pillen oetbalvandalen ilikken oor wedstrijd IS KWALITEIT HERKENBAAR? Onze leden kunnen allemaal zelf lezen DRIE WERELDRECORDS OP DE MEDEO-BAAN Ruim triomf Real Madrid Anatoli Karpov bereikt doel Amerikaanse schaatsers in topvorm Oefenmeesters Heinkenszand AZ in ernstige geldproblemen T urnkampioenschap KNCGV in Goes IECHTSZAAK SUPPORTERS ZEGE IN DWARS DOOR BELGIE Be Ida Aristocratisch Lezen Huiswerk LRIJDAG 27 MAART 1987 )EN HAAG (GPD) Voetbalvandalen blijken in sommige ge vallen Rohypnol-tabletten te slikken voordat zij naar het sta tion gaan. Rohypnol is een zwaar slaapmiddel dat alleen op medisch advies is te verkrijgen en de patiënt het gevoel geeft buiten zijn eigen lichaam te staan. Voetbalvandalen slikken bet, in de drugswereld als 'rooie knollen' omschreven produkt, omdat het vrijwel alle angstgevoelens wegneemt. Om aan de pillen te komen worden recepten vervalst of worden doktoren iet gefingeerde ziekteverschijnselen benaderd. ■Het gebruik van Rohypnol-tabletten I onder voetbalsupporters bleek giste- Iren voor de Meervoudige Kamer van Ide Haagse arrondissementsrecht- I bank, waar elf supporters terecht ston- Iden voor hun aandeel in de rellen rond Ide wedstrijd FC Den Haag-Ajax van 1 [maart. Bij dat duel, dat uiteindelijk Iwerd gestaakt, vielen in totaal 25 ge- I wonden, van wie de meeste bij de ont- I ruiming van het vak Midden-Noord in het Haagse Zuiderpark. [De 18-jarige Jan H. bekende tegenover I rechtbankpresidente mr. P. Konings- I veld-Beets en officier van justitie mr. J. Ide Waardt zo'n tablet te hebben ge- I slikt voordat hij zich richting het I Zuiderpark begaf. Dat gebeurde op I het station Hollands Spoor, waar hij 's [ochtends had afgesproken met enkele I vrienden. Op de vraag van De Waardt [waarom hij de drug had ingenomen Ikon H. geen antwoord geven. „Mijn I vrienden zeiden dat ik dat tablet moest slikken, dus deed ik dat. Ik had ze die pillen al vaker zien innemen, dus zag ik er verder geen kwaad in". Vol gens de officier, die de bewuste dag zelf aanwezig was in het stadion, wordt Rohypnol wel meer geslikt door voet balsupporters, „omdat je er lekker I agressief en in sommige gevallen zelfs dol van wordt". Dat ging dus ook op voor de werkloze Hagenaar, die de Mobiele Eenheid in alle commotie vlak voor rust bekogel de met literflessen frisdrank en stenen. Zelf herinnerde hij zich daarvan niets meer, maar dat kan te maken hebben met een andere bijwerking van Rohyp nol die de drug aan de bijnaam 'ver- geetpillen' heeft geholpen. Zijn raads vrouwe wilde dan ook op verminderde toerekeningsvatbaarheid aansturen, maar zowel de rechtbankpresident I („Je doetje hier dommer voor dan je in werkelijkheid bent") als de officier wil de daar niet aan. De Waardt eiste een celstraf van zeven maanden, waarvan I vier voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar. Het eerste jaar van die proeftijd zou hij zich elke zondag bij de politie moeten melden en geen enkele wedstrijd van zijn club mogen bezoe ken. De 20-jarige Ron L. hoorde gisteren tij dens de bijna vijf uur durende zitting de hoogste straf tegen zich eisen: acht maanden, waarvan vier voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar en een bezoekverbod van een jaar voor de wedstrijden van FC Den Haag. L. bleef daar overigens volkomen onbewogen onder. Hij is al twee keer eerder met justitie in aanraking geweest en maak te tegenover zijn rechters dan ook een 'geroutineerde' indruk. Op de vraag HEINKENSZAND Oefenmeester Piet de Smit blijft ook volgend seizoen verbonden aan de zaterdag-afdeling van de voetbalvereniging Heinkens zand. Piet Baart, die de zondag-afde ling leidt, gaat na elf jaar weg bij Hein kenszand. Hij wordt opgevolgd door Cees van de Linde uit Goes. ALKMAAR (GPD) De Alk- maarse betaald-voetbalorgani satie AZ verkeert in ernstige li quiditeitsproblemen. AZ heeft van het bedrijf Wastora nog een bedrag van ongeveer driehonderdduizend gulden te vorderen. Daarnaast ontbreekt het de Alkmaarse club aan in komsten uit entreegelden (onge veer twee ton) door het uitblijven van thuiswedstrijden. Boven dien wordt de subsidie van de ge meente Alkmaar aan AZ (jaar lijks 1,6 ton) per 1 januari 1988 beëindigd. AZ heeft de gemeente Alkmaar nu dringend verzocht opnieuw te bekijken of de subsidie kan wor den gehandhaafd. Mocht Wasto ra niet binnen afzienbare tijd het aan AZ verschuldigde bedrag be talen, dan overweegt de voetbal club een kort geding tegen haar voormalige geldschieter. De pen ningmeester van AZ, H. Visser, wilde gisteren de financiële pro blemen ontkennen noch bevesti gen. Klaas Molenaar, directeur van Wastora BV, is boos op het be stuur van AZ. „Wij hebben aan al onze financiële verplichtingen je gens de voetbalstichting vol daan", zegt de voormalige voor zitter met grote nadruk. „Wel heeft AZ nog een bedrag te goed, dat op de bank voor haar staat gereserveerd. AZ krijgt dit geld, mits de penningmeester een ver klaring ondertekent waarin staat vermeld dat Wastora aan al zijn verplichtingen heeft voldaan". Volgens de voormalige big boss van AZ wil de voetbalstichting nu een extra bedrag ontvangen van Wastora. „Dat doen we niet, omdat er in deze niets is toege zegd". Klaas Molenaar zegt. dat het hem pijn doet dat zijn favo riete club overweegt een kort ge ding tegen Wastora aan te span nen. van de rechtbankpresident door welke kinderrechter hij in '82 wegens een diefstal was veroordeeld, antwoordde hij zich die naam niet meer voor de geest te kunnen halen. Koningsveld- Beets, die zich de zaak meende te her inneren, vroeg vervolgens of het een kleine of grote rechter was geweest. „Ik heb de vrouw nooit zien staan", re pliceerde L„ die daarmee zelfs bij zijn rechters een glimlach op het gezicht wist te toveren. Tegen de andere supporters die te recht stonden, werden straffen geëist variërend van vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, tot zeven maan den, waaarvan vier voorwaardelijk. Uitsapraak op 9 april. MADRID (AFP) - Barcelona heeft maar één dag plezier gehad van de ge deelde koppositie in de Spaanse voet balcompetitie. Real Madrid nam de heerschappij donderdag weer over door in eigen huis stadgenoot Atletico met ruime cijfers te verslaan: 4-1. Stand: Real Madrid 33 - 49; FC Barcelona 33 -47; Espanol33-42;Mallorca33-36; Atletico Madrid 33-35; Sporting Gijon 33-35; Sevilla 33 - 34; Zaragoza 33 - 34; Real Sociedad 33 - 32; Betis 33 - 32; Valladolid 33 - 31; Athletic Bilbao 33 - 31Murcia 33 - 30 BOEDAPEST (GPD) Oleg Blochin (34) zal zijn voetbalcarrière beëin digen bij het Hongaarse Ujpest Dozsa. President Istvan Holya van Ujpest Dozsa en de Russische sterspeler van Dynamo Kiev hebben daarover gisteren definitief over eenstemming bereikt. De sportministeries van Hongarije en Rusland moeten weliswaar nog toestemming geven voor deze opzienbarende transfer, „maar", aldus Istvan Holya, „ik reken op de vriendschap die er bestaat tussen deze twee socialistische landen en verwacht derhalve geen moeilijkheden meer". Of er met de overgang van Blochin naar Ujpest Dozsa een geldbedrag is gemoeid, wilde Holya niet zeggen. „We zijn het eens geworden over een paar zeer belangrijke za ken, zoals het regelen van een baan voor me vrouw Blochin, die turn- trainster is, een auto en een huis, maar dat is al les wat ik over de bijko mende aspecten van de transfer kwijt wil". Ook Blochin zelf, die de Oleg Blochin onderhandelingen met Ujpest Dozsa afrondde na een vriendschappelij ke wedstrijd tussen Dy namo Kiev en Ferencva- ros was weinig scheutig met commentaar. „Ik verwacht hier nog drie a vier jaar mee te kun nen". En op de vraag waarom hij juist voor Uj pest Dozsa gaat spelen, antwoordde de voorma lige Europees voetballer van het jaar: „Ujpest Dozsa is een zusterclub van Dynamo Kiev, dus die keus lag min of meer voor de hand". Het ligt in de bedoeling, dat Blochin voor het be gin van de nieuwe com petitie (in september) zijn opwachting maakt bij Ujpest Dozsa. Hij zal daar in eerste instantie worden ingezet als cen trumspits, „maar de toe komst zal uitwijzen hoe wij het beste gebruik kunnen maken van zijn kwaliteiten", aldus Ho lya. Advertentie Het is wel opvallend dat juist de kantoren die voldoen aan de hoge eisen van het NVA lidmaatschap (onafhankelijkeassurantie- adviseurs!) een sterke groei doormaken. Inderdaad, ze besteden veel tijd aan advies en begeleiding in geval van schade. Zo wordt kwaliteit synoniem met mentaliteit. En die is herkenbaar! Aan dit vignet. En aan de adviezen die ze geven. Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs - Postbus 235 - 3800 AE Amersfoort Jelle Nijdam is Kelly te slim af WAREGEM (ANP) - De Nederlandse wielrenner Jelle Nijdam heeft don derdag de Belgische koers Dwars door België gewonnen. Na de 226 kilo meter met start en finish in Waregem had de rijder uit de ploeg van Jan Raas een voorsprong van twintig se conden op de als tweede over de eind streep komende Belg Herman Frison. De eerste schifting in het peloton, waarin renners uit de ploeg van Peter Post ontbraken, kwam na 125 kilome ter op de Eikenberg. Een groep van 22 rijders, waarin onder meer de Ierse fa voriet Sean Kelly en de Nederlanders Jelle Nijdam, Adri van der Poel, Henri Manders en Gerrit Solleveld, nam af scheid van de rest en werd niet meer achterhaald. Tot aan de twee omlopen van negentien kilometer in Waregem bleef de groep bij elkaar. Met nog 27 ki lometer te rijden zorgden Kelly en Mare Sergeant voor een tweede schif ting. Van de Nederlanders reageerden Nijdam, Van Orsouw en Solleveld alert. Bij de bel van de laatste ronde achtte Nijdam de tijd rijp voor een de marrage. De Nederlandse tijdrit-spe cialist gaf zichzelf in een eindsprint met Kelly geen kans. De gok van de rij der uit de ploeg van Raas viel goed uit. In de laatste ronde bouwde hij zelfs een voorsprong op van 53 seconden op het achtervolgende groepje waarvan de Belg Herman Frison de tweede plaats voor Kelly wegsnoepte. Uitslag: 1. Jelle Nijdam (Ned) 226 kilometers in 5 uur en 31 minuten; 2. Herman Frison (Bel) op 53 seconden; 3. Sean Kelly (Ier) z.t.; 4. Jean-Marie Wampers (Bel) z.t.; 5. Wim van Eynde (Bel) op 1.25; 6. Gerrit Solleveld (Ned) op 1.35; 7. Marc van Orsouw (Ned) z.t.; 8. Jos Haex (Bel) z.t.; 9. Frank van Oyen (Bel) op 2.25; 10. Johan Capiot (Bel) op 2.35; 20. Henri Manders (Ned) z.t.; 21. Steven Rooks (Ned) z.t.; 22. Adri van der Poel (Ned) z.t.; 24. Gerrie Knetemann (Ned) op 4.20; 27. Adri van Hou- welingen (Ned) z.t. De Spanjaard Vicente Belda heeft op de voorlaatste dag van de Catalaanse wielerweek de Westduitser Peter Hil- se uit de leiderstrui gereden. In het tweede gedeelte van de vierde etappe, een individuele tijdrit over 21 kilome ter, maakte de kleine Spanjaard de LINARES (RTR/AFP) - Anatoli Kar pov heeft donderdag in Linares zijn doel bereikt. Hij won de elfde partij voor de twee kamp tegen zijn Sovjetrussische land genoot Andrej Sokolov en mag nu in september weer tegen de huidige titel houder Gari Kasparov om het wereld kampioenschap strijden. Karpov kwam door de overwinning, die be reikt werd na slechts 25 zetten, op een niet meer in te halen voorsprong van vier punten: 7 1/2-3 1/2. Jelle Nijdam gaat als eerste over de streep. zes seconden achterstand op de West duitser verrassend genoeg goed. Bel da heeft in de slotetappe, een rit van 173 kilometer, een voorsprong te ver dedigen op Hilse van zeventien secon den. Eerder op de dag kreeg een rit in lijn over 111 kilometer een opmerkelijke winnaar in de Belg Noël Segers. Ter wijl de sprinters in het peloton zich op maakten voor de eindfase maakte Se gers handig gebruik van een haakse bocht, één kilometer voor de eind streep. Hij nam een voorsprong van twintig meter die door het langzaam weer op gang komende peloton net niet meer werd goedgemaakt. Uitslagen: eerste gedeelte vierde etappe: 1. Noël Segers (Bel) 111 kilometer in 2 uur, 24 minuten en 16 seconden; 2. Eddy Planckaert (Bel) z.t.; 3. Frank Hoste (Bel) z.t.; 4. Manuel- Jorge Dominguez (Spa) z.t; 5. Alfonso Gu tierrez (Spa) z.t.; 6. Marcel Arntz (Ned) z.t., 7. Hans Daams (Ned) z.t.; 8. Patrick de Neut (Bel) z.t., 9. Miguel Iglesias (Spa) z.t.; 10. José Laguia (Spa) z.t.; 12. Stefan Mutter (Zwi) z.t.; 13. Re- né Beuker (Ned) z.t.; 23. Phil Anderson (Aus) z.t.; 26. Henk Lubberding (Ned) z.t.; 31. Bert Oosterbosch (Ned) z.t.; 40. Robert Millar (GBr) z.t.; 44. Peter Winnen (Ned) z.t.; 51Jan Siemons (Ned) z.t.; 76. Eric Breukink (Ned) z.t.; 98. Pedro Delgado (Spa) z.t; 103. Wim Ar ras (Bel) op 8.58; 104. Peter Hoondert (Ned) z.t.; 108. Henri Dorgelo (Ned) z.t.; 112. Luc Suykerbuyk (Ned) z.t. tweede gedeelte, individuele tijdrit: 1. Mi guel Indurain (Spa) 21 kilometer in 26 minu ten en 8 seconden; 2. Inaki Gaston (Spa) op 24 seconden; 3. Breukink op 0.30; 4. Jesus Blanco-Villar (Spa) op 0.43; 5. Acacio da Sil- va (Por) op 0.44; 6. Oosterbosch z.t., 7. Jesus Montoya (Spa) op 0.47; 8. Vicente Belda (Spa) op 0.49; 9. Millar op 0.51, 10. Recio (Spa) op 0.53; 13. Anderson op 0.59; 16. Laguia op 1.07; 19. Peter Hilse (WD1) op 1.12, 33. Mutter op 1.41; 35. Planckaert op 1.46; 41. Suykerbuyk op 1.54; 44. Winnen op 2.03; 61. Lubberding op 2.42; 74. Amtz op 2.50; 87. Dorgelo op 3.18; 101. Arras op 3.37; 105. Sie mons op 3.57; 106. Hoondert z.t. Delgado (Spa) niet gestart. Het algemeen klassement na donderdag is: Algemeen klassement: 1. Belda 17 uur, 39 minuten en 11 seconden; 2. Hilse op 17 se conden; 3. Indurain op 4.13; 4. Gaston op 4.26; 5. Recio op 4.45; 6. Millar op 4.56; 7. Da Silvaop4.59;8.Pedro Munoz(Spa)op5.10;9. Martin Ramirez (Col) op 5.37; 10. Juan Fer nandez (Spa) op 5.48; 12. Anderson op 6.00; 17. Laguia op 6.39; 29. Mutter op 8.37; 38. Winnen op 10.07; 46. Planckaert op 11.44; 75. Breukink op 28.39; 76. Beuker op 29.56; 78. Suykerbuyk op 30.01; 83. Arntz op 31.06; 85. Daams op 31.20; 94. Siemons op 32.17; 95. Lubberding op 32.37; 96. Oosterbosch op 31.41; 105. Arras op 42.04; 107. Hoondert op 42.55. Patrick Tolhoek uit Yerseke is bij de wielerwedstrijd Dwars door België voor amateurs op een tweede plaats geëindigd. Er waren 248 vertrekkers en de rit ging over 149 kilometer. Winnaar werd Stefan Rakers. VLISSINGEN In het Goese sport centrum worden morgen, zaterdag, de gewestelijke kampioenschappen tur nen (dames en meisjes) van het KNCGV gehouden. De organisatie is in handen van OKK Goes. Er wordt geturnd in de A- en B-categorie. De deelnemende verenigingen zijn: OKK (Goes), Hoedekenskerke, Veldo (Mid delburg), DIOS (Souburg), Genie (Ber gen op Zoom), Voorwaarts (Axel) en Zaamslag. De wedstrijden beginnen om 10.00. Docent Ko Timmer tijdens de cursusavond in Vlissingen. VLISSINGEN Het wordt angst wekkend stil in de vergaderzaal. De voorzitter heeft de fraai gedraaide hardhouten hamer voor zich op de groene tafel gelegd en kijkt nu over zijn halve bril naar de aanwezigen. Die houden hun ogen strak gericht op de vloer, kuchen nerveus of ver tellen een ondeugend mopje aan hun buurman. De stilte duurt hen iets te lang en ongeduldig schuife len de schoenzolen over het lino leum. De sfeer is dreigend, want alle bestuursleden hebben met de porte feuille gezwaaid. „Als er nu geen se cretaris komt, stappen we op", luid de de waarschuwing. Vlak voordat die woorden in daden worden om gezet staat er achter in de zaal aar zelend een gestalte op. Nou vooruit dan maar, hij wil het wel doen. Een zucht van verlichting golft door het vertrék. Boven het aanwellende geroezemoes uit hoort de nieuwbak ken secretaris de voorzitter nog net zeggen dat de werkzaamheden niet zo veel voorstellen. „Een uurtje per week, of zo...". De scheidende func tionaris achter de tafel knikt instem mend. Hij is er precies zo ingeluisd, zonder dat hij wist wat hem boven het hoofd hing. Met vallen en op staan heeft hij het moeten leren. De correspondentie van de vereniging, het archief bijhouden, beleidmaken. En dat allemaal voor leden, die ei genlijk alleen maar een balletje wil len schoppen of slaan en de rest van de club volstrekt koud laat. Nauwe lijks gemotiveerd om echt aan het verenigingsleven deel te nemen. Dat laatste spreekt Ko Timmer te gen. Hij is docent van de cursus „de sekretaris", die tot mei op zes plaat sen in Zeeland wordt gehouden. Als de leden niet actief meeleven en -denken ligt dat niet in de eerste plaats aan hen, maar juist aan een falend bestuur dat ze niet weet te motiveren. „Sportbestuurders zijn in de regel aristocratische mensen. Het hele hiërarchische systeem bin nen de clubs is helemaal niet demo cratisch. Je bestuurt niet voor de leden, maar door de leden. Het is een vooroordeel dat de leden niet mee willen praten. Als dat zo is, komt dat vooral omdat de afstand tussen bestuur en leden te groot is geworden. Mensen daar van bewust maken, is voor mij één van de belangrijkste kanten van de cursus. Hoe ze een briefje moeten schrijven en andere administratieve taken het best kunnen verrichten, kunnen ze ook uit het cursusboek le ren". Voor een tientje kunnen secretaris sen van Zeeuwse sportclubs de bij scholing volgen. In Vlissingen heb ben er zich twaalf aangemeld. „Van de 62 aangesloten verenigingen", weet Ron Meijer van de commissie sportbelangen van de gemeente, die de drempel nog extra verlaagd heeft door ook het cursusgeld te betalen. De rest van Walcheren, inclusief Middelburg, is helemaal niet verte genwoordigd. Of de secretarissen van de Walcherse sportclubs alle maal zo goed zijn? Meijer: „We had den op meer mensen gerekend, om dat we zijn uitgegaan van de deelna me die de informatie-avond voor penningmeesters vorig najaar trok. Daar kwamen zo'n veertig mensen op af. Ik denk dat de problematiek van de penningmeester groter wordt geoordeeld dan die van de secreta ris". Tijdens de bijeenkomst van schat bewaarders bleek trouwens dat de meerderheid het liefst boekhoud- Spelers trainen om goed te kunnen spelen en trainers worden getraind om spelers goed te kunnen trainen. Maar hoe zit dat met bestuursleden? Die kunnen ook best scholing ge bruiken, vond de Nederlandse Ka tholieke Sportfederatie. Er werden cursussen geschreven voor het be stuurlijke kader. Op initiatief van de Zeeuwse Sportraad worden dit voorjaar op zes plaatsen de secreta rissen bijgeschoold. De cursussen in Vlissingen en Terneuzen zijn al ach ter de rug, maar in Goes (6 en 13 april), Tholen (28 april en 12 mei), Oostburg (7 en 14 mei) en Zierikzee (11 en 18 mei) moet nog worden be gonnen. kunding een beetje bijgeschoold wil de worden, in plaats van de oppep per om beleidsmatig bezig te zijn. Het herhaalt zich tijdens de secreta ris-cursus. Timmer legt een zwaar der accent op de bestuurlijke kant, dan op het administratieve gedeel te. Er wordt na afloop van de twee avonden („Dat is eigenlijk een beetje weinig, maar als je de cursus zes of acht avonden maakt, schrijft er hele maal memand in", weet de docent) duidelijk verschillend over geoor deeld. Een deel van de cursisten had liever wat meer practische tips ge kregen over notuleren, rubriceren, archiveren. Maar de docent wil het vooral hebben over leidinggeven. Timmer treedt op als tolk en ver taalt het zo goed en zo kwaad als het gaat. In een oefening bijvoorbeeld, waarmee punten kunnen worden verdiend. Hans Elfring, secretaris van de handbalvereniging Walche ren, scoort op een schaal van min 24 tot plus 24 een dertien. „Als jullie een goeie voorzitter zoeken moeten jullie bij Hans zijn", prijst Timmer die score. Anderen vragen zich af wat ze nu eigenlijk met deze weten schap aanmoeten. Timmer legt uit: „Je leert er je sterke, maar vooral ook je zwakke punten van kennen". In een sneltreinvaart wordt het cur suspakket doorgenomen. Hoe je ver gaderingen strak kunt leiden, hoe je omgaat met de zwijgers en hoe je de voorzitter bij moet sturen als hij te veel ruimte geeft voor langdurige discussie, hoe een vergadering moet zijn opgebouwd: driedimensionaal. „Het speelt zich af binnen het span ningsveld tussen „inhoud", „proce dure" en „interactie". Reginald Quick, secretaris van de tafeltennis vereniging Wersterzicht, weet na de cursus die hem net als de anderen in elk geval een fraai certificaat heeft opgeleverd één ding zeker. „Ik heb het die anderhalfjaar, dat ik het werk doe, buiten mijn schuld niet goed gedaan". De Welshman heeft trouwens heel andere problemen, dan de doorsnee secretaris. „Ik ben in de oorlog geland in Westkapelle en vier jaar later teruggekomen om mijn vrouw te trouwen. Maar Neder lands schrijven heb ik nooit geleerd. Daar heb ik het moeilijk mee. Losse woorden lukt wel, maar hele zinnen is niet eenvoudig". Het schrijven van notulen is dan ook een hels kar wei. De cursusleider geeft hem een standaardfomulier dat die taak ver eenvoudigt. Een cursuavond in het clubhuis van Walcheren. In de bestuurskamer volgen de cursisten aandachtig de afsluitende avond van de cursus. Ze hebben huuiswerk mee gehad. Een invuloefening, waaruit moet blij ken welke leidersschapstijl men heeft. In het instructieboek wordt die materie nog al ingewikkeld be handeld. „De essentie van situatio neel leiderschap is, dat er geen alge mene richtlijnen te geven zijn, die voor alle mensen in alle situaties geldig zijn. Om over de effectiviteit van leidinggeven iets te kunnen zeggen, is het nodig eerst de taakbe- kwaamheid van (bestuurs-)leden ten behoeve van een bepaalde taak in te schatten en de leiderschapstijl van de leidinggevende". Geitewollen-sokkentaal, waar de ge middelde sportbestuurder waar schijnlijk geen bal van begrijpt. Sommige aanwijzingen van Timmer blijven onbegrepen. Het nummeren en opbergen van stukken en notulen bijvoorbeeld. „Ik heb twee schrif tjes", laat mevrouw Braker van de tennisvereniging Racket weten, „Één voor de notulen van de be stuursvergaderingen en één voor de notulen van de ledenvergadering". Hoe ze die kopieert en aan de leden verstuurt, wil men weten. „Wij lezen ze voor", antwoordt ze. „Bij ons kun nen de leden allemaal zelf lezen", reageert een ander. Zo steken de cursisten nog iets van elkaar op. Hoe men terugkijkt op de twee avonden, wil Ko Timmer nog weten, terwijl hij de met lichte gêne de certificaten uitdeelt. De meer derheid is positief, constateert ook Ton Kienhuis, secretaris van de Zeeuwse sportraad die de initiator van de cursusavonden is. Wel wil len de meesten na een jaar nog eens bij elkaar komen om ervaringen uit te wisselen. „Terugkomendagen", straalt Timmer, „dat is heel plezie rig dat u dat zegt". Niet meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter om 22.14 de vergadering. Peter de Jonge MEDEO (ANP/AFP/Tass) - Een week na de regen van wereldrecords in Hee renveen hebben de Amerikaanse top- schaatsers Nick Thometz en Bonnie Blair de bijzondere omstandigheden van de buitenbaan van Medeo aange grepen om nog eens drie wereldre cords op de korte afstanden aan te scherpen. Op de 1691 meter hoog gele gen baan bij Alma Ata, die dit seizoen zeven wereldrecords kwijt raakte aan het overdekte Thialf, bleken Thometz en Blair nog in de topvorm, die nodig was om van de fraaie omstandighe den gebruik te maken. Op het vakbondstoernooi, waar de Ne derlandse ploeg vorig jaar voorname lijk tegenwerking ontmoette, was nu alles wel in gereedheid gebracht voor een tegenoffensief tegen de Heeren- veense tijden. Thometz, vorige week bij verrassing wereldrecordhouder op de 500 meter geworden, dook met ge mak onder de zeven dagen oude top- score van 36,55 seconden. De nummer twee van de wereldtitelstrijd sprint, die in Friesland voor het eerst in zijn loopbaan onder de grens van 37 secon den finishte, had nu 36,23 nodig. Met die tijd, goed voor een gemiddelde snelheid van bijna vijftig kilometer (49,682) per uur, is Thometz nu de snel ste 500-meterspecialist ter wereld. Na de vlekkeloze 36,23 - de 36,55 van Heerenveen kwam tot stand na een ra ce met een onvoordelige wissel van buiten- naar binnenbocht - was Nick Thometz één uur later tot een tweede kunststuk in staat. Andrej Bachvalov gaf als eerste de mogelijkheden aan op de duizend meter. De Rus verbeterde het vier jaar oude wereldrecord op de kilometer van Pavel Pegov (1.12,58) tot 1.12,31. Even later bleek Thometz, vo rige week vrijdag in Heerenveen goed voor 1.13,53, bijna de grens van 1.12 aan te kunnen: 1.12,05, een tijd, goed voor een moyenne van liefst 49,965 ki lometer per uur. De magische snel-, heidsgrens van vijftig kilometer wordt bereikt bij een score van 1.11,99. Thometzs prestaties overschaduwden het kersverse wereldrecord van zijn landgenote Bonnie Blair, die haar ei gen toptijd van 39,43 van vorige week in Friesland, aanscherpte met nog eens vijftienhonderdste van een secon de tot 39,28. Dat lag in de mogelijkhe den van Blair, die bij de 39,43 in Thialf, goed voor twintigduizend gulden pre mie, verre van tevreden was over haar rit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17