B EURSPRIMEURS ronde vormen trekken aandacht vrijdagkrant k. 11 auto/wonen 13 voeding 14 puzzel 15 uit de vrij(e)dagkrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT verzoek ikonen Drie variaties van de stoelen behorende bij de eetkamerhoek die J an des Bouvrie ontwierp op verzoek van een Duitse meubelfabrikant. De slanke lijn van deze stoelen inspireerde de ontwerper tot de naam 'Shogun'. Het frame van de stoelen is van berken. scarabee redactie PZC-bijlagen advertentie en administratie: opening kantoren: primeurs op het gebied van wo ningstoffering een nieuw systeem van eigen bo dem voor continue verkeersinfor matie een krappe beurs wil niet zeggen dat er ongezond gegeten moet worden recepten met exotische vis hersenwerk met schaken, dam men, bridgen en puzzelen en de wekelijkse postzegelrubriek de agenda met uitgaanstips in zee land, het programma van de zeeuwse bioscopen met een selec tie uit het filmaanbod. PAGINA 9 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 vrijdagkrant CJ wingende sierlijkheid met smalle heupen en brede schouders'. Weinigen onder ons zullen moeite hebben zich hierbij een beeld te vormen. Maar in dit geval gaat het niet om een nieuwe ster op het witte doek, noch om reclamemateriaal van Yab Yum. Het gaat hier om meubelen. In concreto: de nieuwe eethoek 'Shogun' van JandesBouvrie. Des Bouvrie kan inmiddels wel omschreven worden als een van Neerlands meest toonaangevende ontwerpers van meubelen. Zijn ontwerpen zijn trendsettend en verkopen, niet alleen in ons land, uitstekend. Kenmerkend zijn de simpele strakke lijnen, zonder franjes en overbodige poespas. De eethoek 'Shogun' van Des Bouvrie wordt tij dens de woonmanifestatie Binnenhuis '87 in de Rotterdamse Ahoy voor het eerst aan de Nederlandse consument gepresenteerd. De vakhandel maakte al eerder kennis met 'Shogun' tijdens de beurzen in Milaan en Keulen. En niet zonder succes. De ontwerper hield daar een aantal zeer aantrekkelijke orders aan over. Onder andere uit Amerika. 'Swingende sierlijkheid met smalle heupen en brede schouders' is een omschrijving die de ontwerper zelf hanteert. Met een knipoog naar vrouwelijke schoonheid. De naam 'Shogun' is dan ook ontstaan door de vorm van met name de stoelen die bij het ameublement horen. Stoelen die een beetje het idee geven van een Japans stoeltje. De brede bovenkant loopt naar de zitting toe smal uit en de zitting eindigt tveer breed. De eethoek werd ontworpen op verzoek van de Duitse fabrikant Casala. Deze fabrikant zocht al geruime tijd een ontwerp van specifiek een Nederlandse ontwerper. De fabriek is namelijk sterk vertegenwoordigd op de Nederlandse markt, en is van mening dat ons land trendsettend is op woongebied. Des Bouvrie werd benaderd met hetverzoek een eethoek te ontwerpen. Dit resulteerde in tien prototypen die door de fabrikant werden vervaardigd. Daaruit werd een model gekozen. En dat werd de 'Shogun'. Het frame van zowel de zeskantige tafel als van de stoelen is van berken. Dit leverde bij de fabricage wat problemen op. Door de slanke lijn van de stoelen en de tafel kon geen dik materiaal gebruikt worden. Maar de eethoek moest logischerwijze wel het een en ander kunnen verduren. Met name bij de verbindingen moest gezocht worden naar een methode om die stevigheid te garanderen zonder de lijn van het ontwerp aan te tasten. Een pplossing werd gevonden door de hoeken haaks te zagen en op een speciale manier te lijmen. De j verbindingen bleven daardoor muurvast en ook stevig. De eethoek is met vier verschillende 'stoelvariaties' te leveren. Die variaties liggen in de afwerking van de rugleuning. Bij het ene model is deze één gesloten geheel. Bij de andere zijn open vlakken of slechts een enkele spijl te zien. De tafel bestaat uit een berken frame Leolux presenteerde haar nieuwe meubelprogramma 'De Nieuwe Stijl'. Een programma waarin comfort en functionaliteit gekoppeld zijn aan creativiteit in vormgeving. 'De Nieuwe Stijl' omvat zowel zitmeubelen als salontafels. Veel van de modellen worden in een strakke rechte als in een gebogen ronde uitvoering gebracht. Voorbeeld daarvan is de bank 'Scarabee'. Een bank die hoe je er ook opzit, met zich meebrengt dat je altijd de ander ziet zitten. De fabrikant spreekt in dit geval dan ook van 'een zitbelevenis met conversatiewaarde'. Maar of dat nu altijd een pré is Evenals bij de Interieur-RAI die in april gehouden wordt, wordt op Binnenhuis aandacht besteed aan kunst. In dit geval gaat het om kunst-aan-de-wand. En dat is in feite een logisch verlengstuk van het inrichten van een woning. Niet alleen een zitgroep, eethoek en stoffering bepaalt de sfeer in huis. Een 'verkeerd' schilderij of ander werk aan de muur kan een interieur volledig afbreken. Op de woonmanifestatie is tijdens alle beursdagen een expositie ingericht van drie kunstenaars onder het thema 'wandgezicht'. De exposanten zijn de Vlaardingse Anette Braad. De Oostenrijker Rosina Wachtmeister en de Joegoslaaf Ivo Fiorenini. De drie kunstenaars maken allen gebruik van verschillende materialen. Wat zij wel gemeen hebben is dat ze geïnspireerd zijn door de naïeve kunst. Rosina Wachtmeister bijvoorbeeld werkt met een naïeve collagetechniek. Opvallend hierbij is dat zij gebruik maakt van goud- of zilverkleurig metaalfolie als ondergrond. Haar kleurgebruik is sterk gericht op de primaire kleuren rood en blauw. Favoriet in haar collages is de kat in verschillende vormen. Jagend, slapend of etend van een visje. Een hele andere kunstvorm is het werk van Anette Braad. Zij maakt textiele werkstukken, waarbij ze gebruik maakt van applicatietechnieken. Haar werken zijn veelal uitgevoerd in zachte in elkaar overvloeiende tinten. Veel pastels zijn daarbij te vinden. De ingelijste werken worden achter glas gedaan omdat de kunstenares van mening is dat de kleuren en voorstellingen daarmee worden versterkt. De derde exposant, de Joegoslaaf Ivo Fiorenini houdt zich bezig met achterglas-schilderkunst. De resultaten van deze vorm van schilderkunst herinneren qua techniek aan oude ikonen. Qua stijl beweegt de Joegoslaaf zich een beetje op het terrein van de pop-art. Fiorenini is overigens van huis uit binnenhuisarchitect. Tijdens de woonmanifestatie zijn nog verschillende andere noviteiten te zien. Ook op het gebied van de stoffering van een woning. Voor deze primeurs verwijzen wij naar de auto/woonpagina (pagina 11) in deze Vrijdagkrant. ANNEMARIE ZEVENBERGEN Binnenhuis '87 loopt nog tot en met aanstaande zondag in Ahoy. iVandaag. vrijdag, is de beurs geopend van 11 tot 17.00 u ur en van 19.00 tot 22.30 uur. Zaterdag en zondag zijn de openingstijden van 11 tot 19.00 uur. De chaise longue van Jan des Bouvrie. Een fauteuil in de nieuwe ronde vorm van Des Bouvrie. met een zeskantige glazen plaat. De uiteinden van het frame, waarop de glasplaat rust, zijn met goudkleurige doppen afgezet. De stoelen kunnen in principe met alle denkbare stoffen bekleed worden. Tijdens de woonmanifestatie werden de modellen getoond met een chintz bekleding. Zowel effen als met een dessin. Overigens zijn de stoelen verkrijgbaar met en zonder armleuning. Van Des Bouvrie is niet alleen de eethoek te zien in Ahoy. Ook zijn nieuwe meubelprogramma voor de Culemborgse meubelfabriek Gelderland werd gepresenteerd. Zoals gezegd vallen de ontwerpen van Des Bouvrie op door de strakheid van vorm. Hij heeft zijn bekendheid te danken aan de rechte kubusvormige modellen. Maar bij zijn nieuwe ontwerpen zijn het juist ronde vormen die in het oog springen. Deze nieuwe lijn in zijn zitmeubelen werd vorige maand voor het eerst uitgebracht tijdens de vakbeurs in Keulen. En net als bij de eethoek heeft Rotterdam hier een primeur. De woonmanifestatie is voor de consument de eerste gelegenheid om met deze nieuwe ontwerpen kennis te maken. Zo is er een chaise longue opgesteld, bekleed met stof in een van de nieuwe dessins. Vrij somber van kleurstelling overigens. Dat lijkt zich trouwens door te zetten in het hele kleurgebruik van Gelderland. Er is een voorkeur voor donkere tinten. Combinaties van vrij donkere grijstinten, bruin en groen komen veel voor. Maar de heer J. Damen, directeur van Gelderland, deelt ons ter geruststelling mee dat er twintig verschillende kleurstalen zijn met daarbij ook diverse lichtere kleuren. Hij erkent wel dat er in het kleurgebruik inderdaad een voorkeur heerst voor wat donkerder tinten. Opvallend bij de zitmeubelen is dat de voorpoten van de modellen korter zijn dan de poten aan de achterzijde. Hierdoor lij kt het alsof bijvoorbeeld een fauteuil constant het gevaar oplevert dat je ermee achterover kiepert. Dat dit niet het geval blijkt te zijn wordt duidelijk als we de proef op de som nemen: een comfortabele zit met de poten stevig op de grond en je komt er ook makkelijk weer uit overeind. De Culemborgse meubelfabriek heeft nog een primeur op haar naam staan. De meubelen zijn voor het merendeel voorzien van een geoctrooieerd systeem waarmee de gebruiker in staat gesteld wordt om met een paar kleine handgrepen de bekleding in zijn geheel te verwijderen. De stof kan dan bijvoorbeeld chemisch gereinigd worden. Een andere mogelijkheid is om een bank van een geheel nieuwe bekleding te voorzien. Bij veranderingen in het interieur hoeft dan niet onmiddellijk een nieuwe zitgroep aangeschaft te worden. Verwijderen en aanbrengen van de stof is zeer eenvoudig. De bekleding is namelijk voorzien van een strip die in een gleuf in de romp van het zitmeubel past. Die strip kan met de hand losgetrokken worden en kan ook met een eenvoudige handeling weer bevestigd worden. Niet alleen nieuws van het Gelderland/Des Bouvrie-front valt te zien op de beurs. De Nederlandse meubelfabriek Walstraatpromenade 56-60 4381 EG Vlissingen tel. 01184-84000 (toestellen 217 en 218) Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9