Vendex in onderwijs bijleveld Weed onderwijs A vandaad mee bij uw \m\MMUS Martinair vliegt gewonden naar Irak Nieuw voorstel 120 km per uur op autowegen PvdA LIJST 2 vandaag n Eeuwfeest-pudding, Albert." "Leuktoetje,Mona!' Als Zeeland je lief is stem je VVD BESTUURSAKKOORD MET RIJK AUTOGORDEL OP ACHTERBANK Ai DE TOEKOMST IS VAN IEDEREEN Celstraf voor stelen twee pakjes shag Naar de stembus voor de staten IDOlJAAR' Veel wind 230e jaargang no. 65 Ifoensdag 18 maart 1987 EG Ikon-drama Verontreiniging Na de bom Vaarverbod Open deur Vredestichter DEN HAAG (ANP) - Een bestuursakkoord tussen het rijk en de provincies, waar al geruime tijd aan wordt gewerkt, ligt sinds dinsdag binnen handbereik. Onderhandelingen tussen minister De Koning en staatssecretaris De Graaff-Nauta met het Interprovinciaal Overleg (IPO) hebben gisteravond tot overeenstemming geleid. Katholieke Onderwijs Vakorganisatie Speciaal voor de klanten van de 100-jarige Albert Heijn heeft Mona een eeuwfeest-pudding gemaakt Met kersen en amandelen. Hij zit in een leuke beker van 275 gram en kost deze week maar de helft van de prijs. Origineel van je, Mona. Eeuwfeest-pudding, 1 Af} Advertentie Bewolkt en perioden met regen. Van middag opklaringen, maar vanavond enkele hagel- en natte sneeuwbuien. Middagtemperatuur vijf graden. Een harde tot stormachtige westenwind. PROVING sf nn PZC De Europese handelsbalans toonde vorig jaar voor het eerst een overschot. PAGINA 3 Een gedegen onderzoek naar de dood van vier Ikon-mede- werkers, vijfjaar geleden in El Salvador, bleef uit. PAGINA 4 De vrijspraak in het eerste pro ces onder de "Wet Chemische Afvalstoffen toont de zwakte van de rechtspraak op dit ter rein. PAGINA 5 Hoe ingrijpend is een nucleaire winter? De vulkaan Etna gaj tweeduizend jaar geleden het antwoord. PAGINA 6 Minister Smit voelt niets voor een vaarverbod bij slecht zicht op de Wester schelde voor sche pen met een gevaarlijke la ding. PAGINA 9 De PSD-veerboten blijven, ook na het ongeval bij Zeebrugge, regelmatig met open laaddeu- ren de oversteek over de Wes- terschelde maken. PAGINA 9 Teun van Vliet speelde giste ren met succes de rol van vre destichter in de fïetswedstrijd Tirreno-Adriatico. Hij begint vandaag met een kleine voor sprong aan de afsluitende tijd- vit PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 17 ROTTERDAM (GPD) Inbrekers hebben vorige week voor een ton aan gouden en zilveren sieraden weggeno men uit de woning van premier Lubbers in Rotterdam- Kralingen. De minister-president was vorige week ziek en verbleef sa men met zijn vrouw in het Catshuis in Den Haag. Inbrekers hebben dat klaarblijkelijk geweten. Zij sloegen hun slag door aan de achterkant van de Rotterdamse woning van Lubbers een ruit weg te nemen waardoor ze gemakkelijk konden binnenkomen. De dieven namen voor een ton aan gouden en zilveren sieraden weg zoals ringen, kettingen, armbanden en manchetknopen. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie wilde dins dag niet zeggen of de woning van de premier speciaal wordt bewaakt. Bekend is wel dat het huis niet onder permanente bewaking staat. Lubbers kwam de afgelopen maanden eer der in aanraking met inbrekers. Tot tweemaal toe werd de radio uit de auto van zijn vrouw gestolen. In beide gevallen slaagde Lubbers er met zijn zoon in de daders te pakken en over te leveren aan de politie. Provincies krijgen geld voor werk De belangrijkste afspraak is dat het rijk in de jaren 1988, 1989 en 1990 tel kens een bedrag van vijf miljoen gul den toevoegt aan het provinciefonds voor het doen van investeringen. Het rijk heeft tot deze financiële bijdrage besloten om ook via de provincies de investeringen en daarmee de werkge legenheid te bevorderen. In het dinsdag geformuleerde concept akkoord verplicht het rijk zich tijdig met de provincies overleg te voeren over zijn beleidsvoornemens (en wet geving) waar die betrekking hebben op de posities van de provincies in de meest ruime zin. Verder zal de bestuur lijke en financiële verhouding tussen het rijk en de provincies gebaseerd zijn op de beginselen van autonomie, rechtszekerheid, evenredigheid en re- AMSTERDAM (GPD/ANP) Vendex International, waartoe Vroom Dreesmann behoort, gaat in het on derwijs. Er zullen over een aantal maanden opleidingen worden ge start, die zijn afgestemd op de wensen en behoeften van het bedrijfsleven. Binnen het concern wordt een divisie onderwijs opgericht. Op dit moment verkeert het project in een ver gevorderde ontwikkelingsfase. Vendex zal een grote Nederlandse en een Westduitse onderwijsinstelling overnemen.Welke onderwijsinstellin gen Vendex denkt over te nemen is niet bekend. Verder zijn er nauwe con tacten met de onderwijsafdeling IT- TES van de Amerikaanse multinatio nal ITT. Die is in Amerika onder ande re bezig met bij- en herscholing van werklozen. De onderwijsdivisie van Vendex zal zich ook op dat terrein gaan begeven. De woordvoerder van het concern kon nog niet precies zeggen op welke groepen het onderwijs zich speciaal zal richten. Deskundigen van Vendex oriënteren zich nu in de Verenigde Staten en gaan vervolgens naar de Bondsrepubliek Duitsland om daar een soort stage te lopen. De komende opleidingen zijn bedoeld voor het he le bedrijfsleven in Nederland. Vendex wil gebruik maken van moderne mid delen als computerprogramma's en videobanden en streeft naar officiële erkenning door de Nederlandse over heid. Tot nu toe is Vendex in ons land actief via het Nederlands Talen Instituut, (Slot zie pagina 3 kolom 6) UTRECHT (ANP) - De belastingtelefoon wordt intensief gebruikt. Afge lopen jaar verwerkte de belastingtelefoon 150.000 telefoontjes in de pe riode van februari tot en met maart en 100.000 buiten die periode. Dit jaar zullen nog meer mensen bellen bij problemen met hun aangiftebiljet. Dit werd dinsdag bekendgemaakt bij de opening van het gebouw van de be lastingtelefoon in Utrecht door staatssecretaris Koning van financiën. Behalve de burger kunnen nu ook niet-commerciële hulpverleners zoals rechtswinkels, de vakbond of sociale raadslieden daar gratis informatie krijgen via de zogenoemde hulpverlenerslijn. Verleden jaar had de belastingdienst in de aangifteperiode (februari maart) meer dan 1 miljoen contacten met publiek dat telefonisch, schrifte lijk of mondeling om informatie vroeg. In 1983 was dat nog half zoveel. Bijna iedereeen is tevreden over de hulp via de belastingtelefoon. Bel gewoon de belastingtelefoon staat op een poster voor en achter staats secretaris Koning, die gisteren het gebouw van de belastingtelefoon offi cieel opende. De openingshandeling verliep echter niet gladjes omdat de - bewindsman aanvankelijk geen verbinding kreeg. Advertentie Wé LANGE DELFT 19-23, 4331 AJ MIDDELBURG Advertentie Postbus 5826, 2280 HV RIJSWIJK Telefoon 070-98.11.00 delijkheid. Het bestuursakkoord zal uitgewerkte afspraken over de finan ciën omvatten. De kosten van nieuwe opgelegde taken of van opgelegde be leidsintensiveringen worden in begin sel volledig gecompenseerd. Het concept-akkoord zal nu worden voorgelegd aan de besturen van de twaalf provincies. Als zij met het ak koord instemmen zal de Tweede Ka mer worden gehoord. Het bestuursakkoord met het IPO en het onlangs gesloten bestuursakkoord met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vloeien voort uit het re geerakkoord. Hierin is het streven op genomen om bij wijze van proef te ko men tot bestuursakkoorden waarin af spraken zijn vastgelegd over de finan ciële verhoudingen tussen het rijk enerzijds en de gemeenten en provin cies anderzijds. Ook een programma van voorgenomen wetgeving die be trekking heeft op de lagere overheden kan in zo'n akkoord een plaats krijgen. BAGDAD Iraanse krijgsgevangenen staan te wachten achter prikkel draad in één van de belangrijkste gevangenissen in Ramadi ten westen van Bagdad. Ongeveer duizend Iraniërs worden hier vastgehouden. Ira kese lotgenoten zijn gisteren door Martinair van Iran terug naar hun va derland gebracht. BRUSSEL (ANP) - De correctionele rechtbank van Tongeren heeft dins dag een 26-jarige Nederlandse vrouw uit Maastricht veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar, waarvan anderhalfjaar voorwaardelijk, omdat ze, samen met haar 27-jarige vrienduit het Belgische Bilzen, twee pakjes shag had gestolen uit een warenhuis in Zu- tendaal. De man uit Bilzen kreeg de zelfde straf. Het tweetal had ook de cassière van het warenhuis bedreigd. SCHIPHOL (ANP) - De Nederlandse luchtvaartmaatschappij Martinair heeft gisteren met een Airbus A-310 gewonde Iraakse krijgsgevangenen van Iran naar Irak getransporteerd. De vlucht vindt plaats in opdracht van het Internationale Rode Kruis. Het Martinair-toestel is de afgelo pen dagen in een hangar op Schip hol klaar gemaakt voor deze vlucht. Martinair vliegt wel vaker voor het internationale Rode Kruis. Dat is niet bijzonder, aldus de woordvoer der van de Nederlandse maatschap pij. De vlucht komt volgens hem „wel op een bijzonder moment". Iran en Irak zijn al jaren in oorlog. Het toestel van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij Martinair is dinsdagmiddag tegen half Zes in de hoofdstad van Irak, Bagdad, aangekomen. Aan boord bevonden zich 76 gewonde krijgsgevangenen, aldus een woordvoerster van het In ternationale Rode Kruis in Genève. Zij kon niets vertellen over hun toe stand. Wel deelde zij mee dat de ge wonden, die nu in hun vaderland te rug zijn, werden begeleid door een team van het Internationale Rode Kruis DEN HAAG (GPD) Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) zal het kabinet opnieuw voorstellen om de maximum-snelheid op de autowegen te verhogen tot 120 kilometer per uur. In de Randstad blijft de limiet echter 100 kilometer of wordt op sommige wegdelen zelfs verlaagd tot 80 kilo meter. Dit blijkt uit het concept-meerjaren plan voor de verkeersveiligheid. Het plan zal begin april naar de Tweede Kamer worden gestuurd. In het meer jarenplan worden ook voorstellen ge daan over de invoering van een voorlo pig rijbewijs voor de jongeren tussen 18 en 24 jaar in samenhang met een strafpuntensysteem voor verkeers overtredingen. Het voorstel om gor dels op de achterbank van de auto te verplichten is eveneens in het plan op genomen. Verder vindt Smit-Kroes het noodza kelijk dat verkeerscontroles worden verscherpt. Volgens het plan voor ver keersveiligheid zullen de voorlich tingscampagnes voor de jeugd op ba sis- en middelbare scholen worden uit gebreid. Met de actie 'Rechts Rijden' gaat de Algemene Verkeersdienst (AVD) van de rijkspolitie het onnodig links rij den op snelwegen bestrijden. De door stroming en de veiligheid van het ver keer zijn de hoofddoelen in deze actie, die in april op alle rijkswegen wordt gehouden. Volgens de AVD wordt er te veel en te lang links gereden, met name op de rijkswegen die meer dan twee stroken hebben. Er kan stagnatie ontstaan, omdat alle stroken bezet worden ge houden. Dit roept bij sommige auto mobilisten weer irritatie op, wat vol gens de AVD leidt tot rechts passeren en zeer gevaarlijke situaties. De actie werd gistermiddag proefge draaid op de A12 tussen het knoop punt Oudenrijn en Gouda. Radarwa gens van de AVD controleerden tussen drie uur en half zeven 11.000 auto's, waarvan er achthonderd harder dan 140 kilometer reden. Deze snelheid was de ondergrens bij de controle. Eenentwintig maal werd er een proces verbaal opgemaakt voor onnodig links rijden. Dit kost een bestuurder, indien hij instemt met een transactie, tachtig gulden. Er werd verder een aantal waarschuwingen uitgedeeld, verge zeld van een folder over veilig rijks weggebruik- Is er één club is die zich .op weg naar de stembus voor provinciale staten - vandaag - bijzonder rustig heeft gehouden, dan is het die van de opiniepeilers. Daar is een simpele verklaring voor: op 21 mei vo rig jaar waren deze onderzoekers van het kiezersgedrag de grote verliezers van de Tweede-Kamerverkiezingen. Naarmate de avond vorderde waarop de uitslagen bekend werden bleek steeds duidelijker dat zij er met hun nogal stellige voorspellingen van de voorafgaande weken faliekant naast zaten. Of om het wat vriendelijker uit te drukken (zoals meteorologen dat bij een vergissing ook nogal eens doen): de kiezer had zich kennelijk van hun prognoses niets aangetrokken. In het wereldje van de wetenschappelijke on derzoekers is die klap van vorigjaar ta melijk hard aangekomen. Vandaar dat zij zich ditmaal redelijk op de vlakte hebben gehouden, grote zekerheden bij hun voorzichtige prognoses hebben ingebouwd en niet zo nadrukkelijk aan de weg hebben getimmerd. Op zichzelf een nuttige verandering van de inhoud van de boodschap en de stijl van presenteren: de voorspellingen hebben weer een stuk van hun betrek kelijkheid terug. En dat is alleen maar gezond. Afgelopen weekend kwamen twee onderzoeksbureaus met progno ses, vertaald in zetels voor de Tweede Kamer. Het ene voorspelde dat de hui dige regeringscombinatie van CDA en WD met 75 zetels haar meerderheid in de kamer zou verliezen. Het andere bu reau hield het erop dat CDA en WD met 77 zetels nog juist een meerder heid zouden behouden. Om te begin nen was hier sprake van een zekere misleiding, want het gaat vandaag he lemaal niet om verkiezingen voor de Tweede Kamer. Wie vandaag een stem uitbrengt kiest voor een nieuwe sa menstelling van provinciale staten en indirect voor een zetelverdeling in de Eerste Kamer. Provinciale staten kie zen namelijk binnenkort getrapt de le den van de Senaat. Sinds de herzie ning van de grondwet voor het eerst een hele nieuwe Eerste Kamer. Vroe ger was het steeds de helft. Maar afge zien van dit verschil tussen fictie en werkelijkheid: wat moet de kiezer nu aan met opiniepeilingen die zo funda menteel van elkaar afwijken? Wan neer dat de les is die de onderzoekers uit de mislukking van de vorige keer hebben getrokken, gaat het om niet veel meer dan een aardig spelletje. Een tijdlang kwamen de metingen van het kiezersgedrag aardig in de richting van de werkelijke stembusuitslag. Maar op 21 mei 1986 werden ze grondig gelogenstraft. Achteraf bezien is met de nederlaag van de opinieonderzoekers in mei vorig jaar de kiezer in zijn waarde her steld. Veel te veel namelijk hadden po litici de laatste jaren neiging om het orakel van de wetenschappelijke steekproeven als een werkelijkheid te hanteren, waar de kiezer eigenlijk niet omheen kon. Ze wekten met de cijfers van de onderzoekers in de hand de in druk dat de uitslag al bij voorbaat vast stond. Met alle merkwaardige bijeffec ten, die zoiets oproept. De stelligheid waarmee de resultaten van weer eens zo'n meting werden gebracht, gaf daaraan veel te veel autoriteit. Daar om is het alleen maar zinvol dat de er varingen van de vorige keer de peilin gen hebben verwezen naar de plaats waar ze thuishoren: vrijblijvende voor spellingen waaraan niet al te veel waarde moet worden gehecht. De ene keer schieten ze in de roos; bij een an dere gelegenheid lijkt het naar niks. Waar het ook vandaag bij de stembus weer op aankomt, is het oordeel van de kiezer. Wanneer die gebruik maakt van zijn democratisch recht, bepaalt hij of zij hoe de politieke verhoudingen in de provincie (en in het verlengde daarvan in de Eerste Kamer) komen te liggen. Een stem uitbrengen betekent mee beslissen. En hoe het gedrag van de kiezer werkelijk is geweest, dat zal vanavond blijken. vdM. (Advertentie) VANDAAG: U komt toch ook wel vanavond op onze uitslagenavond in Meccano, Damplein 27, Middelburg? Advertentie Advertentie VI. 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON beker 275 gram 230 ifrU Aanbieding is geldig t/m zaterdag 21 maart a.s. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1