Uitgifte oesterpercelen op basis van gelijkheid PZC/ provincie Conferentie over kerk en politiek EERST GEVOLGEN ONDERZOEKEN BELEID MINISTER BRAKS: KNMI-ZIERIKZEE VERHUIST NAAR MIDDELBURG Internationale wedstrijd van kynologenclub Vlissingen VLISSINGEN De Vlissingse gemeenteraad heeft donderdag avond zijn burgemeester J. C. T. van der Doef afgeremd in diens enthousiasme over de aanleg van een Westerschelde oe ververbinding (WOV). De heer Van der Doef wilde het college van gedeputeerde staten van Zeeland een brief schrijven waaruit zou moeten blijken dat de Vlissingse gemeenteraad in ieder geval voor de aanleg van een WOV is. OOK VLISSINGEN IN ACTIE VOOR DE AFGAANSE VLUCHTELINGEN Nieuw centrum GOES - Bij de uitgifte van oesterper celen moeten de huidige oesterkwe kers en degenen die nu beroepsmatig de visserij uitoefenen in de kustwate ren of de Zeeuwse wateren gelijk wor den geschakeld. De uitgifte gebeurt in zodanige eenheden dat een rendabele bedrijfsvoering mogelijk is. Daarbij is uitgegaan van vijftien hectare. Mi nister ir G. Braks (landbouw en visse rij) schrijft dit in een beleidsvoorne men dat hij donderdag voor advies naar het produktschap voor vis en visprodukten en het visserijschap heeft gestuurd. Het beschikbare areaal voor de oester cultuur in de Oosterschelde bedraagt ongeveer 1600 hectare. In het Greve- lingenmeer is dat ongeveer 500 hecta re. De uitgifte van percelen heeft plaats via een openbare inschrijving tegen een van te voren bepaalde in- schrijfprijs. Aan de inschrijving kun nen de bedrijven deelnemen die nu al beschikken over percelen in Ooster schelde of het Grevelingenmeer, maar ook bedrijven die ergens anders voor hun inkomsten vissen. Aan bedrijven die nu reeds op oesters vissen in het Grevelingenmeer of in de Oosterschelde wordt per bedrijf een aaneengesloten blok van vijftien hec tare gegund, ongeacht het aantal hec tare waarvoor is ingeschreven. Voor bedrijven die zich nog niet bezighou den met de oestervisserij wordt een zelfde aantal hectare uitgegeven. Als het beschikbare areaal niet voldoende is om al deze bedrijven een blok van vijftien hectare toe te wijzen, zal loting plaatsvinden. Om de bedrijfszekerheid van de bedrij ven te waarborgen, zullen de huur overeenkomsten worden gesloten voor een periode van 24 jaar. De huur prijzen, die op commerciële basis wor den vastgesteld, worden om de drie jaar herzien. Het is nog niet duidelijk wanneer een begin wordt gemaakt met de uitgifte van de oesterpercelen. Dat is voor een deel afhankelijk van de snelheid waarmee het produktschap en het visserijschap de minister van advies voorzien. Het is wel de bedoe ling dat nog dit jaar de uitgifte gestalte krijgt. Regio Zeeland behoudt eigen weerbericht VRIJDAG 27 MAART T987 Weerman Jan Pelleboer komt de eer toe zo'n dertig jaar geleden in Nederland ermee te zijn begon nen: het leveren van weerberichten- op-maat aan wie daarvoor wilde be talen. Het bracht de weerprofeet uit Paterswolde behalve de financiële revenuen landelijke faam. De laat ste jaren hebben meer particuliere ondernemers dit gat in de markt ontdekt. Industriële bedrijven, scheepvaart maatschappijen, binnenvaartschip pers, visserij, luchtvaart en water sporters, allemaal hebben ze infor matie over het weer nodig. Handige weerprofeten zorgen dat die er - ui teraard tegen betaling - komt. Neem een bedrijf als Meteo Consult, een particulier weerbureau van de ex- KNMI-ers Harry Otten en John Ber nard. Bedrijven in omroeporganisa ties vechten bijna om de eer van Me teo Constult een eigen weerbericht te kopen. Waar blijft in dit verhaal onze natio nale weersvoorspeller, het KNMI? De Bilt heeft het moeilijk, kampt met bezuinigingen en heeft het leveren van weerberichten aan particuliere instanties, zoals de media, min of meer prijsgegeven. Plannen om in al le Nederlandse regio's weerbureaus te vestigen die regionaal de klanten van weerberichten zouden voorzien heeft men laten varen. Welke gevolgen heeft die terugtocht van het KNMI, met name voor deze provincie? Zeeland heeft geboft, vinden Ton Donker en Jos Broeke, respectieve lijk hoofd van KNMI-Zierikzee en KNMI-Vlissingen. Dat is zeker het geval tegen de achtergrond van de grote bezuinigingsoperatie waarmee het KNMI op het ogenblik landelijk wordt geconfronteerd. Weliswaar zijn de plannen van de baan om in Vlissingen een regionaal weerbureau te vestigen met een actief voorlich tende taak naar het publiek, maar Zeeland houdt in elk geval een eigen hydro-meteovestiging die een weer bericht voor de regio blijft maken. Die nieuwe vestiging wordt een voortzetting van het KNMI-station Zierikzee dat in de loop van 1988 wordt opgeheven - en wordt, zoals gisteren gemeld, gevestigd in Mid delburg. Er bestaat in Zeeland een enorme behoefte aan een eigen weer bericht voor de waterrijke delta. Het telefonisch weerbericht voor dit ge bied, samengesteld door KNMI-Zie rikzee, toont dat overduidelijk aan. Ton Donker: „Het telefonische weer bericht voor de delta is een enorm succes gebleken. We zitten momen teel op een aantal van rond de 250.000 aanvragen per jaar en het stijgt nog steeds fors. Vooral in de zo mer heb je te maken met een recrea- tiepiek, die oploopt tot 35.000 aan vragen per maand. Dat is inmiddels ook in Den Haag opgevallen, dus zal het in de toekomst allemaal meer geld moeten gaan opleveren". De veranderingen op weerkundig ge bied in Zeeland staan in direct ver band met de afloop van de deltawer ken en in veel mindere mate met de bezuinigingsoperatie bij het KNMI. Het KNMI moet in de komende jaren fors inleveren. Dit jaar moeten ze ventien medewerkers van de weer- dienst afvloeien en in de jaren 1988, 1989 en 1990 volgen nog eens 47 men sen. Dat zijn in vier jaar 64 formatie plaatsen op een totaal van ongeveer 600 mensen die in De Bilt en daar buiten voor het KNMI werken. Ton Donker: „Het gaat om opgelegd beleid. Daaraan is niet te ontkomen. De dienstcommissie heeft dit uit gangspunt inmiddels geaccepteerd. De afdeling geofysica lijdt de meeste pijn, met name het aardmagnetisch onderzoek. Daarmee is in de vorige eeuw met de stichting van het KNMI al begonnen. Nu is er sprake van dat dit stukje van de dienst zo goed als wordt ontmanteld. Vreselijk jam mer." Blijft het KNMI ook in de toekomst ook onze nationale weervoorspeller of is ook deze dienst aan privatise ring toe? Het KNMI blijft wel degelijk de na tionale weerdienst, oordeelt Donker. station Zierikzee nu doet: weersvoor spellingen voor de stormvloedke ring. algehele weerberichtgeving met het telefonisch weerbericht voor de delta en weersinformatie voor de tankervaart op de Westerschelde. Echt een regionaal centrum, dat dus niet dag en nacht is geopend. Het centrum in Hoek van Holland krijgt een meer landelijke taak en zal ook continu bezet zijn: weerinformatie voor de offshore, stormvloedwaar schuwing, calamiteiten op zee, de tankervaart op de Noordzee, enzo voort. Voor Zeeland is het dus een ge luk dat die waterstaatswerken er zijn en dat rijkswaterstaat wil dat de hy- dro/meteo-voorspellingen doorgaan. Zo komt via een achterdeur toch nog een soort regionaal weerbureau bin nen, zij het dan in een bescheidener vorm dan aanvankelijk de bedoeling was". De nieuwe hydro/meteo in Middel burg krijgt een bezetting van vijf me teorologen en vijf waterloopkundi- gen. De op te heffen vestiging in Zie rikzee telt vijf meteorologen en zeven meteo-assistenten. Overigens ver hult Donker niet dat hij persoonlijk voorstander is van één hydro/meteo- vestiging in plaats van de nu voorge stelde twee. „Ik huiver voor fragmen tatie/versnippering van capaciteit over twee vestigingen. Als vakman ben ik voorstander van vestiging van één centrum op de plaats waar de strategische belangen het grootst zijn. Als men zou besluiten van de vestiging Middelburg het landelijk centrum te maken zou ik dat natuur lijk prachtig vinden, maar zoiets zou gewoon een politiek besluit worden". Behalve een hydro/meteo-bureau in Middelburg houdt Zeeland in de toe komst ook de beschikking over het weer-waarneem-station in Vlissin gen. De zeven mensen die in Vlissin gen werken zijn het laatste jaar van de ene schrik in de andere gevallen. Niet alleen gingen de plannen om per 1 juli van dit jaar van Vlissingen het regionale Zeeuwse weerbureau te maken plotseling niet door, later kreeg men zelfs nog de boodschap dat de Vlissingse vestiging op ter mijn geautomatiseerd zal worden. Jos Broeke: „Wij zijn op zich niet te gen verandering of zelfs automatise ring, maar we vinden wel, dat er in Zeeland minstens één weerstation continu bezet moet zijn. Met de nieu we vestiging in Middelburg zal dat niet het geval zijn, dus vinden wij dat Vlissingen bemand moet blijven. Toen kregen we de boodschap, dat we zelf maar moesten aantonen dat zo'n automatisering niet kon. Daar zijn we snel mee gekomen. Een aan tal zaken is natuurlijk wel automa tisch te registreren, dat zullen we niet ontkennen, maar een aantal an dere (zoals mist en lage bewolking bijvoorbeeld) beslist niet. Bovendien hebben we via een brievenactie onze vaste klanten aangeschreven met het verzoek hun mening te geven. De reactie van die bedrijven was een sluidend: een bemand station is on misbaar. Die actie werd ons door De Bilt niet in dank afgenomen. Wij blij ven hameren op onze onmisbaar heid. We zitten hier in een waterrijke provincie en op de rand van een van de drukste vaarwegen ter wereld, de Westerschelde. Als je dit station au tomatiseert zul je in de toekomst een paar essentiële zaken missen: de vi suele waarneming, de dienstverle ning aan klanten en de bewakings functie. Juist die bewakingsfunctie is voor het weer belangrijk. Plotseling opkomend slecht weer komt vaak vanuit het zuidwesten. Als voorbeeld noem ik de beruchte Hemelvaarts dag-storm van 12 mei 1983. Die heeft vele honderden mensen op het water in moeilijkheden gebracht. Wij heb ben als eerste op die storm geatten deerd, waardoor toch nog tijdig een waarschuwing kon uitgaan via de media. Zo'n calamiteit kun je alleen maar goed verwerken met een be mand station, waar de mensen on middellijk kunnen ingrijpen". E. T. J. Reindersma VLISSINGEN - Dank zij negenendertig kinderen van de chr. basisschool 'De Wegwijzer' in Serooskerke kon de PZC gisteren een oude schuld vereffenen. Precies vier maanden terug mocht klasgenootje Jerina Maas namens onze krant naar de landelijke jurering van de Nationale Krantefoto. Dat gebeurde op 13 december tijdens een fina le die de Stichting Krant in de Klas (KIK) jaarlijks organi seert. In die prijs verpakte de PZC voor heel groep 7 en 8 een toegangskaartje naar onze drukkerij in Vlissingen. Deze uitnodiging was overigens alleen geldig in deze KIK- week. Zo reden ze de op een na laatste KIK-dag nog voor half ne gen per touringcar regelrecht op de voordeur af. Om zelf te gaan kijken hoe wij een krant drukken en daarna gebun deld de deur uitwerken. Jerina vond het wel fijn dat nu de hele klas van de partij kon zijn. „Ze hebben haar namelijk erg sportief naar Rotterdam laten gaan", vertelt meester Lobbezoo, en leuk gereageerd toen haar foto daarna in alle kranten stond en ze voor het jeugdjournaal vertellen mocht. Maar eerlijk is eerlijk, het was dan best eens even slikken. Ze waren immers allemaal druk doende geweest met krantefoto's knippen en uitleggen waarom". Door deze bijzondere gastles rond drukinkt en kilometers papier werd weer duidelijk dat in feite heel groep 7 en 8 een prijs in de wacht had gesleept. Groep 7 en 8 van de chr. basisschool De Wegwijzer uit Serooskerke in de expeditiehal van de PZC-drukkerij Vlissingen remt geestdrift WOV loopt als het om de aanleg van de WOV gaat. De Vlissingse raad discussieerde over dit onderwerp naar aanleiding van een motie van de gemeenteraad van Oostburg, waarin onder meer ge pleit werd voor een zo westelijk moge lijk tracé. De Vlissingse raadsleden wilden best een brief naar gedeputeerde staten schrijven maar daarin mag niet komen te staan dat Vlissingen akkoord gaat met de aanleg van een WOV, zelfs als aan de voorwaarde van een zo weste lijk mogelijk tracé wordt voldaan. Daarvoor vonden de fracties het nog te vroeg. Dekker: „Straks moeten we via opcenten op de motorrijtuigen belas ting voor iets betalen waar we mis schien nog eens schade van zullen heb ben." Van de zijde van onder meer de PvdA werd aangedrongen op onder zoek naar de nadelige effecten van het verdwijnen van de veerdienst. Burgemeester Van der Doef stelde vast dat het een goede zaak is nu een brief aan gs te sturen, omdat hij ver wacht dat volgende week dinsdag dat college een beslissing over de WOV Dat is echter, zo bleek in de raadsver gadering, niet zonder meer het geval. Alle fracties waren het er over eens dat eerst voldoende onderzoek moet wor den uitgevoerd naar de negatieve ge volgen van het wegvallen van de veer- verbinding Vlissingen-Breskens. Overigens erkende CDA-fractievoor- zitter M. Dekker, daartoe uitgenodigd door zijn PvdA-collega A. J. de Koene, dat ook de CDA-gedeputeerde drs. R. C. R. Barbé wel erg hard van stapel MIDDELBURG - De Provinciale Raad van Kerken in Zeeland houdt zater dag 2 mei een conferentie in het Mid delburgse kerkcentrum "De Hoek steen" over kerk en politiek. De confe rentie richt zich in de eerste plaats op het kerkelijke en politiek "middenka der" in Zeeland, zoals pastores, kerke- raadsleden, kerkelijke medewerkers, bestuursleden van politieke afdelin gen en raads- en statenleden. De conferentie zal het spreken of zwij gen van de kerk tot thema hebben in politieke zaken. De conferentie begint om 10.00 uur met koffiedrinken en on derlinge kennismaking. Daarna volgt een liturgische opening door deken J. Aarts, voorzitter van de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland. De con ferentievoorzitter, N.Peters, directeur van het Oecumenisch Vormingscen trum Hedenesse in Cadzand, heet daarna de deelnemers welkom. Proffesor Doctor D.C.Mulder, voorzit ter van de Nederlandse Raad van Ker ken houdt daarna een inleiding over het thema, 's Middags is er een luch en daarna is er gelegendheid om de inlei der vragen te stellen en voor een alge mene gedachtenwisseling. De bijeen komst wordt om 16.00 uur afgesloten door deken Aarts. neemt. Hij waarschuwde er voor dat d(J gemeente niet achter de provinciale! besluitvorming aan moet hinken. Ove-1 rigens erkende de heer Van der Doef dat nog de nodige onderzoeken moe-1 ten worden uitgevoerd. De conclusiM was dan ook dat Vlissingen een brief aan gs zal sturen, maar van een minder I vergaande strekking dan burgemeesr ter Van der Doef aanvankelijk voor had gesteld. Burgemeester Van der Doef. HOOGERHEIDE Dc kynologen-j'- club Scheldezoom uit Roosendaal houdt zaterdag 4 april een internatio nale hindernisbaanwedstrijd op terreinen van manege De Molen id Hoogerheide. Er hebben zich 120 com binaties, uit onder meer België, inge schreven voor deze wedstrijden. Het eerste wedstrijdonderdeel de zogenaamde gamblersronde begint om 9.00 uur. Om 11.15 uur begint de open wedstrijd en om 13.45 uur starten de kleine honden voor hun onderdeel Van 14.15 tot 14.30 uur wordt de team wedstrijd afgewerkt en om 15.30 uuij begint de finaleronde. VLISSINGEN Vlissingen haakt inl op een landelijke actie voor het adop teren van Afghaanse vluchtelingen, i Oud-wethouder A. Hoefkens zal de ac tie in de Scheldestad coördineren. Het gaat er om vluchtelingen voor een bedrag van 20 gulden te adopteren. Met dat geld kunnen gedurende een jaar onderwijs en onder meer medi sche voorzieningen bekostigd wor den. De Vlissingse burgemeester J. C. T. van der Doef deelde dat donderdag avond aan het begin van de gemeente- raadsvergadering mee. Vlissingen streeft er naar 2500 vluchtelingen te adopteren. Daartoe zullen particulie ren, scholen, bedrijven verenigingen en instellingen benaderd worden. De heer Van der Doef liet zich positief uit over de actie en verklaarde getroffen te zijn door het doel. Het weerstation van het KNMI in Vlissingen. Daar is een aantal redenen voor. „In de eerste plaats op grond van inter nationale eisen op intergouverne menteel niveau. Denk aan de inter nationale weerdienst die deel uit maakt van de VN zoals bijvoorbeeld de Unesco dat doet. Verder is er de link met defensie. Het KNMI is dan wel een civiele organisatie, maar in tijden van oorlogsdreiging of oorlog treedt het instituut op als leveran cier van weerinformatie voor defen sie. Die link is er trouwens ook in vre destijd. Ook dan worden allerlei weergegevens uitgewisseld. Een der de reden voor het voortbestaan van het KNMI is dat de rijksoverheid er op staat een weerdienst in stand te houden met een aantal kerntaken die ressorteren onder die overheid. In dit verband wordt gedacht aan zorg vuldig beheer van lucht, zee en aar de. Het KNMI moet hiervoor de gege vens leveren. Een voorbeeld daarvan is de grensoverschrijdende lucht verontreiniging (Tsjernobyl) en de bijdragen aan het onderzoek van het wereldklimaat. Dit zijn allemaal ta ken die niet privatiseerbaar zijn. Maar een aantal zaken zijn weer wel te privatiseren en dat gebeurt nu al. Bijvoorbeeld de voorlichting via de media, de service aan de bepaalde betalende klanten zoals scheep vaartmaatschappijen en industriële bedrijven. Dat kan je door een groep kiene weerkundigen laten doen op particuliere basis. Maar voor al deze private onderneminkjes geldt toch dat zij hun informatie voor het over grote deel bij het KNMI moeten ko pen. Als meneer Pelleboer of een an der met een weerkaart) e op de t.v. verschijnt dan heeft hij dat niet zelf gemaakt, maar is dat aangeleverd door het weerkundig facilitair bedrijf (in Nederland het KNMI). Tegen be taling. Informatie van bijvoorbeeld de EG-weerdienst in het Engelse Reading gaat naar de nationale weerbureaus in alle EG-landen. Die verkopen de informatie weer door aan derden. Eventueel kunnen zij er hun eigen prognoses aan verbinden. Kijk naar de gang van zaken rond de Elfstedentocht." In de weersector schrijdt de privati sering voort. Vrijwel elke omroep organisatie en het merendeel van de dagbladen hebben tegenwoordig een eigen weer-goeroe die zijn inter pretatie van de weergegevens op de kijkers, luisteraars of lezers loslaat. Zeeland kan voorlopig op het KNMI blijven rekenen. En dat is vooral te danken aan de deltawerken. De wa terstaatkundige hoogstandjes die in de afgelopen ruim dertig jaar in Zee land zijn gerealiseerd konden niet worden uitgevoerd zonder een weer bericht dat geheel op de delta was toegesneden. Ton Donker: „Iedereen wil dat de manier van opereren, zoals wij die hier hebben ontwikkeld, ook in de toekomst doorgaat. En met die ieder een bedoel ik ook de top: DGSM, rijkswaterstaat enzovoort. Met de hydro meteo valt geld te verdienen. Zo'n toekomstig hydro/meteocen- trum, als opvolger van Zierikzee, dus, zou ergens op een functionele plek aan het water moeten komen. Er zijn twee opties, namelijk Middel burg en Hoek van Holland. Dat cen trum in Middelburg krijgt geen vol- continu-bezetting en moet groten deels het werk overnemen dat ons Jos Broeke Ad Donker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 12