Joegoslavië verdedigt communisme met leger Acties Amsterdam opgeschort Peper wil arbitrage in haven Rotterdam Gewonde in Voeren Ruud Gullit goed voor 17 miljoen LANGS ZEEUWSE KUST Regenachtig 230e jaargang no. 69 flaandag 23 maart 1987 5 VVD-top Kernveiligheid Waterverdragen Revanche Titelkandidaat Rode kaart Dramatisch INü 11 WAARSCHUWING NA POLITIEKE ONRUST BELGRADO (RTR) - Joegosla vië zal zijn leger inzetten als dat nodig blijkt om het com munistische politieke sys teem in het land te verdedi gen. Dit heeft premier Branco Mikulic verklaard in een in terview met Westduitse jour nalisten van Der Spiegel, dat zondag door het officiële pers bureau Tanjug werd gepubli ceerd. \ABVAIKABO MET VOORSTEL NAAR LEDEN VLISSINGEN - De rijkspolitie blijft de komende week uitge breid patrouilleren langs de Zeeuwse kusten. Dat in verband met het mogelijk aanspoelen van stoffelijke overschotten uit de bij Zeebrugge gezonken veerboot Herald of Free Enterpri se. Afgelopen zaterdag werden op de stranden van Westkapel- le en Domburg drie van de Engelse veerboot afkomstige slachtoffers geborgen. Een uitgebreide zoekactie op zondag le- verde niets op. Berging BAGUIO (AP) - President Corazon Aquino van de Filipij- nen heeft zondag in een toespraak op de militaire acade mie in Baguio, 200 kilometer ten noorden van Manila, er kend dat haar vredesbeleid heeft gefaald. Zij heeft het le ger opgedragen aanvallen uit te voeren tegen communisti sche opstandelingen en rechtse extremisten. Veel bewolking en af en toe regen. Ma tige. soms krachtige zuidelijke wind. Middagtemperatuur 7 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROViNCI Ir. D. Luteijn is de nieuwe num mer één voor de Eerste-Kamer- fractie van de VVD. De liberale voormannen Zoutendijk en Kamminga verdwijnen uit de Senaat. PAGINA 3 Nederland wil een internatio naal onderzoek naar de veilig heid van Belgische kerncen trales. PAGINA 5 De Belgisch-Nederlandse over eenkomsten over verdieping van de "Westerschelde en leve ring van Maaswater hoeven niet gelijktijdig te worden uit gevoerd. PAGINA 5 De Zweed Stefan Edberg won het wereldtennistoernooi in Rotterdam en nam daarmee eindelijk revanche op John McEnroe. PAGINA 9 Voor de voetbalclub Vlissingen gaat het er steeds beter uit zien. Gisteren won de formatie de uitwedstrijd tegen Hapert, ter wijl concurrent Alliance ver loor. PAGINA 11 Klaas van Belzen ivas in Mar ken verbaasd over de rode kaart, die hij kreeg. Volgens trainer Hubregtse was die ar bitrale dwaling oorzaak van de 1-0 nederlaag van zijn ploeg. PAGINA 15 De recordregen op de schaats baan van Heerenveen drup pelde dit weekeinde slechts na. Voor Gerard Kemkers eindig de de 10 kilometer drama tischHij miste het wereldre cord op een haartje. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en j 16 ,.:_v - IvOEREN (DPA) - In de Belgisch-Lim- Iburgse gemeente Voeren is zondag leen betoger ernstig gewond bij bot- Isingen tussen Nederlandstalige de- I monstranten en politie en rijkswacht. |Een 700-tal Vlaamse actievoerders Iwas volgens de politie grotendeels [via de Nederlandse grens in auto's en •bussen naar Voeren gekomen, om te protesteren tegen het feit dat de om streden, principieel alleen Frans [sprekende burgemeester, José Hap- I part, nog steeds in functie is. iiiitf Een lijkauto staat op een duinovergang gereed om een aangespoeld slachtoffer van de Herald of Free Enterprise naar het mortuarium te vervoeren. Mikulics uitlatingen volgen op en golf van stakingen en opkomende politie ke onrust in het land. Hij waarschuw de ervoor dat als het Joegoslavische constitutionele systeem wordt be dreigd, de autoriteiten „alle midde len" zullen gebruiken om het systeem te verdedigen. „Daar valt ook het leger onder", zo voegde hij eraan toe. Joegoslavië maakte deze maand een ongekende stakingsgolf mee. Arbei ders in het hele land, maar met name in Kroatië, protesteerden daarmee te gen de loonbevriezingen die op 27 fe bruari door de regering werden afge kondigd. De maatregel betekent dat de lonen moesten worden terugge- Zoekactie na aanspoelen slachtoffers AMSTERDAM (ANP) - De Amster- damse wethouder P. Jonker van per soneelszaken heeft zondagavond de stakingsleiding van de Abva/Kabo voorstellen gedaan om een einde te maken aan het ambtenarenconflict in de hoofdstad. Het bestuur van de Abva/Kabo heeft na bestudering van de voorstellen de I gemeente vannacht laten weten dat de [stakingsacties met onmiddellijke in- I gang zijn opgeschort. Op zo kort moge- üjke termijn zullen de voorstellen met de leden worden besproken. Het is de [bedoeling dat vanmorgen vroeg alle I diensten weer aan de slag gaan. Of de [diensten dan direct weer vlekkeloos [zullen functioneren kon de vakbond niet garanderen. /De voorstellen zijn volgens het Am sterdamse bureau Voorlichting tot stand gekomen na intensief informeel [overleg tussen de voorzitter Keppel I van de Abva/Kabo in Amsterdam en wethouder Jonker. Voorgesteld wordt I om alsnog per 1 april een collectieve ziektekostenverzekering met de Ohra te sluiten. Voor 1987 wordt een rege- f bng op basis van solidariteit voorge steld, die inhoudt dat ambtenbaren die er financieel op vooruit gaan door I de overstap naar de nieuwe verzeke ring betalen voor ambtenaren die er op achteruit zouden gaan. Voor de echte probleemgevallen wordt een knelpuntenpot gevormd. Na 1 ja nuari 1988 zal ook het probleem voor ambtenaren die op dat moment hun De patrouilleboot RP 10 van de rijks politie te water kwam zondagochtend vast te zitten op een paalhoofd bij het Vlissingse Nollestrand en liep daarbij lekkage op. Zaterdagochtend trof een wandelaar rond 6.30 uur op het strand ter hoogte van het 'Aardappeldal' bij Westkapel- le het eerste slachtoffer aan. Ruim een uur later werd een tweede stoffelijk overschot gevonden op het Domburg- se strand ter hoogte van de Trommel- weg. Rond het middaguur werd bij Westkapelle nog een derde lichaam aangetroffen. Het gaat naar wordt aangenomen, in alle gevallen om vrou wen, die twee weken geleden bij het kapseizen van de veerboot waarschijn- lijk meteen te water zijn geraakt. Eén van de slachtoffers droeg een badge van de veermaatschappij Townsend Thoresen op haar jas, waaruit de rijks politie opmaakt dat het om een be manningslid gaat. De stoffelijke over schotten zijn voor identificatie overge bracht naar het mortuarium van het Middelburgse gasthuis. Justitie over legt met Belgische en Engelse autori teiten over het transport. De rijkspolitie houdt er ernstig reke ning mee dat er deze week nog meer slachtoffers zullen aanspoelen. Dren kelingen komen gemiddeld na tien dagen weer aan de oppervlakte drij ven. Alle kustplaatsen in Nederland zijn verwittigd. De Walcherse rijks politie wil het strand meteen na elke vloed inspecteren. Bij de zoekacties worden ook patrouil leboten ingezet. De politie zoekt te vens naar andere -mogelijk waardevol le- restanten uit de veerboot. Een woordvoerder verklaarde dat de in druk bestaat dat veel mensen het draaid tot het gemiddelde niveau van het laatste kwartaal van 1986 en dat toekomstige loonsverhogingen wor den gekoppeld aan een stijging van de produktiviteit. Volgens officiële cijfers zijn er in het hele land 70 stakingsacties gehouden, waarbij duizenden arbeiders betrok ken waren, maar volgens bronnen in de industrie waren het er veel meer. Het is voor het eerst dat Joegoslavi sche arbeiders trachten door spontane acties het beleid van de regering te beïnvloeden. Verscheidene ministers hebben tot nu toe met nadruk te ken nen gegeven dat het bewind niet zal toegeven. oude verzekering nog niet konden op zeggen via een toeslagregeling worden opgelost. Evenals donderdag en vrijdag lag ook in het weekeinde het openbaar vervoer in de hoofdstad nog plat. Er werd ook door de dienst Parkeerbeheer niet gewerkt. Het Damrak (foto) was zaterdagmiddag herschapen in een grote parkeerplaats. „Toen wij spraken over vredesini tiatieven heb ik al gezegd dat als die mislukken, en als het noodzakelijk wordt de oorlog te verklaren, ik een reeks eervolle militaire overwinnin gen wens", zo zei Aquino Zij sprak op een tribune waar afge lopen woensdag tijdens een repeti tie van de diploma-uitreiking door een bomaanslag vier mensen om het leven kwamen en zeker 30 ge wonden vielen. In het gehele land werden de afgelopen week 108 men sen gedood in meer dan 30 politiek aanslagen. strand 'afstropen' op zoek naar voor werpen, die uit het wrak zijn gespoeld. Vorige week kwamen vaatjes met anti biotica en enkele gascylinders op de Walcherse kust terecht. De patrouilleboten RP 25 uit Stellen dam, de RP 16 uit Vlissingen en de RP 10 uit Terneuzen namen deel aan de zoekacties op het water. De rijkspolitie in Zeeland functioneert voorlopig als centraal contactpunt met de autoriteiten in Zeebrugge. Het is de bedoeling dat alle stoffelijke over schotten die op de Nederlandse kust aanspoelen in Middelburg worden ge registreerd. Het ziet er naar uit dat de gekapseisde veerboot vrijdag geborgen kan wor den. Zondag werd de laatste hand ge legd aan het plaatsen van steunbal ken op de zeebodem vlakbij het wrak, waaraan twee krachtige trekschuiten worden verankerd, aldus een woord voerder van het bergingsbedrijf Smit-Tak. Smit-Tak hoopt, als het weer het toelaat, het voorbereidende werk binnen drie dagen te klaren en de Herald of Free Enterprise nog voor 30 maart, de oorspronkelijke streef datum, overeind te trekken. Smit-Tak zei de stoffelijke resten, die zich nog in het wrak Bevinden, te kun nen bergen zodra het schip is rechtge trokken. Daarna worden alle openin gen afgegrendeld, het water wegge pompt en het schip naar de haven van Zeebrugge gesleept, waar de veerboot wordt onderzocht Het Nederlandse rampenidentificatie team helpt bij het identificeren van de slachtoffers aan boord van het schip. (Zie ook pagina 5) Ruud Gullit EINDHOVEN (ANP) - Met in gang van 20 juni komt Ruud Gullit uit voor AC Milan. PSV en AC Milan kwamen zater dagochtend tot overeenstem ming over de overgang van de 24-jarige voetbalinternatio nal, die een verbintenis van drie jaar met de Italiaanse club aanging. De transfersom bedraagt 17 miljoen gulden, het hoogste bedrag dat ooit voor een Nederlandse voetbal ler werd betaald. Na Diego Armando Maradona is Gullit nu de duurste voetbal ler uit de geschiedenis. Voor de overgang van de Argentijnse superster van FC Barcelona naar Napoli moest een bedrag van 22 miljoen gulden worden neergelegd. Gullit kwam zaterdag na af loop van het onderhoud van de bestuursdelegaties tot een de finitief akkoord met zijn nieu we werkgever. PSV heeft na de geslaagde besprekingen de klacht bij de UEFA ingetrok ken. De Eindhovense voetbal club was er gepikeerd over dat AC Milan contact had gezocht met Gullit zonder zijn huidige werkgever te informeren. Gul lit ziet af van de arbitragezaak, die op 27 maart zou dienen. Kees Ploegsma, commercieel manager van PSV, liet weten in financieel opzicht tevreden te zijn over de transfer. Hij ver klaarde dat het een onmogelij ke taak zou zijn Gullit voor de club te behouden. Het opzien barende vraaggesprek in een geïllustreerd weekblad, dat in direct technisch directeur Hans Kraay zijn positie kostte, was volgens Ploegsma niet van invloed geweest op de onder handelingen. Berlusconi, de media-gigant die bij AC Milan de baas is, mikt ook op de komst van Mar co van Basten, de Europese topscorer van het vorig sei zoen. (Zie ook pagina 9) ROTTERDAM (GPD) Burgemees ter Peper van Rotterdam vindt dat het conflict in het Rotterdamse stuk goed voorgelegd moet worden aan een arbitrage-commissie. Die zou dan een uitspraak moeten doen waaraan zowel de werkgevers als de vakbon den gebonden zijn. Oud-minister van sociale zaken prof. dr. W. Albeda is volgens Peper een geschikte kandi daat om de rol van scheidsrechter in het arbeidsconflict op zich te nemen. De Vervoersbond FNV heeft bij monde van bestuurder P. Rosenmoller laten weten niet te voelen voor arbitrage. De havenwerkgeversverenoging SVZ meent wel dat het „tijd wordt om aan arbitrage of bemiddeling te gaan den ken. Als er maar beweging in de stand punten komt", aldus SVZ-woordvoer- der G. Zeebregts. Peper liet voor de Avro-radio door schemeren gedwongen ontslagen in het stukgoed de bron van het con flict zo goed als onvermijdelijk te vinden. Dat maakt hem in de ogen van de Vervoersbond al helemaal onge schikt om een bemiddelende rol in het conflict te spelen, aldus Rosenmoller. Volgens de burgemeester van Rotter dam kent het al twee maanden slepen de arbeidsconflict alleen maar verlie zers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1