Zwemofficial als een vis in het water MIRJAM BEZEMER IN KORFBALSELECTIE Mesker terug in tenniswereld O'Horo PZC/sport KELLY WINNAAR VAN DE DERDE ETAPPE Cromheecke wint JOOP VAN DEN BROEK Water Politie-agent Crossen GEBLEEKTE DENIM en ST0NEWASHED DENIM MIDDELBURG BERGEN op ZOOM 20 PRIJSTREFFER Stephen Roche capituleert niet TOKIO (DPA) - Bredere stoelen in de Japanse woonkamers en de zittoiletten in de badkamers zijn volgens Yasuji Ishikawa, een van de voornaamste sportjour- nalsiten van Japan, de schuld van het uitblijven van interna tionale topprestaties van Japan se sporters. Om zijn uitspraak te ondersteu nen verwees Ishiwaka naar de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam. Hinkstapspringer Mikio Oda en zwemmer Yoshiyu- ki Tsuruta wonnen daar de eerste gouden medailles voor hun land. Volgens Ishikawa leverde Oda die prestatie door zijn Westerse trainingsmethoden af te zweren en zich via de Japanse leefmetho- de voor te bereiden. „Door zijn speciale zithouding op de stro- matten ontwikkelden zijn knie gewrichten zich beter en was hij in staat via een perfecte techniek de krachtspringers uit het Wes ten te verslaan." De zwemmer Tsuruta zei zelf overtuigd te zijn, dat het gebruik van het traditionele Japanse toi let, in principe een gat in de grond, meer kracht in de benen oplevert. De deskundigen reageerden scherp op de uitlatingen van Ishi kawa. Velen hekelden de door de Japanner voorgeschreven trai ningsmethoden, die sterk zouden doen denken aan de opleiding van de Hitler-jugend. „Levens lang hurken op een Japans toilet kan een half uur training met specifieke apparaten niet goed maken", aldus een reactie in de Asahi Evening News. (Ned) op 6,00, 77. Gerrie Knetemann (Ned) op 9.01, 82. Hans Daams (Ned) op 9.26, 84. Erik Breukink (Ned) op 9.43, 90. Peter Ha- rings (Ned) op 10.42,91. Frans Maassen(Ned) op 11.24, 97. Gerrit Solleveld (Ned) op 11.30, 108. Eddy Planckaert (Bel) op 14.08,114. Jan van Wijk (Ned) op 15.07, 117. Adri van der Poel (Ned) op 16.45, 118. Ad Wijnands (Ned) z.t., 119. Henri Manders (Ned) op 16.48, 123. JelleNijdam (Ned) op 17.30.124. Johan Lam- merts (Ned) op 17.52,125. Bert Oosterbosch (Ned) op 19.00, 132. Marco van der Hulst (Ned) op 22.26. Het algemeen klassement na de derde etap pe is: 1. Roche 13 uur, 20 minuten en 21 se conden, 2. Kelly op 31 seconden, 3. Fignon op 0.48,4. Boyer op 1.00,5. Pensee op 1.13,6. Zimmermann op 1.25,7. Rüttimann op 1.33, 8. Millar op 1.38, 9. Yvon Madiot op 1.59, 10. Prieto op 2.13, 20. Delgado op 3.25. 54. Winnen op 6.44, 62, Lubberding op 7.29, 63. Theunisse op 7.39, 74. Knetemann op 10.17, 76. Daams op 10.58, 90. Harings op 12.58, 93. Maassen op 13.03, 103. Planckaert op 15.46, 110. Solleveld op 16.47, 113. Wij nands op 18.57, 114. Nijdam op 19.05, 115. Lammerts op 19.22, 122. Van der Poel op 22.10, 124. Manders op 22.23, 128. Ooster bosch op 31.12, 129. Van Wijk op 31.16, 130. Van der Hulst op 32.03. SCOTTSDALE (ANP/Reuter) - Na acht maanden heeft Marcella Mesker haar rentree gemaakt in het profes sionele damestennis. Ze koos daarvoor het 75.000 dollar toernooi in Scottsdale, Arizona. Een niet al te sterk bezet toernooi, waar ze door de organisatie op grond van haar vroegere verrichtingen direct een be schermde positie werd aangeboden. Ondanks die plaatsing (13e) redde Mesker het niet in de eerste ronde. Te gen de Amerikaanse nieuwkomer Elly Hakami ging ze met twee keer 4-6 on deruit. Na het duel verklaarde de Haagse speelster dat ze nog niet hele maal fit was voor het professionele werk. „Ik heb aanpassingsmoeilijkhe den. Moet fysiek en mentaal weer wen nen aan dit soort wedstrijden." HARELBEKE - Wielrenner Eddy Cromheecke uit Aardenburg is win naar geworden van een wedstrijd voor junioren in het Belgische Harel- beke. Gezien zijn leeftijd mag de jeugdige Zeeuws-Vlaming in België nog uitko men bij de junioren. In Nederland staat hij op de lijst bij de amateurs. In Harelbeke waren er 100 vertrekkers. Samen met drie Belgen was Eddy Cromheecke aan de leiding gekomen. In de spurt was hij duidelijk de snelste. Amateur Eric Vereecken uit Sint Jan steen eindigde in Harelbeke op de twaalfde plaats. Joop van den Broek: ik ben dagelijks bij het water te vinden. KOUDEKERKE - Ze heten offi cials. Een blauwe blazer is hun handelsmerk en je ziet ze in bijna alle takken van sport. De 'bobo's', zoals ze soms ook wel genoemd worden, zijn niet altijd even popu lair. Joop van den Broek (62) uit Koudekerke beseft dat. Hij is al tientallen jaren actief in het regel en lobby-circuit. Van den Broek is een man van uitersten. In de zwem- wereld geniet hij bekendheid als starter/kamprechter en sinds kort maakt hij ook naam in een heel an dere tak van sport: als voorzitter van de motorsportvereniging De Uitlaat. „Allemaal uit liefde voor de sport". Joop van den Broek beseft dat hij een niet altijd even dankbare taak vervult. Een enkele keer heeft in het verleden de gedachte „om eruit te stappen" zelfs door zijn hoofd ge speeld, maar uiteindelijk won de liefde het altijd van de -tijdelijke- af keer. Hij heeft geleerd kritiek te slikken en op tumultueuze momen ten tot tien te tellen. „Ach, het is wel eens bij me opgekomen: waar ben ik mee bezig? Maar verder dan dat is het nooit gegaan. En als er ergens een vuur oplaait, heb ik geleerd om wat psychologie toe te passen. Daar heb ik geen moeite mee. Ik stel me altijd puur neutraal op en laat de zaak meestal even rusten alvorens het tot een gesprek te laten komen". Van den Broek, afkomstig uit Hoogland bij Amersfoort, woonde van 1948 tot 1961 in Zeeland. Hij werkte als hoofd van de kwaliteits controle bij de Vitrite in Middel burg, maar verhuisde aan het begin van de jaren zestig naar Utrecht, waar hij een vergelijkbare functie bij Demka vervulde. Later veran derde hij nog een keer van werkge ver, maar ver voor zijn pensione ring had hij samen met zijn vrouw el besloten terug te keren naar de provincie, waar hij al vanaf zijn eerste levensjaar de vakantie door bracht: Zeeland. „Ik ben helemaal gek van water. Dat zou ik nooit meer kunnen missen. Ik moet elke dag wel even aan het water zijn. Ik houd van zwemmen, zeilen, wa terskiën, schaatsen.... het heeft al lemaal met water te maken". De meeste wedstrijdzwemmers kennen Joop van den Broek, die al jaren een autoriteit is langs de rand van het zwembad. Van oudsher was hij een enthousiaste, maar niet bui tengewoon getalenteerde school slagzwemmer en daarnaast speelde hij waterpolo. Als starter en kam prechter bouwde hij in de loop der jaren een naam op. Bij de FINA, de internationale zwemfederatie, staat hij als enige Nederlander te boek als internationaal scheidsrechter. „En je mag gerust weten dat ik daar een beetje trots op ben". Van den Broek („ik ben er nog steeds van overtuigd dat goede zwemprestaties parallel lopen met goede schoolresultaten") was in het verleden mede-oprichter van twee zwemverenigingen en rolde van lie verlee het wereldje van de officials binnen. Hij bracht het uiteindelijk tot voorzitter-kamprechter („net zoiets als scheidsrechter betaald voetbal") en voorts was hij als star ter actief bij Nederlandse kam pioenschappen, Speedo-meets en de Paralympics. „Starten is een kwestie van concentratie. Het is een samenspel tussen starter, ploeglei der en zwemmer". Jaren geleden was Van den Broek tijdens zijn vakanties soms getuige van de voetbalderby Vlissingen- Middelburg. Hij genoot van die ge laden confrontaties. „Maar ook de waterpolowedstrijden tussen Luc- tor en de Zeehond waren schitte rend. Ik houd van competitie in de meest pure vorm. Daarom is het jammer dat er nu wat sprake is van versnippering. Twee zwemclubs in Middelburg is geen goede zaak. Nu verzamelen de sterkste zwemmers zich bij Stormvogel". Het regelen en controleren zit hem in het bloed. Als official is Joop van den Broek in zijn element. Niet om snoepreisjes te maken, maar daad werkelijk om een taak uit te voe ren. „Ik denk dat ik sportmensen iets te bieden heb. Als ik me mani festeer als politieagent ben ik ver keerd bezig, maar als ik begelei ding tracht te geven, vul ik mijn taak goed in". Voordat hij zich definitief in Zee land vestigde werd de naam van Van den Broek al genoemd in het clubblad van msv De Uitlaat. „Een motorcrosser, Kees Boodt, nodigde me in mijn vakantie af en toe uit mee te gaan als vlaggenist bij wed strijden in Vlissingen. De motor sport boeide me wel. Ik heb vroeger zelf ook op een motor gezeten. Voor ik het wist was ik wedstrijdleider bij De Uitlaat en later werd in uitgeno digd voor het bestuur. Ik zat als wedstrijdleider toch altijd bij de be stuursvergaderingen". Eind januari werd Joop van den Broek zelfs benoemd tot voorzitter, een functie die nauwelijks verwant is aan de zwemsport, maar ook in dit voor hem vrij onbekende vaar water houdt hij het hoofd boven wa ter. „Er zijn enkele hete hangijzers, zoals het circuit. Wij hebben dat in bruikleen van het Havenschap. Een afspraak, die steeds stilzwijgend verlengd wordt. We staan op dit mo ment voor een paar investeringen, zoals de vernieuwing van het club huis en in dat opzicht is de monde linge overeenkomst met het Haven schap een wankele basis. Die af spraak zouden we graag willen be stendigen". Zijn zwem- en motorsportactivi teiten heeft Van den Broek tot dus ver keurig gescheiden weten te houden. „Het crossen is altijd op zaterdag en het zwemmen bijna al tijd op zondag, maar mocht ik de keuze in een weekeinde moeten maken, dan prevaleert het zwem men. Dat lijkt me logisch, al draag in De Uitlaat een warm hart toe". voordeel maten 28 36 Adviesprijs, voor HEM HAAR prachtig sweatshirt in pol,/katoen. Kleuren geel, zwart, kobalt, paars en petrol. mt. S-M-L-XL Adviesprijs mt, S-M-L-XL Adviesprijs, voor HEM HAAR fantasie-sweater in lichtgrijs/mint, lichtgrijs/geel en lichtgrijs/kobalt. Levi's 5-pocket spijkerbroeken pol /kat. joggingbroek Elastieken tailleband. Nieuwste modekleuren pol./katoenen sweater met polo-sluiting. De nieuwste modekleuren. maten 21 - 28 Adviesprijs VOOR DE KLEINTJES leder 'College -look instap in blauw/wit en wit/blauw. mt. S-M-L-XL Adviesprijs mt. S-M-L-XL Adviesprijs O'Hara trim/vrijetijdsschoen. Kleur wit met blauwe garnering. Sterke 2-kleurige PU-zool. Maten 28 - 45 Adviesprijs 34.95 Bristolprijs 25.- alléén deze week leder 'College'-look instap in de modekleuren wit, blauw en zwart. maten 36 - 41 Adviesprijs maten 30 - 37 Adviesprijs leder meisjes 'College' in marineblauw met een vlot blauw/wit voorblad leder 'College'-look instap in de kleuren marineblauw, wit en naturel. maten 36 - 42 Adviesprijs, naturel leder 'nullijner'. Gepolsterde enkelranden Sterke rubber zool.. volnerf-ieder herenschoen Kleuren zwart en grijs. Fantasie-voorblad. maten 40 - 46 Adviesprijs maten 40 - 46 Adviesprijs maten 40 - 46 Adviesprijs, leder mocassin instapper Kleuren zwart en grijs. Soepele, sterke zool,... moderne naaldhak-pump met open teen In de modekleuren wit en rood maten 36 -41 Adviesprijs ja Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180 29911 donderdag koopavond ARNEMUIDEN - De korfbalster Mirjam Bezemer van de Arnemuidse korfbal vereniging TOP is opgenomen in het junioren afdelingsteam, dat vrijdag 13 maart in Rotterdam uitkomt in het 'Vijf-Afdelingen toernooi'. Voorafgaand aan deze uitverkiezing moest Mirjam Bezemer eerst in Zierikzee een voorwedstrijd spelen, waaruit drie Zeeuwse dames en heren werden geselec teerd. De definitieve selectie voor de afdeling Zuid-West werd tijdens wedstrij den in Dordrecht bepaald. van Konijnenburgweg 63 73 (volg de borden 'richting Haven') 'el. 01640 - 36510 vrijdag koopavond aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 14 maart 1987 DONDERDAG 12 MAART 1987

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 20