Supertijden op Thialf-ijs Dienstplichtigen krijgen meer geld Ohago EXTRA BEZUINIGINGEN Deschoon makets van Nederland. TEGELS Auto met kinderen gestolen „«SS.»5 Bush rechtstreeks van hulp contra's beschuldigd HOOFDVERDACHTE ABP-AFFAIRE: ff Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 'tzqn huiswerk doet. tt louwerse& de priester b.v. Mondige kiezers en Eerste Kamer Koud en meer wind den Ontslagen Drijfgassen Rustig regeren Aids Aanvaring Veerboot Mest UTRECHT (ANP) De Vervoersbond FNV verwacht dat bij de Nederlandse Spoorwegen de komende jaren zo'n 1.500 arbeids plaatsen vervallen als gevolg van de extra bezuinigingen van 150 miljoen gulden tot 1990. Alternatief v* Wisselend, bewolkt en een enkele ha gel- of sneeuwbui. Middagtempera- tuur vijf graden. Een krachtige, af en toe harde westenwind, in de avond af nemend. 230e jaargang no. 67 Irijdag 20 maart 1987 PROVINCIAL De Vara-radio kampt nog steeds met financiële proble men: er moeten op korte ter mijn vijftien mensen weg. PAGINA 2 Minister Nijpels verzwaart de normen voor toepassing van milieugevaarlijke drijfgassen. De EG-maatregelen gaan hem niet ver genoeg. PAGINA 3 Premier Lubbers is niet erg on der de indruk van de verkie zingsuitslag. Hij regeert rustig verder onder het motto: 'Zon der scherpslijpen kan ook de stem van de oppositie door klinken in het beleid'. PAGINA 4 De inspectie volksgezondheid waarschuwt voor een kruiden drank tegen aids. De aanbie ders van de drank zouden pro fiteurs zijn die gebruik maken van de misère van de aids-pa- tiënten. PAGINA 5 Een aanvaring op de Wester- schelde waarbij drie schepen waren betrokken, heeft de scheepvaart ongeveer vijf uur gestremd. PAGINA 17 Het lichten van de verongeluk te veerboot zal meer tijd ver gen: het werk stagneert door het slechte weer. PAGINA 19 HEERENVEEN - Bij recordwedstrijden, gisteravond in het ijsstadion Thialf in Heerenveen, zijn vier wereldrecords verbeterd. Voor een absoluut hoogtepunt zorgde de Nederlander Leo Visser, die een wereldrecord realiseerde op de drie kilometer: 3.59,27. Daarmee onttroonde hij Gerard Kemkers, die luttele ogen blikken eerder als eerste schaatser in de geschiedenis de drie kilometer aflegde binnen de vier minuten: 3.59,60. Op dezelfde afstand verbeterde Yvonne van Gennip het wereldrecord bij de dames. Bonnie Blair en Nick Thometz reden snelste tijden, die ooit gerealiseerd werden op de 500 meter. PAGINA 25: De kassa rinkelt Vrees voor verlies van banen NS De bond verwijt de NS-directie de be zuinigingen „zonder slag of stoot" te hebben aanvaard en wil daarover als nog een openbare discussie voeren, zo fieeft bestuurder W. Waleson donder dag meegedeeld. Een NS-woordvoerder wilde niet op de bewering van de Vervoersbond in gaan, omdat de chefs van diensten en afdelingen nog met bezuinigingsvoor stellen moeten komen. „Verlies van werkgelegenheid valt niet uit te slui ten", aldus de woordvoerder. De Ver voersbond baseert het verwachte ver lies aan arbeidsplaatsen op een eerde re „heroverweging" van 75 miljoen gul den. Daardoor zijn volgens bestuurder Waleson tot eind 1985 in totaal meer dan zevenhonderd arbeidsplaatsen verloren gegaan. Ook het gegeven dat 57,5 procent van de totale bedrijfskos ten aan het personeel wordt besteed, levert een banenverlies van 1.500 op. „Deze schatting is misschien zelfs nog aan de lage kant, want we zijn ervan uitgegaan dat NS ongeveer de helft van de bezuinigingen uit andere pos ten (materieel) haalt", aldus Waleson. Volgens de bondsbestuurder ontstaat bij NS een „fnuikend werkklimaat" bij het invullen van de bezuinigingen. Hij verwijt de NS-directie een slecht con tract met de overheid te hebben geslo ten. De berichten over extra bezuinigingen bij de Nederlandse spoorwegen vallen samen met de conclusie dat het Euro pese railvervoer ongunstig wordt bein- vloed door de scheefgetrokken concur rentieverhoudingen in het vervoer in de EG. De spoorwegmaatschappijen in de twaalf EG-landen stellen in een rapport dat vooral de spoorwegen er ongunstig uitspringen. De financiële voordelen die het railver voer ten opzichte van het vervoer per auto heeft op het gebied van veiligheid en milieu komen in het geheel niet tot uiting in de vervoerskosten, zo wordt geconcludeerd in een rapport dat aan het Europese parlement is aangebo den. Uit onderzoek dat de spoorwegen heb ben laten verrichten blijkt dat de kos ten op veiligheids- en milieugebied bij de spoorwegen aanzienlijk lager uitpakken dan bij het vervoer over de weg of over het water. Veel mensen die gisteren op het Centraal Station in Amsterdam aankwamen moesten te voet naar hun werk. AMSTERDAM (ANP) - De stakingen bij gemeentelijke diensten in de hoofdstad gaan vandaag door. Bus, tram en metro rijden de gehele dag niet, net als donderdag. Acties na het weekeinde zijn bovendien zeer waarschijnlijk. Bestuurder T. Overtoom van de ambtenarenbond Abva/Kabo deel de dit donderdagavond mee naar aanleiding van het debat in de Am sterdamse gemeenteraad over de omstreden wijziging van de ziekte kostenverordening. Een raadsmeerderheid steunde het voornemen van B en W om de tege moetkoming in de ziektekosten te baseren op de zogenoemde stan daardpolis en niet meer op de inmid dels opgeheven vrijwillige zieken fondsverzekering. De bonden zijn het sterk oneens met dit besluit. Zij menen dat het inko men van veel Amsterdamse ambte naren daardoor onaanvaardbaar daalt. Die daling komt neer op tus sen de 19 en 45 gulden per maand, zeggen zij. Het raadsbesluit betekent volgens Overtoom dat de acties, zoals te ver wachten was, doorgaan. Wij probe ren de gemeenteraad daarmee als nog van hun ongelijk te overtuigen, aldus de bondsbestuurder. Bijna 8.000 van de ongeveer 30.000 gemeentelijke ambtenaren staak ten donderdag, zo schat de Abva/ Kabo. Het Gemeentelijk Energie Bedrijf sloot zich inmiddels bij de stakers aan. Ook het personeel bij kleinere diensten ging in staking. De bond sluit niet uit dat het aantal sta kers vandaag oploopt tot 10.000. Wethouder Jonker (personeelsza ken) erkende dat een deel van de ambtenaren iets minder tegemoet koming in de ziektekosten krijgt, maar voegde eraan toe dat de helft van het gemeentelijk personeel er in feite op vooruit ging. Hij legde uit dat een alternatief voor de nu gekozen maatregel er wel is, maar dat de bonden daar na een jaar onderhandelen nog steeds geenja" en geen „neen" tegen hebben ge zegd. De wethouder doelde op de in voering van een verplichte collectie ve ziektekostenverzekering. De staking in Amsterdam heeft in de eerste plaats te maken met de pe rikelen rond de ziektekosten-ver goeding. De acties werden de afge lopen week echter extra gevoed door de bekendmaking dat in Am sterdam mogelijk 2.000 banen ver loren gaan. De opslag en verwerking van mest kost ongeveer anderhalj miljard gulden. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Vrijdagkrant: 9, 11, 13, 14 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 25 WASHINGTON (AFP-DPA) - De vice- president van de Verenigde Staten, George Bush, heeft in 1985 persoon lijk geprobeerd fondsen te verzame len voor de contra's, de anti-sandinis- tische rebellen in Nicaragua. Een za kenman uit Saudi-Arabië heeft don derdag in een interview met het con servatieve dagblad Washington Ti mes verklaard dat hij op verzoek van Bush geld heeft overgemaakt. In 1985 had het Amerikaanse Congres officieel alle hulp aan de contra's ge blokkeerd. Na de schenking stuurde de Amerikaanse vice-president een bijzonder vriendelijke dankbrief, al dus de zakenman Khashoggi, die er aan toevoegde de hele operatie als ■amateuristisch" te beschouwen. De Amerikaanse vice-president heeft donderdag het bericht in The Was hington Times tegengesproken. De woordvoerder van Bush noemde don derdagavond het bericht „vals en mis leidend". Khashoggi verklaarde tegenover de Washington Times tevens dat de Ame rikaanse luitenant-kolonel Oliver North hem via bemiddeling van de Iraanse zakenman Manucher Ghorba- nifar had gevraagd bij de regering van Saudi-Arabië 100 miljoen dollar steun voor de contra's los te krijgen. Hij wei gerde echter dit verzoek aan de Saudi- sche koning Fahd door te geven. Het dagblad The Washington Post be richtte echter donderdag dat in 1985 geld uit Saudi-Arabië op een rekening voor de contra's is gestort. Het is nog niet duidelijk of president Ronald Reagan hierop persoonlijk bij Fahd heeft aangedrongen. DEN HAAG (GPD) - Dienstplichtige militai ren gaan meer verdie nen. Zij krijgen een ho gere wedde en ook meer vakantiegeld. Staatsse cretaris van Houwelin- gen van defensie heeft gisteren hierover over eenstemming bereikt met de belangenvereni gingen voor militairen. Volgens een woordvoer der van het ministerie van defensie gaat de nieuwe wedde op voor in totaal 48.000 dienst plichtige militairen. Op het ogenblik verdient een 18-jarige dienst plichtige nog bruto 845 gulden, dat is 708 gulden netto. Per 1 juli zal hij bruto 916 gulden verdie nen. Netto houdt hij 768 gulden over. De wedde van een 23-jarige dienst plichtige is nu nog bruto 1144 gulden, netto 919 gulden. Straks krijgt hij vuil 1301 gulden en schoon 1030 gulden in het handje. De weddeverhoging be tekent voor het ministe rie een extra uitgave van 37,5 miljoen gulden per jaar boven het bedrag van 866,5 miljoen gulden per jaar dat al voor de wedde en de tijdelijke toelage voor overwerk wordt uitgetrokken. Met dit extra bedrag van 37,5 miljoen gulden is de compensatie in tijd voor extra beslaglegging af gekocht, die daarmee is komen te vervallen. Daardoor zal tijd worden gewonnen voor oplei ding en oefening van dienstplichtigen, ver klaarde de woordvoer der. De vakantie-uitkering, die op 7,5 procent stond, wordt verhoogd naar 8 procent. Dit gaat met te rugwerkende kracht naar 1 november 1986. Eis tegen Masson: 4,5 jaar en boete MAASTRICHT (ANP) Officier van justitie mr. H. Laumen heeft donder dag vier en een half jaar gevangenis straf geëist tegen de 64-jarige hoofd verdachte in de ABP-affaire, mr. drs. A.J.M. Masson. Daarnaast eiste hij te gen Masson een boete van 100.000 gul den en verder moet Masson volgens de officier van justitie 233.000 gulden ROTTERDAM (GPD) Een van de twee ijsbeertjes die eind november in de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp werden geboren waagt de eer ste sprong in het diepe. Het nog naamloze dier had geen problemen met het vinden van het natuurlijke élement.De ijsbeertjes hebben tot grote opluchting van de oppassers de afgelopen maanden overleefd. Pas geboren ijsbeertjes worden in al le dierentuinen ter wereld vrijwel onmiddellijk door hun moeders op gegeten. Gisteren mochten de twee, die in middels zo groot zijn als een poedel, voor het eerst uit hun donkere en be schermde slaapbol naar buiten. De twee wegen inmiddels ongeveer 20 kilo, maar kunnen eenmaal volwas sen zo'n 300 kilo zwaar worden. Een verklaring voor het 'kannibalis me' van de ijsbeer-moeder is er niet. Het vermoeden bestaat slechts dat de moeder uit angst haar jong op vreet omdat de rust wordt ver stoord. De eerstkomende maanden zullen de twee kleintjes slechts in 'wissel diensten' naar buiten mogen. Het ge zamenlijk 'luchten'zou onherroepe lijk fataal voor een van de twee wor den, omdat ze elkaar te lijf zullen gaan. terugbetalen die hij als steekpennin gen ontvangen zou hebben. „De gemeenschap heeft 3,5 jaar geld moeten geven aan dit proces. Ook het onderzoek heeft zeer veel geld gekost. Dat kan nooit betaald worden in ge vangenisstraf. Ik hoop alleen wat de uitkomst van de rechtzaak ook is, dat er iets heilzaams uit voorkomt en dat de ambtelijke samenleving een klein beetje wakker is geworden dat dit ie dere dag kan gebeuren en misschien ook gebeurt. Ik hoop dat sommigen met deze geëiste straf hiervoor ge waarschuwd worden", aldus de offi cier. Hij achtte bewezen dat Masson samen (Advertentie) Tel. 045-719466. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Utrecht - Groningen - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. (Advertentie) Middelburg Terneuzen Waldammeweg 2 Mr. F. J. Haarmanweg 51, Arnestein. Tel. 01180-25055. Tel. 01150-97051. met mede-verdachte ir. J. van Zon 1,2 miljoen gulden aan steekpenningen heeft aangenomen bij onroerend- goedtransacties tussen derden en het ABP. Daarmee schond Masson, die in dertijd directeur beleggingen was van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, zijn ambtsplicht. Ambtenaren mogen geen giften aannemen. Verval ste marktrapportages, onnodige be middeling van onder anderen Van Zon en het voorliegen van de centrale be- leggingsraad van het grootste ambte- narenpensioenfonds waren de belang rijkste punten op de tenlastelegging. PAGINA 3: Zeer uitgebreid requisitoir Ze hadden deze week een prachtig alibi, de politie ke kopstukken uit Den Haag, om de .Statenverkie zingen naar zich toe te trek ken en te 'verlandelijken'. De samen stelling van een volledig nieuwe Eerste Kamer stond immers op het spel. En die zou wel eens zó kunnen uitvallen dat het kabinet-Lubbers in de Senaat op termijn een beentje kan worden ge licht, wanneer daar de meerderheid van de regeringspartijen zou verdwij nen. Pure speculaties dus op herrie in de Haagse politieke tent. Of de kiezer daar maar even goed rekening mee wilde houden! De kiezer heeft dat ab soluut niet gedaan. Met een opkomst die zwaar tegenviel heeft de kiezer de Statenverkiezingen eigenlijk gelaten voor wat ze waren en tegelijk laten we ten weinig boodschap te hebben aan nieuwe politieke verhoudingen in de Eerste Kamer. Die zijn tenslotte bij vrijwel alle stembussen voor provin ciale staten in het verleden ver op de achtergrond gebleven. Getrapte ver kiezingen (Staten die namens stemge rechtigde burgers leden van de Senaat kiezen) spreken nu eenmaal niet aan. Het bestaan van de Eerste Kamer staat bovendien bij tussenpozen ter discussie. Voor puur politiek opportu nisme van Haagse partijtoppen is de kiezer moeilijk te porren. Dat is sinds woensdag volstrekt duidelijk. Kennelijk is het op verkiezings avond eindelijk ook bij de politiek zelf doorgedrongen dat het geflirt met het belang van de Eerste Kamer alleen maar averechts heeft gewerkt. Plotse ling namelijk tekent zich nu een duide lijke voorkeur af om het kiesstelsel zo te veranderen, dat de stemgerechtigde burger voortaan niet alleen de Tweede Kamer, maar ook de Eerste Kamer rechtstreeks kan kiezen. De omweg via provinciale staten is een overblijf sel uit de oude doos, waarop het jaartal 1848 staat geschreven. Het systeem van een getrapte verkiezing doet geen recht aan de mondige burger. Het doet evenmin recht aan het politieke beeld van de Senaat zelf. Het beeld van een kamer van vooral oudere volksverte genwoordigers, die op afstand van het jachtige politieke bedrijf in de Tweede Kamer alles nog eens dunnetjes over doen. En eigenlijk overbodig zijn. Wanneer de Eerste Kamer als een ka mer van revisie (waar wetsontwerpen nog eens zorgvuldig worden bekeken op vooral hun juridische onderbou wing) ook naar de kiezer toe haar be staansrecht overeind wril houden, dan zal ze met de burger een rechtstreekser binding moeten krijgen. De verwar ring die nu over het functioneren van de Eerste Kamer is opgeroepen pakt alleen maar nadelig voor haar uit. Wil de politiek in de toekomst de belangstelling van de burger nog een beetje redelijk blijven trekken, dan is het nodig twee dingen goed in de gaten te houden: stembusmoeheid en stembusonduidelijkheid. Binnen een jaar zijn er nu drie keer verkiezingen gehouden: voor gemeenteraden (19 maart 1986), voor de Tweede Kamer (21 mei 1986) en voor Provinciale Sta ten (18 maart 1987). Wel een beetje veel van het democratisch goede. Wanneer er dan bovendien steeds over het doel van de stembus verwarring wordt ge zaaid en illusies worden gewekt, die aardig op kiezersbedrog beginnen te lijken, ligt het voor de hand dat de poli tiek de trekken thuis krijgt. De kiezer laat het dan afweten. Staatsrechtdes kundigen hebben de laatste tijd aller lei nuttige suggesties gedaan over een helderder aanpak van het kiesstelsel. Afschaffing van de getrapte verkiezin gen voor de Eerste Kamer. Een gecom bineerde stembus voor Tweede en Eer ste Kamer. Gespreide verkiezingen voor provinciale staten (niet in alle provincies tegelijk). Het is in het eigen belang van de politiek om die sugges ties niet opnieuw van tafel te vegen. De stemgerechtigde burger heeft recht op een volwassen benadering. Campag nes met net even teveel onzin worden ongenadig afgestraft. vdM. BERGEN OP ZOOM (GPD) De acht jarige Jasper Maes en zijn driejarig zusje Bregje uit Bergen op Zoom be leefden gisterochtend een hachelijk avontuur. Ze werden, met de auto van hun moeder, gestolen. De kinderen wisten snel te ontsnappen, de dief werd op de Moerdijkbrug staande ge houden. Mevrouw A. Maes bracht haar kinde ren naar school in een grijze Citroën. Onderweg stopte ze om nog twee schoolgenootjes op te halen. Terwijl de motor draaide, belde mevrouw Maes aan bij de betrokken woning. Op het moment dat ze terugkwam, stapte tot haar grote schrik een onbekende in, die er vervolgens met de kinderen achterin, mee vandoor ging. De dief zette de auto stil op ongeveer een kilometer van de plaats waar de auto was gestolen. Jasper had de tegenwoordigheid van geest om zelf de deur, die op het kin- derslot zat en dus van binnen niet te openen was, open te maken via een door hem opengedraaideraam. Hij trok Bregje uit de wagen, waarna de man er in de auto als een haas vandoor ging. Op de Moerdijkbrug kon de politie hem tot staan brengen. Het bleek de dertigjarige J. T. uit Tilburg te zijn. In zijn eerste verklaring deelde hij mee het alleen op de auto te hebben ge munt. Hij vertelde zelf geschrokken te zijn dat er achterin kinderen zaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1