gaan. Vaak is er onvoldoende bekend over de mogelijkheden om de mensen thuis te helpen met aangepaste voorzienin gen". VLISSINGEN De koninklijke Ne derlandse bond tot het redden van drenkelingen houdt zondag 12 april de nationale kampioenschappen zwem mend redden in Vlissingen. De wed strijden in het sportfondsenbad begin nen om 13.00 uur. Tien minuten voor de aanvang van de wedstrijden opent de voorzitter van de bond K. H. de Bruin het gebeuren. Het gaat om wed strijden voor senioren. HEINKENSZAND - Het geweste Zee land van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) vergadert donderdag 9 april in De Stenge in Heinkenszand. De vergadering duurt de hele dag en begint om 10.30 uur. W. Roelse: hoe vroeg je ook ging, je was nooit de eerste... Het komt gelukkig niet meer zo vaak voor dat schepen vergaan. Vroe ger was dat schering en inslag. Dergelijk nieuws werd in Westkapelle met grote belangstelling gevolgd. En hoe het kwam is onduidelijk, maar het vergaan van een schip was meteen in het Walcherse dijkdorp bekend en dan ging het juttersbloed sneller stromen. Bij een gunstige wind trok een flink aantal mannen de dijk over, het strand op, om te speuren naar de zaken die de zee prijs wilde geven. niet meer nodig. Roelse: „We wisten precies wanneer die schepen langs kwamen en dan gingen we al naar de dijk. Hoe we dat zou wisten? Wel, we hadden ontdekt dat ze eens in de veertien dagen voorbij kwamen". Mevrouw I. Ravenzwaaij was de beste cursiste en krijgt een studiereis aange boden naar de wijngebieden in Frank rijk. Donderdagmiddag werden twee mensen afgewezen omdat de praktij kresultaten niet voldoende waren. Van links naar rechts de dames V. Thoma, M. Spapen en A. Zuidgeest en de heren F. Verhage, R. Stadt, J. Vinke vlak voor het eindexamen in de keuken van Hotel Walcheren. i Telehala en If. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 23