'STAD AAN HET WATER Ter Tolne weer Zeeuws kampioen schooldammen CDA doet zorg voor ouderen wèl tekort StQtG-n vsrkiszingon Lijsttrekker van D66, Dijkwel, laf Ook PvdA-lijsttrekker pleit nu voor toerisme BOND HEEMSCHUT SCHRIJFT GS: PZC/ provincie Actie voor terugkeer Roose (CDA) NCOV schrijft lijsttrekkers PVDA-GEDEPUTEERDE W. DON: Bijeenkomst PPR Staatssecretaris Heerma in Hulst DE VOOGD (WD): MARIS-KOSTER (WD) VERBAASD: BERGEN OP ZOOM - Bergen op Zoom wil binnen enkele jaren ruim 25 miljoen gulden investe ren in de ontwikkeling van het Markiezaatsgebied, achterin de Oosterschelde. Dat bedrag is nodig om de Bergse Plaat bouwrijp te maken. Als gedeputeerde staten van Brabant en het rijk goedkeuring hechten aan de ontwikkelingsplannen van Bergen op Zoom, worden op de opge spoten landtong tot het jaar 2000 ongeveer 1250 woningen gebouwd. Daarnaast is ruimte ge pland voor een school, een camping, een jachthaven, bossen en andere recreatieve voorzienin gen. Minister: rijksweg van Grevelingendam naar Den Bommel pas na 1990 gereed 17 Zelfstandig t$ MAART Tracé PONDERDAG 12 MAART 1987 ILLAND - Een uitgebrande auto en en geschroeide jas hield de heer C. N. it Giessendam woensdagmiddag ver aan een angstig avontuur dat ich in luttele seconden voltrok op de ijksweg A58 ter hoogte van de par- eerplaats Markies. De man reed met zijn auto in de rich ting van Goes toen de motor begon te stotteren en meteen daarop in brand vloog. N. kon in die korte tijd zijn gor dels niet goed loskrijgen en liep ge schroeide mouwen en panden op. De brandweer van Rilland-Bath was snel ter plaatse maar kon niet anders on dernemen dan het blussen van het wrak, dat werd weggesleept. De rijks- politiegroep Reimerswaal bracht de geschrokken automobilist onder bij familie. De totaal uitgebrande auto. Wonen en recreatie in Markiezaatsgebied Bergen op Zoom hoopt om de plannen uit te werken nog wel enige miljoenen los te peuteren bij het rijk. Dat blijkt uit de nota 'Ontwikkeling Markie zaatsgebied' die b en w woensdag tij dens een persconferentie presenteer den. Als de hogere overheden inderdaad akkoord gaan met de grootschalige plannen van Bergen op Zoom, moet eind 1987 of begin 1988 de eerste paal de grond in voor de eerste woningen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat op de opgespoten landtong en de daaraan grenzende Augustapolder on geveer 5000 huizen zouden verrijzen. Zowel gedeputeerde staten van Bra bant - die goedkeuring onthielden aan een bestemmingsplan - als het rijk za gen daar niets in en floten Bergen op Zoom terug. Inmiddels heeft de ge meente wel vier miljoen gulden geïn vesteerd in de Augustapolder om de benodigde gronden aan te kopen. Ber gen op Zoom moet nog met de rijks overheid in de slag om dat bedrag te rug te krijgen. Volgens twee kroonbesluiten van ok tober vorig jaar moet Bergen op Zoom uitgaan van een 'aanvaardbare' wo ningbouw op de Bergse Plaat. Daar naast zal tussen de woningen en het beoogde recreatiegebied ten zuiden daarvan een zogenaamde bufferzone moeten worden gemaakt. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met die barrière; de eerste bomen gaan spoe dig de grond in. Met de beheerscom missie Markiezaat die het natuurge bied gaat beheren is al overeenstem ming bereikt omtrent de invulling van de zóne. Daarmee wordt tegemoet ge komen aan de voorwaarden van het rijk. Bergen op Zoom verwacht veel van de nieuwe wijk op de Bergse Plaat, die wordt omringd door de Binnenschelde en aan de andere kant de landelijke Augustapolder die aansluit op het Markiezaatsmeer. Via een goede ver bindingsweg wordt de relatie met de binnenstad die op een kilometer af stand ligt, onderstreept. Het begrip 'stad aan het water' krijgt zo opnieuw gestalte, aldus de nota. Op de overige hectaren wil Bergen op Zoom naast THOLEN - Het damteam van de open bare basisschool Ter Tolne uit Tholen is woensdagmiddag voor de tweede achtereenvolgende maal provinciaal kampioen schooldammen geworden. Samen met vijftallen van de Prinses Beatrixschool uit Yerseke en de School met de Bijbel uit Sint-Anna- land, die respectievelijk de tweede en de derde plaats behaald hebben, mo gen zij deelnemen aan de halve finale voor het Nederlands kampioenschap schooldammen. Ook de overige jeugdige deelnemers zullen echter met enige trots aan deze kanpioenschappen terugdenken. De ruim veertig jongeren speelden simul taan tegen de vijfvoudig wereldkam pioen dammen Harm Wiersma. Om- bebossing, experimentele bouw en 'schone' bedrijfjes toestaan. De ten noorden van de Bergse Plaat gelegen Binnenschelde moet volgens de visie van Bergen op Zoom worden ingericht als recreatiegebied voor watersporters. In de nota wordt uit gegaan van zowel een badstrand als een surfstrand (beide 400 meter lang) dat de Thoolse basisscholen voor de tiende keer deelnamen aan de school- damwedstrijden vond het provinciaal kampioenschap dit jaar niet zoals ge woonlijk plaats in 's-Gravenpolder, maar in Tholen. De organisatoren O. Huiskamp en B. de Kok contracteerden de bekende dammer om het jubileum extra luister bij te zetten. Het duurde geruime tijd eer de eerste basisschoolleerlingen zich gewonnen moesten geven. Een klein aantal lukte het om Wiersma meer dan anderhalf uur bezig te hou den. Een aantal van hen had met ou ders of grootouders een financiële af spraak gemaakt voor als ze het tot re mise zouden brengen. Christian Moeli- ker en Erik van Gorsel uit Tholen, An- met tussen beide strandgedeelten een plateau van ongeveer 1,5 hectare dat ruimte kan bieden aan bijvoorbeeld een restaurant, een jachthaven en an dere voorzieningen. Verder wordt ge dacht aan een trailerhelling en par keerplaatsen bij de stranden, die weer aansluiten op een boulevard. Het rijk zal de kosten voor deze inrich ting (circa twee miljoen) voor zijn reke ning nemen. Bergen op Zoom is na de overdracht verantwoordelijk voor be heer en onderhoud. De Viitvoering moet in september een feit zijn. Om een goede zwemwaterkwaliteit te waarborgen wordt een zuiveringsin stallatie gemaakt die het Zoommeer in verbinding stelt met de Binnenschel de. dres van de Berge uit Goes en Marco Saarloos uit Sint-Annaland brachten het tot deze uitslag. Het team van Ter Tolne bestaat dit jaar uit Martijn Schellinger, Christian Moeliker, Toby Hage, Francel Kouse maker en Abina de Hond. Vorig jaar behaalde het team van Ter Tolne de veertiende plaats bij de landelijke fi nales schooldammen. Harm Wiersma complimenteerde de deelnemers bij de prijsuitreiking voor hun doorzettingsvermogen tijdens de wedstrijden. De overige uitslagen van de Zeeuwse kam pioenschappen schooldammen zijn: 4 Ca- sembrootschool uit Sint-Annaland, 5 Prin ses Ireneschool, Goes, 6 Diaconie uit Aagte- kerke, 7 De Regenboog uit Tholen, 8 Marti- nusschool uit Oost-Souburg. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister drs N. Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) ziet geen kans om het gedeelte van rijks weg 59 tussen de Grevelingendam en Den Bommel versneld aan te leggen. De weg zal pas na 1990 voor het ver keer in gebruik worden gesteld. De minister schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Het Kamerlid J. T. van den Berg (SGP) had de minister in een motie om de bespoediging ge vraagd. Een versnelde aanleg, zonder dat daar extra financiële middelen tegenover staan, zal betekenen dat er in de jaren tot en met 1990 geld moet worden ont trokken aan andere geplande wegen projecten. Het gevolg zal zijn dat pro jecten die spoedeisender zijn uitge steld moeten worden, aldus de be windsvrouw. Zij vindt dit 'niet gewenst' en daarom geeft ze geen gevolg aan de in decem ber vorig jaar door de Kamer aanvaar de motie. Harm Wiers?7ia bezig met de simultaanwedstrijd tegen de schooldammertjes. MIDDELBURG - Karakter en struc tuur van Adij en statenzaal moeten bij de komende verbouwing zoveel mogelijk worden ontzien. Het plan van architect Cees Dam tast de noord muur van de zaal „op onnodige wijze en in onacceptabele mate" aan. Dit schrijft de provinciale commissie van de Bond Heemschut aan gedeputeer de J.B. Ventevogel. Aanleiding: de omstreden plannen van de provincie om de Abdij te ver bouwen en de statenzaal opnieuw in te richten. Zeeuwse vertegenwoordigers van Heemschut spraken al op 30 ja nuari met de provincie over het ont werp van Dam. De bond kwam boven dien met een eigen plan van de hand van de Vlissingse architect ir. D.W. van Ouwerkerk. Provinciaal voorzitter P. A, D. H. Diep enhorst vindt dan ook niet dat zijn or ganisatie alles bij het oude wil laten. „Integendeel, wij gaan ervan uit dat een oud gebouw, indien de eisen van het gebruik en van de tijd dit vergen, aanpassingen moet kunnen onder gaan. Wel zijn wij van mening dat de structuur en het karakter zoveel mo gelijk ontzien moeten worden. Dit geldt uiteraard in het bijzonder voor een gebouw als de Abdij en daarbij niet in de laatste plaats voor de staten zaal. Die is in feite een monument op zichzelf en tegelijk één van de grote ruimten van het Abdijcomplex waai het oude karakter, zij het gedeeltelijk door reconstructie, nog het beste be waard is gebleven. Bij de herbouw er van kon worden geprofiteerd van het feit dat ondermeer de noordmuur in tact was gebleven". Diepenhorst her innert er ten overvloede aan, dat Heemschut kiest voor het gebruik van de twee bestaande doorgangen. De bond zou het „betreuren" als de schouw van de statenzaal voor de nieuwe inrichting zou moeten wijken. Bij de herbouw is de schoorsteenpar tij juist gereconstrueerd omdat hij in belangrijke mate het historische ka rakter van de ruimte bepaalt, schrijft Heemschut. „Hier is de restauratiefi losofie gevolgd, die voor de Abdijge bouwen heeft gegolden, sedert de tijd toen in de 19e eeuw het herstel van het verwaarloosde complex op gang kwam en opnieuw bij de herbouw na de oorlogsverwoesting van 1940". Diepenhorst vindt dat het aanbeve ling verdient om ook nu nog zoveel mo gelijk rekening te houden met deze op vatting, die inmiddels „een historisch gegeven" is en rekening houdt met de samenhang in karakter van het uit wendige en van de hoofdruimten van de abdij. Heemschut is teleurgesteld over het karakter van het overleg met de pro vincie op 30 januari. Er kon toen alleen worden gepraat over het ontwerp van Dam en niet over de ideëen van de bond, in feite 'tussenoplossingen', die oude constructieve delen van het ge bouw sparen en het historische karak ter van de ruimte beter tot zijn recht laten komen. De provinciale commissie vindt het tenslotte jammer dat in de nieuwe op zet de vroegere refter niet meer be schikbaar is voor publieke bijeenkom sten zoals tot dusver. Zoals bekend wil de provincie in de toekomst uitwijken naar de vrijgekomen benedenverdie ping van de (lege) commissariswoning. SINT-MAARTENSDIJK - Volgens PvdA-gedeputeerde W. Don (volks gezondheid) wekt het CDA ten on rechte de indruk dat het met bezui nigingen op de ouderenzorg wel meevalt. Met de mond belijden de christen-democraten dat er meer geld op tafel moet komen, maar als de verkiezingen achter de rug zijn komt de aap écht uit de mouw: dan is er geen geld - was de strekking van het betoog dat Don woensdag tijdens een partijbijeenkomst in Sint-Maartensdijk hield. Hij uitte kritiek op onder andere het CDA-kamerlid H. Eversdijk, wegens het noemen van verkeerde bedragen op het gebied van ouderenzorg. De gedeputeerde merkte op dat vol gens het CDA in 1981 totaal 4,4 mil jard gulden voor ouderenzorg is uit getrokken en in 1986 zelfs 5,5 miljard gulden. „Dat klopt niet", aldus Don. Hij wees erop dat de bejaarden zélf 1,8 miljard gulden betalen plus 120 miljoen gulden aan eigen bijdrage gezinsverzorging en 80 miljoen gul den uit het ziekengeld, ofwel totaal 2 miljard. De PvdA-voorman becijfer de dat in bejaardenoorden en ver pleeghuizen een tekort is van 26.000 bedden. Hij onderstreepte dat het bedrag dat gemiddeld aan zorg per 65-plussers besteed wordt, véél min- GOES - Een groep oudere CDA-sym- pathisanten voert actie om de hui dige fractievoorzitter van de chris ten-democraten in de staten, J. H. Roose uit Goes, met voorkeurs stemmen gekozen te krijgen. Roose staat op de 17e plaats en maakt naar wordt aangenomen niet veel kans rechtstreeks op zijn zetel terug te komen. Dat is de groep sympathisanten in het verkeerde keelgat geschoten. Ze vinden dat Roose als 65-plusser bij uitstek geschikt is de belangen van ouderen te vertegenwoordigen. Dat klemt temeer daar de provincie in steeds belangrijker mate het oude renbeleid bepaalt. Onder het motto 'geef uw stem extra waarde, stem op Roose' doen de sympathisanten in een pamflet een beroep op de kie zers. Tot de ondertekenaars behoren het CDA-statenlid P. G. van den Bosse uit Axel (die niet meer op de groslijst is geplaatst), de Goese oud burgemeester mr F. G. A. Huber, het Borselse raadslid W. Remijn en het oud-CDA-statenlid C. Verdonk uit 's-Heerenhoek. GOES - Onder het motto 'Geen boer het erf af belegt de PPR vrijdag in de Prins van Oranje te Goes een bij eenkomst, aanvang 20.00 uur. Her man Verbeek, lid van het Europese parlement, belicht het Europese landbouwbeleid. Tijdens de vergadering zal de PPR een kaart Zeeland 2000 presenteren. Daarop wordt aangegeven wat de gevolgen zijn van het huidige en voorgenomen beleid van de provin cie met betrekking tot milieu, land bouw, wegenstructuur, rust, recrea tie, en dergelijke. Lijsttrekker C. T. A. van Waterschoot bespreekt pro vinciale actuele zaken. HULST - Staatssecretaris drs. E. Heerma (volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieu) spreekt vrijdagavond tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de CDA-afde- lingen Hulst en Hontenisse. Dat ge beurt in gemeenschapscentrum Den Dullaert te Hulst. Aanvang 20.00 uur. De staatssecretaris zal verder zitting nemen in een forum. Daaraan doen ook mee: lijsttrekker drs. R. Barbé, het statenlid P. Everaert en het statenlid Th. Baert. der is geworden door het beleid van CDA en VVD. sing, en dergelijke. Don had er een hard hoofd in dat de regeringspartij en daar in voldoende mate voor zul len zorgen. Het provinciaal bestuur streeft naar handhaving van het aantal plaatsen in de bejaardenhuizen, deelde Don mee. Dat kan alleen als het de oude ren mogelijk wordt gemaakt zelf standig te blijven wonen. Hij stelde dat er dan wel voldoende geld moet komen voor gezinszorg, wijkverple ging, alarmering, maaltijdvoorzie- ning, dagverzorging, noodopvang, vervoersregelingen, woningaanpas- OOSTBURG PvdA. Sprekers tweede kamerlid J. Lilipaly, lijst trekker G. de Vries-Hommes, gede puteerde W. Don. Zaal Chez René. 20.00 uur. MIDDELBURG CDA. Sprekers minister P. Bukman en lijsttrekker R. Barbé. Schouwburg. 20.00 uur. 's Middags CDA-verkiezingscaravaan in centrum van Middelburg 14.00 tot 16.00 uur MIDDELBURG GPV. Sprekers lijsttrekker P. Roose en eerste ka merlid J. van der Jagt. Gereformeer de kerk. 20.00 uur. MIDDELBURG „Wat ver gehaald wordt is niet altijd beter of goedko per". Met die slogan heeft het Ne derlands Christelijk Ondernemers Verbond de lijsttrekkers van de drie grote partijen benaderd. Provinciale ondernemersorganisa ties, aldus het NCOV, moeten veel meer bij de uitvoering van het pro vinciaal beleid worden betrokken. En de provincie moet bij het geven van opdrachten of het doen van aan kopen gelijke kansen geven aan in die provincie gevestigde bedrijven. De ondernemersorganisatie wil kort na de statenverkiezingen met de po litieke partijen aan tafel gaan zitten om na te gaan welke bijdrage het georganiseerd bedrijfsleven kan le veren aan het provinciaal beleid. Daarbij denkt men aan hulp bij het starten van bedrijven, stads- en dorpsvernieuwing en samenwerking tussen ondernemers, bijvoorbeeld op het gebied van recreatie en toeris me. OOSTBURG - Lijsttrekker A. J. Dijkwel van D66 onderscheidt zich van de andere lijsttrekkers in het Zeeuwse door een eigenschap die in de politieke arena geen waardering en bewondering ontmoet: lafheid. Zo reageerde VVD-lijsttrekker J. D. de Voogd gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Oostburg op de kritiek die Dijkwel op hem heeft geuit. Zoals gemeld merkte Dijkwel bij verschillende gelegenheden op dat De Voogd als gedeputeerde van ver keer en waterstaat een zwak beleid J. D. de Voogd heeft gevoerd. Er zou slecht onder handeld zijn met WD-minister Smit-Kroes en De Voogd zou de ma- nagement-problemen bij de Wester- schelde-veren op z'n beloop hebben gelaten. „Wat een verwerpelijke vorm van lafheid om achter iemands rug dit soort uitspraken te doen", zo beet De Voogd gisteravond van zich af. Hij merkte op dat Dijkwel anderhal ve week geleden, tijdens een debat tussen de lijsttrekkers van de vijf grote partijen in Middelburg, het he le college van gs voor het veren-be- leid verantwoordelijk stelde en geen kwaad woord over de VVD-gedepu- teerden liet horen. De Voogd herinnerde aan een ande re uitspraak van Dijkwel, namelijk dat de drie grote partijen proberen elkaar niet teveel zeer te doen. „Als of politici persé elkaar zeer moeten doen. Is dat wat D66 onder politiek bedrijven verstaat?". De Voogd vervolgde: „Politici van niveau spelen niet op de man, zeker niet als de betreffende opponent niet aanwezig is". Hij citeerde verder uit het lijsttrekkers-interview met Dijk wel in de PZC. Deze zegt daarin dat het provinciaal ambtenarenappa raat 'een kolos is, die van maandag tot en met vrijdag bezig is zichzelf te adviseren'. De Voogd betitelde deze uitspraak als beschadigend voor het provincie-personeel. „Jammer, of misschien moet ik zeg gen gelukkig, dat de lijsttrekker van D66 op deze wijze stemmenwinst hoopt te behalen. Een bekend gezeg de is: 'Kwaad straft zichzelf, laten we het daarop houden". OOSTBURG - De VVD heeft met grote verbazing geconstateerd dat PvdA-lijsttrekker G. de Vries-Hom- mes nu ook brood ziet in toeristisch- recreatieve ontwikkelingen. „Fijn dat de PvdA nu ook wat wil doen. Maar weet u het nog? In de ja ren vijftig en zestig mocht er in de sfeer van de recreatie niets gebeu ren. Zeeland was vol. Die mening was vooral heel duidelijk bij de PvdA aanwezig", bracht VVD-gede- puteerde E. Maris-Koster gister avond in herinnering. Ze sprak tijdens een verkiezingsbij eenkomst van haar partij in De Een hoorn te Oostburg. Ze vervolgde: „Dat mevrouw De Vries nu ontdekt heeft dat het toerisme belangrijk is voor de Zeeuwse economie pleit voor haar. Maar ik moet wel consta teren dat de PvdA dat jaren heeft te gengehouden. En tegelijkertijd ver telt PvdA-gedeputeerde Boersma dat de recreatie een groot gevaar is, dat dreigend op de loer ligt, met na me omdat natuurgebieden teloor zouden gaan". Maris-Koster benadrukte dat het beleid voor de ruimtelijke ordening drastisch is omgebogen, sinds ze de betrokken portefeuille na de vorige statenverkiezingen van de PvdA kon overnemen. „Het beleid is terug, niet meer gebiedend en verbiedend, maar voorwaardenscheppend en kansen benuttend". Toen een PvdA-gedeputeerde nog verantwoordelijk was voor de ruim telijke ordening, aldus Maris-Kos ter, was sprake van een bundelend beleid. „Er was grote aandacht voor de grotere steden en zeehavenindus trie. Wij hebben ervoor gezorgd dat de kleine kernen nu ook aandacht krijgen". Ze zei ook dat de WD niets voelt voor een sturend volkshuisves tingsbeleid. „Wat heb je nu aan stu ren. Dat moet je doen als het hard nodig is, maar het gaat de komende jaren om beperkte aantallen men sen en woningen. Dan moet je niet betuttelend gaan zeggen dat er in woonkern X zoveel en in woonkern Y weer andere hoeveelheden huizeh mogen worden gebouwd. Laat de ge meentebesturen en de mensen dat zelf bekijken". Volgens Maris-Koster is het ge meentebestuur van Gent heel wat minder dan Terneuzens burgemees ter Ockeloen ondersteboven ge weest van haar opmerking, enkele maanden geleden, dat een vaste Westerschelde-oeververbinding best kan worden gesitueerd op een plaats die voor een nieuwe zeesluis is voorbehouden. Gent, zo zei ze, heeft laten weten voorstander te zijn van een WOV. Het VVD-statenlid J. Hennekeij be treurt het dat Barbé's stuurgroep WOV een voorkeur heeft uitgespro ken voor een tracé oostelijk van Ter- neuzen. „Ik vind deze uitspraak wat voorbarig", zei hij, „De keuze voor een tracé is nog niet op verantwoor de wijze te maken". Hennekeij bracht ook verslag uit van het werk bezoek dat de VVD-statenfractie gisteren aan West-Zeeuwsch-Vlaan deren bracht. Hij noemde het frap pant dat alle aanknopingspunten voor stimulering van het toerisme, zoals de provincie die heeft geformu leerd, in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn terug te vinden. Gedeputeerde Maris-Koster bena drukte dat de WD drie landbou wers -ze rekende ook zichzelf daar- toe- op een verkiesbare plaats heeft staan. Bij het CDA daarentegen 'is met heel veel gevechten en moeite nog net een landbouwer op de vijf tiende plaats terechtgekomen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17