Boze ouders Goes bezetten schoolgebouw In beeld .Neeltje Jansda pas echt Zeeland na 2000. Kans redding loodgieters- bedrijf Jobse Provincie en Veere moeten aanzet tot Neeltje Jans geven IDEEENMAN Vlissingse anaesthesist voor maand geschorst PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROTEST ONTSLAGKWESTIE ZOÖBrï MEER GEGADIGDEN Spinazie Duits meisje dankt brandweer voor redding 9Fantastisch PZC ZE DONDERDAG 12 MAART 1987 KAPELLE - Het bezoek aan een aardappelverwerkingsfabriek in Kruiningen, kreeg dinsdag voor de Kapelse Plattelandsvrouwen een on verwacht slot. Nadat de groep van een kleine veertig dames tijdens een rondleiding was voorgelicht over de gedaanteverandering van aardap pels in voorgebakken meelspijs, werd een kopje koffie genoten in de bedrijfskantine. Doch aan dat genot werd vroegtijdig een eind gemaakt, toen één van de dames een benauwde blik op het horloge wierp en luid keels verkondigde dat ze nog drie minuten hadden om de trein van tien over half vier te halen. Onverhoopt stormde het gezelschap, het afscheid latend voor wat het was, naar buiten en sprintte, met het meegekregen pak friet onder de arm, richting sta tion. Aldaar bleken de spoorbomen reeds gesloten en stond de trein, het ver voermiddel waarmee ze ook waren gekomen, gereed voor vertrek. Met een wachttijd van een uur in het voor uitzicht, aarzelde de kopvrouw geen moment en dook, de spieren tartend, onder het rood-witte obstakel door. En als er één schaap over de dam is... De overstekende horde was de ma chinist echter niet onopgemerkt ge bleven. Hij sommeerde de platte landsvrouwen, duidelijk herkenbaar aan zweetpareltjes op het voorhoofd en meer nog aan het pak diepvries frieten, onmiddellijk weer uit te stap pen. Daarop dropen de 'betrapte' da mes af, onder luid gejoel van uit het raam hangende schooljeugd. Twee plattelandsvrouwen wisten de NS te misleiden door hun voorgebakken pommes frites razendsnel onder de bank weg te moffelen. Zij reisden mee naar Kapelle. Niet voor één gat te vangen, trokken 20 a 25 vrouwen de stoute schoenen aan om te voet naar te huis te gaan. Op het perron bleef een clubje van tien achter, dat vanwege naaldhak ken en ander moeilijk schoeisel van een dergelijke tocht afzag. Uitbundig en zelfs zingend, beende het gezel schap langs de Oude Rijksweg. On derweg werd regelmatig, de duimen omhoog stekend, geopteerd voor een lift. Maar wie heeft er plaats in zijn voertuig voor 25 dames en evenzoveel pakken diepvriesfrieten? Alleen een tractor met aanhangwagen, gevuld met zand, hield halt. Het genereuze aanbod om in de wagen mee te rijden, sloegen de wandelaars toch maar af. Vlakbij Biezelinge werd het groepje door enkele echtgenoten per auto op gepikt. Nog voor zessen stond mooie bruingebakken friet op tafel... GOES - Nagenoeg alle ouders hebben woensdagochtend de openbare Jan Ligthart-basisschool in Goes bezet gehouden. De actie, doe de komende dagen wordt voortgezet, is gericht tegen het ontslag van de leerkracht van de kleutergroep M. Hanne- wijk-de Jonge, die drie jaar lang een zieke leerkracht heeft ver vangen. Nu de vaste leerkracht is afgekeurd, moet mevrouw Hannewijk midden in het schoolj aar, per 1 april, het veld rui men voor twee of drie zogenaamde bo ventalligen, leerkrachten wier baan bij de integratie van kleuter- en lager on derwijs op de tocht kwam te staan om dat ze boven de strikte formatienor men van het ministerie van onderwijs in dienst waren. De boventalligen mogen officieel tot 1988 op 'hun' scholen blijven werken, maar vullen in principe de gaten op in de peroneelsformatie van scholen die onder hetzelfde schoolbestuur vallen. Bij het openbaar onderwijs is de ge meente het schoolbestuur. Sinds augustus 1985 wordt het aantal leerkrachten volgens allerlei ingewik kelde verdeelsleutels toegewezen. Zo zijn er scholen met 3,5 leerkrachten, 3,75 of bijvoorbeeld 6,4. Leerkrachten worden tot twee cijfers achter de kom ma opgedeeld, waarbij de boventalli gen altijd het laatst aan de beurt ko men. De op de Jan Ligthartschool vrij komende volledige arbeidsplaats zal moeten worden ingevuld door twee of meer leerkrachten omdat er niemand voor 40 uur boventallig is. De ouders van de leerlingen van de Jan Ligthartschool vinden het verkeerd dat zomaar midden in een schooljaar een voor de kinderen vast gegeven - de juf - wordt vervangen door twee of drie 'vreemde' leerkrachten, die beurte lings de klas voor hun rekening moe ten nemen, naast hun werkzaamheden op andere scholen. Ook protesteren ze tegen het feit dat mevrouw Hannewijk na drie jaar tot volle tevredenheid functioneren, zonder meer op straat of terug in de vervangingspoule wordt gezet. De ouders hebben meermalen geprobeerd de dreiging af te wenden door bij het ministerie van onderwijs in Den Haag een uitzondering op de nieuwe regel te bepleiten, maar zonder succes. Nu het ontslag per 1 april een feit lijkt te worden, hebben ze als laat ste drukmiddel de school bezet en zijn van plan het gebouw tot en met vrij dag tijdens de schooluren bezet te hou den. De schoolbezetters kregen gisteren meteen al steun en adhesiebetuigin gen van andere scholen. Vooral de scholen Schengehof in 'sHeer Arends- kerke, Het Binnenhof en de Kohn- stammschool in Goes zullen door de maatregel getroffen worden. Uit hun activiteitenplannen worden namelijk de boventalligen weggehaald om de vakature' op de Jan Ligthartschool te vervullen. Met name de ouderraad en de ouder geleding van de medezeggenscha- praad van het Binnenhof hebben zich solidair verklaard met de ouders die de Jan Ligthartschool bezetten. Zij hebben toegezegd te proberen de ge meenteraad van Goes tot andere ge dachten te bewegen door desnoods de loonkosten voor mevrouw Hanne wijk tot augustus voor rekening van de gemeente te nemen met de daarbij- behoende doorberekening naar het bijzonder onderwijs. Steun kregen de ouders ook van de Al- (Slot zie pagina 14 kolom 7) MIDDELBURG - Voor de bezoekers wordt het toeristische project op Neeltje Jans het duurste van Neder land. Drs P. H. Kersten van het bu reau Toerism Development Consul tants (TDC) erkende dat woensdag bij de presentatie van het inrich- tings- en ontwikkelingsplan. De prijs van een kaartje komt - zoals gemeld - gemiddeld op 28 gulden, exclusief consumpties. Kersten be klemtoonde dat een bezoeker al voor een minumprijs van 12 gulden de hele dag door het recreatiepark kan wandelen. Het binnengeaan van de verschillende bezienswaar digheden kost dan steeds extra geld. Volgens de TDC-medewerker zijn de toegangsprijzen aanvaardbaar, ge let op de huidige bestedingspatro nen van mensen bij een dagje uit. Hij wees erop dat een gezin bij een be zoek aan bijvoorbeeld De Efteling gemiddeld 100 gulden kwijt is (inclu sief verteer). Kersten vond dat ook gekeken moet worden naar de kwali teit van de voorzieningen die aange boden worden. Hij herinnerde eraan dat het bezoeken van culturele ma nifestaties menigmaal méér geld kost. Er zijn voorlopig enige berekenin gen van toegangsprijzen gemaakt, op basis van de eindfase 12 onderde len). Voor een gezin van twee ouders en twee kleine kinderen komt bij een bezoek van ongeveer twee uur een prijs van 75 gulden uit de bus. Een uitgebreider bezoek, circa 5,5 uur, met toegang tot alle attracties komt voor een gezin van een ouder en drie grote kinderen op 125 gulden. Voor een bezoek aan het World Fish Cen ter moet 20 gulden worden neerge teld. Het heeft dit jaar wellicht wat lang geduurd, maar het laatste ijs lijkt nu dan toch bijna uit de sloten. De dagen lengen en de koperen ploert wint alv:eer ge ducht aan kracht. Licht en warmte lokken de eerste vroe ge lentebodes uit duisternis en kou naar boven. Dat heeft ook zo z'n uitstraling naar het as sortiment aan tuinbouwpro- dukten dat onze Vlissingse groenteboer dagelijks uitstalt op het stoepje voor zijn etala ge. Het heeft de afgelopen da gen een voorjaarsachtige ge daantewisseling ondergaan. Zijn klanten -de kool, de spruitjes en het lof zo langza merhand beu - hebben weer een wat gretiger trek op het ge laat wanneer ze met de tassen vol het winkelpand verlaten. Want de raapstelen, de sjalot ten en radijsjes zijn weer zoda nig in de groei, dat ze tegen re delijk betaalbare prijzen kun nen worden aangeboden. In zijn nopjes is onze groenteboer ook met de kisten malse groene blaadjes die hij gisteren te koop aanbood. Trots had hij er een bord bijgezet van zodanige afmetingen dat het moeilijk over het hoofd kon worden ge zien. "Verse spinazie! Alleen wassen!", had hij er met grote letters opgeschreven. Wij delen zijn enthousiasme graag, maar wachten toch maar liever met de aanschaf tot deze waar ook voor consumptie is geschikt. MIDDELBURG - Het is voor Louis van Gasteren zo klaar als een klon tje: alles of niets. Het plan voor de invulling van het eiland Neeltje Jans met educatieve, recreatieve en culturele voorzieningen van inter nationale allure moet in zijn geheel worden uitgevoerd. In fasen welis waar, die bij elkaar tien jaar in be slag nemen, maar volledig. Van het droogzetten van de pijler die bij de bouw van de stormvloedkering is overgebleven tot aan de laatste ex positie in een van de drie koepels. „Daarom ben ik zo blij met het be stemmingsplan dat voor het eiland in de maak is. Dat is helemaal geënt op dit plan. Op zo'n manier kan er niemand meer tussen komen met ideeën die afbreuk kunnen doen aan het geheel. Aan fietsenstallingen en jachthavens hebben we geen behoef te. Die zijn er al genoeg". Het plan voor de inrichting van het voormalige werkeiland wordt in eu forie ook wel 'De triomf van Neeltje Jans' genoemd. Natuurlijk is het ook een beetje de triomf van Van Gaste ren zelf. De 64-jarige Amsterdamse kunstenaar, filmmaker en ideeën- man is het alles beheersende middel punt van de ontwikkeling van het project („maar noem me alsjeblieft geen projectontwikkelaar"). Met het zelfde gedreven enthousiasme waar mee hij zijn aanvankelijk in het zeep bel-stadium verkerende 'gouden idee' handen en voeten heeft gege ven, probeert hij ook bestuurders en investeerders ervan te overtuigen dat de uitvoering van zijn plannen weliswaar risico's met zich mee brengt, maar dat die het alleszins waard zijn om genomen te worden. Is Neeltje Jans het levenswerk van Van Gasteren? Ben je gek. Ik wil er geen hartinfarct aan overhouden. Ik wil me er dol graag een paar jaar mee bemoeien. Maar meer ook niet. Hoe de leunin gen van de trappen eruit moeten gaan zien, interesseert me niet. Dan ben ik al lang weer met andere din gen bezig. Trouwens, ik heb geen be hoefte aan een monument voor me zelf, al moet ik zeggen dat ik in dit project veel van m'n eigen ik kwijt kan. Wat we hier willen laten zien is het wezen van Nederland. Ik ben gaande weg tot de conclusie geko men dat ik veel meer Nederlander Louis van Gasteren: Die pijler móet droog.... ben dan ik zelf had gedacht. De in richting van Neeltje Jans is wat dat betreft een resultante. Maar zeker geen afsluiting. Kom nou". Is veel van het oorspronkelijke 'gouden idee' geschrapt om het uitvoerbaar te maken? „We hebben natuurlijk het een en an der moeten inleveren. Er is een kaas schaaf overheen gegaan. Eerst zaten we op een totaal van investeringen in de orde van grootte van 230 miljoen gulden. Daar is nu 132 miljoen van over. Dat is op zichzelf niet erg. Je kunt wel dansen, ook al is het niet met de bruid. Er is in ieder geval nog steeds een verantwoord plan overge bleven, waarin wij als kunstenaars van Van Gasteren cs ons volledig kunnen vinden. Wij kennen nu ook de grenzen van wat kan en wat niet kan. Neeltje Jans blijft het belang rijkste. Het is uniek en dat unieke ka rakter moet voorop blijven staan. Neeltje Jans. Dat is pas echt Zeeland na 2000". Het plan staat of valt bij de mo gelijkheid om nog dit jaar een begin te maken met het droog zetten van de reservepijler. Lukt dat? „Dat zal gewoon moéten. Die pijler moet droog. Dat is de enige manier om mensen in het echt te laten erva ren hoe kolossaal de bouw van de stormvloedkering is geweest. Ook rijkswaterstaat heeft daar belang bij. En ik weet zeker dat het lukt. Neelie hoeft toch maar even met haar ogen te knipperen en alle nog beschikbare materialen en know-how worden be schikbaar gesteld. Dan is de polder om die pijler droog te zetten zó ge maakt. Jaap Ventevogel moet dat gewoon even waarmaken en in Den Haag aan de juiste bellen trekken". Brengen de 800.000 bezoekers, waarvan in de prognoses is uit gegaan, de belangen van na tuur en visserij op Neeltje Jans niet in gevaar? „De relatie van de toeristische at tractie met de natuur en de Ooster- schelde is zeer zorgvuldig bekeken. Daarom ook is gestreefd naar een concentratie van de voorzieningen en daarmee ook van de bezoekers. Neeltje Jans is een groot eiland. Op 4 oktober vorig jaar liepen er 25.000 mensen rond. Maar was het er toen echt vol? Ik vond van niet. We zijn er van overtuigd dat de educatieve en recreatieve voorzieningen die we tot stand gaan brengen het gros van de bezoekers vasthouden. Maar er ko men vanzelfsprekend ook mensen die hun auto op het parkeerterrein neerzetten en vervolgens de natuur in trekken. Laat ze maar. Met barriè res als hellingen, mul zand, greppels en doornstruiken kunnen ze van kwetsbare plaatsen worden geweerd. Je zou trouwens ook kunnen denken aan vogelobservatieposten, van waaruit vogels kunnen worden beke ken zonder dat die beesten worden gestoord". Ben Jansen en Rinus Antonisse De leerkrachten van de Jan Ligthartschool, woensdagmorgen voor een gesloten deur, waarachter bezettende ouders zich hebben 'verschanst'links 'juf Marleen Hannewijk die per 1 april het veld moet ruimen. MIDDELBURG - De Industriebond FNV is optimistisch over de reddings kansen voor het loodgietersbedrijf Jobse uit Middelburg, dat vorige week failliet werd verklaard. De 65 werknemers kostte dat hun baan. Dis trictsbestuurder Hans Vegting van de Industriebond sluit niet uit, dat er al binnen enkele dagen zicht is op een overname van de koperslagerij en de afdeling restauraties. Dit zou beteke nen dat een groot deel van de perso neelsleden weer aan de slag kan. De Industriebond en de curator in het faillissement van Jobse, mr K.P.T.G. Flos, zijn de afgelopen dagen bena- VLISSINGEN - Het medisch tuchtcol lege in Den Haag heeft de Vlissingse anaesthesist G.G. een maand schor sing opgelegd. G. was op 4 oktober 1984 als anaesthesist betrokken bij een plastisch-chirurgische operatie van de 21-jarige Marieke Harder uit Vlissingen. De vrouw raakte tijdens de operatie door de narcose in coma en overleed enkele dagen later aan de gevolgen daarvan. De familie van Marieke heeft na haar dood een aanklacht ingediend bij het medisch tuchtcollege. De betreffende arts heeft tegen het vonnis van het me disch tuchtcollege geen beroep aange tekend. Na een operatie in het Vlissingse zie kenhuis Bethesda-Sint Joseph ver slechterde de toestand van de vrouw plotseling. Dat was met het oog op de ingreep niet te voorzien. Op dat mo ment werd al niet uitgesloten dat dit een gevolg zou kunnen zijn van de nar cose. Aanvankelijk werd een onderzoek in gesteld naar het functioneren van de apparatuur. Om die reden heeft de technische dienst van de arbeidsin spectie een onderzoek ingesteld. Die kon echter geen mankementen vin den. Daarna volgde een onderzoek van de recherche en een gerechtelijke sec tie. Tevens werd een hoogleraar in de anaesthesie ingeschakeld die op ver zoek van de inspecteur voor de volks gezondheid in Zeeland, de arts S. Lelie, een onderzoek instelde. Tot die stap werd overgegaan omdat het een spe cialistische operatie betrof. derd door gegadigden voor onderdelen van het bedrijf. Met name de (ambach telijk gerichte) afdeling restauraties en de koperslagerij liggen goed in de markt. In de koperslagerij wordt op dit mo ment weer gewerkt, zij het door slechts een handjevol personeel. Dat gebeurt onder verantwoordelijkheid van de curator. Het gaat om lopende opdrachten. Overigens is het Middelburgse instal latiebedrijf Westende Electrotechniek kort voor het faillissement van Jobse losgemaakt van de loodgietersfirma. De aandelen gingen over naar de Van Weerlee Holding van directeur B. van Weerlee, die bij beide bedrijven de lei ding had. Hij zei woensdagmiddag „dat met man en macht wordt geprobeerd om Westende overeind te houden": „Het moet en het zal". Het installatiebe drijf, waar 27 mensen werken, heeft een slecht jaar achter de rug en een te kort aan opdrachten. Of Westende het redt, hangt volgens Van Weerlee af van de opstelling van de banken en credi teuren en hun bereidheid om de firma wat tijdwinst te geven. Van Weerlee treft voorbereidingen voor een reorganisatie. Daarbij vallen mogelijk ontslagen. Voor het zover komt, wil hij overleggen met het ge westelijk arbeidsbureau. DOMBURG - De veertienjarige Christina Simon uit Keulen, die vorige week maandag samen met haar vader uit de Domburg- se duinen werd gered, heeft een bedankbriefje geschreven aan de Domburgse brandweer. Enkele leden van dit korps haalden het meisje en haar vader van de dui nen af, waar zij door het woeste zeewater werden bedreigd. Het tweetal had een strandwande ling gemaakt en op de terugweg werd hen ter hoogte van de golf banen de weg afgesneden. Een uur lang wachtten ze in de dui nen op hun redders, die vader en dochter met behulp van touwen uit de duinen bevrijdden. Christina schrijft dat ze de man nen van de brandweer nogmaals bedankt, van wie ze vindt dat ze haar vader en haar zo goed heb ben geholpen. MIDDELBURG - Provincie Zeeland en gemeente Veere moeten de ontwik keling van Neeltje Jans op gang bren gen. Niet alleen bestuurlijk, maar na drukkelijk ook financieel. Om welk bedrag het gaat, is nog niet duidelijk. Van provincie en gemeente zal in elk geval géén blanco cheque worden ge vraagd; binnen enkele maanden is be kend hoeveel geld ze voor het aan zwengelen van het project op tafel moeten leggen. Overigens wordt ook van de rijksoverheid financiële bij stand verwacht. De grootste hap van de ruim 132 miljoen gulden, nodig voor de ontwikkeling, moet van parti culiere investeerders komen. Momenteel is er met nog vier serieuze geldschieters contact. Eén belangstel lende financier viel af. Namen worden nog niet genoemd. In elk geval is het PGGM, pensioenfonds voor de wel zijnssector, erbij betrokken. De voor keur gaat uit naar de vorming van één consortium van financiers. Dat moet dan samen met de overheid een NV Neeltje Jans vormen. De NV-vorm heeft de voorkeur boven een (recrea tieschap. Provincie en gemeente Vee re dienen het initiatief te nemen voor het oprichten van die vennootschap. Om alle bij Neeltje Jans betrokken overheden op één noemer te brengen, moeten de uitgangspunten van al die instanties eerst in een convenant wor den vastgelegd. Het is van groot belang om de bestaan de bezoekersstroom - enkele honderd duizenden komen nu naar pijlerdam en Delta Expo - op gang te houden. Dat maakt het deelnemen in het pro ject voor investeerders aantrekkelij ker, omdat de opbouw van bekend heid goeddeels kan worden overgesla gen. Mede daarom dient nog in de loop van 1987 met deel één te worden be gonnen (het droogzetten van de over gebleven pijler van de stormvloedke ring en vorming van cfe diepste polder van Nederland). Wat dat betreft zal bij voorkeur rijkswaterstaat over de brug moeten komen. Uiterlijk in de loop van volgend jaar moet de financiering rond zijn. Lukt dat niet, dan is het project mislukt. Gedeputeerde J. B. Ventevogel (re creatie) maakte één en ander woens dag bekend bij de presentatie van het uitgewerkte inrichtings- en ontwik kelingsplan'voor Neeltje Jans. Hij noemde het zonder schroom 'een fan tastisch plan', waaraan hoge eisen ge steld zijn. Ventevogel plaatste twee kritische kanttekeningen: de prijs van het toegangskaartje is aan de ho ge kant; er moet bij het inrichten van de exposities meer gedaan worden met eigentijdse audio-visuele midde len. „Bij de nadere invulling door het be drijfsleven moet aan die kanttekenin gen verder aandacht worden besteed", aldus de gedeputeerde. Hij vestigde er de aandacht op dat nu de hamvraag aan de orde is: zijn investeerders be reid geld in de ontwikkeling van Neel tje Jans te steken? Ventevogel: „Hetis geen project waarbij een garantie van 100 procent valt te geven voor het ren dement van de investering. Ook al om dat er geen vergelijking is. Als je er niet in gelooft, dan moet je er niet aan be ginnen". Een commissie onder voorzitterschap van drs T. Westerterp, oud-minister van verkeer en waterstaat, heeft de uitgewerkte plannen voor de toe komst van Neeltje Jans kritisch beoor deeld. Tijdens de presentatie deed Westerterp een beroep op het departe ment waarvan hij de bewindsman is geweest daadwerkelijk mee te helpen aan het droogzetten van de reservepij ler. „Dat is ook voor investeerders een geweldige blijk van vertrouwen", be toogde hij. „Trouwens, door de pijler uit het water te halen kan Verkeer en Waterstaat nog eens extra onderstre pen dat de beslissing van destijds om de Oosterschelde met een stormvloed kering te beveiligen een juiste is ge weest".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13