HllliiilLL Alle Nederlanders verplicht verzekerd Hizbollah-leider onder in Frankrijk opgepakte terroristen de PZC vandaag NS: onvermijdelijk ontslagen bij sanering ma Onze viooltjes kunt u rustig in de kou laten staan. Kroniek van Huygens ontdekt INDE ZIEKENFONDS Gijzelaar Steen op sterven 'B WERK MEI PLEZIER Het basispakket voor iedereen Stormachtig 30e jaargang no. 73 Erijdag 27 maart 1987 MORGEN ZAT. 28 MAART VEILINGHAL-GOES Open: 9.00 tot 17.00 uur. TUNESIË BREEKT MET IRAN Haven Bevolking Visserij Burgemeester Pillen FNV VREEST MASSAAL BANENVERLIES tijdelijk dkoper 4995- 1995,- 399- 695,- 760,- 975,- 639,- 1195,- We hebben een bak met 24 viooltjes in verschillende kleuren voor maar f 8.95. U kunt uw tuin of balkon er nu al mee opfleuren, want ze kunnen tegen een nachtje vorst Eerst veel bewolking en regen, later opklaringen en een enkele bui. Maxi mumtemperatuur rond 10 graden. Stormachtige zuidzuidwestenwind. ROMMELMARKT VAN NEDERLAND. DEN HAAG (ANP) - Op het congres in Den Haag ter herdenking van de 300ste sterfdag van Constantijn Huygens heeft voorzitter dr. A. Eijf- finger een relaas in handschrift voorgelezen dat pas enkele weken geleden is teruggevonden. Het is een soort kroniek waarin Huy gens weergeeft wat zich in 1637 af speelde van de geboorte van zijn dochter Susanne op 13 maart tot het overlijden van zijn vrouw, Susanna van Baerle, op 10 mei. Eijffmger maakte de vondst bekend bij de opening yan de tentoonstel ling „Huygens herdacht" in de Ko ninklijke Bibliotheek, onderdeel van het gelijknamig congres van de Werkgroep 17de eeuw voor samen spraak vanuit verschillende weten schappen, waaraan een paar hon derd deskundigen uit binnen- en buitenland deelnemen. Voor de con gresgangers worden vijf grote en twintig kleinere lezingen gehouden over onder meer Huygens en zijn ge zin, Huygens in dienst van Oranje en Huygens als dichter, wetenschap per, musicus en bouwkundige. De kroniek uit 1637 werd in Leiden ontdekt door drs. A. de Heer. lan-Dekker roept eel kritiek op EN HAAG (GPD) „De bescherming van de zwakke groepen ide bevolking is in ons plan verzekerd". Dit zei prof. dr. Wisse ekker donderdag in een toelichting op het plan voor een ge- ondheidszorg-nieuwe-stijl dat de regering is aangeboden, an veel kanten werd meteen kritiek uitgeoefend op het ge- rek aan solidariteit en op inkomensgevolgen, juist voor lage- e inkomensgroepen. Dekker, voorzitter van de rapporterende ommissie, wijst deze argumenten van de hand. /olgens Dekker heeft de commissie er paalde onderdelen van de zorgverle ning „uit het pakket" gooit, werd ge zegd dat het niet zo is dat fysiotherapie en medicijnen geheel onverzekerd zijn. Voorzover het ziekenhuisbehandeling betreft is dat niet het geval. Wat de |uist wel aan gedacht dat de zwakke ^roepen (lage inkomens, ouderen e.d.) hiet de dupe worden van een nieuwe ppzet, die meer zogeheten marktge richt is. „De lagere inkomens krijgen liu een keuzevrijheid voor een deel van Eet verzekeringspakket, die ze nu ab soluut niet hebben. Dat vereist mon- Idieheid van de mensen, maar mondig heid hangt niet van een inkomen af'. Dok vestigde Dekker er de aandacht Jop dat het de bedoeling van de com- |missie is de positie van de patiënt-con- Isument te versterken, zodat die meer Invloed op de zorg krijgt. In het advies- lorgaan Nationale Raad Volksgezond heid en Maatschappelijke Dienstver lening krijgen de patiënten meer zetels lals het aan de commissie ligt. Boven- Idien moet de overheid meer geld uit- Itrekken om de rol van de patiëntenor ganisaties te versterken. |Een andere bescherming ligt volgens |de plannen in de kwaliteitsgarantie [die de overheid moet bevorderen. Elke [instelling die zorg aanbiedt, dient een certificaat te bezitten. |Op de kritiek dat de commissie be- tandheelkunde betreft, „er moest een keus worden gemaakt. Gezien de grote successen met de jeugdtandzorg is het logisch dan een grens van 18 jaar te leggen". Er kan niet genoeg de aandacht op worden gevestigd, aldus de leden van de commissie, dat in deze opzet ieder een recht krijgt op hulpverlening die tot dusver alleen betaald kan worden door mensen met hogere inkomens. Daarbij wordt gedoeld op vooral ver zorging en verpleging thuis, die in het basispakket moet komen. Van vele kanten is donderdag al kri tisch op de plannen van Dekker c.s. gereageerd. In de politiek worden de inkomensgevolgen vooralsnog met grote twijfels bezien, vooral door de linkerzijde van het parlement. De op positie liet nog eens weten volstrekt tegen eigen bijdragen te zijn. Ziekenfondsen en consumenten- en patiëntenorganisaties uitten veel be denkingen, evenals de medische be roepsbeoefenaars. Het gaat de artsen te ver dat alle zie kenfondsen over de regionale grenzen (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (GPD) Er moet een ge heel nieuw, uniform 'particulier' ziek tekostenstelsel voor iedereen komen Daarin zijn dan alle Nederlanders verplicht verzekerd voor een basis- RIJSWIJK - Prof. dr. Wisse Dekker heeft donderdag zijn rapport 'Bereidheid tot Verandering' over een gezondheidszorg-nieuwe-stijl aan de regering aangebo den. pakket dat 85% van het huidige zie kenfondspakket omvat. De premie voor dit pakket hangt af van het inko men. Aan de premie is een maximum ge steld. Dat wordt bereikt bij een inko men van ongeveer 64.500 gulden, de al bestaande premiegrens voor de volks verzekeringen. Het verschil tussen ziekenfondsen en andere verzekeraars moet verdwijnen. Zowel hulpverleners (artsen enzo voort) als verzekeraars moeten met el kaar concurreren. Dit zijn hoofdlijnen uit de plannen die de commissie-Dekker de regering aan biedt voor het oplossen van de proble men in de gezondheidszorg. Het basispakket omvat preventieve zorg, verloskundige- en kraamzorg, verpleging en verzorging in ziekenhui zen en andere instellingen, thuiszorg, revalidatie en reactivering, psychoso ciale en psychiatrische hulpverlening, de volledige zorg voor geestelijk ge handicapten, hulp voor zintuiglijk ge handicapten (zoals blinden en doven) en tandheelkunde tot en met 18 jaar. In het pakket vallen niet: geneesmid delen, kunst- en hulpmiddelen, fysio therapie, logopedie en oefentherapie, tandheelkunde voor volwassenen, consultatiebureau kruiswerk vanaf één jaar, cosmetische plastische chi rurgie, in vitro fertilisatie (de zogehe ten reageerbuisbevruchting), zwan gerschapsafbreking (abortus) en steri lisatie. Hiervoor kan iedereen zich apart verzekeren. Voor het basispakket wordt een pre mie geheven van 4,2 procent van het salaris; dat is lager dan de huidige zie kenfondspremie van 4,9 procent. Wie het hele aanvullende pakket er bij neemt, zal daarvoor een premie moe ten betalen van ongeveer 800 gulden per volwassene en 400 gulden per kind per jaar. Deze bedragen zullen lager uitvallen als men geen volledige aan vullende verzekering kiest of hoge ei gen risico's neemt. Verzekeraars zullen verplicht zijn ie dereen te accepteren voor alle dien sten. (Zie ook pagina 4) PARIJS - Met het oppakken van acht terroristen heeft de Franse veilig heidsdienst ook twee machinepistolen (boven) en een flinke hoeveelheid munitie ontdekt. PARIJS (AFP-DPA) - De Franse po litie heeft een belangrijke slag ge slagen in de strijd tegen het terro risme met de arrestatie van acht mensen. De groep wordt ervan ver dacht al jaren actief te zijn in Frankrijk en plannen te hebben voor nieuwe aanslagen in Parijs. Onder arrestanten is Mohamed Muhajer, een Fransman van Liba nese afkomst, die een van de op richters is van de Libanese Hizbol- lah (Partij van God), een radicale pro-Iraanse groepering, zo is uit be trouwbare bron vernomen. In Parijs werd donderdag bekend gemaakt dat de zeven mannen en een vrouw, van wie zes de Tunesi sche nationaliteit hebben, het afge lopen weekeinde in de hoofdstad zijn gearresteerd. De politie legde daarbij beslag op wapens en 12 liter methylnitraat. Voor de Franse poli tie staat vast dat de groep nauwe banden heeft met Iran en wellicht betrokken is geweest bij de bloedige aanslagen vorig jaar in Parijs, waar bij 13 doden en 250 gewonden vie len. Tunesië besloot donderdag om de betrekkingen met Iran te verbre ken. Iraanse diplomaten werden er van beschuldigd te hebben gepro beerd extremistische Tunesiërs in het buitenland te werven voor on dermijnende activiteiten. De Tune sische ambassadeur in Parijs, Mus tafa Zaanoni, zei dat de gearresteer de Tunesiërs banden zouden heb ben met Iran en lid zijn van de pro- Iraanse groepering Islamitische Ji had. Een politiefoto van Mohamed Mu hajer Prof. ir. Th. Quené, voorzitter van de SER, probeert achter de schermen de ruziënde partijen in de Rotterdamse haven weer tot elkaar te brengen. PAGINA 3 Er worden op het ogenblik in Nederland te weinig kinderen geboren om het aantal van 14,5 miljoen inwoners in stand te houden. PAGINA 5 Het visserijbedrijfsleven zal een forse financiële bijdrage moeten leveren aan de sane ring van de vloot. PAGINA 9 De 40-jarige A. Verbree, burge meester en gemeentesecretaris van Benthuizen, is benoemd tot burgemeester van de gemeente Reimerswaal. PAGINA 11 Voetbalvandalen blijken in sommige gevallen tabletten te slikken voordat zij naar een voetbalstadion gaan. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 BEIRUT (RTR) - De Amerikaan Alann Steen, die enkele maanden geleden in Libanon is ontvoerd, ligt op sterven. Dit heeft Jesse Turner, een andere Amerikaanse gijzelaar, gezegd op een videoband, die donderdag door de ontvoerders is afgegeven bij de linkse Libanese krant As-Safir. „De situatie is erg hard", aldus Turner, „Onze landgenoot Alann Steen ligt op sterven". Volgens Turner heeft een arts geconstateerd dat Steen proble men heeft met zijn bloeddruk. De Islamitische Jihad voor de Bevrij ding van Palestina, die Steen in han den heeft, kondigde afgelopen maan dag aan dat zij het bewijs zouden leve ren voor haar bewering dat hij ernstig ziek is. Zij was bereid hem vrij te laten in ruil voor 100 arabische gevangenen in Israël. UTRECHT (ANP) - Bij de spoorwegen staat een drastische saneringsopera tie voor de deur die in 1990 een kosten besparing van 200 tot 300 miljoen gul den per jaar moet opleveren (zeven tot tien procent van de totale kosten) en waarbij banenverlies onvermijde lijk is. Aan snijden in de dienstrege ling (opheffen lijnen of lagere fre quenties) wordt overigens niet ge dacht. „Dat middel is erger dan de kwaal", aldus een NS-woordvoerder. Hij kon nog niet zeggen hoeveel banen er op de tocht staan, maar bestuurder J. Koster van de Vervoersbond FNV Advertentie iAdvertentie Bij ASB krijg je als uitzendkracht de persoonlijke aandacht en waardering die je verdient. Voor meer informatie bel je gratis 06-0991188 (ook 's avonds). vreest dat er 2.000 tot 3.000 banen moe ten verdwijnen. Vorige week raamde de FNV-bond het banenverlies op on geveer 1500. Bij NS werken momenteel circa 27.000 mensen. Koster kondigde aan dat de vakbonden en de onderne mingsraad - die vandaag, vrijdag, door de NS-top worden ingelicht - een der gelijk banenverlies onder geen enkele voorwaarde zullen accepteren en des noods met acties zullen proberen het bezuinigingstij te keren. „NS zou moeten zeggen dat de over heid als ze een goed openbaar vervoer wil met meer geld over tafel moet ko men en dat men niet voor een dubbel tje op de eerste rang kan zitten. Maar NS levert braaf zijn bezuinigingshuis werk in en daarmee is de kous af', al dus Koster. ereidheid tot verande- De Vervoersbond CNV zegt ontzet te zijn over de reorganisatieplannen. De bond vraagt zich af „of de directie van de NS nog wel ten volle beseft waar men mee bezig is". De NS-directie zegt dat men het ui terste zal doen" om gedwongen ontsla gen te voorkomen maar dat men geen absolute garanties kan geven. De NS- top meent dat de sanering noodzake lijk is om het bedrijf ook in de jaren na 1990 een beter toekomstperspectief te bieden. Het zwaartepunt van de sane ring zal vooral moeten liggen bij de on dersteunende en toeleverende be drijfsonderdelen en niet bij de exploi tatie „tussen de rails zelf. Onze klan ten mogen er niets van merken", aldus de NS-woordvoerder. verschenen rapport van de commissie-Dekker met voorstellen voor een geheel nieuw stelsel van gezondheidszorg. Zo'n titel met een zekere zending- drang hebben de samenstellers er be wust aan gegeven, want er wordt in het rapport verschrikkelijk veel overhoop gehaald. Zoiets betekent tegelijk dat in veel heilige huisjes op dit terrein met even zoveel gevestigde belangen de neiging zal onstaan om snel ramen en deuren te sluiten. Maar juist van de wil om mee te denken in gezondheids zorg-land en in de politiek zal het sterk afhangen of de nieuwe filosofie van de commissie-Dekker voldoende aan hang krijgt. De eerste reacties uit die windstreken zijn wisselend enthou siast en aarzelend. Aan het huidige ziektekostenstelsel kleven veel en gro te bezwaren. Maar weinigen zullen dat durven ontkennen. Belangrijkste daarvan is dat het onbetaalbaar en on beheersbaar is geworden. Een com missie, die op deze problemen insteekt door de zaak radicaal op zijn kop te zetten, roept andere bezwaren en onze kerheden op. Vaak bekruipt dan me nigeen het gevoel om het toch maar liever bij het oude, vertrouwde te hou den. De commissie-Dekker wil juist van het bestaande stelsel helemaal af. En de nieuwe opzet die zij in plaats daarvan aanbeveelt ziet er tamelijk gezond uit. Geen lapmiddelen meer, die in het verleden hebben bewezen hebben niet te werken. Nee, een bena dering van het nu ingewikkelde stelsel van medische voorzieningen, waarin eenvoud van organisatie en exploita tie. meer zelfstandigheid bij de gebrui ker en gedeeltelijke inschakeling van de vrije markt voorop staan. Vloer on der deze aanpak is een basisverzeke ring voor iedereen, die ongeveer 85 procent van de totale gezondheidszorg dekt, inclusief belangrijke delen van de maatschappelijke dienstverlening. Een aantrekkelijk uitgangspunt, om dat daarmee alle schotten tussen de bestaande systemen van financiering en verzekering worden verwijderd. Voor dat basispakket betaalt iedereen premie naar draagkracht. Vaak is al met deze gedachte gespeeld, maar nooit is ze als sleutel aanbevolen voor een totale herziening van de gezond heidszorg in Nederland. De commis sie-Dekker heeft het aangedurfd zo'n opzet naar alle kanten samenhangend uit te werken. Compleet met invoering van vrijwillige bijverzekering, eigen bijdrage, eigen risico, eigen keus en concurrentie tussen verzekeraars. Daarbovenop dan nog allerlei sane- rings- en organisatiemaatregelen in de wereld van de medische voorzieningen zelf. Bijvoorbeeld de afstoting van 12.000 ziekenhuisbedden in drie jaar. Met grote interesse is het rapport van de commissie-Dekker afge wacht. Het perspectief dat het biedt gaat diep en reikt ver. Lange jaren van drastische bezuinigingsrondes in de gezondheidszorg hebben geen echte oplossing voor een goed evenwicht tussen kwaliteit en betaalbaarheid van de medische voorzieningen gebo den. Er komt een eind aan de mogelijk heden om nog verder te kappen en te schaven. Het rapport dat sinds giste ren op tafel ligt geeft een volstrekt nieuwe route aan. Een route, waaraan de Nederlandse gezondheidszorg erg zal moeten wennen. 'Dekker' gaat uit van mondige mensen, introduceert een terugtredende overheid en schept ruimte voor een 'gezondheidsmarkt'. Een route ook met risico's. Komen de lage inkomensgroepen niet in moei lijkheden? Zijn de inkomensgevolgen echt voor iedereen aanvaardbaar? Kunnen de prijzen straks in de hand gehouden worden? Het is de verdien ste van de commissie-Dekker dat ze de gehele gezondheidszorg in één klap be spreekbaar heeft gemaakt. En dat ze een recept aanreikt, geschikt voor alle klachten van het huidige stelsel tege lijk. Wie niet langer wil blijven door modderen met de gezondheidszorg zal bereid moeten zijn om te veranderen. De inhoud van het rapport is ingrij pend; de titel uitdagend. vdM Zoon Dean Martin - Bergers hebben de stoffelijke resten gevonden van de zoon van de zanger Dean Martin en diens collega-vlieger. Zij zijn om het le ven gekomen toen hun straaljager af gelopen zaterdag bij zware bewolking verongelukte in het gebergte van San Bernardino in Californië. Dean Paul Martin was 35, zijn collega Ramon Ortiz 39 jaar. Zij hadden geen tijd gehad zich met hun schietstoelen te redden. (Advertentie) Zelfrijdende machine van Snapper, 4 pk. Aandrijving op achter wielen, echt differentieel 5 versnellingen, zwaar Amerikaans plaatstaal. Slechts: Robuuste zitmaaier, 8 pk. Met 5 versnellingen, Zeer geschikt als gras vanger door Snapper Hi-Vac systeem Handige, stevige gazonmaaier voor de kleine tuin. 40 cm en 800 Watt vermogen, normaal 450, Nu slechts: Ook in uitvoeringen met achtervanger of zwaardere motor nu laag geprijsd. Ook zaterdagmorgen geopend De ruimste keuze uit (motor)maaiers in Goes en Krabbendijke. Gemakkelijk bereikbaar. Nu ook met aanbiedingen voor de particuliere tuinbezitter. Kom kijken bij CF Tuintechniek. Goes, Alb. Plesmanweg 1, De Poel, 01100-32288 Krabbendijke, J. W. Frisostraat 31, 01134-1255/2175 Solide motormaaier van CF tuintechniek. 40 cm, 3'/2 pk motor. Machine mèt achtervanger normaal 895, Nu slechts: Als 48 cm uitvoering ook de Snapper tuinfrees is tijdelijk goedkoper Tevens extra voordelig: CF machine EL 48 H. 48 cm snijbreedte, 1300 Watt vermogen, met achtervanger slechts Snapper 49 cm maaier met Hi-Vac vangsysteem nu slechts Verkrijgbaar in alle AH-winkels met een bloemenafdeling. Zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1