Geen overname complex van Verantwoord Wonen Recreatie-aanbod moet minder weersafhankelijkworden Middenstanders willen uitbreiding laden en lossen Walstraat-Zuid Vlissingers vrezen waardeverlies huizen met bedrijventerrein GS halveren extra geld Nieuwe Muziek PZC/ provincie Middelburg krijgt rijksgeld voor lift in zorgwoningen Jaarvergadering paardenstamboek Brandweer bestreed duin- en bermbrand in Vlissingen OPDRACHT PROJECTGROEPEN 'ACHTERLAND' W oonlastencomité Vlissingen wil geen huurverhoging meer 15 NOS-opnamen Nederland C* in Oostburg ALS HAVEN- EN INDUSTRIEGEBIED TERNEUZEN - De Zeeuwse aannemingsbedrijven willen van de overheden in deze provincie meer opdrachten. Voorzitter M. J. Leenhouts van de VZA, de Vereniging van Zeeuwse Aanne mers, zei dat gisteren bij de officiële opening van de wegenbouwersopleiding in Terneuzen. „Waardering voor onze activiteiten, begrip voor onze situatie, maar vooral de mogelijkheid om als bedrijf te blijven functioneren", verlangde Leenhouts. Opleiding AAN VAN DISHOECKSTRAAT VLISSINGEN Rol gemeenten Beperkingen RAADSCOMMISSIE WIL PROEFPERIODE Niet aantrekkelijker BRIEF BEWONERSCOMITÉ DONDERDAG 12 MAART 1987 OOSTBURG - Zaterdag en zon dag worden in Oostburg opna men gemaakt voor het NOS pro gramma 'Nederland C'. In het kader van de boekenweek maakt men een uitzondering over Tessa de Loo, de schrijfster van het boekenweekgeschenk. De aandacht zal vooral uitgaan naar haar eerste werk getiteld 'De meisjes van de suikerwerk- fabriek'. Om op een originele manier de boekenweek te behandelen be dacht men bij de NOS dat het nu eens niet de schrijver, maar de le zer moest zijn naar wie de aan dacht uit gaat. Daarom werd de bibliotheek in Oostburg bena derd met de vraag of het moeilijk was na te gaan wie het eerste werk van Tessa de Loo hadden gelezen. Omdat de automatise ring van de Oostburgse biblio theek nog niet zo lang op gang is, bleek dat vrij eenvoudig. En vol gens mevrouw B. Die teren, direc trice van de bibliotheken in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, was het ook zeker de moeite waard om dat na te gaan: „Het is een leuke promotie voor Oostburg, en zeker ook voor de biblio theek". Voor het programma zullen acht mensen uit de streek een gesprek voeren met Berend Boudewijn. „We hebben daarvoor mensen gezocht uit een brede laag van de bevolking", aldus de directrice, dat varieert van leesclubdames tot scholieren". Mevrouw Diete ren vond het opvallend dat slechts twee heren het boek gele zen bleken te hebben. Gelukkig is een van hen bereid zijn mede werking te verlenen. Naast de opnamen bij mensen thuis worden ook beelden in de bibliotheek gemaakt tijdens de openingsuren aanstaande zater dag. Bovendien gaat Berend Boudewijn met een cameraman en een geluidsman naar boek handel Van de Walle in de Burge meester Erasmusstraat. Het programma wordt uitgezon den op woensdag 25 maart om kwart voor elf. De boekenweek duurt van 23 tot en met 28 maart en het geschenk van Tessa de Loo is getiteld 'Het Rookoffer'. GS: Axelse Vlakte geheel reserveren Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé legde als machinist een stuk oefenriolering op zijnplaats alsopeningshandeling van het nieuwe opleidingscentrum in Terneuzen. Zeeuwse aannemers willen meer werk MIDDELBURG Middelburg krijgt rijksgeld voor de realisering van een lift in een complex zorgwoningen bij het bejaardenoord Rustenburg. De lift kost 285.000 gulden. Vrijwel al dat geld komt uit de rijkspot voor flanke rend ouderenbeleid (thuiszorg). Mid delburg zelf draagt 30.000 gulden bij. Gedeputeerde staten beheren dit jaar nog het rijksgeld dat voor flankerend ouderenbeleid in Zeeland beschikbaar is. In volgende jaren gaat het geld rechtstreeks naar de gemeenten. Uit gangspunt daarbij is vooral in de eer ste jaren nog de wijze waarop de pro vincie het geld tot nu toe heeft ver deeld. Via de provincie krijgt Middelburg dit jaar een ton voor de lift, volgend jaar eenzelfde bedrag rechtstreeks van het rijk en het jaar daarop de rest van het benodigde geld. Het woon-zorg-pro- ject in Middelburg wordt gerealiseerd met segmenten van de 'afgetopte' flat in Middelburg-Zuid. Hij wil dat in de provincie Zeeland de opdrachten worden verstrekt aan de Zeeuwse bedrijven en dan vooral be drijven die hun regionaal-maatschap pelijke verantwoordelijkheid kennen. „Niet alleen met het sponsoren, maar ook activiteiten zoals het opleiden en het begeleiden van leerlingen. Uit re clame-oogpunt wellicht minder spec taculair, maar van primair belang voor het functioneren en leefbaar houden van de regio." Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé (on derwijs en werkgelegenheid) mocht de officiële openingshandeling verrich ten. Hij legde een stuk oefenriolering op het buitenterrein van de school aan de Industrieweg. Volgens de gedepu teerde houdt de provincie terdege re kening met de 'eigen' aannemers. Juist om hen in bescherming te nemen worden er geen openbare aanbestedin gen gedaan. Daar zouden bedrijven uit andere delen van het land op af kun nen komen met extra lage inschrijvin gen. Barbé vindt dat in Zeeland en dan vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen vol doende eigen bedrijven werk moeten kunnen hebben. Vooral omdat er in ge val van een haastklus alleen maar een beroep gedaan kan worden op lokale bedrijven. „Als overheid hebben we ook de zorg een thuismarkt te hou den." werkingsverband Praktijkopleidin gen Grond-, Water-, Spoor- en Wegen bouw. De school leidt sinds vorig jaar vijftien leerlingen op voor het wegen bouwersvak. De school wordt met geld van de overheid en van de Zeeuws-Vlaamse wegenbouwers be taald. In Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat een groot gebrek aan aankomende vak mensen in deze branche. Bij de ope ning mocht de school direct een pre sentje in ontvangst nemen: een che que van 10.000 gulden van de Zeeuwse Asfalt- en Aannemingsmaatschappij voor de verdere inrichting van de school. Barbé prees het initiatief van de SPG. Volgens hem horen goede vakopleidi- gen ook bij een goede infrastructuur van een gebied. „Er zijn bedrijven in Zeeland, dat weet ik, die niet kunnen uitbreiden omdat er een gebrek aan vaklieden is." MIDDELBURG De Axelse Vlakte moet volledig beschikbaar blijven voor haven- en industrie-ontwikke lingen. Dat antwoorden gedeputeerde staten van Zeeland aan de statencom missie ruimtelijke ordening. In deze commissie rees de vraag of het niet beter is voorlopig alleen een ge deelte van het gebied voor havenacti viteiten en bedrijfsvestigingen te re serveren. Maar dat, aldus gs, zou 'de realiseringskansen van voor de regio belangrij ke ontwikkelingsmogelij khe- den kunnen belemmeren'. De kwestie zal worden geregeld in het streekplan Zeeland, dat de provincie dit jaar wil vaststellen. Het dagelijks provinciebestuur ziet de ontwikkeling van de Axelse Vlakte als een logische stap in het streven om de zeehaven- functie van de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone verder te versterken. „De so ciaal-economische problematiek van Zeeuwsch-Vlaanderen is van dien aard dat het tijdig beschikbaar hebben van voldoende goede zeehaventerreinen, zowel voor handel als industrie, voor de regionale ontwikkeling zeer belang rijk moet worden geacht". Het college wijst erop dat de plannen voor de realisering van een zeehaven ten westen van Terneuzen in de ijskast zijn gezet. Alleen al op economische gronden achten gs een dergelijk plan onhaalbaar, tenzij zich plotseling een gegadigde zou aandienen die pakweg 100 ha grond nodig heeft. KAPELLE De afdeling Zeeland van het Warmbloed Paardenstamboek Ne derland (WPN) houdt vanavond, don derdag, de algemene ledenvergade ring in 'De Vroone' in Kapelle. De jaarvergadering draagt een sterk huishoudelijk karakter met onder meer de jaarverslagen en een be stuursverkiezing. Voorts worden de wijzigingen in het nieuwe afdelings reglement besproken. Ook komt de agenda van de algemene vergadering van het WPN aan de orde en zal het werkplan van de afdeling Zeeland voor het jaar 1987 worden besproken. De vergadering is toegankelijk voor be langstellenden, maar alleen de leden hebben stemrecht. De bijeenkomst be gint om halfacht. De nieuwe school, met een overdekt deel voor de lessen in de winter, gaat uit van de SPG, de stichting Samen- VLISSINGEN De Vlissingse wo ningbouwvereniging Basco zal het complex van 106 woningen aan de Van Dishoeckstraat, van de stichting Verantwoord Wonen, niet overne men. De gemeente Vlissingen onder zocht samen met de woningbouwcor poratie of een dergelijke overname mogelijk was, nadat Verantwoord Wonen in financiële problemen was geraakt. Nu een reddingsplan voor de stichting uit Capelle aan de IJssel is opgesteld is de overname niet nodig. Verschillende gemeenten dreigden een zware finan ciële strop op te lopen bij een eventu eel faillissement van Verantwoord Wo nen. Dat waren gemeenten, tien in to taal, die geen eerste hypotheek op de complexen in hun gebied hadden ge vestigd. De gemeente Vlissingen hoor de daar overigens niet bij. De enige kosten die Vlissingen aan de affaire overhoudt zijn de uren die ambtena ren en bestuurders aan de zaak heb ben besteed, alsmede de kosten van een juridisch advies. Los van deze problemen hebben Vlis singse huurders van Verantwoord Wonen teruggave van teveel betaalde servicekosten gëeist. De problemen zijn aanhangig gemaakt bij de huur- commissie en de vordering van een VLISSINGEN - De Vlissingse brand weer is woensdagmiddag tweemaal uitgerukt voor een duin- en een berm brand. De eerste brandmelding kwam even voor half twee. In de duintjes bij de Nolledijk was een brandje ontstaan in de duinbeplanting. Zo'n 200 vier kante meter beplanting werd door het vuur verwoest. De brandweer bestreed het brandje met een hogedruk spuit. Een goed uur later moest de brand weer opnieuw uitrukken vóór een bermbrandje bij Rijksweg 58, ter hoog te van het viaduct aan de Boschartweg in Oost-Souburg. In totaal werd zo'n 500 vierkante meter bosjesaanplant vernield. van de huurders, J. Rechtenschot, wordt 31 maart door de Middelburgse kantonrechter behandeld. Functionaris B. van Loon van het Vlis singse opbouwwerk is niet ongelukkig met de redding van Verantwoord Wo nen: „Van een stichting die failliet is verklaard kun je erg moeilijk geld te rugvorderen. Nu de stichting, zoals het er nu naar uitziet, weer gewoon door zal draaien maakt dat het voor ons wel wat hoopvoller op. We willen nu eerst afwachten hoe de procedure van de heer Rechtenschot afloopt, waarna eventueel andere bewoners stappen zullen ondernemen." Van Loon sluit overigens niet uit dat Verantwoord Wonen na kortere of langere tijd toch een deel van haar woningen af zal sto ten. Twee jeugdige kunstenars beproeven hun talenten. MIDDELBURG - Zestien Middelburgse kinderen tus sen tien en twaalf jaar zaten woensdagmiddag gebo gen over hun werkstukken. Plaats van handeling: het Zeeuws Museum aan het Abdijplein. De museummede werkers vonden het een aardig idee leerlingen van het basisonderwijs in contact te brengen met moderne kunst. Daarom werd een bijeenkomst belegd, met de titel 'Jeugd-ateliermiddag'. De kinderen werd eerst rondgeleid langs de expositie 'Drie kunstenaars uit Zeeland', waar werken hangen van Paul Bartels. Piet Dieleman en Bob Pingen. Door die schilderijen, met voorstellingen van mensen, dieren en landschappen, konden de leerlingen zich laten inspi reren. Vervolgens werden ze naar een voormalige kan toorruimte van het museum geloodst, waar een aantal kranten op de grond werd uitgespreid en ze aan de slag konden. Ze kregen -naar keuze- waterverf, wasco en houtskool en op wit en bruin papier, op hout en vinyl, ontstonden hun kunstwerken waarvan de meeste in fel gekleurde vlakken. De coördinatie was in handen van Dorine Zel- ders, medewerkster van de educatieve dienst van het museum. Zij noemde de opkomst geslaagd en zei dat zo'n evenement zeker herhaald zal worden. MIDDELBURG - Aan de komst van méér elk-weer-voorzieningen zal ko mende jaren voorrang worden gege ven. Bij het ontwikkelen van plannen voor het zogenaamde 'achterland' moet daar dan ook rekening mee wor den gehouden. Actie-programma's zonder elk-weer-voorzieningen ma ken minder kans op subsidies dan mét. Dit zei gedeputeerde J. B. Vente- vogel (recreatie) bij de installatie van de projectgroep achterland voor Wal cheren. De groepen - elke Zeeuwse re gio wordt ervan voorzien - zorgen voor een regionaal actieprogramma voor recreatie en toerisme en bevor deren ontwikkelingen op dat gebied. De vier speerpuntgebieden Neeltje Jans, Damaanzet Brouwersdam, Vlis singen en de kuststrook van West- Zeeuwsch-Vlaanderen worden niet tot het achterland gerekend. Overig Zee land wel. Ventevogel onderstreepte dat het minder weergevoelig maken van het totale toeristisch-recreatieve 'produkt Zeeland' - met onder meer seizoenverlenging - erg belangrijk is. Hij zei dat het in het achterland niet alleen hoeft te gaan om nieuwe ont wikkelingen, maar ook om uitbouw en verbetering van bestaande voorzienin gen om zo de aantrekkingskracht van het niet-kustgebied te vergroten. De gedeputeerde gaf aan dat het niet de bedoeling is het landelijk gebied vol recreatie-voorzieningen te zetten. Het streven is juist het open en rustig te houden, met op bepaalde plaatsen bundeling van voorzieningen. Ook rond steden en dorpen kunnen ontwik kelingen van de grond komen. Vente vogel betoogde dat de actieprogram ma's die de projectgroepen afleveren, wél op elkaar afgestemd dienen te wor den. Daarbij wordt natuurlijk reke ning gehouden met de sterke kanten. Zo is momenteel het toerisme op Wal cheren grotendeels gericht op de ver- blijfsrecreatie, terwijl de Bevelanden het moeten hebben van dagtoerisme en watersport. Naar de mening van de gedeputeerde is voor de gemeenten een belangrijke rol weggelegd in de projectgroepen. Op dit moment, aldus gs, heeft het Ha venschap Terneuzen nog slechts zo'n 25 ha 'direct uitgeefbare natte terrei nen' in voorraad. Bestaande activitei ten beperken bovendien de uitgifte mogelijkheden van deze terreinen. Op de Axelse Vlakte komt slechts een beperkte hoeveelheid grond in aan merking voor activiteiten waaraan bepaalde milieu-effecten zijn verbon den. Dit omdat in de buurt woonker nen liggen. „Dient zich een dergelijk bedrijf van enige omvang aan dan zal, wil dat bedrijf een ook uit milieu overwegingen acceptabele plaats ge boden kunnen worden, al snel vrijwel het gehele gebied in de beschouwing betrokken moeten worden". Gs signaleren nog meer beperkingen op de Axelse Vlakte, die nopen tot een zekere flexibiliteit bij de uitgifte van terreinen: de aanwezigheid van be staande en voormalige vuilstortplaat sen en de mogelijke verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. VLISSINGEN Achttien van de een entwintig winkeliers van de Wal straat-Zuid in Vlissingen willen dat de laad- en losmogelijkheden voor be- roepsverkeer in hun straat worden uitgebreid. Op het moment kan er van 7.00 tot 12.00 uur worden geladen en gelost. Deze termijn zou moeten wor den uitgebreid tot 18.00 uur. Zoals bekend tekende het gros van de Walstraat Zuid-middenstanders enke le weken geleden heftig protest aan te gen de voornemens van de gemeente om het stukje winkelstraat open te stellen voor al het verkeer. Gisteren deden zij het college een alternatief voorstel. De ambtelijke adviesscommissie voor verkeerszaken kon zich woensdag avond in grote lijnen vinden in het plan de laad- en losmogelijkheden uit te breiden. Wel stelde het merendeel van de commissieleden dat er de eer ste maanden sprake moet zijn van een proefperiode. Men voorziet namelijk problemen: met name voor wat betreft de juridi sche betekenis van het begrip 'laden'. Iemand die heeft gewinkeld kan zijn boodschappen ook 'inladen'. Vooral politiecommissaris L. E. Schuller voorspelde dat allerlei particulieren het zuidelijk deel van de Walstraat stiekem per auto zullen gaan bezoeken met als smoesje dat ze grote omvang rijke aankopen in hun wagen kwijt moeten. Schuller verwacht dat de poli tie de zaak vervolgens weer zal kunnen rechtbreien. „En dan hebben wij het bij het publiek gedaan." Het vvd-gemeenteraadslid E. A. L. van Tongeren-van Raalte achtte het bovendien niet onwaarschijnlijk dat ook de winkeliers van het andere deel van de Walstraat om een uitbreiding van de laad- en losmogelijkheden zul len vragen. „Ik denk niet dat de straat er voor het winkelend publiek in dat geval aantrekkelijker op wordt", zo liet ze weten. Het college van burgemeester en wet houders zal binnenkort een besluit ne men over de verkeerssituatie in de Walstraat-Zuid. Het gaat daarbij om maatregelen die tot circa 1990 van kracht zullen zijn. In dat jaar verwacht de gemeente name lijk het kernwinkelgebied in het noor delijk deel van de Walstraat te hebben ingesteld. Ook zou het nieuwe Arse naal bij de Vissershaven tegen die tijd moeten functioneren. De Walstraat krijgt als verbinding tussen de twee re creatieve polen dan een ander karak ter. VLISSINGEN Het bewonerscomité Vrijburg te Vlissingen heeft bij het college van burgemeester en wethou ders van die stad aan de bel getrokken over de aanleg van een nieuw bedrij venterrein Vrijburg. De omwonenden van dat nieuwe industrieterreintje vrezen een waardevermindering van hun huizen, geluidsoverlast en een ge vaarlijke situatie voor kinderen als de plannen van het gemeentebestuur doorgaan. In een brief aan b en w wordt aandacht voor de bezwaren van de omwonenden gevraagd. In het schrijven wordt onder meer ge vraagd om een milieu-effect rapporta ge als de aanleg van het bedrijventer rein doorgaat. Verder wordt er op ge wezen dat veel huizen aan de parallel weg van de Nieuwe Vlissingseweg wor den ingeklemd door drie wegen (Nieu we Vlissingseweg, parrallelweg en nieuwe weg van het bedrijventerrein) en twee geluidswallen. Omdat ver schillende woningen in die situatie niet langer meer in een landschappelij ke omgeving staan, vrezen de brief schrijvers een waardevermindering van de panden. Verder wordt in de brief de vraag gesteld wat met de cas co's van de woningen gebeurt als er aan de achterzijde verkeer bijkomt en er geheid wordt. Ook wil het bewonerscomité Vrijburg meer weten over een eventuele verla ging van de grondwaterstand en over de toename van geluidsoverlast. In het schrijven wordt er op gewezen dat het gevaar bestaat dat de de parallelweg van de Nieuwe Vlissingseweg als slui proute gebruikt zal worden voor ver keer met bestemming Westerzicht/ West-Souburg. Andere vragen van het bewonersco mité gaan over de zin van de aanleg van een geluidswal tussen een weg en een fietspad en bijvoorbeeld over het gevaar van de aanleg van brede sloten achter woningen. Ook vragen de briefschrijvers of de afstand tussen de rijweg en de tuingrens niet te klein is. Het bewonerscomité heeft zich in het verleden al eens kritisch over een be drijventerrein tussen Middelburg en Vlissingen uitgelaten. Dat gebeurde toen in een reactie op het voorontwerp streekplan van de provincie Zeeland. Die reactie was gericht aan het college van gedeputeerde staten. Tot maandag 16 maart bestaat nog de gelegenheid te reageren op het plan van het college van b en w van Vlissin gen daar een nieuw bedrijventerrein te realiseren. Het is de bedoeling dat het nieuwe terrein hetzelfde karakter krijgt als het bedrijventerrein Bas- kensburg in Vlissingen. Het gaat om ondernemingen die kleinschalig en schoon zijn en een ambachtelijk en verzorgend karakter hebben. VLISSINGEN Het Vlissings Woon lastencomité vindt dat de aanvangs- huren van nieuwbouwwoningen niét met 4,5 procent moeten stijgen. Ook zouden andere huurverhogingen in de toekomst acherwege moeten blijven. Het comité schrijft dit in een brief aan leden van de Tweede Kamer als reac tie op het voorgestelde huurbeleid voor 1987. De kamerleden zouden alles in het werk moeten stellen om de voorstellen van de staatssecretaris ongedaan te maken. Wanneer dit niet gebeurt, blijven er he lemaal geen betaalbare huren meer over, zo schrijft het comité in de brief. Het comité doet in de brief ook enkele suggesties om het huurbeleid te verbe teren. Zo zou voortaan bij een onder zoek naar de servicekosten door de huurcommissie geen 25 gulden meer moeten worden gevraagd. Het zijn vol gens het comité namelijk vooral de huurders die een dergelijk onderzoek aanvragen. Het zou, volgens het woon lastencomité, beter zijn wanneer de verliezende partij na afloop van het on derzoek voor de kosten zou moeten op draaien. „Wellicht zullen de verhuur ders het dan uit hun hoofd laten om huurders ten onrechte voor een aantal zaken te veel te laten betalen." Om onderlinge naijver te vermijden, is het secretariaat toevertrouwd aan de provincie. Ventevogel beklem toonde dat het provinciaal bestuur daarmee niet opperhoofd wordt over het gemeentelijk recreatieve beleid. Wel heeft de provincie een dikke vin ger in de pap als het gaat om subsidie verleningen. De gedeputeerd» maakte meteen dui delijk dat projecten waar noch rijk, noch provincie iets in zien, direct van tafel zullen gaan. „Dit lijkt hard, maar bevordert een snelle besluitvorming". Ventevogel merkte op dat het bedrijfs leven meer inbreng zal moeten heb ben. Als de overheid weinig geld heeft, zal een toenemend beroep op dat be drijfsleven niet kunnen uitblijven. MIDDELBURG De Stichting Nieuwe Muziek krijgt van de provincie niet een eenmalige extra bijdrage van 35.000 gulden, zoals aanvankelijk door gede puteerde staten voorgesteld, maar zal het moeten stellen met 18.500 gulden. Dat blijkt uit een hernieuwd voorstel aan de Zeeuwse staten, die eerder in com missievergaderingen te kennen gaven dat 35.000 gulden wel erg veel gevraagd was. Op de suggestie uit de commissies om de bijdrage om te zetten in een rente loze lening willen gs niet ingaan 'omdat binnen de begroting van de stichting geen ruimte is voor het terugbetalen van deze lening'. Nieuwe Muziek heeft het geld nodig om tot een efficiëntere bedrijfsvoering te kunnen komen. Met de eenmalige subsidie van 18.500 gulden, aldus gs, kan de stichting in ieder geval een personal computer met toebehoren aanschaffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 15