Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Burgemeesters overwegen FC Den Haag te weren LETA.S. DONDERDAG OP UW BRIEVENBUS, WANT IEMAND GAAT TRAKTEREN. Benauwd moment bij Domburg itukgoed Verlenging overleg over Euroraketten andaag erder BIETJES EN GELDERSE SCHIJVEN KM90 IDOfJAAR* S L VERKEER ONTREGELD Lawines in Oostenrijk U leest het 5 maart in deze krant. Al 159 doden bij carnaval Brazilië Gorbatsjov en zijn weerklank Winters 230e jaargang no. 52 Dinsdag 3 maart 1987 Demjanjuk Ontwapening Woningbouw Tatoeages Vleesprijzen Olympic Dream Drugs Opname DEN HAAG (ANP) - Een dikke laag ijzel, op sommige plaatsen drie centimeter dik, heeft maandag in de drie noordelijke pro vincies het openbare leven volledig ontregeld. Treinen Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Gekookte bietjes, ,69 schaal 500 gram Gelderse schijven gepaneerd, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nv Wisselend bewolkt en eerst enige sneeuw. Later af en toe zon. De oosten wind neemt langzaam af tot matig. Ma ximum temperatuur rond min 1. DEN HAAG (GPD)De meeste burgemeesters van ste den waar FC Den Haag dit seizoen nog op bezoek moet, overwegen in navolging van collega Roozemond van Alkmaar de gemeentegrenzen te sluiten voor FC Den Haag, komende zondag tegenstander van AZ. Velen la ten hun besluit, evenals de Alkmaarse burgemeester, afhangen van wat het sectiebestuur betaald voetbal vanavond beslist naar aanleiding van de ongeregeld heden van zondagmiddag bij Den Haag-Ajax. De ge meente Alkmaar zal dan ook morgenochtend al een be slissing nemen of AZ-FC Den Haag zondag kan worden gespeeld en onder welke omstandigheden. „Maar het zal duidelijk zijn", aldus burgemeester Peper van Rotterdam, „dat het tijd wordt voor draconische maatregelen tegen het voetbalvandalisme. Een inzet van zoveel politiemensen zoals bij FC Den Haag-Ajax vind ik namelijk niet wenselijk". FC Den Haag moet dit seizoen behalve bij AZ en Feye- noord nog voor de competitie op bezoek bij Fortuna S, FC Groningen, Haarlem, PEC Zwolle en PSV en is ver der nog in de race voor de KNVB-beker. De meeste bur gemeesters van de betrokken gemeenten wachten met belangstelling af welke maatregelen er vanavond be kend zullen worden gemaakt. Als die niet ingrijpend ge noeg zullen zijn, zo valt te beluisteren, dan zal het voor beeld van Alkmaar en Rotterdam ongetwijfeld navol ging krijgen. PAGINA 15: Den Haag likt de wonden. DOMBURG Een brandweerman helpt de 14-jarige Christina Simon uit Keulen tegen de duinen bij Domburg op, nadat zij en haar vader in moeilijkheden waren geraakt. Vader en dochter werden maandagmiddag tijdens een 5 strandwandeling ingesloten door het door de storm opgejaagde water. Het tweetal zag geen kans zonder hulp het steile duin te beklimmen. zie ook pagina 9 binnen 48 uur 52 mensen gedood, terwijl in Sao Paulo sinds vrijdag avond 47 personen wer den vermoord en 44 an deren de dood vonden bij verschillende onge lukken. In Salavador de Bahia werden zeven mensen, gedood en raakten 27 an deren gewond tijdens een ongeluk dat zich af speelde toen er in de stad optochten werden ge houden De van oorlogsmisdaden ver dachte John Demjanjuk ver breekt het stilzwijgen. Gisteren noemde hij een van de getuigen een leugenaar. PAGINA 3 De ontwapeningsvoorstellen van Sovjet-leider Gorbatsjov plaatsen de NAVO in een lastig parket. Na een 'ja' tegen de Russische plannen beginnen de problemen pas echt. PAGINA 4 Midden in een verhitte discus sie over huur- en projectsubsi dies rijst de vraag: 'hoe moet het verder met de volkshuis vesting?'. PAGINA 4 De Tweede Tatoo-conventie in Amsterdam stond gisteren in het teken van het gevaar voor besmetting met aids. PAGINA 5 Het Bedrijfschap Slagersbe- drijf weerspreekt de kritiek van Konsumenten Kontakt en CNV dat slagers en tussenhan del zich verrijken over de rug gen van boeren en consumen ten. PAGINA 7 De scheepswerven Wilton en Verolme zagen de reparatie van de door brand toegetakel de tanker Olympic Dream aan hun neus voorbijgaan. PAGINA 7 De Vlissingse politie heeft der tien drugshandelaren opge pakt. PAGINA 9 Beschermde woonvormen kunnen de opname van psy chiatrische patiënten voorko men. PAGINA 10 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,10,11 en 13 Sport: 14 Noorden in problemen door ijzel De stroom viel in sommige plaatsen uit en veel wegen moesten wegens de gladheid worden afgesloten. Ook ver sperden door de ijzel afgeknapte tak ken en omgevallen bomen de wegen. Het busvervoer kwam vrijwel volledig tot stilstand en ook het treinverkeer ondervond veel hinder. De gladheid zorgde voor een groot aantal verkeers ongevallen. Drie mensen zijn daardoor om het leven, gekomen. De dikke laag ijzel in het noordooste lijk deel van het land wordt door het KNMI uitzonderlijk genoemd. Vol gens een woordvoerder was dat in die mate sinds 1966 niet meer voorgeko men. In de loop van maandagavond trok de ijzel naar het zuiden en ging ge leidelijk over in sneeuw. Problemen zoals in het noorden deden zich in de rest van het land echter niet voor. In het noorden zorgde ook de sneeuw voor problemen omdat door de gladde ondergrond en de harde wind grote sneeuwhopen ontstonden, ook op we gen. Rond de middag riepen de gezamenlij ke politiekorpsen van Groningen, Friesland en Drenthe de mensen op om niet zonder noodzaak het huis te verlaten. Twee grote wegen in het noorden moesten worden afgesloten. De A-7 tussen Groningen en Hoogezand werd gevaarlijk, omdat door het gewicht van het ijs takken en bomen langs de weg afbraken. Ook de A-28 tussen As sen en Groningen is enige uren geheel afgesloten geweest en zou in de nacht van maandag op dinsdag dicht blij ven. Op enkele plaatsen waren daar hoogspanningskabels omlaag geko men. Verder moesten tientallen klei nere wegen worden afgesloten. Het treinverkeer in Groningen en Friesland werd maandag ook belem merd door de ijzel. Ijsafzetting op de bovenleidingen maakte het nodig dat de elektrische treinen tussen Zwolle en Groningen werden vervangen door diesels.De postbezorging werd ernstig gehinderd. Ook de stroomvoorziening in het noorden had te lijden van de ijzel. Op diverse plaatsen ontstonden grote en kleinere stroomstoringen doordat hoogspanningskabels braken en mas ten afknapten. Dit door de enorm zwa re ijzelafzetting op de lijnen, die daar door gaan „dansen" en elkaar kunnen raken of eenvoudig onder de druk be zwijken. Door de stroomstoringen en het daar door uitvallen van onder meer compu ters bij veel bedrijven het werk stil ko men te liggen. Bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam hoefden de ambtenaren door het uitvallen van de computer maandag niet te werken. De Rijksdienst voor Studiefinancie ring in Groningen werd eveneens lam gelegd. De directie van het Noorderdieren- (Slot zie pagina 6 kolom 4) GENÈVE (REUTER/AFP/DPA/UPI) - De onderhandelaars in Geneve heb ben besloten het overleg over Eurora ketten te verlengen nadat de Sovjet- Unie maandag de jongste voorstellen voor verwijdering van alle raketten voor de middellange afstand (INF) uit Europa officieel hadden ingediend. Oorspronkelijk zou het wapenoverleg morgen, woensdag, onderbroken wor den voor een reces. De Amerikanen kondigden aan dat zij binnenkort een ontwerp-verdrag op tafel zullen leg gen. In Moskou zei ontwapeningsdeskun- dige Viktor Karpov dat binnen een halfjaar een akkoord kan worden ge sloten over afschaffing van alle Russi sche SS-20's en Amerikaanse Pers- hings-II en kruisraketten in Europa als beide partijen dat willen. Volgens het Sovjet-initiatief, dat zaterdag be kend werd gemaakt door partijleider Michaïl Gorbatsjov, is een apart INF- akkoord mogelijk, los van de voort gang van de onderhandelingen over de strategische bewapening en de ruim tewapens. De chef van de generale staf, Sergej Achromejev, zei dat na ondertekening van een verdrag alle 243 Russische middellange-afstandsraketten in Eu ropa zullen worden „vernietigd". De in de DDR en Tsjechoslowakije opgestel de raketten voor de korte afstand zul len worden teruggetrokken op Sovjet grondgebied. De Amerikaanse senator Albert Gore, die deel uitmaakt van een groep se naatsleden die een bezoek brengt aan de Amerikaanse delegatie in Genève, zei dat de Russen tot dusverre de Franse en Britse kernwapens niet hebben genoemd. De Amerikanen gaan er van uit dat de Sovjet-Unie deze wapens buiten be schouwing zal laten in de onderhande lingen. Gore zei te verwachten dat het ontwerp-verdrag, dat hij omschreef als een „stoutmoedige stap", binnen eni ge dagen zal worden ingediend. De bondgenoten reageerden door de bank genomen positief op het jongste voorstel van Gorbatsjov. Advertentie foto lex de meester RIO DE JANEIRO (AFP) - Sinds het begin van het carnaval in Brazilië hebben al 150 mensen het leven gelaten, zo is maandag uit officiële bronnen vernomen. In Rio de J aneiro werden tOTTERDAM (ANP) Het overleg lussen de werkgevers in de Rotter- iamse haven en de vervoersbonden fNV en CNV over de stukgoedproble- ïatiek is maandagavond om elf uur ia drie uur onderhandelen geschorst. )e onderhandelingen worden van- liddag (dinsdag) voortgezet. )e werkgevers willen de schorsing ge bruiken om met hun achterban - de loederconcerns van de noodlijdende ftukgoedbedrijven - overleg te plegen iver de opmerkingen die de vakorga nisaties op het eindvoorstel van de verkgevers hebben gemaakt. /olgens SVZ-directeur G. Zeebregts illen de werkgevers het afgelopen londerdag gepresenteerde eindvoor stel, waarover toen niet te praten viel, log eens bekijken. Eventuele bijstel ling van het voorstel, dat maandag aan minister De Graaf van sociale za ken werd gestuurd, is volgens Zee- iregts alleen mogelijk als dit geen af- ireuk doet aan het gestelde doel. Zo als bekend stellen de werkgevers laatregelen voor die moeten leiden Jtot rendementsherstel van de nu ver lieslijdende bedrijven, en die een op lossing moeten bieden voor het becij ferde overcompleet van 360 stukgoed- verkers. Voor 350 man hebben de verkgevers het ontslag al aangekon digd. Volgens FNV-bestuurder P. Rosen- aöller is er maandagavond niets we zenlijks gebeurd. „De SVZ heeft ons alleen uitgehoord en geen inhoudelij ke reactie gegeven op onze voorstel len om het overcompleet via her plaatsing zonder gedwongen ontsla gen op te lossen". Overigens denkt Ro- senmöller dat het wel mogelijk zal zijn om met de werkgevers afspraken te maken over een aantal zaken, die dan in de zogenaamde commissie-Van Jder Louw weer nader uitgewerkt loeten worden. Niet alleen de mensen in de noordelijke provincies hadden maandag last van ijzel, maar ook de dieren. Deze met ijspe gels behangen schapen houden zich met moeite staande in een ijzig weiland even buiten Groningen. Advertentie J"og niet vaak is zo over de I volle breedte positief ge reageerd op een Russisch ontwapeningsvoorstel als nu op de handreiking van Sov jet-leider Gorbatsjov. Of een afzonder lijk akkoord over de verwijdering van de middellange-afstandsraketten uit Europa (INF in de vaktaal) al snel in het verschiet ligt, is nog moeilijk te zeggen. Feit is wel dat het kernwapen- overleg in Genève tussen onderhande laars uit Washington en Moskou giste ren een stevige oppepper heeft gekre gen via het aanbod van de Russische leider. Juist deze week zou daar de ze vende, moeizame onderhandelings ronde worden afgesloten. Er is nu on verwacht een reden om door te verga deren. Aan een stimulans van deze soort was grote behoefte sinds de Ame rikaanse president Ronald Reagan en Sovjet-leider Michail Gorbatsjov be gin oktober vorig jaar in Reykjavik uit elkaar gingen zonder resultaten te be reiken. De sfeer tussen Amerikanen en Russen was er na die mislukking be paald grimmiger op geworden. De communicatie-kanalen slibden steeds verder dicht. Weinig leek er nog op be weging in de standpunten over weer. Standpunten, die voor Washington neerkwamen op verdere uitwerking van de plannen voor het ruimteschild SDI; die voor Moskou vastlagen op uitsluitend nader overleg over een pakket van ontwapeningsovereen komsten. Met het jongste voorstel, waarop het Westen al maanden zat te wachten, heeft Gorbatsjov zijn goede wil getoond. Ditmaal dus geen muur van achter docht tegenover de opening die Gorbatsjov met zijn aanbod schept. Evenmin een prompte afwijzing van uit Washington volgens het geijkte pa troon dat de voorstellen uit Moskou 'geen nieuws' bevatten. Nadat eerder uit vrijwel alle belangrijke westerse hoofdsteden met instemming op het voorstel van de Russische leider is ge reageerd komen er aanwijzingen dat het Amerikaanse antwoord „positief maar voorzichtig" zal zijn. Voor Gor batsjov moet de weerklank vanuit het Westen op zijn bereidheid om na Reyk javik verder te praten niet anders dan een internationale versteviging van zijn positie betekenen. Nu hij bezig is tegenover sterk behoudende krachten in Moskou zijn programma van 'her vormingen' te bevechten kan de Sov jet-leider zo'n ondersteuning van zijn prestige goed gebruiken. Maar niet al leen voor Gorbatsjov is dooi in het ijzi ge kernwapenoverleg van vitaal be lang. Hetzelfde geldt voor de Ameri kaanse president Ronald Reagan. Het voorstel uit Moskou komt op het mo ment dat de populariteit van de man in het Witte Huis volgens de jongste opiniepeiling een nieuw dieptepunt heeft bereikt als gevolg van de inhoud van het rapport dat de commissie-To- wer heeft uitgebracht over de Iran-af- faire. Ook wat dat betreft heeft Gor batsjov een slimme tactische zet ge daan. Reagan zal ongetwijfeld krediet bij het Amerikaanse publiek kunnen en willen terugwinnen via een eigen constructieve bijdrage aan het inter nationaal overleg over ontwapening. Voor Nederland is een wezenlijke stap vooruit bij de Russisch-Ame- rikaanse onderhandelingen in Genève ook zoiets als een godsgeschenk. De kwestie van de plaatsing van kruisra ketten op de vliegbasis Woensdrecht, die jarenlang het politieke klimaat sterk heeft beheerst, kan er in één klap mee worden opgelost. Het zwaar om streden besluit, kruisvluchtwapens in 1988 op deze basis aan de grens van Noord-Brabant en Zeeland te statio neren, is van meet af gebonden ge weest aan echte vooruitgang bij het kernwapenoverleg. Voor de vredesbe weging was afgelopen weekend al het moment aangebroken om de werk zaamheden op Woensdrecht ter voor bereiding van de plaatsing van de kruisraketten stop te zetten. Maar dat vindt het kabinet toch een tempo, waarin onvoldoende rekening wordt gehouden met de vele problemen die zich nog kunnen voordoen op weg naar een daadwerkelijk akkoord tussen Russen en Amerikanen. Eenvoudig en zonder voetangels en klemmen zal die weg namelijk niet zijn. Dat heeft de ge schiedenis van het taaie, soms uiterst neerslachtige proces om de kernwapenarsenalen in de wereld te rug te dringen wel geleerd. Toch is er nu een kans dat de 'pure winst' die voor het grijpen ligt inderdaad kan worden binnengehaald. Een zeldzame kans. vdM INNSBRUCK (AP) - In het Oostenrijk se Arlberg-gebied hebben zich maan dag meerdere sneeuwlawines voorge daan waarbij voor zover gisteravond bekend geen sprake was van ernstige ongevallen. Politie en reddingsdien sten hadden voor doden gevreesd, na dat twee lawines over een druk bere den verkeersweg naar beneden waren gekomen. Zoekacties hebben echter tot het invallen van de duisternis niets opgeleverd. „We hebben waar schijnlijk geluk bij een ongeluk ge had", zei een politieman. Op de Arlbergstrasse tussen St. Anton en St. Christoph hadden zich lange fi les gevormd, die op het tijdstip van de lawine juist waren opgelost. Eén auto werden door de sneeuwmassa een stuk meegesleurd, maar de twee inzitten den bleven ongedeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1